België ontevreden over eisen van de N.A.V.O. Minister krijgt geen overwegende invloed op 't bedrijfsleven Amsterdamse stadhuis-kwestie ^jrs&fssst -sis i Meerderjarigheid van de koning Wie, o wie?! Straffe maatregelen 0111 Engelse goud en dollarpositie te verbeteren „Wi j doen al meer dan de andere staten-leden" Furtwaengler weer naar n Vijf onderdirecteuren bij de K.L.M. Met mes en hamer op bezoek Er verdwijnen nog te veel narcotica 10.000 Rlieuma- patiënten in 't N oorden II elsontwerp Toezicht Credietwezen Metaalindustrie moet meer uitvoeren Ver jaagde ku dde Oplichter leefde een jaar gratis Boorde „dentist*' in kies van dame Groningse wethouder wordt burgemeester Bossche architect heeft nieuw plan Hengelo verbouwde zonder vergunning Regering stelt leeftijd van 21 jaar voor Toch wetenswaardig Toezicht Credietwezen RAADSEL Diesel-electrische in Kop van Noord-Holland WOENSDAG 9 JANUARI 1952 PAGINA 4 Dirigent van Philbarraonisch Orkest Engelse vond trouwring in blik vlees Onverkwikkelijke visite in Nijmegen Slechts klein deel kan klinisch behandeld worden QUALITATIVE CREDIET- CONTROLE SLECHTS BIJ ZEER ERNSTIGE OMSTANDIGHEDEN GEN. HASSELMAN BEZOCHT K.M.A. Documentaire van Ooster- priesterhulp MELKOORLOG IN ERICA DE ROOFOVERVAL TE VARSSEVELD HAAGS BLAASKWARTET IN EER HERSTELD Maar niet naaf Curarao Of keek hij alleen maar OPERA FANTASIE-' MET ALS APOTHEOSE EEN FAILLISSEMENT Halve ton boete geëist Op het Waterlooplein Ruim 20 jaar evenwel is de Bossche architect G. H. F. Valk tussen zijn werkzaamheden door doende geweest met de studie van het object, dat steeds DE „MARY WARD" HEEFT MACHINESCHADE CULTUREEL VERDRAG MET Z.-AFRIKA HEIPAAL VIEL OP ARBEIDER OM DE TWEEDE T. H: Volgende week in Eerste Kanier 500 MAAL AMSTERDAM- JOHANNESBURG In vier jaar 35.000 passagiers DE RELLETJES OP DE EINDHOVENSE KERMIS IN DE MISSIE OVERLEDEN DUITS SCHIP VERMIST VERKEëRS, Verkeers-R A A D S E L Eerste trein reet! van Alkmaar naar Den Helder Tn een lange rota aan de N.A.V.O. T den directe Marshall-hulp ontvingen heeft de Belgische regering de conclusies stortte België een groot gedeelte van zijn van het tan. rapport-Harriman, - volgens spaarpenningen in de Europese betalings- uitgaven voor de j unie (fr. 20 milliard). Bovendien heeft België besloten beleggingen te doen in de mijnen, de wapenindustrie en in de Congo. De landen van de N.A.V.O. kun nen slechts profiteren van deze politiek aangezien de Congo een leverancier is van strategische grondstoffen". ,.De Belgische regering heeft echter met ongerustheid geconstateerd, dat haar nationale inspanning die der andere lan den verre te hoven gaat. Ook maakt dz regering zich bezorgd over de ontoerei kende svapenproductie der andere Euro pese landen". hetwelk België zijn atlantische verdediging aanzienlek dient te verhogen, van de hand gewezen. Tinais bekend, had het „eomité van drie" (V.S.. Engeland en Frankrijk) België voorgesteld aan bepaalde, minder voorspoedige lan den van de N.A.V.O. zonder betaling be paalde grondstoffen te leveren of wel giften in geld te verstrekken. In haar nota herinnert de Belgische regering er aan, dat zij binnen haa mogelijkheden, naar de letter en naar de geest, de door da N.A.V.O. ongelegde verplichtingen heeft vervuld. ..De ver bintenis, die België heeft aangegaan, houdt r.iet in, dat een zuiver budgetaive bijdrage ten gunste van andere landen geleverd moet worden. Het is overigens niet de taak van ..het comité van drie" een unilaterale inspanning van een land te vragen", aldus meent de Belgische regering. ïn de nota wordt verder in het licht gesteld, dat, volgens ,,het cq^nité van drie". België zijn militaire inspanningen met 5 pet van zijn nationale inkomen zou moeten verhogen. Een dergelijk voor- der tot stel is onaannemelijk, aangezien dit zou 1 heer <T. C. van der Kloot tot onderdirec- Beerkomen op een verhoging met 50 tot 1 teur Middengroep en de heer B. G. van TO pet van het huidige budget. Os van Delden tot onderdirecteur Oost- Het meest bevreemdend acht de Bel- STr°ep. Dr Wilhelm Furtwangler heeft de uit nodiging om vast dirigent te worden van het Bcrlijns Philharmonisch Orkest aan vaard. In een brief aan het Wcstberlijnse stadsbestuur heeft Furtwangler het ge tekende contract ingesloten, aldus een be richt van Reuter. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn bij de K. L. M. vijf onderdirecteuren be noemd. De heer V. H. L. Dubourcq werd benoemd tot onderdirecteur Westgroep, de heer Th. M. van Erp tot onderdirec teur Administratie, inr A. H. van Gel- onderdirecteur Financiën, de gische regering, dat. terwijl het „comité van drie" de schatting van het natio nale inkomen der andere landen zonde, meer accepteert, het wat België betreft een raming vermeldt, welke niet die is van de Belgische regering. De Belgische regering heeft zich in het kader van het Atlantische pact grote in spanningen getroost. „Terwijl andere lan- Een Engelse huisvrouw In Liverpool vond Dinsdag een gouden trouwring in een blik vlees. De ring droeg de inscriptie A. T, B. F. 849. Het blik vlees was afkom stig Uit Nederland, namelijk uit Deventer. De ring ls naar de politie gebracht. Wie, wie? (Van onze correspondent) Het was nu niet direct, een beleefdheids- bezoekje, dat de 40-jarige W. G. en diens schoonzoon J. L. in Januari van het vorige jaar aan de gebroeders W. en M. D. brach ten. Een van die broers had verkering me de 18-jarige dochter van W. G., welk engagement de vader maar slecht aanstond. Ze zouden de a.s. schoonzoon eens precies zeggen, waar het op stond, en om hun argumenten kracht te kunnen bijzetten, namen zij een hamer en een mes mee. Het draaide op een vechtpartij uit. Nadat W. G. eerst een zekere krantenbezorger W. bedreigd had, waarna de man op de vlucht sloeg, stormde hij op M. D. toe, die hij enige steken in zijn arm toebracht. De broer van M. D. schoot te hulp en werd eveneens verwond. Op datzelfde ogenblik trad de schoon zoon van W. G.. de 24-jarige fabrieks arbeider J. L. het vertrek binnen, ge wapend met een hamer. Dit was voor rie 22-jarige M. D. voldoende om uit een kast een bajonet te halen en zowel W. G. als J. L. een aantal steekwonden toe te bren gen. De 24-jarige J. L. liep daarbij een dodelijke hartsteek op. waaraan hij vrijwel onmiddellijk overleed. W. G. kreeg een zestal steken in de buik met gevolg, dat terstond operatief ingegrepen moest wor den. Voor deze steekpartij hadden zich nu gisteren de 40-jarige W. G. en de 22-jarige M. D. voor de Arnhemse rechtbank te ver antwoorden. De officier van Justitie tnr De Vries liet in zijn requisitoir naar voren komen, dat hij in deze zaak geen opzet om zwaar lichamelijk letsel toe te brengen aanwezig achtte, doch wel ernstige mis handeling. Op grond daarvan concludeerde de officier dan ook tot ontslag van rechts vervolging van M. D. voor wat de ten laste gelegde moord betreft. Tegen de 40-jarige W. G. vorderde spr. een gevangenisstraf van 1 jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaar op grond van het feit. dat er vele dubia in deze zaak zaten. Uitspraak over 14 dagen. De centrale opiumraad der V. N. heeft ln een rapport de autoriteiten in enkele landen verweten, niet genoeg te zijn op getreden tegen onwettige handel in ver dovende middelen. Perzië heeft nog steeds niet geantwoord op een brief van de raad van Augustus 1951, waarin om een verklaring wordt verzocht voor het verdwijnen van 333 ton ruwe opium in 1950. India noch de Sovjet-Unie hebben tot nog toe de productiecijfers voor 1950 verstrekt. Men neemt aan, dat grote hoe veelheden van de productie dezer landen nooit in de normale handel komen. In Italië is te weinig controle op heroïne. Het wettig gebruik van heroïne blijkt in de zes landen, waar dit _zeer De nieuwe onderdirecteur Westgroep, de heer Dubourcq, is Vóór de oorlog werkzaam geweest o.a. op Java en Bor neo. Hij is sedert 1937 in dienst van de K. L. M. en werd na de oorlog o.m. be last met de voorbereiding van de trans atlantische lijndiensten. De heer Van Erp heeft een lange staat van dienst als accountant. Hij is enige jaren directeur van een Haags ziekenfonds geweest en kwam in 1946 bij de K. L. M. Mr Van Gelder is verschillende jaren in dienst van de Tvventsche Bank geweest, waar hij o.a. procuratiehouder van de bank te Den Haag is geweest. Tn 1948 kreeg hij bij de K. L. M. de leiding van de dienst Financiën. De heer Van der Kloot, die tot onderdirecteur Midden groep werd benoemd, is reeds sedert 1930 in dienst, van de K. L. M. Hij is daar zün loopbaan begonnen als acquisiteur. Op 1 Januari 1950 werd hij belast met de leiding van de Middengroep. De beer Van Os van Delrien trad in 1934 in dienst van de K. N. I. L. M., voor welk be Wilhelm Furtwangler, Berlijner geboorte, is in 1905 zijn loopbaan begon nen als theater-dirigent. Tien jaar later werd hij opera-dirigent te Mannheim. Van 1920 tot 1922 dirigeerde hij de con certen van de Berlijnse Staatsopera en enkele jaren ook van het Berlijns Phil Ir r, e Wii xxrac ffn cf rl i 1* i fPlT harmonisch Orkest. Hij was gastdirigent in Londen. New-York en Parijs en van de Festspiele in Bavreuth en Salzburg. Nadat Furtwangler aanvankelijk met de nationaal-socialistische autoriteiten op gespannen voet heeft gestaan wegens het in 1934 door de Führer c.s. uitgevaardigde verbod van de uitvoering van de werken van Hindemith, is later een verzoening tot stand gekomen. Na het einde van de oorlog is Furtwangler, die toen in Zwit serland verbleef, voor een Berlijns dena- zificatiehof verschenen. (Van onze correspondent.) In de Noordelijke provinciëi, zijn op het ogenblik tienduizend rheumapatien- ten ingeschreven. Het tienduizendste ge val werd geregistreerd o-p het consulta tiebureau te Groningen. Een bewijs in I welk een grote behoefte deze bureaux voorzien. Vier jaar geleden werd met i dit werk begonnen en thans zijn er in elke ■provincie in het Noorden vier con- sultatieburesux en verder een rheuma- 1 polikliniek en een kleine behandelings afdeling in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. De Interprovinciale Rheiv ma Commissie is echter, zo vernamen 1 wij, uiterst bezorgd over de huidige situatie. Veel van de rheuma patiënten behoeven j n.l. opname in een ziekenhuis te>- voor- 1 koming van invaliditeit en voor het ver krijgen van een zodanig herstel, dat zfj weer in hun gezin en in het- arbeidspro- ces kunnen worden ingeschakeld. De mogelijkheid voor behandeling van rheu- mapatienten in het Noorden en trou wens in het gehele land is evenwel ten enenmale onvoldoende. In de afgelo- pen jaren kon slechts 15 pet van de I groep rheumapaliënten, voor wie klini- sche behandeling noodzakelijk was, wor den opgenomen, van Men wijst erop, dat in de naaste toe komst allereerst gestreefd moet 'worden naar een belangrijke uitbreiding van de behandelingsmogelijkheden voor de rheu- mapatienten hier te lande, anders zal het „opsporings"- en nazorgwerk vrij zinloos blijven. De chef van de Generale Staf, lt.-gen. B. Hasse'man. bezocht gisteren in gezel schap van de Britse genera-al-majoor Festing de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda. In de voormiddag waren an Breda de generaals op het Kasteel v - - - en na de lunch bezochten zij de werk- drvjfjiü in Singapore en Australië werk-1 plaatsen en laboratoria der kadetten - 1 £-gncraaj j.die juist gisteren werd te. Even voor de oorlog trok hij als 1 K. L. M.-vertegenwoordiger naar Suri name. Daar ging hij in 1941 in militaire dienst. Sedert 1947 is de heer Van Os van Delden, die bij rie repatriëring van Nederlanders uit Indonesië ren leiding gevende rol heeft gespeeld, weer in dienst van de K. L. M. benoemd tot commandant der Britse troepen in Egypte, voert als hoofd der sectie opleidingen van het hoofdkwartier van generaal Eisenhower in ons land be sprekingen met Nederlandse militaire autoritei-ten. Tijdens een korte persconferentie heeft de Britse minister van financiën, R. A. Butler, verklaard, dat de omvang van de vermindering van de goud- en dol larreserves van het sterlinggebied in November en December j.l. zo groot is geweest, dat, behalve vermindering met een bedrag van 350 millioen per jaar van de invoer, ook andere maat regelen genomen moeten worden om verbetering in de toestand te brengen. WU gaan onmiddellijk besprekingen voeren met onze medeleden van het sterlinggebied. zo vervolgde de minis ter. Op 15 Januari a.s. wordt een con ferentie van ministers van financiën van het, Britse Gemenebest te Londen geopend. Verder hoopt men te zijner tijd het voordeel te ondervinden van de werkzaamheden van de Nato met be trekking tot de verdeling van de finan ciële inspanningen voor de herbewa pening, maar tegelijkertijd, aldus de mi nister. werken wij om orde in eigen huis te brengen. nationale eenheid, waarvan niemand an ders dan Churchill leider kan zijn, ver sterken. Het. is dus mogelijk, dat aan de labourpartiL wanneer het. parlement weer bijeen zal zün gekomen, een coalitie aanbod wordt gedaan. Van de züde van deze partij beperkt men er zich toe te verklaren, dat niemand een der gelijk aanbod zal aanvaarden. In opdracht van Oostpriesterhulp heeft de Belgische filmregisseur Joseph Jacobs een documentaire vervaardigd over het probleem van de ontheemden in Duits land en over het werk. dat Oostpriester hulp onder hen verricht. De film, die tot titel heeft „Verjaagde Kudde", is door de Belgische critici zeer gunstig ontvan gen. De scenario is van Albert Kuyle. Met medewerking van de katholieke pers heeft de Oostpriesterhulp in Vlaar, „Een auto voor God". Het doel van de actie is honderd auto's ten geschenke te geven aan de priesters, die werkzaam zijn in de diaspora van West-Duitslanri. De actie is thans 14 dagen oud en de col lectanten hebben reeds voldoende geld opgehaald om 43 volkswagens aan te kopen. Er wordt op lief ogenblik gewerkt aan een politiek, welke ten doel heeft de - Britse metaalindustrie in staat te stelV'ti deren een actie ingezet onder het moLu haar uitvoer te vergroten, hetgeen het tekort zal kunnen verhinderen. Wanneer het Engelse parlement aan het einde van deze maand weer bijeen komt, zal een aantal nieuwe maat regelen worden bekend gemaakt, die ten doel hebben de economie van het land te concentreren op taken van werkelijk belang, met name op vergroting van de uitvoer. Verder zal ook de begroting bestudeerd worden teneinde hetzelfde doel te bereiken. In parlementaire kringen verwacht men, dat de nieuwe heperkingsnmat- regeten, die door Churchill zijn aange kondigd en die zullen worden voorge legd aan het parlement, wanneer dat weer bijeenkomt, zo streng zullen zqn, dat zM de door Sir Stafford Cripps in uitzicht gestelde versobering van 3 jaar geleden nog: xuMen overtreffen. De verergering van de economische toestand van Groot-Brittannie zal volgens bepaalde waarnemers de zaak der voorstanders van een regertng van (Van onze correspondent) De bewoners van het dorp Erica in Drente zijn in hevig verzet gekomen te gen hun melkboeren, die, in navolging van hun collega's in andere plaatsen, een wijk- verdeling hadden uitgedokterd, om zich te bevrijden van veel ongerief, veroor zaakt door de lange afstanden. Toen de melkboeren het met elkaar eens waren geworden over de wijkverde- ling, stelden zij een circulaire op, om de klanten van hun voornemen te verwitti gen. Zij namen alle regelen der democra tie in acht, want de klanten konden be zwaren tegen de nieuwe regeling indie nen bij een commissie. Maar de huisvrou wen beseften blijkbaar de gevolgen van deze verandering niet te volle. De melk boeren althans bespeurden geen verzet en togen Maandag ieder hun nieuwe wijk in. Maar toen stak de oppositie de kop op. Nog diezelfde middag werd er een actie comité gevormd en Maandagavond was een der grootste vergaderzalen van Erica tot de laatste plaats gevuld met ontevre den klanten. Er kwamen tal van voorstel len. Een daarvan behelsde uitsluiting van alle melkhandelaren, zonder meer. Er zou, volgens dat voorstel, getracht moeten worden een andere, vrije melkbezorger te krijgen. Maar zoiets vond de vergadering toch te bar. Het voorstel werd niet aange nomen. Nu is er een commissie gevormd, die met de melkboeren een bespreking zal hebben. Zij zal hun bij wijze van ulti matum voorstellen de wijkverdeling op te heffen. Gebeurt dit niet. dan zal waar schijnlijk het eerste voorstel toch van toe passing worden. De melkboeren van Erica beleven nu moeilijke tijden. Gisteren werd de melk al niet meer normaal bezorgd. Vele huisvrou wen. die in de dorpen in de buurt een bezoek brachten, namen voor de veilig heid daarvandaan maar wat melk mee naar huis. Nadat de rijkspolitie te Terborg ver schillende arrestaties heeft verricht, zijn twee personen aangeboden die er van worden verdacht de lafhartige roofover val op een alleenwonende oude man te Varsseveld te hebben gepleegd. Een van hen is inmiddels voorgeleid voor de offi cier van Justitie te Mm™. Bij een zekere W. te Varsseveld is het ontvreemde bedrag van f 2000.— in zijn geheel terug gevonden. De moeilijkheden die indertijd zijn ge rezen tegen het bezoek aan de Ned, An tillen van het Haagse blaaskwintet zijn opgeheven. Inmiddels >s de uitzending van het Haags Blaaskwintet voorlopig van de baan omdat het contract met de B-P.M. door de weigering tot toelating werd vervangen door een contract met Wim Sonneveld en Georgette Hagedoorn- In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer t.a.v. het ontwerp van wet tot toezicht op het credietwezen, verklaren de minis ters van Financiën en Justitie zich te kunnen verenigen met de door verschei dene leden geuite mening, dat de tekst van de considerans niet het karakter van een geiegenheidswet heeft. De ministers betitelen het ontwerp als een voorlopige regeling, die echter niet praejudicieert ten aanzien van de vraag met. welk per- mament instrumentarium de Nederland- sche Zank zal worden uitgerust. De mening van dezelfde leden, dat het j bedrijfseconomisch toezicht in tegenstel- j ling tot het sociaal-economische toezicht l tot de eigen taak der bedrijfsorganen be- i JT1 boort, kunnen de ministers als algemene stelling niet zonder meer beamen. Het eerste toezicht heeft vooral ten doel cre diteuren der banken te beschermen. Op dit laatste gebied ligt naar het oordeel van de ministers zeker ook een taak voor de overheid. Op de vraag, hoe de regering zich dc uitvoering der wet denkt, wordt geant woord, dat het sociaal-economisch toe zicht volgens het wetsontwerp is opge dragen aan de Nederlandsche Bank na overleg met de bedrijfsorganisaties en in overeenstemming met de bankraad. Bij de regering berust het goedkeuringsrecht. Hoe de genoemde organen van de hun toe komende bevoegdheden gebruik zullen maken moet worden afgewacht. Dat de minister van Financiën door middel van het t.z.t. tot wet verheven wetsontwerp een overwegende invloed op het bedrijfsleven zal uitoefenen, wordt be slist ontkend. Noch op de gestie der bank- directies met betrekking tot de keuze der credietnemers noeh op het beheer van in dividuele ondernemingen wordt bij een quantitatieve crertieteontrole invloed uit geoefend. Een qnalifatievc eredieteontroie grijpt uiteraard meer in, doch deze is sleebis bedoeld voor zeer ernstige om standigheden. De ministers ontkennen, dat bij dit wetsontwerp van enig specifiek socia listisch principe sprake is. De minister van Financiën bestrijdt verder aan de hand der officiële cijfers de door ver schillende leden van de Eerste Kamer geuite mening dat het Schatkistpapier door hem voor andere doeleinden dan het overbruggen van tijdelijke kastekor ten is gebruikt. Sinds 1945 is het uit staand bedrag van het normal» schat kistpapier met meer dan f 4 milliard ge daald. (Van onze correspondent) Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste Dinsdag de officier van Justitie te Roermond tegen de 34-jarige vertegenwoordiger Th. E. uit Tilburg, die kans zag mei meesterliike fantasie en wel- prekendheid een jaar lang gratis te leven. 29-jarige vrouw v. W. meende zelfs een goede partij te doen met dit zeer charmant héérschap. Zij namen beiden hun intrek in een pension te Venlo, waar zij het niet alleen klaar speelden ruim een jaar lang geen pensiongeld te betalen, maar waar E. zelfs kans zag van zijn hos pita behoorlijke bedragen los te maken. Hij sprak met grote zwier en gemak over kapitale bedragen die hij verdiende met spionnage en die hij nog te vorderen had. Beide vrouwen geloofden onvoorwaardelijk in hem. De hospita kreeg soms fraaie cadeautjes. Het best verging het W„ die keurig gekleed ging en met haar „aan staande" luxueuse gelegenheden bezocht. De oplichterspractijken van E. strekten zich ook over Brabant uit. In Tilburg liep hij tegen de lamp en zo stonden beiden thans terecht «voor de Roermondse recht bank, die E. een parasiet op de samenle ving noemde, maar voor v. W. heling niet bewezen achtte, echter wel een oplichte- rijtje om het schone leven nog even te rekken. De eis tegen haar was tenslotte f 100,—. Uitspraak over 14 dagen. Voor de Amsterdamse rechtbank -is gisteren in hoger beroep de zaak voort gezet tegen de 43-jarige Amsterdamse „dentist" J. E.. die ervan beschuldigd wordt de tandheelkunde onbevoegd te hebben uitgeoefend. Deze verdachte zou in de afgelopen zo mer in de kies geboord hebben van een dame. die zich bij hem vervoegde voor tandheelkundige hulp. De kantonrechter te Amsterdam had hem daarvoor drie weken hechtenis opgelegd met verbeurd verklaring van zijn instrumentarium. In November diende de z'aak in hoger be roep, doch werd toen aangehouden, om dat verdachte ontkende geboord te heb ben. De bewuste dame. die toen als ge tuige werd gehoord, zeide zich onmoge lijk te kunnen herinneren of verdachte in haar kies ge-boord had dan wel daarin uitsluitend gekeken had om haar van advies te dienen. Wel was zij kort daar na naar een bevoegde tandarts gegaan. Gisteren hoorde de rechtbank daarom ook deze laatste tandarts, mevrouw H. Buschkens Deze getuige verklaarde, dat zij de patiënte had behandeld en gecon stateerd had, dat in de kies niet was geboord. De Officier van Justitie, mr L. H. Feitsma, hechtte aan de verklaring van deze laatste getuige geen geloof. Hij eiste bevestiging van het vonnis van de kan tonrechter. De uitspraak is bepaald op 22 Januari a.s. (Van onze correspondent) Met de benoeming van de heer H. Roelf- sema, tot burgemeester van Hoogezand Sappemeer, verliest Groningen stellig een uitnemend wethouder, wiens grote werk kracht speciaal uitging naar onderwijs en cultuur. "Wethouder Roelfsema beeft dan ook na de bevrijding veel tot stand ge bracht in bet belang van geheel het Noor den. Zijn voorstellen waren zeifs nu en dan van landelijke betekenis (opleiding kleu- teronderwijzeressen). De thans per 16 Januari benoemde bur gemeester van Hoogezand werd 27 Juli 1909 te Ten Boer geboren. Hij genoot een kweekschoolopleiding en was als onder wijzer werkzaam te Bussum en Groningen. Na de bevrijding werd hij voor de Partij van de Arbeid lid van de gemeenteraad en later wethouder van onderwijs, perso neelszaken, jeugdzaken, kunstzaken en sportzaken als opvolger van de heer H. Molendijk. De benoeming van de heer Roellsema betekent voor Groningen een wijziging in de samenstelling van het college. Immers tijdens de begrotingsdebatten heeft de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie- reeds te kennen gegeven, dat deze partij een der wethouderszotels zou willen afstaan aan de andere partijen. Maandag 14 Januari zal de Groninger raad bijeen komen. Wellicht zal dan al een nieuwe wethouder gekozen kunnen worden uit de andere raadsfrac ties. Door de rechtbank te Zutphen is het Nieuw-Zeelsnd. Au.tr,lië Apj.dojrn Een „abnormaal hoog" verbruik morphine, codeïne en cocaïne merkt de raad op in Denemarken. Een halve ton boete was de eis van de officier van Justitie van de economische kamer bij de Almelose rechtbank tegen de gemeente Hengelo wegens het verbouwen van een ULO-sch'ool zonder vergunning van het ministerie van Wederopbouw. Een van de gemeente-ambtenaren had verzuimd deze vergunning aan te vragen hoewel van het ministerie van Wederop bouw goedkeuring voor deze bouw reeds was verkregen. Nadat, het verzuim was ontdekt werden alsnog pogingen in het werk gesteld de vergunning te verkrijgen doch door allerlei omstandigheden duurde dit zolang, dat een opsporingsambtenaar op een gegeven moment constateerde, dat er geen vergunning voor de uitvoering van bet bouwwerk was afgegeven. De officier van Justitie, mr Stuurman, was van mening, dat de gemeente het goede voorbeeld moet geven ten aanzien van de bouwvoorschriften en eiste wegens gebrek aan accuratesse reeds genoemde geldboete tegen de gemeente Hengelo. Tegen de directeur van gemeentewerken, M. van D., werd f 500 boete geëist en tegen de architect D. S„ die naar hij zei, gemeente-ambtenaar was en nooit iets te maken had met evenfhele vergunningen. Er was een tekort van f 68-000.—De di verse crediteuren waren niet voldaan over de wijze, waarop het I-C.A. de za ken heeft afgewikkeld- Het faillissement werd aangevraagd door Carel Briels, die in tegenstelling met zijn vorige spelen, ditmaal in Apeldoorn niet de zakelijke leiding heeft gehad. In 1648 werd Nederland en in het bij zonder 's Rijks hoofdstad door de schep ping van Jacob van Campen het achtste wereldwonder rijk. Het Dam-paleis had aanvankelijk de bestemming van stadhuis, doch toen Napoleon het veel geroemde bouwwerk tot paleis bestempelde en de Amsterdamse raad intrek nemen moest op het Prinsenhof, had de stad aan de Amstel haar stadhuis-probleem. In de dertiger jaren van deze eeuw waren de moeilijkheden dermate urgen. geworden, dat de gemeente Amsterdam een beroep deed op1 de architecten van Nederland, in de hoop tot een oplossing te geraken. Er werd destijds een prijs vraag uitgeschreven, waarvoor de ge meente Amsterdam een reëel en bestu deerd bouwprogram verstrekte. Deze prijsvraag heeft geen resultaten °Pëe leverd, althans geen directe. De opgave bleek te zwaar. zijn bijzondere aandacht had. Ter ge legenheid van zijn 65e verjaardag heefl hij de gemeente Amsterdam zijn studies overgedragen. Als plaats voor 't nieuwe stadhuis koos de architect het Waterloo- plein om de mooie- ligging en om d? ruimte, die de Amstel in de stad trekt „Ik sta op het standpunt", aldus de heer Valk, „dat men eerst het grond plan moet uitwerken en dan pas naar de plaats moet gaan zoeken, waar dit plan verwezenlijkt kan worden. Wat het Amsterdamse stadhuis betreft, moeten wij een Nederlandse traditie voortzetten en deze traditie is: Beginnen in de werkelijkheid en voleinden in schoon heid". In het grondplan van Valk treden de hoofdelementen zoals raadzaal en burger zaal naar buiten. Om twee centrale trappenhuizen ligt de administratie ge groepeerd, waarbij de bureaux aansluiten van de wethouders en de gemeente-secie- taris. Deze bureaux vormen op hun beurt de verbinding met het stadhuis-gedeelte, dat bestemd is voor representatieve doe.- einden. In het centrum van het plan be vindt zich de toren. Naar het oordeel der regering bestaan er klemmende redenen om de leeftijd, voorgeschreven voor het meerderjarig worden van de Koning, te verhogen tot de voor de meerderjarigheid algemeen geldende grens. Thans geeft de Grondwet o.m. nog met de volgende argumenten: Het zou te betreuren zijn, dat. ingeval een gerechtigde tot de troon reeds in de aanvang van zijn 19de levensjaar geroe pen wordt de regering op zich te nemen, hem in feite de pas wordt afgesneden aan dat de Koning meerderjarig is als tot het vervolgen van zijn op de vervul zjjn 18e jaar is vervuld. Het motief, het welk indertijd voorzat by het bepalen van deze lage leeftijd, namelijk de wens om een eventueel regentschap zo kort mogelijk te doen duren, moge ook thans niet van betekenis ontbloot zijn; niet ont kend kan worden, aldus de regering, dat ln het huidige tijdsgewricht de leeftijd van 18 jaren te laag moet worden geacht. Zij stelt daarom een Grondwetswijziging voor om de leeftyd op 21 jaren te stel len. Het staatsbestuur ls Immers in de loop der laatste decennia zozeer In inge wikkeldheid en omvang toegenomen, dat aan het inzicht en de kennis van de Vorst veel hogere eisen worden gesteld werd f 400.- boete geëist. Dc aannemer jar„, G. F. uit Hengelo hoorde een boete van X 150.tegen zich eisen, regering motiveert haar voorstel ling van de hem wachtende gewichtige taak gerichte studies. Dit argument geldt mutatis mutandis evenzeer met betrek king tot het tijdstip, waarop de Prins van Oranje of do dochter des Komngs, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, van rechtswege regent ervdan meerderjarig wordt. Zij geldt niet, althans in veel mindere mate, met be trekking tot het bekleden van het lid maatschap van de Raad van State door de Prins van Oranje en de dochter des Konings. die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, na de vervulling yan hun 18de jaar. Deelneming in collegiaal verband aan de werkzaamheden van de Raad van State kan juist in belangrijke mate bijdragen tot de vorming van da aanstaande drager of draagster der KAl°sn'de meerder jarIgheidsgréns 21 jaar wordt, dient rekening te worden gehou den met de mogelijkheid van een eerder huwelijk, waartoe bij de wet toestem ming is verleend. Dat zulks in de gelden de bepaling niet is geschied, is verklaar baar; immers een huwelijk van de Ko ning beneden de leeftijd van 13 jaar, be hoort tot de grote onwaarschijnlijkheden. Hetzelfde kan echter niet worden gezegd van een huwelijk beneden de leeftijd van 21 jaar. Inmiddels dient ook rekening te wor den gehouden met de mogelijkheid van zodanige omstandigheden, dat het staats, belang medebrengt, dat de Koning, dan wel de Prins van Oranje of de dochter des Koning, die de vermoedelijke erfge naam is van de Kroon, reeds op acht tienjarige leeftijd, althans voor het be reiken van de 21-jarige leeftijd, meer derjarig worden. Mitsdien wordt vastge steld in de Grondwet de mogelijkheid te openen, dét de wet in gevallen, als hier bedoeld, de nodige voorzieningen kan treffen. Voor te schrijven ware, dat de Staten- Generaal over het ontwerp van een wet, als hier bedoeld, beraadslagen en be- il uiten in verenigde vergadering. Het Nederlandse m.s. „Java", dat de Nieuwe Waterweg was uitgevaren, heeft op zee de Nederlandse coaster „Mary Ward", 370 b. r. t. en eigendom van P. v. Leeuwen Boomkamp te Amsterdam, met machineschade aangetroffen. De „Java" heeft het schip op sleeptouw genomen en teruggebracht naar Rotterdam. De „Mary Ward" was op reis van Rotterdam naar Esbjerg. Deifzyise burgemeester met pensioen. De burgemeester van Delfzijl de heer L. H. van Julsingha zal per 1 Juni a.s. de gemeente met pensioen verlaten. Hij we-d in 1937 in zijn huidige functie benoemd na sedert 1919 als gemeente-secretaris de gemeente Delfzijl gediend te hebben. „Siba.iak" in Curacao. De „Sibajak", met Nederlandse emigranten voor Nieuw- Zeeland aan boord, is Dinsdagmiddag in de haven van Curacao aangekomen. Mijnramp op Spitsbergen. Bij pen gas ontploffing in een kolenrnpn te Longyear City op Spitsbergen zyn Maandagmor gen zes mijnwerkers omgekomen en drie ernstig gewond. Dit was het tweede gro te mijnongeluk, dat ooit op Spitsbergen heeft plaatsgevonden. Religies in W.-Diiitsland. Volgens do gegevens van de in 1950 in West-Duits- land gehouden volkstelling is een vijfde van de bevolking in West-Duitsland na de oorlog het land binnen gekomen. Er zijn 24.400.000 protestanten en 21.600.00.1 katholieken. Vijf Polen ter dood veroordeeld. Vol gens radio-Warschau zün vijf Polen die Maandag in de Poolse hoofdstad terecht hebben gestaan op beschuldiging van spionnage en sabotage, ter dood veroor deeld. Westduitse communisten openen offen sief. De Westduitse communistische par tij is Dinsdag een nieuw krachtig offen sief begonnen tegen het plan van de regering, de partij te verbieden door haar ongrondwettig te verklaren. Er zullen proteststakingen worden georganiseerd en de regering van Adenauer zal door de communistische partij op haar beurt van ongrondwettige activiteit worden aangeklaagd. Amerikaanse hulp aan Joegoslavië. De Amerikaanse ambassadeur en de Joego slavische minister van buitenlandse za ken hebben Dinsdag te Belgrado een overeenkomst betreffende economische samenwerking ondertekend. De overeen komst is van geliikp aard als die, welke met. andere landen, die Amerikaanse hulp ontvangen, werden gesloten. Minister Van den Brink naar Bonn Minister Van den Brink zal van Maan dag 14 tot Donderdag 17 Januari a.s. een bezoek brengen aan de West-Duitse Bondsrepubliek. De bewindsman zal o.m. enige Duitse industrieën bezichtigen. Koninkiyke H. B. S. 75 jaar. Dit jaar zal het 75 jaar geleden zijn, dat de ge meente Apeldoorn na herhaalde en drin gende verzoeken van Koning Willem III overging tót stichting van haar eerste H. B. S. De koning was hiermede zo inge nomen, dat hij de school het recht gaf, het praedicaat „koninklijke" te voeren onder de titel: Kon. H. B. S. „Prins Hendrik", naar de broer van de koning. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter goedkeuring van het, op 31 Mei 1951 te 's-Gravenhage gesloten cultureel verdrag tussen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika. Het verdrag voorziet in een uitwisse ling van de wetenschappelijke staf van instellingen van hoger onderwijs, weten schappelijke onderzoekers, studenten, le raren. onderwijzers en andere personen, die daarvoor geschikt bevonden worden. Het wil de samenwerking bevorderen tussen wetenschappelijke verenigingen en erkende jeugdorganisaties in beide lan den en bezoeken over en weer stimuleren van daartoe aangewezen personen of groepen van personen, met het doel de culturele samenwerking te bevorderen. Voorts zullen studiebeurzen ter be schikking worden gesteld ten behoeve van academisch gevormden. Evenals dit het geval is bij de reeds met andere lan den gesloten culturele verdragen, is voor de uitvoering van dit verdrag een com missie ingesteld. Zij staat onder voorzit terschap van mr J. Donner eii is samen gesteld uit vooraanstaande personen uit het wetenschappelijke, culturele, kerke lijke en economische leven in Nederland, alsmede vertegenwoordigers van de mi- ni'sterïes' van O.. K. en w. en van Buiten landse Zaken. In Zuid-Afrika is een over eenkomstige commissie ingesteld. iVan onze correspondent) Op het terrein van de Coöperatieve Melkprodiietenfabriek „Ommelanden" te Groningen, waar men op t ogenblik werk'* aan een nieuw gebouw tot uit- breiding van de fabriek, gebeurde dezer dagen een ernstig ongeluk. Van een vrachtauto rolde een betonnen heipaal van ruim duizend kilo, boven op de be nen van de arbeider J. K- "et slacht offer werd zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hy thans aan de gevolgen is overleden. Directies van ca 130 grote be^'jven uit de provincies Groningen, rriesiana, Drente en Overijssel hebben een schrij ven tot de leden van de gericht, waarin de Kamerleden wordt gevraagd om. alvorens hun keuze te be oalen omtrent de vestigingsplaats van de tweede Technische Hogeschool, eerst kennis te nemen van de argumenten, die naar voren gebracht worden in bet rap- ■oort „De waarde van <*en Technische Hogeschool in Noord- en Oost-Neder land". In een korte openbare vergadering der Eerste Kamer zijn gistermiddag de afde lingen samengesteld. Deze zijn vervol gens bijeengekomen tot het kiezen van voorzitters en onder-voorzitters. Na her opening der openbare vergadering is besloten onmiddellijk na deze vergade ring een aantal wetsontwerpen in de afdelingen te onderzoeken. De voorzitter heeft medegedeeld voor nemens te zijn de Kamer bijeen te roe pen tegen Dinsdag 15 Januari, des na middags te half twee; des avonds en zo nodig de volgende dag zal deze verga dering worden voortgezet. Aan de orde zullen dan worden gesteld het wetsont werp tot regeling van het Assurantiebe- middelingsbedrijf en het wetsontwerp houdende toezicht op het Credietwsz.en. Gisteravond kwamen de afdelingen bij een tot onderzoek van de rijksbegroting. Vandaag zal de KLM sinds de ope ning van de Afrikalijn op 7- October 1947 de 500-ste retourvlucht Amsterdam- Johannesburg maken. De ontwikkeling van deze trans-Sahararoute van de KLM is in de loop van deze vier jaar gun stig gewèest. Werden in 1948 ongeveer 7800 passagiers vervoerd, in 1951 waren dit er bijna 10.000. De route, welke enkele malen werd gewijzigd' loopt thans via Frankfort. Rome, Kano. Brazzaville naar Johannesburg en wordt in mincér dan 30 uur door snélle Douglas DC-6 vliegtuigen afgelegd. In ruim vier jaar werden tussen Amsterdam en Johannes burg ruim 35.000 passisgiers. 105.819 kg post en 687.336 kg vracht vervoerd en werd door de lijnviiegtuigen op deze route ongev. 10- millioen km. gevlogen. Het hoog militair gerechtshof hcerr gisteren de soldaat T. W. uit Wortiier wegens het zich niet verwijderen uit een oploop tijdens de Eindhovense kermis tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. De soldaat N. B. uit Amsterdam kreeg zes maanden met aftrek van voorarrest wegens verzet, tegen de politie tijdens die velletjes, terwijl de zaak tegen de soldaat G. K. uit Apeldoorn, die met een onder officier van de marechaussee schermut selde, werd aangehouden. De krijgsraad had K. en B. resp. tot een jaar, waarvan tien maanden voorwaarde lijk en zes maanden, waarvan vier voor waardelijk, veroordeeld. W. was vrijge sproken. In Makassar is overleden de eerw. zuster M. Jeanne (in de wereld Maria Gerarda Heuvel). Zij trad reeds jong in het kloos ter en ging na jarenlange dienst bij het onderwijs in Nederland, naar Indonesië. 25 jaar geleden kwam zij in Makassar aan, waar zij zich zeer veel vriendschap heeft verworven. Dit jaar zou zij haar gouden kloosterjubileum vieren. Een lange stoet volgde de baar bij de overbrenging van het stoffelijke overschot. Het 314 ton metende Duitse m.s. „El- bing IV" (een goede bekende van de Rotterdamse haven), dat 28 December uit Stockholm naar Kotka (Finland) is ver trokken. wordt vermist. Het Zweedse radiostation Stavnaes heeft de schepen verzocht uit te zien en eventuele meldin gen te richten aan het radiostation. Iemand ziet, dat uit een vóór hem rijdenden auto llnkt een arm wordt uiifeitoken. Wat kan dit beteekenen f jetl jtsWI (iq 3*p 'ipin^re» tnp|t puttuaiiep '»u»a I'm ijoo unaq»* J»H) 1, J?tp nfiyi" pj«»ï 4PjOM J3 C ■)U9ÏÏJ Sou iau '»lÏOA U8w Z -jtiJji u i utA gate ap Jdoin puiujsj (Van onze correspondent) De machinisten-motortractie A, F- Damler uit Den Haag en F. de Jongw» Alkmaar xuaren gistermorgen tussen AM- maar en Den Helder de belangrtp- Schagen werd door de V-V-V. aldaar een krans van dennegroen en tulpen aan de trein gehecht. In Den Helder werden enthousiaste toe spraken gehouden door kapitein ter zee Quaójer. die in zijn welkomstspeech de N.S. nog een verlanglijstje van de Kon- Marine ^anbood, door de burgemeester van Den Helder mr G- D. Reehorst, die de dank van de' bevolking van Nieuwe- diep vertolkte die dank was des te groter naarmate er wensen waren en die waren er vele en ten slotte door de heer IC Groenewegen namens de V.V.V., maar en uen nemer «■- wneer IC Groenewege» v.v.v-, mensen van de Kop van Noord-Hoiw die het treinpersoneel een ferme sigaar toen zij overal onder grote belangsteluny i anbood Daarna zetten alle genodigden de eerste diesel-electrische verbinding zich a£m de fee9tdisch, waaraan nog vele tussen beide plaatsen tot stand brachten. De diesel-electrische trein ral voortaan van Dinsdag tot en met Donderdag vijf maal. heen en tueer rijden en 's V rijdags viermaal vice-versa- Dat dit voor de bewoners van de Kop van Noord-Holland een grote verbetering betekont, waaraan lang behoefde werd gevoeld, bleek overduidelijk uit de fees telijke aankomst te Den Helder, waar honderden belangstellenden voor het station stonden opgesteld- De trein werd opgewacht door een erewacht der Kon. Marine; de Marvo begroette de trein met een daverend welkom via de luidsprekers en met een feestelijke fanfaremars- u V.V.V, 'Den Helder nam het initiatief een uitbundige feestelijkheid. d Op het station te Alkmaar w«a trein om 9-19 uur vertrok waren zig een deputatie van de N.S„ onder wie de heer W. R. Blankert. chef dlenn ex ploitatie als vertegenwoordiger M de directie der spoorwegen, de gemeentebe- sturen van Den Helder en Schagen de DlaatseUike V.V.V.'s d« chef staf van de commandant zeemacht Nederland, kapi tein ter zee A. J- Quanjer en Ltz. I D- L- de Kroon, hoofd bureau O.S. en O. en Marvo en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. In zich aan speeches en beste wensen werden ge hoord. De frequentic van de nieuwe diesel- electrische treinen van Alkmaar naar Den Helder v.v. zal in Mei met ingang van de zomerdieils,ll"efellllS worden verdubbeld. Dan sai °°k ue snelheid die nu gelijk is aan die der stoomtreinen worden opge voerd- Met ingang van gisteren zijn ook op andere baanvakken tn Nederland diesel- electnsehe treinen ingezet, o.avoor het eerst, tussen Harlingen en Leeuwarden en tussen Groningen en Winschoten. Op de baanvakken Nijmegen—Dordrecht en Arnhem—Winterswijk zijn gisteren en kele treinstellen meer in dienst gesteld- De diesel-electrische treinen kunnen oP het baanvak Alkmaar—Den Helder voor- alsnog niet op de Zaterdagen, Zondagen en Maandagen rijden, zoals dit als in één op de verlanglijst van de Kop van Noord-Holland staat, omdat de Zaterda gen en Maandag gekozen zijn voor het onderhoud van de treinstellen, welke voor het aantal passagiers tijdens de weekeinden toch niet voldoende zijn. De lijn AmsterdamEnkhuizen zal misschien deze zomer nog met diesel" eleotrische treinen worden gereden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4