Nieuws uit STAD en OMTREK Handenarbeidtentoonstelling had veel succes Jaarbeurs gaat de bakens verzetten LAN6S DE Zeventig jaar Valkenburgse Carnaval ^LURTSTimm A. C. de Bruijn over de groep- Steenberghe Een meisje voor alles UN Matige wedstrijd met spannend slot Er worden gespecialiseerde beurzen gehouden Kon. Familie teruggekeerd Carlsen wacht grootse huldiging Zeedrama met £oede afloop VLAARDÏNGEN Mirlitophilerecipieerden in onderaardse spelonk Sfeer der bokkenrijders NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dreigende taal van N.V.V.-voorzitter Zinspeling op mogelijkheid van eigen politieke organisatie der kath. arbeiders Jongens stoorden 336 telefoonaansluitingen MAANDAG 14 JANUARI 1952 PAGINA i K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM GEEN JAGERSLATIJN De Veluwe heeft te veel wilde zwijnen POLITIE K^AM PER BAKFIETS Dobbelaars in Haagse straat BENOEMING BIJ RIJKSGEBOUWENDIENST GEBOREN: EEN NIJLPAARD EXCELSIOR '20—WOERDEN 2—1 BURGERLIJKE STAND Ondergronds feest Invasie" in Vaals Bossche carnaval gaat door Zuid-Amerikaans bezoek Najaarsbeurs Groepsbeurs te Rotterdam Felle critiek op regeringsbeleid NEDERLANDERS IN INDONESIË VER OORDEELD PASSAGIERSSCHEPEN door MABEL BARNES—GRUNDY Zij groeven kabel op INDONESIË LAAT SCHEPEN BOUWEN VEEMARKT te ROTTERDAM In aanwezigheid van de beschermheer van de St. Franciscus-groep. burge meester mr J. W. Peek, is Zaterdag avond de tentoonstelling geopend van de producten van handenarbeid, gele verd door de mannelijke jeugd van de parochie van de H. Liduina. Hopman P. Simons ,de organisator van deze ten toonstelling. verzocht de dis triets-corn- missaris, Ou'baas A. J. Breve, de offi ciële opening te willen verrichten. Voor hij hiertoe overging .gaf deze nog in het kort een overzicht van de nieuwe toe stand in de K.J.B. Hierin is n.l. niet alleen plaats voor jongens, die het spel van verkennen willen spelen, maar ook voor hen, die in vrije- en hobby-clubs hun vrije tijd nuttig willen maken. Voor at de laatste clubs hebben een sterke vooruitgang geboekt, wat, gezien de nog zo jonge 'bestaansduur, zeer verheugend was. Hopman Simons vooral moest hu1- c.e in ontvangst nemen voor de geest driftige wijze, waarop hij de handenar beid stimuleert ep er leiding aan geeft. Begeleid door de heer en mevr. Peek ging Oubaas Breve vervolgens de ten toonstelling bezichtigen en hen volgden vele ouders en andere helangstel'lenden. Later op de avond kwam de Hoogeerw. Deken R. Reijnen van zijn belangstelling blijk geven. De tentoonstelling bood een zeer grote variëteit van inzendingen en van pres taties. Hoewel zij buiten mededinging waren opgesteld, waren de beste stuk ken die van de leiders en leidsters. Vooral Hopman Simons, Akela Pluym en de Rijssel'berghs, bleken de tentoonstel ling met prachtige specimina van han denarbeid verrijkt te hebben. Toch zagen wij nog van anderen en kele opmerkelijke werkjes. Zo bijvoor beeld het pïastiekje van de boer. die naar Den Bosch toegaat, waarin men een onmiskenbaar talent kon ontdekken. En de Paasgroep, die een goéd voorbeeld gaf van Paasviering in huis. Het was leer zaam on te zien ,hoe de handenarbeid ook weer een kijkje geeft op de aard van de beoefenaars. Er waren er. die hun stukken keurig hadden afgewerkt. An deren stelden zich tevreden met ruwe en slecht gemaakte aflevering. Van de gelegenheid cm stukken te kopen, werd gebruik gemaakt, zodat de materialen voor nieuwe werkstukken weer kunnen v/orden aangeschaft. De tentoonstelling bood vooral aan de twijfelaars de zeker heid, dat het heel goed mogelijk is met een minimum aan middelen en gereed schap een zeer mooi resultaat te berei ken. Dat toonde de welp met zijn gong er. de horde met het landschap van kurk- afval. Bij de voortrekkers zagen wij uitstekend foto-materiaal, terwijl men hier overigens wat meer verwacht zou hebben. Hoe een liefhebberij toch nog tot studie aanleiding kan geven, bleek uit de Indianen-beeldjes van Hopman Simons, die geheel beschilderd waren overeenkomstig de authentieke Indiaan se versieringskunst. Het was een zeer geslaagde expositie, die ook gisteren belangstelling getrok ken heeft. Men verwacht, dat Carlsen Woensdag per vliegtuig in New York zal arriveren, waar hem een grootse huldiging wacht. Na aankomst op hetvliegveld zal hij met een kotter van de kustwacht naar de haven worden gebracht, Op zijn ver zoek zal de afstand van de kade langs Broadway naar het stadhuis te voet worden afgelegd, de kapitein heeft voorts gevraagd in de stoet, waarin o.m. afdelingen van de Amerikaanse leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten zullen marcheren, door een. groep zeelieden te mogen worden begeleid. Wellicht zullen dit zeelieden zijn van de Isbrandsten lijn, de maatschappij van de „Fiying Enterprise". Op het stadhuis zal Carlsen. door burgemeester ImpellUerri welkom worden geheten. Het 4196 ton metende Franse stoom schip „Agen", dat op weg was van Rot terdam naar Dakar, is Zondagavond in een storm bij de Goodwin Sands aan de grond gelopen eh ln tweeën gebroken. Direct voer een reddingsboot uit om de bemanning in veiligheid te brengen. De kapitein weigerde aanvankelijk het schip te verlaten, maar gaf later toe en volgde de 37 andere opvarenden naar de wal. De redding heeft overigens veel moeite gekost en volgde pas na dertien uur vol angstige spanning. De gehele nacht heeft de bemanning op het dek bijeenge schoold staan wachten, terwijl het schip door de zware zeeën heen en weer werd geslingerd. Uren lang zoch de uitgestuur de reddingsboot naar de „Agen", omdat de verschillende per radio opgegeven po sities met elkaar in strijd waren. Het ge strande schip had ge enelectrische stroom meer, zodat radiocontact niet meer mo gelijk was. Na vijf uur bereikte de red dingsboot het wrak, maar pas acht uur later lukte het de boot, de bemanning van boord te halen. L Zondag hebben we weer de jaarlijkse preek gehoord tegen het gemengde hu welijk. Tegen „gemengde verkering" hoeven ze eigenlijk niet te preken...,, .daar kun je alleen maar voor bidden. Mensen die verkering hebben, leven nu eenmaal onder een soort narcose; die hebben immers nauwelijks enig besef van wat hun later tr wachten staat.... Die denken dat „getrouwd zijn" elke dag krentebrood, rode anjers en „samen op een bankje zitten" betekent. Als je hun waarom eigenlijk? vertelt dat twee mensen, die samen voor God en elkaar „Ja, ik wil" hebben ge zegddaarmee niet ophouden twee doodgewone mensen te zijnmet hun doodgewone, menselijke fouten en on- hebbelijkheidjes, met hun o zo men selijkegoïsme, hun onvermijdelijk telkens terugkerende buien en stemmin gendan glimlacht het verloofde stel toegeeflijk. Ze zijn er hoe zielig altijdvast van overtuigd dat zij-samen later héél anders zullen zijn'n soort gepatenteeerde heiligen waarschijnlijk, een „uit-het altedaagise-opgetild-mensen- ipaar". Als ze beseffen dat ze zich vergist hebben is het te laat'- Het huwelijk is iets moois! Waarom? Omdat hij zo'n charmante, sportieve jonge vent is en zij zo'n elegant figuurtje heeft? Omdat hij zo'n goede vaste betrekking heeft en zy zo uitstekend het huishouden kent? Om dat ze allebei van muziek houden en dol op film zijn? Omdat ze dezelfde smaak hebben? O neevast niet om al die overi gens plezierige bijkomstigheden. Een huwelijk is mooi omdat twee jonge men sen zo veel van elkaar houden, dat ze besloten hebben „samen naar God" te gaanelkaar „Zalig" te maken voor elkaar zich-zelf te bedwingen, zich zelf te verbeteren, zichzelf weg te cijfe rende andere gelukkig te maken door goed te zijn, bezorgd, liefdevol!!! Dat kun je niet zo maar uit je zelf daar is Gods hulp heel hard bij nodig! En probeer nu maar eens „samen naar God te gaan" als je allebei een heel ver schillend idee over God en godsdienst hebt!! „Ja maarhij is zo lief voor me hij laat mij heus wel vrij om naar de kerk te gaanhij heeft niets tegen het Katholicisme Lief kindbegrijp je niet hoe je straksjuist in je moeilijkste uren helemaal alléén zult staanDat hij en jij in het allerbelangrijkste je verhou ding tot God volkomen vreemdelingen De gisteren voor de competitie van de afdeling Rotterdam van de KNVB vast gestelde wedstrijden, zijn niet doorge gaan. GOUDEN HUUWEIJK. Het echtpaar A. die JongBa>ke'J;iar, le Van L. Giaelstr. 57 alhier, boopit Vrijdag 25 Januari a.s. zijn 50-jariig huwelijks feest te vieren. VLAARDINGS SCHAAKGENOOT SCHAP. De V.S.G.-tientallen speelden voor de vierde ronde van de RSB-eomipetitie de vojzende wedstrijden: ChariotsVSG I 5-—VSG IIShell J, voohloipige uit slag 5—1. VSG I heeft thans 2 punten Uit 4 wedstrijden. Het tweede tiental Weeft 7 punten uit 4 wedstrijden. GESLAAGD. Aan de Modevakschool „Eureka" slaagden de dames: T. de Bruijn. J. Broek. R. Bankers, G. Mostent en A. Hof man. Voor lingerie slaagde mej. M. v. d. Valk en voor lerares mej. T. Verboon, allen alhier. In het afgelopen jaar -hebben wilde zwijnen op de Veluwe zeer ernstig schade aan de gewassen toegebracht- De van ja gerszijde getroffen maatregelen zün on voldoende geweest om paal en perk aan dit euvei ce stellen. Indien het aantal wilde zwijnen op de Veluwse jachtter reinen niet op korte termijn mindert, moet ook in 1952 met gratie sohade aan de gewassen rekening worden gehouden. Minister M-ansholt wil echter herhaling voorkomen en -heeft in een brief aan de jagersverenigingen de jagers, die wilde zwijnen in hun jachtterreinen hebben, ge wezen op de noodzakelijkheid in de win termaanden mot afdoende resultaat tegen het schadelijk gedierte op te treden. De Haagse politie heeft Zaterdag een razzia gehouden in de Sirtem-astraat. waar op de openbare weg op grote schaal om zeer grote bedragen bleek te wor den gedobbeld. Een der spelers had zelfs zijn huisraad en kleding verkocht om te kunnen meedoen. De politie-agenten, die vermomd op een bakfiets ter plaatse waren gekomen, hebben echt mannen aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG, Zondag. Terwijl achter de heuvels die Valkenburg in het dal van de Geul gevan gen houden, de stervende Januari-Zondag nog rossig na-gloeide; terwijl het zo merkwaardige Valkenburgse toeristenplaatsje, wat somber en wat weer loos, opnienw scheen weg te zakken in de jaarlijkse winterglaap nadat geen uur tevoren een bonte carnavalsstoet met alle gebruikelijke boemdarah dooi de straten gedarteld had, hield men diep onder de Valkenburgse grond, in de, achter het altijd mysterieuze duister van de gemeentegrot verborgen „Stamkamer" der Valkenburgse eanavalsvereniging de „Mirlitophile", een uitbundige carnavaleske plechtigheid die in duizend dreunende echo's uit alle onderaardsche gangen en spelonken terugkaatste naar de min of meer historische plek waar men zeventig jaar geleden de Valkenburgse carnavalsvereniging oprichtte. De lieden die zeventig jaar geleden met hun pas-opgerichte Carnavalsvereniging in de letterlijke zin des woords „onder doken" in de toen nog rauwere en daar door nog meer romantische sfeer van Valkenburgs befaamde gangen-labyrinth dat sedertdien door de toeristen uit alle beschikbare windstreken ontdekt en be wonderd werd, mengden daar een mous serende cocktail van carnavals-zotternij en bokkenrijdersromantiek; en hoewel er sedertdien zowel in Valkenburg als in de daar heersende carnavalsvereniging waar achtig wel het een en ander veranderd is; hoewel mensen die het weten kunnen u slechts de plaatselijke hoefsmid „Giem van de Schetter" aanwijzen als zijnde deze hoefsmid de enige nog levende on vervalste en raszuivere Valkenburgse .bokkenrijder", creëerde „opperbok" Charles van der Smissen mèt zijn jubile rende vereniging vandaag zowel ónder als boven de grond ln een ademloos ma kende reeks van recepties en feestelijk heden een even typische als boeiende sfeer, waarvan door de vele belangstel lende carnavalsvierders uit Limburg en Brabant met gretigheid werd geproefd. Er viel het zij onmiddellijk toegege ven vandaag rond dit feest in Val kenburg wel méér te proeven. Dat begon by een druk bezochte ongedwongen re ceptie in Bellevuetwaar binnen de kortste keren een warme carnavalsstem ming heerste. Waarna opperbokVan der Smissen niet atteèn de plaatselijke Prins Carnaval doch ook Valkenburgs zijn f SEBASTIAAN. Zaterdag is de beschikking afgekomen dat de heer J. A. F. Bosschaart, districts- bouwkundigde bij de Rijksgebouwen dienst per 1 December 1951 is benoemd als zodanig in het district Rotterdam. De levende have van Biergaarde-Blij- dorp te Rotterdam is weer uitgebreid. Zaterdagavond om ongeveer half 8 heeft namelijk in het bassin een nijlpaardje het levenslicht aanschouwd. De moeder van het nijlpaardje, waarvan het geslacht nog onbekend is. is Joele, de vader Bob. Het was het zevende kind van moeder Joele. In totaal zijn thans sedert 1942 van twee moeders 14 nijlpaarden geboren. D4091AO VOOS SCMMOAM SM OMSIMSKiN ?4ste Jaargang No. 21743 l> Het is Excelsior met een krappe over winning gelukt de wedloop om de eerste plaats met Wassenaar vol te houden. Het was evenwel een dubbeltje op zijn kant. Dit was eigen schuld. Het aantal kansen dat vooral na de rust door de zwart-witte voorhoede o.m hjls werd gebracht, was schrikbarend. Tot drie- viermaal toe kwa men achtereenvolgens Boon en Broere ge heel vrij voor de Woerdense doelman en even zoveel malen gingen die kansen te loor, hetzij door treuzelen, hetzij door slecht schieten. Overigens was doelman Feijt ais altijd weer zeer betrouwbaar en aan beide doelpunten had hij geen mo ment schuld. De eerste helft had een zeer tam verloop met beurtelings voor beide partijen een licht veldoverwicht, maar zonder dat Excelsior of Woerden direct gevaarlijk konden worden. Wel snorden een paar harde schoten van Dries net over de lat, gevaar bracht dit direct niet mede. Ook de Woerden-voorhoede kon ons niet bijster imponeren en verder dan het Schiedamse backstel kwam de bal moestal niet. Dries werd zeer zwaar af gedekt, doorlopend een tweemansdekking, het was nu een enorme tactische fout van Excelsior dit niet uit te buiten door Huët meer in de voorhoede te laten spe len, maar zelfs steeds maar weer de aan val over de rechterkant te willen lance ren en in plaats van de aanval over links op tg bouwen, de Woerden-defensie aldus voor de keus latend een open plaats in het centrum of de straffe dek king qp rechts los te laten. Het Excelsior- doelpünt kwam eigenlijk nog onverwacht. Na een hevige Excelsior-aanval werd de bal onvoldoende weggewerkt, even was Dries los van zün bewakers, een korte correcte pass aan Duller en met een cchitterend schot bracht deze de stand op I0. Daar bleef het bij en kwam de rust. Na rust aanvankelijk hetzelfde spelbeeld, met dien verstande dat Excelsior het middenveld nu beter bezette. Onze stad genoten waren nu ook sterker en na een soloron van Dulfer. besloten met een hard schot dat keeper Feijt slechts ten dele keren kon, wist Broere de stand op 20 te brengen. Woerden liet nu haar defen sieve tactiek varen, gooide alles op de aanval en binnen 5 minuten hadden zij ■succes, door haar linksbinnen, zij het o.i. in buitenspelpositie, 21. Dit gaf de strijd plotseling een heel ander aanzien. Fel golfde het spel op en neer: razend snel volgde wisselend aanval op aanval en het was in deze periode, dat er in de Excel- siorvoorhoede kans op kans om zeep werd gebracht. Kansen, die ontstonden, doordat die voorhoede na een uur kort nutteloos tik-tak plotseling het wapen van de cross en throughpass had weergevonden, ook een gevolg van het opdringen der Woer den-backs. Kerklaan wist bij een kopbal ternauwernood te redden; in dezelfde mi nuut scheen keeper Feijl kansloos, toen Broere op enkele meters vrij voor hem kwam; de bal rolde net naast het doel. Zo beleefde het publiek de ene sensatie na de andere; de spanning bleef, doordat men in de Schiedamse voorhoede hard nekkig weigerde een doelpunt te scoren en Vlugman en V. d. Linden c.s. geen kansje weggaven. Het bleef 21 en met deze zwaar bevochten zege voor Excelsior kwam het einde van deze spannende slot- episode. GEBOREN: Maria W., d. v. G. Schenk en E. W. Slavenburg. OVERLEDEN: Y. Giessen, 2 jaar. burgemeester, de heer Hens, in de „prin senwagen" laadde en hij met zijn gasten 'n feeststoet formeerde die voorafgegaan door de Nobele Schutterij" („bijna zo oud als Valkenburg-zélf!") naar de ge meentegrot trok. De gasten vormden een lange stoet, waarin de ereplaats bezet werd door de Bossche „Oeteldonkers", die, gehuld in de traditionele blauwe kiel, 's middags al door het gemeentebestuur van Valken burg officieel waren verwelkomd, mede als gevolg van het feit, dat ook de „Oetel donkers" nu al aan het zeventigste jaar van hun bewogen geschiedenis zijn. De Bosschenaren, die onmiddelijk volkomen acclimatiseerden in dit Limburgse earna- valsmilieu, werden vergezeld door een groot aantal Limburgse carnavalsvereni gingen, waaronder de,,Ule" uit Roermond de „Rogstekers" uit Weert die hun eigen boeren-harmonie hadden meegebracht, de „Peelhaze" uit Venray (compleet mèt peelhaas!), de „Plorisse" uit Geleen, de „Winkbule" uit Heerlen, de „Grensulje" uit Vaals, de „Pottentoate" uit Beek en de „Kemeleers" uit Maastricht-Witte- vrouwenveld. Dit uitvoerige goéd-gemutste gezel schap verdween dan voor enige uren onder de grond, waar, in de historische raadkamer, de „Mirlitophile" nü voor hun zuster-verenigingen recipieerden, de gas ten zich konden laven aan de rijke en gul vloeiende inhoud van een onderaardse bar en waar zij verder het felicitatie-register op originele wijze tekenden: hun hand tekening op een speciaal geprepareerde rotswand. In het Romeinse gedeelte van de ge meentegrot luisterden de gasten niet al leen nog naar geestige toespraken van „opperbok" Van der Smissen en burge meester Hens, doch werden zjj bovendien nog op enige attracties onthaald. Toen de avond al over Valkenburg ge vallen tvas kwam men eindelijk in non betere stemming! weer boven de grond en danste men, op de muziek der begeleidende muziekcorpsen en in liet licht van bonte lampions de „oramiqnon". door de straten van het oude stadje e'n verzamelde men zich later na een feestmaaltijd in het Pavilion voor een feestavond waarop, tot. héél laat. de stemming nauwelijks een bescheiden in zinking kende. In hotel „Bellevue", te Vaals stonden Zaterdagavond, ongeveer 30 carnaval prinsen uit Nederland, België en Duits land in het middelpunt der belangstelling. Uit talloze speeches klonk waardering voor de pogingen van het comité om tot verbroedering van de verschillende Hoog luchtigheden te komen. Niet alleen dat op dit verbroederingsfeest oude relaties werden bevestigd en nieuwe werden aan geknoopt, doch ook gaf de sfeer van de avond ondanks de humoristische stijl, te zien, dat ook langs deze weg veel (can worden bijgedragen tot het welslagen van veelzijdige acties om de verhoudingen tussen de volken een meer vriendschap pelijk karakter te geven. Enige t.yd geleden deden in Brabants hoofdstad geruchten de ronde als zou carnaval dit jaar niet doorgaan, in ieder géval niet in zijn volle luister. Het ge vaar schijnt thans bezworen te zijn. On danks een financiële impasse zal de op tocht in ieder geval doorgaan. Voor het eerst in de geschiedenis van Brabants hoofdstad zal bovendien Prins Amadeiro officieel ten stadhuize door het gemeen tebestuur worden ontvangen en wel op Zondag 24 Februari. (Van onze Utrechtse redacteur) De Kon. Ned. Jaarbeurs gaat dit jaar een nieuwe periode van haar geschie denis in, doordat zij zich ook gaat bezig houden met het organiseren van gespe cialiseerde beurzen. Het bestuur geeft daarrnee opnieuw blijk de tekenen des tyjds te verstaan en zoveel mogelijk met de wensen van handel en industrie rekening te houder. Zo lang als de jaarbeurs bestaat heeft zij nimmer aan een star program vast gehouden, maar de opzet van haar demonstraties al naar behoeften gewijzigd. 7,o lean men l,aar huidige ontwikkeling over drie phasen verdelen, waarvan de eerste gevormd wordt door de vtff begin-jaren, toen de jaarbeurs uitsluitend een nationale manifestatie was, de tiveeae in 1921 begon, toen het eerste vaste gebouw gereed was en de jaarbeurs een internationaal karakter kreeg, de dorde periode na de tweede wereldoorlog met het herstel een aanvang nam, terwijl nu de vierde phase begint. Jn het kader var onze nationale economie kan men niet anders dan toejuichen dat de concentratie gehandhaafd blijft, zodat zich geen versnippering van krachten voordoet en door de overeenstemming, die mèt verschillende belanghebbende groepen verkregen is, niet meer kosten dan nodig uitgegeven zullen worden. Onmiddellijk na de oorlog zijn reeds een aantal stichtingen in het leven ge roepen, die op gespecialiseerd terrein zich de behoeften van industrie en han del in een bepaalde branche aantrokken. Het begon met de textieljaarbeurs in '46, waarna organisaties ontstonden als de Technical Show, „Het Landbouwwerk tuig" en de „Vcchfema" (machines en apparaten ten behoeve van voedingsmid delen. chemische industrie en genotmid delen). Dit jaar zal nu niet alleen de twee traditionale jaarbeurzen brengen, maar ook enkele gespecialiseerde beur zen. Meubelbeurs Van 4 tot 8 Februari wordt op alle parterre-ruimten van de vaste Jaar beursgebouwen (een oppervlakte van 60C0 vierkante meter) een beurs voor meubelen en woningtextiel gehouden waarbij wordt samengewerkt door de Jaarbeurs, de centrale bond van meu belfabrikanten. die zijn 40-jarig bestaan viert, de vereniging van importeurs in deze branche, de matrassenfabrikanten en de bond van grossiers in woningtex tiel. Aan deze demonstratie zullen 175 bedrijven deelnemen, onder wie 40 gros siers in textielproducten. De aesthetisehe verzorging is in handen van architect Rietveld. De groep Meubelen zal boven dien zoals gewoonlijk ook op de najaars beurs uitkomen De voorjaarsbeurs, die van 25 Maart tot 3 April gehouden wordt, zal waar schijnlijk enkele bijzondere deelnemin gen brengen en nu is reeds bekend, dat geen plaats onbezet zal zijn. Er moesten reeds aanmeldingen afgewezen worden. De textïelafdelmg zal in haar gebrui kelijke vorm aanwezig zijn. alleen met dit verschil, dat de Belgische deelne ming in verband met te betalen export premie van geringe omvang zal zijn. De artistieké aankleding van de Tex tieljaarbeurs werd opnieuw toevertrouwd aan de Franse Jean Sanmartin, die voor de verlichting een nieuw systeem zal toepassen. De bouwmaterialen en een belangrijke groep van machines enwerktuigen ko men weer op het terrein aan de Croese- laan. In het internationale paviljoen op het Vredenburg komen collectieve inzendin gen van België, Algiers, Zuid-Afrika, Oostenrijk. Luxemburg, Joego-Slavië, Zwitserland, Duitsland en voor het .eerst van Canada. De technische artikelen van Duitsland komen ook dit maal in een afzonderlijk houten gebouw op het Croeselaan-terrein. In verband met de reis, die de Koninklijke Commissaris en Bescherm heer van de Jaarbeurs, Prins Bern- hard naar Zuid-Amerika heeft ge maakt, zal een grote groep persoon lijkheden uit Argentinië, Brazilië, Uruguay en Venezuela op uitnodiging van de regering en de Jaarbeurs een bezoek aan de jaarbeurs brengen, waarop een rondreis door ons land volgt, teneinde ook op deze- wyze bij te dragen tot vergroting van de ex portmogelijkheden naar de Zuid-Ame rikaanse landen. De Agrarische Jaarbeurs verschijnt in geheel nieuwe vorm en wordt van 1 tot en met 7 Mei te Utrecht gehouden, waarbij niet alleen het terrein op de Croeselaan wordt benut met vermoede lijk een deel van de aangrenzende Vee markt, maar ook de plattegrondruimte van de gebouwen op het Vredenburg, Deze agrarische beurs, die overigens haar zakelijke karakter handhaaft, zal attractiever zijn dan bij een algemene jaarbeurs het geval is en verdeeld wor den over een ruimte van 15.000 vierkante meter onoverdekt en 4500 vierkante overdekt. Er zal een apart paviljoen zijn voor de pluimveeteelt, terwijl ook aan de visserij aandacht wordt geschonken. Con tact is opgenomen met de Bond van Plattelandsvrouwen om een eigen af deling te verzorgen. Bij deze agrarische beurs wordt sterk de nadruk gelegd op de voorlichting, hetgeen o.a. geschieden zal met behulp van studiedagen en een technische „Cineac", waar geregeld films vertoond worden- De L.Z.T. (Beurs voor Landbouw, Zui vel en Techniek), zoals deze beurs is gedoopt, zal de tentoonstelling vervan gen, die aanvankelijk als organisatie van de Stichting „Het landbouwwerk tuig" in de Ahoy-hallen in Rotterdam gehouden zou worden. De initiatiefnemers meenden, dat hun belangen niet voldoende behartigd wer den door de Agrarische jaarbeurs, zoals die tot heden gehouden werd. Een over leg met de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft geleid tot een organisatie, waarbij aan de verlangens van de in de Stichting vertegenwoordigde groepen op een dus danige wijze werd tegemoetgekomen, dat er geen verdere noodzaak tot het houden van een aparte tentoonstelling bestond. Blijft voor dit jaar nog over de Na- jaarebeurs, die van 2 tot 11 September wordt gehouden. De ruimte, die dan vrijkomt door het wegvallen van de agrarische afdeling wordt gebruikt voor het organiseren van een uitgebreide groep, waarin men een volledig overzicht vindt van artikelen, betrekking hebbend op de organisatie en efficiency van het bedrijf, zoals kantoorbehoeften, verpak kingsmiddelen, communicatie-middelen enz. De medisohe-pharmaoeutisohe groep wordt overgebracht van de voorjaant- houi's naar de najaarsbeurs en krijgt onderdak in het internationaal paviljoen. Behalve België zullen er nl. op de ko mende najaarsbeurs geen collectieve buitenlandse inzendingen zijn, Het bestuur van de Jaarbeurs is ook tot een vruchtbaar overleg geko men met de „Vdchema", de metaal industrie voor voedings- en genot middelen alsmede chemische artikelen, hetgeen geieid heeft tot een gezamen lijke organisatie van een gespeciali seerde beurs in October in de Ahoy- hallen te Botterdam. Naar de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr Miliu» ons mededeelde, is het niet onmoge lijk. dat dit jaar nog een zesde groeps beurs gehouden wordt. De voorzitter van het NW. de heer H. Oosterhuis, heeft in een redevoering in Almelo scherpe critiek op het regerings beleid uitgeoefend. "Voornaamste doelwit was: de volkswoningbouw, de bestrijding van de steeds toenemende werkloosheid en het militaire bewape.ningsprogramma. ,De oorzaak van de werkloosheid", aldus de NVV-voorzitteir, „is de credietvoorzie- ning in Nederland, een staaltje van onge breidelde kapitalistische staatspolitiek, die meer dan ergerlijk is," waarna hij zeide: „Het wordt hoog tijd, dat het N.V.V. bin nen enkele weken belangrijke vragen aan de regering voorlegt; maar dit niét alleen. Het NVV moet ook weten wat de regering van plan is te doen." Komt er een premie lening. gaat de pet lening door. gaat de regering haar consumptie^politiek wijzi gen, of is de werkloosheid, de loon- en de consumptie-politiek ondergeschikt aan het militaire bewapeningsprogramma?, zijn een aantal vragen, die voorgelegd zullen worden. ,Het NVV kan geen militaire politiek aanvaarden, waarbij de arbeiders worden vergeten; dezen zullen zich niet weerloos neerleggen by dit alles. Het NVV zal tonen wat het waard is als de regering niet op korte termijn haar politiek, die sociale onrust veroor zaakt, herziet", aldus besloot de NVV- voorzitter zijn rede, die bedoeld was als bijdrage tot de feestviering van de jubi lerende Almelose bestuurdersbond. De landraad van Surabaja heeft de rechtszaak behandeld tegen twee Neder landers, namelijk een voormalige inspec teur van politie en een voormalige employé van het marine-etablissement; zij werden er van beschuldigd, dat zij in Juli 1950 met acht anderen de bemanning van het motorschip „Koales" van het etablissement dwongen naar Ambon te varen. De beklaagden werden na de lan ding van de Indonesische strijdkrachten op Ambon gearresteerd. Zij werden ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Bonaire, Amstm m. W. Indië, 13 op 840 mijl N.O. v. Barbados, Cottiea, Paramaribo n. Amstm, 13 op 370 mijl N.O. v. d. Azoren. Noordam 13 V. Rottm te New York. Oranje. Amstm n. Djakarta, 13 op 230 mij O. v. Dondrahead. Oranjestad, Amstm n. W. Indië, 12 v. La Guaira. ,nn Rijndam, Cartagena tl Cristobal, 13 op mijl ZZ.O. v. Kaap Sara Antonio Sibijak, Rottm n N. Zeeland, 13 op 360 mu N.N.O. v. d. Galapagos-eil.. - - Veendam, Rottm n. N, York, 13 V. hampton. pt «aid Waterman, Sydney n. Rottm, p F Westerdam 14 v. N. York te Rottm. (Van onze Redacteur.) „Hoewel kan worden erkend, dat de samenstelling van de K. V. P. vooral in bepaalde tijden tot tegengestelde opvat tingen kan leiden, tegenstellingen, die terwille van de politieke eenheid een uitweg moeten kunnen vinden, is hetgeen ten aanzien van de z.g. Groep-Steen- berghe, waarbij oo k prof. Duynstee was ondergebracht, is geschiedt o.i. eveneens op grond van eenheidsoverwegingen, niet zonder gevaar." Deze mening sprak de heer A. C. de Bruijn vanmorgen uit na zün openings rede op de yerbondvergadering van de K. A. B„ die vandaag en morgen op het eigen rust- en vanactiecentrum „Nieuwen- oord" (op het landgoed „Drakenburgh" bü Hilversum) gehouden wordt. Uit het communiqué van het KVP- bestuur blijkt, dat er een adviescollege komt „met een algemeen representatie! karakter". Afgewacht zal dienen te wj>r- den, aldus de heer De Bruijn, welke intrepretatie aan „algameen representa tief" gegeven wordt. Het dagelijks be stuur van de partij diént met een aan tal leden uitgebreid te worden, om dit college reprentatief te doen zijn voor het katholieke volksdeel, De heer De Bruijn dacht, dat dit college nogal re presentatief is samengesteld. De bedoe ling zou wel zün' 20 ht'ëende hij, dat er „Duynstee'u inkomen. Uit «en aantal door spr. met name ge noemde punten, die de Groep-Steen- berghet—Duynstee) ter discussie heeft gesteld, blijkt, dat de belangstelling van de heren hetgeen niet bevreemden zal -gaat naar zaken, die direct de arbei ders raken. Uiteraard is het de bedoeling om door middel van „representie" de partij in de door hen gewenste richting te leiden. De stemmen van „Steenberghe- Duynstee" moeten „gewogen" worden, opdat een aantal op zich weipig gewicht in de schaal legt, De K.V.P. moet het hebben, aldus de lieer De Bruijn, van de arbeiders en irbeidersvrouweii, boeren en middenstan ders. Het partijbestuur en de partijraads vergadering dienen tot voorzichtigheid gemaand. Men moet oppassen dat zorg De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, f 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele ko om'oreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke b(i de administratie of bü <Je erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 v/oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertemtie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. 54) Niet vroeg genoeg. De jongeman zuchtte. De heer, die het huis genomen heeft was er tegen negen uur. Hy bracht de nacht in Gerrard's Cross door en ik maak er uit op, dat hy in 't ge heel niet naar bed ging uit vrees zich te verslapen. Ben officier, mevrouw. Hü heeft in Frankrük geleerd, hoe je de dingen moet opknappen. Het was niet eerlijk, dat geef ik toe, noch tegenover ons, maar mevrouw, u wilt mij wel ver ontschuldigen, dat ik het zo zeg, dames zün niet altyd betrouwbaar. De eigena resse had het niet mogen doen. Hy zag het huis, belde op naar zyn advocaat en zyn bankier om inlichtingen, tekende, en haalde de dame over een voorlopig con tract te tekenen hy bood haar twin tig pond per jaar méér dan 41 vroeg en nam toen regelrecht een taxi naar hier. Misschien bent u een taxi tegen gekomen, mevrouw? Whiff dacht na. Ja, by het Gerrard's Cross station. Zy zat een poosje te pein zen. En als u het mü niet kwalyk neemt, dat ik het zeg, maar ik kan niet anders dan biy zyn, dat die heer het gekregen heeft., mevrouw Waarom? Hy heeft meer dan twaalf maan den naar 'n huis gezocht; en het perso neel is hem een beetje beu, mevrouw. Zyn stem is krachtig gewend aan drillen onze mynheer Clipper heeft een zenuwinstorting gehad niet alleen door hem, maar door iedereen. Ik zie het, zei Whiff. Zij stond op. Ik zal er niet toe bijdragen, dat myn heer Clipper weer een instorting krügt, want ik zal andere methodes toepassen, om een huis te vinden. Goedenmorgen. Goedenmorgen, mevrouw en dank u zeer. De jongeman glimlachte nog, toen Whiff vertrokken was. HOOFDSTUK XXIII. Mevrouw Paddie zou een partytje geven op Kerstmis en hield er van ze voor te bereiden. Zij hield er van, de beste glazen schalen (geëtst glas) voor de dag te halen, en de beste vlaschoteltjes en dessertborden en de Benares vingerkommen slechts eens per jaar gebruikt op Kerstdag en de vingerdoekjes, wit satyn, versierd met geschilderde viooltjes van een bui tengewoon sterk purper. Al deze fraaie dingen gaven haar een heeriyk verheven en monter gevoel, als zij ze weer in han den kreeg. Haar peddelvqeten schenen te zweven, terwyl zy heen en weer ging van de provisiekast naar de eetkamer, waar zij de tafel dekte en Whiff, die haar hy de toebereidselen hielp, werd onweerstaanbaar herinnerd aan de gans als zy haar bewegingen gadesloeg. 's Morgens werd de tafel gedekt, terwyl de pensiongasten die dag in de huiskamer lunchten met sandwiches en koffie, het geen mevrouw Paddie voldoende achtte met het oog op de maaltyd, waaraan zy later zouden deelnemen. Deze Nroege voorbereiding gaf haar 's middags tyd, om naar haar Kerstkaar ten en presentjes te kijken, van een dutje te genieten, haar beste feestjurk te voor- schyn te halen en met een zeempje haar juwelen op te poetsen. Whiff nam de tafelversiering op zien, het vouwen der servetten, het zo voor delig mogeiyk schikken van linten en hulst en 't hangen van een takje mistle toe aan elke vingerkom. Maar toen zy van de tafel het middenstuk zag, bleef haar hart byna stü staan. Het midden stuk was van rose satyn, waarop veel kleurige, bonte kolibri's rondfladderden (als je tenminste de verstarde bewegin gen, die ze maakten, „fladderen" moet noemen) en afgezet met gele kant. Zy vroeg zich af, of het mevrouw Padd le's hart zou breken, als zij haar zou voorstellen, het mooie, witte tafellaken in het midden eenvoudig te versieren met een grote kan prachtige bronzen, plui- mige chrysanten, die zyzelf aan mevrouw Paddie geschonken had, en zij besloot, dat het beslist zou breken. Als Ik naar die kolibri's kijk, zei mevrouw Paddie, toen zy n met eerbiedige vingers aan W ff over handigde, heb ik hetzelfde gevoel als wanneer ik naar de wn&e™ roe ip uw slaapkamer kyk. Al myni zorgen schy- nen te verdwynen. Ik houd zo van Kerst mis, juffrouw Woffran, en van „Hark, the Herald Angels smg en na het diner, voor we spelletjes gaan doen, zingen we „Noël". Ik ben biy dat mynheer Quinton komt, dat maakt nóg een heer; we hen- ben er maar vijf, en ik weet niet hoeveel dames. Daar, ik ben benieuwd, wat Dons nu weer heelt laten vallen! Als het de kleine schaal met de geëtste sterren is> die net, echt lijken zal ikZy snelde weg en Whiff glimlachte, terwyl zy zich mevrouw Paddle's woede voorstelde, die, wat er ook gebeurd mocht zijn, weer op de vlucht zou gaan voor het geluid van één bedroefd kreetje van Doris. Mevrouw Paddie zou niet kwaad hebben kunnen blyven op een wesp, die juist haar duur ste jam bad. opgegeten, als het beest het minste teken van ellende of pijn Z°U ver- tonen. Met handige vingers legde Whiff enke le trosjes mooie Kaapse kruisbessen over de gele kant van het middenstuk, en stopte een paar zilveren schaaltjes met amandelen en rozijnen en geconfyt fruit boven de meer omvangryke der kolibri's; maar later ontdekte mevrouw Paddie dit en verwyderde ze, en de kolibri's vertoon den zich in al hun glorie. Quinton bad met geweldige geestdrift mevrouw Paddle's uitnodiging voor haar feestdiner aangenomen. Hü zag Whiff zelden 's avonds. Steevast weigerde z met hem uit te gaan of hem in het pen sion te ontvangen, ais de dagtaak voor beiden gedaan was. Het speet haar zo ongenaakbaar te zyn, want ZÜ stelde zyn gezelschap op prys; maar meer en meer werd zij er zich van bewust, dat hij verliefd op haar was, en zy beant woordde zyn gevoelens niet. Zy wenste, dat het waar was, wenste het in hoge mate. Zy was heel eerlijk tegenover zich zelf. Zy was niet van het type dat straalt in haar onafhankelykheid en een leven alleen tegemoet ziet, zonder angst. Zy geloofde dat huweiyk en eigen huls, man en kinderen, de schone en heilige idealen waren. Zy hield van kinderen, en vaak hield zy stil, om een klein ding op te rapen, 'dat op de weg geval len was, of ontwarde een hoepel uit een hek, of hielp een tol opzetten, die weer spannig was; en zy mocht de man nen graag, zij bewonderde hun op rechtheid en hun vriendelyke taal, en zy hield van hen van de aardiger man nen om hun eenvoud en „jong heid". Voor hun zelfzuchtigheid, waar aan zy by tyden mank gingen sloot zij haar ogen. Alle vrouwen van de wereld hadden samengespannen, om ze zelf zuchtig te maken, dps was het met helemaal hun schuld. Eén ding in hen kon ze niet tolereren, en dat was een slecht humeur en grofheid tegenover vrouwen. Z(j had zo dikwyis mannen grof tegen hun vrouwen horen zyn en zy beschouwde dit als onvergeefiyk. Quinton zou, dat wist ZÜ, nooit, grof zijn, hy was te vrlendeiyk, te welge manierdWaarom dan (Wordt vervolgd) om één stem te winnen of te behouden er niet toe leidt, dat duizenden of tien duizenden stemmen verloren gaan. In zijn opningswoord had de heer De Bruijn al gewezen op het belang, dat de massa det katholieke arbeiders en arbei dersvrouwen heeft bü de politiek. De ver houdingen zyn in Nederland gelukkig nog niet zo, aldus merkte hy nu op, dat gelijk in andere landen de arbeiders over hun eigen politieke organisatie be schikken. Te veel foegegeven aan het betrekke lijk geringe aantal der „rechter-vleuge- laars" kon op de duur wel eens tot reële consequenties leiden. De katholieke ar beiders hebben getoond bekwaam te zijn om met succes de sociale organisaties te leiden, het kost hun eventueel weinig moeite een politiek orgaan te stichten en in stand te houden. In dat geval zouden heel wat meer van hun mannen in poli tieke organen zitting hebben dan thans het geval is. Men dient, aldus de heer Be Bruyn, in de politieke sector waarde te hechten aan het spreekwoord van de tijdig ge waarschuwde man. H.M. de Koningin en de oudste drie prinsessen, die enige weken in Snnkt Anton hebben doorgebracht, zyn van ochtend na een voorspoedige reis in ons land teruggekeerd. Om tien minuten voor tien reed de Koninklijke trein het station van Baarn binnen. De Prins werd vanmiddag tegen lunch tijd per vliegtuig terugverwacht, Zaterdagmiddag na vijf uur kwamen by de P.T.T. te s-Gravenhage vele klach ten binnen, omtrent gestoorde aansluitin gen. De technische dienst, die een onder zoek instelde, dat ook Zondag voortduur de, heeft ontdekt, dat in de Carpentier- straat zes meter dubbeldraadse telefoon kabel was verdwenen. Reze bleek te zün opgegraven door drie 15-jarige scholieren, die zich door verkoop van dit materiaal geld wilden verschaffen- De knapen zijn aangehouden en de kabel is in beslag genomen. Door hun diefstal zijn 336 telefoonaansluitingen buiten werking ge steld. Voor rekening van de regering van Indonesië, werd aan een Belgische scheepswerf langs de Schelde in het Land van Waas, opdracht gegeven voor het bouwen van tien schepen van elk 8000 ton, die meer speciaal moeten dienen voor de vaart tussen de eilanden. Enkele van dergelijke schepen werden ook aan Westduitse werven door de zelfde opdrachtgevers besteld. ROTTERDAM, 14 Jan. Aanvoer in totaal 1B72 dieren. Vette koeien en oasen 1178, var kens 669, schapen of lammeren 125. Prijzen: Vette koeien le kw. 2.602.8CL f 2 40—2.50, ƒ2.10—2,35, varkens (levend gew. 2.15. 2.10. f 2.05 schapen 145, 125. f los, lammeren ƒ120, ƒ110. ƒ100. Vette koeien: aanvoer: groot, handel: kakn. prijzen: niet hoger, prima exempl bovem notering... varkens 41. gew.: ruimer, stug, ,met teruggaande prijzen; schapen en lammeren: minder vlug, iets hoger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2