Limburgse mijnen moeten meer produceren „Amsterdam moet Antwerpen moreel steunen" Begin Augustus blijft drukte- toppunt der vacantie Bezitsspreiding inpractijk LEWIS DOET VOORDELIG VOORSTEL Waarom produceren V.S. veel? Grondstoffen en lonen op andere basis dan hier Er moet nu nog van alles meer komenDan ook veel meer liefde Nieuwe koffiebon Donderdag 20 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Import verslindt talloze millioenen Christiansen weer in de „Heimat" Kerstviering paleis op de Dam \'P.- De kwestie om het Moerdijkkanaal Toch komt ook Juni meer in trek Indonesische fantasie Eig Eigen woning voor de arbeider Auto door sneltrein gegrepen Het kunstmatige hart Student pleegde dief stallen Sociale lasten minder, verbruik groter V.P.R.O. doet mee aan televisie Smokkelaar had pech V. WEERBERICHT Europees probleem Gisteren in vrijheid gesteld Per radio uitgezonden Geen kapitein Bos bij Darul Islam Mooi initiatief van De Maas" Ook sociaal belang De houivvakken De man uit Victoria houdt vol Voor twee jaar weggezonden DAAR IS ONZEWEER INDIA KOESTERT GROTE PLANNEN GOEDKOPER VERVOER AMERIKAANSE KOLEN Grote afzetmarkt Streven naar één Europese markt gewenst Onze hoge sociale lasten Staat 125.000 aan goud rijker OLIEPRODUCTIE IN PERZIë De weerverwachtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwakke tot matige wind ruimend naar Noor delijke richtingen, later veranderlijk. Wisselend bewolkt met enige regen of motregen. Weinig verandering ln temperatuur. Vrijdag 21 December: Zon op 8.4S uur, onder 18.30 uur. Maan op O.OO uur, onder 12.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Meer huizen meer kolen 's-GRAVENHAGE, 18 December 1951. Tijdens de behandeling van de afdeling Mijnwezen bij de begroting van Economische Zaken heeft de heer Maenen (K.V.P.) gisteravond buiten, gewoon behartigenswaardige woorden gesproken over de opvoering van de Nederlandse kolenproductie, welke zo noodzakelijk is in verband met de toenemende industrialisatie. Hij noemde het een landsbelang van de eerste orde, dat de steenkolenproductie op korte termijn wordt opgevoerd. Dc positie van ons land wordt met betrekking tot de kolenvoorziening steeds onbehaaglijker, wij worden met de dag afhankelijker van de voorzieniiig t an het buitenland. Hij was de eerste spreker bij de afdeling Mijnwezen in de avondvergadering, welke alweer door de tweede voorzitter, mr Burger, werd voorgezeten. Later, bij de begroting van Onderwijs nam dr Kor ten- borst de voorzittershamer weer over. Aan de hand van gegevens van het is nu 12,3 millioen ton en deskunudigen Centraal Bureau voor de Statistiek gafhebben verklaard, dat deze hoeveelheid de heer Maenen de bewijzen voor onze met 1 millioen-ton kan worden opge- afhankelykheid van het buitenland t.a.v. de kolenvoorziening. In Augustus en Sep tember 1950 werd er respectievelijk inge voerd voor een bedrag van 19,8 en 14.9 millioen gulden. In deze'fde maanden van 1951 waren deze bedragen volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 19.4 en 3.5 millioen gulden. Spr. wilde niet Zeggen, dat dit laatste bedrag een leugen Was, maar een drukfout was het zeker. Want in September 1951 was er n.l. niet minder ingevoerd dan voor 32.9 millioen gu'den. Het staat var t. aldus de heer Mae nen, dat wij drie millioen ton uit het bui tenland moeten invoeren en dit zal in Verband met de industrialisatie van jaar tot jaar nog toenemen. De buitenlandse kolen zijn daarbij veel duurder dan wat de Limburgse mijnen voor haar productie •ntvangen. Amerikaanse kolen kosten met In begrip van de vracht 80 per ton, de Limburgse f 35. Bij de behandeling van voerd door aantrekking van geschikte ar beiders, waartoe spr. ook een aandeel in de winst aanbeval. De K.V.P. had deze gedachte ook reeds geopperd in het Voor lopig Verslag, maar het antwoord van de regering hierop was vaag en zwak ge weest. Men moest natuurlijk streven naar een rationele en gezonde bedrijfsvoering, maar over de winst, die aan de Staat toe valt, werd niet gesproken. De heer Mae nen bracht voor deze winstdeling ook morele argumenten naar voren. Men kon o.a. een reservefonds vormen voor gro tere sociale zekerheid voor de bedrijfs- genoten. Winstuitkering, zo bepleitte hij tenslotte, zou ook een psychologisch ef fect hebben, namelijk ten aanzien van de gemeenschapszin en arbeidslust. Dit was hetzelfde argument, dat indertijd had ge golden bij de toekenning van de bijzon dere productietoeslag. Nadat de heren Van Lienden (P.v.d.A.) en. Staken (C.P.N.) nog het woord over het plan-Schuman heeft de minister gc- het mijnwezen hadden gevoerd, waarbij zegd. dat vervanging van een half mil- vooral gunstiger sociale voorwaarden lioen ton Amerikaanse kolen door Duit- voor de mijnwerkers werden bepleit, ant- se een voordeel zou betekenen van 10 woorddé minister Van den Brink, millioen. Hoe groot moet dan wel het voordeel zfin. zo vroeg de heer Maenen. als de productie uit de eigen mijnen De kolenproductie noemde hij. een van een millioen ton hoger zou zijn? En de moeilijkste vraagstukken, niet alleen deskundigen menen dat dit kan. i voor ons land, maar voor alle landen in Nederland moet dan echter meer mijn- j ^Tdfn "ó/de^rlogSaTfr het' voT- mmded worden, zoals Belgie. Daar zijn gende jaar weer 35 ^miofn ton kolen uit Amerika zullen moeten worden inge voerd voor heel Europa tot een bedrag van 700 millioen dollar.. de arbeidsvoorwaarden veel gunstiger, er is gratis vervoer naar de mijnen, er zijn gratis treinreizen en hogere kinderbijsla- £gn. .Op een feestvergadering van de mijnwerkers in BrüSsC' waren onlangs de ivomng- zfclf en twee ministérs aanwezig. Ontginningen in Vlodrop of in de Peel Echtte de heer Maenen noodzakelijk, maar ook zonder deze was verhoging van de bestaande productie mogelijk. Er moeten meer binnenlandse mijnwerkers komen en de tekenen zijn .gunstig, dat er meer komen, de ervaringen met buitenlanders waren niet zo, goed. Het streven moest erop gericht zipS serieuze arbeiders te werven, die in de provincie wonen of zich daar met hun gezin willen vestigen. Boe dat moet worden bevorderd, dat Weet de minister zo zeide de heer Mae nen. maar de geëigende middelen worden niet toegepast. Waarom worden er bijvoorbeeld niet meer woningen gebouwd, als het aan tal arbeiders daardoor aanmerkelijk zou kunnen worden uitgebreid? Van Neder'andse steenkolen wordt een toe slag geheven van gemiddeld 20 per ton. Uitsparing van een millioen ton buitenlandse kolen door verhoging van de eigen productie zou een besparing geven van ongeveer 20 millioen. Komt deze besparing uit de Amerikaanse ko len dan zou zij nog veel groter zijn. namelijk 40 millioen. Voor een gedeelte daarvan zou men per jaar 1000 wonin gen extra kunnen bouwen. De minister zou er zijn ambtgenoten van moeten overtuigen, dat het om finan- cië'e redenen beter is enige tientallen millioenen te investeren in de bouw van mijnwerkerswoningen dan deze te_ beste den aan de steeds oplopende uitgaven voor peperdure kolen uit het buitenland. De productie van de Limburgse mijnen De voormalige «Wehrmaclitbefehls- haber in den Niederlanden", General der Fiieger, F. C. Christiansen is gisteren enige dagen nadat hij 72 jaar was gewor den in vrijheid gesteld. Hfl is van de gevangenis aan de Pompstationsweg te Scheveningen door de rijkspolitie naar Nieuwesehans gebracht en daar over de grens geleid. Christiansen, was door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aanvanke lijk heeft hij beroep van cassatie inge steld, doch dit later ingetrokken. Bij wijze van gratie is destijds vier jaar van zijn gevangenisstraf afgetrokken. Minister Muiderije kondigde onlangs zijn invrijheidsstelling nog voor Kerst mis in de Tweede Kamer aan. Voor ons land betekent dit 2 mil lioen ton tot een bedrag van 130 mil lioen gulden in dollars in 1951, 2.800.000 ton tot een bedrag van 180 millioen gulden-in.dollars in 1952. Er moest dus. zoals de heer Maenen had gezegd, meer woongelegenheid voor nieuwe mijnwerkers worden geschapen. Duitsland deed dit reeds in het Koerbek- ken en dit kan ook ons land ten goede komen. In de O.E.E.S. stond het kolen- vraagstuk in het middelpunt der belang stelling. Een verhoging van de productie met 1 millioen ton achtte de minister wat ai te hoog gegrepen, maar ook een half millioen zou al een hele besparing be tekenen. Huizenbouw daar zou een uitstekend middel zijn en de plannen van Economische Zaken gaan dan ook in die richting. De aanwerving gaat goed, maar men moet de wervingsactie op een ogenblik staken, omdat er niet voldoende werk gelegenheid is. Het vraagstuk van het toekennen van een aandeel in de winst waarover zo had de heer Maenen gezegd twee be kende hoogleraren enige jaren geleden een boekje hadden geschreven (Prof. Romme en prof. Van den Brink liet de minister verder zwevend. Hij ging van dit onderwerp over op de bouw- premie en het bouwfonds, dat een schone feestgave zou zijn bij het volgend jaar te vieren jubileum. Wat België betreft, daar was het hele loonniveau hoger, dus ook in het mijn bedrijf. De Amerikaanse prijzen nog eens be sprekend, antwoordde de minister de communistische heer Haken, dat Poolse kolen nog ongeveer 20 per ton duur der waren dan de Amerikaanse, die in vér band met de vervoerkosten toch reeds tweemaal zo duur waren als de onze. Het wetsontwerp werd tenslotte z. h. st. aangenomen met aantekening van te- genstemming door de C.P.N. F. S. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 524 Algemeen aangewezen voor het ko pen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag, 21 December 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 5 Januari. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 31 Januari plaats hebben. Naar wij vernemen, zal de Kerstvie ring in het paleis op'de Dam te Am sterdam in haar geheel rechtstreeks via de radio worden uitgezonden. Deze uitzending geschiedt Zaterdag a.s. te 17.00 uur via Hilversum I op golflengte 402 meter. In verband hiermede zal het K.R.O.-programma een wijziging onder gaan. Radio Nederland Wereldomroep zal van deze Kerstviering een uitge breide reportage maken, welke eerste Kerstdag zal worden uitgezonden. a Gisteravond droeg de Noorse consul-generaal te Rotterdam, de kerstboom, een geschenk van de stad Oslo, aan burgemeester Oud over. Overzicht van de Coolsingel tijdens de plechtigheid voor het Raadhuis. De burgemeester van de Maasstad dankt de stad Oslo. In een Amsterdamse raadszitting is o.a. de verbinding van Antwerpen naar de Ryn ter sprake gekomen. Zo bepleitte de VVD-afgevaardigde, de heer Le Ca valier, dat Amsterdam de eisen van de Belgische haven tegenover Rotterdam moreel zou steunen. Niet met Rijnvaartpremies, maar met betere service, rationalisatie en mecha nisatie dienden de havens onderling gezond te concurreren. Elke Noordzee haven, aldus de heer Le Cavalier, heeft een eigen mede geografisch bepaald karakter en behoeft voorconcurrentie nauwelijks bevreesd te zijn. Wantrouwen moet wijken. De regering, aldus besloot hij, aiept te worden aangeraden met de Duitse Kamers van Koophandel Seheen- vaartveremgingen etc. contact op te nemen om daar onze belangen te behar tigen. Burgemeester d'Ailly, die herinnerde aan de tegenwerking die het Amsterdam- Rijnkanaal te verduren had gehad, meende ook, dat Antwerpen stellige argu menten kan aanvoeren, die zijn verlangen ln persberichten uit Indonesië over de activiteit van benden op West-Java is herhaaldelijk de naam van kapitein Bos 'genoemd. Deze officier zou volgens be wuste persberichten vroeger deel hebben uitgemaakt van het .Nederlandse legeren thans optreden als een der aanvoerders van de Darul Islam. Naar wij echter van generaal-majoor (b.d.) E. Engles, de oud territoriaal bevelhebber op West-Java vernemen, dient bedoelde officier op het ogenblik m de K.L. in Nederland in de rang van majoor. N.V. Staalwerken „De Maas" heeft een bouwfonds in het leven geroepen met het uoel te bevorderen het verkrijgen van een eigen huis door mannelijke perso neelsleden. De werknemers, die deel nemen, moeten maandelijks bijdragen forten, liggend tussen de 5 en 7% 'J.ct van het bruto maandloon (kinderbtj- tag niet inbegrepen). De directie van ';De Maas" doet daar gemiddeld een J'pnteloze lening van 85 per maand U. De aflossing, resp. kwijtschelding, an deze renteloze leningen geschiedt worden uitsluitend gedaan in het licht van de bedoeling van het fonds en de idee van de bezitsspreiding, in het bij zonder tot het m eigendom verwerven van duurzame goederen. De uitbetaling van het spaartegoed heeft slechts plaats, wanneer men tot aankoop of bouw van een eigen huis overgaat, ofwel indien men kan aanto nen, dat het gespaarde wordt gebruikt tot aflossing van hypothecaire schuld op eigen huis. Bij gevraagd of gedwongen ontslag worden de spaarpenningen, van werkge verszijde gestort, gebruikt om de pen sioenvoorziening van betrokkene op peil te brengen; de door de contribuant zelf gespaarde bedragen alsmede de rente hierover worden zonder meer aan contri buant teruggegeven. Bij overlijden van ullectief en wel eens per jaar, reke- ide contribuant" krijgt de weduwe de bO8 houdend met de bedrijfsresultaten, stortingen door de contribuant en door ez<? aflossingen, resp. kwijtscheldingen, Ide werkgever gedaan ln haar bedt naar een goede Rijnverbinding wettigen. Hij betreurde het overigens, dat de Rfln- vaartpremies door de regering waren in gevoerd zonder de hoofdstad hierin te kennen. De heer Douque (KVP) vond 't eveneens redelijk de gerechtvaardigde verlangens van Antwerpen te steunen, althans overleg te plegen met R'dam en (eventueel) met de regering. Hamburg en Bremen zullen eerlang een deel van de invoer en de handel van Amsterdam (en ook van Rot terdam) overnemen. Omdat het behoud van werkgelegenheid minstens even be langrijk is als de woningbouw, beval hij de zorg voor de Amsterdamse haven zeer ernstig in de aandacht van het ge meentebestuur aan. De traditie, dat Augustus „de" maand ls om met vacantie te gaan, begint te verflauwen. Steeds meer valt er een ver schuiving naar Juli waar te nemen en ook de maand Juni komt meer in trek. Het Centrale Werkcomité „Vacantie", dat zulks gistermiddag op een bijeen komst te Amsterdam mededeelde, is dan ook in bet algemeen niet ontevreden over de resultaten der actie voor vacan tiespreiding. Maar (1* ér bet het tegen over, dat er nög tallozen zijn, die niet gebonden zijn aan de vacanties van het lager- en nijverheidsonderwijs en bij wie een zekere mate van onwil en on verschilligheid ten aanzien van de vacan- tiespreiding te constateren valt. Vele duizenden landgenoten zouden, indien zij dit wilden, zonder bezwaar vóór half Juli of eind resp. na -Augustus, hun va cantie kunnen nemen. Dit zijn aldus het comité met namede jongeren, voornamelijk buiten de jeugdorganisaties, de leiders en het kader van bedrijven en instellingen, de middenstand (voor zover deze met va cantie gaat), de mensen uit de vrije be roepen, de ongehuwdeh, de getrouwden zonder of met niet-schoolgaande kinde ren, en de ouden van dagen. Dit komt voor een groot deel neer op de kringen, die in een zekere welstand en/of onaf hankelijkheid verkeren. Daarom zal bi) de propaganda-actie voor het komende ja&r o.m. de genoem de categorieën op het algemeen sociale en economische belang van vacantie- j spreiding worden gewezen. Het overgrote deel van het bedrijfs leven (de niet collectief sluitende be drijven) heeft ook in 1951 geen blijk gegeven in enigszins bevredigende mate aan vacantiespreiding te denken. Zoals bekend zullen de bouwvakken, die twee jaar achtereen, als experiment. spreiding bracht in het bijzonder voor de landelijke bouwbedrijven, dermate grote economische nadelen met zich mee, dat men teruggekeerd is tot de ene week. De bouwbedrijven, die van de genoemde nadelen geen hinder heb ben kunnen door middel van een dispen satie-aanvrage naar een andere dan de genoemde week, uitwijken. De in ver schillende sectoren collectief-sluitende bedrijven hebben, behoudens enkele klei ne variaties, dezelfde vacantiespreiding als 1950 aangehouden. Nog steeds is echter de periode eind Juli begin Augustus de toevluchts- periode en het toppunt-der-drukte der andere vacantiegangers gebleken. Evenals in 1950 was de hulp van het lager onderwijs en het nijverheids onderwijs om de sectorenindeling voor ouders te doen kloppen, zeer bevredi gend. \Jit de cijfers, door de inspecteur voor het L. O. verstrekt, blijkt, dat ook een toenemend aantal scheden voor bij zonder onderwijs medewerkt. Woensdagmorgen is even voor tien uur een personenauto bestuurd dooi de heer A. de L. uit Hilvarenbeek die met Vijf familieleden op weg was naar een brui loft te Duistervoorde, bij de onbewaakte overweg ter hoogte van het voormalige station Teuge door de juist op dat mo ment passerende electrische sneltrein West-Oost, die om 9.41 ur uit Apeldoorn was vertrokken, gegrepen. Hoewel de wagen enkele meters door de voortsnellende trein werd meegesleurd en hierdoor totaal werd vernield, ontsnap ten de zes inzittenden aller als door een wonder aan een wisse dood. Toen de chauffeur in verband met de zware mist de overweg met zeei geringe snelheid halverwege was gepasseerd, werd de auto door de sneltrein gegrepen. De de vacantie over drie weken hadden uit- I trein ondervond een vertraging van on gesmeerd, in 1952 weer in één week geveer 30 minuten; een der rijtuigen werd (410 Augustus) met vacantie gaan. De I vrij ernstig beschadigd. De man uit Victoria In Brits-Columbia (Canada), die zich, zoals wij reeds meldden, zou hebben aangeboden als proefkonijn voor een experiment met het kunstmatige hart in Nederland, heeft gisteren verklaard, dat hij waarschijn lijk binnen een paar dagen naar ons land zal vertrekken. Toen hem werd verteld, dat prof. Jongbloed had verklaard niets te weten van zijn aanbod, zei hij: „De professor heeft waarschijnlijk het gete kende contract nog niet ontvangen. In ieder geval ga ik naar Nederland Prof Jongbloed ontkent intussen, een dergelijk contract te hebben getekend. Ook de Utrechtse chirurg prof. dr J. F. Nuboer deelde ons mede, dat een derge lijke-operatie beslist nie: zal geschie den. Hij légde er bovendien de naarnk op, dat het kunsthart slechts bestemd is om een hart tijdelijk te vervangen tijdens een operatie. De senaat van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft, te rekenen van 1 Maart 1951 af, de toegang tot de rijksuniver siteit voor de tijd van twee jaar ontzegd aan een der studenten, die oekend heeft diefstallen te hebben gepleegd. De laatste jaren werden er geregeld diefstallen onder de studenten gepleegd. De senaat acht dit een hoogst ernstig verschijnsel en heeft gemeend dat eir een voorbeeld moet worden gesteld. LANG niets meer gehoord van „onze" Mansholt, maar hij leeft en werkt nog. Daar echter op de koffie na alle artikelen van de bon zijn, timmert deze minister van de ex-distributie niet meer zo aan de teeg en aldus heeft hii ook minder bekijks, waarom hij uiteraard niet rouwig zal zijn, want er stonden inzake de koers met de distributie heel wat „beste stuurlui" aan wal. Enfin, la ten wij het er niet meer over hebben, of Mansholt als kapitein steeds in de goeda richting stuurde. Als rampzalig overschot van een om vangrijke distributie-regeling zitten wy nu alleen nog met de koffie. Of beter: zitten wy zonder koffie, voldoende koffie dan, want anders zou de koffie niet op de bon zijn. Nu stonden er weer een paar beste stuurlui" in de Tweede Kamer aan de kant, die vonden, dat de koffie niet lan- qer gedistribueerd behoeft te worden. Wat dacht de minister hier nu van Deze gaf een soort uitspraak als het orakel van Delphi; „De distributie zal niet langer gehandhaafd worden dan strikt nodig is". Ja, dat is nu geen antwoord! Zulks sprak o.i. van zelf. De kwestie was, of het nog langer nodig is om de distributie te handhaven. Blijkbaar echter wil de minister het nog bij de bonnen houden. Hy kon er verder niet op ingaan, want hij schijnt te vrezen, dat een koffiepraatje tot ge volg zou hebben, dat wij met de koffie op de koffie zouden komen. Men zal dus rustig moeten a f wachten, wanneer Mans holt. ons op koffie-zonder-bon zal vragen. In elk geval zal het dan echter geen koffiemaaltijd zijn met melk van een hoger vetgehalte. Daarvoor voelt de mi nister niets. Enfineen goed bericht voor haar en hen, die nu al meet uitzwaren dan hun lief is. Tenslotte heeft hij, „onze" Mansholt, nog wel gezegd, dat invoer van granen belangrijker is dan invoer van kranten- PaNur'zou men geneigd zijn de minister tenen te werpen, dut „een mens toch met alleen van "brood leeften dat voor ve len die ktvestie van het krantenvnjner er een is van de dagelijkse boterham. Maar „onze" Mansholt bedoelde het met zo kwa-ad. Hij meent n.l., dat. de binnen landse houtproductie verruimd kan wor- Best mogelijk, maar hoe lang zullen wij dan in afwachting van die verrm- mina op een houtje moeten bijten. Ho- velijk toch niet zo lang, dat wg van de verruimde houtproductie alleen maar kunnen ^profiteren voor de levensgrote kist met een kruisf Neenwij kunnen nog niet vindenaai die hout vro due tie van Mansholt zo ogen blikkelijk hout snijdta NAT Y^T De heer W. Koster, die de leiding heeft van een missie der Wereldbank, welke India bezoekt, heeft in een persconferen tie verklaard, dat hij zeer onder de ïndrun ls van de plannen voor economische ont wikkeling, die de regering van India koestert. De missie heeft kunnen consta teren, dat India vast besloten is voort te gaan,' en dat er in het-land een wil leeft tot het volbrengen van grote taken. De Wereldbank, aldus de heer Koster heeft met grote belangstelling de ontwikkeling van de Indische economie in de afgelo pen twee jaar bestudeerd. De bank heeft de indruk, dat India niet slecht gevaren is, ondanks de droogte, overstromingen en het gevaar van hongersnood, alsmede de grote bedragen, die besteed moesten worden aan de toenemende voedselinvoer. Kolen-export-pool in oprichting John L Lewis, leider van de United Mine Workers UnUion in de V. S. heeft verklaard, dat hij met de vertegenwoor digers van de kolenmijnen een plan Op invitatie van Amerikaanse over heidsinstanties en Amerikaanse organi saties uit het bedrijfsleven hebben 260 vertegenwoordigers van de industrie in de Europese landen, welke Marshall hulp ontvangen, een bezoek van enkele weken aan de Ver. Staten gebracht. Gesplitst in groepen werden bezoeken aan een aantal fabrieken gebracht en was er ruimschoots gelegenheid tot contact met leidende per sonen uit het Amerikaanse bedrijfsleven. In bepaalde gevallen heeft dit zeker po sitieve resultaten gehad, welke aan het eigen bedrijf in Nederland ten nutte zul len komen, aldus verklaarde de heer T. J. Twijnstra in een persconferentie. Hij noemde het samenbrengen van de Europese en Amerikaanse industriëlen een gelukkige gedachte. Wellicht zal het over een of twee jaar eens mogelijk zijn om Amerikaanse collega's te inviteren tot een bezoek aan Europa. De problemen van de Amerikaanse in dustrie hebben dezelfde ondergrond als die van de Europese industrie. De ver schillen tussen de industrie in beide ge bieden liggen in de zo uiteenlopende om standigheden. Amerika is rijk aan goed kope grondstoffen, terwijl de arbeid er erg duur is. Daardoor worden de proble men er anders opgelost dan in Europa. De heer ir W. H. van Leeuwen, voor zitter van de Contactgroep Opvoering Productiviteit, verklaarde zeer getroffen te zijn door het zeer grote productie vermogen en de grote productiviteit. Zij worden in de hand gewerkt door de grote rijkdom aan grondstoffen, de grote afzet markt van een uitgestrekt land met groot inwonertal en de vérgaande mechanisa- ©8, Door de massaproductie mes lage prijzen mogelijk. De vèèrgaande mechanisatie ls alleen mogelijk door de grote afzetmarkt. Indien wij bjjv. in Ne derland in de gedistilleerd branche alle bottelwerk in een centrale fabriek zou den verrichten, dan zou een van de ma chines. welke hij aan het werk zag in de V.S., bij ons slechts een uur per dag werk hebben. Tussen de prijs van eleetrische kracht en die van de factor arbeid is de ver houding heel anders dan bij ons. De ver houding van de prijs van een arbeidsuur tot die van een K.W.U. eleetriciteit is in de V.S. 80 :1, doch bjj ons 16 1. Men kan volgens ir Van Leeuwen beslist niet zeg gen dat de arbeider in de V.S. harder werktdan bij ons. De koopkracht van een uurloon is in de V.S. veel hoger dan in West-Europa. Een uitzondering hierop vormt de huur, waarvoor 20 25 pet van het inkomen wordt besteed. Toegegeven moet echter worden dat de woning daar van meer gemakken is voorzien. Zijn conclusie was dat West-Europa en ook Nederland zich extra moeten inspan nen, wil men komen tot een beter le venspeil. Dit zal niet in de eerste plaats moeten geschieden door mechanisatie. Vele speciale machines komen in ver hand met de grote productie niet voor ons in aanmerking. Wij moeten het zoe ken in organisatie en in de menselijke factor. De mensen in Europa moeten meer „productivity minded" worden. Er moet meer seriewerk worden gemaakt. De consument moet er van overtuigd worden dat dit in zijn belang is omdat de producten daardoor goedkoper kunnen worden geleverd. De arbeiders moeten gaan begrijpen dat vergroting van de productiviteit noodzakelijk is. Dit kan door beter te werken aan organisatori sch» maatregelaa. De heer L. A. J. N. van Heyst, die een aantal fabrieken ln de metaalbranche had bezocht, verklaarde dat er wat de mechanisatie betreft weinig van Amen- ka is over te nemen. Door deze mechani satie wordt veel aldaar zo goedkoop. Een chassis voor auto's kost ln de V.S. slechts 70. Van genoemd bedrag is slechts $114 loon. Op grond van hetgeen men in de V.S. kan waarnemen, kunnen wij leren, dat wü moeten trachten een grotere markt in Europa te bereiken door de Europese sa menwerking. Als wij ons dan specialise ren, krijgen wij een beter en goedkoper product, ook ai zouden de productieaan tallen niet zo groot worden als in de Ver. Staten. De industriëlen moeten bjj de samen werking wat meer vertrouwen in elkaar hebben. De arbeiders moeten rationalisa tie en mechanisatie niet zien als een fac tor, die werkloosheid schept, maar een factor die het product goedkoper maakt. De basis van de Amerikaanse economie is nog steeds „economy of waste", het stimuleren van een bewust zo hoog mo gelijk verbruik. Indien een artikel defect is wordt het weggegooid. Geen vrouw zal er aan denken een nylonkous ooit te re pareren. Men wil de vervangingswaarde zo groot mogeljjk maken, aldus de heer mr Meynen, die textielfabrieken heeft be zocht. De slapte in de consumptiegoede renindustrieën is niet te wjjten aan ge brek aan koopkracht, doch aan het feit dat de markt verzadigd is. Als paddestoe len zijn de fabrieken voor productie van synthetische vezels en garens uit dc grond geschoten. Men is in de V.S. verder met de productie en het verwerken van synthetische vezels en garens dan in Eu ropa, afgezien dan van Duitsland. Mr H. F de Graaff, dir. van Van Gel der, heeft in Amerika niet kunnen leren hoe men met dure grondstof een goed koop eindproduct in de papierindustrie kan maken. Dat kan men daar ook niet Hem was de snelheid van de papierma chines opgevallen. De outillage 'van de Europese fabrieken kan echter de toets van **zs vergelijking met dt Amerikaans* doorstaan. De fabrieksdiscipllne is zeer goed doorgevoerd. By de gedachtenwisseling bleek nog uit uitlatingen van de heer P. J. Sporenberg dat in het algemeen de sociale voorzie ningen lang niet op de hoogte liggen als hier het geval is. De pensioenen zijn voor een groot deel aanvullend aan hetgeen de staat geeft. Het gaat om veel geringere bedragen dan in Nederland. Mr Meynen wees nog op het zeer grote verschil in de last, welke de sociale voor zieningen op de industrie leggen. In de Nederlandse textielindustrie bedragen de kosten van de sociale voorzieningen 57 pet van het loon, doch in de Ver. Staten slechts 18 pet. Het weduwenpensioen beloopt niet meer dan een jaar loon. Dit verklaart vermoe delijk het feit dat het aantal vrouwen dal werkt veel groter is dan in ons land. Wat het probleem van de hoge Amerikaanse invoerrechten betreft, wees de heer C. M. Hage er op dat de Amerikanen ook last hebben van de Europese invoerrechten en invoerbelemmeringen in andere vorm. In Amerika vreest men, dat de grote welvaart van de arbeiders in gevaar zou komen door invoer van goedkope artike len uit landen, waar lonen en welvaart laag zpn. Dit verklaart de invoerbelem meringen t.o.v. Europa. Er zijn ook besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van inschakeling van de Ned. industrie voor bewapeningsorders. De indruk was, dat de Amerikaanse autoriteiten alle medewerking zullen ver lenen. Zaken heeft men echter bjj deze besprekingen niet willen doen. Op 1 Januari zal ook de V.P.R.O. deel gaan nemen aan de Nederlandse televisie Hiertoe is de V.P.R.O., vertegenwoordigd door dra N. A. Bruining en drs G. J Ligthart opgenomen in de Nederlandse Televisie Stichting. De V.P.R.O. zal eenmaal per kwartaal een uitzending van anderhall uur verzor. heeft uitgewerkt voor een kolen-expor,- pool. Deze zou schepen pachten van de regering en kolen aan Europa leveren zonder winst te maken op de vrachten. De Europese industrie zou de kolen dan kunnen kopen tegen aanmerkelijke re ductie. Volgens Lewis zijn er thans 375 sche pen gecharterd door particuliere scheep- vaartmijen, die de kolen vervoeren tegen te hoge tarieven. Dit dwong Europa uit te zien naar goedkopere leveranciers achter het ijzeren gordijn, waardoor de markt voor de V.S. verloren gaat. Lewis meende, dat de productie in Europa zelf voorlopig niet aanmerkelijk zal kunnen worden opgevoerd. Gisterenmiddag heeft de economische kamer van de Rotterdamse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van de goudsmokkel met de „Westerdam", met welk schip op 17 September j.l. de 48- jarige G. C.V. uit La Chaux de Fonds (Zwitserland) uit New-York in Rotter dam arriveerde. Tussen de dubbele wan den van drie harer koffers werd toen een hoeveelheid goud ontdekt ter waar de van circa 125.000. De vrouw werd nu wegens overtreding van het devie- zenbesluit veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De rechtbang achtte opzet niet bewezen, maar was van oordeel, dat de verdachte zich in ieder geval tevoren van de inhoud van de koffer had moe ten vergewissen. Verd. was bij de ontscheping opge wacht geworden door de 50-jarige in- en exporteur H. E. R. uit New-York, die door de officier van justitie als de hoofdfiguur werd gezien en die op 14 September j.l. met de trein van Am sterdam naar Brussel ook nog 7 kg. goud zou hebben uitgevoerd. Deze man werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Het goud werd verbeurd verklaard en de vernietiging van de koffers bevolen. De Nationale Olie Maatschappij van Perziëë heeft een fabriek van smeerolie gereed te Abadan, welke fabriek van de Anglo-Iranian in beslag is genomen. Volgens nieuwsberichten zal met de productie spoedig een aanvang worden genomen. De productie wordt geraamd op 20.000 liter per dag. De behoefte van Perzië bedraagt 18.000 ton per jaar, I welke voorheen door de Anglo Iranian werden geïmporteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1