Heilige Plaatsen nog steeds ontluisterd door politieke onenigheid Voorlopig geen vorst 11 Italië's gezant dankt (Nederland Paul de Mont's testament: „De bloeiende gaarde' Waar blijft verantwoordelijkheids gevoel tegenover millioenen? Kwik boven normaal punt Zaterdagse mijmeringen Onverwoestbaar levensvertrouwen van een lichamelijk verminkte Avondklok in Ismailia Internationalisatie ah enige oplossing éénmaal altijd missionarissen Ned. gevangen in China Menselijk medegevoel kent geen grenzen n.v.A. DAALMEYER SCHIEDAM „Van Galen" wordt afgelost Vlaamse schrijvers en boeken (lil) Harry Prikker Schooljeugd verzamel de oud papier Grote brand in Londen ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 PAGINA 5 V. Als in een fabriek. Verstoorde vreugde Door vlammen verwoest IET EENS OP Nieuiv bouwplan Internationalisatie nood zakelijk geacht de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! De enige waarborg Generale staf zonder troepen Belangrijk initiatief Het is uit het bovenstaande wel duidelijk, dat er binnenkort een groots opgezette actie verwacht kan worden, om te bereiken, dat in ieder geval de Kerk van het Heilig Graf Observator Zijn laatste werk Wapens op God's geboortegrond Advertentie. ln deze dagen richten de blikken der gelovigen zich naar het Heilige Land. Naar de voor het Christendom zo heilige plaatsen, naar Jeruzalem, naar Bethlehem. De mensen vieren nu het feest van de vrede. Maar het bijna ongelofelijke geschiedt, dat in de Kerstnacht de soldaten van het Arabische Legioen en die van de jonge staat Israël gewapend tegenover elkander staan. En de pelgrims, die naar de heilige plaatsen opgaan, mogen zichzelf gelukkig prijzen, indien te hunnen behoeve de prikkeldraadversperringen tijdelijk worden opgeruimd. Het beheer over de heilige plaatsen in Palestina is sinds lang een probleem, waarover de knapste koppen zich het hoofd gebroken hebben. Maar sinds Palestina verdeeld is geworden in een Joods en een Arabisch gedeelte en Jeruzalem in tweeën werd gehakt, is het probleem tot een brandende kwestie uitgegroeid. En elk jaar wordt dit brandende probleem moeilijker op te lossen, omdat de Joden en de Arabieren blijkbaar niet in staat zijn, tot. een bevredigend vergelijk te komen. Nog steeds betwisten ze elkander elke vierkante meter gronds in Jeruzalem. Aldus staat de kerk van het Heilig Graf onder Arabisch gezag, ook Bethlehem, evenals trouwens heel het oude Jeruzalem, ofwel de oude stad, terwijl het nieuwe Jeruzalem Joods is. Het gevolg is, dat er nauwelijks iets gedaan wordt, om b.v. de Kerk van het Heilig Graf voor een dreigende-ineenstorting te redden, terwijl de huidige situatie een afdoende oplossing vrijwel onmogelijk maakt. De kwestie van de heilige plaatsen is reeds herhaaldelijk aangeroerd. Telkens weer duiken er geruchten op, die iets goeds of. .- iets kwaads doen verwachten. Er bestaat in middels in de wereld een grote Onzekerheid aangaande de toe standen daar in Jeruzalem. Velen menten. Aan het voornaamste gedeelte werden allerlei bouwsels toegevoegd, welke ten behoeve van de liturgie no dig waren, maar die het decorum ten zeerste schaadden. Heden ten dage moeten de muren en de plafonds met houten en i ijzeren stellingen gestut worden, ter- vragen zich voorts af, waarom de - j i-u.-, 1 j. wiil de innerlijke structuur van de aan de Christenheid zo dierbare 3 3 plaatsen ten offer moeten vallen aan het onderlinge geharrewar van twee machten, die zich kennelijk hun verantwoordelijkheid tegenover de wereld niet bewust zijn. Vóór honderden millioenen is Jeruzalem de heilige stad, doch een kleine minderheid vecht er oude veten uit. In dit licht gezien, is een artikel, dat dezer dagen door het Pauselijke blad „L Osservatore Romano" gepubliceerd werd, van groot belang, zulks temeer, omdat het probleem der heilige plaatsen hier en daar ook in de wereldpers aan de "rde is gesteld, vermoedelijk in aan sluiting op het genoemde artikel. We er k'er het voornaamste van weer. rAw, »kel,-is van de hand van Mgr elso Costantini, een der meest op de voorgrond tredende persoonlijkheden van de Propaganda Fide te Rome. Hij heeft kortelings een reis door het Hei lige Land gemaakt en publiceerde in het tijdschrift „Vita en Pensiero" zijn be vindingen. Dat het Pauselijke blad zijn uiteenzettingen een ruime plaats inruim de heeft natuurlijk een bijzondere be tekenis. Er mag uit worden afgeleid, dat in Vaticaanse kringen de situatie ten aanzien van de heilige plaatsen als on houdbaar wordt beschouwd en dat er ernstig naar gestreefd zal worden, een einde aan de onzekere toestand te maken Het gaat hierbij in de eerste plaats om de kerk van het Heilig Graf. Mgr Costantini dan vangt zijn artikel aan met er op te wijzen, hoezeer de vreugde, welke elke pelgrim bij het be treden van de bodem van het Heilige Land en bij zijn intocht in Jeruzalem bevangt, spoedig verstoord wordt, wan neer hij de desolate toestand aanschouwt, waarin de Kerk van het H. Graf zich bevindt en tevens bemerkt, welk een verwarring er inzake de liturgie heerst. De vernedering, door Christus op Gol gotha ter wille van de mensheid onder gaan, wordt in de Kerk van het Heilig Graf herhaald. Daarna gaat Mgr Costan tini in het kort de geschiedenis van het gebouw na. Constantijn de Grote richtte een grote basiliek op, waarin de rots, waarop Christus gekruisigd werd en de z.g. Heilige Tuin en die van Anastatius opgenomen werden. Twee eeuwen ach tereen maakte de Kerk van het Heilig Graf een wat men zou kunnen noemen gouden tijdperk door Kronieken uit de vijfde eeuw verhalen 'van de pracht dezer basiliek, die elke beschrijving tartte. Het was één verzameling van goud, mo zaïeken en kostbare marmersoorten. In het jaar 614 werd de basiliek echter door de het Heilige Land binnengevallen Muzelmannen in brand gestoken. Daar na begon een lange lijdensperiode van verdere vernielingen. Desondanks werd de Christenheid niet moede, de toege brachte schade telkens weer zo goed mogelijk te herstellen. Tijdens de Kruis tochten werd dit werk op grote schaal voortgezet. Er werden nieuwe gedeelten aan de basiliek toegevoegd en uiteinde lijk verkreeg ze het huidige, tamelijk heterogene uiterlijk: een mengeling van klassieke, Bizanttjnsa en Romaanse ele- basiliek uiterst wankel is geworden (Een brand heeft het vorige jaar nog aanzienlijke schade aangericht. (Red.). Wie thans de Kerk van het Heilig Graf binnentreedt, waant zich in een grote fabriek. Al die stellingen dienen, om een op handen zijnde ineenstorting zo lang mogelijk uit te stellen. Mgr Costantini stelt in verband hiermede wederom de uiterst urgente vraag aan de orde: moet men hier blijven restaureren of moet er een nieuwe kerk gebouwd worden? Hij neemt stelling tegen een restauratie, aangezien deze enorme bedragen zou vragen en geen afdoende oplossing zal brengen. De andere heilige plaatsen in Pales tina, zo constateert hij, hebben een waardiger voorkomen dan de Kerk van het Heilig Graf: Bethlehem, de Hof van Gethsemané, Tabor etc. Omdat een restauratie slechts een lap middel zou zijn, hebben Mgr Testa. Apostolisch Delegaat voor Palestina en Pater Gori, custode van het Heilige Land, die kort geleden tot Patriarch van Je ruzalem verheven is, zich voor het bou wen van een nieuwe kerk uitgesproken. Ze hebben hun opvattingen in een uit stekend gedocumenteerde brochure uit eengezet. In de nieuwe kerk zullen de werkelijke antieke onderdelen van de huidige basiliek verwerkt kunnen wor den. hoe blank cn glanzend Uw tanden wor den en hoe gaaf Uw gebit blijft, wanneer U poetstmetIVOROL.Tube93-67-4lct Ter verduidelijking van hun betoog lieten ze door twee bekwame architec ten, van wie een het beheer voert over de beroemde San Marco-basiliek te Venetië, een plan voor een nieuwe Kerk van het Heilig Graf ontwerpen. Het is niet hun bedoeling, de uitvoe ring van dit project door te drijven. Ten eerste, omdat de tijd nog niet rijp is. om een dergelijk groots werk aan te pakken en ten tweede, omdat het voor het mo ment hoofdzakelijk hun opzet is. het probleem voor het front van de wereld opinie te brengen. „Alea jacta est", schrijven ze, de teer ling is geworpen. De politieke moeilijk heden en andere belemmeringen, welke er helaas nog steeds bestaan, als het gebrek aan een goede samenwerking met de Grieks-Katholieken, zullen op den duur uit de weg geruimd kunnen wor den, zo stelden de twee genoemde auto riteiten vast. Die verdwijnen, maar de tempel blijft bestaan. Ze halen ter ver dediging van hun voorstel, dé huidige basiliek af te breken, nog het voorbeeld aan van Paus Julius II, die er evenmin als zijn architect, de beroemde Braman te, er over gedacht heeft, de in verval verkerende, eveneens door Constantijn de Grote gebouwde Sint Pieter te Rome. wat men zou kunnen noemen op te lap pen. Integendeel er werd een schitte rende, nieuwe tempel gebouwd, de groot ste der Christenheid, die door Michel angelo met een imponerende koepel be kroond werd en door een Bernini met de fameuze kolonnaden van het Sint Piete-splein gedecoreerd. In zijn artikel komt Mgr Costantini dan op de politieke toestand terug, die hij eenvoudig paradoxaal noemt, doch CVan onze weerkundige medewerker) Het is of in deze tjjd de hele natuur in afwachting is van het feest van het Licht, ook al missen wij het witte feestkleed, dat het vorige jaar in deze dagen aan wezig was. Niets groeit er meer buiten en bloemen zijn er bjjna niet te vinden, de zon is maar al te vaak door wolken of mistbanken verduisterd en als zjj schijnt, hebben haar stralen nauwelijks invloed op de temperatuur. Vandaag beschrijft zp bovendien de kortste boog aan de hemel, vanmiddag om 17.01 uur wordt het winterpunt gepasseerd en voortaan zien wy dit hemellichaam telkens hoger aan de hemel rijzen, totdat in Maart de dag het van de nacht zal winnen. In dit opzicht gaan we dus de goede kant op, maar het duurt nog een maand, voordat de temperatuur gemiddeld haar diepte punt bereikt. De afgelopen dagen is het kwik in de thermometer iedere dag boven normaal geweest, vorst kwam slechts sporadisch voor. Het ziet er niet naar uit, dat hierin spoedig verandering zal komen, nu de Zoals wij dezer dagen reeds hebben gemeld, bevinden zich thans ruim 300 Katholieke missionarissen in de gevange nissen van China. Van de „United States Information Ser vice" vernemen wij nu nader, dat de namen bekend zijn geworden van een drietal gevangen gehouden Nederlandse missionarissen. Het betreft hier de paters P. J. Huysmans, H. Hermans en H. Ver- haeren, allen van de Congregatie der Lazaristen. depressies voortdurend langs IJsland naar het Oosten trekken en het gebied van hoge druk zich handhaaft bij de Azoren en boven Centraal Europa. Boven de oceaan gaat het onder zulke omstan digheden wel eens stormachtig toe, deze week werden tijdens de orkanen soms golven van veertien meter hoogte ge meten. Ook vanmorgen stormde het nog om de depressie bij IJsland. Het front van deze diepe depressie bevond zich toen boven de Britse eilanden, maar veel had het niet meer te betekenen. Regen zal er daardoor Zondag niet vallen, maar de mist die vanmorgen op vele plaatsen ?al. vocht genoeg brengen en soms zelfs de indruk kunnen wekken, dat het echt regent, vooral onder bomen. die helaas nu al drie jaren duurt. Hij wijst er op, dat de kwestie niet slechts twee landen aangaat, een Joods en een Arabisch, maar internationaal genoemd kan worden. Ze is bovendien eerder re ligieus dan politiek. Jeruzalem, de in tweeën gedeelde stad, waar men slechts met moeite van het Joodse in het Arabi sche gedeelte kan komen en omgekeerd, vereist een internationaal programma. (Hij doelt hier op de mogelijkheid. Jeruzalem te internationaliseren en zo wel van Israël als van Jordanië af te scheiden, om het tot bezit van de gehele Christenheid te maken. De Joden zullen zich er rekenschap van moeten geven, dat te Bethlehem het Oude Testament afgesloten werd en het boek van het Nieuwe Testament ge opend. De wettige erfgenamen daarvan zijn de 400 millioen Katholieken (onge rekend degenen, die tot de andere Christelijke gezindten behoren). Die staan tegenover de 17 millioen Joden van heel de wereld. Men mag de rechten, welke uit .de Kruistochten zijn ontstaan, niet verge ten, terwijl ook het werk, zes eeuwen lang door de Custode van het Heilig Land verricht, de Katholieken aanspra ken geeft. Mgr Costantini komt van zijn kant evenals anderen tot de conclusie, dat een internationalisatie der heilige plaatsen, dus van Jeruzalem en om geving, de enige waarborg kan vormen voor een afdoende oplossing. Er moet een „corpus separatum" gecreëerd worden. Een dergelijke oplossing is trou wens ook de Wens van de H. Vader, door Hem in verschillende docu menten vastgelegd. Mgr Costantini verwijst in dit verband naar de ont roerende oproep, vervat in de Kerst boodschap van 1948, waarin de H. Vader zich er over beklaagde, dat in het Heilige Land ondanks het staken der vijandelijkheden tussen Israël en de Arabische landen nog geen betrouwbaar fundament voor de vrede gevonden was. De H. Vader sprak de hoop uit, dat door een internationaal bestuur van Jeruzalem de heilige plaatsen altijd voor een ieder toegankelijk zouden zijn. Niet alleen de Paus heeft zich uitge sproken voor een apart bestuur over Jeruzalem. De U.N.O. aanvaardde een dergelijke oplossing, toen ze zich op 9 December 1949 met 38 stemmen voor, 14 tegen en 7 onthoudingen uitsprak vóór een speciaal statuut ten behoeve van wat ze noemde de Heilige Stad en een internationaal toezicht over de in Pa lestina verspreid liggende heilige plaat sen. Helaas hebben allerlei verwikke lingen tot gevolg gehad, dat de zo deli cate kwestie ontaard is in een gevaar lijke en onzekere politieke aangelegen heid. Deze politieke aangelegenheid is met al haar precaire kanten uitvoerig behan deld en toegelicht in een tweetal artike len in het bekende Katholieke tijdschrift „Civiltè Cattolica", aldus besluit de ..Osservatoï* Romano", de huidige si tuatie een trieste episode in de geschiede nis der heilige plaatsen noemend. Het blad haalt de volgende, veelbetekenende woor den uit het betoog van het tijdschrift aan: „Indien de internationalisatie niet plaats vindt, valt het te vrezen, dat er voor de Katholieken in het Heilig Land geen andere uitweg meer zal overblijven dan onder te gaan of te emigreren, met als gevolg daarvan een algemeen verval der heilige plaatsen. Indien dit gebeurt, wordt de Latijnse Patriarch in Palestina een herder zon der kudde, de Custode van het Heilig Land der Paters Franciscanen en de andere, in Pelestina gevestigde orden een generale staf zonder troepen. Men zal de 110.000 Joden, die reeds drie kwart van Jeruzalem bewonen, niet kunnen verhinderen, indien ze dit zouden willen, de hele stad te bezetten. En reeds nu is de toestand onmogélijk. Burgers van dezelfde stad leven van elkander verwijderd, alsof ze op twee verschillende planeten woonden. Het is de plicht der Katholieken van de hele wereld en in het bijzoader van hen, die politieke functies .bekleden, te zorgen, dat de wens van de H. Vader vervuld wordt en de rechten, door Hem ten behoeve van Zijn kudde op historische gronden geproclameerd, niet miskend worden". in oude glorie zal herrijzen. Mgr I Costantini heeft te kennen gegeven, gaarne te zullen zien, dat er voor een nieuw ontwerp 'n internationale prijsvraag zal worden uitgeschreven, waaraan Katholieke architecten van heel de wereld zouden kunnen mee doen. Dit is uiteraard een heeJ belangrijk initiatief. Intussen blijft daar de uiterst moeilijke politieke situatie. De moord op koning Abdoellah van Jordanië, welke in de Omar Moskee DE COMMISSIE voor oudeliedensorg, die het Rotterdamse gemeentebestuur en sociale raad in het leven hadden geroe pen om een onderzoek in te stellen naai de levensomstandigheden van de bejaar den, heeft dit onderzoek thans beëindigd. Meer dan 200 enquêtrices hebben bijna 5800 ouden van dagen bezocht en men heeft zich daardoor een beeld kunnen vormen van de omstandigheden, waar- te Jeruzalem plaats vond, dus in de onder de 1,5000 bejaarden dat zijn allen j: J JZ7 C A/Y/V4*1/T VO M T i wijk, waar de Kerk van het Heilig Graf ligt, was een zoveelste bewijs, hoe onzeker de toestand in het Heilige Land is. die ouder zijn dan 65 jaar leven. De enquêtrices hebben niet alleen een onder zoek ingesteld naar de stoffelyke noden, maar ook naar de geestelijke. Herhaal delijk is in rapporten sprake van ver eenzaming, verbittering en gebrek aanpassingsvermogen in de gew-jz maatschappelijke omstandigheden, die vader en moeder nog in leven h of ouden van dagen onder uw famïl kennissen telt, wees een beet je de Sr ritaan van het evangelie. Doe wat in de toonden van de tijd en draag voor hen. Alles zal honderdvoudig b - taald worden. OP VOORSTEL van B. en W. van Weesp en met instemming van de raad zal de molen „de Eendracht" aan de Utrechtseweg voor 1.worden ver kocht aan dr J. T. Buma, onder voor waarde dat de koper de molen voor eigen rekening zal laten restaureren. De res tauratie wordt geschat op ca 15.000. Na de gereedkoming daarvan zal de arts met zijn gezin zich in de molen vestigen. ,J)aar bij die molen", zal men binnenkort antwoorden op de vraag, waar woont hier de dokter. DE PERSONEELSAFDELING van de Oostduitse Volkspolitie heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij aan haar leden het verbod wordt opgelegd, het Kerstfeest in groepsverband te vieren. Ook het zingen van Kerstliederen is aan de manschappen der Volkspolitie streng verboden. Voelt U de fijne nuance van. godsdienstvrijheid f DE MAANDENLANGE staking van de katholieke scholen in de Indiase staat Travancore is geëindigd met een over winning aan de katholieke zijde. De re gering moest uiteindelijk haar plan om. de bijzondere katholieke scholen op te heffen, opgeven en deze gelijke rechten toekennen als de staatsscholen. We moe ten ons niet te spoedig in een hoek laten drukken. Maar tja DE BEKENDE Italiaanse toneelspeel ster Carta Cald heeft besloten het theater vaarwel te zeggen. Haar aanvankelijk plan om als ziekenzuster in Korea ge wonden te verplegen, heeft zij op advies van haar geestelijke leider laten varen. Zii zal nu haar uitgestrekte landgoed en haar grote villa in Borgo Paradiso, nabil Palermo, beschikbaar stellen om er ver laten kinderen op te nemen. We zouden willen opmerkenZo is het ook goed Het toneel wordt realiteit. Pastoor Degen is overleden. Gedurende 23 jaar werkte hij in de mijnstreek von Leicestershire. Een tüd lang heeft hij, om de mijnwerkersjeugd van de straat te houden, op de Zondagavonden een dans club georganiseerd. Hij had zijn eigen dansorkest en deed gezellig met de jon gelui mee. Daarmede was zijn activiteit nog niet afgelopen. In zijn pastorie hield hij een miniatuur-dierentuin en een vo lière ter lering van de jeugd. Bovendien bezat pastoor Degen een bibliotheek met 10.000 boeken voor zijn parochianen. Ook schreef hij artikelen voor katholieke tijd- schriften, boeken en vlugschriften over ru het katholieke onderwijs en inzonderheid In de Kerk der Geboorte, die gebouivd werd boven de grot, waarin Christus nver socfaig kwesties. Door zijn graagge- lezen stukken slaagde hij er in een grote schuld van zijn parochie af te betalen en in Coalvolle een klooster te bouwen. Geen modem middel moet odk de pries ter ter bevordering van geestelijke pro ductiviteit vreemd zijn- Morgen is het weer Zondag en over drie dagen het triomffeest van Kerstmis. Offeren voor de nieuwe kerken zoals de mijnwerkers in Engeland! St. Paulus geeft in het epistel de goede raad mede geen oordeel te vellen voor de tijd. De mens schijnt niet hard te veranderen, want vandaag is de mens nog spoedig met een oordeel en wat voor een oordeel klaar. We moesten ons als katholieken eigenlijk doodschamen. Ik hoop maar dat in dit opzicht het. Evangelie bewaar heid wordt nl dat alle menselijke boch tige wegen recht, de hobbelige effen heer baan zullen worden. Voor de rest. schone iZon- en feestdagen met.... Engelen gezicht, ook de grote mensen. geboren is, bidden de pelgrims bij deze kribbe. Gisteravond heeft de Italiaanse gezant in Nedérland, de heer Caruso, via de zender Hilversum I, een kort dankwoord gesproken tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de hulpverlenirigsacties voor dé getroffenenin Noord-Italië. De gezant zeide olm.: „De Italiaanse autoriteiten en het ge hele Italiaansche - volk hébben de" tast bare bewijzen van solidariteit zeer op prijs gesteld, die Nederland aan Italië heeft willen leveren ter gelegenheid van de vreselijke overstromingsramp, welke enkele vruchtbare en dichtbevolkte stre ken van mijn land heeft geteisterd. Gij, die steeds tegen het geweld en het gevaar van het watèr hebt gestreden en die aan hét water zoveel van uw land hebt ontworsteld, hebt bij een zo grote Advertentie. J s Zeer Oude Genezer ramp wel een zeer bijzondere deelne ming aan de dag gelegd. Gij hebt dit ge daan met geestdrift en warmte, een warmte, Waaraan dakloze kinderen zo wel als ouden van dagen, beproefd door het geweld der rivieren, stromen en ge tijen, zich hbben gekoesterd. Voor dit blijk van solidariteit, dat aan de gehel'e wereld heeft getoond, dat het menselijke medegevoel geen grenzen kent, dank ik u namens mijn regering en in het bijzon der namens diegenen, die zo zwaar ge troffen werden". De collecte voor de slachtoffers van de natuurrampen in Italië in de kerken van het bisdom Den Bosch is thans vrijwel geheel afgedragen. De totaal-opbrengst bedraagt de som van 73.433,25. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" zal op 18 Januari a.s. uit Den Helder naar de Koreaanse wateren vertrekken ter af lossing van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen". De „Piet Hein" staat on der bevel van kapitein luitenant ter zee A. H. W. vbn Frytag Drabbe. De gehele Vlaamse literatuur is een getuigenis van geloof in het leven de paar, uitzonderingen zijn er slechts om' dit te bevestigen. De Vlaamse schrijvers doen niet mee aan de na-oorlogse mode van enkele jongere Noord-Nederlanders om het leven te ontluisteren. Zij gaan de moeilijk heden en de problemen van deze tijd zeker niet uit de weg. De dagen van de uitingen van uitbundige levenslust zijn voorbij, maar het levens- vertrouwen is in de Vlaming gebleven, al tracht hij het wel eens te verbergen. Er is in de eerste wereldoorlog veel leed over België gegaan: toch prezen de Vlaamse dichters en schrijvers het leven goed. De tweede i wereldoorlog met zijn ellendige nasleep heeft nog grotere wonden geslagen en de weerslag daarvan is natuurlijk in de Vlaamse literatuur te vinden. Maar ondanks alle bitterheid kiezen de Vlamingen positief het leven! Zo is de toestand in het Heilige Land: bij een klooster in de omgeving van Jericho worden vluchtelingen achter prikkeldraad van voedsel voorzien. Deze geesteskracht komt al zeer sterk tot uitdrukking in het werk van Paul de Mont. En niet slechts in diens werk ook in z'n eigen leven. Als iemand het gevaar heeft gelopen om z'n geloof in het j leven te verliezen en onder te gaan in verbittering, dan was het wel deze schrijver. Paul de Mont (18931950) was een oomzegger van de dichter Pol(yuoor) de Mont (18571931), die in de bundel „Zomervlammen" *t oorlogsgedicht „IJzer- legende" opdroeg aan z'n neef „oorlogs- invalied Paul de Mont". Als veelbeloven de, krachtige jongeman van net twintig jaar was Paul naar het front gegaan als een menselijk wrak keerde hij korte tijd later terug. Hij had zijn beide benen verloren. Een mooie carrière al» toneel- De Mont trok zich niet terug in leider scheen voorgoed te zijn afgesloten. Scheenwant ondanks alles had Paul de Mont zijn geloof in het leven be houden. Met een bewonderenswaardige wilskracht sloeg hij zich door de moei lijkheden heen. Was het lichaam geknakt de geest was ongebroken De steun van zijn vrouw, een Frangaise, moet daarbij onschatbaar groot zijn geweest. Zijn invaliditeit belette hem niet om al zijn energie in te zetten voor de ver wezenlijking van zijn jeugd-ideaal: het Vlaamse toneel op een hoger plan te brengen. Onvermoeibaar heeft hij hier voor geijverd. Hij schreef vele stukken, die groot succes oogstten. Zij verdienen in Noord-Nederland meer bekend te zijn, vooral een spel als „Willem de Zwijger". ivoren toren;-graag verkeerde hij ln de kring van zijn vrienden en -hij was dan een toonbeeld van opgewektheid. Zelfs had hij nog kracht genoeg om anderen moed in te spreken. Na een vrij lang durig ziekbed is hij verleden jaar over leden. Zijn laatste werk was, zelfs voor zijn vrienden, een ware verrassing. De meer dan vijftig jaar oude toneel schrijver debuteerde als romancier met een lijvig boek, „Debloeiende gaarde". (Uitg. P. Vink, Antwerpen- Amsterdam) een sterke, door en door gezonde roman, die zowel de gewone lezer als de fijnproever bevredigt. De eerste zal er een boeiend en kleurig verhaal in vinden, de tweede zal bovendien genieten van vele bladzijden met'fraai proza. Paul de Mont's taal is kleurig zonder uitbundig te zijn zeer verzorgd en zuiver, maar (gelukkigmet het behoud van het Vlaamsekarakter. Zijn verteltrant is gul en zwierig, soms puntig en scherp bijv. als -het over ten hemel schreiende sociale -toestanden gaat, daarentegen uiterst ge voelig bij taferelen als de laatste levens dagen van de goede deken Wappe. Het verhaal speelt in het begin van de negentiende eeuw, tijdens en kort na de Napoleontische oorlogen. De hoofdpersoon is Gavrie de Messemaeckers telg van een krachtig en trots geslacht. Hij trouwde met een.deftige jongedame, Ondine Kluze- naar en om deze liefdes-idylle heeft De Mont zijn' verhaal gebouwd. Een onver getelijke figuur is deken Wappe, een aristocraat naar den bloede maar ook een mens met een goed hart, die het onrecht en de honger niet met schone leuzen tracht af fee doen, maar helpt waar hij maar kan. Zelf legt hij zich ontberingen op om de nood van anderen te lenigen. Sociaal gevoel En hier zijn we dan bij een aspect, dat ons in het boek het meest ge troffen heeft: het grote sociale ge voel van de schrijver. De armoede in die dagen was onbeschrijfelijk groot, Oorlogen, misoogsten en ziekten hadden het volk op de rand van de afgrond gebracht. Met welk een gevoel van deernis beschrijft De Mont de onmenselijke toestanden, die daarvan het gevolg waren! De thuiswerkers moesten lange dagen maken om tenminste wat droog brood te kunnen verdienen. „Met stuivers worden arbeidsdagen betaald van 12, 13 14, 15 uren, volgens de seizoenen. Het werk begint en eindigt met het daglicht, omdat er geen geld is om kaarsen te kopen". En dan volgt de schrijnende, aanklagende regel: „Kaarsen verteren meer dan men sen kunnen verdienen". De kindersterfte was ontzaglijk. „Kin deren van rond de tien jaar moesten mee werken, tot ze niet meer konden van de slaap". Misschien moesten er drie of vier Vlamingen geboren worden, opdat één het leven zou doorgeven", zegt De Mont. Het leven overwint Dit laatste klinkt zeer. zeer bitter. Maar.toch kan men zelfs hierin iets van het levensvertrouwen van de schrij ver vinden: van elke vier kinderen stier ven er weliswaar drie, maar het vierde zou dan toch het leven kunnen doorgeven. Vlaanderen was nog niet verloren er was nog hoop. ondanks alles Deze zekerheid, die men door het hele verhaal heen aantreft, maakt „De bloeien de gaarde" tot een bemoedigend boek. Het testament van Paul de Mont is een mooie en dikwijls indrukwekkende ge tuigenis van het onverwoestbare vertrou wen in zijn overtuiging, dat het leven uiteindelijk overwint. De schrijver is dit geloof tot aan zijn dood toé trouw gebleven. Het boek Is royaal uitgegeven en ge drukt in fraaie, duidelijke letter met gekleurde initialen aan het begin van de hoofdstukken. „De bloeiende gaar de" ls tm waardig Kerstgeschenk De Britse opperbevelhebber In Egypte, generaal Erskine, heeft voor Ismailia een uitgangsverbod van zonsondergang tot zonsopgang uitgevaardigd en al het Egyp tische verkeer, noodzakelijk vervoer uit gezonderd, op de wegen tussen Port Said en Fajid verboden. Niemand zal zich tussen zonsondergang en zonsopgang in Ismailia langs het zoet waterkanaal of in het gebied ten Zuiden van Ismailia tussen het kanaal en het Timsah-meer mogen bevinden. Het uitgangsverbod is een gevolg van een incident 'bij de waterinstallaties van Suez, waar Donderdagavond soldaten van de génie een aantal Egyptenaren betrap ten, die bezig waren een pijpleiding op te graven. Bij eèn daarop volgende schiet partij werden vijf Egyptenaren gedood en drie gevangen genomen. Twee van de gevangenen zijn na ondervraging vrij gelaten, de derde wordt nog vastgehou den. De Egyptenaren hadden aanvanke lijk nog getracht te ontkomen door in het zoetwaterkanaal te springen. Begin 1951 heeft het Nederlandse Kan kerinstituut een actie ingezet tot het in zamelen door de schooljeugd van oud pa pier en lompen. In October j.l. is deze actie afgesloten en de totale opbrengst be draagt, zoals de cijfers thans uitwijzen, niet minder dan 58.659,96. Er was een prijs beschikbaar gesteld voor de klas, die het hoogste gemidde aan ingezameld oud papier zou behc: Dit werd een overwinning voor een van de openbare lagere school in An (Friesland) en na overleg is besloten lingen en onderwijzers een radiotoesV schenken opdat zij de uitzendingen de schoolradio zouden kunnen volgen De actie heeft grote steun ondervoneen van de handelaren in oud papier. V zijdagavond heeft in Londe-n een hevige brand gewoed vermoedelijk de ergste van na de oorlog. Bij Brcadstreet Station brak in een der bovenste ver diepingen van een groot nakhuis met papier, karton en glaswaren brend, uit Het enige wat de brandweer kon doen, was de omgeving voor het overslaan der vlammen te behoeden. Driehonderd brand weermannen rukten uit. Van heii liepen achttien verwondingen op en één brand weerman kwam om het leven. Eer, man is, verdacht van brandstichting, ge»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3