Nieuws uit STAD en OMTREK Onverwachte nederlaag die voor komen had kunnen worden Inkorting areaal recreatie voor Londense valutamarkt heropend Spirit was opnieuw de mindere Officiële eerste paal Technische School R. K. Universiteit Voor Nederland weinig verandering in deviezenverkeer MAANDAG 17 DECEMBER 1951 PAGINA 2 IN OCTOBER LIEP BEVOLKING TERUG R.K. SCHAAKVER. S.B.O. KANARIES ZONGEN H.B.C.-EXCELSIOR 2—1 DIRECTEURS-JUBILEUM BIJ DE E. R. K. IN ANDERHALF JAAR EEN HALVE TON voor R.K. Militair Tehuis te Venlo SCHRIJFT IN UIT BURGERZIN Woningbouw-lening 1952 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BURGERZIN IN DE PRAKTIJK BURGERLIJKE STAND Opinie te Amsterdam Instemming te New-York PRINSELIJKE BELANG STELLING VOOR DE „SPAANSE LERAAR'; DRUMBAND VOOR TILBURGSE NAT. RESERVE PREMIèRE VAN DRENTHE- FILM LÓTEN-ZWENDELAAR IS ONDERGEDOKEN ROTTERDAMSE VEEMARKT SCHEEPVAARTBERICHTEN VISSERIJ Vanmorgen trokken er tal van mensen in de richting van een stukje koolas, dat van de Noordvestsingel de polder inleidt. Over wat eens de 's-Gravelandsedijk was, zochten zij zicih een weg over het mulle zand naar een heistelling, die te midden van paaltjes en latten plomp verloren in de wijde mistige polder stond te kleumen. Onder die tientallen mensen waren de wethouders H. v. d. Kraan en H. Sabel, vertegenwoordigers van de afdeling Nijverheidsonderwijs van het Ministerie, het bestuur van de Vereniging Ambachts school voor Schiedam en Omstreken, de heer M. Holl, gem. inspecteur bij het onderwijs, mr dr ir M. M. v. Praag dir. van de Woningdienst, de heer Oostlan- der, dir. van Soc. Zaken, de heer G. Reijnders, dir. van het Gew. Arbeids bureau, bijkant. Schiedam, de oud-wet houder P. de Bruyn en J. Dinkelaar, de voorzitter van de Kamer van Koophan del de heer C. Busehmann en tal van anderen. Oog de leerlingen lieten zien, dat zij belangstelling hadden voor dit belangrijke gebeuren. Onder grote hilariteit trok de heer G. De-lder, de voorz. van het bestuur van de Vereniging Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken, een olie-vuil oud colbertje van een der heiers aan, om zich zodoende te beschermen tegen de streken van de sputterende stoom en olie, die.het heiblok bij iedere zucht bot- viert Met behulp van een der heiers trok hij rhyhtmisch aan de touwen, zodat in korte tijd de de paal de grond ingejast werd. De aannemers Van Ommeren en De Groot waren aanwezig, evenals de architect, de heer Lockhorst, om te zien of alles vlot verliep. Er was al een proefpaal geslagen, zodat verrassingen uitgesloten waren. Er komen na deze eerste paal van 18 meter nog 174 andere exemplaren. Bo vendien worden de muur rond de school en de fietsenstalling op houten palen ge zet. Levend geboren werden 65 jongens en 50 meisjes. Er overleden 24 mannen en 20 vrouwen. Zodoende bedroeg het geboorte overschot 71. Door vestiging kwamen erbij 90 mannen en 102 vrouwen, terwijl door vertrek 159 mannen en 163 vrouwen Schiedam verlieten. Er was dus een ves tigingstekort van 130. De totale vermin dering bedroeg dus 28 mannen en 31 vrouwen. De totale bevolking bestond op het einde der maand uit 36.986 mannen, 37.321 vrouwen. In totaal 74.307 Schie dammers. Donderdag j l. speelde SBO 1 tegen HVO 1 uit VLaardingen. J. Noordegraal kwam tegen D. Tom een pion voor en kreeg een goede stelling. In het mid denspel maakte hij een fout waardoor hij zelfs een pion achter kwam. D. Torn wist zijn stelling steisds te verbeteren en op de duur moest J. Noordegraaf op- agVGIl. Een'beter resultaat behaalde A- Broe ien tegen E. Bangers. Hij kwam na uit wekend spel zelfs 2 pionnen voor en verkreeg zo'n sterke aanval dat E. non gers de strijd op gaf. J. v. d. Berg zijn partij .niet uit krijgen en na 33 zet ten werd zijn partij afgebroken m ge lijke stelling. J- Mulder behandelde de opening niet goed te-gen A de Jong. Zijn koning wandelde gevaarlijk °v®r bord. A. de Jong kreeg een goede stel ling en wist J. Mulder mat te zetten. J de Jong raakte spoedig een pion achter en in een lastige stelling werd de partij afgebroken. A. Leerentveld onder- sin" tegen P. de Goede het zelfde lot. Deze party werd na 36 zetten afgebro ken. A. van Zyi speelde sCn goede partij t een C. Westdijk. Na 47 zetten werd deze partij afgebro-ken waarby C, Wes- d"k een picm meer heeft. W. Steenhouwer heeft tegen H- de Koe s+eeds een betere stelling gehad. Tegen het aforeken maakte W. Steennouwer een fout welke hem het verlies van een pion opleverde. H. Klaas raakte tegen W.v. d. Waai een toren kwijt waarvoor hij 2 paaiden terug kreeg- In een stelling waaraan nog heel wat te doen is werd deze partij af gebroken. M Buckers verspeelde tegen P. Korpel ook "een pion en na 31 zette-A werd deze partij afgebroken. Donderdag a.s. wordt de huishoude lijke competitie onderbroken voor een gongwedstrijd waaraan aardige prijzen verbonden zijn. Voor deze wedstrijden bestaat altijd veel animo en het belooft een prettige echaakavond te worden. Aanvang 8 uur, in de bovenzaal van het Corner House, R-embrandtlaan. De uitslagen van de zangwedstrijd voor kanaries, gehouden op 13 en 14 December 1951 in de benedenzaal van café ,,De Spil" luiden: Klasse A 1 1-4 vogels eigen kweek 1951: lste prijs M. Mak met 310 punten, 2e prijs Meur C. Janson met 291 pnt.; 3e pr. C. J. Anchelon met 276 p,; 4e pr. C. v. Pelt met 164 p., 5e pr. D. de Haan 143 p., 6e pr. W. Staal -met 140 ipt. Klasse A II. 2 vogels eigen kweek 1951: lste pr. C. J. Anchelon 259 p., 2e pr. C. v. Dorsen 147 p.; 3e pr. mevr. C. Janson 142 p., 4e pr. A. Jansen 141 p., 5e pr. H. Wü- zenbroek 138 p. (b.l.), 6e pr. A. de Haan 138 p., 7e pr. C. P. Goutweleeuw 135 p.. 8e pr. C. v. Pelt 130 p. Klasse A III, 1 vogel eigen kweek 1951: le pr. C. J. Anchelon 79 p., 2e pr. W. A. v. d. Horst 78 p., 3e pr. M. Mak 75 p.. 4a pr. mevr. C. Janson 72 p., 6e pr. C. Paul 69 p. (b.l.), 6e nr. J. A. v. Leeuwen 69 p., 7e pr J. Bogerd 67 p. (b.l.). 8e pr. W. P. Hinten 67 p. Klasse B I, 1 vogel eigen kweek over jarig: le pr. A. Janson 81 p., 2e pr. J. A. v. Leeuwen 70 p., 3e pr. F. Meyer 63 p.. 4e nr. L. M-euldijk 62 p. Klasse B II. 2 vogels eigen kweek over jarig: le tpr. J. A. v. Leeuwen 133 p. Klasse C 1, 1 vogel open klasse: le pr J. A. v. Leeuwen 82 p., 2e pr. M. v. Eijk 81 p. Beste aangewezen vogel W. A. v. d. Ma=t met 78 pnt. Keurmeester was d« heer Ph. van Gendt uit Amsterdam. Excelsior bezorgde Schiedam wel een zeer onverwachte surprise door met 2 1 de punten in Heemstede achter te laten. Een nederlaag, even onnodig als onver wacht. Excelsior ging weer mank aan haar oude kwaal. Prima veldspel, aan trekkelijke combinaties, maar een ont stellend gebrek in de voorhoede aan doorzettingsvermogen. Tevergeefs zocht men hier de vechtlust en het enthousias me dat uiteindelijk de overwinning vei lig doet stellen. Met de rust had Excel sior deze wedstrijd binnen kunnen heb ben; in' die eerste helft was er maar één team dat de lakens uitdeelde op het Heemsteedse Sportpark en dat waren onze zwart-witte stadgenoten. Op dat grote R.C.H.-terrein gaven de technische capaciteiten de doorslag. Na een ietwat slome start kwam de zwart-witte ploeg op toeren, goed combinerend werden de aanvallen opgezet. Het middenveld was particulier domein van de Excelsior- halfünie. Vlagman en V. d. Linden had den het rustig met wat verre ballen en Kerklaan kon de strijd rustig bekijken. Toen al kwam het euvel van de Excel- sior-voorhoede tot uiting: onvoldoende stootkracht om het geheel te bekronen. De vier-mans-defensie van H.B.C. hield goed stand, totdat na 20 minuten BroeTe er tussenuit trok, drie man passeerde en met een bard 16-meterschot in de boven hoek de uitstekende H.B.C.-doelman Wil- lemse geen kans gaf. Even wankelde de H.B.C.-aclïterhoede van deze slag; in deze periode, na de tweede goal, lag de overwinning voor de Schiedammers voor het grypen; zij verzuimden deze kans door gebrek aan enthousiasme en onvol doende wilskracht. Willemse verrichte een fenomenale safe bij een juweel van een kopbal van Bom. Dries en Bom ruil den in een liaatste 5-minuten-offensief, er kwam meer vaart, er kwam gevaar, maar de H.BC.-achterhoede hield stand. Na de rust dacht Excelsior rustigaan verder te kunnen gaan en begon met het. zelfde tempo als voor de rust haar goed- afgestemde spelletje op te bouwen. Even leek het er op, dat hiermede succes zou komen. Tien minuten is er een uitgespro ken Schiedams overwicht, zij het met enig geluk, de Haarlemmers houden stand. Plots is ineens de vaart uit de Excelsiorploeg verdwenen, geen pass klopt sr meer en H.B.C. is er gelijk bij. Met enorm tempo en hard werken weten zij het spel te verplaatsen. Zeer snel ko men zij over de beide vleugels aanvallen; met onblusbaar enthousiasme stort,de hele ploeg zich naar voren. Men kijjgt het benauwd achter in de Schiedamse gelederen; er worden fouten gemaakt; de' anders zo soliede achterhoede geeft een aantal kansen weg, die echter niet benut worden, totdat na pi.m. 25 min. spelen de H.B.C.-rechtsbuiten een schit terende voorzet geeft en Kerklaan kans loos geslagen wordt. 1—1. Onstuimig ko men de H.B.C.-ers terug, maar Gé Kerk laan staat op zijn plaats en geeft de H.B.C. geen schijn kans. Sneu voor hem dat een klein foutje van hem, in een periode dat Excelsior weer het heft, in handen genomen had, bij een ongevaar lijke H.B.C.-uitval, de midvoor vrij voor doel bracht. 2—1. Wat Excelsior ook pro beerde, zelfs Vlugman en V. d. Linden zagen wij in het Haarlemste strafschop gebied, het wilde niet meer lukken en het einde kwam met een ongelukkige 2—1 nederlaag. Een gelijkspel had meer de verhouding weergegeven. (Van onze correspondent) Zaterdag herdacht de heer A. F. L. Merx, directeur van de E.R.K. «le dag, waarop hij voor veertig jaar aan deze levensverzekeringsmij. werd verbonden. Na een H. Mis in de Nijmeegse St. Jozef kerk begon in het kantoor der N.V. om half elf de huldiging, waarbij als eerste de president-commissaris mr J. Wierdeis het woord voerde. Spr. huldigde de ju bilaris als een goed directeur, met wie de commissarissen steeds prettig hadden sa mengewerkt. Dank zij rijn toewyd'ing was de E.R.K. voorspoedig gegroeid en is thans een verzekerd kapitaal van hon derd zestig millioen gulden bereikt. Mr F. Meijlink huldigde hierna de jubilaris als mede-directeur, met wie hij dertig jaar lang op prettige wijze had samenge werkt Namens het personeel sprak de heer Ponsioen, die de dank van allen over bracht aan de directeur, «lie zijn mensen steeds op de juiste waarde wist te schat ten en in alles met hun belangen reke ning hield. Tal van geschenken werden de heer Merx geoffreerd. Ter receptie kwamen later zeer velen hun gelukwensen aanbieden. Nieuwe hoogleraar Arbeidsrecht Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft prof. dr F. J. H. M. van der Ven te Tilburg met ingang van de dag, waar op hij zijn lessen zal aanvangen, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de R. K universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in arbeidsrecht. De nieuw benoemde volgt als zodanig op zün naam genoot prof. mr J. van der Ven, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend in verband met zijn benoeming tot ge woon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In anderhalf jaar is voor de bouw van een R. K. Militair Tehuis te Venlo de som van 50.000 bijeengegaard, wat een pracht succes genoemd kan worden. Donderdag a.s. vindt met de nodige plechtigheid de opening plaats. In de St. Martinuskerk draagt de hoofdlegeraal moezenier mgr kolonel H. van Straelen een plechtige H. Mis met erebetoon door militairen op. Hierna wordt in het City Theater een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar het woord voeren deken Strikers namens de Bisschop van Roer mond, mgr Van Straelen, overste Lam- berti en burgemeester Berger. Burgemeester Berger zal daarna offi cieel 't pand Begijnen gang 15 open stel len als Kath. Militair Tehuis. Na een re ceptie wordt in de avonduren een feest programma aangeboden, „Kunst en Ver. maak" uit Maastricht voert op „Vogel, vlieg de wereld in". Streekplan Brielse Maas -®- Zn is nn vprznek van de eemeente Ro* Na het ter visie leggen van het ontwerp Streekplan Brielse Maas en een onderzoek van de onderscheidene uitvoerige bezwaarschriften hebben Ged. Staten van Zuid-Holland thans een definitief plan ter goedkeuring voorgelegd. Zoals wij op pag. 1 melden, wordt de Londense buitenlandse valutamarkt met ingang van heden, zowel voor loco- als voor termynvaluta heropend. De Bank van Engeland draagt in feite het risico, verbonden aan de handel in buitenlandse valuta, over aan de handels banken door de valutamarkt vrij, te ma ken en toe te staan, dat de termijnkoer- sen voor de vele valuta's nu zelf hun peil vinden. Hiertoe behoren voornameiyk dc Ame rikaanse en Canadese dollars, de Neder landse gulden en de francs van België, Frankrijk en Zwisterland. Officiële loco- noteringen zullen ook worden vastgesteld voor de Deense, Noorse en Zweedse kro nen. Andere valuta, waarop de regeling van toepassing zal zijn, zijn die van Ar gentinië, Uruguay, Chili, Brazilië en Por tugal. De nieuwe marges voor de loco noteringen zijn afhankelijk van onder handelingen met de betrokken landen. De Bank van Engeland was tot de con clusie gekomen, dat de goedkope gelegen heid, die zü bood voor het sluiten van transacties op termijn in vreemd geld, werd gebruikt voor „quasi speculatieve" transacties. Voortaan zullen de handelaars Advertentie Het zit Spirit de laatste weken niet mee. Na het gelijk spel in Dordt en de nederlaag tegen Delftse Studenten is gisteren de uitwedstrijd tegen HDM II een 10 nederlaag voor onze stadgenoten geworden. De serie successen in de eer:te helft van de competitie wettigde stellig hoopvolle verwachtingen voor 'n eventueel kampioenschap, maar deze verwachtingen zijn de laatste weken gr-.ndia de bodem ingeslagen. Theore- tveh blijft de kampioenskans bestaan. O -zie stadgenoten kunnen daaraan ech- t:r nog maar weinig doen. Aangenomen dat Spirit verder alle wedstrijden (5> OAGBIAO VOOR sen It DAM SR OMSTRSKSR 73ste Jaargang No. 21722 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zqn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonneinentsprys (4.95 per kwartaal ƒ170 per maand. (0 40 per week Advertentie pi lis op gewone Kolombreedte 0 15 pei m li m. 'el hoogte Ingezonden Mede «-• ogen op redactionele k. ombieedv I n :Mi ut" millimeter hoogte Bij ciiiHh'I ge. 1eri ageie tarieven, welke bij de «dmtniaii etie of bij de erkende ad^ei lent e-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kieine advertentiën) tot ZO woorden 50 cent. kik woord meer 3 cent. Maximum S(l woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie-wezen Directeur: J. Kuypers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet, wint, dan zou de mogelijkheid alleen reëel worden, ais de drie andere kop lopers RRC, HOM II en Delftse Stu denten III elkaar de das om zouden doen. De' wedstrijd van gisteren werd door HDM verdiend gewonnen. Het stoppen en plaatsen van de Hagenaars was beter- De Spirit-mensen waren weliswaar enthousiast, maar met hard zwoegen komt men er niet els het plaatsen het nodige te wensen overlaat. Het enige doelpunt werd in de tweede helft uit een «trafeorner gescoord. De Schiedam mers wisten daarna nog tweemaal het Haagse net te vinden, maar beide doel punten werden wegen buitenspel afge keurd. Dat overigens de nederlaag niet groter is geworden is in eerste instantie aan de oranje-witte achterhoede te dan ken, die wel het beste van het spel had. De N.V. Levensverzekeringsmij HAV- bank te Schiedam zal de bouw financie ren van de nieuwe technische school van de Vereniging De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken, die aan bouw- ko ten ruim 914 ton vraagt, tegen eer. lagere rente dan op het ogenb'ik geldt. Een van de directeuren van de Mij is lid van het bestuur van de Vereniging. GEBOREN: Johanna C., dochter van J. W. J. van Steenoven en H- M. de Kaper Antonius J. H., zoon van J. G. Beekman en E M. Schrauwers. OVERLEDEN: M. Voogt 56 jaar, vr. van H, den Ridder W. Jerdamski 4 j E. Heesenman, 74 jaar, gehuwd ge weest met P. Hoogland. valuta moeten kopen en verkopen tegen de termynkoersen van de vrije markt. Met inachtneming van zekere beperkin gen zal het de handelsbanken toegestaan zyn Amerikaanse dollars te verhandelen met banken in het „American account"- gebied, doch alleen rechtstreeks. Nu Ca nada de valutacontröle geheel heeft af geschaft. kunnen de geautoriseerde Britse banken Canadese dollars tegen Amerikaan, se dollars verhandelen. Dit zal in ieder deel van de wereld en zowel voor locole vering als voor levering op termyn kun nen geschieden. De nieuwe maatregelen zullen bijdragen tot herstel van Engelands vroegere positie als de valutamarkt van de wereld. Voor de oorlog werden te Londen alle buitenland se valuta's verhandeld en liepen de om zetten in de honderden millioenen ponden sterling per jaar. Deze handel leverde Engeland vele millioenen ponden winst op. Deze bron van inkomsten zal weer rijker gaan vloeien nu de valutamarkt wordt heropend. In financiële kringen te Amsterdam meent men, dat de nieuwe bepalingen van de Bank of England inzake het de viezenverkeer weinig veranderingen voor Nederland brengen. Wat de contante transacties betreft is de toestand in En geland nu vrywel gelijk aan die in Ne derland, de koersen worden door de een trale bank vastgesteld en de handelsban ken kunnen alle contante transacties af sluiten, mits zij binnen de door de cen trale bank vastgestelde minimum- en ma ximumprijzen blijven. Wat de termüntransacties aangaat is er een verschil tussen Engeland en Neder land. In Engeland wordt de marge by aan- en verkooptermijntransactie* ver groot. In Nederland bedraagt dit percen tage thans 1 pet. bij aankooptermijn- transacties voor 1 jaar en 2 jpet. bij ver- kooptermijntransacties voor 1 jaar, In Ne derland zijn de termijntransacties uitslui tend in handen van de Nederlandsche Bank, In Engeland kunnen thans ook de han delsbanken termijntransacties verrichten. De nieuwe maatregelen in Engeland be tekenen géén devaluatie noch de over gang naar een zwevende valuta. In New York en Washington werd het bericht over de Londense valutamarkt met instemming begroet. Over het algemeen verwachtte men, dat de Bank of England een margevergroting zal aankondigen voor loco sterling van thans 2.79% 2.80% tot een nieuw ni veau van 2.77 2.80. Anderen verwacht ten echter een vaststelling op 2,77 2.83. De invloed van de heropening van dp va lutamarkt zpu volgens Wall Street wel het sterkst voelbaar worden in de trans acties in termijnsterling. Men was van oordeel, dat de markten voor sterling in de wereldcentra door de maatregelen ge stabiliseerd zullen worden. Wall Street was zeer benieuwd naar de opening van de markt'én velen vermoe den, dat de eerste transacties een aan zienlijke baissedekking te zien zullen ge ven, waardoor de loco-notering voor ster ling boven de 2.80 zou kunnen komen, in dien dit tenminste wordt toegestaan. Bo vendien wordt een sterke stijging ver wacht van de dollarnoteringen voor ter mijnsterling. Met een in pakpapier gewikkelde fles kwam Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdag middag aan het hoofd van alle leerlingen van het „Spaanse-les-klasje" van Soest- dijk een der zalen van het Amstelhotei te Amsterdam binnenstappen op de re ceptie van prof. C F. A. van Dafti, die die dag in het huwelijk ij getreden met mevrouw de wed. M. J. Valstar Slebe Met enige plechtigheid opende de Prins de fles, waarvan de inhoud bleek te zijn ..Anijs van de aap". een zeer bekende Spaanse likeur, waarover de professor tijdens de lessen reeds talrijke malen een „verhandeling" had gehouden. Met Spaanse blijdschap aanvaardde prof. Van Dam dit geschenk, alsmede de zilveren sigarettenkoker, waarin de hand tekeningen van de zeven Soestdijkleerlin- gen waren gegraveerd. In Den Haag beschikt, als enige in den lande de plaatselijke Nationale Reserve reeds enige tüd over een drumband. Za terdagmiddag echter is de Nationale Re serve in Tilburg door de bevolking van deze stad eveneens begiftigd met de daarvoor nodige muzikale „uitrusting stukken". Uiteraard ging de overdracht nogal officieel. Naast B- en W. en andere notabelen van de wolstad, waren o.m. aanwezig de burgemeester van Rosbergen, mr Jos Raaymakers; voorzitter van de provin ciale commissie S. WVC. en majoor J- H. M. Chappin, districtscommandant van de Nationale Reserve, welke laatste in naam van de Minister van Oorlog het ge schenk van de Tiiburgse burgerij aan vaardde. HU sprak zijn voldoening uit over dit blUk van medeleven en prees de initiatiefnemers sgt. maj. van Bladel en de soldaten lste kl. Van Amelsfoort, de Raedt en Trommelen. De voorzitter van de plaatselijke com missie S.W.G. gaf een kort© uiteenzet ting van de stand van zaken in Til burg. Deze afdeling telt thans 130 leden Nog 20 vrijwilligers zullen moeten toe treden om de compagnie voltallig te maken. Een mars door de stad beëin digde het officiële gedeelte van de over dracht, waarop des avonds nog een ge zellige feestavond volgde. (Van onze Amsterdamse redactie) In tegenwoordigheid van de Commissa ris der Koningin in.de provincie Drente, mr J Cramer, staatssecretaris Z. Exe. mr J. Cals, mr Jonkman, voorzitter der Eer ste Kamer en burgemeester d' Ailly leid de dr H. Prakke, voorzitter van het Drents Genootschap, Donderdag j.l. de première in van drie filmpjes over Drente, tezamen de „Drenthe Film geheten. Ver. vaardigd door Polygoon-Profilti, dragen deze filmpjes, die gezamenlijk i'oijna een uur duren, als titels: „Ontsloten land" ,.Op vaste grond" en „Naar nieuwe be- stemming". Karei Nort schreef het see nario, terwijl Piet Out de camera han teerde. Dq bedoeling is om, zoals de tekstspre ker het noemt, „de minst bekende provin cie van Nederland", die de laatste decen nia zo'n enorme vooruitgang heeft ge maakt, meer bekendheid te geven door het geven van een algemeen overzicht, eén kijk op het agrarische en een blik op het industriële aspect van Drente. Het is echter vooral door de begeleidende tekst, dat wij weten, dat het hier Drente be treft en hoewel het in de bedoeling heeft gelegen om het culturele aspect en het natuurschoon op de voorgrond te plaat sen, is, naar onze smaak, te veel het in dustriële element van deze provincie beklemtoond, waardoor het gewest Drente ais zodanig in zijn historisch en heden daags .geheel nauwelijks aan bod komt. Als momentopname van deze opkomende provincie van „hei en struik" houdt de Drenthe film echter ongetwijfeld actuele waarde. De wijzigingen (ingevolge de wensen der bezwaarschriften) in het eerste plan zyn als volgt samen te vatten: le. Beperking wan het voor recrea tieve doeleinden aangewezen areaal op de noordelijke oever: a. bij Overbaak met 2.25 h.a.; b. i-ussen het Spuikanaal en de Kreek met 9 h.a.; c. bü de Brielsche Veerhenvel m. 5.75 ha.; d. ter hoogte van het eiland met 3,5 ha.; e. benoorden de Kreek en bewesten de boerdery „de Vissery" met 15 ha.; f. beoosten het Blankenburgse Veer met 5 ha. 2e. Projectie van een woonkern langs de Kreek nabü de Brielsche Veerheuvel; 3e. Projectie van een watersportcen trum bij de Blankenburgse haven, waar by tevens het bouwen van landhuizen zal zyn toegelaten; 4e. Aanvulling van artikel 5 van de voorschriften mei: een 2e lid, luidende: „2. Gedeputeerde Staten kunnen toestaan, dat in de sub 1 bedoelde uitbreidingsplan nen de bouw van landhuizen mogeiyk wordt gemaakt". In de toelichting motiveren Ged. Sta ten nog o.a. hun zienswijze ais volgt: Nadat reeds eerder de Botlek was af gedamd, kwam in de zomer van 1950 de afsluitdijk bjj Oostvoorne gereed, waardoor de Brielse Maas werd afge sloten van de zee. Ter plaatse van het vroegere Hartelse Gat werd een kanaal gegraven, waardoor zoet water .kan worden aangevoerd naar de Brielse Maas. Op de duur wordt hier dus een zoetwaterboezem gevormd, van waaruit het mogeiyk zal zün Voorne en Rozen burg te voorzien van zoet water. In het algemeen zün de gronden langs de Brielse Maas van zodanige geaard heid, dat zU kunnen worden ontgonnen tot goede landbouwgronden. Vooral in de provincie Zuid-Holland waar regel matig grote oppervlakten cultuurgrond aan hun agrarische bestemming worden onttrokken is het zonder twijfel van betekenis dat nieuwe landbouwgronden kunnen worden gewonnen. Een der belangrijkste voorwaarden, zowel voor een recreatieve ontsluiting van de Brielsche Maas, als voor de verdere ontwikkeling van Rozenburg en Voorne in het algemeen, is een goe de verkeerssituatie, ten opzichte van de grote bevolkingscentra. De verbindingen van Voorne met het YVestland, en van de steden, Vlaardin- gen, Schiedam, Delft en 's-Gravenhage, met de Brielse Maas laten te wensen over.n In de rijksweg van Maassluis naar Brielle, een tracé van ongeveer 6 km. lengte, zijn namelijk twee tijdro vende veren gelegen. By verbetering van de oeververbindingen zal ook het profiel van de weg moeten worden ver breed. Tenslotte leent de smalle passage door het stadje Brielle zich weinig voor doorgaand verkeer. Deze bezwaren kunnen worden onder vangen door het bouwen van een nieuw weggedeelte met een dam, waarin een beweegbare brug, door de Brielse Maas. Daarvan komt het meest in aanmerking een tracé oosteiyk van de stad Brielle, in het verlengde van het gedeelte van de rijksweg dat loodrecht staat op de Nieuwe Waterweg. Het Streekplan voorziet in de projectie van een nieuwe kern tegenover de Stenen Baak, welke in het hiervolgende kort heidshalve wordt aangeduid met de naar „Overbaak". In verband niet de belangen van de watersport wordt dit dorpje gesitueerd aan de westeiyke oever van het Spui- kanaai door Rozenburg. Het dient te worden aangesloten op het locale we gennet van Rozenburg, terwül het ook op redelüke wyze met de interlocale verkeersweg moet worden verbonden. Langs het Spuikanaal werd een kor te verbinding geprojecteerd met de Nieuwe Waterweg, waarlangs de beton weg aansluiting geeft op het veer by Maassluis. Naar het zuidoosten werd een derde weg geprojecteerd, met een eenvoudige beweegbare brug over het Spuikanaal. Deze weg zal Overbaak via de ontwor pen brug naar Voorne verbinden met de Groene Kruisweg over de bestaan de weg langs „de Vereniging" en een kortere verbinding mogelyk maken met bet veer by Maassluis. Voor een nadere ontsluiting van de recreatieve oeverstroken rondom de ge hele Brielse Maas, kan tenslotte een doorgaand rijwielpad langs deze oevers niet worden gemist. Dit rywielpad zal over de afsluitdijk de noordelijke en zui- deiyke oevers met elkaar moeten ver binden. Vrywel overal kan dit pad worden aangelegd op gronden, welke in het Streekplan een recreatieve bestem ming kregen. Bebouwingskernen De ontwikkeling van een groot re creatiegebied is moeiiyk denkbaar zonder bebouwing. Aan of naby de Brielse Maas zal ruimte moeten worden beschik baar gestel^ voor, het oprichten van café's en restaurants, van hotels en kampeercentra, van loodsen voor win- terberging en bouw van boten, en al dergelijke voorzieningen. Teneinde toch een gaaf en aantrek kelijk landschap tot ontwikkling te kun nen brengen dienen deze voorzieninven zoveel mogelijk te worden geconcen treerd in een beperkt aantal bebou wingskernen, die in tegenstelling tot een verspreide bebouwing, wel als karakte ristieke elementen in het landschap kunnen worden opgenomen. In verband met hun betekenis voor de watersport (jachthavens) dienen de kernen te worden gesitueerd aan hoger wal, dus bi) voorkeur langs de zuidwes- telyke oevers. In het byzonder komen in aanmerking de oeverstroken naby Briel le, Zwartewaai en Nieuwesluis. Daar kan tevens gebruik worden gemaakt van de reeds aanwezige voorzieningen zoals waterleiding, wegaansluitingen, winkels enz., terwyl ook de bestaansbasis van deze reeds bestaande nederzettingen door een dergelijke ontwikkeling wordt ver breed. By Oostvoorne kan een dergelijke wa tersportkern bezwaarlijk worden ont- wikkëid als één geheel met het iets ver der afgelegen dorp. Ook wordt de be schikbare ruimte wel zeer beperkt door de aanwezigheid van het recreatieoord Het Kruiniger Gors. Niettemin zal by Oostvoorne binnen het streekplangebied een beperkte bebouwing ten dienste van de recreatie kunnen worden ont wikkeld. Ook op de noordelijke oever bestaat behoefte aan enige kernvorming voor- Zo is op verzoek van de gemeente Ro zenburg by de Blankenburgse haven een dergelijke bescheiden kern ontworpen, waarby enige villabebouwing niet is uitgesloten. Aan de Kreek beoosten de Brielsa Veerheuvel is eveneens een kleine ne derzetting geprojecteerd zowel ten behoe ve vari de agrarische bevolking als voor recreatieve doeleinden. Verder is op westelyk Rozenburg aan de mond van het afwateringskanaal het dorpje „Over baak" als watersportcentrum ontwor pen. Deze nederzetting zal echter te vens van enige betekenis kunnen wor den voor de verzorging van de zich ont wikkelende bevolking van de jonge landbouwpolders. Voor bedryven ten dienste van de recreatie is de situatie bepaald gunstig. De ligging aan een buitenbooht van de Brielse Maas met' een op het Zuiden georiënteerd water front is vooral voor hotel, en restau rantbedrijven byzonder aantrekkelijk. Opbouw van het landschap De verzoeting van het water zal het mogelyk maken om met behulp van forse beplantingen cn de reeds aanwezige landschappelyke elementen aan de Brielse Maas een voor recreatie aan- trekkelyk landschap op te bouwen. Ook de reeds besproken bebouwingskernen en de geprojecteerde brug naby Brielle dienen daarin als karakteristieke elemen ten te worden opgenomen. Zoals reeds werd opgemerkt zal de nieuwe brug ten oosten van Brielle de Brielse Maas verdelen in twee land schappelijk duidelyk anders geaaide ele menten. Door een juiste beplanting kan dit karakterverschil worden geaccen tueerd. Beschrijving van het Streekplan Overzien wij het recreatiegebied, dan bestaat dit uit een smalle strook oever land rondom de gehele Brielse Maas, welke slechts plaatselijk werd verbreed. Alleen bij Oostvoorne is een groter Com dex gronden voor de recreatie bestemd. Dit complex omvat echter, niet meer dan de gronden op het Kruininger Gors die reeds eerder by uitbreidingsplan voor de recreatie werden bestemd, ten dien ste van het bestaande recreatieoord. Te gen de afsluitdük aan kan hier ten be hoeve van Oostvoorne een beperkt re creatief bebouwingskerntje (zonder lood sen) worden ontwikkeld, waartoe echter een klein terreingedeelte aan het re creatieoord Het Kruininger Gors zou moeten worden onttrokken. Zowel door zijn ligging als door zijn historisch karakter is Brielle aangewe zen om in het watersportgebied een cen trale plaats in te nemen. By Brielle werd dan ook een belangrijke water sportkern geprojecteerd. Aan beide zy- den sluiten de groene recreatiestroken aan met een kleine verruiming tegen deze bebouwingskern. In een van deze verruimingen werd het oude kustfort opgenomen. Zwartewaai en Nieuwesluis hebben een zeer gunstige verkeerssituatie ten opzichte van Rotterdam. Bij Zwarte waai nadert de trambaan het water tot op enkele minuten gaans. Voor wiel rijders is de korte afstand tot Rotter dam belangrijk. Bovendien heeft Nieuwesluis reeds thans een aantrekkelük haventje aan de mond van het kanaal door Voorne. Bij deze twee plaatsen moet dan ook op een intensief bezoek worden gere kend. In verband daarmede werd de gehele, vr-11 smalle strook grond tussen dijk en waterkant béstemfl voor eto-t*' ueiiuene aan enige «v«o..*v. nnng „..Aiontperd namelyk ten dienste van de recreatie, geprojecteerd ge Zwartewaai en Nieuwesluis, waar reke ning moet worden gehouden met de terreinbehoefte van de normale dorps uitbreiding. Op de noordelijke oever zullen vooral de gronden aan weerszijden van de geprojecteerd brug een gunstige ver- keersiigging hebben. Ook daar werden de recreatiemogelijkheden wat ruimer Gouden doctoraat. Woensdag a.s. zaltset vüftig jaar geleden zijn, dat aan de Leid- se universiteit .promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid mr K. K. M. van Nispen tot Pannerden, te Arnhem. Zoair» wij enige dagen geleden bericht ten, meldde een drukker in Amsterdam- Oost zich bij de politie omdat hem op dracht was verstrekt 10.000 loten te druk ken voor een Kerstloterij van een R.K. organisatie, die de naam „Het Misdeelde Kind" had, maar waarvan het opgegeven secretariaatsadres niet klopte. Het ver- moeden van de. drukker dat zijn klant niet anders dan een gewone oplichter v;as bleek al bij het eerste onderzoek van de politics. De organioitie „Het Misdeelde Kind" bestaat niet en de man had geen andere bedoeling dan de opbrengst in eigen zak te steken. DeZ2 publicatie heeft zoveel getuigen bij de politie gebracht, dat het haar niet moeilijk viel de man te identificeren. Tot zijn arrestatie kon men nog niet overgaan omdat hij is on dergedoken. Het schijnt, dat hij nog meer wandaden op zijn geweten heeft. ROTTERDAM, 17 December. Aanvoer In totaal 2965 dieren. Vette koeien en ossen 1784, schapen of lammeren 458, varkens 723. De prijzen waren voor: Vette koeien ie kw. f 2.50—2 65, 2e kw. 2.25—2.35, 3e kw. 1.95— 2.10, varkens (levend gewicht) .(2.22, ƒ2.18, I 2 14, schapen 1.20. 105, 90, lammeren liü, 95. 80. Vette koeien, aanvoer: enorm groot: han del: kalm; prijzen: niet geh. prijshoudend. De aanvoer van slachtrunderen op Maandag 17 Dec. (1784 stuks) is een unicum in de ge schiedenis van de Rotterdamse veemarkt). Varkens (levend gew.): aanvoer: ruim, han del: redelijk; prijzen: iets lager; schapen en lommeren; flink, goed, prijshoudend. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aalsum 16 230 mijl N'O. v. de Azoren;, Aai dij,k 16, 720 mijl ZW. v. de Azoren; Abbe- kerk 16 v. Sydney n. Brisbane; Agatha 16 te Haiphong; Agamemnon 16 v. Curacao n. Port au Prince; Alamak p. 16 Gibraltar; Albert D. 16 te Hartlepool; Alblasserdijk p. 16 Land's End; Alycone 16 v. Suez n. Ade laide; Alderamin 18 te Amstm verw.; Aletta 17 te Port Swettenham verw.; Alioth p. 16 Beaoheyihead n. oRtlin via Antw.; Alkaid p. 16 Ouessant; Almdljk 15 v. Havana n. Tam- pico; Aimkerk 15 v. Rotltn n. Brisbane; Alnati 16, 140 mijl NW. v. Kaa.p Blanco; Alpha 16 te Kingslynn; Alpherat 16, 880 mijl WZW v. de Azoren, n. Nederland;; Altair 15 v. Ro Grande n. Porto Alegro; Aludra 16 te Amstm; Amenpan 14 te N. York; Amsteldie,p 16 220 mijl ZW. v. Ouessant; Amstelkerk 16 te Dakar; Anna Sylvia 44 te Agadir; Arends- dij'k l?, 280 mijl NW. v. Trinidad; Arends- ker-k Ja,pan n. Rottm, 16 v. Port Said; Arie S. 15 ter rede v. Stralsuod; Arkeldijk 16, 280 mijl Z. v. etl. Sable; Arnedljk 17 te Antw. verw.; Ary Scheffer 26, 50 mijl NW. v. Kaap St. Vincent; Atlas p. 17 Goeree n. Amstm; Axeldijk 16, 100 mijl ZW. v. Bermuda. Bali 13 dwars n. Charleston; Barendrecht 1?, 900 mijl NO. v. Barbados; Bawean 17 te Tandjong Priok verw.; Bengkalis 15, 40 mij' W. v. Manilla: Beverwijk p. 16 Gibraltar; Billiton 15 te Ras Tanura; Bloemfontein 16. 700 mijl NW. v. Walvisbaai; Borelli 16 ter rede v. S'pesholt; Borneo 17 te Port Said, Brandarls. Stettin n. Rottm, 16 te Brunsbut- tel; Breda 16 v. Arica n. Tocopill»; Breezano 16 dwars n. Bornholm Caland 17 te Kingsdlynn; Callisto 16. mijl ZW. v. Azoren; Caltex Delft p. 16 Finia- terre: Caltex Leiden 16 v. Rottm n. S11'""' Caltex Nederland p. 15 Finisterre; Perni» 16?, 180 mijl W. v. Kreta; Caltex rne Hague p. 15 Kaap de Gata; Cana^f t. Dover, n. Helsinki; Celbes (kajuiter) ia Rouaan; Chama p. 15 Ouessant, n. Cleodora 15 bil Abrolhos; Coryda 15, 420 myi O. v. savannah. Delfland p. 15 St. Vincent (CV). De 5. 130 mi.il NO. v. Azoren; De Buyj^ 'diik 15 te mar; DSdo p, 16 Ouessant: Djiemerdtik Wte Los Angeles: Doklaan p. Enö' Draco p. 16 Kaap St. Vincent. E!1o p. 17 Portland Bill, n- p. 15 Holtenau n. Amstm: E.mina 16 geankerd bij lichtschip F.lbe; Enggano p. 16 the Brothers: Esso den Haag p. 16 e Mona nFeUp-:i5EtveSa8ngko°kP n'Sincere: Frieda 15 v. Pod'Sgrunn n. Ny4tjobing, Friesland (KiRih p. 16 Minicoy. Gaasterland 16 te Rio Jan.; Gemma p. 16 Dungeness n. Londen; Glory p. 16 Holtenau n Amstm' Gooiland 17 te Amstm verw.; Oordtas 16 v. Rottm n. Levant: Graveland 15 v. Santos n. Ri° Grande. Havik p. 16 Texel; Hector p. 16 Algiers; Heerengracht. Kotka n. Rottm, 16 bij Kal- mar' Helena 16. 400 mijl ZW. v. de Azoren Helicon 16 bij Plymouth; Hestla 16, 160 mijl NO v. Barbados; Hoe Vinnes 15 v. Mlddles- bro' n. Aarhus; Hydra 16 370 mijl NO v. Mona. Hos 16 v. N. York n. Kaap Haitlen. jagersfontein 16, 350 mijl z. v. Teneriüfe: lapara (KRL) 17 te Marseille; Japara (KPM) 16 te Surabaja: Hohnny p. is Terschelling: Jonex 1 17 te Huil verw.: Jozo 15 op de Elbe: Jupiter 16 v. Rotlm n. Levant. Kieldrecht 17 te Manilla verw.; Klipfontein 16 te East London: Koningin Juliana p. 17 Landês End; Kota Agoeng 16 v. Port Said n. N. York; Kota Gede 16 300 mij! ZO. v. Guar- dafui; Kota Int,en 16 v. Aden n. Suarabaja: Kunlabori p. 16 Trevose Head, n. Port Tol- bot. Laagkerk 16 dwars v. Livorno; Laertes 16 v. spez n. Amstm; Larix 16 te Gefle; Lau- renskerk 15 te Londen; Leendert B p. 15 de Burling; Lerdam 17 te Antw. verw.; Lekker- kerk 16, 60 mijl W. v. Kreta: Lemsterkerk 17 te Damman; Leuvekeric p. 16 Kaap de Gata; Lies 15 te Newcastle; Limburg 15. 426 mijl O. v. Dondrahead; Lissekerk 17 v. Suez n. Rottm; Lombok 15 te San Francisco: Looiersgracht p. 16 GotskasandenLoosdreclvt 16. 270 mij! NW. v. Mtnictoy; Loippersum 16 v, Rottm n. Piombino; Lucas Bols II p. 17 Finisterre n. Londen. Macoma 15 te Miri: Macuba p. 16 Algiers: Maetsuyeker 16 v. Geraldton n. Singapore; Manoerman p. 16 Finisterre: Manto p. 16 Cas- rjuets: Mapia 16, 130 mijl O. v. Dondrahead: Mara.bton p. 16 Holtenau: Maria Theresia 13 v. de Tyne n. Kopenhagen: Maris» 16, 286 NW. v. Fortalezo; MarkelO 16, 180 mijl W. v Mariel n. Tampico; Martje p. Amstm; Elma 15 Wtg'ht; .UPVW. M.K.n-K. 16 °P Mersey; Merak 16 te Terneuzen; Merweoe t te Havre; Mies 15 te Calais; Mirza p. t Comorln; Modjokerto 15 te Singapo e. Murena 16 v. Genua n. Sidon; Mutua jnaes 15 geankerd ln Bristolkanaal; Neptunus p. 17 Dungeness; Nero 16 v. Bor deaux n. La Pallice; Niobe p. Gotl na, n Amstm; Noorderhaven 16 te Grangemouth Noorland p. 16 Wight n. Gent. Noordwijk 16 v. Bona n. Nederland; Notos 13 v. Kaap HOberen 'lf ^Philadelphia; Omala p. Dondrahead; Omlandia lS v_,^as® n- Zaan dam; Ootmarsum 16, «J«jV O. v. Ber muda- Orestes 16 v Geotgtown n. Cludad Bolivar* Overijssel 17 te Alexandrië, Paramount 15 v. Hull n. Newcastle: Perna 16 te Piadju; Phoenix p. 16 Holtenau; Plato p. 17 Casquets n. AmstmPolydorus 16 v. Marseille n. Halifax: Polyphemus 16 tet* rede v Bali'k Papan; Poseidon 16 te Wismar; Prins Bernhard p 17 Land's End; Prins Fre- derik HennriK 15 v. Harvre n. Rottm via Antw.*. Prins Frederife Willem 15 geankerd bij casablanca; Prins John Willem Friso p« 16 scilly. n«. Rottm via Hamburg; Prins Mau- rits 17 te Rottm; Prins Philips Willem 17, 320 mijl Nw- v. Finisterre: Prins Willem van Oranje 15 te Candla: Prins Willem II P. 16 gcllly n. oRttm; Prins Willem III 15 te Ha/vre: Prins Willem V 15 te Havre: Prinsen gracht p. 16 Holtenau n. Amstm: Prior p. 16 Holtenau n. Cork; Pygmalion p. 16 Trinidad Suil .J® v- Gothenburg n. Bakke. v- Tandjong Priok n. Musi; Rcm- pang 17 te Makassar verw.; Reyntersz 17 te Tandjong Priok; Roebiah p. 16 Guardafui: Roepat 16 v. Aden n. Java; Rondo 16, 350 v- Sabang; Rijn 16 te Hamina. I5, riü "tij' W. v. Sabang; Salland 18 te st. Vincent (CV.); SaranEan 16, 600 mijl NO v. Guam: Saroena 13, 160 mijl Z. v. Kaan Padaran: Scherpendrech't p. 16 Kaap de Cata; Sohiedij.k IB v. Port Swettenham n. Java; Silvaplana 15 v. Gothenburg n. Rottm: Smgkep 15 ter rede v. Semarang: Skagerrak P- 18 Terschelling n Velzen: Slamat 16 v. Banjuwangi n. Parnarukan; Slledreciht 17 op de Platarlvier verw.: Soestdijk 16 v. Prang n. N. York; stad Alkmaar 16, 290 mijl N. v, Azoren. n. Nederland; Stad Dordrecht 18 v Gibraltar n. Palermo: Stad Leiden IB, 400 mijl zw. v. Scilly: Stad Maassluis 18, 80 mijl NW. v. Ouessant; stad Maastricht 16 v. Gibr. n. Genua; stad Vlaardingen 15 te Havrik; Stentor jb v. Trinidad n. Philadelphia; Stiertje Mensinga p. IB Start Point: Straat Mglakka 16, 600 mijl NO. v. de Seyschellen Sunetta 15, 110 mijl ZO. v. Rio Grande; Swal low 17 op de Loire; Swarten-hondt 17 te Balilk Tallsse IT te Tandjong Priok verw.; Tamo Papan verw. 17 te Rottm: Tarakan 15, 330 mijl ZO Socotra; Tegelberg p. 16 eil. Natuna; Tempo p. 16 Texel: Tero p. 15 Kaap Orange; Theseus 16, 160 mijl ZW, v ouessant; Tiberius 16, 140 mijl NW. v. Kingston (Jam.); Tabia 16 v. Rottm n. cu-acao; T.jibodas 17 v. te Makassar verSv.; Tiiluwah p. 16 Pontianak Tjisadane 16 540 mijl ZO. v. Kaap Frio Tomini 15 v. Surabaja n. Makassar; Toni p, 16 Holtenau: Tosario 15, 260 mijl W. v. Kaap St. Vincent; Triton 14 v. N. York n. Curasao Trude K 16 in Kalmarsund. Utrecht 17 te Penang. Vlda 15 dwars v. Hanstholm; Vrouwepolder p. 17 Ouessant. Wegro p. 16 Dover n. Swansea; Wester Eems 16 te Hull; Weatermarkt p. 16 Texel; Westland p, 16 Finisterre; Westropa p. 16 Texel; Wickenburgh 17 v. Bordeaux n. Casa blanca; Wieldrech-t 16, 070 mijl NW. v. Kaap stad; Wilhelmine p. 16 Tersohellingerbank; Willem Barensz 17 te Antw. verw.; Wilpo p. 16 lichtschip Fehimarn Belt; Winsum 16 v. Rottm n. Sfax; Winterswijk 17 te Vlaar dingen. IJssel p. 16 Bomholm, n. Amstm; Ussel 18 te Oran; IJstroom 15 v. Portsmouth n. Bristol. Zeeland (K1RL) p. 16 Guardafui; Zijpenberg 16 ter rede v. Saffl. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. ALEXANDER RANSEY 30 v, Hampton Roads. AMERICAN JURIST v. Baltimore. 13 te Albany (N.Y.). AMERICAN LAWYER v. Phitadelhpia, 13 te New York AURIS 5 v. Curacao. BECKY 14 v. Haifa, BTRTE OLLENDORFF 11 V. Mantyluoto. BLACK FALCON v. Baltimore, 13 te Norfolk BRANDENBURG 24 v. Pt au Prince. nw. v. portaiezo; mspkpio ib, it»1" mgi w. v. t r; «.„.c Madeira; Marken p. 15 Azoren; Marpessa lï i BRITTA v, Levant, 13 v. Nemours CAPULUS 9 v Me n a ai Ahmadi. CITY OF CHESTER vertrekt 22 v. Antw. CLAN CUMMING v. Calcutta, p. 14 Gibraltar. CLAN DAVIDSON v. Calcutta, 13 v. Kaki- nada CLAN MACDONALD v. alcutta. 13 te Suez. CI.ADIUS MAGNIN 14 v. Bousavi. DALMORE v. Curacao, 16 te Londen. FAIRHOPE 13 te Baltimore. HASTINGS v New York, p. 13 Prawle Point. HAVKONG v. Sidon, p. 14 Gibraltar. INDIAN EXPORTER v. Calcutta, 13 te Madras. INDIAN MERCHANT v. Caltutta, 13 te Madras^ INDIAN MERCHANT v Culcatto. 13 te Ldn. JAPAN v. Japan, 14 v.'Kobe. KAITUNA 30 v. Fremantle. KANTULE 13 v. Huelva. KARMALA v Calcutta, 13 v. Marseille. LAMNECK 13 te Bilbao. LES ANDELYS v. Pte Noire, 13 v. Dakar. LINGULA 8 te Avonmouth, via Louden. MAID AN v. Calcutta, 14 v Port Said. MANAAR v. Calcutta, 13 te Suez; MUNCASTER CASTLE 12 te Avaiimouth. N1COLAOS PATERAS v. Pepel. 13 v. Dakar. PANAMA v. Japar:. 14 te Cebu. PATAGONIA v. Japan. 13 V. Genua. PROTHEUS 27 v. Kingston (J.). PUNTE DEL ESTE v. Rosaria, 11 v. Monte video REG I 7 te Providence. RIO CHICO v. B. Aires, 13 te Las Pamas. SAC VALENSIA 30 te Huelva. SETE CIDADES v St Mihaels, 14 te Sout hampton, SINGAPORE v. Japan, 13 te Kobe. SIVA RANGITA 13 v. Maras. ST MARC v. Duala, 7 v. Dakar. SUNROVER 11 v. New Orleans, vla Londen. TORRENS V Japan. 13 te Port Sudan. TSFONIT 9 v Haifa. W ARWICKSHIRE v. Rangoon. 13 v. P. Sudan WENDOVER 12 v. Quebec. WINNIPEG v. Vancouver, 7 v. Acapulco. TE AMSTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. CARROSCO v. osario, 13 te Las Palmas. NIOBE 14 v. Kotka,. 19 verw. TELEMACHUS 10 v Djakarta. YNGEN 13 v. Karlstad, 18 verw. HOOGWATBR TE ROTTERDAM. 18 December: le tij 7.14 u., 2e tij 19.51 U. WATERSTAND TE DORDRECHT Dinsdag 18 Dec. 1951 le hoogwater 8.26 2e hoogwater 20.42, lie laagwater 3,39, 2e laagwater 15.57, WATERSTANDEN VAN 17 DECEMBER. Rlieinfelden 2.14 O.Ol); Breisach 1.48 (—0.10); Straatsburg 2.38 0.12); Maxau 4.16 <1.10) Mannheim 2.90 (—0,09); Mainz 2.75 (—0.04); Bingen 1-92 0.0«); Caub 2.04 (—0.08); Trier 1.92 (—0.06); Coblenz 2.29 (—0.10); Keulen 2.22 (—0.15); Ruhrort 4.43 (—0.23); Lobith 10.71 (—0.17); Nijmegen 8.55 (—0.13); Arnhem 8.38 (—0:15); Eefde (IJssel) 3.80 (—0.03); Deventer 2.91 (—0.02); Monsin 55.50 (—0.05); Visé 50.72 0.08; Borgharen 40.90 (—0.14); Belfeld 11.78 0.O4); Grave (beneden de sluis) 4.91 0.07); Namen 1.61 (+0.03.) SLEEPBEDRIJF. Hudson p. 16 Spitheda n. Queenstown. Humber 18 te Falmouth. Noord Holland 18 te Albany (Australië) verw. SCHEVENINGEN, 17 December. Vangstbe- richten: SCH 341 g.v., SCH. 159 1 k., SCH 233 4 k„ SCH 365 g.v., SCH 210 28 k. (kanaal); geen vangst SCH 25, SCH 37, SCH 236, SCH. 248, SCH 249,, SCH 297, SCH 399; SCH 95 15 k uit halve vleet; SCH 121 g.v., SCH 115 80 k. u. h vl. Binnen te Scheveningen: SCH 84 met 15 last, SCH 118 met 23 last, SCH 5 met 2 -.-ut, SCH 21 met 27 last, SCH 312 met 14 ist, SCH 24 met 27 last, SCH 15 met 7 las 5 li 120 met 25 last, SCH 325 met 3 last. Sl 33 met 2 last, SCH 3 met 14 last, SCH 402 met 10 last, SCH 47 met 7 lastt SCH 412 met 15 last, SCH 4 met 14 last, SCH 39 met 16 last, SCH 353 met 7 last, SCH 89 met 15 last, SCH 186 met 16 last, SCH 361 met 17 last. SCH 79 met 8 lastt, SCH 99 met 160 kisten haring. SCH 8 met 1 last, SCH 32 met 36 last, SCH 233 met 21 last plus 300 kisten haring, SCB 132 met 30 last plus 200 kisten haring. SCH 133 met. 7 last, SCH 275 met 25 last plus 300 kisten haring. Van Scheveningen nemen nu nog 38 loggers aa i de haringvisserij deel, waarvan 25 sche pen in het kaaal visse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2