Oog om oog, tand om tand De arrestaties der politieke delinquenten v- Naar ware bevrijding in God H.Vader sprak tot de gevangenen „Gemma" op de rotsen te pletter geslagen Atmosfeer nog onrustig 25.000 KEER HEEN EN TERUG NAAR LONDEN r OVERSTELPENDE DRUKTE IN SANKT ANTON Nog een paar uren én het is 1952Staat ge klaar voor aanpakken En het leven gaat verder.... |ïïSSdi"5ïïS Regen en wind Maandag 31 December 1951 m v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r "N Ziekenfondsen worden zuiniger „Kampmishandelingen zijn een zeer groot kwaad geweest" Televisie-kijkers zagen KLM-jubileumvlucht Waar wij voor bidden nog Veldslagen om een badkuip met matras Noodlottig schot uit geweer van jacht opziener Oostenrijk begenadigde alle politieke gevangenen BERICHT „Vele jeugdigen ontspoorden door de schuld van anderen Met man en muis vergaan aan Golf van Biscaye Bemanning te vermoeid gegaan om wat te rusten- In de Actie tegen Mossadeq om lijn te grijpen WEEKBERICHT Het Delftse kruikje Ongeschikt voor de vliegerij" Geen hijslag meer voor brilleglazen Kkwhovsjit de beide peutert en hun vinder, de heer Duiker Ds weerverwachting tot Dinsdagavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en overwegend matige veranderlijke wind. Later wisselende bewolking met enkele buien, waar van sommige met hagel of natte sneeuw en tot krachtig ol stormachtig toenemende Wes telijke wind. Morgen overdag kouder dan vandaag. Nieuwjaar: Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur. Maan op 11.17 uur, onder 22.14 uur. Woensdag 2 Januari '52: Zon op 8.48 uur, on der 6.39 uur. Maan op 11.29 uur, onder 23.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In de slotzitting vqn de bijzondere raad van cassatie, waaróver wij Zaterdag reeds berichtten, heeft na de president, mr Ha- ga. de advocaat-fiscaal, prof G. E. Lange- tneijer, nog het woord gevoerd. „Geen oplossing heeft men kunnen vin den", zo zeide hij o.m., „voor het feit. dat in de eerste dagen na de bevrijding, in een tijd toen practisch nog alle materiële hulpmiddelen van een behoorlijk bestuur te kort schoten, opeens heeft moeten voor zien in het lot van ongeveer honderd-dui zend arrestanten. Er is achteraf gezegd: „men had er veel minder moeten arreste ren". Ik geloof dat dit juist is in zekere zin, in andere zin niet. Niet juist in zover, dat de aangelegde maatstaf: allen tegen wie ernstige aanwijzingen bestonden van duidelijk onvaderlands gedrag, de zuiver ste was. Ook zou het zeker geen geringe i moeilijkheden hebben gegeven, wanneer in die tijd een aanmerkelijk aantal men gen in vrijheid waren gebleven, van^wie men zich had kunnen afvragen, of zij dit verdienden. Maar ondanks dit alles geloof Ik in derdaad, dat men zal moeten zeggen, dat, wanneer men alle gevolgen had voor zien, het nog beter geweest was de ar restaties sterk te beperken. Immers wat thans is geschied, dat ls dat mensen, die in overgrote meerderheid zeker wel ver- zwaar vergrijp. Men kan alle principiële nationalisme afwijzen en toch erkennen dat solidariteit met zijn landgenoten in tegenspoed, nu eenmaal een van die vor men van naastenliefde is, die het meest binnen ons bereik staan. Op deze wijze in naastenliefde te zijn t,e kort geschoten is het eerste vergrijp van de „politieke delinquent", waar dan in de grote meerderheid van de gevallen an dere vergrijpen met meer tastbare gevol gen zich hebben gevoegd". Analyse van het wezen der bezettings misdaad achtte spreker van belang, omdat zij bijdraagt tot de verklaring van het af schuwelijke verschijnsel van de mishan delingen in de kampen na de bevrijding, kweten. „Dat een aantal leden van ons volk daar toe in staat geweest, dat een groot aan tal het bijna lijdelijk heeft kunnen toe laten en dat de grote meerderheid daar voor de ogen heeft kunnen sluiten, het is zeker voor een groot deel te verklaren uit dat gevoel, dat de bezettingsdelinquenten mensen waren, met wie de goedé Neder lander nu bij uitstek niets meer gemeen had, een gevoel dat typisch samenhangt met de eigenaardigheid van hun vergrij pen. „De mishandelingen in de kampen zijn een zeer groot kwaad geweest, een zwaar misdadige uiting van een deel van ons volk, dat zich van de bezettin&smisdaad heeft verre gehouden. Het .is het gebrek weerstand van één aan'tal en het gebrek aan aandacht van bijna allen geweest; een van die dingen, waarvoor ons volk zichzelf heeft te schamen en die het niet beter kan boeten dan door ze niet te spoedig uit zijn gedachten te zetten". Namens het ministerie sprak vervolgens minister Mulderjje, die op zijn beurt de werkzaamheden van de bijzondere raad van cassatie prees. Namens de orde van advocaten dankte mr Wijckerheld Bisdom, de bijzondere raad voor de wijze waarop hij zich van zijn zware en vaak ondankbare taak heeft ge- Toen de „Frans Hals", de KLM-Convair, Zaterdagmiddag om kwart over drie Engelse tijd op London Airport landde, was de 25.000ste retourvlucht Schiphol—Londen voor de helft achter de rug. En het bijzonder merk- f^fd,eïndwwo°rpenrz«naau Zn lot"veel waardige van deze jubileumvlucht ivas, dat ongeveer twee milUoen Britten harder dan. zij verdienden, ja dat velen het toestel volgden hij het aan de grond komen en het taxiën naar het een bejegening hebben ondergaan, die i stationsgebouw. De „Frans Hals" speelde namelijk juist een rol in een televisieprogramma van de BBC, dat aan de grote Londense luchthaven was gewijd. Dertig BBC-technici ivaren op het Engelse vliegveld bazig om de Britse televisiekijkers een beeld te geven van de burgerluchtvaart. Alles geschiedde punctueel. Daar het draaiboek aangaf, dat om 15.16 uur een vliegtuig moest landen, gebeurde dat ook. De eer viel te beurs aan de PHTEF, de „frans Hals". De mens heeft de techniek zo in de hand, dat het mogelijk is op elke gewenste tijd een vliegtuig ergens aan te laten komen. En zo verscheen de „Frans Hals" met gezagvoerder-instructeur Ten Duis en gezagvoerder Rijkhof „op de bok" a la minute ten (t.v.)-tonele. niemand verdient. Voor een groot deel is ook dit zuiver een gevolg van nood. gebrek aan behoor lijk onderdak en inventaris, voor een deel1 ook van onmogelijkheid om te zorgen voor zorgvuldig geselecteerd, bewakerspersoneel met als gevolg de afschuwelijke episode van de mishandelingen. Een ander, nadelig gevolg van de reus achtige omvang der .arrestaties is geweest de noodzakelijkheid om een groot aantal zaken alle op korte termijn te onderzoe ken. ter beoordeling of niet de tijd voor vrijlating was gekomen. Dit heeft, on danks grote ijver en niet zelden ook bij zondere bekwaamheid, van het.opsporings- persor.eei wel maeteh leiden tot mindere deugdelijkheid van sommige onderzoeken en tot te lang uitstel". Spr. t-.oaiud- paapi „poiitieke delin quenten" onjuist, ómdat de grote mèër- -derkeid van de aldus aangeduide groep da- j den heeft gedaan, die. los Van alle politieke bedoelingen reeds hoogst verwerpelijk zijn om het 'eed hebben aangericht en de karaktereigenschappen, die zij hebben uitgedrukt, al hebben politieke leuzen hierbij vaak een rol gespeeld. „Het optreden van de „politieke de-1 Op het ogenblik, dat het toestel met een gang van 140 kilometer per uur over het beton van de landingsbaan snorde, werd het voor de televisie vertoonde filmpje van „een' mandie, kon het niet verhinderen. De pas- sapier-in-kwestie werd gevraagd naar haar belevenissen op deze jubileumreis. Zij vertelde er een en ander van en zei landing verzwakt én j terloops, dat alle passagiers ter herinne narn da aan .iet eind van de bain opge- j ring aan deze reis een Delfts kruikje met stelde camera het beeld van de aanstor- inhoud hadden gekregen. Óp dit kruikje mende „frans Hals" op. Bij hét taxiën was een landschap met molen en het em- naar het stationsgebouw nam een op de j bleem van de KLM aangebracht. Zij liet verkeerstoren aangebracht camera de dit aan het kijkende oog zien, juist met „flying Dutchman" over, totdat de ma chine om 15.22 tot stilstand kwam voor het stationsgebouw, waar een derde ca mera het oog vormde van twee millioen Britse kijkers. Raymond Baxter, de BBC- vfrmiirs. kh verlaggever die de reis met de „Frans linquent '-j, s tijdens jjais» had meegemaakt (en die evenals de heide de oorlog een marteling geweest voor eerst natuurlijk voor de velen die daad werkelijk gemarteld zijn, maar ook voor hun medeburgers In het algemeen. Voor deze rol niet terug te schrikken ls een Z. H. de Paus heeft ook voor 1952 gebedsintenties voor de Missie vastgesteld. In Januari wordt gevraagd te bidden voor de redding van bet Koreaanse volk uit zijn geeste lijke en materiële nood. Nederlandse gezagvoerders oud- RAF-vlieger is) had voor de televisie o.a. een kort onderhoud met de heer Fels van het lijnbedrijf Europa der KLM en ook gezagvoerder Rijkhof werd „verspreid". Het Britse ministerie voor Burgerlucht vaart vond deze uitzending, die slechts enkele malen werd gestoord, maar wat een prachtige propaganda voor de lucht vaart en het heeft zich nog die eigen dag in prijzende zin er over uitgelaten. Evenals in de Nederlandse, is in de En gelse radio reclame verboden. Dit geldt uiteraard ook voor de televisie. De schrik sloeg de BiBC-mensen dan ook om het hart. toen een der vrouwelijke passagiers toch reclame op het scherm bracht. Zelfs Richard Dimblabey, de man. die op de avond van D-day hijgend voor de BBC- microfoon verscheen om te vertellen van de eerste dag van de landingen in Nor- het embleem naar voren. Het oog keek, typisch Engels, onverstoorbaar, maar zijn meesters spraken later de mogelijkheid uit. dat in het lagerhuis wel eens een of meer vragen over deze „reclame voor de televisie" zouden kunnen worden gesteld. De „Frans Hals", die Zaterdag elf En twee Amerikaanse, een Zuid-Afri kaanse', een Indiase, een Belgische, een statenloze en zes Nederlandse passagiers over de Noordzee vloog, stond onder com mando van de heren Rijkhof en Ten Duis, allebei „vierbanders". Zij waren ook alle bei gedurende de jongste oorlog bij de RAF in dienst geweest. Vreemd genoeg was de heer Ten Duis, die tijdens de oor log bij het „transport command" vloog, en nu gezagvoerder-instructeur bij de KLM is, enige jaren tevoren op Soester- berg ongeschikt verklaard voor de vlie gerij! Hij had zich voor de militaire lucht vaart gemeld. Toen hij na zijn oproep in het midden van de jaren dertig op Soes- terfoerg kwam, werd hij maar heel kort gehoord. Na twee uur te hebben gewacht, werd hem toen meegedeeld: ongeschikt. De Overijsselaar (de heer Ten Duis is ge boortig uit Goor) is toen maar in de Met ingang van 1 Januari 1952 ver vallen de bijdragen van de algemene ziekenfondsen voor kleine kunstmid delen o.a. brilleglazen. Hierbij moet 'n aanmerking worden genomen, dat de bijdragen der fondsen in verhouding tot de tegenwoordige prijzen meestal tóch al aan de Inge kant waren. Met betrekking fot cle afschaffing van de bijdrage voor brilleglazen is van be lang, dat de bijdrage voor de (zeer kost bare) contactglazen blijft gehandhaafd. Tot dusverre verleenden de fondsen geen bijdrage voor chirurgische kaak- en aangezichtsprothesen. Voortaan is ech ter zo'n bijdrage wel mogelijk. Gehandhaafd blijven de bijdragen der fondsen voor in het algemeen kost bare kunstmiddelen zoals urthopae- disch schoeisel voor sterke misvormin gen, orthopaedische corsetten, beugels en kunstbedematen. De nieuwe maatregel, welke noodza kelijk is als gevolg van de financiële noodtoestand der ziekenfondsverzekering, levert een besparing op, welke voor de afdeling verplichte verzekering op bijna 2.180.000 kan worden geraamd. In de Herwljnense Polder onder Leuven ten Zuiden van Leerdam is Zaterdag de 23- jarige L. van Z. dodelijk in het hoofd ge troffen door een schot uit het geweer van de jachtopziener B. De hond van een broer van Van Z. rende, I volgens de politie, die B. verhoord heeft, in het veld achter een haas aan. Dit zag de jachtopziener en toen de eigenaar van de hond zich in een griend uit de voeten maakte, wilde B. diens fiets meenemen. Hij werd daarin echter gehinderd door L. van Z„ die de jachtopziener zou hebben bedreigd met een mes. Er ontstond een Ook de tweede dag van zijn verblijf in Sankt Anton heeft Prins Bernhartï de Worsteling tussen beide mannen, waarbij ski s nog niet mogen onderbinden. Hij B.'s geweer afging met het bovenvermel de noodlottige gevolg. Alle politieke géVacs n iu Oostenrijk hebben gratie gekregen. Slechts 158 van degenen, die door volksgerechtshoven als aanhangers van de Nazi's veroordeeld wa ren, bevinden zich nog in de gevangenis, maar alleen omdat zij ook gewone mis daden hebben begaan. Op Dinsdag I Januari, Nieuwjaars dag, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. moest nog steeds zijn kamer houden en vertoonde zich buiten slechts tijdens een korte wandeling met de Koningin. Giste ren echter was het alweer veel beter en mocht hij zich op de „lange latten" wa gen. Het zal echter nog moeten wennen, want na afloop van de eerste tocht was hij ver van tevreden over zijn prestaties. De prinsesjes trekken er druk op uit en het heeft maar heel weinig gescheeld of Beatrix en Irene hadden onderricht gehad in kunstrijden op de schaats van eer. der beroemdste rijparen ter wereld De Pausins uit Wenen bevinden zich tij. op het ogenblik onder de wintersport- gasten in Sankt Anton. Toen zij hoorden, dat de prinsesjes er ook waren boden ze onmiddellijk aan haar enkele walsjes op de gladde ijzers te leren. Helaas hadden de prinsesjes haar schaatsuitrusting niet bij zich, zodat van dit spontaan gedane aanbod geen gebruik kon worden ge maakt. Inmiddels stromen nog steeds talrijke toeristen Sankt Anton binnen, waar in het afgelopen jaar verscheidene nieuwe pensions en hotels zijn opgetrokken of verbouwd met behulp van Marshall gelden. Zó druk is het in het kleine dorp geworden, dat veldslagen worden gele verd om het bezit van een badkamer, waar een matras in de badkuip is gelegd De ski-leraren komen handen tekort en duidelijk blijkt, dat de ene kabelbaan, die Sankt Anton rijk is, bij de groeiende po pulariteit van het plaatsje onvoldoende ls. Sommige ski-ers moesten gisteren drie uur wachten voor het kabelbaantje hen naar de top van de Gaizig kon brengen. Er bestaan dan ook plannen om a.s. zo mer met de bouw van een tweede kabel baan een aanvang te maken. Koningin Juliana voélt zich tussen de wintersportliefhebbers volkomen op haar gemak, temeer omdat niemond bijzonde re aandacht aan haar schenkt. Het ko ninklijke gezin gebruikt in het hotel het zelfde menu als de overige gasten, staal temidden van de andere ski-ers in de vol gepropte kabelbaan, gaat vroeg naar bed en is weer tijdig op de been om zoveel mogelijk van het licht, de zon en de sneeuw te kunnen genieten. Oudejaarsavond zullen de Koningin, de Prins en de prinsesjes evenals verleden jaar, weer in Oostenrijk doorbrengen, doch zjj hebben zich voorgenomen het ook op deze laatste avond van het jaar niet te laat te maken, want de vacantie ls weer snel voorbij en men wil geen enkele dag door te lang slapen verspelen. Zondagmorgen heeft Z. H. de Paus zich via Radio Vaticana met een speciale Kerstboodschap gericht tot de gevange nen van geheel de wereld. De gevangenis autoriteiten van vele landen waar onder Nederland hadden speciale wwt tig UIL UUUI lö toen maai in vtc J chemie gegaan. Nadat hij in dienst bij de l Shell was gekomen. werdSiij uitgezonden naar Argentinië, waar hij het brevet sportvlieger behaalde. Toen de tweede wereldoorlog was uitgebroken, kwam hij vrij snel bij de RAF en is zodoende toch nog in de luchtvaart terecht gekomen. In dienst van de KLM heeft hij op vele lijnen gevlogen en is thans belast met de in structie op de „Convair". nen gelegenheid hadden naar de woorden van de H. Vader te luisteren. In Zijn boodschap richtte Z. H. een speciaal woord van troost tot hen, die tengevolge van de politieke verhoudingen in hun land onschuldig in kerkers op gesloten zijn. De wetgevers en de rech ters, die er aan hebben medegewerkt dat deze personen als gevolg van de politieke hartstochten gevangen gezet zijn, ver maande de Paus, dat God tenslotte de Opperste Wetgever is en dat zij zich bij hun oordeel aan de goddelijke wetten hebben te onderwerpen. Tot bedoelde onschuldige gevangenen zeide de Paus: „Eens zult gij u verheu gen, want het is God, die u zal oordelen. Heel in het bijzonder geldt voor u het woord, dat Christus gesproken heeft tij- gens Zijn Bergrede Zalig zijt gij, die vervolging lijdt omwille der gerechtig heid". Voor de jeugdige delinquenten had de H. Vader woorden van bijzondere zorg, waarbij Hij er aan herinnerde, dat velen onder hen slechts ten dele door eigen schuld uit de gemeenschap verwijderd zijn. Zjj zijn vroeg vergiftigd door de gebreken, die aan de huidige samen leving eigen zijn, zodat zij in feite het slachtoffer zijn geworden van de verwor ding en ontreddering der hedendaagse wereld. Anderen zijn dan ook dikwijls De oude jaarkring is voltooid, de nieu we is geopend. En het leven gaat verder, steeds verder, onhoudbaar en onweer staanbaar. Er is geen seconde teruggang, of zelfs stilstand: de mens moet vooruit op zijn levensweg; en ook dat éne mo ment van de overgang van twee cijfers is kortstondig evenals elk ander ogenblik. Is er eigenlijk wel een overgang? Er zijn nog hele volken, die geen jaartelling hebben; voor andere liggen oudejaars avond en nieuwjaarsdag op zeer verschil lende tijdstippen. De Joden vierden de intrede van hun jaar 5712 in de eerste Octoberdagen, de oude Romeinen begon nen te tellen van Maart af; Chinezen en Mohammedanen hebben ieder hun eigen datum. Voor de Kerk begint het nieuwe jaar met de eerste Zondag van de Ad vent, en de burgerlijke Westerse wereld stelt het op 1 Januari. De vaststelling van het ogenblik, dat het oude van het nieuwe jaar scheidt, is het werk van een in zekere zin willekeu rige menselijke berekening en overwe ging. Maar nauwelijks heeft de bescha ving zich van de mens meester gemaakt, of hij gevoelt de innerlijke drang dat ogenblik van scheiding op plechtige en feestelijke wijze te vieren. Hij staat dan met een jaar, met vele jaren wellicht achter zich en ziet daarop met waar schijnlijk zeer gemengde gevoelens terug. Maar tegelijkertijd ligt een nieuwe perio de voor hem, een hem volkomen onbe kend tijdperk, waarvan hij noch de duur, noch de inhoud kent. De menselijke geest is echter zó ingesteld, dat hij het verle den als door een verhelderend waas ziet, terwijl de toekomst steeds de belofte van het betere inhoudt;. en daarom is die twaalfde slag het grote ogenblik van de herinnering en van de verwachting. Is eigenlijk het gehele mensenleven geen leven van herinnering en verwach ting Zal er heden wel één huiskamer j zjjn of één plaats waar mensen bijeen komen, waar geen herinneringen aan he afgelopen jaar worden opgehaald? Het begon in een sombere stemming. Nadat generaal Mac Arthur, de opper bevelhebber van de strijdmacht der Ver enigde Naties op Korea, zijn troepen had beloofd, dat zij het Kerstfeest 1950 thuis zouden vieren, brak het grote offensief van Chinezen en Noord-Koreanen los, dat de Uno-troepen steeds meer terugdrong en hen in het smalle bruggenhoofd van Poesan dreigde op te sluiten. En dadelijk gingen er stemmen op, dat 1951 voor cl» wereld Tiet kritieke jaar met de mogelijk heid van een derde wereldoorlog zou zijn. We hebben die geluiden rond elke jaar wisseling gehoord: elk na-oorlogs jaar is inderdaad kritiek geweest; we horen ze ook nu weer voor 1952. Maar in een Zaterdag gehouden rede, welke overigens voor het Britse volk nog meer onaan gename austerity aankondigde, gaf de Engelse prime minister Churchill toch ooi; te kennen, dat hij niet in een nieuwe, der de wereldoorlog geloofde. Er liggen wel zeer moeilijke jaren voor ons, maar we kunnen en zullen ze te boven komen. Dat was een optimistische klank, welke een zwaar jaar besluit. Dan zjjn er, boven die alles overheer sende angst voor een nieuw armageddon, de ervaringen van ieder persoonlijk, van de gezinnen, van de ondernemingen. Gelijk alle voorgaande jaren van de wereldgeschiedenis zijn er geweest leven en dood, geluk en rampen, voor- en tegenspoed, gezondheid en ziekte, vreug de en leed, rijkdom en armoede, liefde en haat. Maar zijn deze tegenstellingen veel meer dan toevalligheden, wissel valligheden, fazen van 's mensen lot, welke van dag op dag In haar tegen gestelde kunnen overgaan. Wie vandaag gezond, gelukkig, rijk is, kan morgen doodziek, diep ongelukkig, straatarm zijn; en ook het omgekeerde komt in onze levensloop voor. Wie zich aan het heden vastklampt, wordt morgen van dit broze steunpunt losgeslagen. Zo voelen we toch wel heel sterk op deze avond, hoe vergankelijk alle goede- „Over een uur slaan wij op de rotsen", seinde de wanhopige kapitein van de Nederlandse teertanker Gemma" van de N.V. „Teerbedrijf" te Uithoorn Zaterdagmorgen om half negen Nederlandse tijd. Zijn dringende S.O.S.-seinen waren echter vergeefs. Het schip, dat zich tengevolge van machineschade hij San Sebastiaan in de Golf van Biscaye weerloos in een orkaan bevond en een bemanning van zeven personen aan boord had, is volgens AFP ten Zuiden van Geuthary bij St. Jean de Luz op de rotsen geslagen. Personeel van de douane en de zeepolitie, dat het wrak zo dicht mogelijk genaderd is, heeft geen enkel teken van leven waargenomen. Men heeft slechts weinig hoop de leden van de bemanning levend terug te zullen vinden. Inmiddels is het nog niet geidentificeerde lijk van een man op het strand aangespoeld. Men acht het mogelijk, dat dit een der opvarenden van de „Gemma" is: rikaan was de 'haven van Falmouth binnengelopen om een wijkplaats te vinden voor de razende stormen, die over Engeland joegen. Op een gegeven ogenblik werd de boot van haar ankers losgeslagen en kwam daardoor met de „Eendracht" in botsing. De voorsteven van de „Eendracht" werd zwaar be schadigd, de „Henry Stevenson" liep slechts lichte schade op. De sleepboot „Zwarte Zee", die koers had gezet naar het 7256 ton metende Pa namese s.s. „Buccaneer", dat met ma chineschade te kampen had, is in de buurt van de Golf van Biscaye in aanva ring geweest met een Deens schip, de „Björn Clausen". Het gat, waardoor de „Zwarte Zee" aan bakboord water maak» te, is voorlopig gedicht Ook de 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Leendert B" had gister ochtend met moeilijkheden te kampen. Het schip, dat zich 120 mijl ten Noord Oosten van Barcelona bevond, had radiografisch om assistentie Het roer was gebroken. schuldiger dan zij, omdat zij de oorzaak zijn van hun morele ruïne. „Uw toestand ren van dit leven zjjn; en dat er in dr moge een ernstige waarschuwing zijn volle werkelijkheid maar één tegensteü- voor degenen die meer dan gij, de werke j ling is, welke een diepere betekenis heefi Hjke schuldigen zijn die in de pers, j die van de deugd en de zonde, welke zich het theater, de film of zelfs de school i uitstrekt over de grenzen van dit leven -*,J in het mysterie van de eeuwigheid en die beslissend is voor eindeloos geluk of eindeloos leed in het hiernamaals. alleen maar middelen zien om geld te verdienen", aldus de H. Vader. Zich tenslotte tot alle gevangenen rich tend, wenste Z. H. hen de ware bevrij ding toe, die hierin bestaat, dat de mens in vrede leeft met God. „Niet minder dan voor de anderen is Christus ook voor u gestorven en is Hij u de vrede komen brengen van Kerstmis, de vrede namelijk van het Hart" Hij uitte de wens. dat als de gevangenen weer in de gemeenschap der mensen terugkeren, zij dit zullen doen als nieuwe mensen, die naar Chris tus' beeld zijn gevormd in ware gerech tigheid en heiligheid. Tenslotte gaf de H. Vader aan allen Zijn Apostolische Zegen. Herinnering en verwachting gaan hiér in elkaar over. Want: het leven gaat verder; buiten de macht, maar niet bui ten de wil van de mens. We behoeven over geen bovenmense lijke verbeeldingskracht te beschikken, om voor onze geest te zien voorbijtrek ken al die mensen, klein en groot, die hun verwachtingen voor de komende tijden in een prachtig fantasiebeeld uit werken. De lerende en studerende jeugd ziet uit naar het ogenblik, dat zij met kostbare diploma's verrijkt het. volle leven zal ingaan om zich een mooie toe komst te scheppen. Daar zitten ze te peinzen, die aan de stichting van een gezin denken: de verloofden en zij, die wellicht reeds „op het stadhuis" getrouwd zijn. Daar zijn de jonge gezinnen, die ï-i Afgevaardigden van de oppositie in Per- zië zijn bezig met het verzamelen van handtekeningen voor een motie van wan- blijde verwachting hun eerste kindje ver trouwen in premier Mossadeq. Tot dus- beiden. ver hebben 18 afgevaardigden de motie Maar de toekomst^ is niet alleen mooi, ondertekend. Nog 23 afgevaardigden moe- ZÜ kan ook hard zijn. De jongeren ei - ten er hun handtekening onder zetten varen het vaak, de ouderen weten het. voordat de motie aan de sjah kan worden me^ zekerheid. Het leven van het jongs aangeboden. Politieke waarnemers te Te- 8ezlnf?aat verder; de kinderen stichten heran z«n van mening, dat. indien een een e,«en familiekring; en er is dubbele voldoende aantal afgevaardigden de ver- vreu/d naast gedeeld leed, als voor de kiarim, eerste maal dat zoete woord oma, opa klaring zal ondertekenen, de sjah maatre- eell WOord, dat even als eens dat andere: De Perzische regering heeft een verbod moeder, vader, ingesteld voor reizen naar het buitenland. i Dan treedt de bezonnen rust na een gevraagd. Deze maatregel is genomen met het oog leven van verwachtingen dag in dag uit 1 op het tekort aan deviezen. -■ „Het zal je overkomen", zuchtten Zaterdagavond vele moeders toen zij het extra politiebericht hadden gehoord dat om kwart over zes en om kwart over zeven door de radio was uitgezonden. Mieke Jansen en Jaap je Hervrnsen uit De Bilt, beiden drie jaar oud en die je bijna altijd in eikaars gezelschap kunt aantreffen, waren sinds Zaterdagochtend half elf verdwenen. In de loop van de dag hadden een groot aantal buurtbewoners, politie en een speurhond het gehele Burg. van Heemstra kwartier afgezocht. Ten einde raad, heeft men de hulp van de radio ingeroepen. Maar alles vergeefstotdat men op het idee kwam eens te gaan zoeken in de in aanbouw zijnde huizen in die omgevingDie waren echter allemaal afgesloten, na dat de werklieden ze om half een hadden verlaten. Maar toen men de bouwonder nemer, de heer Duiker uit Bilthoven, had opgezocht en deze ook zelf aan de speur tocht deelnam, vond men de kleinen vreselijk koud doch rustig slapend naast elkaar tegen een sc'. oorsteen. Ze hadden eerst almaar gehuild en toen er geen hulp kwam, waren ze in slaap gevallen, vertelden ze De laatste uren van de bemanning moeten wel verschrikkelijk zijn geweest. In vliegende Noord-Westerstorm hebben Zaterdag nog een Spaanse sleepboot en enkele vissersvaartuigen tevergeefs ge tracht assistentie te verlenen. Toen de wind even was gaan liggen, schoot men drie lijnen over naar de „Gemma". Deze braken echter. Later schoot men weer twee lijnen over. De bemanning scheen toen echter te vermoeid te zijn om deze nog te kunnen bevestigen. Van de wal af bespeurde men toen geen leven meer aan boord en men vermoedde, dat de uit geputte bemanning na een worsteling van bijna drie Mte en de daverends «torm van de nacht is toen het schip weer naar zee afgedreven. Wat later is de „Gemma", die zwavelzuur transpor teerde van Bilbao naar Pasajes, ver gaan. Het schip ligt thans met de kiel om hoog. Men is van mening, dat indien de bemanning een sïoep heeft uitgezet, (Van onze weerkundige medewerker) niet minder dan 160 km per uur gemeld. Ook nu weer hebben wij geboft, want de atormvelden om deze depressie gingen juist langs ons heen. Vanmorgen naderde een nieuwe de- De atmosfeer is nog steeds onrustig. De pressie boven de Golf van Biscaaye die de ene depressie komt en de andere gaat, 1 wind opnieuw zal doen aanwakkeren en waardoor het weer bijna van ogenblik tot die vanmiddag reeds in ons land regen ogenblik verandert. Nu eens stormt en zal brengen. Achter deze depressie om regent het dan weer is het bijna bladstil, stroomt koude, uit Canada afkomstige. bij heldere hemel, zoals gisternacht, in lucht naar West-Europa, zodat bij de voordat het schip op de rotsen liep, deze ons land tijdelijk het geval was. De tem- overgang van het oude naar het nieuwe sloep moet zijn omgeslagen en door de peratuur daalde toen op tal van plaatsen jaar het weer er nog allerminst stabiel golven meegesleurd. Men vreest zelfs, dat de „Gemma" in volle zee gekapseisd was, voordat de boot op de rotsen slioeg. Vanmorgen zou men trachten bij eb het wrak te bereiken. In de haven van Falmouth in Corn wall (Zuid-Engeland) is Zaterdag in de vroege morgen het 7240 ton metende amg na een wursieiiiig Amerikaanse s.s. „Henry Stevenson" in dagen met de kokende botsing gekomen van het Nederlandse ende «torn naar beoadea l«chip „Eendracht" .<2612 ton). De Ante-, iets beneden het vriespunt, hetgeen de wegen glad maakte. Zondag nam de bewolking overdag weer toe, doordat het storingsfront passeerde van een depressie, die over de Noordpunt van Schotland trok. Veel regen is er toen echter niet gevallen. De depressie veroor zaakte boven Schotland een van de hevig ste, misschien wel de allerhevigste orkaan van deze eeuw. Zondagmorgen werden vaa de Schots* westkust windstoten van uitziet. Voorlopig moet nog op wisselvallig weer worden gerekend met regenbuien, en opklaringen en met tijdelijk veel wind. Maar al deze wisselvalligheden re duceren de kans op vorst van betekenis tot nul, hetgeen misschien alleen de ijs- liefhebbers ,zal verdrieten maar dat toch velen, gezien de dure kolen, als een mee vallertje voor het nieuwe jaar zullen be schouwen. binnen. Wat hebben die twee oudjes, zo vol herinneringen nog te verwachten? Eigenlijk nog alles, werkelijk alles. Hun leven zal worden voortgezet in vele, vele geslachten; kinderen en kleinkinderen zullen op hun beurt de fakkel en hef licht van het leven aan nieuwe mensen overdragen. Maar vooral hebben zij de troost en het geluk van de wetenschap, dat ook hun eigen leven verder gaat. De grootste, de heerlijkste verwachting kan door de- ouderdom niet worden uitgedoofd, een verwachting, welke een onvernietigbare zekerheid is: dat straks het ogenblik zal aanbreken, waarop de kringloop van het aardse leven zal worden gesloten, maar een verheerlijkt leven opengaat in de aanschouwing van Hem, naar Wie elk mensenhart met onweerstaanbare kracht wordt getrokken; in Wie alleen de mens de volmaakte rust en het volmaakte ge luk kan en zal vinden. Op deze avond van herinneringen en verwachtingen treedt alles, wat zou kunnen scheiden terug voor dat diepe besef van de gemeenschap van het leven, dat verder gaat, steeds verder naar het grote einddoel. In dat besef wensen wij allen, die tot de kring van onze kranten familie behoren, een in de volste be- tekenis van dit woord gemeend:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1