Vier jaar op Afrikaanse bergtop Churchill en éénmaal *Sport-<S patten Trein stopte juist op tijd Nederlandse sterrekundigen kwamen thuis van de evenaar In een ketel gestikt Nieuwe burgemeester van Zwammerdam Europese libre-titel voor Van Hassel Mooie gift Dom. Aloysius van de Laar onderscheiden ons land spelen de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! PAGINA DINSDAG 18 DECEMBER 1951 Ongeluk werd voorkomen NED. ZAAKGELASTIGDE IN JORDANIË Nu jarenlang rekenen Annexatie voorlopig van de baan (Van onze correspondent.) voor medische faculteit te Nijmegen TELEFOONAUTOMATI SERING IN DE LANGSTRAAT LEIDSE MARKTEN TEST-CRICKET IN INDIA De Ruyter in de beslissende partij verslagen en tweede Drs W. REYSEGER KNVB- BESTtURSLID? SUNDERLAND KOM-f IN MEI NAAR ONS LAND OP ASSER T. T. OOK 250 CC Tengevolge van de dichte mist is heden nacht de heer J. P. de W. uit Bakkum (N.H.) met zijn luxe-auto op de onbe waakte overweg tussen Hekendorp en Oudewater tussen de rails terechtgekomen. De wagen kwam bekneld te zitten, op een plek waar op dat ogenblik de uit Woerden om 23.48 uur naar Gouda ver trokken trein juist moest passeren. Een ploegbaas van de N.S., is met een rode lan taarn de trein tegemoet gegaan en mocht het genoegen smaken deze precies bij de auto tot stilstand te brengen. Daar de wagen slechts even werd geraakt, liep zij alleen maar lichte beschadiging op. Het treinverkeer ondervond aanzienlijke ver traging. bij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen De heer B. A. Piets, zaakgelastigde in Bagdad, heeft zich naar Amman bege ven teneinde zijn inleidingsbrief ais zaak gelastigde der Nederlandse regering in Jordanië daar aan te bieden. hij de kans. zijn doel te bereiken. Hij streefde het reeds spoedig voorbij en werd rechter. Als zodanig behoord» hij tot de eersten, die weigerden, zich door de regering inzake het al of niet bestraffen van invloedrijke persoonlijk heden en van geldmagnaten de wet t# laten voorschrijven. Bij een conflict leerde hij de bekende nationalistenleider Zagloel Pasja kennen en die haalde hem over, in de politiek te gaan. Het verhaal wordt nu een beetje een tonig: Nahas Pasja, minister voor ver keerswezen vice-voorzitter van de ka mer van afgevaardigden; president daar. van en, na Zagloel Pasja's dood in 1927, leider van de nationalisten. Sinds jaren: de sterke man van Egypte. Thans voor de vijfde maal premier van Egypte en met slechts één doel voor ogen: te beleven, dat de Engelsen d» Kanaalzone verlaten en het Suez-kanaal onder Egyptisch bestuur komt. Ten slotte: vereniging van de Soedan met Egypte. Hij is nu zeven en zeventig en hij be hoort tot de groep van oude heren, dn over oorlog en vrede beschikken: Chur chill, Stalin, Tuman en Adenauer.. N.B. Het sneeuwmonster is geïdentifi ceerd. De foto's, door de bergbeklimmer Eric Shipton van door hem ontdekte, ge. hemzinnige sporen gemaakt, zijn in het Britse museum voor natuurlijke historie te Londen onderzocht. De deskundigen menen met stelligheid te mogen zeggen, dat het hier gaat om sporen van een grote aap, een z.g. Largoeraap. Die spo ren waren zo groot, omdat de aap in de sneeuw op vier voeten moet hebben ge lopen. Hij heeft hierbij de achterste in de afdrukken van de voorste gezet en die daardoor sterk vergroot. Shipton gaat nu weer naar de Mount Everest terug. Misschien horen we nog iets na ders van hem over die op de sneeuw berg levende aap, die door de inboorlin gen voor een sneeuwmonster wordt ver sleten. HIJ HUILT NIET MET DE bekwaam heid van Mossadeq. Misschien wel, omdat men dan gauw van kroko dillentranen zou spreken. Want in de Nijl komen krokodillen voor, in Per- zië slechts olie. Nahas Pasja heeft zich in Kaïro samen met Mossadeq laten fotogaferen. Mos sadeq wederom te bed liggend, of schoon het ziekenhuis te New York, waarin hij bij zijn aankomst in de Ver enigde Staten werd opgenomen, hem spoedig een certificaat van perfecte ge zondheid verleende. Nahas Pasja zat dan op die foto aan het bed van Mossadeq. De kampioen van de straatarme Egyptische ie.iah s en de Perzische mülionnair bespraken broederlijk hun wederzijdse afkeer van Engeland. Diezelfde Nahas Pasja stond eens samen met Anthony Eden op een post zegel. Het was de speciale postzegel welke ter herdenking van het Engels- Egyptische verdrag werd uitgegeven, in 1936. En nu wil de geschiedenis, dat Nahas Fasja straks met Eden zal gaan confe reren tenminste, als hij iets minder halsstarrig is dan Mossadeq in hoe verre het met die breuk tussen Egypte en Engeland ernst zal wordeiT en het Suez-kanaal een tweede Abadan wordt. Nahas Pasja staat aan het hoofd van de Egyptische nationalisten, die in de befaamde Wafd-partij verenigd lijn. Van huisuit zou hij socialist moeten wezen, aangezien hij de, overigens bijzondere pientere zoon van een doodarme fellah was. De fellah's zijn de beklagenswaar dige boeren, die als pachters, heel slecht betaalde pachters, de landerijen van de Egyptische grootgrondbezitters bewer ken. Ze wonen in lemen hutten, hun pachtheren in villa's en paleizen. Reeds als jongen van tien jaar wilde hij met alle geweld advocaat woraen, ofschoon dit toenmaal een der slechtst betaalde baantjes in het land was. Om dat hij zo'n pientere jongen was, kreeg Griep vlucht voor Aspirin. Neem echter geen genoegen met eik willekeurig tabletje. Alleen Aspirin is voor aten ven het Bayer-kruis, het symbool ven ver trouwen. mentarium fotografisch vastgelegd, zodat geen tijd met noteren verloren ging. Ge completeerd materiaal zond dr Van Hark naar Leiden, zodat men daar reeds met berekeningen kon beginnen. Tot Augustus 1950 werd dr Van Hark geassisteerd door de luit. ter zee le kL W. H. van Zadelhoff, nadien door de heer M. Schmidt van de Leidse sterrenwacht. Dr H. Blaauw van deze sterrenwacht nam van Nov. 1949 tot April 1950 aan d« werkzaamheden deel. Gezegd kan worden, dat met de waar nemingen in horizontale stand aan d» evenaar baanbrekend werk is verricht, waardoor in de komende jaren correcties in de astronomische almanakken moge lijk zullen zijn. Op deze basis zullen op den duur wellicht vergaande wetenschap pelijke conclusies kunnen worden getrok ken. lucht kunnen astronomen nu eenmaal niet werken. De waarnemingspost en de woning aan de evenaar, die onder leiding van de Leidse mecanicien-timmerman P. de Haan werden opgebouwd, zijn thans weer afgebroken. Zes verschillende astronomische alma nakken, bestemd voor scheepvaart en wetenschap, die vaak vrij grote onderlinge verschillen tonen, zien regelmatig het licht. Voor de scheepsvaart is de daarin ver melde positie van hemellichamen ruim schoots voldoende. Niet echter voor zui ver wetenschappelijke doeleinden. Reeds lang geleden werd geconsta teerd, dat waarnemingen van sterren wachten in diverse landen constant ver schillen o.a. onder invloed van de zwaar tekracht op verticale telescopen (ge ringe buiging) en bijvoorbeeld ook door straalbreking. Zelfs tussen waarnemin gen van Leiden en Greenwich bestonden zodanige verschillen, dat men ging zoe ken naar methoden om afwijkingen zo veel mogelijk te corrigeren. Tussen 1926 en 1930 ontwierp prof W. de Sitter een speciaal mstrument, azimuth- telescoop genaamd, waarmede uitsluitend in horizontale stand waarnemingen zouden kunnen worden gedaan. Van 1931 tot 1933 is met dit instrument, dat gebaseerd is op thans reeds 70 jaar oude conclusies van prof J. C. Kaptein, aan de evenaar geëxperimenteerd. Aan dit werk had de directeur van de Leidse sterrenwacht, prof. J. H. Oort, een belangrijk aandeel. Men ging, gelijk de thans teruggekeerde expeditie, op een hoge bergtop aan de evenaar zitten, omdat men ciaar a^e ster ren kan waarnemen. Ook de atmosferi sche toestanden spelen daarbij een belang rijke rol. Na dit experiment werd de azimuth-kijker verbeterd en zo kon de ex peditie-Van Herk met steun van de Int. Astronomische Unie en van andere organi saties in Augustus 1947 naar Kenya gaan om de bewegingen van 1500 „standaard- sterren" vast te stellen. Juist uit het zui ver meten van de bewegingen der ster ren kan de wetenschap belangrijke en zeer vergaande conclusies trekken. Over de resultaten van de expeditie kon hij weinig anders mededelen, dan dat deze er „goed uitzien". Zeer veel, wellicht jarenlang rekenwerk zal moeten worden verzet om deze resultaten in hun volle omvang te overzien. Het ziet er echter wel naar uit, dat de waarne mingen nog iets nauwkeuriger zijn ge weest, dan aanvankelijk werd verwacht. Men heeft slechts 70 percent van het programma behoeven af te werken om tot de conclusie te komen, dat de ver wachte reéultaten voor 98 percent be waarheid werden. Vele waarnemingen zijn op het instru- Vier Jaar lang heeft een gezelschap van enkele Nederlanders zijn verbluf ge had op een eenzame bergtop, 2900 meter hoog, bfj de noordelijke weg en spoor weg van Nairobi naar het Victoria-meer. Het waren dr G. van Herk van de Leid se Sterrenwacht en enige medewerkers, die daar sterrekundige waarnemingen hebben gedaan welke In zuiver weten schappelijk opzicht zeer belangrijk belo ven te worden. Waarschijnlijk zullen zij lelden tot correcties in de astronomische almanakken. Thans zijn de heren in het vaderland teruggekeerd en bij hen bevond zich de echtgenote van dr Van Herk. die als enige vrouw hen bij hun verblijf daar op de evenaar in Afrika gezelschap gehou den heeft. Wat wel op prijs zal zijn ge steld, want binnen een straal van zes ki lometer woonden nog geen duizend ne gers, enkele blanken en drie Indiërs, zo dat niet van 'n drukke buurt kon.worden gesproken. Overlast van gevaarlijke wilde dieren uit de omgevende rimboe heeft men niet gehad. In het tuintje van mevrouw Van Herk graasdien zo nu en dan verdwaalde antilopen, bokken en andere wilde hoefdieren. Dr van Herk en zijn medewerkers had den hun bezigheden, doch buiten haar kleine huishoudelijke taak was er voor mevrouw niet veel te doen. Van een „ommetje na tafel" kon geen sprake zijn en andere afleiding was er ook niet veel. Vooral bij moesson-regens was het ver blijf zeer eentonig, want zonder heldere Gistermiddag is in een chemische fabriek in de binnenstad van Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een ketel, waarin zich hixachoo-gas be vond was gebarsten. Een 24-jarige chef begaf zich, voorzien van een gasmasker en met een touw om het middel in de ketel om de schade op te nemen. De eerste twee malen verbleef hij zeven minuten in de ketel. De derde maal, dat hij in de ketel ging, deed hij het touw af. Na korte tijd bemerkte een toezichthoudende arbei der, dat de man zich niet meer bewoog. Twee arbeiders haalden hem uit de ketel, maar hij bleek reeds te zijn overleden. Deze beide arbeiders geraakten zelf ook buiten bewustzijn en moesten naar het Wilhelminagasthuis worden vervoerd. Met ingang van 1 Januari is tot burge meester v. Zwammerdam bij Bodegraven benoemd de heer C. G. van Dobben de Bruyn, sedert 1937 burgemeester van Oud-Ablas in de Alblai.ser waard. Hij werd 12 Mei 1908 te Hazerswoude gebo ren en woonde vele jaren te Bodegraven waar zijn vader het oud-Tweede-Ka merlid van 1924 tot 1938 burgemeestei was. In Bodegraven ving de heer Van Dobben de Bruyn zijn ambtelijke loop baan aan ter Secretaris aldaar. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de heer Van Dobben de Bruyn, die kerkelijk Ned. Hervormd en politiek A.R. georienteerd is, deze benoeming kun nen aanvaarden door de gegeven verzeke ring. dat de zelfstandigheid van de ge meente Zwammerdam voorlopig gewaar borgd wordt. Zoals men weet, hebben Ged. Staten voor de Rijnstreek een an nexatie-plan voorbereid, waarbij een be langrijk deel van Zwammerdam bU Alphen aan de Rijn zou worden gevoegd en Zwammerdam zelf geheel zou worden opgeheven. WONINGINRICHTING. NIEUWE BINNENWEG 288.290-292*294 ROTTERDAM Te bereiken me» tramlijnen 8-11.14.15-17 te plaatsen. Zo zullen de wedstrijden om de Grote Prijs van Nederland, met in gang van die van 1952, welke op Zaterdag 28 Juni worden gehouden, in den ver volge bestaan uit races in de 125, 250, 350 en 500 cc-categorieën. De laatste keer, dat de 250 cc te Assen uitkwam was in 1939. nog twee of drie andere ontmoetingen in verschillende steden van ons land tegen Bondsploegen spelen. Het bestuur van het Koningin Wilhel- minafonds afdeling Nijmegen ontving van het Anton Jurgensfonds te Londen een gift van 5000 voor het te stichten kankercen trum aan de medische faculteit van de Universiteit te Nijmegen. Bij gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag is dom Aloysius van de Laar, abt van de Trappistenabdij te Tegelen, be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Van deze onderscheiding werd hem gistermorgen door de commissaris der Koningin in de provincie Limburg mededeling gedaan. Dom Aloysius van de Laar is de eerste Tegelenaar, die met deze hoge onderscheiding werd begiftigd. Abt Van de Laar werd geboren te Driel (Geld.) en deed in genoemde orde zijn intrede te Rochefort (Fr.). Vandaag heeft de automatisering van de telefoon in de Langstraat een nieuwe uitbreiding ondergaan. Voor de abonné's in de sector Waalwijk is n.l. de mogelijk heid geopend gesprekken te voeren met plaatsen buiten deze sector. Het district Rotterdam is thans eveneens uit de Langstraat automatisch bereikbaar. LEIDEN, 18 Dec. Vette varkensmarkt. Aanvoer 265 vette varkens. Notering: zware 2.22H—2.29. lichte 2.00—2.05, zouters 1.801.90. zeugen 1.90—2.00. Handel vlot. Vrijdag 21 en 28 Dec. eveneVi vette varkensmarkt. In Mei a.s. zal het officiële Engelse B-team een tournee op het vasteland maken. Op 18 Mei speelt het te Saar- bruecken tegen Saarland en op 22 Mei te Le Havre tegen de Franse B-ploeg. Het ligt in de bedoeling van de F.A. om de K.N.V.B. te verzoeken, ook een wedstrijd voor dit team in Nederland te organiseren en wel, indien mogelijk, op Maandag 26 Mei te Amsterdam of Rot terdam tegen de Nederlandse Bonds- ploeg. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft nog geen beslissing over de wedstrijd van 26 Mei kunnen nemen, aangezien het verzoek van de F.A. nog niet op het Bondsbureau is binnengekomen. In de tweede test te Bombay heeft Engeland dank bij Graueney 120 n-o. een kansje behouden. De stand is India 483/9, Engeland 263/4. D» Belg Van Hassel is Europees kampioen biljart-Iibre geworden, door een overwinning in de laatste en be slissende partij tegen De Ruyter. Als onze landgenoot had kunnen winnen, zou hij nog een barrage met de Belg hebben kunnen spelen. Van Hassel liet sich de kans op een directe beslissing echter niet ontgaan en hfl versloeg De Ruyter met 500 tegen 421 caramboles ln 8 beurten. Hoewel De Ruyter er een hoogste serie van 372 uit gooide, was Van Hassel constanter; moyenne van deze partij 62,50 tegen 52,62. De eindstand luidt: Van Hassel 7 6 12 500 62 3390 54.67 De Ruyter 7 4 8 460 61 3097 50.77 Domingo ..7 4 8 ag2 63 2193 44.33 Vervest 7 4 8 393 94 2404 25.57 Galmiche 7 3 6 491 92 2768 30.08 Alhinho 7 3 6 291 114 2275 19.95 Spielmann 7 3 6 314 122 2388 19.57 Grivaud ..7 1 2 190 78 1273 16.32 In deze tabel zijn alleen de partijen opgenomen welke de tot de eindpoule togelaten spelers tegen elkaar hebben ge speeld. Vandaar dat voor De Ruyter als hoogste serie 460 is opgenomen; hij had zijn partij tegen Rosseiet In 1 beurt uit gemaakt, maar Rosseiet plaatste zich niet in de eindpoule. Verdere uitslagen om het Europees biljart-kampioenschap libre te Saint Etienne: DomingoVervest 500131, moyenne 125,00; Van HasselDomingo 500464; GalmicheAlhinho 500—82; VervestSpielmann 500213; Spielmann Grivaud 50032; Van HasselAlhinho 50028; VervestDe Ruyter 500313, moyennne 45,45; AlhinhoGrivand 500 247. (Voor eindstand zie apart bericht elders op deze pagina). Destremeau nummer 1 op de Franse tennis-ranglijst, 2 Abdessalam, 3. Ilemy, 46 Ducos de la Haille, Thomas, Charti- rier. Bij de dames 1. mevr, Adamson, 2. mevr. De Cazalet, 3. mevr. Amouretti. Naar wij vernemen is de kans groot dat drs W. Reyseger, voorzitter van H.B.S. en voorzitter van de Vereniging van Eerste klassers, candidaat wordt ge steld voor het bestuurslidmaatschap van de K.N.V.B. in de vacature-Burgwal. Een definitieve beslissing zal binnenkort worden genomen. In de eerste helft van Mei zal de En gelse eerste-divisie-club Sunderland en kele wedstrijden in Nederland komen spelen. Hoewel de onderhandelingen nog niet definitief zijn afgesloten, mag men aannemen, dat op Dinsdagavond 6 Mei een wedstrijd zal worden gespeeld tus sen het voorlopig Nederlands elftal en Sunderland, bedoeld als oefening voor de Nederlandse elftalspelers, in verband met de wedstrijd tegen Zweden, welke Woensdag 14 Mei te Amsterdam zal worden georganiseerd. Na de wedstrijd -Of 8 Mei tel Sunderland vermoedelijk Te Lausanne verloor H.H.Y.C. de ijs- hockey-wedstryd tegen Lausanne met 5(3—1, 1—2, 1—1). Te Antwerpen eindigde de yshockey- ivedstrijd Braco (Antwerpen) -Ijsvogels in een 33 gelijk spel (01,12, 20). Voor de tafeltennis-jeugdinterlandwed- stryd Nederland-Frankrijk op 10 Februa ri in Arnhem zijn in het jeugdteam ge kozen Scheffer, Arnhem, Van der Spek, Den Haag en Heijzenberg, Hilversum. De vijfde internationale tafeltennis kampioenschappen van Nederland zijn definitief vastgesteld op 24 en 25 Mei te Utrecht. Ten minste 20 van de Neder landse topspelers zullen voor deze inter nationale kampioenschappen worden uit genodigd. De sportcommissie van de K.N.M.V. heeft besloten op het programma van de internationale T.T.-races te Assen voor taan ook een moe voor de 250 cc-klasse

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3