Nogmaals de inbeslaggenomen wapens Onze Mansholt vreest 'n veevoederschaarste Inkrimpen van stapel Vrijdag 21 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN O LAGEN Kerstboodschap van de Deens schip in brand voor Amerik. kust Weer tabaksbranden in Oost-Java A.V.R.O.-omroeper veroorzaakte rel Minister Mansholt Onjuiste mededelingen I )e Duitse soldaat krijgt eigen oordeel! DRINK LOUTER WEERBERICHT SCHOKSGEWIJS OMHOOG De weerverwachting, geldig tot Zaterdag avond, luidt: Vanavond en vannacht op veie plaatsen vor ming van mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselijke opklaringen. Geen regen. Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later tot matig en in het Noorden van het land tot vrij krachtig toenemende wind uit Zuide lijke richtingen. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zaterdag 22 November: Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur. Maan op 1.14 uur, onder 12.35 uur. jT Officieel deelt Radio Vatioana mede, dat de H Vader dit jaar Zfjn Kerstbood schap zal uitspreken op 24 December te 10 30 uur. Radio Vaticana zal deze bood schap uitzenden en onmiddellijk na afloop van de toespraak vertalingen laten volgen, aldus meldt K.N.P. F Diezelfda-jdftg, te 23.45 utjff, begint de uitzendingen de Nachtmis.'welke de II. Vader in de Mathilde Kape) «al opdragen. Deze uitzending zal ook door verschei dene buitenlandse zenders Worden gere- laveerd. De golflengten, waarop het Vati- caan uitzendt, zUn; 25 meter, 31 meter en 50 meter. Ongeveer drie-en-een-halve mfjl ten Westen van de Columbia-rivier (Ameri kaanse Westkust) brak gisteren brand uit aan boord van het Deense schip „Erria" (8767 ton), dat met 114 passagiers en be manningsleden aan boord op weg was van Portland naar San Francisco. De brand veroorzaakte een enorme rook ontwikkeling, die het reddingswerk ten /.eerste bemoeilijkte. Het schip seinde voortdurend om hulp en zette enige red dingboten uit. De onmiddellijk uitvarende schepen van de Amerikaanse kustwacht slaagden erin een groot aantal opvaren den van het brandende schip te halen. Onder hen bevond zich de kapitein. Door uitbreiding van de brand waren de leden van de kustwacht die aan boord van de „Erria" de brand bestreden, ten slotte gedwongen het schip te verlaten. Het kantoor van de rederij te San Francisco heeft later nedegedee'O, dat in totaal 103 van de 114 opvarenden waren gered. Het schip zelf lS totaal uitgebrand en moet als verloren worden beschouwd. Uit Oost-Java, waar het \-orige sei zoen de Besukische tabakscultures grote gebade leden door het afbranden van vele tientallen tabaksschuren, worden thans opnieuw branden gemeld. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag in de vo rige week is een schuur afgebrand en in de nacht van Maandag op Dinsdag wederom één en wel In het Maisanse In liet regentschap Bondowoso. Men ver moedt kwaadwilligheid. Deze branden hebben in ondernemings- kringen wederom onrust gewekt en men vraagt zich af of dit wellicht de lI~e'" ding is van een nieuwe reeks branden. Indien dit inderdaad het geval is, ziet het er voor de Besukische tabak ze®r donker uit. daar onmogelijk nogmaals de verliezen zouden kunnen worden gele den, zoals die in het vorige seizoen door- brandstichtingen werden veroorzaakt. Naar aanleiding van de kwestie van de wapen-inbeslagnemingen verneemt het ANP van Nederlandse zijde, dat in de mededelingen die „van welingelichte Indonesische zijde in 's-Gravenhage" wer den verstrekt en welke wij gisteren weergaven, enige onjuistheden voorko men. Van Indonesische zijde werd b.v. ge stéld, dat in Indonesië nog van toepas sing is een bepaling van het militair ge zag, waarin zou zijn gezegd, dat door voer van wapens door Nederlandsch- Indië (Indonesië) slechts kan geschie den met toestemming van de leger commandant (na de souvereiniteitsover- dracht: de minister van defensie). Dit is in zoverre onjuist, dat die verordening, mede blijkens de authen tieke toelichting van de toenmalige le gercommandant, slechts betrekking heeft op de invoer en het binnenlandse vervoer. De militaire verordening maakt dus niet van een vergunning afhankelijk de doorvoer van wapens, tLwjs. het vervoer van wapen», af- Een groep leden van de Westduiise bondsdag is bezig aan het opstellen van nieuwe bepalingen voor de militaire op leiding teneinde „de historische Duitse r oho'--soldaat om te vormen tot de soldaat mei onafhanke'ijke geest, die men in de Angelsaksische legers vindt". Het gaat er om, de normen, die Frede- rik de Grote van Pruisen instelde, te wij zigen. De veiligheidsdienst van Theodor Blank werkt eveneens aan een ontwerp voor nieuwe richtlijnen, dat mogelijk met het parlementaire ontwerp zal worden gecombineerd. „Het nieuwe leger zal geen uren verdoen aan onnodig drillen", aldus verk'aart men in parlementskringen. Een van de belangrijkste maatregelen wordt genoemd het afschaffen van onnodige straffen en willekeurige vermoeiende oefeningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1