„Wij moeten ons richten naar het Licht" LYBIE zelfstandig koninkrijk rr Kapitein bracht zijn schip nog vóór Kerstmis binnen tol aan Kerstverkeer Dronken wegpiraat doodde twee voetgangers KERSTREDE van de H.Vader Taak der Kerk voor wereldvrede 1 Faroek ontevreden over regering r r Zouden we nog niet wat doormediteren over Kerstmis-zin Drie mannen verdronken Tragische dood van echtpaar Donderdag 27 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ontroerende rede op Eerste Kerstdag van H.Mde Koningin Ned. schepen in moei lijkheden Reeds thans nauw contact met V.N, Amer. mijnramp kostte 119 mensenlevens Kop van Noord-Holland zonder stroom Wedloop met de tijd „Japara" kwam in vliegende storm in Rotterdam aan J Kerstkribbe langs de straat J W illem-de-Z wij ger pr ij s voor journalistiek Na aanrijdingen reed automobilist door Wapengeweld is geen afdoend middel Bijna 800 dodelijke ongevallen in de V. S. wintertijd Boedapest zou Amerik. vliegers vrijlaten V. WEERBERICHT V.. Krachtstations in 1952 Brand aan boord van de Langkoeas „Al wie door ootmoed wordt herboren Kerstgroet van Luit-Gen. Aler Slachtoffers van zorgeloosheid Stuurman door hoge zee gegrepen Oproep Na kerkgang overreden (Van onze correspondent). wringertijd ENKELE CENTEN Hafez Afifi Pasja, voorstander van een meer gematigde Egyptische politiek ten opzichte van Engeland, is Maandag benoemd tot hoofd van het kabinet van koning Faroek. Hij noemde zichzelf „vredes- gezant tussen de koning en de regering". De betogingen waren ook gericht tegen i huidige gang van zaken. NIEUWE SCHE COURA De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Krachtige tot stormachtige Zuid-Westelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Vannacht iets zachter. Morgen overdag onge veer dezeltde temperaturen als vandaag. Vrijdag 28 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur; Maan op 9.25 uur, onder 16.05 uur. Niet voor ons zelf maar voor elkander „Het is me 'n behoefte en een vreugde, weer een kort moment van •bezinning met U te kunnen bele ven. Op het Kerstfeest voelen, ge loof ik, de meeste mensen die neiging tot nadenken wel. Kerstmis wordt weliswaar volgens vele ver. schillende opvattingen, en naar velerlei verschillende geestelijke instellingen gevierd. Toch ben ik blij tot U allen te mogen sprefcen, want wie, die het herdenkt, voelt niet diezelfde behoefte aan de vrede in het eigen hart, die een maal over het hart der mensheid als geheel zich moge uitbreiden." Met deze woorden ving H. M. Koningin Juliana haar ontroerende Kerstrede «an, die Dinsdagmorgen om twaalf uur, op Eerste Kerstdag dus, over beide Hilversumse radio zenders werd uitgezonden. H. M. vroeg zich af. wie de Kerstbood schap-beeft verstaan. Volgens de maat staven der wereld was en is er alles tegen, hiervoor enig begrip te tonen. Toch zijn er altijd mensen, wier oren waakzaam zijn voor het opvangen van een wonderbaar geluid. Wat ik ons allen toewens, is. dat het Woord niet alleen in onze oren klinkt, maar dat wij er naar weten te luisteren dat het niet alleen maar een Kerststem ming voor ons zal zijn die enkele daigen d-uL'.i-t, maar ik wens ons allen toe, dat wij de zekerheid mogen ontvangen, dat et een weg is, die leidt uit alle nood. en die beschenen wordt door het Licht, dat ade duistere oorden wil komen vervullen Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, d* bï&a vau alle .kwaad op aarde. en naar bevrijding van oil- diepste wezen en van de wefeld En hoeveel pijn -het ons nu ook kosten ma.g. ons los te scheuren van onszelf, er is geen andere uitweg, willen we ooit in de ruimte en de vrij heid ademen met onze ziel". „AI wie het offer kent", zo zei de H. M.. ,-kent ook de duizendvoudige beloning daarna. W'U zijn niet vooi ons zelf op de wereld, maar voor elkander. Al wat men voor zichzelf doet. is nutteloos, al wat men voor een ander doei. heeft waarde. Dit geldt zowel voor mensen als voor groeperingen van mensen onderling, na tionaal en internationaal. En het komt er nu, en ln 1953, zo ont zaglijk op aan, dat ieder krachtstation. daarmee bedoel ik ieder mens, op volle toeren werkt He: jaar 1952 zal heus alle hens aan dek nodig hebben". De Koningin herhaalde voorts wat Zij al wel eerder had gezegd: de wereld houdt de ogen op Nederland gericht» en verwacht veel van Nederland als bij drage aan de samenleving van deze we- Het -Nederlandse 10-000 ton metende vrachtschip „Langkoeas" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, dat op weg was naar Indonesië, is Dinsdagmiddag op de rede van Brest aangekomen, terwijl er in een van de ruimen brand woedde. Men was het vuur spoedig meester. Het schip -iep wel veel schade op. Het zal enkele reld ,.Dit zijn niet dingen", zo ging Zij verder, „die van enkele begaafde of in vloedrijke mensen moeten uitgaan", deze dingen moet door allen gedragen worden, anders zijn ze slechts als een valse gevel Ik moge hier uw aller Kerstgroeten overbrengen aan de Nederlanders over de hele wereld; hun zwerversgeest heeft toch altijd weer Nederland verruiming gebracht, en daardoor een mobiliseriru van alles wat in-'t rond in ieder opzicht tot heil van een volk en een mens kan leiden. ,,A1 wie door ootmoed wordt herboren, die is van 't hemelse ge-lacht" En ,,'t he melse geslacht" kan men onder meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze in de wereld van het vergankelijke niet thuis horen en die zich niet kunnen laten beïnvloeden door wat vergankelijk is, doch die zich weten in waarheid verant woord aan God en mens. zolang ze voor zichzelf weten het goede te doen; die zich desnoods daarvoor zouden laten offe ren, en toch de enige eigenlijk gelukkige mensen zijn. Maar de mensen hebben de duister nis liever dan het Licht, en hoevelen durven werkelijk het Licht in hun ziel j te laten schijnen? En toch moeten we. elk van ons, en als mensheid, eens de duisternis de rug toekeren, en ons rich ten naar het Licht. En wat geeft het te werken, te zwoegen en te ploeteren, als we niet meewerken aan wat waarde beeft voor God. Hij is het leven, het I perpetuum mobile; Hij is Schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen meewerken'. H. M. besloot haar rede als volgt: ..Werken wij in Zijn licht, dan kunnen wij iets volbrengen, wij mensen, wij I volkeren, wij mensheid Door God geleid I is zo van de eeuwig rui ende zee uit ons vaderland zichzelf geworden.Van de j eeuwig barende tijden uit, door God ge- j leid. zai Nederland zichzelf geborgen we ten door offering in eenvoud, en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht. Op deze bodem kan vrede op aarde worden bevestigd, en ge handhaafd en in de mensen eenwelbe hagen". De chef van de luchtmachtstaf lt.-gen. I. A. Aler heeft een persoonlijke Kerst groet gezonden aan.het personeel van dei luchtmacht dat in ziekenhuizen en sana toria wordt verpieegd In deze Kerstgroet wees generaal Aler op de lichtpunten die er ook voor de zieken zijn en waarvan het grootste lichtpunt is het wonder van j Ker tmis. In de loop van de eerste Kerst dag heeft de chef luchtmachtstaf enkele zieken bezocht. Voorts heeft hij aan het 'uchtmachtpersoneel dat in Amerika en Canada een cursus volgt een Kerst- ij Nieuwjaarsgroet gezonden. Libye de vroegere Italiaanse kolonie ln Afrika, is Maandag 1.1. een zelfstandig koninkrijk geworden. Een van de eerste stappen van de zelfstandige staat was een verzoek tot toe.ating als lid van de Ver Naties en enige andere wereldorganisa ties. Verschillende landen hebben Libye reeds erkend, o.m. België Grcot-Brit- tannië, Irak en de Vei Staten Trumar: en Acheson zonden een geiukweno welke vergezeld ging van de belofte dat .de V.S. Libye zullen steunen bij het ver krijgen van het lidmaatschap det V.N Trygve Lie heeft in zijn hoedanigheid van secretaris-generaal van de V.N ko ning Moh Idris Es Senoessi zijr geluk wensen gestuurd. Ook koning George van Engeland en de Brtse minister, van buitenlandse zaken, Eden hebben felici taties gezonden. De Italiaanse regering heeft het hoofd van haar .egatie in Libye benoemd. Intussen is de nieuwe regering van Libye gevormd. Het kabinet bestaat uit drie bewoners van Tripol itanië twee van Cyrenaica en een van Fezzen. De premier, die ook minister van buitenlandse zaken is heeft direct na zijn benoeming over eenkomsten met de V.N. ondertekend, waardoor de nieuwe staat zich verzekerd heeft van de hulp der V.N. op hét ge bied van economie financiën landbouw, bestuur en volksgezondheid. De mijnramp te West-Frankfort (Illi nois) heeft 119 persone.r het leven gekost. Van alle mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden toen de explode plaats had, hebben slechts vief het er levend afge bracht. Eén van hen verkeert echter nog in levensgevaar. Een functionaris van het Amerikaanse mijnbureau weet de ramp aan „de zorge loosheid van iemand" Naar zijn mening was het ongeluk absoluut te "vermijden geweest. Een brand, welke uitbrak in het trans- wforma tor huisje van het Provinciaal dagen te Brest blijven voor ^hefstel werk- Electriciteitsbedrijf Noord-Holland te zaamheden en zet dan de reis voort. Het m.s. „Lacra", eigendom van de fir ma Müller en Reitsma te Rotterdam, me tende 497 bruto registerton, kreeg Dins dag bij Simrishamn in het Zuiden van Zweden machineschade. De „Lacra" ging voor anker. Zweedse treiters sleepten het schip naar de haven. De „Lacra" heeft een lading hout aan boord en was op weg van Amina in Finland naar Londen. Het schip is in 1949 gebouwd. Oterleek, was oorzaak dat een groot deel van de kop van Noord-Holland Maandag avond gedurende meer dan een uur stroomloos is geweest'. De brand, die ver moedelijk is ontstaan door overbelasting, waardoor de olieschakelaars oververhit raakten en in brand vlogen, werd met behulp Van de Alkmaarse brandweer, die over koolzuurapparaten beschikt in Oterleek zelf is slechts, een kleine vrij willige brandweer (geblust. Kapitein Gr. M. de Bruyn, gezag voerder van de Japara" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, heeft op liet laatste traject van zijn thuis reis uit Indonesië naar Rotterdam er met zyn schip de vaart in gezet en passagiers en bemanning de ge legenheid gegeven nog met do Kerstdagen thuis te zijn. 't Heeft echter aan een zijden draadje ge hangen. De aanvankelijk verwachte aan komstdatum was Eerste Kerstdag, maar een zeer voorspoedige door vaart door het Suezkanaal, dank zij een handigheidje van de kapitein, maakte daar Si December van. Maar by het aanlopen van Marseille scheen het toch weer mis te zullen lopen. Eerst moest er buitengaats een vaar uur op een loods gewacht worden en later duurde het opont houd in de haven weer langer dan voorzien was, zodat een half etmaal verspeeld werd. Maar de. „Japara" zette zijn beste beentje voor en meerde reeds Maan dagavond om acht uur in een vlie gende storm aan de Lloydkade. Een 'der vrouwelijke passagiers, een secretaresse van de Britse ambas sade uit Djakarta, werd door de Lloyd snel per auto naar Hoek van Holland gebracht, zodat Zij daar de nachtboot tiaar Engeland kon halen. ,JHoe ik hier het laatste stuk ge komen ben, weet ik niet, want ik heb geen enkele boei meer gezien zo siecht was het zicht", zei kapi tein De Bruyn, terwijl hij zijn bur- perpakic aanschoot en zich naar liet Maasstation rente, óni de laatste trein naar Hilversum, waar hy woont, nog te halen, Ook de douane toonde begrip voor de bijzondere omstandigheden en kwam met een dusdanige ploeg ambtenaren, dat passagiers en be manning tegelijk geholpen konden worden In Amsterdam heeft de Katho lieke Actie in de tuin van het zusterklooster, dat gelegen is naast de kerk van de H. Maria Magdalena aan de Spaamdammer- straat een kerstkribbe geplaatst. Deze is van de straat af door een grote ruit, waarachter gewoonlijk het nieuws te lezen is, te zién. De Katholieke Actie heeft deze poging om de Christelijke beteke nis van het Kerstfeest onder de aandacht der mensen te brengen juist in deze parochie ondernomen. De parochie van de H. Maria Mag dalena telt namelijk een hoog aan tal non paschanten, van wie een zeer groot deel blijkens de laatst gehouden verkiezingen, op de communistische partij stemt. Ann Murphy, een 8-jarig mexske uit Tenafly in de staat New York leerde op schoor haar lessen over Nederland. Natuurlijk werd vermeld, dat een paar houten schoe nen 'oij de nationale draent onontbeerlijk was, en hiervan geraakte zij zo onder de indrukooi een brief aan de Nederlandse regering het gevolg was. In deze briei vroeg zy, waar deze iconderlijke schoenen te koop waren, en aangezien de aankoop van klompen onder het Ministerie van Economische Zaken valt, werd de brief aan dit Ministerie doorgestuurd. Een aantal ambtenaren besloot toen Ann en haar vierjarig zusje Susan als Kerstgeschenk een paar klompjes gevuld met lekkers toe te ztnden. Aldus geschiedde en een paar dagen voor Kerstmis werd dit ca deautje aan de beide zusjes aangeboden door de heren L. Smilde (links) Handels commisstuis van Nederland en P. Gomperts van de Kamer van Koophandel Om de beide meisrees een indruk te geven van een nationaal costuvm was Barbara Lenox, di^yp de Kamer van Koophandel werkzaam is, ook aanwezig en wel in Volendams tenue. r" - De stoffelijke resten van een 77-jarige man, die reeds enkele dagen werd vermist, zijn opgehaald uit het water van de Klo veniersburgwal te Amsterdam. De man, die alleen woonde, Is vermoedelijk onge merkt te water geraakt en verdronken. Eenzelfde lot trof een schipper, wiens boot gemeerd lag aan de Oosterdokskade In de hoofdstad. Hjj zou in de avond van 24 December een boodschap gaan doen en ls waarschijnlijk misgestapt. Zijn lijk is op Eerste Kerstdag opgehaald. De stuurman van de IJmuidense trawler „Tzonne", welk schip op weg was naar de Barendszee-visserij, is in een van de Noorse fjorden, tijdens hoge zeegang, waarschijnlijk overboord geslagen en ver dronken. Het was de zoon van de schip per, C. van der Leek, die als stuurman dienst deed. De vermissing van de stuur man werd pas geconstateerd nadat de trawler anderhalf uur door hoge zeeën had gestoomd, zodat de reconstructie van het ongeluk uitermate' moeilijk is. De ver miste stuurman laat een vrouw en twee kinderen na. Op 22 Januari a.s. zal minister-presi dent dr Drees, die zoals men weet in Januari een reis maakt naar de Verenig de Staten, eregast zijn op een diner te Washington, waarop de winnaar van de tweede jaarlijkse Willem-de-Zwijger- prijs voor journalistiek zal worden be kendgemaakt. De prijs is verleden jaar ingesteld als huldeblijk van de Neder landse bevolking aan de nagedachtenis van de 14 bij een vliegongeluk om het leven gekomen Amerikaanse journalis ten, die een reis naar Indonesië hadden gemaakt. De prijs (een gouden medaille en 2500 dollar) wordt toegekend voor het beste artikel (of serie artikelen) in het afge lopen jaar in een Amerikaanse krant of tijdschrift verschenen, dat een onderwerp behandelt, dat wijst op de democratische verwantschap tussen de Verenigde Sta ten en Nederland. "i f Een, naar de politie vermoedt, be schonken automobilist, heeft op de vooravond van Kerstmis Breda en omgeving onveilig gemaakt, waar van twee personen het slachtoffer zijn geworden. Zij werden door de auto, die over de weg slingerde mee gesleurd en gedood. Omstreeks 10 uur reed de wegpiraat in Breda een 30-jarige man aar, d:e met een zware hersenschudding ia he zieken huis werd opgenome;. en kort daarop werd in het gehucht Wagenberg (gemeen- te TerheijJen) 10 km. van B'eda, de 23-jarige longen A. B dooi de auto van de onverlaat dodelijk getroffen In beide gevallen reed de bestuurder met grote snelheid door. zonder zich om de slachtoffers te bekommeren Het was de politie gisteravond r.og it .et gelukt de man aan. te houden. Na het tweede ongeval reed hij verder in de richting Hoge-Zwaluwe (de politie acht het mogelijk dat hij nadien zijn weg nam in de richting Made- Geertruiden- berg). De auto vermoedelijk dragende de letter N (nummer onbekend) ts een donkerkleurige, lage. gesloten personen auto, die aan de voorzijde geelkleurige koplichten voerde. Gedacht wordt aan een Volkswagen, Peugeot of Citroëp Naar aile waarschijnlijkheid werd de auto bij de aanrijding aan de linker-voorzijde beschadigd. Namens de officier van Justitie te Breda doet de groepscommandant do rijkspolitie te Terheijden (telefoon K 1690 -391) een Z. H. Paus Pius XII heeft Maandagmorgen, zich richtend tot de te Rome aanwezige leden van liet H. College van Kardinalen, in de zaal van het Consistorie vergaderd, voor de dertiende maal tijdens Zijn Pontificaat, dat in 1939 aanving, de gebruikelijke Kerstrede uitgesproken, welke ongeveer 40 minuten duurde. Deze door de gehele christenheid steeds met grote belangstelling tegemoet geziene rede werd ook ditmaal weer door de Vaticaanse radio uitgezonden en door vele andere zenders gerelayeerd. De H. Vader, die met vaste en heldere stem sprak, richtte zich in Zijn rede tót de wereld om haar te doen beseffen, welk een bijdrage de Kerk te leveren heeft voor het tot stand komen van de wereldvrede. Het eerste punt. dat Hij bij de behande ling van dit thema aan de orde stelde, was een antwoord op de vraag: waarom heeft de Kerk eenbijdrage voor de zaak van de vrede te geven? In het tweede punt behandelde de H. Vader.de vraag, welke bijdrage de Kerk kan leveren voor de vrede. Over het .eerste punt •zeide de H. Vader o. m.: ..Wij zién hoe de wereld ver deeld is in twee kampen. Daar de Kerk echter een geestelijke macht is, staat zij nocli aan de. ene zijde, noch aan de an dere. In dit opzicht is zij dus neutraal. Toch kan de Kerk niet geheel en a'l on geïnteresseerd blijven voor politieke vraagstukken. Uiteraard worden deze politieke'vraagstukken door de Kerk niet op de eerste plaats van politiek stand punt bezien, maar krachtens het geeste lijke karakter van de Kerk vanzelfspre kend in het. licht der eeuwigheid. De Kerk immers is supra-nationaal. Zij houdt zich verre van politieke verwikke lingen". De Paus verzette zich echter met nadruk tegen het streven van velen, die de Kerk èen rol willen toewijzen van absolute neutraliteit. Overgaande tot het tweede punt, her innerde de H. Vader eraan, dat de Kerk de beginselen toepast van haar Godde lijke Stichter, de Vorst des vredes. Uit die beginselen vloeit ook haar vrederzen- ding voort. Het bewustzijn van-die zen ding voor het werk *vam de vrede heeft steeds wezen en handelen van de pausen van Home geleid. De Kerk heeft deze vTtdmtüaa» recatsisreeks uit 4e 'hssdes van God ontvangen. De Kerk ls echter geen politieke, maar een godsdienstige gemeenschap. Dit kan echter niét bete kenen, dat Zij geheel buiten materiële en politieke problemen van de wereld kan staan. Immers Zij heeft wel degelijk een taak gekregen partij te kiezen in de strijd van het goede tegen het kwade en deze taak van de Kerk moet men bewon deren, Maar daaruit vloeit ook voort, dal Zij kan medewerken tot" de vrede. De Paus besprak daarna .ie oprechte po gingen van vele staatsheden om 'n eerlijke eervolle en duurzame vrede te bereiken, waartoe men toch ral moeten komen. Hij betreurde de oplossing van een zwaar be wapende vrede, die r.ie anders dar. funest kan zijn voor de economische situatie van de wereld. De oorzaak can deze bewapen de vrede is gelegen in.de- weinig .chris telijke geest, die heerst onder vele volken en waardoor ook vele Ve> aiitwoordelijke staatslieden zich laten leiden Vervolgens sprak de H Vader over de taak, die de Kerk heeft in de zaak voor de sociale vrede De Paus van Rome zelf heeft in het verleden zelf de leiding ge nomen, waarbij Leo XIU tot .'oorbeeld kan worden genomen De H. Vader citeer de dan ecu toespraak welke deze Paus .tot het College van Kard'nalen over de taak van de Kerk heeft gehouden. 'Nog maals ging de. Paus na op wélke gronden de Kerk ook gezag heeft in dt zaken die de vrede van de mensen betreffen Dezelf de mensen immers, die deei uitmaken van 4» st&tee, sijfi Sa hua iawesdig® «a uit wendige relaties onderworpen aan Je bo vennatuurlijke orde en als hoofd van de Kerk heeft de Paus leiding te geven aan deze betrekkingen Alsdan sprak de H. Vader over de ver houding van de Kerk als „Civitas Dei", waarbij hij zich op de uitspraak van Sint Augustinus beriep, tot de staten. Hjj noemde de Kerk daarbij de staat, die in eerste instantie de vrede heeft te dienen. Zij is een ware organisatie voor de vrede. Christus is daarbij als Haar Hoofd, de Vorst van de vrede. Zijn toespraak vervolgend weidde de H. Vader uit over de afzichtelijke wreed heden der moderne oorlogswapenen en over de terreur, waarmede van deze wa penen wordt gebruik gemaakt, tegenover onschuldige personen, zoals vrouwen en kinderen. Hij noemde het een illusie van de politici, die meenden de vrede te kun nen bereiken door het geweld van wape nen. Allereerst zal dan ook moeten wor den overgegaan tot het afschaffen van de wapenen van de haat, indien men een duurzame vrede wil bereiken. Daarnaast echter moet komen een diep bewustzijn bij ons allen van onze verantwoordelijk heid tegenover God. Bij dit alles speelt ook het söciale vraagstuk een zeer grote rol. De H. Vader wees daarbij in hel bijzonder op de bestaanson zekerheid van zovele mensen die een vruchtbare bodem vormt voor haat en oorlog en die weinig bevorderlijk is voor een ware vrede. Hierna ging de Paus in op het begrip van de vrijheid, de ware vrijheid. Hoe ■Énnon, zo vroeg de Paus zich af, men- die in een toestand van economi sche slavernij leven, de ware vrede begrijpen en die vrede begeren en be leven? Aan alle mensen moet weer het begrip worden bijgebracht van de waar digheid van de menselijke persoon. De bijdrage, die de Kerk nu kan geven voor de ware vrede én de ware vrijheid, moet wal onder zeer ongunstige omstan digheden gegeven worden. Als een bijzonder onderdeel en een andere 'oorzaak van de ongunstige si tuatie .in de wereld noemde de Paus ock de ontreddering der jeugd. Toch zal de vrede moeten komen voor de men sen en wel eén ware vrede voor vrije mensen in een vrije wereld. Een ware vrede ook voor de gezinnen. De Kerk heeft. Haar bijdrage vanzelfsprekend volgens dé aanwijzingen van haar God delijke Sticjiter vooralte geven op christelijk terrein. Aan liét slot van Zijn toespraak riep (Je R. Vader voor ogen de millioenen ménsen, die ook nu'overal in de wereld rondopo de kribbe zijn geschaard en die zo vurig verlangen naar de vréde, de vrede namelijk in de naam van Jèsus Christusi dringend beroep op ®en 'eder die enige inlichting kan verschaffen we,ke kan leiden tot opsporing "an de onbekende automobilist en/of het mutorriji- ig. zich hiermede te wenden tot netn of tot het naasbijzijnde politiebureau. In het bij zonder wordt ook de aandaiht gevraagd van garagehouders spuitinrichtir.gen en dergelijke waar de beschadigde auto in reparatie kan worden gegeven. (Van onze correspondent) De lieer en mem B. uit Heerlen waren op Kerstbezoek bij familie in Duitsland en zijn Eerste Kerst dag op tragische wijze om het leven gekomen. De wagen, waarin zij met twee andere familieleden zaten, kwam door de gladheid van de weg bij Rhede in Westfalen, te slippen. De 65-jarige heer B werd hierbij uit de wagen geslingerd; hij was op slag dood. Ofschoon de wagen daarna tegen een boom opreed had mevr. B. geen letsel opgelopen, doch zij over leed ter plaatse, door de schrik, aan 'n hartverlamming. Een ander vrou welijk familielid liep zware verwon dingen op. Het aantal mensen, dat tijdens de Kerst dagen in de Ver. Staten om het leven is gekomen ten gevolge van ongelukken, bedroeg dit jaar bijna 800 Meer dan 100 mensen werden het slachtoffer van brand, terwijl bijna 550 personen het leven ver loren bij verkeersongevallen. Het aantal dodelijke ongelukken tijdens de Kerst dagen ls ln de V.S. al'ijd erg hoog, maar dit Jaar was het twintig hoget dan het tot nog toe geboekte record. De 72-jarige P Je R. uit Heyen (N. Limburg), die met zijn ecntgenoie op de Eerst Kerstdag omstreeks acht uur uit de kerk terugkeerde, weio op de rijks weg VenloNijmegen oooi een personen auto aangereden en een eind meegesleurd In het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overleed hij kort daarna aan de opge lopen verwondingen. verlang van Uw handelaar dit Neder landse fabrikaat ErrM houten W«» machines ÜW WM R. S. STOKVIS ZONEN NV. J_f JPELIJK zal men het ons niet euvel duiden, dat wij ditmaal als uitzondering eens voor eigen standje pleiten. Neen, schrik maar niet, wij zul len niet proberen om als volleerd stand werker onze zak te spekken, noch als liefdadigheidspredikant geld los te krij gen. Dat „eigen standje" is bovendien eigenlijk nog meer uw, dan onze zaak. Immers, wij schrijven wel voor onze courant, doch tenslotte is deze op de eerste plaats uw krant. Ja, wy willen het inderdaad vandaag hebben over: „dit, ons aller lijfblad"! De Directie heeft in het nummer van Maandag uiteengezet, dat de catastro- phalc verhoging van de papierprijs noopt tot verhoging van dr abonnementsprijs. En hierbij is duidedjjk aangetoond, dal. hoewel deze sty ging voor ons bedrijf in de papieren zal lopen, uw bijdrage zich kan beperken tot enkele centen per week. Hoe de zaak toch reilende en zei lende gehouden kan wordenis haar zaak en gelukkig niet de uwe, noch de onze. Nu zijn wy een beetje bang, dat U, ais wij V vragen om uw abonnement we gens deze verhoging niet op te zeggen, zal zeggen: „Wat denkt V nou van ons Om een paar centen sturen wij een trouwe huisvriend, die elke dag ons het nieuws komt vertellen, niet de deur Uit.' Wel, in zo'n geval bij voorbaat onze excuses, doch onze ervaring heeft ge leerd, dat nog velen de 1 vaarde van goe de lectuur, nog meer van een krant en in het bijzonder van een katholiek blad, onderschatten. Nu moet H eens goed bedenken: voor nog geen twee kwartjes krijgt U elke dag een blad thuis mét het nieuws in woord en beeld, interessante beschou wingen en belangivekkende artikelen enz. van de beste journalisten wij per soonlijk dan uitgezonderd, als V wenst En door een bijzondere verbintenis met een kath. groot-blad zijn wij in staal, een inhoud te geven, welke ver uitsteekt boven de gemiddelde kwaliteit van een gewestelijk blad. Reken nu eens uit, wat zulks auemUai kost. Of doe het maar liever niet, want U zou het wellicht nog kunnen gaan be treuren, slechts zo'n Uittel bedrag aan abonnementsprijs te betalen. Denk er echter wel eens over na, hoe V voor andere doeleinden vaak zo ge makkelijk meer geld uitgeeft, terwijl het genot beperkter en korter is. De tijden zijn ongetwijfeld duur, maai kom, kom, die enkele centen verhoging zullen nu toch niet de druppels zijn, wel ke de emmer der duurte zullen doen overlopen. Bovendien zou het grote belang van een eigen katholiek gewestelijk orgaan ongetwijfeld een offer waard zijn en ze ker dus dit offertje, hetwelk voor velen amper een offertje genoemd kan wor- d6Ja, dat menen wij echt! Wil worden heus niet voor deze Lou-pe extra be taald. ANALYST De bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, die de vorige week te Boeda pest berecht is na een gedwongen landing op Hongaars gebied, zou gisteren zijn vrij gelaten (volgens een ander bericht heden worden vrijgelaten), nadat Washington had toegezegd de boete van 30.000 dollar, waartoe elk der vier vliegers was ver oordeeld, te zullen betalen. Boedapest heeft dit aanbod aanvaard. Intussen is men in Amerikaanse parle mentaire kringen niet evreden over ,.de houding der Amerikaanse regering" t.a.v. deze kwestie. Een democratische af gevaardigde meent, dat de zaak voor de Veiligheidsraad dient te worden gebracht. Een republikeinse afgevaar digde deed een scherpe aanval op d« „traagheid" van zijn >-ege mg Hli zai in het Congres een motie ino enen waarin gevraagd wordt de dip.omat eke en han delsbetrekkingen met Hongarije te ver breken. Deze benoeming heeft aanleiding gegeven tot rumoerige betogingen in Alexandrië. De politie moest gebruik maken van traangasbommen en moest schoten in de lucht afvuren om de de monstranten uiteen te drijven. Ook in Cairo was het onrustig. In verband daar mede is de Foead El Awal universiteit voor onbepaalde tijd gesloten. de benoeming van de uit. Londen terug geroepen Egyptische ambassadeur, Amr Pasja, tot adviseur van de koning in buitenlandse zaken. Zoals men weet, is in beide steden de noodtoestand afge kondigd. Politieke waarnemers te Cairo zien in de benoeming een teken van konink Fa- roek's groeiende ontevredenheid met d«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1