EUROPA BOUWT DIVISIES zij vervagen!"'' Bewogen maanden in rosse schijn van Korea's bommen en granaten Oude soldaten sterven niet, Rommel s staf chef beklom de St. Petersberg Steekvlam in een kruitvat Lawines en divisies D.D.T. en stink- bommen Uranium en schuil kelders door MARTIN W., DUYZINGS v Een half millioen lege ivoorden Geen dollargeen soldaat Terreur van Het Ding MAANDAG SI DECEMBER 1951 PAGf^ KONINKLIJK WELKOM OP SCHIPHOL na een succesvolle goodwill-reis OUDE SOLDATEN -•Cjccio Tonnen serpentines STERVEN NIET «oor Ma, Arthur ex& De weken verstreken. Matt Ridgway hield het Chinese mon- sterleger nog steeds in bedwang, de heuvels van Wonjoe en Che~ chon >3"*en bezaaid met Chinese lijken....; Korea leek opnieuw j. vèr weg. Op de kleine,, in het TWEE ETMALEN OUD-WENEN bij het huwelijk van Otto Von Habsburg licht van een naderende wereld brand zo onbeduidende binnen zee der partij-politiek sloegen hoger nu weer de golven. In En geland promoveerde Clement Attlee onder pressie van uiterst links de toekomstige rebel Bevan tot minister van arbeid. In eigen land volgden de gebeurtenissen elkaar snel op: onrust in de P. v. d. A. (Van der Goes ging heen als fractie-voorzitter), ont slag van minister Stikker, gene raal Kruis uit de legerleiding, 'n kabinetscrisis die vele weken lang slepende zou worden gehouden. Toen, na enkele haastig voor bij rennende, bewogen weken slechts, sloeg de Westelijke we reld terug. Had men haar, heen en weer geslingerd als zij lange tijd werd door haar vrees voor 'n wereldoorlog en haar liefde voor een vrede, terecht verweten: „We fight one place and try diplomacy another?" Of had Mrs Paul Brink uit Palo Alto (Calif.) gelijk toen zij in een ingezonden stuk aan „Time" schreef: „Ik zou de men sen die ons lot in hun hand heb- Z. H. EXCELLENTIE DR B. ALFRINK ben, willen doen begrijpen, dat oorlog geen oplossing is voor de problemen die ons kwellen. Laat ons blijven onderhandelen. Laat ons jarenlang blijven onderhan delen, indien nodig; iedere tijd is kort, vergeleken bij de eindeloos heid van de dood" MINISTER VAN MAARSEVEEN plotselinge dood, een pijnlijk verlies (Verdos Jszéc op volgende pagina) MOSSADEQ NAAR LAKE SUCCESS verteerd door olie en nationalisme 1N Peking telde, koel en met een starre glimlach, iemand de seconden; en het geloei der sirenes, de krij sende spraakverwarring-der-heilwensen van een koortsig ademende wereld nóch Uw eigen, kleine, stille ontroering toen, die Oudejaarsavond 1950, het Anno Santo met een laatste, nerveuze sprong van 's werelds klokkewijzer in de eeuwigheid vergleed, drongen door tot dat hoge, naakte, nauwe ver trek van Pekings enige wolkenkrabber waarin, onbew ogen als eeii automaat, een kleine, gelige man in een slecht passend generaals-uniform het voort schrijden der laatste, fatale seconden registreerde. J).- -i. -WW'- Sc ♦'C J „God zij met U in het komende jaar", had slechts enkele uren tevoren gene raal Matt Ridgway, de keiharde para trooper die pas het commando van het Kste Amerikaanse leger in Korea over genomen had, in zijn Nieuwjaarsbood schap tot de verbonden troepen gezegd. „God zU met U", maar ook: „I prefer action to words!". Hjj kreeg wat hjj hebben wilde. Nabij Chongsong sneuvelde een Zuid- Koreaanse divisie practisch tot de laatste "tan. Die Nieuwjaarsmiddag had het 1®de offensief, ingezet door Lin Pao's vi®rde leger, dat dwars door de met zorg aangelegde mijnenvelden stormde, zich uitgebreid over het gehele front: 150.000 Roden drongen op in een onbe schrijfelijke hel van bittere kou, en wit gloeiende granaatsplinters, en aan stuk ken gereten mensenvlees. Nabij Wonjoe leverde het Nederland se Korea-detachement, ingesloten en 'net nauwelijks nog enige iioop op red ding, een bitter gevecht tegen een te venstander die nimmer zijn verliezen 'eiïde. Langs de Uijongbu-spoorlijn échten, log en onhandelbaar, Ameri kaanse tanks vergeefs tegen een, van 'die zijden aanvallend mensenmieren- "Oger dat, dronken van haat en bloed dorst, voor zich zelf en voor de vijand been genade, kende. Drie dagen later, 's morgens om half hegen, blies een Engels pionier de laat je Amerikaanse pontonbrug op, die de oevers van de Han met elkaar verbon den had. Enkele uren later was Seoel, 6en krater vol puin en pijn en ellende, 0Pnieuw in Chinese hand en trokken de herenigde Troepen -terug naar het Zui den: over smalle, modderige, kapot ge- l'eden wegen waarlangs tweehonderd duizend Koreaanse vluchtelingen het Pieuwe jaar vierden met, opnieuw, de knagende honger, de wurgende angst en de mat en weerloos makende vrieskou i"an een eindeloos durende tocht naar Pet ongewisse. Zó begon ons jaar....: het stille gebed our Zegen en om Vrede werd overstemd oor het tomeloze geraas van een Rood 'fensief, doch er werd óók in Korea P°g gebeden. „We prayed like hell!"s ,®fklaarde de Amerikaanse Private John Palma uit Brooklyn. Hij had mét een hij keerde terug in de rijen van zijn regi ment op dezelfde dag, dat een andere Private, de twintig jarige Robert Smith uit Middlesburgh met een c-47 trans portvliegtuig in Washington terugkeer de, nadat hij beide benen en beide han den verloren had in de Poolkou van het Changjin-reservoir. Er was één repor ter van een groot persbureau aanwezig toen de moeder van Robert Smith in een Washingtons ziekenhuis het wrak van haar enige zoon begroette. „Er waren geen tranen", seinde hij. Neen!, er waren geen tranen. Er was geen tijd meer voor tranen! Het Ameri kaanse ministerie van defensie onthul de, dat er aan de grens van Mandsjoerjje nog 900 000 Chinezen in reserve gehou den werden, gereed om Korea binnen te rukken. En terwijl de Westelijke wereld de adem inhield en zich afvroeg of dit winter-offensief het sein zou zijn voor de lang gevreesde opmars der rode hor den, het sein voor een nieuwe wereld brand, staken de Amerikaanse troepen tien mjjl bezuiden Seoel 5.000.000 galléns hoog-octaan-benzinc in paniek in brand. Doch ook zonder de dreiging der atoombom verliet de Dalai Labma, ter wijl de Chinese communisten zonder 'n schot te lossen Thibet binnenstroom den, de „verboden stad" Lhasa en vluchtte hjj met een karavaan van dui zend muildieren en zeshonderd trouwe soldaten naar Yatung, in de schaduw van de Himalaya. De paniek had haar reacties. Generaal MacArthur, de „Amerikaanse Mikado", greep opnieuw een microfoon en hamer de, met een vinnige sneer aan het adres van zijn eigen president, op een oud aambeeld: een aanval op rode oorlogs bases in China. En in Malakka laaide de terreur der rode benden plotseling op tot ongekende hoogte, in Indo China trokken de Franse legionnairs terug on der een feil3 attaque van Ho Chi Minh's communistische guerilla's, en in de Ver enigde Staten noemde de invloedrijke Republikeinse senator Taft het Noord- Atlantische leger-in-wording een uitda ging aan de Russen: „het zal zeker drie jaren duren vóór dit Noord-Atlantische leger werkelijkheid is; als de Russen willen aanvallen, dap zullen zij dit stel lig éérder doen!" Temidden van de paniek ontdekte men, scherp en markant, de tegenstel lingen. Terwijl, in Tokio, MacArthur om een bombardement der Chinese havens vroeg, dreef Groot-Brittannië nog steeds een levendige handel met de Chinezen en werden boven Korea Amerikaanse bommenwerpers neergeschoten door Chinese jet-jagers, waarvan vitale on derdelen door Engeland (aan Rusland) geleverd werden. En toen, te Lake Suc cess, de Amerikaanse vertegenwoordiger Warren Austin een resolutie indiende teneinde China als agressor te brand merken, vond hij niet alleen Engeland, doch ook Frankrijk niet geestdriftig, doch stootte hij bovendien op de „dy namische neutraliteit" van India en een Aziatisch blok van kleinere landen Sroe; *chte: Pje Nederlanders vier dagen lang ;r de Rode linies rondgezworven en Van dat ogenblik af praatte men in West-Europa dagen achtereen voorna melijk over divisies. Twee-en-twintig slecht gewapende doch dappere en goed getrainde Spaanse divisies bleken nu voldoende om de Verenigde Staten te doen besluiten, opnieuw een ambassa deur naar Madrid te zenden. Ike met de opdracht, vóór eind 1952 zestig (in- plaats van 19!) divisies in Europa te creëeren hield zijn grote inspectie reis: Parijs (hij stond 's morgens om acht uur al bij premier Pleven op de stoep), Brussel, Nederland (hij werd er teleur gesteld, zei men eerst, doch Eisenho wer ontkende dat later niet zonder ele gantie), Kopenhagen, Oslo, Londen, Lis sabon, Rome (de communisten schopten relletjes), Luxemburg, Heidelberg, Pa rijs, Reikjavik.... Toen hjj drie weken later in Washing ton terugkeerde, een dodelijk vermoeid man, stelde men hem de vraag: „kan Europa met succes tegen Rusland en zjjn satellieten verdedigd worden?" Ike's antwoord was opnieuw een geruststel ling: „Yes! als iedereen werktlike hell!" Het werk werd gedaan!, hoewel veie maanden later, na afloop van de Nato-conferentie in Rome, onze minis ter Stikker verklaren moest: „de ver wezenlijking van een Europees leger stuit nog steeds op vele moeilijkheden en bezwaren". Doch de eenheid en het begrip voor elkanders problemen groeiden en nog lang voor in September te San Fran cisco, het vredesverdrag met Japan door 47 landen ondertekend werd, spraken John Mc. Cloy, Sir Ivonne Kirkpatrick en André Poncet op de St. Petersberg te Bonn al vijf uren over een gedeelte lijke herbewapening van West-Duitsland met bondskanselier Adenauer en diens militaire adviseur, lt.-gen. Hans Speidel. destijds vermaard als stafchef van wij len Rommels Afrika-Korps. Herr Speidel had vermoedelijk belangstelling voor hn- dere cijfers dan die waarop de statistici de rest van het mensdom tracteerdenr Rome had in het Heilig Jaar 3.200.000 buitenlandse pelgrims geteld; en iedere vijftig uur verzond men 8000 ampul len mensenbloed naar de lazaretten in Korea en Japan; 135.000 brom fietsen in Nederland; 177 lijken onder de lawines van Zwitserland en Tyrol; 45.000 mensen door tonnen sneeuw ge ïsoleerd in Salzkammergut En intussen gooide men in het Am sterdamse Concertgebouw tijdens Verdi's Requiem stinkbommen naar Paul van Kempen, vierde Alfred Krupp zijn vrij lating uit de Landsberg-gevangenis met champagne, werd in Los Angelos mr Thomas A. Andersson van zijn echtge note gescheiden, omdat zij haar pape gaai geleerd had, „You fool" tegen hem te zeggen, creëerde Jacques Fath zijn nieuwe voorjaarsmode, won in San Francisco een 25-jarige blondine, Emma Leah, na 152 dagen het wereldkampioen schap vlaggestok-zitten en daarmee 7500 dollars, een bontjas en een Cadillac; „heroverden" twee Heidelbergse studen ten het tot puin gebombardeerde eiland Helgoland, verklaarde Patrick D. Pielon van het Parasite Laboratory: „de moei lijkheid met D.D.T. is, dat de muggen mr e*s de duur aan wennen", bleek Bing Crosby na een kwart eeuw vol gekreun nog steeds de „keizer der gramofoon- plaat", zochten in Groot-Brittannië 8000 ernstige politiemensen naar zes Schotse studenten en de, uit Westminster Abbey geroofde Kroningssteen, werd de straf van General der Flieger Christiansen met vier jaar verminderd (hij mocht nog vóór Kerstmis naar huis, een ziek en verbitterd oud mannetje); keek Neder land naar een eindeloos lijkende parade, van kabinetsformateurs, arriveerde de Amerikaanse negerbokser Sugar Robin son in het Parijse Claridge-Hotel met 1 echtgenote, 1 manager, 1 secretaris, 1 golftrainer, 3 sparringpartners, 32 hut koffers, 15 valiezen, 3 Cadillacs, 3 radio toestellen, 140 gramofoonplaten, 12 cos- tuums, 5 overjassen, achttien hoeden en 104 stropdassen; en stierven er mensen op alle fronten. In Berlijn werd maarschalk Manner- heim stil begraven, in Berlijn overleed Graaf Konrad, Kardinaal Von Prey- sing na een heldhaftig leven, in Boston boog Sinclair Lewis, de rebel der Ame rikaanse letteren, tenslotte het koppige hoofd voor de dood, in Parijs overleed een andere grote der literatuur, André Gide, slechts vier jaar nadat men hem de Nobel Prijs had overhandigd. Breda droeg mgr Hopmans, zijn Bisschop, ten grave, in Hoengsong werd kolonel Den Oudende commandant van het Ne derlandse Korea-detachement, door Chinezen in een hinderlaag gelokt en vermoord, in Buenos Aires stierf de Duitse financier Fritz Thyssen„de man die Hitier maakte?' en in China trok de Nederlandse Franciscaan Leo- nardus Bruns zijn sandalen uit vóór het rode vuurpeloton hem neermaaide al compromitteerde. Doch in Australië zag men niet zonder genoegen toe hoe de wolprijzen op de wereldmarkt op nieuw met sprongen stegen, en een New Yorks automobielhandelaar, die normaal per dag „slechts" zes automobielen ver koopt, bracht op één Zaterdag 38 nieu we modellen aan de man, nadat er in de „Tribune" een bericht had gestaan, dat de regering het voornemen had, de pro ductie van luxe-automobielen te beper ken. ,Jk hoop", verklaarde president Tru man, „nog steeds, met de Chinezen te kunnen onderhandelen". Het klonk zwak en het werd overstemd door het gebulder der kanonnen in Korea en door het geraas van een op volle toe ren werkende rode oorlogsindustrie, doch de wereld draaide onverstoorbaar voort en men las, naast de weinig triomphantelijke oorlogscommuniqué' s van Mac Arthur, ook andere dingen: De Ambonezen in de kampen op Java rebelleerden; Dlco van der Meer, de be kende K.R.O.-tekstdichter, overleed plotseling en de K.R.O. zélf terroriseer de de Nederlandse luisteraar met „Het Ding", dat men pas weken later (nog altijd een mysterie) aan de golven van de Noordzee prijs gaf. Op de IJssel bij Dieren sloeg een bootje met arbeiders om en slechts één der inzittenden redde zijn leven. Pater Hyacinth Hermans vierde zijn 75ste verjaardag, de „Zweed se griep" sloop over West-Europa (246.000 griep-patlënten in Engeland, één derde deel der Belgische bevolking snip verkouden, duizenden op de Nederlandse ziekenlijst); in Hollywood verwierf Pola Negri de Amerikaanse nationaliteit. (Ik heb nooit van Polen gehoudenin Parijs werd Justin Rouchet veroordeeld tot 5000 frans boete, omdat hij de hond van zijn buurman gebeten had; en in de St. Nicholas-arena in Manhattan sloeg de neger Percey Basset zijn 21-jarige kleurgenoot Al („Sonny Boy") West in de 7e ronde van een titelgevecht met een droge, rechtse hoek' dood, terwijl de moeder van Sonny Boy via haar televi sie-apparaat naar het gevecht zat te kijken. rechterhand, van de Aartsbisschop De Westelijke wereld koos, noodge dwongen, de weg der harde feiten. Zij grendelde niet voor goed de deur die naar de kamer der onderhandelende di plomaten leidde, doch zij bereidde zich wèl op het ergste voor. President Truman („de slechtst ge klede president aller tijden", zei later „Tailor and Cutter", het maandblad der Londense élite-kleermakers) verdedigde in een persconferentie voor 176 repor ters Dean Achesons Europa-politiek en draaide er geen doekjes om; „wij zullen ook in Europa strijden"„if fight we must!" En het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden keurde met 247 stemmen vóór en slechts één stem tegen (van mis ter Hofman uit Michigan) nieuwe, as tronomische dollar-getallen voor de de fensie goed: 3.1 billioen dollars voor de, verdediging van de Verenigde Staten, 2.2 billioen voor het aanleggen van A- bom-schuilkelders. In Padnell (Kentuc ky) begon men, juist toen men zowel in Zuid-Afrika als in Canada nieuwe ura niumlagen ontdekte, In allerijl aan d« bouw van een nieuwe atoomfabriek: 500 millioen dollars! Maarschalk Tito leende, 38 millioen dollars, in Korea bracht Ridgway het Chinese offensief tot staan, en in Indo-China arriveerde een sterk en koppig man, generaal De Lattre de Tassigny, met 30 oude Sherman-tanks stopte de evacuatie van Franse burgers die Indo-China al opgeheven hadden, en sloeg de rebellen van Ho Chi Minh ach teruit in 'n bloedige jungle-strijd waar in, maanden later, de zoon van de gene raal valken zou onder de verraderlijke kogels van een rode sniper. Het Westen herademde. Men las geruststellende mededelingen. Alan G. Kirk, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, verklaarde: „niets dat er op wijst, dat Moskou d i t jaar oorlog wil". En op het Parijse vliegveld Orly stapte Ike uit zijn Constellation en richt te zich over de hoofden van de aanwezi gen heen tot de maarschalk in het Kremlin: „ik keer terug met een onwan kelbaar vertrouwen in Europa's toe komst". In het Parjjse Palais Rose spartelden de representanten der Grote Vier intus sen in een eindeloos meer vol niets zeg gende woorden. Andrei Gromyko zei in vier maanden, 74 conferenties en ruim 500.000 woorden voornamelijk slechts „njet!", waarna ook zijn gesprek-part ners tenslotte begrepen, dat er met de Russen zelfs over een agenda voor een conferentie der ministers van Buiten landse Zaken niet te praten viel. Woorden, woorden.,..: West-Duits- land, intussen gerechtigd om zijn eigen buitenlandse belangen te behartigen, had nog steeds bezwaren tegen het nu al acht maanden oude plan-Schuman; Ir de U.N.-assemblee, rekende iemand uit, eiste de Sovjet-delegatie niet mindei dan 41 procent van alle gesproken woor den voor zich op; in Amerika vroeg MacArthur opnieuw om een bombarde ment van Chinese havens en vliegvelden (Seoel was eind Maart weer in U.N.- Iianden, Z.-Korea was van rode troepen gezuiverd en het achtste leger rukte langzaam op door de modder benoor den de 38ste breedtegraad). In het Brit se Lagerhuis fulmineerde Winston Chur chill steeds luider tegen hA Labour- bewind, in Parijs stond, na tien dagen vol redevoeringen en verklaringen de radicaal-socialist Henri Queuille inplaats van Henri Pleven aan het roer van het Franse schip van staat, in Londen, waai de Brit Turpin diezelfde week onze landgenoot Luc van Dam binnen de mi nuut k.o. zou slaan, verklaarde Eisen hower: „als de Russen nu oorlog ver klaren, zijn ze gek!"doch in Ar gentinië snoerde Don Juan Péron, die zich opmaakte om vóór de duur van zes jaar als dictator herkozen te worden, de mond van Argentinië's laatste vrije persstem: „La Prensa", het grootste Ar gentijnse dagblad, stopte onder de drei ging van Perons bajonetten de persen Dit Owfjaaïi..- De wereld schrok recht. De paniek der vijf millioen gallons plantte zich voort. In de Verenigde Staten richtte ex-pre sident Herbert Hoover zich in een sinis tere radio-rede tot zijn landgenoten: „Europa is, als Azië, voor ons een ver loren zaak; laat de regering ophouden, onze Europese bondgenoten nog één dol lar en één soldaat te geven; laat ons van de beide Amerika's een „Gibraltar der beschaving maken De paniek was-als een olie-vlek. Ter wijl niemand veel belangstelling had voor het droge, zakelijke, vier-regelige bericht, dat een vulkaan-eruptie in Aus tralisch Nieuw-Guinea vierduizend Pa poea-levens had gekost, wierp de we reldpers zich gulzig op de mededeling, dat het Zweedse ministerie van defensie besloten had, in Stockholm atoombom schuilplaatsen te laten bouwen voor de 200.000 mensen, die naar men verwacht, aldaar tijdens de eerstvolgende oorlog zullen achterblijven. „De oorlog in Korea is de meest krankzinnige der wereldgeschiedenis", zei in Stockholm de eens zo vermaarde, 81 jaar oude ontdekkingsreiziger Sven Hedin, die weinig opwindends meer had gezegd sedert hij zich destijds met zijn nationaal-socialistische sympathieën nog- Rondom, met een simpel gebed om Zegen of in een rauw carnaval van bonte serpentines en knallende champagne-kurken, vierde een vermoeide wereld de entree van 1951. Er hoste, uitgelaten, een duizendkoppige menigte opi Trafalgar Square. En het beroemde Oudejaars Assembly-bal in Philadalphia werd nooit zo druk bezocht. En langs de telegraafkabels zoemden, met alle fijne nuances der diplomatencode, de staatshoofden hun goede wensen. In Manhattans vermaarde Stork Club betaalde iemand 235 dollars voor een gereserveerde tafel, en ergens, in de alles verdorrende hitte van een Braziliaanse pampa opende een eenzaam missionaris zonder één klacht een brief waarin men hem vertelde dat, thuis, zijn moeder overleden was. Toen in duizenden steden dezer were J vloeide de champagne nog gaf de kleine, gele man in Peking het sein; en op hetzelfde ogenblik stortten dertig duizend schor schreeuwende Chinese soldaten zich ginds, in Korea, nabij Chongsong, over een front van slechts een halve mijl op het zwakke punt in het haastig geïmproviseerde defensie-systeem der Verenigde Troepen, kleurde slechts enkele uren later het pak-ijs van de Imjin-rivier dof-rood van het mensenbloed, en sneuvelden er die Nieuwjaarsdag, de eerste dag van het grote Rode winteroffensief, naar schatting tien duizend mensen. Zó, met een afgrijselijk bloedbad, begon dit, ons jaar.... „It's a great day!", gilde radio-Peking in een uitzending voor Amerika. De steekvlam stond hoog en dreigend onder de strakke winterhemel van Ko rea. Een steekvlam in het kruitvat der wereld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3