Fanatiek onafhankelijkheids streven in Tunesië „Rood ligt ook hier op de loer Lokte advocaat meineed uit? w m m de pijp Buien rukken aan QH.COORS1 Emiel stem van Hemeldonck, van de Kempen de Een van Vlaanderen» vrucht baarste vertellers éJÈ mijmeringen maan.. r Bezorgdheid over „Spil van Noord-Afrika" Ook hier de oorlog.... :CM Van vorstperiode voorlopig geen sprake Observator -e. Vlaamse schrijvers en boeken (I I) Harry Prikker. ZATERDAG 12 JANUARI 1952 PAGINA S De Neo Destour weert zich in Tunesië. Het is de partij, welke naar onafhankelijkheid van dit land streeft, dat pas in de vorige eeuw- onder Frans gezag kwant. Dit gezag was hedoeld als een soort bescherming en het is juist hierop, dat de voorstanders van een onafhankelijk Tunesië zich beroepen. Franse troepen trokken Tunesië binnen, na een overeenkomst tussen Frankrijk en de Bey van Tunis. Het was 'van de kant van de laatste niet helemaal vrij willig gegaan, maar het geschil werd toch in der minne geschikt, met het z.k. Rardo-verdrag van 12 Mei 1881, nadat Franse troepen het land binnengemarcheerd waren. Frankrijk maakte het hierdoor aan Italië onmogelijk, in Tunesië grotere invloed te krijgen en het dekte zich, wat Algerië betreft, in de rug, begon tegelijkertijd zijn koloniaal hep it in Noord-Afrika af te ronden. Tunis werd evenwel niet geannexeerd en mede daardfcor is het er tot voor kort rustiger gebleven dan- elders in Noord-Afrika. Groeiend nationalisme Alles voor de vrijheid Gemoedelijker, maar even fanatiek Dreiging met communisme Kansen voor Moskou verschaft U wolken vang wot. Waardevolle sleutel positie Gevaar ligt bij de massa etal&gebouw winkelbefimmermgen verbouwingen Bezorgdheid V-. Als een onbedorven kind EMIEL VAN HEMELDONCK Drie verhalen Historische verbeeldingen Dit verhaal is boeiend en levendig verteld. Van Hemeldonck verstaat bij uitstek de kunst om zijn lezers mee te I slepen en deze gave stelde hem dan ook in staat om twee groots opgezette histo rische romans te schrijven, die tot de laatste bladzijde blijven boeien, al zou den enkele besnoeiingen ongetwijfeld winst hebben betekend. Liever VRIJHEID dan welvaart W e hebben, wat ons persoonlijk betreft, goede herinneringen aan Tunesië. Aan het moderne Tunis, de fraai aangelegde, witte stad met de romantische inlandse wijk, waarin de soukhs, de bazars en winkelstraten, een prachtig stuk Oosten vormen, geheimzinnig en romantisch. Bij Tripolitanië en de Cyrenaika vergeleken was Tunesië rijk, met een in menig opzicht welvarende bevolking en uitgestrekte, vruchtbare gebieden, bases en interessante oude steden. Qabès, de mooie oase in het Zuiden, Kairouan, de heilige stad in het midden, Sfax en Soussah, de- drukke havensteden en Tunis zelf met zijn omgeving, dit alles was uitsluitend toeristisch al een bijzondere bezienswaardigheid. Bij Tunis Carthago's ruïnen en het onvergelijkelijke, op een heuvel gelegen Arabische stadje Sidi Bou Said, een stuk versteende Buizend en Eén Nacht. Ja, vergeleken bij Lybië en de Cyrenaica rijk en in vergelijking met Algerië en Marokko gemoedelijk, bijna liefelijkmet een vriendelijke, bereidwillige bevolking, dit Tunesië. In dit Tunesië eeft de oorlog deer lijk huisgehouden. Men weet het, Rommel hield er voor het laatst tegen de in Noord-Afrika gelande Amerikaanse en Engelse legers stand, nadat hij in Lybië voor het Achtste Leger van Montgomery had moeten wijken. In het Noordelijke 1 1. r 1nrr\ avo I 7lin gedeelte van Tunesië vooral zijn grote veldslagen geleverd en ge ruime tijd heeft daar het lot yan Europa aan een zijden draad ge hangen. Want het leek wel, of Rommel niet uit de kop van Tunis was weg te slaan. Aan de welvaart van Tunesië werd een zware slag toegebracht. Niet rninder dan twaalf duizend auto's, vrachtwagens en tractors werden door de Duitsers gerequideerd. Zestien duizend, vijf honderd huizen werden verwoest en meer dan honderd duizend personen dakloos gemaakt. Dat fe een groot aantal op een totale bevolking van ongeveer 3 millioen mensen. Het spoor wegstelsel werd ontwricht en zwaar be schadigd. De havens van Bizerta, la Gculette, de istad Tuniis, Soussah en Sfax leden danig onder bombardementen' Veie openbare gebouwen, sohiolen, zie kenhuizen, krachtwerken etc. kwamen zwaar gehavend uit de oorlog te voor schijn. 'MaarTunesië Ikon tegen een stootje en na 1945 is er heel wat gedaan om de oude toestand te herstellen. De oorlog bracht evenwel ook de Arabische en de Berberbevolking van bet binnen land in contact met het Wei-ten. Ook da Bedoeinen „de menisen van het veld" 'kregen eniig idee van Westerse denk beelden en Westerse toestanden en met de aan de Arabieren eigen intelligentie vormden ze zich een oordeel. Ze leerden ook de Arabische wereld zien als één groot geheel, in zoverre ze zulks al niet reeds onbewust hadden gedaan en tege lijkertijd met het Arabische gevoel van broederschap brak zich een Tunesiaans nationalisme baan, dat steeds sterker tegen de Franse ovenheemng stelling nam en waarin de bevolking der steden niet meer de hoofdrol bleef spelen. Frankrijk heeft getracht, het natio nalisme van. de Tunesiërs te dempen, door het land deelneming in de z.g. Franse Unie voor te stellen. Doch noch de juiiste bedoeling van deze Unie, noch de positie van Tunesië werden helder uiteengezet en tegelijkertijd ontstond er onder de „colons" de Franse kolonisten, een fel verzet tegen het toegeven aan de eisen der Arabieren tot meer zelf bestuur, dat uiteindelijk moet uitlopen op Tunesië'is onafhankelijkheid en aan sluiting bij de Arabische Liga. De „ooions" beschouwen zich als het zout der aarde van Tunesië. Ze hebben het vruchtbaar gemaakt en allerwegen werkgelegenheid versohaft, moderne landbouwmethoden ingevoerd en nieuwe culture:. Volgens hen zal Tunesië weer tot armoede vervallen, wanneer zij nood gedwongen het land zullen moeten ver laten. Zij menen, dat de intellectuele élite van Tunesië niet tot regeren in staat is en het land weer in zijn vroe gere, verwaarloosde staat zal doen terug vallen. Maar nu is het merkwaardige en dit dient men steeds in het oog te houden, wil men iets van het latente conflict tussen de Westerse landen en de Arabische van Noord-Afrika en het Nabije Oosten begrijpen, dat de Tunesiërs zélf de huidige, onder Frans bestuur verworven welvaart slechts matig waarderen. Onafhanke lijkheid en vrijheid lijkt hun een groter goed dan wat meer brood. Ze willen zelfs iets minder eten, wanneer hun eigen vlag frank en vrij over hun eigen land zal wapperen en een beetje wanbestuur door hun land genoten nemen ze dan op de koop toe. Het is deze mentaliteit en de uitge sproken minachting voor de „ongelovige", welke aan het Arabische verzet een spe ciaal karakter geeft. De meeste Wester lingen kunnen, verliefd op hun tech nische suprematie als ze zijn, deze op- vat/ing niet begrijpen. Vandaar, dat ze zich nauwelijks kunnen voorstellen, dat de Arabieren volkomen tegen hun eigen belang in met het Westen zouden willen breken. Perzië is hiervan inmiddels wel een heel duidelijk voorbeeld. En in Ma rokko en Algerië, waar de Fransen ge durende de laatste jaren reeds heel wat te stellen hebben gehad, zou dit vermoe delijk al gebeurd zijn, wanneer daar niet een sterk bezettingsleger de activi teit van de minderheid der extremis tische groepen met sterke hand beteu geld had. In Tunesië hebben de Fransen tot dus ver een gemakkelijker taak gehad, om dat de Tunesiërs gemoedelijker van aard zijn. Een Noord Afrikaans spreek- Het Amsterdamse gerechtshof heeft gis teren de reeds tweemaal uitgestelde zaak tegen rar dr H. van H., die op 31 Juli Van het vorige jaar door de rechtbank te Utrecht tot 1 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het uitlokken van een meineed, voortgezet. Deze zaak is de nasleep van een affaire betreffende het handelen in valse dollars, waarvoor een zekere D. I. destijds terecht moest staan. Mr Van H. .was zijn verde diger. In het proces tegen D. I. legde een zekere J. als getuige een verklaring af, die ontlastend was voor verdachte D. I. Op de tweede zitting van de rechtbank, toen hij zijn verklaring herhaalde, werd J. verdacht van het afleggen van een meineed, gearresteerd. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat mr Van H. de getuigen verklaring voor hem op schuit had ge steld en een in handen van een zwager van D. I. zijnde schuldbekentenis van J. als dreigement had gebruikt, om J. tot het afleggen van zijn valse verklaring te brengen. De procureur-generaal zeide m zijn requisitoir, dat dit geen aliedaagsê zaak is. „Naar mijn mening", zo zeide Juj „heeft de verdachte zich niet moreel alï advocaat weten staande te houden. De eerste eis van 2 jaar,' vind ik niet te boog, maar ik wil er rekening mee houden, dat we hier te doen hebben met een man, die de gewijzigde verhoudingen niet heeft aangekund. Spr. doelde hierbij op hei feit, dat de verdachte zijn loopbaan is be gonnen als klerk op een advocatenkantoor en bovendien zal hij een ander baantje moeten zoeken als hij gestraft wordt". Hij zeide overtuigd te zijn van de schuld van verd., eiste tenslotte een gevangenis straf voor de tijd van een jaar en drie maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger meende, dat in deze zaak vrijspraak zal moeten volgen, omdat hij de verklaring van J. sterk in twijfel trekt en zeide tot slot: „mocht uw hof het schul dig uitspreken, bedenk dan, dat deze man al zwaar gestraft is door het feit, dat hii dan niet meer in de advocatuur zal kun. nen terugkeren". De uitspraak in deze zaak is op Vrijdag 25 Januari a.s. bepaald. woord zegt: Een Marokkaan is een vech tersbaas, een Algerijn een kerel, een Tunesiër een vrouw. Toch is de Tune siër niet iemand, die zich op de lange duur in een hoek laat drukken. Bij re cente stakingsconflicten is de Fransen wel gebleken, dat ze, als het er op aan komt, hun mannetje staan en in fana tisme niet voor hun Arabische broeders elders onderdoen. De Tunesiërs weten, dat hun land rijk is aan delfstoffen en ook agrarisch van groot belang is. De afgelopen oorlog heeft hun voorts duidelijk gemaakt, hoe belangrijk in stategisch opzicht de lig ging van hun land is. Tunesië is als het j ware de spil, waarom Noord Afrika 1 draait. Vandaar, dat de leuze van de Neo Destour steeds meer ingang vindt. Deze onafhankelijkheidspartij wenst een nieu we grondwet en de leider, Habib Bour- guiba, die geneigd is, met de Fransen samen te werken, streeft naar volledige onafhankelijkheid. Zoals Salah Ben Yoessef, de secretaris generaal van de partij het onlangs uitdrukte, zullen het Franse bestuur en het volk van Tunesië tot overeenstemming moeten komen in zake de vraag, of Tunesië thans in staat is, zichzelf te besturen. De Franse be zetting was als tijdelijk bedoeld. „We hebben in de oorlog een lesje ge leerd, verklaarde hij. In de volgende zullen we volkomen onafhankelijk eisen en slechts dan met West Europa samen werken. Tunesië zal dit alleen doen als souvereine staat. Laat men er in Frank rijk rekening mede houden, dat minach ting voor de eisen der Tunesiërs de communisten in de kaart speelt, die dank baar van de steeds toenemende rust on der de bevolking gebruik zullen maken. Wij als partij zijn niet in staat, de mas sa tegen te houden en we zouden zelfs gedwongen zijn, ons aan het hoofd van een al of niet met communistisch geld gesteunde onafhankelijkheidsstrijd te stellen. Algehele onafhankelijkheid is volgens de uitspraak van het Tunesische Nationale Congres de enige mogelijkheid voor Frankrijk, om in het verleden be dreven onrecht goed te maken. Tevens is ze de enige mogelijkheid, om de vei ligheid van Tunesië te waarborgen. Ik voor mij twijfel er niet aan, dat we deze onafhankelijkheid binnen afzien bare tijd zullen verwerven aldus Yoessef. Dit zegt een kopstuk van een partij, die tijdens de Duitse bezetting weigerde, met de bezetters samen te werken. Het lijdt geen twijfel, dat de Franse communisten momenteel m Tunesië een machtige Vijfde Colonne organiseren en ze ondervinden hierbij krachtige hulp van de veel sterkere communistische partij in Algerië. Bij een conflict tussen het Westen en Sovjet-Rusland is Tunesië voorbestemd, als een wig in de positie der geallieérden in Noord- Afrika te worden gedreven. Men meent te weten, dat reeds toezeggin gen gedaan zijn omtrent volledige onafhankelijkheid, het landen van parachutisten en het zenden van materiaal, indien Tunesië zich van West-Europa afkeert. Een zich met Sovjet-Rusland ver. enigend Tunesië zal de Engelse en Amerikaanse troepen in het Nabije Oosten direct van West-Europa af snijden en de Atlantische havens van Marokko zouden voor het aanvoeren van versterkingen volkomen waarde loos worden. Aangezien de gemid delde Arabier in Noord-Afrika het gevoel heeft, door de Fransen in de steek gelaten te zijn en achtergesteld V Oud en nieuw in Tunesië. Een moderne autobus bij een oude stadspoort van een stadje in het binnenland. lÉÉHMilaMH te worden, maken de Sovjet-Russi sche propagandisten een goede kans, in Tunesië Frankrijk en daardoor West-Europa en heel de organisatie van het Atlantische Pact in het hart te treffen. Zo gezien, bekleedt momenteel Tune sië een uiterst belangrijke sleutelpositie. En het lijkt de vraag, of Frankrijk op het beslissende uur in staat zal zijn, zich er te handhaven. Men ziet dit in Parijs wel in en heeft bereids belangrijke concessies willen doen. Maar hiertegen is weer, zoals gezegd, verzet gerezen. Practisch is Tunesië een door de Fran sen bestuurd land, met de Bey van Tunis als een ledepop. Het land is in negentien districten verdeeld, aan het hoofd waarvan een controleur-civil staat, dus een ambtenaar, die in feite het ge zag uitoefent. De Tunesische kaid (rech- tei) is in theorie gouverneur, doch bezit geen werkelijke macht. Onder hem staan de burgemeesters en de sheiks. Alle be langrijke openbare posten worden door niet-Arabieren bezet. De z.g. Grand Con- seil te Tunis, die voor de helft uit .Tu nesiërs en voor de andere helft uit Fransen bestaat, is in menig opzicht slechts een wassen neus en heeft alleen een adviserende functie. Herhaaldelijk hebben de Arabische leden geweigerd, met hun Franse collega's samen te wer ken. De resident-generaal is de werke lijke gezagsdrager in Tunesië. Omdat de Tunesiër plooibaarder is dan de Algerijn en de Marokkaan, lijkt het, voor de buitenwereld, zoals gezegd, alsof de Fransen in Tunesië op minder moeilijkheden stuiten dan in Algerië en Marokko. De leidende persoonlijkheden in Tunesië zien bovendien heel goed in, dat samen werking met Frankrijk heilzaam voor hun land is. Tunesië mist tech nische experts en landbouwkundigen en er kan nog veel gedaan worden, om de grond te verbeteren. De Fransen hebben op het gebied van de watervoorziening veel gepresteerd. Helaas kan een opgezweepte massa, evenals elders in Noord-Afrika - men zie slechts naar Egypte het heft in handen nemen. Alsdan wor- (Van onze weerkundige medewerker) De kalender wijst vandaag alweer 12 Januari aan. Wij merken reeds goed, dat de middagen gaan lengen, maar Koning Winter blijft onvermurwbaar in zijn win terslaap. Dat wil niet zeggen, dat het af en toe niet eens winters toe gaat; de hagel- en sneeuwbuien, die gisteren en vandaag zijn gevallen wijzen erop, dat het koud is in de bovenlucht. Maar van een vorstperiode kan voorlopig geen sprake zijn, ofschoon dit niet bete- voorhaven ioi - tel 54971-39012 den de gematigde elementen ter zijde geschoven. Dit kan ook in Tunesië gebeuren en het is daarom, dat men met een zekere bezorgdheid de blik haar dit mooie en interessante land wendt waar die pioniers van de Franse beschaving, de Witte Pa ters, eveneens veel zegenrijk werk heb ben verricht en een groot aandeel hebben gehad in de geestelijke verheffing van de massa, terwijl ze tevens belangrijke culturele contacten tussen Frankrijk en Tunesië legden, o.a. door de oprichting van het IBLA. het Institut des Belles Lettres Arabes. We hebben tevoren van Berbers en Arabieren gesproken. Volledigheidshalve stippen we hier nog even aan, dat ue Berbers de oorspronkelijke bewoners van het land zijn, die in Tunesië evenals m Algerië en Marokko woonden, toen a Arabieren er binnenvielen. Beide hebben zich sterk met elkander vermengd ofschoon in de uithoeken Van Tun zuivere Berbers- worden agg^HMj- De voorheen Christelijke of Berbers namen de godsdienst en der Arabieren oover. kent, dat er deze winter niets meer van schaatsenrijden zal komen. De winter is wel een heel eind gevorderd, maar half weg zijn wij nog niet helemaal, zodat er nog veel kan gebeuren. Deze week is het soms wel merkwaar dig toegegaan met het weer. Woensdag avond had het centrum van het land zelfs een onweer, dat bijna een duur duurde, met felle bliksemstralen en zware dreu nende donderslagen en regen, hagel en sneeuw. Ook vanmorgen was het op vele plaatsen in West-Europa nog buug en guur; van IJsland tot op de Noordzee is de wind Noordelijk, zodat de lucht regel recht uit het Poolgebied komt. Daardoor is deze lucht zeer doorzichtig en steken de prachtige buienwolken af en toe zeer fei tegen de diepblauwe hemel af. Boven de oceanen zijn er nog steeds nieuw» depressies, die naar West-Europa opruk ken. De eerste zal zich via Frankrijk naar het Oosten verplaatsen, zodat wy daarvan geen last zullen hebben. Een nog nieuwere depressie boven de Oceaan zaï pas na Zondag in Europa arriveren, zodat er morgen geen langdurige regenval is ie wachten. Wel blijven in de dikke, koude luchtlaag boven ons land buien mogelyk, zodat wij niet helemaal op een droogje zullen komen te zitten. Dit laatste is ech ter heel normaal voor een winter, waar in het echte winterweer zoek is. Zelden heeft iemand zijn talent en zijn werkzaamheid zo volkomen ge schonken aan één bepaald object als Emiel van Hemeldonck heeft gedaan en (blijkens de aankondiging van zijn plannen) wil blijven doen. Zijn grote liefde geldt de Kempen, het zandachtige gedeelte van de Belgische provincies Antwerpen en Limburg. Hij wordt niet moe er van te vertellen: van de rijke natuur, de door en door gezonde bevolking en het bewogen verleden. De laatste tijd wordt zijn liefde overschaduwd door een grote zorg: de Kempen, lang ongerept gebleven, wordt bedreigt door ingrij pende veranderingen, die niet alleen de natuur, maar op den duur onge twijfeld ook de bevolking zullen aantasten. De jeugd van Tunesië in de Koranschool. Dit zijn de jongste leerlingen. Misschien wordt dit kleine joch eens een groot Arabisch geleerde Er zal in de Kempen een reusachtig legerkamp worden ingericht. Dit offer aan de veiligheid van het Westen is bij zonder zwaar, want grote gebieden, die eeuwenlang een verrukking voor het oog zijn geweest, zullen voorgoed verminkt worden. Het hele aanzien van de streek zal erdoor veranderen. De stilte zal ver broken worden door het af en aan rijden van leger-auto's en het marcheren van soldaten. De bevolking, die lange tijd haar stoere en gesloten aard heeft be waard, even trouw aan het land als aan het geloof, zal vreemde invloeden niet kunnen tegengaan. Wat er op het spel staat, laat zich indenken. Toen de schrijver zijn indrukwekkende serie „Berk en Brem" beraamde, zal hij niet vermoed hebben dat niet alleen de grote romans „De groene Swaen" en „De Cleyne Keyser" op de historie geba- seerd waren, maar dat ook vele van zijn beschrijvingen van de huidige toestand in de Kempen weldra de weergave zou den zijn van iets dat voor altijd voor bij is. In „Regenboog der Kempen" heeft hij een onvergetelijk beeld van dit gebied geschetst. Met hoeveel liefde heeft hij de Kempen doorkruist, zoekend naar schil derachtige plekjes, naar merkwaardige trekken in het volksleven. Niet* 1* aan zijn aandacht ontgaanook het geloof (en, natuurlijk, het bijgeloof) van de Kempenaar genoot zijn aandacht, evenals de typische, gulle humor. (Deel I, „Land cn Volk"). Juist zijn ontleding van het karak ter van de Kempenaar is in bet licht van de komende gebeurtenissen van groot belang. De Kempenaar, zo zegt liij, beeft van nature het fijnbe snaarde gemoed van het onbedorven kind, maar de vergaande industriali sering beeft deze karaktertrek reeds aangetast. „De Kempische mens heeft er bepaald van zijn boedanigheden bij ingeschoten, en het is te vrezen dat bet daarbij niet blijven zalv" In het tweede deel, „Volk aan de ar beid", geeft de schrijver een boeiend overzicht van wat de „noeste wroeters", die de Kempenaars zijn, zoal doen om aan de kost te komen. Helaas zijn vele traditionele ambachten in betekenis ach teruitgegaan of geheel verdrongen honderden Kempenaars hebben 't edele Vol goede moed, ondanks zijn zorgen handwerk moeten verlaten voor werk in de fabrieken. Wiist de schrijver in de eerste twee delen al op de historische taak, die de grote abdijen in de Kempen op het ge- giote ao ontginning en ontwikkeling de eerste twee 'op "de* historiscl Jijen in de Ken h's-^eTf^erricït'^i^bet slotstuk van dit drieluik Glans' ran het verleden", legt h(j vooraf nadruk op het stempel, dat de kloosters op het culturele leven van de Kempen hebben gedrukt. Daar wij ook aandacht willen vragen voor de andere werken van Van Hemel donck, moeten we (helaas) met deze korte 'aantekeningen en een warme aan beveling volstaan. Deze drie boeken, rijk voorzien van prachtige illustraties, vor men een waardevol bezit voor ieder die zijn hart aan deze schilderachtige streek verloren heeft. Behalve in deze levendige beschrijvin gen heeft Emiel van Hemeldonck de jüempen ook verheerlijkt in een aantal verhalen en romans Bi^onde de drie lange verhalen. die onaer a „Kükverdriet" zyn gebundeld. Kijkverdriet is de naam van een van die dorre streken van de Kern pen die eeuwenlang iedere poging mt ontginning bebben weerstaan en die daarom namen ontvangen heb ben waarin de ontgoocheling der Kempische boeren doorkbnkt. Tegen de achtergrond van dit ^schap plaatst Van Hemeldonck drie meis jesfiguren: drie levensgeschiedenis sen, achtereenvolgens spelend in c e zestiende, de achttiende en de twin- tivste eeuw. De mensen leven, strij den en verdwijnen, maar bet Kem pische landschap blijft. Deze gedach te, die de drie vertellingen samen bindt. heeft Van Hemeldonck op in drukwekkende wijze gestalte gegeven In de roman „Land van Belofte" schetst de schrijver ons de eeuwige menselijke jacht naar het geluk, verbeeld in de fi guur van Lena, een meisje uit de Kem pen. Aanvankelijk hartstochtelijk, later koei berekenend, achtervolgt zij'haar ge- luksdroom; doch tenslotte begrijpt zij, slechts een sdhim nagejaagd te hebben, en komt zij tot berusting en aanvaar ding van het leven. „De groene Swaen" en „De Cleyne Keyser" bestaan elk uit drie dikke delen, de iaatste in één band. De werkwijze van deze verteller volgt de traditie, maar de goede traditieBeide romans hebben hetzelfde schema als „Land van belofte": na zware beproevingen komen mensen tot inkeer en berusting. Maar Van Hemeldonck heeft genoeg middelen tot zijn beschikking, om elk boek anders dan 't andere te maken dank zij een liefdevolle studie en een vruchtbare fantasie roept hij een veel heid van décors op; hij weet in elk verhaal een bijzondere sfeer te leggen en verlevendigt het met vele interes sante figuren en bijfiguren, kleurig ge tekend. Dit is eerlijke, ongecompliceerde ver telkunst van hoog gehalte. Historische achtergronden verlenen aan deze romans een aparte bekoring. Alle genoemde boeken zijn verschenen bij c)e Uitgverij Lannoo te Tielt, voor Ne-' aerland; KJemana te Wateringen. WEGENS hun moed, getoond in het missiewerk en bij de vervolgingen door de communisten is een aantal Hatholtehe priesters en kloosterlingen door de En- aélse koning onderscheiden. De gedeco reerden zyn geestelijken en zusters, dia jaren lang in de Britse koloniën en tn China hebben gemissionneerd. Dat is een- bet ere houding dan die van Canada. En dan zelfs van een niet-katholiek vorst. Moed belonen zonder aanzien van wat dan ook. IN DE Benedictijner Abdy van Mount Angel Engelenbergin de staat Oregon is de 78-jarige advocaat Marian Esier- mann priester gewijd door de aartsbis schop van Portland, mgr Howard. Tij dens dc plechtigheid, hield pater Beda- Reynolda, die zelf op 60-jarige leeftijd tot priester was gewijd, de preek. Pater Marian Estermann heeft als advocaat in de V.S. grote bekendheid verworven. Dergelyke typische gevallen van over gang komen bij een andere godsdienst toch maar niet voor. Ze moeten een on bevooroordeelde zoeker wel iets zeggen, DIT JAAR zullen in Rome twee inter nationale conferenties van katholieke vrouwen worden gehouden. Van 15—19 April komt de Katholieke Vrouwelijke Jeugd bijeen en behandelt het thema Levend geloof in een moderne tijd''. Voor dit eerste congres zyn reeds vele aanvragen binnengekomen, waarvan 100 uit Nederland, 200 uit Frankrijk, 500 uit Duitsland en van delegaties uit België, Oostenrijk, Zwitserland, Griekenland, Li- tauen, Malta, Mexico, Chili, de Verenigde Staten en Portugal. In de daarop volgende week zal de Unie van Katholieke Vrouwen het onder werp „De bijdrage der katholieke vrou wen tot de wereldvrede" bespreken. Bij de behandeling van deze onderwerpen worden de richtlijnen voor het leken- apostolaat der vrouw uitgewerkt. Levend geloof en wereldvrede. Wat een idealen waard om voor te ijveren. Het een is ech ter zonder het ander niet mogelijk. Als we nu eerst eens met onze millioenen ka tholieken een levend geloof demonstre ren, dan gaat het Ichenapostolaat van zelf en de wereldvrede bewaren is dan ook niet zo moeilijk meer. Thans zijn straaljagers nog een wapen. DE TERUGGANG van het geboorte cijfer blijkt zich in de Oostenrijkse hoofd stad te handhaven. Volgens de laatste officiële statistieken van de stad Wenen worden er thans tegenover 2000 sterfge vallen slechts ruim 800 geboorten gct.o- teerd. In December 1951 was het geboor tecijfer wederom 17j lager dan in de- voorafgaande maand. Afgezien van w<,- ke oorzaak dan ook Wenen is toch geen stad van alleen 70-jarxgen vor men boven gegeven cijfers by elkaar be droevend materiaal. Zo kan W enen toch niet meer de stad mijner dromen zyn. HEEL ERG zijn ook de cijfers uit. tie jongste aflevering van het Simavi-tijd schrift. Volgens radio Surukarta zijn -n het Wonogirische gedurende de portode Januari t.m. October j.l. in totaal 210.S77 personen door de vreselijke ziekte, de framboesia besmet, van wie 198 zyn overleden. Voorts zyn 859 pokkengevai- len geconstateerd waarvan 23 met dode lijke afloop. Gedurende deze periode zijn verder in het Wonogirische 831 personen, overleden aan pest. Er is nog wat te koop in de wereld. Laten we toch niet te gauw van mening zijn dat we het zo hevig kwaad-hebben. MORGEN is het in ieder geval u-eer Zondag. Zondag dat betekent offeren voor de nieuwe kerken. Van de kansel wordt weer de aandacht gevestigd op de houding der Wijzen. Aanbidding en offe ren. Dat is ook de levenshouding. Voor de rest een prettige Zondag met alsnog een Driekoningen-gezicht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3