Cocktail van olie en principes „Ik geloof niet in oorlog!" N 1 1# Elke soldaat kost twaalf mille HM Tonnen confetti Geen Tussen Russische tanks en Britse kanonnen visum voor Maurice Stilte der verbazing Uitzending van een moord Een doorn in het vlees k 1 Trein door gordijn bewolking Zon en De eerste paal MAANDAG 31 DECEMBER 1951 PAGINA mm? &L J EEN HALF UUR VREDE IN EEN HEL VAN VUUR EN IJS Maar vinniger nog dan 't doffe gedreun dat in Nevada de atoom paddestoel vergezelde, klonken in Teheran de vier revolverschoten waarmee de jonge Moslim Khalil Tahmassebi in de moskee van de Sjah de Perzische premier Raz- mara, en daarmee de laatste trou we vriend der Engelsen ver moordde, Het wérkelijke Korea eiste in tussen alle aandacht op. MacAr- thur (de „Napoleon van Azië", noemde hem de Prawda) opende aan de lunch in zijn hoofdkwar tier te Tokio een telegram en las, bleek en zonder één woord, dat president Truman hem ontslagen had. DE EED VAN BOUDEW1JN Toen hield, heel even, heel een wereld de adem in en luisterde verbaasd naar de Rus Jacob Ma- lik die, 24 uur voor het Korea- conflict een jaar oud zou worden, van een wapenstilstand sprak. Waren het slechts holle woor den? Of telden eindelijk ook de Chinezen hun verliezen? KSMHIUUK pSlPfi AFWEER FRONT TEGEN Tilburg in de rij, op VERRADERLIJKE POKKEN HET RAVIJN VAN v. EST *4 DE PO VERDRONK EEN WEERLOZE VLAKTE vm, Nederland hielp de dakkam «w» Doch aan de politieke hemel wisselde het blauw der opklarin gen herhaaldelijk en onverander lijk met het grauw der depres sies. Opklaringen? Het jaar negentienhonderd één-en-vijftig is om.... Er fladdert vandaag opnieuw een kalenderblaadje weg in de ijzige, mysterieuze Poolwind van een eeuwigheid. In de donkere, gespannen stilte tussen Kerstmis en Nieuwjaar, in een nerveuze wereld, klinken nog de vermanende woorden na dié, in een ont roerende Pauselijke Kerstboodschap, van het Vaticaan uit over de aarde gingen. Was het een goed jaar, dat wij nu achter ons laten? Wapende het ons voor de vrede? Ofvoor een nieuwe oorlog? Donker, somber en stil is dit allerlaatste uur. Doch aan de kim, waarachter het nieuwe jaar met al zijn ge heimen nu nog voor ons verborgen ligt, daagt opnieuw, en ondanks al onze teleurstellingen, ook ditmaal de hoop op een betere wwreÜ Moge ook voor U achter de kim van het nieuwe eeo ZALIG NIEUWJAAR verborgen liggeal en listen en chicanes, een gesprek dat maanden, maanden duren zou..,. Aalmoesenier vd. Vrande verzamelde onze Korea-vrijwilligers rond liet altaar Doch In het bla-bla-bla en het gemum- mel van de eindeloze woordenstroom klonken andere geluiden. In Nevada ont plofte opnieuw een atoombom: 450 k.m. verderop hoorde men duidelijk de klap, enkele uren later viel in N. Oost Ameri ka de eerste radio-actieve sneeuw eq in één adem werd vervolgens het Ameri kaanse atoomspionnen-echtpaar Rosen berg ter dood veroordeeld, maakte de commissie voor het atoomonderzoek be kend, dat de premie op het vinden van «en uraniumlaag van 10.000 tot 35.000 dollars was verhoogd en adverteerde 'n voortvarende Duitse firma een pasklare atoom-schuilkelder-voor-de-kfeine-beurs (18.000 D. Mark, compleet met Geiger teller). Terwijl Khalil ln rijn gevangeniscel verzen uit de Koran zong, sprak men in het Perzische parlement minder oyer de dode dan over de olie van de Anglo- Iranian Oil Company. Een week later dreef men, zonder één stem tegen, ln het Perzische parlement de wet op de nationalisatie van de olie er door. In Engeland, waar men altijd de principes zoveel mogelijk met de olie mèngde, balde zelfs de Labour-regering, de zo progressieve kampioene der nationalisa tie, dreigend de vuist. Herbert Morris- eon die de doodzieke oude bulldog Ernie die spelende schurk", zei iemand in En geland sluu) zijn eigen spel. De Sjah ontving de Amerikaanse bemiddelaar Harriman met alle égards en vele ge schenken, doch Mossadeq stuurde hem, tussen twee zijner dagelijkse hart-aan- vallen in, met lege handen naar Wash ington terug, liet de raffinaderij in Abadan door zijn troepen bezetten zon der dat de Engelse kruiser in de baai tussenbeide kwam, negeerde een uit spraak van het Internationale Gerechts hof te Den Haag, verdedigde koppig en onbuigzaam zijn standpunt toen hij, via Schiphol, naar Lake Success vloog en opende, een dag in October, met beven de hand een telegram waarin men hem meldde, dat ook de allerlaatste Britten Abadan verlaten hadden. Generaal Rldgway volgde hem als commandant van de U.N.-troepen ln Korea op. Een kaarsrecht en verbitterd man reed, zonder nog één onderschei ding op zijn uniform, met zijn vrouw en zijn zoontje naar het vliegveld langs 'n haag van tweehonderdduizend Japan ners die hem, de veroveraar, vaarwel wensten. „Oude soldaten", zei MacAr- thur voor hij in de Constellation stapte, „sterven niet; zij vervagen eenvoudig". En terwijl Truman een week lang zwijgen bleef, betrad MacArthur voor het eerst na I j jaar weer vaderlandse bodem en bereidde Amerjka de „held van de Pacific" de grootste ontvangst welke ooit een Amerikaan ten deel viel. Mïllioenen stonden in New York langs de straten toen MacArthur, in dezelfde open Chrysler waarin Ike destijds zijn terugkeer had gevierd, van Waldorf Astoria Hotel naar Fifth Avenue reed, nadat hij voor de St Patricks Kathe draal even was uitgestapt om een oude vriend, Kardinaal Spellman, de hand te drukken. Na afloop lag er 2850 ton aan confetti, serpentines en kapot gescheurde tele foonboeken in New Vorks straten en verdedigde MacArthur, „zonder rancune en zonder bitterheid", zijn standpunt vóór het Amerikaanse Congres. En intussen worstelde zijn opvolger met 'n massaal Chinees voorjaarsoffen sief over een 150 k.m. breed front, schrok de wereld van de rode doorbraak ln de Kumhwa-sector („wij schoten ze neer als vliegen, doch zij bléven maar ko men", zei later een Engelse luitenant) en verklaarde generaal Marshall: „de toe stand is nu ernstiger dan in November 1950". na jaren vol onrust en onzekerheid Bevln als minister van buitenlandse za ken was opgevolgd (Bevin overleed slechts enkele weken later; zijn echtge note vond hem dood in zijn flat toen zij van de voetbalwedstrijd Engeland— Schotland in het Wembley-stadion terug keerde), sprak in het Lagerhuis dreigen de woorden aan het adres van de Per zen, en toen men in Londen met tette rende fanfares het Festival of Britain opende (12 millioen bezoekers rond de Dome of Discovery!) stroomde de Britse kruiser Mauritius op naar de Perzische Golf en hield men Britse parachutisten gereed om desnoods met geweld Britse rechten, eigendommen en levens te be schermen. Dreigde er een tweede Korea f In de Straten van Abadan schreeuwden com munistische betogers: „dood aan de Britten". Aan de Russisch-Perzische grens hoorde men, dreigend, het gera tel van zware tanks.Tüsèett de Russi sche tanks en de dreigende vuurmon den van de Engelse oorlogsbodems in pet Midden-Oosten speelde premier Mossadeq „een heilige of eén come- Was de toestand ernstigert De wereld koesterde Zich in de zon van de vroege zomer, waarin Z.H. Paus Pius XII Zijn 75ste verjaardag vierde. Terwijl in Korea de Turkse scherp schutters, die voornamelijk bekendheid verwierven omdat zij de vijand bij voor keur tussen de ogen raakten, de Chine zen als vliegen neersloegen; terwijl, in een nieuwe demonstratie van Pekings synchronisatievermogen, in Indo China 30.000 communisten opnieuw op De Lattres Franse stellingen beukten, ver liet Rita Hayworth de Ali Kahn omdat Zijne Hoogheid het te druk had met zijn racepaarden; won het Nederlandse elftal zowaar nog van de Belgen; ver liet „The Right Honorable" Aneurin Bevan de Labour-regering en leidde hij daarmee in feite de Engelse Octo- ber-verkiezingen in; richtte Willy Mes- serschmidt in Kaapstad met Zuid Afri kaanse regeringssteun zijn nieuwe vliegtuigenfabriek op; overleed Willem Mengelberg op dezelfde dag, waarop in Amerika, Charles Nessner, de uitvin der van de permanent wave ervoer dat er, mèt het leven, aan iedere krul een einde komt; beklom Oscar Collazo, de kleine man uit Porto Rico die een half jaar tevoren een moordaanslag op Tru man had gepleegd, de electrische stoel; vierde Mistinguette (,jso oud als Pa rijs!"] ad. 4000 dollars per week in „The Martinique", een New Yorkse nachtclub, nog altijd triomphen; annon ceerde Koning Faroek zijn huwelijk met Narriman Sadek; ondernam Prins Bernhard zijn tweede succesvolle good- will-reis naar Zuid-Amerika; kreeg Ne derland een nieuwe loonronde; opende men plechtig het Eucharistisch con gres te Kumasi; verloor Stalin zijn schoonmoeder; kreeg de echtgenote van de al lang weer afgekoelde voormalige wereldburger no. 1, Garry Davis een gezonde dochter; dreigde er in Tilburg een pokken-epidemie; verging de Britse duikboot ,yAffraymet zestig man aan boord; werd Manus Oly in Amsterdam tenslotte gepakt; weigerde men Mau rice Chevalier, verdacht van commu nistische sympathieën, een Amerikaans visumbekende S.S.-generaal Erich Von dem Bach-Zélewskl, destijds in Neurenberg Goering het dodelijke pil- letje-cyanide overhandigd te hebben staakte men voor het eerst sedert ja ren in Barcelona; kochten Amerikaanss leger-opkopers in allerijl zoveel moge lijk destijds overtollig geachte leger- goederen terug 6 dollars voor een paar legerschoenen welke men in 19J)3 voor 3 dollars had vervaardigd en ver volgens in 191)6 voor 1 dollar aan de American Stores had verkocht!) en luidde, merkwaardigerwijs, de titel van Amerika's jongste bestseller: ,jLook younger, live longer" Er kwam een dag in Juniwaarop de wereld aan weerszijden van het Rode Gordijn met méér hoop en overtuiging dan sedert vele, bange maanden van vrede spreken ging. De aardbol had onverstoorbaar zyn wentelingen ge maakt. In Rusland was, als antwoord op de paddestoel van Nevada, opnieuw een atoombom ontploft; in Amerika maakte men bekend, dat nu 90.000 mensen met koortsige ijver in de atoom industrie werkzaam waren; in China deelde men trots mede, dat men in ZO maanden van rode regering rond 100.000 ysaboteurs" ter dood had gebracht; in Oostenrijk koos men de oude aristo craat Theodor Koerner als president en opvolger van dr Karl Renner; in Enge land speurde Scotland Yard vergeefs naar twee spoorloos verdwenen Britse diplomaten, Burgess en Mc Lean; in Budapest stond Aartsbisschop Joseph Grösz voor zijn rechters' in dezelfde zaal, waarin destijds Kardinaal Minds- senty terecht had gestaan; in Frankrijk kwam de „derde macht" opnieuw zege vierend uit de verkiezingen en noteer den de communisten zware verliezen; op de binnenplaats van de Landsberg gevangenis verloren de laatste zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogs- misdadigers (met 4 millioen moorden op hun geweten) hun leven onder de koele hand van de Amerikaanse beul, in Gdynia (Polen) blies men een grote Duitse legerbunker op en vond men twee Duitse soldaten die daarin sedert 191)5 opgesloten hadden gezeten; San Salvador werd geteisterd door een aard beving; in Nederland werd prof. B. Al- frink tot coadjutor van Kardinaal De Jong benoemd, publiceerde de enquête commissie haar rapport over het re geringsbeleid 191)0-191)5, vierde Eind hoven het 60-jarig bestaan van Philips en volgde het Nederlandse volk met belangstelling de berichten over het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Luxemburg. Kón men nog terug? Kon men nog een halt toeroepen aan de monstrueuze oor logsmachine wier wielen al zo driftig en zo dodelijk wentelden? Over 100 radio-stations zond generaal Ridgway een boodschap naar de Chinese bevelhebber der Rode Korea-troepen, Generaal Peng Teh Huai, en nodigde hem uit tot een gesprek. Slechts enkele dagen aarzelde Peking nog. Toen land den, op de tiende Juli, twee Amerikaan se helicoptèrs met onderhandelaars te midden van de ruïnes van Kaesong en begon men, over duizend hindernissen Er sloop opnieuw een moordenaar door een Moskee. Abdullah, de eerste Koning van Jordanië en een van de weinige nuch tere staatslieden van de Arabische we reld, woonde met 4000 andere Moslems een dienst bij In de grote Moskee van Jernzalem. Tienduizenden die via de radio naar de plechtigheid luisterden, boorden de meest dramatische uitzen ding der laatste jaren: een Koning werd met vier revolverschoten vermoord vlak véér een nuchter registrerende micro foon. Achter <5» moordenaar bespeur de men de schaduw van de wrede aarts intrigant, de Groot-Moefti van Jeruza lem en diens machtige beschermer. Ko ning Faroek van Egypte: onvermoeid werkend aan de uitholling van de In vloed in het Midden-Oosten van het eens zo oppermachtige Britse Imperium. De Groot-Moefti een slimme glimlach in een smal gezicht met een welverzorgde ringbaard had geen commentaar De haat van het Oosten reikte echter verder nog. In Bangkok werd de premier lijn ln Korea en werden de U.N.-verte- genwoordigers langzamerhand kregelig. Na zes weken kabinetscrisis en zeven mislukte pogingen, hielp Pleven Frank rijk eindelijk weer eens aan een rege ring, en tijdens de Festspiele in Bay- reuth zagen de Wagner-bewonderaars tot hun verbazing zowel Brünhilde als Wodan zonder helm („de wereld ls veran derd", zei de regisseur die voor het ver dwijnen van de helm verantwoordelijk was, „de Wagnercultus dient mèt haar te veranderen!"). Was de wereld wel zoveel veranderd? Er gebeurden dingen die eenwen geleden eveneens gebeurden. In Jamaica woedde een orkaan, die 10? doden veroorzaakte. In Maastricht verdween een notaris aan boord van een luxe-jacht cn liet zijn Stadgenoten achter in raadsels en ro mantische verhalen. In Amsterdam vlei er een decimeter regen tijdens een fan tastische wolkbreuk die straten en plei nen blank zette. Piet Bruin, het bleke gemeente-ambtenaartje met twee flap oren en 113.000 gestolen guldens, werd met een hart vol heimwee in een Zuid- Franse jeugdherberg ontdekt. Er stierven ook ln deze zomer belangrijke mensen: Mgr Ammerlaan, de vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem. William Randolph Hearst, de Amerikaanse kranten-keizer, Louis Jouvet, de beroemde Molière-ver tolker van het Athénée Theatre.... Toen onverwacht eigenlijk nog ,v s J+ v 4 van Sïam, verdacht van sympathieën voor de Britten, tijdens 'n officiële plech tigheid door tien Siamese mariniers ge arresteerd zonder dat Iemand van de lijfwacht een hand uitstak om de staats man te redden. In Djakarta verklaarde ir Sukarno; „De Nederlands—Indonesi sche Unie is een doorn, in het vlees van de Indonesische Republiek!" In Egypte betoogde men steeds luider tegen de Brittenen tussen al deze onheilspel lende berichten strooiden de Westelijke kranten hun „normale" nieuws: in Utrecht werd mgr dr B. Alfrink tot Bis schop gewijd; Argentinië, dat óók al een atoombom construeerde, plaatste bij Philips een grote order voor cyclotron; op 26 Juli eindigde officieel de staat van oorlog tussen Nederland en Duitsland; in de Tour de France veroverde de Ne derlander Wim van Est de gele trui en stortte hij, een dag later, zonder veel schade in een tachtig meter diep Pyre- neeën-ravijn; prof. dr M. Goemans O.F.M. werd rector-magnificus van de Nijmeegse universiteit die de laatste hand legde aan da inrichting van de medische faculteit, welke men in Octo ber plechtig zou openen; maarschalk Pétain stierf in zijn gevangenis, tot het laatst een teleurgesteld en verongelijkt man; Andie Murphy, de meest gedeco reerde soldaat uit de tweede wereldoor log, kwam naar Hollywood en werd film-cowboy; in Brussel deed koning Leopold afstand van de Belgische troon ten gunste van zijn zoon Boudewijn; in Nancy herleefde Oud-Wenen twee et malen lang in de sprookjesachtige luis ter bij het huwelijk van Otto Von Habs- burg met prinses Reglna Von Saksen Meiningen; ln Rome werd Paus Pius X, de Paus der Eucharistie, zalig verklaard en verscheen een nieuwe encycliek: „Evangelii Praecones; onder Eisenho wers pressie werden Parijs en Bonn wat toeschietelijker inzake het plan-Fleven, dat een Europees leger wilde; en heel Amerika was diep beledigd toen de En gelse autoriteiten weigerden, de 5 jaar oude Bubba Tongay uit Miami over het Kanaal te laten zwemmen in de grote Kanaal-race waarvoor een Londens dag blad ruim twaalfduizend gulden aan prijzen ter beschikking had gesteld.... De zomer kwam, met regen. In Kaesong onderhandelde men nog steeds en eindeloos over een demarcatie- jacht naar een spuitje kwam Korea opnieuw ln de headlines. In Kaesong rangeerde men de onderhande lingen op het dode spoor van een sub commissie en geen week later waren het de Chinezen die aan alle gepraat rond een Korea-wapenstilstand voorlopig een einde maakten „wegens herhaalde schen ding van de neutrale zöne rond Kae song". Het zou veertig dagen duren vóór, in October, nu te Panmunjon Chinezen en Amerikanen elkaar opnieuw rond de stafkaarten van Korea zouden ont moeten. Greta Garbo leed intussen aan rheu- matiek en zowel in Venezuela als in Argentinië onderdrukte men een slecht geregisseerde militaire revolte. In Ra walpindi pleegde een jonge Moslim de derde grote politieke moord van het jaar: de Pakistaanse premier Liaquat AU Kahn stierf na vijf revolverschoten en de jonge moordenaar werd door een hysterische menigte in stukken ge scheurd. De Nederlandse regering verklaarde zich bereid, te praten over een nieuwe basis voor de relaties met Indonesië en een Amerikaanse filmmaatschappij be taalde Adolphe Menjou 10.000 extra dol lars omdat mister Menjou voor een nieuwe filmrol eindelijk zijn snor moest laten scheren. I» het Egyptische parle ment wilde men van de Britten niets goeds meer horen, doch zweeg men be scheiden over Koning Faroek die intus sen met zijn eigen jacht en een staf van meer dan honderd trouwe dienaren en charlatans op huwelijksreis was en aan de roulette van het casino te Cannes in één week 160.000 dollars vergokte, alsof hij nog nimmer van de bittere armoe In de achterbuurten van Alexandrië en Cai ro had vernomen. In Hollywood sloeg de onbekende film-cowboy Tom Neal zich met één slag een wereldfaam bij elkaar toen hij de bekende heer Franchot Tone met een gebroken kaak een der plaat selijke ziekenhuizen blnnentimmerde. In het Duitse grensplaatsje Wildenau (Ame rikaanse zöne) arriveerde de Tsjechische machinist Konvalinka met zijn familie, honderd bleke passagiers en de Praag— Asch-express die hij, zonder op de rode grensbewakers acht te slaan, met een snelheid van 100 k.m. per uur dwars door het Stalen Gordijn naar de vrij heid had gereden. In China stierven, naar schatting, 200.000 mensen van de hon- tachtig meter, doch ongedeerd ger en in Venetië richtte de kleine, dik ke Braziliaanse mlllionnalr ln een oud dogenpaleis aan het Canal Grande een 18e eeuws feest in renaissance-stijl aan voor 1500 gasten die, naar de gastheei trots verzekerde, in twee weken tijd ruim 200.000 dollars in de lagunenstad achter lieten. wiwi Nederland had een zonnige October maand. Het Nederlandse Korea-detachement keerde, met wapenfeiten en onderschei dingen overladen, op Nederlandse bo dem terug. „Uw strijd en Uw moed hebben ons met trots vervuld!", be groette Prins Bernhard de Korea-strjj- ders. Er waren méér goede berichten in deze zonrijke Octobermaand. De Engel se Koning was na een zware long operatie buiten levensgevaar en prinses Elisabeth en de Duke of Edinburgh vlogen naar Canada waar men hen ont ving in een zee van warme geestdrift. Stijn Streuvels vierde zijn tachtigste verjaardag en Nederland beleefde zijn eerste officiële televisie-uitzending. Ko ningin Juliana deed een ontroerend be roep op president Truman, zich het lot der ontheemden te willen aantrekken en tijdens de officiële sluiting van het Anno Santo te Fatima maakte Kar dinaal Tedeschini met bewogen stem bekend, dat Z.H. de Paus in 1950 tot driemaal toe het Zonnewonder had ge zien. In Engeland wonnen de conservatieven met 321 zetels (Labour 294. communisten Q) de verkiezingen, keerde Winston Churchill terug naar 10, Downingstreet, voorspelde hij geen gratis getrokken kiezen, doch bittere, moeilijke jaren, doch liet hij later, in zijn Kerstbood schap, toch ook een hoopvol geluid ho ren: „Ik geloof niet aan een oorlog!" In San Francisco stapte de Japanse premier Shigero Yoshida met 35 assis tenten, een ondoorgrondelijke glimlach en het vredesverdrag tn de Connie die hem naar Tokio terugbracht. In Was hington werden Achespn. Schuman en Morrison het eens over een „vredes- accoord" met Bonn. In Panmunjon gaven de rode onder handelaars zich plotseling met merk waardige souplesse gewonnen voor de door Rldgway voorgestélde wapenstil stands-demarcatielijn en kon men einde lijk na ruim drie maanden! aan punt twee van de agenda beginnen. Het grauw der bevolking?.... In Cairo betoogden de studenten en brulden: „Geef ons wapens!", en: „Dood aan de Engelsen!" In Korea hield meni naarmate de ter mijn voor de wapenstilstandsonderhan- delingen verstreek, steeds meer reke ning met een nieuw massaal Chinees winteroffensief. In Suez heerste, temidden van tal vap relletjes, een noodtoestand, waarin men begin December al 11? doden van Egyp tische en Britse zijde telde. Iq de Uno.Assemblee ln het Parijs* ChalUot bielden Acheson cn Vlsjiqskl felle redevoeringen („lk heb vannacht nauwelijks geslapen van bet lachen", verklaarde de Rus nadat Amerika ge pleit had voor Internationale contrèle op de fabricatie van atoomwapens). Sa dezelfde Assemblee spraken voo» het eerst zowel West-, als Oost-Duitse vertegenwoordigers over de eenheid van Duitsland, doch er was weinig in hun redevoeringen dat op werkelijke een heid en wederzijds vertrouwen wees. In West-Duitsland waren 160.000 Ame rikaanse soldaten betrokken bij de gro te Herfstmanoeuvres, de „Operation Com bine", waarna een Russisch waarnemer in Berlijn verklaarde, dat hot met deze Operatie een matige vertoning was ge weest en dat het Russische leger, zo no dig, slechts drie dagen nodig zou heb ben om de Yanks uit het gebied tussen Elbe en Rijn weg te vegen. In Nederland overleed plotseling mi nister Van Maarseveen, doch de K.V.P. „geen vrees voor verzinking in de socialistische strüctuur", heette het op het partijcongres vond gelukkig een waardig plaatsvervanger in professor Beel, wiens heengaan in Nijmegen op recht werd betreurd. Zo ging een bewogen jaar ten eind. In Eindhoven bracht een enorme rouw stoet dr A. Philips naar zijn laatste rust plaats; in Delft promoveerde Prins Bern hard tot ere-doctor; Iemand rekende uit, dat Iedere Nederlandse soldaat de schat kist 12.000 per jaar kost (de dpi. sol daat wil maar niet geloven, dat het allemaal op gaat aan soldi)); professor Supomo, de leider der Indonesische de legatie voor de besprekingen over de Unie en Nieuw-Gulnea, hield zijn eerste besprekingen; Tlto liet mgr Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb, „voorlopig" vrij; een jonge Duitse verstekeling viel bij Schiphol van 150 M. hoogte uit het landingsgestel van een K.L.M.-Constel- lation; onze stroom werd weer duurder, berichtten de kranten alsof de rest alle maal even goedkoop gebleven was; Tru man pleitte voor ontwapening en stuur de generaal Mark Clark als ambassadeur naar het Vaticaan („de beste luisterpost ln de strijd tegen het communisme"); Eva Peron worstelde met een slepende ziekte, doch haar echtgenoot verzamelde 4 millioen stemmen en bleef president; de 18 jaar oude Leuvense s.tudent Hugo Engels speelde één middag voor Koning Boudewijn; de Po ging buiten haar oevers (150 doden, 200.000 daklozen, enor me schade); Adenauer reed met opge heven hoofd en onbewogen door de hek ken van Buckingham Palace; in Rotter dam sloeg men de eerste paal voor hét nieuwe „MAASBODE"-gebouw; en in Korea vroor het zestien bittere graden.. bVv? 'N v aflr IKE INSPECTEERT (IN ROTTERDAM) „ZIJN" CANADEZEN een onwankelbaar vertrouwen in Europa's toekomst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4