Lybië, 's werelds jongste staat J.H.COORS STIJN STREUVELSde meester van I Vlaamse proza Sto rmach tige atmosfeer I r Anderhalf millioen mensen met n woestijn als vaderland^ Ziekenfondsraad verhoogt ver voerkosten voor fondspatiënten r PARÏJSE CONFERENTIE OVER EUROPEES LEGER m De tachtigjarige schrijft voort aan z'n levensherinneringen Zaterdagse mijmeringen Zondag redelijk weer Prikkeldraad brak weerstand Ook tandheelkundige liulp wordt duurder Vlaamse boeken en schrijvers (IV) Drie kwesties drie geschilpunten ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 PAGINA üe ivereld is eert nieuwe staat rijkerLybië, de voormalige Itali aanse kolonie, dat samen met de Cyrenaika en de Fezzan tot één gemenebest is samengevoegd en als onafhankelijk land van de emir van de Cyrenaika. de 63-jarige Sajedl Idris Senoessi tot monarch zal hebben. Dit Lybië, nog in het begin dezer eeuw domein van de Turkse sultan, maakte een Italiaanse kolonisatie door. Zowel vóór als na de Eerste Wereldoorlog heeft Italië er een gedeelte van zijn bevolkingsoverschot gespuid en er een inderdaad belangrijke bij drage tot een langzame opbloei gegeven, zodat er thans nog duizen den Italiaanse boeren in moeizaam ontgonnen gebieden wonen. En deze Italiaanse burgers vormen een belangrijk element in de bevol king van de jonge staat. Deze jonge staat wordt gevormd door een vruchtbare kuststrook en een enorme woestijn, waarin slechts enkele bases liggen. Anderhalf millioen mensen wonen er, van wie velen nog nomaden zijn en tot betrekkelijk kort geleden kon men in de uithoeken van Lybië slechts gewapenderhand doordringen. Pas Mus solini slaagde er in, het land te pacificeren. Na eindeloze en kost bare veldtochten kreeg zijn bevelhebber Graziani opdracht, speciaal het verzet der vermaarde Senoessi, een in het binnenland geconcen treerde groep Arabieren, te breken. Korenschuur voor de Romeinen „Afrekening'* met Italië etalaqebouw winkelbetimmeringen verbouwingen Koefra eens 'n paradijs Moh. Ibn Ali Senoessi Vijfhonderd kamelen Het laatste verzet Tunesië Rijk gebied Observator Grote terughoudendheid Het werk tol 1932 Zeer persoonlijk document Zijn al te grote terughoudendheid heeft Stijn Streuvels de laatste tien jaar laten varen. Hij is begonnen met het optekenen van zijn jeugdherin neringen, niet om tegemoet te komen aan ongewenste nieuwsgierigheid, maar omdat het hem aanvankelijk zelf plezier deed. Zo ontstonden „Heule" en „Avelghem". De herin neringen sinds hij naar Ingoyclien trok, wilde hij minder graag kwijt. Hij schreef ze als het ware „uit dwang en tegen goesting", zoals hij in de inleiding zegt. En wij kun nen begrijpen wat het hem gekost moet hebben, zichzelf zo prijs te geven. Tandheelkundige hulp Honorering vroedvrouwen Harry Prikker Onafhankelijkheid in zand... Graziani slaagde hierin pas, nadat hij door heel de woestijn een zware prikkeldraadversperring had laten aanleggen, zodat de Senoessi niet nieer in staat waren, na een raid op Italiaanse garnizoenen en door de Italianen bezette oases zich snel naar het hart van de woestijn terug te trekken. Toen Italië aan de Eer ste Wereldoorlog deelnam en het merendeel van zijn troepen uit Lybië moest terugtrekken, verschenen de Senoessi tot voor de poorten van dc hoofdstad Tripoli. En ze kruisigden er de gevangen genomen Italiaanse soldaten, terwijl de verdedigers van de stad niet in staat waren, de onge- lukkigen van een smartelijke dood te redden. Maar.... boven de Muzelmanse staat Lybië wappert thans de saffraangeel, groen en zwarte gestreepte vlag van de onafhankelijkheid en de fanatieke onwetende massa in Noord-Afrika geeft er zich geen rekenschap van, dat dit z.g. onafhankelijke Lybië elk jaar met tien millioen dollar zal worden gesteund, om op de been te kunnen blijven, terwijl het bovendien heeft moeten toelaten, dat de Weste lijke mogendheden er militaire land- bases en luchtbases behouden. Tripolitanië is een belangrijke scha. kei in de af weer gordel voor West- Europa tegen eventuele Sovjet-Rus sische aanvallen met atoombommen. Met Lybië en de Cyrenaika komen thans Tunesië en Algerië, mitsgaders Marokko, steeds meer in het centrum der belangstelling te staan. Maar het is uiter aard het merkwaardige Lybië, dat onze bijzondere belangstelling trekt, nu het zich in de rij der vrije volken heeft ge schaard. Wanneer we hier verder van Lybië spreken, sluiten we de Cyrenaika in, welks hoofdstad Benghazi in de afge lopen oorlog, zoals men zich herinneren zal, herhaaldelijk van bezetting is ver wisseld, alsmede de Fezzan. in de Romeinse tijd was Lybië de koren schuur voor het. geweldige rijk der Caesars en waren er enorme, thans tot woestijnen geworden gebieden uiterst vruchtbaar. Oorlogen en de daarop ge volgde verwaarlozing, alsmede natuur lijke oorzaken deden het woestijnzand steeds meer opdringen. In het Zuiden grenst Lyfbië aan de onmetelijke Sahara. Er bleven hier en daar slechts oases over. Hiervan zijn de bekendste Ghadames. Djaraboeb en Koefra. Deze oasen bestaan uit ronde bronnen ontstane nederzettin gen en elk vannen ze als het ware een kleine archipel van vruchtbare streken. Aan al deze oases zijn boeiende geschiede nissen en verhalen verbonden over ge heimzinnige secten, moedige ontdek kingsreizigers en fanatieke inboorlingen, die alle vreemdelingen weerden. Zó is er indertijd hl Lybië gevochten. in een strijd, waarin aan weerszijden geen pardon gegeven werd. Door Lybië i trokken ook de legers van Rommel en j later het befaamde leger van Montgo- I mery (de woeStijnratten) op hun lange we o naar Tunis. Kort na de oorlog kwam Lybio onder het toezicht van de Verenig de Naties en die zonden er de Nederlan der Adriaan Pelt heen, om daar als Hogo Commissaris orde te scheppen en de stichting van een onafhankelijke staat voor te bereiden. De stichting van Lybië, welkaéonaf- hankelijkheid dezer dagen officieel is af gekondigd, is enerzijds een afrekening met het ItaUanase imperialisme in Noord- Afrika en een vergelding voor Italië's optreden tegen de geallieerden. Ander zijds 'n poging, om de landen van Noord- Afrika in de rij der vrije volken te scha ren. Wat dit laatste betreft, menen velen, dat de tijd hiervoor nog niet rijp is. Ze vrezen bovendien en deze vrees wordt vooral in Franae kringen gekoesterddat 'n onafhankelijk Lybië door de nationalis tische minderheden in Tunesië, Algiers en Marokko zal worden aangevoerd als een bewijs, hoezeer ze worden te kort gedaan. Naar veler verwachting is de on afhankelijkheid van Lybië het begin van nieuwe woelingen, in Tunesië, Algiers en Marokko, waar de fanatieke Mohamme danen de kwestie der onafhankelijkheid feitelijk in de eerste plaats zien als een verzet tegen de overheersing door onge lovigen, in casu dan de Fransen. Deze religieuze leant van de onafhankelijk heidsbeweging is de voornaaamste troef in de handen der nationalisten, waarbij dan nog komt de afgunst der inboorlin gen tegen de vreemdelingen, die zich naër hun mening te hunnen koste verrij- Dit is slechts in heel betrekkelijke mate het geval. Tunesië, Algerie zowel als Marokko zouden heden ten dage heel vermoedelijk nog in de achterlijke toe stand verkeren, waarin zich nu nog het armlastige Lybië en het doodarme Egyp te bevinden, indien? de Fransen er geen orde hadden -geschapen en een aanzien lijke welvaart hadden gebracht. Advertentie Koefra, de Zuidelijkst gelegen oase, heeft ook de interessantste geschiedenis. Men zou deze archipel van kleine oasen kunnen vergelijken, watde ligging -be treft, met de Hawaiï-eilanden in de Stille Oceaan. In moderner tijden dankte het zijn betekenis aan de karavanen, die van de kust naar het hart van de Sahara trokken en in Koefra de nodige levens middelen insloegen voor de rest van de lange en gevaarlijke tocht. Tegen het einde van de achttiende eeuw heeft een Europese ontdekkingsreiziger getracht, Koefra te bereiken, maar de vijandige houding der in de buurt zwervende Be- douinen diwong hem, terug te keren en zijn poging op te geven. Pas in het jaar 1879 aanschouwde een Europeaan voor de eerste maal Koefra en hij kon vaststellen, dat het uit een keten van oases bestond, waarvan de grootste ongeveer vijftig kilometer lang en twintig kilometer breed was. Het was toenmaals volgens zijn be schrijving een klein paradijs, waarin al lerlei waterwild voorkwam, sinaasappe len en citroenen, granaatappelen, perzi ken, afbrikozen, tomaten etc. welig tier den en de dadelpalmen in heel de Sahara beroemde vruchten opleverden. Koefra kon pas in 1931 door de Italia nen bezet worden. Die moesten tot hun teleurstelling constateren, dat de vrucht baarheid zeer achteruitgelopen was en het aantal inwoners slechts ongeveer vierduizend Jjedroeg. De voornaamste ne derzetting is er El Tag, de heilige stad van de Senoessi's Deze Mohammedaanse secte werd door een zekere Mohammed Ibn Ali Senoessi gesticht, die in 1856 de veel Noordelijker gelegen oasegroep Dja raboeb (eveneens bekend uit de afgelo pen oorlog) tot zijn hoofdkwartier maak te. Hij verkondigde bepaalde opvattingen omtrent de Koran en de Mohammedaan se leerstellingen, die ver buiten Lybië verbreiding vonden, tot in India en Mid den Afrika toe, zodat vandaar zijn aan hangers als pelgrims naar Djaraboeb trokken, om er naar zijn voorlezingen te komen luisteren. Hij had n.l. een Moham medaanse hogeschool gesticht, die in fa natieke uitleggingen van Mohammeds leer wedijverde met de beroemde El Azher-m-oskee annex hogeschool te Kaïro. Djaraboeb was dus 'n oase, die als een soort godsdienstig centrum functio neerde en talrijke professoren en studen ten huisvestte, wier studie van de Koran zich volgens de door Mohammed Se noessi gegeven richtlijnen voltrok. Een Bedouin, zoals men ze ngo slechts in de uithoeken van Algeriv aantreft. fra, door de fanatieke Senoessi streng Tegen het einde van de vorige eeuw kwam Djaraboeb, mede doordat dc En gelsen Egypte bezetten, te dicht bij de Westerse wereld en dc activiteit der ge hate ongelovigen te liggen. Mohammeds zoon verplaatste de zetel van de Se- noessi-secte naar Koefra. Volgens het zeggen, waren er vijf honderd kamelen nodig, om de kostbare Arabische boekerij van de Koranschool door de woestijn van Djaraboeb naar Koefra te vervoeren Tijdens de verovering en de bezetting van Lybië door de Italianen hebben de Senoessi zich duchtig geroerd. De profes soren van Koefra namen de wapens ter hand en stelden zich aan het hoofd van ongeregelde troepen, die tot in Midden- Afrika toe gerecruteerd werden. De Senoessi verklaarden toen en ook in de Eerste Wereldoorlog de Heilige Oorlog en van Djaraboeb uit hebben ze lange tijd Egypte bedreigd. Door de Turken en de Duitsers ondersteund en van wapens voorzien, probeerde:® -ze hetzelfde, wat later, in de Tweede Wereldoorlog, aan Rommel mislukt is, nl. het bezetten van het Njjldal en de verovering van het Suez-kanaal. De Senoessi hebben toen maals talrijke Engelse en Franse krijgs gevangenen gemaakt, die in Koefra wer den opgesloten. Na de Eerste Wereldoorlog bleef Koe- bewaakt, practisch voor Europeanen ge sloten. Pas in 1921 wist de bekende Engelse ontdekkingsreizigster Rosita Forbes, die heel de Sahara was door getrokken, in mannenkleren Koefra bin nen te komen. In 1928 werd een gezel schap van Italiaanse tropenartsen, dat voor de poorten van El Tag, de heilige stad verscheen, gevangen genomen en bijna een jaar lang gevangen gehouden. In Januari 1931 werd Koefra door de Italianen bezet, die hiermede ook het laatste verzet der Senoessi wisten te breken. Tripoli, de hoofdstad van Lybie, waar vroeger een Turkse Pasja zetelde en de leden van de dynastie der Karomanli onder diens toezicht het gezag uitoefende, was tot in het midden van de vorige eeuw evenals Algiers, een kapersnest. Het waren de Amerikanen, die er thans voor uitgeschoven posities hebben, door wie het wegens daden van zeeroverij gebom bardeerd werd. Het was toen tevens de eerste maal, dat de jonge republiek der sterren en strepen zich zo ver van huis en in de Middellandse Zee deed gelden. Buur van Lybië is in het M' esten liet veel rijkere Tunesië, waar de Fransen zich, na eerst Algiers en Al gerië veroverd te hebben, op stevige wijze vestigden. Toch gebeurde dit pas in de tweede helft van de vorige eeuw en merkwaardigerwijze na de nederlaag van 187071. De Franse regering had toen behoefte,, haar ge zonken prestige te herstellen en wendde de blikken naar Noord-Afri- ka, waar een koloniaal rijk gesticht werd, dat thans telkens in beroering is, al hebben de Fransen er het heft nog steeds stevig in handen. Dc verovering van Tunesië en Algerië ging die van Marokko vooraf en leidde tot een Franse expansie tot diep in Azië. „Och"', zei Bismarck, „laten ze maar naar Tonkin gaan, dan vergeten ze Elzas Lotharingen". Hij had er zelfs niet over gedacht, na zijn overwinning, iets van Frankrijks koloniaal bezit op te eisen, vond koloniën voor Duitsland overbodig. Dit was in die dagen nog geen reusach tige fabriek, die haar waren moest afzet ten en daarom koloniaal gebied nodig had. In Noord-Afrika begonnen Franse legeraanvoerders als Gallieni, Joffre, Foch en Gourand hun militaire carrière, welke werd bekroond met de zware slagen, die ze in de Eerste Wereldoorlog aan de Duitse militaire macht wisten toe te brengen. Tunis is een grote havenstad en het land Tunesië een rjjk gebied, dat tot de meest ontwikkelde landen van Afrika gerekend kan worden en hier en daar Europees degelijk georganiseerd is. Dit zelfde kan van Algerië gezegd worden. Het heeft evenals Tunesië een aantal be langrijke havensteden, uitstekende ver keerswegen en opkomende industrieën. Het is in Tunesië lange tijd rustig ge- Dit Egyptische meisje personificeert de geest van onrust in de Arabische wereld. Zij nam dienst in een z.g. vrouwenbataljon, om tegen het ff esten te strijden. nesië en vermoedelijk ook in Algerië. De eerstvolgende maanden zullen le ren, in hoeverre de fanatieke minder heden, al of niet door een buiten landse mogendheid gesteund, in staat zullen zijn, een massaal verser weest, aangezien het een beduidende mate van zelfstandigheid bezat. In Noord- Afrika is het alleen Tunesië, dat een tamelijk gematigde onafhankelijkheids beweging bezit, die tot dusverre niet naar volledige onafhankelijkheid streefde, er althans geen moeilijkheden rond schiep. Men was het vrijwel over een soort ge deelde souvereiniteit eens. Doch de Franse „colons", de in Tunesië levende Fransen, waarvan een flink percentage grote landbouwers is, wensen geen ver dere uitbreiding van die deling. Ze heb ben onlangs tegen het vergroten van het aandeel der Arabieren geprotesteerd en toen is er in nationalistische kringen ver zet ontstaan, waartegen de gematigde en grootste partij, de Neo-Destoer onder Habib Boerguiba zich niet durfde te keren. Een driedaagse staking, welke onder de Arabische bevolking een vol ledig succes bleek, was hiervan het ge- Na de moeilijkheden in Marokko, zo pas met Engelse steun opgelost, dreigen er nu verwikkelingen in Tu- O De Ziekenfondsraad heeft, omdat be zuiniging op de kosten van zittend zïekenvervoer noodzakelijk is en omdat vooral ten aanzien van het locaal zittend vervoer wellicht nog een overmatig ge bruik kan worden geconstateerd, thans besloten, de door de verplicht-verzeker den verschuldigde bijbetaling drastisch te verhogen, waarschijnlijk reeds per 31 December. Daar bij dc tot dusver geldende regeling meermalen moeilijkheden 'zijn ontstaan over de interpretatie van de begrippen locaal en interloeaal vervoer, is tevens beslaten dit onderscheid niet langer te handhaven. Bij gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag hield Stijn Streuvels enkele causerieën voor de Vlaamse omroep. Wie ze gehoord heeft, zal er groot genoegen aan hebben beleefd. Met krachtige stem vertelde hij her inneringen, niet aan zijn literaire triomphen maar aan heel gewone dingen als z'n eerste pijp! Hij deed dat heel amusant, geestig en inet iets van zelfspot. In zijn derde causerie tekende hij een beeld van pastoor Hugo Verriest, zo scherp dat deze merkwaardige figuur duidelijker voor ons oprees dan uit een van de drie boeken, die over hem geschreven zijn. En dat in zo kort bestek! Onze hoop, dat deze herinneringen in boekvorm zouden verschijnen, is intussen vervuld. Bij de Uitgeverij 't Leieschip te Kortriik verscheen het boekje Ingoychem 19041914. Streuvels heeft zijn leven in- i gedeeld in drie periodes een toevallige I indeling naar de drie Westvlaamse plaats- Ijes waar hij gewoond heeft. Zijn her- inneringen aan Heule, waar hij geboren is en zijn jeugd heeft doorgebracht, en i aan Avelghem, waar hij bakker was en Voorts is, aangezien sedert de invoering van een bijbetalingsregeling voor het zit tend vervoer het ambulancevervoer Aan merkelijk is toegenomen, bepaald, dat ook voor ambulancevervoer voortaan een bij betaling verschuldigd zal zijn. De bijbetaling is thans bepaald op: f 1,50 voor een enkele rit per huurauto; 3 voor vervoer heen en tenig per huur auto; 2.50 voor een enkele rit per ambulance-auto en 5 voor vervoer heen en terug per ambulance-auto. Het voorschrift volgens de thans bestaan de regeling, dat een minimum-bedrag 0.50 per rit altijd voor rekening te organiseren. van vervallen. (Van onze weerkuiid'ige mede worker) Het is de laatste dagen erg stormach tig toegegaan in de atmosfeer. Diepe depressies zijn enkele malen van de oceaan gekomen, om de onrust bij net weer tot een maximum op te voeren. Vooral op de oceaan gingen de elemen ten hevig te keer en dat juist in het ge bied, waar de belangrijkste scheepvaart lijnen passeren. Gisteren werden zen8 golven van vijftien meter hoogte gemeld. De depressie, die deze ruwe zee ver oorzaakte, was in de nacht van Woens dag op Donderdag de oceaan opgetrok ken om toen koers te zetten naar Schot land en de Noordzetö- Gisteren in dc late namiddag werd deze koers ge wij- z'gd; om zeven uur gisteravond werd het 'kanaal van Bristol gepasseerd en vanmorgen was het centrum boven het Kanaal en Frankrijk te vinden. Enorme dalingen van de luchtdruk gingen gisteren haar komst vooraf, op de Scilly-eilanden daalden de barome ters een millibar per tien minuten ge durende drie uur achter elkaar! De ge volgen bleven dan ook niet uit: dewind wakkerde -vooral boven de Go f van Biscaye, de kust van Bretagne en Zuid Engeland tot zware storm aan, hetgeen met regen gepaard ging. In Ierland en ook plaatselijk in Engeland viel boven dien sneeuw. Voor ons land is het gelukkig, dat deze venijnige depressie haar baan over het. Kanaal heeft gtekozen en niet over de Noordzee; de zware storm bleef nu bui ten het bereik van onze kust. Bovendien heeft zich de afgelopen nacht een niet verwachte ontwikkeling voorgedaan: de depressie begon toen snel op te vuUén, zodat zij vermoedelijk binnen 24 uur van de weerkaart zal zijn verdwenen. Van morgen veroorzaakte zij ook in ons land nog enige nattigheid, regen die soms vermengd was met sneeuw, maar ge zien het feit, dat van de oceaan een krachtige rug van hoge druk nadert, zullen de regenkansen spoedig vèrdwij- nen. Op dezje rug volgt een nieuwe actieve depressie, die grote hoeveelheden warm» lucht voor zich uitstuwt, hetgeen Zondag voor ons tot gevolg zal hebben, dat het met de buiïgheid sneller is afgelopen dan anders het geval zou zijn geweest. De kans is echter groot, dat nog Zondag het weer opnieuw achteruit gaat, hétgeen met een stijging van de temperatuur gepaard zal kunnen gaan, zijn eerste novellen schreef, zijn reeds jaar of zes geleden verschenen. In het nieuwe boekje beschrijft Streu vels hoe hij in Ingoychem zijn „Lijster nest" bouwde - het begin van zijn be langrijkste levensfase als mens en als kunstenaar. In dit „Lijsternest", schilder achtig gelegen op een heuvel in een prachtige streek, voerde hij korte tijd later zijn bruid binnen en hij kwam er tot volledige ontplooiing als de meester van het Vlaamse proza. Streuvels heeft nimmer zijn per soon op dè voorgrond gedrongen. Interviews ontweek hij en als hij eens over zichzelf schreef, dan deed hij het met zijn bijna spreekwoordelijke terughoudendheid. Men denke bvj. voorbeeld aan „Mijn rijwiel", waar in de genoegens van het fietsen op de voorgrond staan, en „Hoe men schrijver wordt", dat zich uitsluitend bezig houdt met de ontwikkeling van zijn schrijverschap. Ook in het kostelijke reisverhaal „Op de Vlaamse binnenwateren", waarvan bij 't Leieschip een fraaie genummerde en gesigneerde herdruk verscheen, blijft de schrijver zelf bijna helemaal op de ach tergrond. Met drie schilders maakte hij een boottocht over de Westvlaamse kanalen en stromen een avontuurlijke réis, kleurig verteld. Dit aantrekkelijke boekje gaf Streuvels niet alleen volop gelegenheid het Vlaamse landschap te beschrijven het is ook „een boek van de vriendschap" geworden. Hoe smakelijk verhaalt de schrijver van de speelse woordengevechten tussen de drie schil ders. Hij roemt zichzelf „de stille getuige" en hij is dat ook, want nergens kiest hij partij als het om kunstopvattingen gaat. Niet omdat hij onbevoegd zou zijn, want de laatste bladzijden van het boekje be wijze» wel anders. HU zegt daarin zeer rake dingen over enkele grote Vlaamse schilders. Het boekje is rijk geïllustreerd, met foto's van de vier vrienden, maar ook met vele reproducties, o.m. van de vele tekeningen en schilderijen, die hun ont staan aan deze tocht te danken hebben. Vermakelijk is wat Streuvels vertelt over het prachtige schilderstuk De zeebomen van Albert Saverys -een sneeuwland schap, geschilderd in de herfst! (bl. 82). Men kan zich de reacties van de twee andere schilders voorstellen. Ook tegenover zijn (voorlopige) bio graaf Filip de Pillecijn heeft Streuvels zijn terughoudendheid niet laten varen. Het boek „Stijn Streuvels en zijn werk". (Uitg. Lannoo, Tielt), houdt zich veel meer bezig met het werk dan met het leven van de grote schrijver. In grpte lijnen schetst De Pillecijn de jeugd van Frank Lateur en hij maakt een einde aan de legende, dat deze zo maar op 'n goede dag ging schrijven en dadelijk 'n meesterwerk afleverde. Streu vels schreef op school al een opstel, dat de aandacht trok. Hij heeft ontzettend veel gelezen, hij leerde zelfs Duits en Noors om de grote meesters in de oor spronkelijke talen te kunnen genieten. Hij heeft dus wel degelijk hard gewerkt en gestudeerd alvorens hij zelf tot zijn eerste novelle kwam. Dat deze een sterk en geheel nieuw geluid was in de Vlaamse literatuur, is overigens nog verbazing wekkend genoeg! De Pillecijn volgt het werk van Streu vels (tot 1932) en haalt het leven van de schrijver er bijna uitsluitend bij als enig uiterlijk feit samenhangt met het ontstaan van een of ander werk. Elke novelle of roman wordt min of meer uit. voerig behandeld, soms zeer scherp. Met zijn talloze afbeeldingen is dit boek er een, dat geen enkele bewonderaar van Streuvels missen mag. Dubbel dankbaar zjjn we daarom, dat hij zich niet door zijn schroom heeft laten weerhoudenwe zouden een zeer per soonlijk en belangrijk document gemist hebben. Welk een mooi en krachtig proza schrijft deze tachtigjarige nog!; welk een frisse kijk heeft hij op de dingen, die meer dan veertig jaar achter hem liggen. Hoe raak tekent hij zichzelf als hij be schrijft hoe hij eigenzinnig de bouw van Het Lijsternest begon en zelf ook ter dege aanpakte. En hoe bestaat hij het, in enkele vol zinnen personen of situaties te schetsen. Misschien moet men het zelfs betreuren dat Streuvels nooit een biografie ge schreven heeft, (tenminste: als we daar door geen van zijn andere werken had den moeten missen'.). Een groot deel van het boekje wordt ingenomen door de herinneringen aan Hugo Verriest, waarover hierboven reeds gesproken werd. Wij hopen van ganser harte, dat Stijn Streuvels voort zal schrij ven aan zijn herinneringen en dat 't Leie schip spoedig met een tweede deeltje de honderden trouwe bewonderaars geluk kig zal maken. R. van de ziekenfondsen komt. is Vefwacht mag worden, dat de algemene ziekenfondsen aan de nieuwe regeling ook voor vrijwillig-verzekerden toepassing zullen geven. Van kracht blijft de bestaande bepaling, dat. indien in een kalendermaand of m een periode van dertig dagen een ver zekerde voor zich en zijn gezinsleden in totaal meer dan 10 heeft moeten bij betalen het ziekenfonds het bedrag boven f 10 na overlegging van de nodige bewijs stukken zal terugbetalen. De Ziekenfondsraad heeft voorts zijn goedkeuring gehecht aan een tussen het centraal overleg van ziekenfondsen-orga nisaties en de Nederlandse Maatschapp.j tot bevordering der Tandheelkunde ge sloten overeenkomst inzake de honorering van tandartsen, welke overeenkomst wijzi gingen brengt zowel in het systeem als in de hoogte der honorering. Op voorstel van partijen heeft de Ziekenfondsraad voorts wijzigingen gebracht m de hoogte der bijbetalingen, door verplicht verzeker den verschuldigd voor tandheelkundige hlDe wijzigingen in de honorering de bijbetalingen gaan in op 1 Jan. Partijen zijn overeengekomen de ge wijzigde regeling van dezelfde datum af eveneens te doen gelden voor vrijwillig- verzekerden. Zo wordt o.a. bijbetaling voor personen, die ten minste zes maanden verzekerd zijn, voor een volledige prothese van 55 tot 60 verhoogd en voor 'n boven- of onderprothese van 30 tot j az.ou. De bijbetalingen voor personen, die kor ter dan drie maanden resp. drie maan den of langer doch korter dan zes maan den verzekerd zijn, voor prothesen wor den dienovereenkomstig verhoogd. Ook heeft de Ziekenfondsraad zijn goedkeuring verleend aan een tussen het Centraal Overleg van Ziekenfondsen-orga nisaties en de beide landelijke organisa ties van vroedvrouwen gesloten overeen komst inzake de honorering van vroed vrouwen. Het honorarium der vroedvrouwen voor verloskundige hulp, verleend aan ver- olicht- en vrijwillig-verzekerden, wordt met ingang van 1 Januari 1952 voor he, gehele land gebracht op 30 per ver lossing (Tot nu toe bedroeg dit in vijf gemeenten 27.50 en in de rest van het land 22.50). Stijn Streuvelssemper idem De ministers van buitenlandse zaken, van defensie en van financiën van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux zijn sinds Donderdag in Parijs bijeen om te spreken over de vorming van een Europees leger (het zgn. plnn- Pleven). Het voornaamste probleem bij de besprekingen is het verzet van de Benelux-landen tegen het plan van de deelnemende staten om een bovenna tionaal gezagsorgaan te vormen en een gemeenschappelijke begroting op te stel len. Wat de eerste kwestie betreft, schijnt men kans op een compromis aanwezig te achten Vwi welke «wd sen com promis zou zijn, werd echter niet bekend gemaakt. De kwestie der begroting blijkt grote moeilijkheden op te leveren. De minis ters van financiën zijn gisteravond nog speciaal bijeengekomen om er over te spreken, maar het was duidelijk, dat er geen compromis is gevonden dat de Be- neluxlanden bevredigt. De Franse minis ter van financiën, René Mayer, zei na de vergadering tot verslaggevers: „De stand punten der delegaties zijn vólkomen dui delijk, maar zij komen niet met elkaar overeen". Ook over de duur van het eventuele verdrag kon men het nog niet eens wor den. Enigen der ministers van defensie vonden een termijn van vijftig jaar te tang- THE EMPIRE STATE BUILDING, de hoogste wolkenkrabber van New Yurk en de wereld, is krachtens de wil van de erflater verkocht ten bate van de Katholieke instellingen van liefdadigheid in Amerika. Het reusachtige gebouw heeft 51 millioen dollar opgebracht. De staat gaat echterdank zij de successie rechten, met het grootste deel van de opbrengst striken. In ieder geval blijft de daad een prachtige geste. AHMED CHEHAB EL DINE BEY en verscheidene andere Egyptische Moslem - leiders hebben de verdediging op zich genomen van de Broeders der Christe lijke Scholen, die de laatste tijd zware aanvallen van de nationalistische dag bladen hebbende verduren. ,J)e beschul diging van verraad aan het adres act broeders", aldus de Moslemleiders, „is gewoon belachelijk. Wij zijn in hun scholen opgevoed; wi) weten, dat zij echte pioniers zijn in het opvoedingswerk van het moderne Egypte". De Broeders van de Christelijke Scholen begonnen in 184 hun werk in Egypte. Thans hebben zij 2 j scholen en bijna 7.300 leerlingen, véle niet-Katholieken. We boekèn nog wél succes, als onze houding maar voorbeel dig is. WAT DUNKT U in dit verband van het volgende bericht; In de Spaanse stad Cordova hebben gevangenen een open bare processie georganiseerd ter ere van de H. Maagd. De plaatselijke autoriteiten hadden hun daarvoor toestemming ver leend, nadat de gevangenen plechtig had den beloofd geen ontvluchtingspogingen te zullen ondernemen. Gevangenen zgn niet bij voorbaat boeven, Er lopen heel wat lieden ongestraft rond, die erger misdaden op hun geweten hebben dan officiële gevangenen. EEN BLIJ bericht uit Japan, De bis schop van Yokohama heeft prins Asaka van Japan gedoopt. Hij is het eerste lid van het Japanse regerende vorstenhuis dat katholiek gedoopt is. De prins heeft de naam Peter aangenomen. Zijn zoon. en zijn dochter zijn eveneens gedoopt. Zijn vrouw werd dat reeds verleden jaar. Als hij nu ook nog een der twaalf apos telen is.' NOG EEN prachtmededeUng eind 1951. Professor Tichof, een vooraanstaand Sovjet-sterrekundige zegt bewezen te hebben, dat op Venus en Mars organisch leven bestaat. De professor heeft de spectraal eigenschappen van planten, dk op aarde op grote hoogten groeien en in de nabijheid van de Noordpool worden aangetroffen, vergeleken met specto- grammen van de vegetatie op Mars. Deze eigenschappen bleken volkomen gelijk te zijn. De sterrekundige verklaarde verder, dat als de temperatuur stijgt, de planten infra-rode stralen beginnen uit te zenden, hetgeen deze bevrijdt van het surplus aan warmte. Hieruit concludeert hij, dat er ook plantengroei op Venus is, waar de temperatuur tot 80 graden Celsius stjjgl. We zullen het er eens met Hofwijk over hebben, als hij uit de Congo terug is. Hij doet meer verre reizen. DAVID RITCHIE uit New York ging zijn vrouw en drie kinderen, die bij zijn schoonmoeder inwonen, bezoeken. Tijdens het bezoek bleek de schoonmoeder nogal moeite te hebben ook maar even haar mond te houden. Hij maakte zich zonder schromen meester van haar kunstgebit. Ritchie, die wegens diefstal van een kunstgebit aan de politie rekening en verantwoording moest afleggen, ver klaarde, dat het een goed maniertje was om zijn schoonmoeder het zwijgen op .te leggen. De rechter liet hem tegen stor ting van een waarborgsom van 500 dol lar in vrijheid met de verklaring, dat het Wel eens goed zou zijn als wij geen van allen te veel zouden praten. En meer doen, zou Henk van der Maze zeggen. MORGEN is het weer Zondag. Dus pok weer offeren voor de nieuwe kerken. Doe het nog eens goed voor de laatste maal in 1951. Al Is het maar uit dank baarheid voor de genaden in de Biecht stoel. Dank zij het feit, dat, zoals Si, Paulus in het Epistel verhaalt. God Zijn Zoon gezonden heeft, toen de volheid van de tijd gekomen was. Het Evangelie brengt de episode van de jubel van. Simeon en de prefetien over het Kind, Dat opgroeide en vervuld was van wijs heid. Bid om extra zegen voor onze jeugd. En voor dc rest, een plezierige Zondag en zalig uiteinde en een voortreffelijk begin zonder rimpelig oliebollengelaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3