jelands tekort aan begrip voor Westerse eenheid ,Wat is dat?" ency voor jongeren Den Haag krijgt groot tekort aan industrie-terrein uTierover fieri ken ik heb de Brit» pers uitvoerig gem- Maakt voor GOD EN ZIJN WERELD PAGINA 9 MAANDAG 24 DECEMBER 1951 En nu maar iveer beschuldigen EEN ZEER WAARDEVOL EN BETROUWBAAR WERK MAATREGELEN GEWENST 1 i i hun isolement. Maar de regering-Chur- \r o f I-» I 1 n I/-/Ï11 nu QnnDl'OTl chul we"st> dat Amerika zijn taak ir KdlllOllCJVCll V/il dl LU.Cl Cl I Europa zal voortzetten, omdat het Europe. 1 se continent het niet alleen tegen Ruslanc -lllAlO Cl 11 V Lv IllVV I I h t k da1 en artikelen te laten be wijzen. En nog minder is het mogelijk hem als de grote man van de partij aan het publiek voor te stellen. De ten toonstelling is tijdelijk gesloten; na de correctie zal er over Slansky niets meer te vinden zijn. Niet alleen in zijn be schouwing over de ten toonstelling, doch in de algehele redactie heeft de „Rude Pravo" een draai van minstens 180 graden moeten maken. De „Rude Pravo" stak tot a0n de arrestatie van Slansky onafgebroken de loftrom pet over de gewezen partijsecretaris volgens het recept van de per- soonscultus in de commu nistische staten. Sinds Slansky in de gevangenis vertoeft, put de „Rude Pravo" zich uit om beschuldigingen te lanceren aan het adres van de tot aan het laatste moment aangebeden par tijman no. 1, in zijn ko lommen eens genoemd de steunpilaar der partij, de heldhaftige strijder voor het socialisme, voorvech ter van de arbeiders klasse in Tsjechoslo- wakije, enz. Volgens de laatste in formaties uit Praag is het nu ook wel zeker, dat be halve Rudolph Slansky Het officiële Tsjecho- slowaakse persagent schap Ceteka meldt, dat de grote tentoonstelling te Praag, „Dertig jaren communistische partij in Tsjechoslowakijë", tijde lijk moet worden geslo ten, omdat enkele cor recties moeten worden aangebracht, aldus deelt het K.N.P. mede. De aard van de correcties is niet nader aangeduid, doch is niet moeilijk te raden. Het partijblad „Rude Pravo" schreef over de tentoonstelling: „De triomfantelijke weg van de K.P.C., waarvan de documenten op de ten toonstelling ,,30 jaren K.P.C." zo rijkelijk aan wezig zijn, is onverbre kelijk verbonden met de naam van de secretaris generaal der communis tische partij, Rudolph Slansky". Rudolph Slansky nu werd gearresteerd op be schuldiging van subver sieve daden tegen de regering. Het spreekt wel vanzelf, dat terwijl Slansky in de gevangenis vertoeft en wellicht spoe dig voor het 'gerecht zal worden gedaagd, het niet mogelijk is een tentoon stelling van Slansky's grootheid en voortreffe lijkheid met boeken, brie ven, foto's van Slansky dan zeer tevreden zijnde katholieke artikelen zijn deskundig verzorgd. Een aanbeveling temeer Ook de illustraties zijn te roemen. De overbekende zijn zoveel mogelijk ver meden. Er zijn heel originele onder. Om er enkele te noemenportretten van Napoleon, logboekbladzijden van Nelson, afbeeldingen van Nova Zembla, de psy chotechniek, Henr. Roland Holst, teke ningen van Gustave Doré, enz. Deze encyclopedie is behalve 'n lees boek ook een kijkboeken niet al leen voor jongeren („Wat is dat?", encyclopedie voor jon geren, compleet in drie delen. Uitgave Hollandia, Baar'n). Van de herziene en bijgewerkte derde druk van deze belangrijke jeugduitgave is het laatste deei verschenen. Het is een lijvig boekdeel geworden, echt een encyclopedie, royaal uitgegeven en ruim geïllustreerd met een keur van foto's, te keningen en kleurendrukplaten. Een uit gebreide staf van prominente medewer kers heeft onder redactie van mevr. R. de Ruytèr-van der Fecr en onder leiding van wijlen dr J. H. Vor der Hake, een uitgave tot stand gebracht, welke voor de jeugd van groot belang is. De grote encyclopedieën bevatten meestal artikelen die te moeilijk zijn voor de jongeren (vaak ook voor oudere leken op eên bepaald gebied). De arti kelen in dezêencyclopedie zijn zonder uitzondering bevattelijk geschreven. De toon is meestal precies afgestemd op de jeugd; aan het gevaar van kinderachtige of schoolmeesterachtige stijl is men ech ter, dank zij de goede eindredactie, ont komen. Uiteraard zijn er bepaalde on derwerpen (als b.v. radar) waarover men niet eenvoudig kan schrijven, maar in het algemeen zijn de artikelen leesbaar en verstaanbaar. Men heeft een ruime keus gedaan uit de talloze onderwerpen van A. tot Z. Mu ziek, Ned. letterkunde. Olympische Spe len, Mattheüs, oecumenische beweging, ■Oedipus, onderzeeboot, ornaat, nylon, padvinderij, Don Quiohotte, Paganini, per pedes apostolorum, phosphor, enz., zijn trefwoorden, die de verscheidenheid van onderwerpen aantonen. Natuurlijk zijn er lacunes en kleine foutjes. De overzichten over Ned. letter kunde en muziek bijv. zijn in enkele ge vallen al te beknopt. Van Bosboom-Tous- saint wordt alleen „Majoor Frans" en geen der historische romans genoemd; bij de moderne Nederlandse componis ten ontbreken Badings, Van Lier, Ket ting. Maar deze onvolkomenheden ko- imcn dermate weinig voor, dat zij het waardevolle geheel niet schaden. Wat ons vooral belang inboezemde, is de wijze waarop de katholieke onder werpen behandeld zijn. Afgaande op steekproeven, kunnen we niet anders Een richtingaanwijzer is géén toovef* Kaft....,: Hij vartelt alleen, wat graag wilt doen op den weg hij geeft u geen bijzonderen voorrangOok als u „het pijltje" hebt uitgestoken, moet u blijven opletten, of gij uw richtingverandering wel veilig kunt volvoeren (Enlaat het ding daarna niet noodeloos uitstaan dat is onuitstaanbaar en gevairlljk I) en Die aan allen leerde, op duidelijke en concrete wijze, hoe ver men in het offer van zichzelf kan gaan. Vergeleken met Hem, hebben de anderen niets te offeren of te bieden. „Alle anderen", zegt Hij, „die Mij zijn voorafgegaan, waren dieven en rovers". Guardini tekent daarbij aan (in zijn boek „Der Herr") „Allen buiten Hem zijn dieven en rovers! Niets wordt erkend. Menselijke wijsheid, goedheid, slimheid, op voeding, barmhartigheid, alles wordt terzijde gelegd. Hier gaat het dus blijkbaar om iets uiteindelijks, dat geen enkele verwisseling met iets menselijks duldt. Vergeleken met hetgeen Christus doet, wanneer Hij tot de mensen komt, is de wijze, waarop de ene mens tot dè andere komt: diefstal, roof, geweld, moord. Welk een ontmaskering van de mens op het ogenblik waarop Christus zegt hoe Hij Verlosser ls". De woorden „Verlosser" en „Godmens" worden in de Kersttijd zo licht door ons uitgesproken. Doch wie vermoedt iets van de diepte der afgronden, welke achter deze woorden verborgen ligt en van waaruit de gestalte van Jesus Christus voor onze ogen oprijst. Het is goed te weten en te voelen, dat het Kerstkind groter is dan wij allemaal. Dat Hii werkelijk en waarachtig „de Ene" is en alle anderen niets anders zijn dan „de anderen". dustrie in evenredigheid met de bevol kingsaanwas zal-in de toekomst onver mijdelijk zijn; verder dient, een ander deel der beroepsbevolkingsaanwas opgevangen te worden in de zgn. primaire industrie. Ongetwijfeld zal ook de sector handels-, verkeers- en credietwezen in staat blijken te zijn een belangrijk gedeelte van de be roepsbevolkingsaanwas op te nemen. De ontwikkelingsmoge.ljkheden van deze sector kunnen zich echter niet effec tueren door een tekort aan kantoorgebou wen. De ontwikkeling van de handels- en administratieve sector, welke de Kamer als een der belangrijkste factoren van de verhoging van de welvaart ziet, wordt ook belemnierd door stringente beperking van het bouwvolume.. Binnen de grenzen van de gemeente 's Gravenhage zaï; by handhaving van het huidige 'uitgifte-tempo in I95S vrijwel geem industrie-terrein, meer beschikbaar Zijn. Met de omliggende gemeenten is het in dit opzicht beter gesteld. Vooral de gronden in de Plaspoelpolder in de ge- meer te Ryswijk zijn door hun gunstige ligging ten opzichte van spoorweg en groot binnenwater uitermate geschikt voor industrie-terrein. Een deel van deze plas poelpolder zou bouwrijp gemaakt kunnen worden om de meest urgente terrelnbe- koefte van 83 ha. netto te hunnen dekken. Aangezien evenwel met bouwrijp maken zeker jaren zijn gemoeid, moet bet tref fen van de daartoe nodige voorbereidin gen thans als zeer urgent worden be schouwd. Niet alleen. als God, óók als mens in deze -wereld, is. Hij -inderdaad, einders dan alle anderen. Het Kind, dat in de heilige nacht geborenwordt, zal door de ■jaren, heen .het ondoorgrondelijk bewustzijn, met Zich meedragen van een heilig noodlot, dat zich over Hem moet voltrekken; het heilig noodlot van de gezegende Wil van, de Vader. Dit Kind zal de getekende zijn door onzegbare smart en vreugde over Zijn Offer, dal volle werkelijkheid zal worden en als een teken in alle tijden zal staan. Smart omdat dit Offer, waar voor Hij komt, gepaard zal gaan mèt en Zich zal stellen tegenover het duistere mysterie der menselijke zonde. Vreugde, omdat hier, in dit Offer, een glorieuze en universele bevrijding zal beginnen, die de mens eens. en voor altijd zal verlossen van de zqnde. Boven smart en vreugde uit een onbegrijpe lijke liefde, die moe noch verbitterd raakt, dóch ver langend uitziet naar de puurste overgave.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 9