FRANCO ais bliksemafleider Washington activeert belang stelling voor Spanje V ier nieuwe kazernes in Februari Generaal de Lattre de Tassigny overleden Zelfstandige organisatie CARLSEN DIT WEEKEND NAAR HUIS Aad de Haas' Kruiswegstaties Pakketjes van „thuisfront" met vreugde begroet Thans in een rustige sfeer te Maastricht geëxposeerd r De camera op 't buitenland Belangrijk initiatief Vruchtbaar werk van de R.A.O. „Heer wenst kennis making' Belangrijke figuur uit tweede wereldoorlog Kath. ziekenfondsen gedupeerd Oud-illegale strijders en Volksunie voor kathol iek toerisme te Rotterdam Doek valt over epos van de zee Zijn vrouw wacht met dochters in New Yersey V.. J Kerstmis in een Korea-bunker Patrouillediensten aan het front Grote kwaliteiten naast bezwaren als gemeenschapskunst Twaalf slachtoffers van vliegramp gevonden ZATERDAG 12 JANUARI 1932 PAGINA 6 VELUWS HOTEL AFGEBRAND Huwelijkszwendel bracht 26.000 op V. Kleden knopende soldaten Premieverhoging was niet te vermijden Dr A. VAN VOORTHUIJSEN OVERLEDEN Romantische ontsnapping Relaties verbroken C ORSON WELLES WIL „FYING ENTERPRISE" VERFILMEN Kapitein Carlsen (tot nu toe): „No" Oost-Berlijn iveet van niets „Met stomheid geslagen' mmmg: im Ras-artisl Etherisch Als gemeenschapskunst niet geslaagd Geen ruzie „WERKENDE LEDEN" VAN SPEELCLUBS Door politierechter veroordeeld DRACHTSE DUIMSTOKKEN- FABRIEK WORDT VERGROOT Jarenlang, van de dagen van de Spaanse 'burgeroorlog van 1936—'39 tot enige maan den geleden, stond Spanje op bijna vast gestelde tijden in het centrum van intense, maar allesbehalve welwillende belangstelling. Als het bijv. in Frankrijk politiek of economisch minder goed ging, dan was „Franco" een prachtige aflei ding. Wij weten werkelijk niet, wat er in Frankrijk aan democratie meer dan louter het naakte woord is overgebleven, want democratie is niet alleen vrijheid, maar evenzeer verantwoordelijkheid; maar het blijft voor de democratie vechten tegen ieder, die niet democratisch op zijn Frans is: en dat is Franco zeker niet. Dit jarenlange offensief is de laatste tijd sterk verzwakt. We zullen allerminst» be weren, dat bijv. in Frankrijk, Engeland, België en ook in Nederland bijzondere sympathieën voor Spanje zijn gegroeid, maar men is alom, mede onder de pressie van de Verenigde Staten, tot het inzicht gekomen, dat tenslotte Spanje tot de At lantische gemeenschap behoort en zelfs een uitermate belangrijke factor in de At lantische verdediging uitmaakt. Naar mate het Westen sterker wordt en dus het ge vaar van een Russische overweldiging minder dreigend, wordt de betekenis van Spanje als reduite, als het gebied waar men de opdringende vijand kan tegenhou den, ongetwijfeld iets geringer. Maar in een oorlog moet men met de hardste te genslagen, met de zwaarste risico's reke ning houden; en bovendien is Spanje een voortreffelijke lucht- en marinebasis en ook een oefenings- en rustkamp voor de landstrijdkrachten, speciaal de Ameri kaanse. Als er dan ook momenteel een Spaans probleem bestaat, dan ligt dit niet zozeer in het vlak van de ideologische tegenstel lingen als wel in het feit, dat de Verenig de Staten een veel en veel „vriendschap- pelijker" houding tegenover Madrid aan nemen dan de Westeuropese landen, zelfs na het volledig herstel van de diploma tieke betrekkingen van zich kunnen ver krijgen. Toen Washington even suggereer de, dat men ook Spanje in de Noordatlan- tische vredesorganisatie zou opnemen, was het Westeuropese antwoord beslist afwij zend. Washington heeft er zich zonder al te veel protest bij neergelegd; het kon dit doen, wijl het ook zonder Europa tot een doeltreffende overeenkomst met Spanje kan komen. De Spaanse bladen weten dan ook reeds te melden, dat onmiddellijk na de Nato-conferentie van Lissabon een bilateraal verdrag tussen de Verenigde Staten en Spanje zal worden gesloten. Zij voegen hier aan toe, dat dit pact geen politieke clausules zal bevatten; maar er zullen te Madrid twee bureaux gaan func- tionneren, het ene voor de economische behoeften; het andere voor de militaire aangelegenheden, welke onder leiding van Stanton Griffis de Amerikaanse hulp zul len regelen. Het doel van deze alliantie zal zijn: de kracht en de hulpbronnen van Spanje in de anti-communistische verde diging in de schakelen; daartegenover zal Amerika de Spaanse economie en indus trie en het leger krachtig steunen. Van Amerikaanse zijde is reeds bevestigd, dat Spanje deel zal hebben aan de M. S. A., de hulp in het kader van de wederzijdse veiligheid, gelijk daaruit ook de gelden voor Joego-Slavië zullen worden geput. Frankrijk heeft deze ontwikkeling met grote koelheid gevolgd, al kan men, en ook de Spaanse bladen zelf doen dit, con stateren. dat de toekomst van Spanje in de Franse pers met een zeker optimisme wordt gezien; de Arriba" vraagt zich zelfs af, of dit niet het nog zwakke begin is van een verandering in de Franse houding jegens Spanje. Engeland, dat meer dan Frankrijk, één politieke lijn met de Verenigde Staten wil trekken, is positiever; het begint o. m. zijn invoer van grondstoffen uit Spanje te vergroten. Overigens zal Chv.rchill zich herinneren, dat reeds tijdens de oorlog Franco hem in een brief gewezen heeft op de geva ren, welke aan een overwinning tezamen met Rusland zouden zijn verbonden. heeft dit in een interview met een Engels blad nadrukkelijk verklaard; en volgens Spaanse bronnen ziet hij de oplossing zó, dat de souvereiniteit over het grondgebied van Gibraltar aan Spanje zou worden teruggegeven, malar de verdediging er van zou, met alle mogelijke faciliteiten, aan Spanjaarden en Britten gemeenschap pelijk worden toevertrouwd. De gedachte is gelanceerd; zij is prac- tisch verwezenlijkbaar, al zu.Ten nog heel wat gevoeligheden moeten worden om zeild. Maar onze tijd eist juist, dat daar over wordt heengestapt; in het evens- belang van de Europese gemeenschap. Gisternacht is hotel Irene te Hoog- Soeren tot de grond toe afgebrand. De heer V., die bet hotel met zijn gezin tijdelijk bewoont, vertoefde in Apeldoorn. De brandweer werd ge waarschuwd door omwonenden, toen 't vuur reeds op zijn hevigst woedde. Van het familiehotel met 21 bedden, éigen- dom van de heer B. te Apeldoorn, was toen niets meer te redden. De schade van een halve ton wordt grotendeels door de verzekering gedekt. Landbouwhogeschool. Bij K.B. is de heer ir J. M. van Bommel van Vloten te Goes als opvolger van dr ir D. S. Huizinga benoemd tot curator van de Landbouw hogeschool te Wageningen. ..Heer wenst kennismaking met dame, t onbemiddeld". Deze advertentie ver- N-en in November van het vorig jaar n een weekblad. Later volgden nog meer annonces van dezelfde strekking en elke keer kreeg de steller hiervan, de 40-jari- ge Amsterdamse koopman, G. O., een respectabel aantal brieven van niet on bemiddelde trouwlustige dames. Hij ontmoette de dames in café's en stationsrestaurants, vertelde, dat hij te zamen met een compagnon een blad uit gaf, dat hij echter deze compagnon wilde uitkopen en zelf de exploitatie van een weekblad op zich wilde nemen. Daartoe had hij echter geld nodig. Dit geld wist hij onder allerlei voor wendsels van de dames af te troggelen. Een weduwe uit Noordwijk gaf 14.000 (zonder schuldbekentenis); een boekhoud ster 8000 en nog twee andere dames brachten 4300 op. Van een huwelijk kwam natuurlijk niets. Het weekblaadje dat hij oprichtte, bracht het tot drie verschijningen. „De Slachtoffers waren wel dom" zei de officier van justitie tijdens de behan deling van deze zaak voor de rechtbank te Amsterdam „maar haar hoop om te trouwen deed haar er in vliegen. Onder zulke omstandigheden doet men vaak dingen, die tegen de redelijkheid indrui sen". De officier zeide deze handelwijze erger te vinden dan een zakelijke oplich ting en eiste twee jaar met aftrek van voorarrest. Bovendien weet men in Engeland maar al te goed. dat de resolute weigering van Franco tegenover Hitier om de Duitse horden vrije doorgang door Spanje te verlenen, van geweldige invloed is ge weest op de nederlaag van nazi-Duits- land en de geallieerde overwinning. Want ware Gibraltar in handen van Duitsland gevallen, dan zou de strijd in Noord-Afrika en in de gehele Middel landse Zee een geheel ander, zeer ge vaarlijk aanzien hebben gekregen. De rots van Gibraltar, die in 1704 door de Engelsen en Nederlanders op de Span jaarden werd veroverd, bij de Vrede van Utrecht in het bezit van Engeland kwam en sinds 1779 onbetwist is gebleven! Franco heeft de kans, welke de tweede wereldoorlog hem bood. om Gibraltar te heroveren, niet willen aangrijpen. Wat echter niet betekent, dat het probleem- Giibraltar niet meer bestaat; integendeel, het is momenteel, zij het in alle stilte, weer volop actueel. De tweede wereld oorlog heeft duidelijk gedemonstreerd, dat geïsoleerde basissen men denke slechts aan Hongkong en Singapore onverdedigbaar zijn. Daardoor heeft Gibraltar voor de Engelsen aan stategi- sche waarde, welke tot bijna nihil is teruggebracht, verloren; voor de Span jaarden is het een steeds bloedende wonde. Spanje is echter niet van plan van Gibraltar een casus belli te maken; het wil deze zaak juist op de meest vriend schappelijke wijze oplossen. Franco zelf Vier nieuwe kazernes, moderne gebou wencomplexen van beton, staal en glas, die ieder plaats bieden aan 3.000 militai ren, zullen in Februari a.s. voor de eerste maal hun deuren openen. Drie staan er op de Veluwe, namelijk twee te Ermelo en een te Doornspijk; de vierde ligt onder de Overijsselse gemeente Steenwijkerwold. De Veluwse gemeenten in de omgeving van de nieuwe kazernes hebben van het begin af bijzonder weinig geestdrift voor deze nieuwbouw getoond. Aan de ene kant vreesde men, dat het natuurschoon en de vacantiegangers van militaire oefeningen te lijden zouden hebben en aan de andere kant was er beduchtheid voor excessen die zouden kunnen voortvloeien uit het ontbreken van vertier en ontspanning voor de soldaten. Dit vraagstuk van de ontspanning heeft de volle aandacht van de militaire auto riteiten. In de nieuwe kazernes zijn loka liteiten voor kerkdiensten gebouwd en goed uitgeruste cantines. Een primeur is de inrichting van les- en studielokalen in afzonderlijke gebouwen. Binnen afzien bare tijd zullen qpk naast de nieuwe kazernes sportvelden worden aangelegd. Al deze maatregelen zullen echter toch niet kunnen beletten, dat de solda ten op hun vrije Zondag hun vertier buiten de kazerne zullen zoeken. Eniger lei verzachting in de streng doorge voerde Zondagsheiliging in deze streek wordt daarom door meerdere instanties bepleit. Van andere zijde vernamen wij. dat het niet uitgesloten wordt geacht, dat men daartoe in enkele gemeenten zal overgaan. Bij de vier nieuwe kazer nes zullen ook zo spoedig mogelijk militaire tehuizen worden gebouwd. De verlenging van de diensttijd heeft de R.A.O. voorts voor bijzondere opgaven gesteld. Er is een plan opgesteld om de kosten van recreatie en ontwikkeling te dekken uit de winsten van de cantines. Generaal Jean de Lattre de Tassigny, de Franse hoge commissaris en opperbevelhebber in Indo-China, is gisteren te Parijs overleden. Hij be reikte de leeftijd van 62 jaar. In het begin van de week onderging hij een nieroperatie, waarop een inzinking volgde. Donderdagavond werden hem de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Het beheer en de besteding van deze gel den zou dan centraal worden geregeld. Het accent van het R.A.O.-werk ligt op de algemene ontwikkeling van de militai ren. De R.A.O. bemiddelt bij ongeveer 300 verschillende cursussen, waardoor de militairen ongeveer 25 procent korting op hun lesgeld krijgen. Ruim 8000 militairen maken thans van deze mogelijkheid ge bruik. Binnenkort zal het ministerie van Oorlog weer een tegemoetkoming gaan geven in de resterende lesgeldkosten. De R.A.O. heeft verder om. de beschikking over een 60.000 delen tellende bibliotheek, waaruit regelmatig boekenkisten naar de onderdelen gaan. Per maand worden er gemddeld 30 gezelschappen geëngageerd voor cabaret-, opera- en operette-uitvoe ringen in kazernes. Een eigen R.A.O.- gezelschap, samengesteld uit dienstplich tigen, heeft reeds zijn 500-ste voorstelling gegeven. Aan het draaien van films in de kazernes wordt 8.000 gulden per maand besteed. Verder zorgt de R.A.O. voor lezingen. De veelzijdigheid van dit werk blijkt voorts o.m. uit het feit, dat de R.A.O. het vorige jaar voor 58.000 smymawol aan kleden knopende militairen heeft ver kocht. „De subsidie-regeling' 1952 voor de ka tholieke ziekenfondsen is beslist onbevre digend omdat daarin niet voldoende re kening is gehouden met de grote gezin nen. Dit jaar heeft het ministerie van Sociale Zaken 8 millioen ter beschik king gesteld voor de subsidiering der ziekenfondsen, waaraan verhoudingsge- vvjjs het minst terecht komt bij de katho lieke ziekenfondsen. De oorzaak hiervan ligt bij de Ziekenfondsraad, die met de verdeling der gelden is belast", aldus verklaarde de heer J. Hendriks, verte genwoordiger der katholieke ziekenfond sen in de Ziekenfondsraad, tegenover het K.N.P. Zoals bekend is schenkt de overheid subsidie aan de ziekenfondsen, maar houdt daarbij in eerste instantie reke ning met het aantal betalende leden. Het aantal niet-betalende leden, in hoofdzaak kinderen, echter is bij de ka tholieke ziekenfondsen in het algemeen veel hoger dan bij de anderen, omdat de katholieken veelal grote gezinnen heb ben. Dit groter aantal niet-betalenden nu legt de katholieke ziekenfondsen ex tra lasten op. De reden, die de Ziekenfondsraad heeft bewogen van een voor de kath. gunstige regeling in 1950 af te stappen, aldus ver zekerde ons de heer Hendriks, moet wor den geweten aan de sterke socialistische invloed in de Ziekenfondsraad, waarin de Partij van de Arbeid onder de dertig leden inderdaad rijkelijk is vertegenwoor digd. De katholieken daarentegen heb ben met hun zes stemmen weinig in de Ziekenfondsraad in te brengen. Het gevolg van de thans geldende sub sidie-regeling is, dat de katholieke zie kenfondsen thans genoodzaakt zijn ge weest hun premies te verhogen, daar hun inkomsten verre beneden hun uitgaven blijven. Bij de andere ziekenfondsen, waar de verhouding betalende en niet- betalende leden anders ligt, worden in het algemeen de tekorten door de sub sidie gedekt. In Utrecht is gisteren overleden dr A. van Voorthutjsen, oud-hoofdinspec teur van het buitengewoon lager on derwijs en geruime tijd raadadviseur bij het departement van O., K. en W. Dr Van Voorthupsen bereikte de ouderdom van bijna 80 jaar. Van de hand van dr Van Voorthuijsen, die rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw was, zfln vele tijdschriftartikelen over schoolhygiëne en over zorg voor misdeelde kinderen verschenen. Ter ge legenheid van zijn 80ste verjaardag zou op 9 Februari a.s. in Utrecht een B. L. O.-dag worden gehouden. Frankrijk verliest ln de Lattre de Tassigny een van zijn dapperste officie ren van de oude stempel. Op 19-jarige leeftijd nam hij als vrijwilliger dienst in het 12e regiment dragonders. In de eerste wereldoorlog vocht hij als 2de luitenant en pas in 1927 weid hij toegelaten tot de krijgsschool. Daarna maakte hij snel promotie. In 1935 werd hij benoemd tot chef van de generale staf van de militaire gouverneur van Straatsburg. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd hij assistent van de commandant van het leger in Lotharingen. Hij onderscheidde zich tij dens de veldtocht van 1940 als bevel hebber van de 14e infanterie-divisie in de streek van Rethel en ontving als dank der regering het kruis van groot-officier in de orde van het legioen van eer. In 1941 commandeerde hij gedurende enige maanden de Franse troepen in Tunis, doch onder pressie van de Duitsers werd hij teruggeroepen en nam het be vel op zich van een divisie in het onbe zette deel van Frankrijk. Toen de vrije zóne eveneens werd bezet, trachtte de generaal zijn troepen nog weg te krijgen, maar hij slaagde daar niet in. Hij werd gearresteerd en tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. De generaal slaagde er evenwel in te ontsnappen na de tralies van zijn cel te hebben doorgezaagd en een houten kozijn te hebben nitgelicht. Hij wist aan de vijftig man politie, die Laval speciaal voor zijn bewaking had uitgezocht, te ontkomen en werkte zich met een touw over de gevangenismuur. Hü bereikte Londen en bood daar zijn diensten aan aan generaal de Gaulle, die hem com mandant van het 2e Franse expeditie korps in Noord-Afrika maakte. Hierop volgde de invasie in Frankrijk. In December 1944 redde het optreden van generaal de Lattre Straatsburg, dat door het wanhoopsoffensief van Von Rundstedt werd bedreigd. Daarna trok hij met zijn troepen over de Rijn, doorbrak de Siegfriedlinie en stond op 22 April 1945 voor de Donau. Enige dagen later vond de onvoorwaardelijke overgave van de Duitse strijdkrachten plaats. Na de bevrijding werd de Lattre de Tassigny benoemd tot inspecteur-gene raal van de landstrijdkrachten en chef van de generale staf. In October 1948 volgde de benoeming tot opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten in West- Europa, welke functie hij einde 1950 ver wisselde voor die van Franse hoge com missaris en opperbevelhebber in Indo- China. Generaal de Lattre werd behalve door de Franse regering ook door vele andere staatshoofden onderscheiden, o.a. met het grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau, hem door Koningin Wilhelmlna uitgereikt tijdens een bezoek aan ons land in 1946. Het bestuur van de „Landelijke Orga nisatie Oud-illegale Strijders" deelt ons mede, dat met hem op geen enkele wijze overleg is gepleegd door de Ned. Volks unie inzake het houden van een open bare vergadering op Maandag 14 dezer te 's-Gravenhage in verband met een eventuele actie van de heer Westerling. Het bestuur wijst dan ook elke verant woordelijkheid hiervoor af.. Yan het houden van een persconfe rentie op Dinsdag j.l. door de heer Boelhouwer was de organisatie volko men onkundig gelaten, zodat bet bestuur op geen enkele wijze gedelegeerden naar deze conferentie heeft kunnen afvaar digen. Indien dus leden der organisatie daarbij zijn tegenwoordig geweest, heb ben zij zonder meer als privé personen gehandeld. Aan de heer B. Boelhouwer, voorzitter van de „Ned Volksunie" heeft het be stuur der L.O.O.I.S. het volgende schrij ven gezonden: „In verband met het feit dat U op de door U belegde pensconferentie op Dinsdagmiddag 8 dezer te 's-Graven hage hebt gesuggereerd dat deze conferentie in samenwerking met de L.O.O.I.S. plaats bad, wenst het bestuur van de L.O-O.I.S. uitdrukkelijk vast te stellen, dat het hiervan volkomen on kundig was. Evenmin heeft met het be stuur van de L.O.O.I.S. overleg plaats gehad over de op Maandag 14 dezer door U te houden openbare vergadering. Om die redenen verbreekt het bestuur van de L.O.O.I.S. ook alle relaties met U. De ondertekening van het manifest wordt hierbij tevens herroepen". Ned. schip smokkelde in Noorwegen. De douaneautoriteiten in Stavanger hebben Donderdagavond op het Neder landse schip „Friesland" 28.000 sigaret ten en een hoeveelheid tabak in beslag genomen. Het schip had een lading copra in de Stavanger haven gelost. Volgens het „Stavanger Attenbiad" was de smokkelwaar over het gehele schip verdeeld. K.L.M. in Italië. Met ingang van 1 Jan. jl. is de heer A. Plesman Jr., vertegen woordiger der K.L.M. voor Italië, benoemd tot hoofdvertegenwoordiger in dat land. Om aau Rotterdam 'n eigen, zelfstan dige organisatie op het gebied van het katholieke toerisme, en alles wat in de ruimste zin daartoe kan worden ge rekend te verschaffen, is te dezer stede op ideële, apostolische basis opgericht de Stichting „Katholiek Toerisme" Stichting ter bevordering van bet reizen in katholiek verband. Bij al haar initiatieven en activitei ten zal de nieuwe stichting op de eerste plaats zich laten leiden door de ge dachten, zoals deze in het „Reisgebed" van de katholieke Kerk zo leerzaam ontwikkeld worden: Toon onsHeerUw wegen En leer ons Uw paden. Mogen onze wegen gericht worden Tot het onderhouden van Uw voorschriften. Onnodig te dezer plaatse de gees telijke gevaren te schetsen, waaraan de katholiek zich blootstelt als hij deelneemt aan zgn. „gemengde" gezelschapsreizen en/of ontspannings evenementen. Dit tegen te gaan be hoort tot de voornaamste oogmerken van de nieuwe organisatie. Daaren boven zal haar arbeid er op gericht zijn, bij haar ondernemingen: reizen, dagtochten, excursies, lezingen e.d. een zo lioog mogelijk cultureel peil na te streven en het zo rijke natuur schoon van ons vaderland, onder Tot laat in de avond was men' gisteren in Falmouth op de been. Drommen mensen waren er in de stad, die des morgens de dappere kap. Carlsen en stuurman Dancy ovatie na ovatie hadden gebracht. Na dat dit tweetal van de „Flying Enterprise" honderden journalisten te woord had ge staan op een persconferentie, waarover wij gisteren in onze krant reeds schreven, is het opnieuw op het raadhuis ontvangen en moest het voor de autoriteiten en rijen notabelen van de havenplaats recipiëren. De Amerikaanse filmproducent en -acteur Orson Welles zou, vol gens de „Daily Herald", hebben ge tracht van kapitein Carlsen de rechten voor de verfilming van de geschiedenis van de „Flying Enter prise" te verkrijgen, maar hij zou evenmin succes hebben gehad als de publiciteitsbureaUx, die de ka pitein geweldige sommen hebben aangeboden voor het verkrijgen van het recht om zijn naam te vermelden in hun reclames. Carlsen zou voorts een som van ongeveer 700.000 gulden voor auteursrechten van de geschiedenis van de „Flying Enterprise" hebben afgewezen. Men verwacht, dat Carlsen, die op het ogenblik nog in Falmouth verblijft, nog dit weekend naar Londen zal vertrekken om vandaar per vliegtuig de Oceaan over te steken om in de Verenigde Staten thuis zijn vrouw en beide dochters op te zoeken. Aan de andere zijde van de Oceaan zul len, behalve dit gelukkige weerzien, onge twijfeld Carlsen opnieuw jubelende men senmassa's en officiële recepties te wach ten staan. De gelukwensen stapelden zich gisteren in Falmouth op. Behalve het telegram van de Nederlandse regering was er een van de Britse minister voor Verkeerszaken, MacLay, namens de Engelse koopvaardij vloot. Ook de organisatie van Engelse koopvaardij officieren wenste Carlsen ge luk met zijn „prachtige zeemanschap". En onder alle felicitaties was er één van het Tilburgse Studentendispuut „A One" („A One is tevens de hoogste classificatie van Lloyds), waarbij men Carlsen het ere-lid- maatschap aanbood van het dispuut. „Carlsen, Dancy en Flying Enterprise", het stond gisteren vermeld in de koppen van bijna alle kranten ter wereld. Ameri kaanse en Engelse bladen hadden vrijwel zonder uitzondering de gehele breedte van de voorpagina nodig om de aandacht op het „epos van de zee" te doen vallen. In de V. S. gebruikte men headlines als: „Enterprise sinks All safe!". Hieronder een overzicht van het commentaar van enige bladen in de voornaamste Europese steden. Turijn (Stampa): „Carlsen maakte van een scheepbreuk een meesterstuk". Milaan De pelotonshond van een Nederlandse '0-t'»rafdeiing bij Kumwah op Korea reeg de dag voor Kerstmis vier jongen. Deze bunkerhondjes worden braaf ver- t-oeisld en teder verzorgd door hun bazen. De „Dutchies" liggen thans aan het front en doen patrouillediensten. Hun comman dant, generaal Young van de Tweede Amerikaanse divisie, heeft aan de ver schillende kaderleden en jongens twee maal de „zilveren ster" en zes maal de „bronzen ster" uitgereikt. Alle korporaals werden tot sergeant bevorderd. Dit blijkt uit een kerstbrief van een Rotterdamse vrijwilliger in antwoord ge schreven op een groet, die in een wille keurig kerstpakket voor een Korea-vrij- Williger was gestopt. De Rotterdamse toldaat schrijft: „Onze grote dank aan allen, die voor ons de kerstpakketten hebben verzorgd. Op de vooravond van Kerstmis ontvingen wij pakjes van de -actie mevrouw Van Eeghen" en van het flode Kruis. Er werd iets geroepen van .pakketten afhalen" en het leek wel of er een aanval kwam. Iedereen vloog letterlijk uit zijn bunker en het had niet veel gescheeld, of zij hadden de chauf feur van de pakkettenauto „gemold". Op die Kerstavond hebben de vrij willigers de pakjes „ontleed". De bus sen snert of zuurkool werden eerst „koud" (warm) gemaakt.' Amsterdamse korstjes, zeep, chocolade, sigaretten, pepermunt, hopjes, toffees, zakdoeken, ballpoints, nagelschaartjes en zakboekjes werden met gejuich begroet. De Rotter damse soldaat schrijft letterlijk: „Dit was wel zo enorm verrassend, dat ik even met stomheid was geslagen. Toen juichte het binnen in mij en het doet goed te weten, dat ook het „thuisfront" veel werk verzet". In de brief worden aan alle Nederlan ders hartelijke groeten en beste wensen voor een schitterend 1952 namens het mortierpeloton gezonden. 4' 7 wee kruiswegstaties van Aad de Haas, De graflegging (links) en de Verrijzenis (rechts). De reeks die de Haas voor Wahlwyhler maakte bestaat uit 16 taf reien; de traditionele veertien staties worden voorafgegaan door het taf reel van de Judaskus en besloten met de Verrijzenis. Iedereen weet van Aad de Haas' Kruiswegstaties, die enige jaren geleden op bisschoppelijk bevel uit de kerk van Wahlwyler werden verwijderd. Et* hebben zich rond deze staties emotionele debatten afgespeeld. Enerzijds werden zij tot de sterren verheven, anderzijds als ergerlijke eh wansmake lijke knoeierij verguisd. In de hitte van de strijd was het onbevooroordeeld beschouwen welhaast onmogelijk geworden. Nu is de kruitdamp opgetrok ken. De staties zijn aangekocht door de Stichting „Maastrichts Kunstbezit", die thans haar hele collectie, bestemd voor het toekomstige Maastrichts museum exposeert in de kunsthandel De Jong Bergers te Maastricht. Drie fraaie doeken van Jonas zijn er hij, een drietal portretten van Govaerts, een Willink, een Breitner, een een Springer. deze staties in een dorpskerk op haar losgekomen zijn van het zichtbaar wer kelijke, een sfeer van vergeestelijking en stilte. Nader deze indruk van wijding en decoratieve bekoorlijkheid analyserend herkent men, naast de 'Prachtige kleur, de compositie als een der voornaamste kwaliteiten van De Haas. De beper king, die hij zich oplegt, tot enkele haast onwezenlijke, schaduwachtige wezentjes eist een zeer gevoelige plaat sing in het vlak en hierin vertoont de Haas een opmerkelijke bekwaamheid. Een tafreel als de graflegging met de zich naar elkaar toebuigende gestalten is zo sierlijk van lijn, de gebaren pas sen zo precies in de vlakverdeling dat slechts een ras-artist dit geschilderd kan hebben. Dat de Haas een artist is, daarover be hoeft men niet meer te discussiëren. Maar of hij ooit de grootheid bereiken zal die hij in zich heeft, wanneer hij doorgaat met het schilderen van zijn ijle droomwezentjes, waarin hij anatomie en plastiek opoffert aan1 het ene, in zijn ogen wezenlijke gebaar, valt te betwij felen. In zijn zucht naar vereenvoudiging en - v~ - r,- vergeestelijking van het gebaar is de dat zal anders worden wanneer het allereerste confrontatie een zekere wij- schilder tot het uiterste gegaan De ver- „Bonnefanteri'-museum straks een aparte ding uitgaat. Wat het eerst treft is het fijnde tederheid van zijn kunst'aeeU de zaal voor deze kruiswegtafrelen beschik- droom-aehtige van de ijle. vaag omgrens- figgurtjes iets etherisch en wanneer men baar stelt. In ieder geval bevinden zij de figuurtjes tegen een fond van licht- J uitgekeken is op de onbetwistbare zich hier in een sfeer die een rustig oor- groen, gebroken en verlevendigd door schoonheid van kleur en mise-en-scene deel over de artistieke waarde mogelijk rose en paarsige kleurvlekjes. Deze kleu- vraagt men zich af of dit alles een maakt zonder dat men zich direct behoeft rige ijlheid geeft een bekoorlijk decora- adequate uitbeelding kan zijn van Chris- m te laiten met de opwindende vraag oftief effect. Bovendien wekt zij, door hettus' grootse VerlossingsdaadIs dit sie- De 16 Passietafrelen van Aad de Haas hangen langs de vier wanden van een klein opkamertje; de plaats is wat de ruimtewerking betreft ongelukkig, maar plaats waren. Welnu, het lijkt ons onmogelijk te loochenen dat van deze staties bij de lige meelijwekkende figuurtje, dit ge plaagde schepseltje dat men in de Hand zou 'willen nemen en strelen als een vo geltje. de Lijdende Godmens? Is dit vederlicht uit het graf wippcpd fantoom wat een meesterlijk stukje schilder kunst overigens! de glorierijk verrij zende Christus Wie deze vraag stelt, mag daarom echter niet twijfelen aan de Haas' reli- gièuse inspiratie. De kunstenaar moet het recht hebben op zijn eigen visie, en een dichterlijke geest als Aad de Haas met zijn liefde voor het kleine, het tere en zijn geheel eigen manier om zijn droom in kleur en vorm gestalte te geven, heeft waarschijnlijk helemaal niet de groots heid van de Daad van Christus op de voor grond willen plaatsen. Het 'past m zijn kunst om het drama van Calvarië te vertolken in de onbestemde, stille droom- wezens van zijn verbeelding, zoals het in zijn kunst van uiterste vormvereen voudiging past dat hij in het menselijk profiel de natuur veronachtzaamt; wie de schildêr niet meer volgen kan wan neer hij de menselijke physionomie weergeeft in een vorm die associaties wekt aan een dierenkop, heeft daarom nog niet bet recht hem als een charlatan te veroordelen. Evenmin geeft het iemand de vrijheid hem van gebrek aan eerbied te betichten, wanneer hij het zelfde doet zelfs in de heiligenfiguren van de staties. Iets anders is of een zo subjectief ver beeldingswerk in een. kerk thuishoort. Het is een uiterst moeilijke kwestie, waarover overigens na het bisschoppe lijk bevel niet meer gesproken behoeft te worden. Wij geloven inderdaad, dat de meerderheid van de Nederlandse katho lieken artistiek gesproken nog niet zover geëmancipeerd is, dat zij van een kunstwerk, dat de solide basis der wer kelijkheid in een dichterlijke vlucht ver laat, meer steun bij de meditatie dan ergernis om de deformatie zou onder vinden. Als gemeenschapskunst lijkt ons de, ondanks alle bezwaren die men er tegen kan hebben, prachtige Kruisweg reeks van Aad de Haas dan ook niet geslaagd. Het verwijderen uit de kerk heeft op dit aspect wel zeer zwaar de nadruk ge legd. Het is een maatregel waarvoor heel wat pseudo-kunstwerken in onze kerken, die de zoetsappigfaeid van sui kerbakkersplastiek evenaren, minstens evenzeer in aanmerking zouden komen, wanneer men althans ernst wil maken met het streven naar een goede reli gieuze kunst. Hoe aanvaardbaar het dan ook is, dat deze moeiljjk te begrijpen kunst uit een kerk werd verwijderd, het is jammer, dat iuist waarachtige kunstenaars als Albert Servaes en Aad de Haas de slachtoffers moesten zijn van maatregelen, die aldus ongewild de schijn wekken als zouden zjj gericht zjjn tegen kunstenaars, die iets eigens en iets nieuws aandurven. goede leiding, in wijder kring bekend heid te doen verkrijgen. De buiten landse reizen zullen met een prima service worden omgeven. Wat hier tot stand is gekomen geldt, tenslotte, een organisatie DOOR en VOOR Rotterdammers, welke, zelf standig, de speciale belangen van onze katholieke stadgenoten op reis- en aanverwant gebied beoogt te behar tigen. BÜ de uitwerking hunner plannen hopen de oprichters van het nieuwe instituut op de steun en de medewer king van de katholieke ingezetenen van Rotterdam te mogen rekenen. Als geestelijk raadsman is door de Hoogeerw. Heer Deken van Rotterdam aan de Stichting „Katholiek Toerisme" benoemd de Zeereerw. Heer C. J. Lansbergen, pastoor van de St. Paulus- parochie te dezer stede. Zij, die aan de nieuwe onderneming adhaesie willen betuigen en tegen be taling ener jaarlijkse contributie van 2.50 per persoon (echtparen 4. als deelnemer (ster) gebruik willen ma ken van de belangrijke voordelen, welke de nieuwe Stichting aan zijn (haar) deelnemers(sters) biedt (het maken van winst behoort niet tot haar doel) gelieven zich op te geven aan de Secretaresse: Mej. F. J. J. Schüller, le Middellandstraat 36 b, telej. 31846, Rotterdam. (Corriere della Sera): „Carlsen, argonaut viking....". Oslo (Aftenposten): „Alle zeelieden brengen vandaag een stille hul de". West-Berlijn (Neue Zeitung): „Deza man zullen we nooit vergeten". Oost-Ber lijn: geen commentaar, men schijnt hier niets van het hele geval af te weten of te moeten wachten op de Russische Carl sen, die natuurlijk ai vele jaren eerder zo iets heeft gepresteerd. Kopenhagen (Po- litiken): „Wij Denen zijn blij dat hij een Deen was, maar we mogen ook Dancy niet vergeten". Parijs: alle bladen zjjn uitbundig in hun lof voor Carlsen, maar hebben ook onge zouten critiek op Parker, die niet om de assistentie van de „Abdcille 25" heeft ge vraagd. Het Gaullistische weekblad „Car- rcfour" vindt, dat dit drama de noodzake lijkheid van de herziening van de Brus selse Conventie van 1910 over de bergings rechten illustreert. „Vraagt een brand weerman om een aandeel in de waarde van het huis, dat hij behoedt voor totaal uitbranden?", schrijft het blad (overigens vrij demagogisch, op het eerste gezicht). Stockholm (Tidningen): „Een romantisch avontuur, zeifs in onze prozaïsche eeuw". In Brussel drong het verhaal van de „Flying Enterprise", het „verhaal van de eeuw", de berichtgeving over de Belgische regeringscrisis naar een tweede plaats. De kapitein van de Franse sleepboot „Abeille 25", die steeds in de buurt van de „Enterprise" en de „Turmoil" is ge bleven, heeft in Brest verklaard, dat het zeer begrijpelijk was, dat kapitein Par ker van de „Turmoil" zijn hulp weigerde. Gezien de stroom en de wind zou ook hij, als hij de leiding van het convooi had gehad, koers gezet hebben naar Falmouth en niet naar Brest. Op de vraag of et- meer hoop op redding zou zijn geweest, als de „Turmoil" en de „Abeille 25" beide hadden gaan slepen antwoordde de Franse kapitein; „Met zijn 4000 P.K, is de „Turm oil" ruim in staat een schip van 6000 ton te slepen. Kapitein Parker heeft slechts met een snelheid van 3 mijlen gevaren, omdat bij^ grotere snelheid de „Flying Enterprise" gekapseisd en gezonken zou zijn". Tot nu toe zijn de stoffelijke overschot ten van negen passagiers en de drie leden der bemanning van het boven Wales omlaag gestorte vliegtuig van de lijn DublinLonden geborgen. Gezocht wordt nog naar de lijken van elf passagiers. Het vliegtuig moet in een moeras zijn terecht gekomen en zo diep liggen, dat het waarschijnlijk nooit zal kunnen wor den geborgen. De Haagse politierechter behandelde gisteren opnieuw een aantal strafvervol gingen tegen „werkende leden" van Haagse speelclubs. Zeven croupiers, hulp croupiers, ehangeurs en controleurs van „Artisto" waren gedagvaard. Tegen ieder hunner werd een maand gevangenisstraf geëist. Bij de verhoren trad de hoofdinspec teur van politie J. J. Vonk als getuige op. De feiten in de dagvaardingen gesteld, werden toegegeven en bevestigd. Bleef de strijdvraag of de verdachten aan het spel deelnamen en dusdoende als be roepsspelers moesten worden aange merkt. De verdediger, mr J. Th. Vermeu len trachtte de heer Vonk een opvatting hieromtrent te ontlokken. Deze bond -zich echter niet aan een uitspraak. De politieredhter, dadelijk uitspraak doende, veroordeelde de zeven verdach ten tot boeten variërend van 50 tot 500 te vervangen door hechtenis. Ruim twee jaar geleden is te Drachten officieel geopend de duimstokkenfabriek van S. Schuil. Begonnen werd met 40 i 50 man personeel. De productie werd ge leidelijk opgevoerd en toen de duimstok van deze fabriek een zeer belangrijk exportproduct werd, moest het aantal werkkrachten aanmerkelijk groter worden. Het bedraagt thans 120 man. Deze fabriek is niet alleen van groot belang voor Drachten,#maar ook voor ons land, omdat 90 van de productie bestemd is voor export. Geëxporteerd wordt in hoofdzaak naar alle Engels sprekende landen. Het fabrieksgebouw is niet berekend op een aantal van 120 werkkrachten. Onder architectuur van J. Bosma wordt de ruimte thans 400 a 500 M2 vergroot, waardoor het tevens mogelijk is, zo nodig meer werkkrachten te plaatsen. Engelsen in Fort „Spijkerboor". Fort Spijkerboor aan het Noord-Hollands ka naal in de Beemster is weer bevolkt. Er is een detachement vam 25 Enge! san ondergebracht, dat er voor onbepaalde tijd oefeningen gaat houden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6