Wereldbeeld in vogelvlucht Schrikbarend aantal problemen vraagt om oplossing Wanneer crisis de wereld bedreigt Tegen ernstige economische depressies weinig te doen Jan van Krimpen zestig jaar Hier die olie, Moeder-aarde! Verdere stijging van productie en consumptie verwacht Engeland grootste debiteur in de E.B.U. Zaligverklaring van Pius IX wordt bespoedigd Eindhoven's nieuwe Stadhuis Tilburg emitteert f 2.500.000.— 4 pet 30-jarige obligaties Economische politiek Indonesië De camera op t buitenland v. Frankrijk wacht nog steeds op zijn „dessert" Aig. Raad Belgische C. V. P. besprak Schuman-plan Drie soorten van internationale actie voorgesteld John Wright's Marionetten Jubileumtentoonstelling van zijn typografisch werk Enorme investeringen zijn noodzakelijk Industrieel leven in Zuid-Limburg Hij was de zouaven-Paus en hersteller van Nederlands hiërarchie In optocht met Ben W. voorop.... Te passief volgens dr Sumitro DINSDAG 15 JANUARI 1952 PAGINA 4 TUSSEN HOOP EN VREES BRANDWEER: TAAK VAN DE GEMEENTE Inspectie en advies van rijkswege UITGEWEZEN DUITSERS willen particuliere vermogen terug NIEUWE FATIMAKERK TE ROOSENDAAL Opening met Pasen BELGIE EN DUITSLAND VOORNAAMSTE CREDITEUREN „Lage verzekeringspremie''' NIEUW KANAAL VOOR GEBIED ROND VEENDAM NOODZAKELIJK Industrie nog te veel onderschat (Van onze correspondent) ZATERDAG FEESTELIJKE OPENING VAN EERSTE VLEUGEL Fraaie geschenken WEDEROM EEN NIEUW LENINGSTYPE KALIPRODUCTIE in WEST-DUITSLAND KAASMARKT bodegraven Frankrijk leeft nog steeds volop in do ministercrisis en volgens ervaren „toe schouwers" te Parijs staan we eigenlijk voor een politieke crisis, waarvan het einde nog niet is te overzien; de Westduitse bondsdag heeft met 232 tegen 143 step- men (socialisten, cojnmunisten en enige partijloze®) en 3 onthoudingen het Sobu- inanplan aangenomen; in de politieke commissie van de Verenigde Naties heeft de Russische gedelegeerde Visjtns'ki een nieuw ontwapeningsvoorstel ingediend,! dat ten doel zou hebben de internationale spanning te verminderen; voor de univer siteit van Columbia in de Verenigde Sta ten heeft de Britse minister van buiten landse zaken Eden een grote rede ge houden, waarin hij om. verklaarde, dal een communistische aanval op Indo-China of Malakka hetzelfde eenstemmige ver weer zou vinden, als thans in Korea wordt gegeven; maar tegelijkertijd lijkt da conferentie over de verdediging van Zuid-Ooöt-Azië op een fiasco te zijn uit gelopen, wijl over de concretisering van dit gemeenschappelijke verweer geen praetische overeenstemming kon worden bereikt; op Korea sukkelen de wapen- gtilstandsonderhandel ingen voort, maair generaal Van Fleet moet verklaren, dat de rode vuurkracht op het slagveld en in de lucht thans even groot is, zo niet groter is dan die van de Uno-strijdmacht. We hebben enkele aspecten van het huidige wereldbeeld even naar voren' ge baald; er zijn er nog meer: de crisis in België; het kolentekor-t in geheel West- Europa; de beslissing van Eisenhower om als volwaardig candidaat naar het presi dentschap van de Verenigde Staten te dinigen; en vooral Perzië en Egypte niet te vergeten. En zelfs daarmede hebben wij de lange hijst van problemen, welke dringend een oplossing eisen, (bij lange na niet uitgeput. Zelfs deze schematische opsomming echter lijkt voldoende om te demonstreren, hoe gewichtig het huidige tijdsbestek voor de vrede is. En hoezeer het daarom te betreuren valt, dat de ge hele politiek van de Verenigde Staten dit jaar zo sterk door de presidentsverkie zing wordt beïnvloed; anderzijds dat Frankrijk wellicht een andere koers voor zijn buitenlandse politiek zal moeten in slaan. als de partij van de Gaulle ten slotje «en dan in elk geval belangrijke plaats in een nieuw kabinet zou gaan innemen. De ,.New York Times" moge dlan menen, dat een politieke crisis in Frank rijk een soort polittek-gastronomisch menu is, waarvan alle gerechten, met de wijn van de partij critiek begoten, de tong moet strelen, tot ten slotte het dessert: een nieuw miniserie op tafel komt, in Europe neemt men de zaaik toch heel wat «■listiger op. Het Schuman-plan moet in elk geval nog de Raad van de Republiek passeren, maur zou door een sterk Gaul- iietisch georiënteerde regering kunnen worden ingehouden. Dit lijkt niet heel waarschijnlijk, vooral niet nu de Duitse bondsdag de kolen- en staalpool met zo'n meerderheid heeft aangenomen. Maar met bet Pleven-pilan voor het Europese lager is het heel anders gesteld. Over het z.g. Europese leger wordt nog steeds door de betrokken regeringen hardnekkig gevochten. De grote lijoen mogen dan al zijn getrokken, zeer be langrijke onderdelen en details zijn nog steeds zwevende of worden fel omstreden. Men is dus nog in het stadium van de onderhandelingen en dain is het voor een nieuwe regering zeer gemakkelijk een radicale ommezwaai te maken. Nu is het bekend, dat generaal de Gaulle van het Europese leger van Pleven noch zoels het was geconcipieerd noch zoals het in de loop van ruim een jaar besprekingen is geworden, iets wil weten. Hij beeft zelfs onlangs een geheel nieuw schema gepro pageerd, dat o.i. als het wordt doorgedacht op de basis waarop het is gepubliceerd, ten slotte aan het te organiseren Duitse leger veel meer plaats zou geven dan in het plan-Pleven is bedoeld; dit toch is juist gelanceerd om een Duits leger als het ware in bedwang te houden op een ogen blik, dat de Amerikanen de grootst moge lijke spoed wilden zetten achter de her oprichting van een Duits leger, bijna on verschillig op welke wijze dit zou worden verwezenlijkt. Er is nog één belangrijk punt, dat bij een eventueel toetreden van Gaullisten tot een, dan meer rechts gerichte regering en dan spreken we nog niet eens van een Gaullistisch kabinet sterk de aan dacht zal trekken. Generaal de Gaulle heeft nog een oude oorlogsvete tegen de Verenigde Staten en hij vergeet niet licht. Hij is bovendien zeer nationalistisch ge tint: voor hem is Frankrijk thans nog wa: het honderd jaar geleden was: het centrum van de Westerse wereld. Dat die glans verbleekt is, hindert hem; dat een nieuwe wereld aan de andere kant van de Oceaan met een nieuwe beschaving Frankrijk verdringt, kan hij de Verenigde Staten niet vergeven. Elk Frans bewind, dat enige invloed van de Gaulle ondergaat, die het overigens ook niet geheel met de Nato eens is, zal dan ook in zekere mate anti- Amerikaans zijn, gelijk de generaal zelt het is. En hij zal sterke groepen in West- Europa, die toch in het geheel niet pro- communistisch gezind zijn, gemakkelijk om zich concentreren. Wat weer niet zonder gevaar voor West- Europa is. Een Truman en een Eisen hower weten zich wel daarboven te ver heffen, maar er zijn nog andere invloed rijke figuren in Amerika als een Taft. En dezen zullen maar al te gaarne van een groeiend anti-Amerikaanse stemming in Europa gebruik maken om zich isolationis tisch van Europa te distantiëren. (Van onze Brusselse correspondent) Onder voorzitterschap van de party- leider, de heer Th. Lefèvre, heeft de Al gemene Raad van de Christelijke Volks partij van België, een uitvoerige bespre king gewijd aan de kwestie van het Schu man-plan. Verschillende sprekers wezen op de grote bezwaren, gelegen in de overheer sende positie van de Hoge Autoriteit van de kolen- en staalunle. Zo b.v. Kamer voorzitter Van Cauwelaert, die wel kon instemmen met de gemeenschap van kolen, ijzer en staal, maar niet met de w\jze waarop zij verwezenlijkt wordt. De Hoge Autoriteit van het plan is niet alleen onverenigbaar met België's grond wettelijke beginselen, maar ook de risico's die met dat Gezag verbonden zijn, komen hem te groot voor. 't Gevaar wordt groter als men consta teert, dat Engeland niet in het Schuman- plan aanwezig is en dat België, Neder land en Luxemburg alléén blijven in de overeenkomst met drie grote landen, Frankrijk, Duitsland en Italië, tegen de welke hun politieke invloed niet kan op wegen. De minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, beantwoordde uitvoerig de verschillende sprekers. Ook hij is niet absoluut enthousiast. Zijn voorkeur ging naar een Schuman-plan zónder de hin derlijke structuur van de Hoge Autoriteit. Doch er werden verbeteringen verkregen door de vermeerdering der bevoegdheid van de Raad der ministers der geïnteres seerde landen die, volgens spreker, de Hoge Autoriteit meer naar het econo- misch-technisch plan hebben verwezen. Dan is er nog de niet te verwaarlozen vraag, of het niet véél gevaarlijker Is bulten het Schuman-plan te blijven, dan er bij toe te treden. Anderzijds is zojuist een uitvoerig rap port aan de Senaat verschenen, van de hand van de gewezen C.V.P.-minister- president Duvieusart, dat eveneens tot ratificatie van het Schuman-plan con cludeert. Het brandweerwezen is van ouds een zaak van de gemeente; de minister zou dit karakter willen handhaven, aldus deelt hij mee In d<^ memorie van antwoord dp hei voorlopig verslag der Tweede Kamer over bet ontwerp van wet betreffende regelen im zake het brandweer wezen. In verband met deze mening zou hij het ook onjuist achten, indien aan de minister van Binnenlandse Zaken of aan de brand- weerinspectie een leidinggevende of bevel voerende taak werd opgedragen. Daartoe bedient het rijk zich van de brandweer inspectie met een adviserende taak aan rijks-, gemeente- en particuliere instellin gen. Aan vrjjwiüigheid geeft ook de minis ter de voorkeur, al moet hij er op wijzen, dat d« beslissing hierover bij de gemeen ten berust of Gedeputeerde Staten. Het vertrouwen in de waakzaamheid der ge meentebesturen heeft de minister doen afzien van hét vereisen van goedkeuring van de benoeming van de commandant of diens plaatsvervanger. De inspectie onder houdt liét contact met de gemeenten en bij geregelde bezoeken krijgt de inspectie een beeld van de wijze, waarop het mate rieel wordt onderhouden en het werk ge schiedt en kan in overleg met het ge meentebestuur naar verbetering worden gestreefd. Sm ftehdngianwijxsr k staf 1i»4 vertelt alleen, wat graag wilt doen op dan weg hij geeft u geen bijzoaderen voorrang! Ook als u „het pijltje** hebt uitgestoken, moet blijven opletten, of gtj uw richtingverandering wel veilig volvoeren I (En..,, last het eoodcloos uitstaand, en geviiriijk st ding dut is Op een congres van de belangengemeen schap van uit. Nederland en koloniën ver dreven Duitsers heeft Maandag te Dus- seldorf de voorzitter van deze vereniging, Hans Stein, verklaard, dat sedert 1944 on geveer 10.000 Duitsers uit Nederland en koloniën zijn uitgewezen met achterlating van hun particuliere vermogen. Volgens documenten, die door neutrale instanties waren onderzocht, wat echter slechts vier procent van de tijdens de oor log in Nederland wonende Duitsers lid geweest van de voormalige N.S.D.AP. De belangengemeenschap heeft een brief aan de Amerikaanse president gezonden, waarin gezegd wordt dat in eerste instan tie de Koningin van Nederland in staat is de particuliere vermogens aan de be trokkenen terug te geven. Dit was een voorwaarde voor een vreedzame samen werking tussen Duitsland en Nederland. Ook het marionettenspel heeft sinds de dagen dat wy voor het eerst dc oud- Hollandse poppenkast aanschouwden een verregaande ontwikkeling doorgemaakt die in John Wright's Marionetten-theater culmineert. Hoe liet mogelijk is hele sprookjes, vertelsels, comedies en ballet ten in de kleine ruimte van een poppen kast op te voeren hjj wijze van minia tuur-toneelspelen, en de houten figuur tjes als echte mensen-toneelspelers te doen leven, acteren of dansen is een ge heim dat niet alleen verklaard wordt door het nuchtere feit dat daarachter dat kastje grote mensen zitten die letterlijk gesproken aan de touwtjes trekken. Om zich een verbeeldingrijk spel op te roepen als waarvan John Wright's spel en voortreffelijke mono- en dia logen getuigde behoort 'n geestkracht die zuiver scheppend genoemd mag wor den. Scheppend zoals kinderen zonder het te weten, zich paradijzen dromen, tover tuinen, onderbewuste droomwerelden Het waren hier b.v. bet ballet „De Schepping" met muziek van Dorius Mil- baud gramofoonweergave)het sprookje van Andersen „Kleine Zeemeermin" die de voornaamste creaties van Wright wa ren en die een fancy en speelsheid ten toon spreidden die jong en oud kunnen verblijden, jammer genoeg waren er in De Kleine Comedie slechts een paar rijen bezet! y[. Ergens in een gang van het gebouwen complex van de grafische industrie N.V. Joh. Enschedé aan het Klokhuisplehi te Haarlem hangt een smeedijzeren plaat met als opshwft: „Ais Koster hier kon koomen kijken Sijn konst zou wel volmaeckt hem blycken". Ais men deze gang uitloopt belandt men temidden van een uitgebreide ten toonstelling, die een sprekend bewijs vonmt voor de hierboven geciteerde spreuk. De grote Laurens Janszoon Kos ter zou zeker zijn oren niet geloven als hij een bezoek zou brengen aan deze expositie, dtie is ingericht ter gelegen heid van de (50ste verjaardag van één zijner collegiale nazaten, de bekende letter-ontiwerper Jan van Krimpen. Bij de opening dezer tentoonstelling werd van Krimpen gehuldigd o.a. door de president-directeur van het bedrijf, mr p .F. Enschedé, die de heer Van Krimpen de in goud geslagen medaille, in 1943 vervaardigd ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de grafische industrie Enschedé, overhandigde als blijk van erkentelijkheid. In een van dé vitrines vindt men de eerste proeve van Jan van Krimpen, die zijn loopbaan begon als boekbinder. Het is een met de hand gebonden exemplaar van „De lof der zotheid" van Erasmus. Wandelend langs de tentoongestelde werken kan de bezoeker constateren hoe Van Krimpen in zijn werk een steeds groter vakmanschap aan de dag legde totdat hij werd wat hij nu is; een be faamd letter-ontwerper, diie al menig fraai ontwerp op zijn naam heeft staan. Hij ontwierp o.m. de lettertypen: Ro- manée, Canoella Bastardg, Lutaetia en de Griekse Antigone. Van Krimpen Is ook vermaard geworden door zijn ont werpen voor stofomslagen, inscripties en uitgeversmerken en door de verzorging van de uitgaven van Nederlandse belle- trie. Het was voor deze kundige letter ontwerper een grote eer, toen hij zowel bij de ere-proinotie van Koningin Wil helm! na als van Koningin Juliana de bul mocht vervaardigen. Behalve de tentoonstelling zal nog een ander feit de grote verdiensten van Jan van Krimpen voor de typografie in her innering brengen, n.l. de uitgave van het door John Dreyfus geschreven werk .•The work of Jan van Krimpen". De tentoonstelling in het Museum Enschedé duurt tot en met 26 Januari en is op werkdagen geopend van 10—17 uur. (Van onze correspondent) Naar toe thans vernemen, zal de nieuwe Fatimakerk te Roosendaal met Pasen gereed zijn en door mgr Jos. Boe ten, bisschop van Breda, plechtig wor den geconsacreerd. Deze parochiekerk, de zesde van de gemeente, Is gelegen in een heel nieuw parochiecentrum (Zuid-Oost), waan- op t ogenblik 120 woningen in aanbouw zijn. Bouwpastoor Theeuwes had Kerstmis ..gepland" doch architect Hurks kan de kerk, ys en weder dienende, toch nog voor Pasen „overdragen". Intussen dra gen de gelovigen in Roosendaal nog dap per hun steentje bij om in de hoge bouw kosten tegemoet te komen. Aan de stijging van de wereldoliepro- i ductie is in het afgelopen jaar, niettegen staande de stopzetting van de leveranties door Perzië, geen einde gekomen. De productie nam toe met 70 miliioen ton en bereikte daarmede een nieuw hoogte record van 594 miliioen ton. Hoe enorm de toeneming van de productie, vergele ken met het niveau van voor de oorlog geweest is, blijkt uit het feit, dat de pro ductie van 1951 meer dan het dubbele be droeg van die van 1938. De productie stijging van 1951 was de hoogste stijging, welke tot dusverre in enig jaar voor kwam. In de Ver. Staten werd een uitbreiding bereikt met 38 miliioen ton, in het Carri- beangebied met 11 miliioen ton. in het Midden-Oosten met 10 miliioen ton en in Oost-Europa met 5 miliioen ton. Voor het lopende jaar wordt een verdere stijging van de wereldproductie met 6 pet., of met 35 miliioen ton verwacht. Onderstaand staatje geeft een schatting van de wereldolieproductle in 1951 (in 1000 metr. tons): Naar de O.E.E.S. bekend maakt heeft West-Duitslaud, dat in het voorjaar van 1951 nog een kritiek betaling3tekort had, zijn positie in de Europese Betalingsunie in December wederom kunnen verbete ren. Het tegoed van 8 300.000. dat West- Duitsland einde November in de E.B.U had, is in de loop van December gestegen tot 8 43.300.000. Engeland had in December ccu tekort van 8 149.7 miliioen, vergeleken met een tekort van 170,8 miliioen in November en van 8 249,6 miliioen in October. Enge land staat thans voor 8 712,1 miliioen bij de Europese Betalingsunie in het krijt. De Belgisch—Luxemburgse Economische Unie, de grootste crediteur van de E.B.U :ag in December haar vordering op de E.B.U. met S 57,3 n 'T. n stijgen tot S 590,7 miliioen. In Nuvemb?: hod-oeg de stijging 79.7 miliioen. Frankrijk had in December een beta lingstekort van 8 69 miliioen. vergeleken met 8 48,2 miliioen in November en 154,7 miliioen in October j-1. Dit land is de E.B.U. thans 184 miliioen schuldig. Zweden, dat in November in de Europe se Betalingsunie een betalingsoverschot had van 8 31,8 miliioen, had over Decem ber een betalingsoversehot van 55.2 mil iioen. Zweden heeft thans een totale vor dering op de E.B.U. van 171,4 miliioen. De goud- en dollarreserves van dc unie waren na dc transacties van December ongeveer S 210 miliioen dollar groot of omstreeks 8 30 miliioen meer dan aan het einde van November. Zoals reeds medegedeeld, beliep het overschot van Nederland in de E.B.U. in December 164.061.000, of ruim 43 mil iioen, vergeleken met 195.236.000 of bijna 8 51.5 miliioen in November. De schuld van Nederland aan de E.B.U. be draagt thans nog 87.666.444, of goed 23 miliioen. I960 Noord-Amerika: Verenigde Staten 273.041 Canada 3.73s i»l mooo 6.500 1951 in van wereldtot. 42,1 1,1 374.419 316.500 Latijns-Amerika: Venezuela Columbia Trinidad 78.340 4.744 3.000 49.000 5.500 3.050 86.024 97.550 Overige landen: Mexico 10.298 10.900 Argentinië 3.492 3,500 Peru 1.992 2.050 Ecuador 337 335 Chili go ïoo Andere landen 140 140 53,2 16,4 18.397 17.095 Midden-Oosten: SauddnAralbië 28.197 38.000 Kuwait 17401 28.500 Perzië 3g.j88 16.70» Irak 6.480 8.200 Egypte 2.340 2.300 Qatar 3.632 2.250 Bahrein 1.812 1.500 Turkije 17 17 2,9 87.797 97.467 Verre Oosten: Indonesië 6-416 7.S6O Brits-Borneo 4.346 5.000 Japan 310 370 Indië .262 260 w. Nw.-Guinea sso 250 Pakistan i«6 iso China ino ïoo Burma 67 i«o 16,4 11 .OW 13.920 YVest-Europa? 1.148 1..TT0 Nederland 787 710 J28 :m Andere landen 100 140 2,3 oost-Europa: Rusland Oostenrijk Hongarije Joegoslavië Polen Albanië Tsj eehoslowakije 2MX 37.B00 ■1.300 500 111 178 150 80 44.716 2.520 42.400 4.300 500 150 185 160 130 0,4 49.815 8,4 Wereldtotaal De verwachtini productie te dm 1 523.587 593.697 100,0 voor 19öl is dat de r. 5. in 195C ral stijgen met 3 pet en die buiten de V. S. met 9 pet. Er zijn enkele gebieden die met een sterke productieuitbreiding die aandacht» trekken. Tc wijzen valt bijv. op Canada. In October jl. had de productie aldaar reed® een niveau van 8,6 miliioen ton op jaarbasis bereikt. In Venezuela is kort geleden een productieniveau van 93 mil iioen ton op jaarbasis bereikt, doch in het voorjaar zal dit wel 100 miïlioen ton worden. In het Midden Oosten vallen vooral Saudi Arabië en Kuwait op, wel ke met hun stijging het verlies van Per zië geheel goed maakten. Het jaarniveau waarop de productie zich in Saudi Ara bië zich thans beweegt is circa 44 mil iioen ton en dat van Kuwait circa 36 mil. Hoen ton. In 1944 levende Saudi Arabië slechts een miliioen ton en Kuwait be gon pas 5% jaar geleden te produceren. In het verre Oosten heeft Indonesië weer ongeveer het niveau van voor de oorlog bereikt. Kuwait profiteert in hoige mate van de industrie. De winsten worden op basis van 50 50 verdeeld tussen Kuwait Oil Co en de regering, waardoor deze 60 miliioen per jaar «1 het laatje krijgt. Het verbruik van olieproducten heeft zich ook In zeer gunstige richting ont- wikkeld. In de S. volgde op een toe- neming van 12 pet in 1850, in 1951 een verdere stijging niet 8 pet. Buiten de V. S. was de toeneming van het verbruik ongeveer het dubbele van die in de V. S. Eugene Holman, president van de St. Oil of New Jersey, verwacht dat deze toeneming van verbruik bul ten de V. S. in hel snelle tempo nog enige tijd zal blijven voortduren. De heer Phelps van de Socony Vacuum raamt, dat in de 10 jaar tot 1961 het we- reldverbruik, exclusief Rusland, met 4 miliioen barrels per dag zal toenemen tot 15 miliioen barrels per dag. Deze toeneming van het verbruik zal enorme kapitaalsinvesteringen met rich meebrengen. In genoemde tien jaar zou de investering vereist om de be nodigde olie voort te brengen onge veer 8 23,2 milliard bedragen, althans volgens een becijfering van de Chase National Bank. Een dergelijk cijfer zal ons meer zeggen, indien men bedenkt, dat in de vijl' jaren 1946/50 door de petroleumindustrie in de V.S. voor in totaal 12,4 milliard werd geïnvesteerd. Hiervan was 61 pet voor productie, 16 pet voor raffinaderijen, 11 pet voor transport, 10 pet voor distributie en 2 pet voor diversen bestemd. Gouden kloosterfeest. In het klooster van de Zusters aan de Ohoorstreat te Den Bosch vierde gisteren de vicaresse Zuster Damiama (mej. A. M. Neynens, geb. te Helmond) haar gouden klooster- feest. Een aantal jaren was de jubilaresse o.m. overste van het Doofstommen Insti tuut te St MichelsigesteJ, In de klooster kapel droeg mgr F. N. Henidri'lcse een pontificale H. Mis van dankbaarheid op. Een vijftal economische deskundigen I le Monetaire Fonds niet zijn tegenwoor- heeft op verzoek van Trygve Lie, de 1 dige middelen zou kunnen bieden. Het secretaris-generaal der Ver. Naties, om j rapport, dat de deskundigen hebben uit- maatregelen voor te stellen ter verzach- gebracht, zal worden overwogen door de In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht e.o. heeft ir L- Lhoest o.m. medegedeeld, dat het Duitse herstel aan de ontwikke ling van onze handel met West-Duitsland zeer ten goede is gekomen. Voorts consta teerde spreker, dat het handelsvolume tussen de BelgischLuxemburgse Unie en Nederland aanzienlijk is toegenomen. Als een oplossing van het internationale waterwegen vraagstuk zou worden gevon den in de geest, zoals de Limburgse kamers dit in een adres aan de minister hebben uiteengezet, zal dit voor Limburg van groot belang zijn en zal b.v. Maas tricht op een kruispunt liggen van grote verbindingen. Ten aanzien van het adres der Lim burgse kamers betreffende nadelen voor dit gewest in het stelsel der franco-leve ring van kolen tegen uniforme prijzen door het hele land, heeft de minister ge antwoord, dat het tegenwoordige stelsel, dat Indertijd door vrijwillig overleg tot stand kwam, gehandhaafd moet worden zolang de goede gang van zaken in Neder land dit eist. ting van het internationale effect van economische en sociale raad der Ver. economische depressies, verkaard geen Natie®, uitvoerbare of aanvaardbare maatrege len tc kunnen voorstellen, die veel ver schil zouden uitmaken, wanneer zich een economische depressie zou voordoen, die van even ernstige aard is als dc crisis, dio 11a 1930 is voorgekomen. De deskundigen zijn de mening toe gedaan, dat het werkelijke gevaar voor de stabiliteit van de wereldeconomie gelegen is in recessies, die haar oor sprong in de Ver. Staten hebben. Zij zijn het er over eens, dat een vast streven om werkgelegenheid voor ieder een te scheppen lot resultaat zal hebben, dat welvaart, zelfs in jaren van econo mische teruggang volkomen bereikbaar zal zijn. Ook volledige werkgelegenheid biiedt echter nog geen volstrekte zeker heid lagen economische schommelingen, wiaiarvan het internationale effect van jaar tot jaar even groot kan zijn als de storingen, die de handelspartners ven de Ver. Staten in 1937 en 1938 hebben on dervonden. De deskundi gen waarschuwen dat internationale maatregelen op dit gebied nimmer doelmatig kunnen zijn, tenzij de grote industriële landen, en in hot bijzonder de Ver. Staten, hierin een leidende rol spelen. Aan de Ver. Naties worden door dc deskundigen drie soorten van internatio nale actie voorgesteld, die beschouwd zouden kunnen worden als een „lage verzekeringspremie" tegen economische depressies. Een der voorgestelde mogelijkheden Is heft Sluiten van internationale producten- overeenkomsten, die voorzien üj multila terale contingenteringen of het vormen van buffervoorraden, een en ander met het doel eventuele kortdurende schomme lingen in de vraag naar en het aanbod van primaire producten op te vangen. Een andere mogelijkheid ligt volgens de des kundigen in uitbreiding van de verstrek king van langlopende leningen door de Wereldbank. Hierdoor zou kunnen wor den voorkomen, dat nationale ontwikke lingsprogramma's vertraging ondervinden als gevolg van een vermindering van de inkomsten uit hoofde van de uitvoer en de particuliere internationale beleggin gen. Als derde mogelijkheid stellen de deskundigen vergroting van de interna tionale monetaire reserves voor met het doel schommelingen van korte duur. die in de deviezenontvangsten kunnen optre den, op te vangen. Deze taak zou aan het International^ Monetaire Fonds moeten worden toegewezen. De deskundigen geven tenslotte als hun mening te kennen, dat het huidige niveau van de goud- en dollarreserves der meeste landen volkomen onvoldoende is om een ernstige daling van de dollarontvamgsten te verdragen, ook al wordt rekening ge houden met de hulp, die het Internationa- langste te de geschiedenis der Pausen, De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veenkoloniën, de heer J. E. Duintjer heeft in zijn nieuwjaarsrede het ver- keersvraagstuk te land en te water voor de Veenkoloniën wederom aan een beschouwing onderworpen. „Steeds dui delijker wordt het dat de bestaande toestanden voor de industrie in deze gebieden onhoudbaar en onduldbaar zijn", aldus spr. Vooral ten opzichte van het belangrijke industriegebied van Veendum-Wildervank vormt het be staande Oosterdiep een obstakei, dat van jaar tot jaar steeds hinderlijker en ge vaarlijker wordt. Wil men voorkomen, dat de oude Veenkoloniën rondom dit industriege bied ook nog ©eng tot een ontwikkelings gebied moeten worden verklaard, dan is het graven van een kanaalverbinding van het Winschotenliep af naar Veen- damWildervank een gebiedende eis. Zonder dit kanaal is het zinloos, meende de voorzitter, om over een verdere in dustrialisatie van deze omgeving te pra ten. Ook wilde spreker de aandacht, ge vestigd houden op een kanaal Delfzijl- Een der grootste zorgen waar- te de Veenkolo- Twente. mee de scheepvaart op nlale waterwegen te kampen heeft Be~ had de laatste decennia, is wel de lage waterstand, die periodiek in deze kanalen optreedt. De campagnes der aardappel meelfabrieken werden hierdoor ernstig gestagneerd. Het strekt evenwel tot vol doening, dat de uitvoering van het pro ject om water aan het IJsselmeer te ont trekken en dit via het Zuidlaardermeer en via verschillend# kanaalwerken op te pompen, vordert. Na de zaligverklaring van de roemruchte Paus Pius X gaan «le laatste tijd verschillende stemmen op om zo spoedig mogelijk te komen tot de zaligverklaring van Pius IX, die van 1846 tot 1818 de Kerk bestuurde. Voor Hem zijn duizenden Nederlanders in het krijt getreden en aan hem bewarert talloze families bij traditie bijna persoonlijke herinneringen. Gezaghebbende kringen van het Vatt- caan hebben naar aanleiding van de ge ruchten, die in Rome dienaangaande de ronde doen, verklaard dat inderdaad van verschiilene zijden de wensen waren ge uit an dat reeds einiig voorbereidend werk is gedaan. Zij deelden mede, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat men zeer binnenkort daarover meer zal vernemen. Het proces tot zaligverklaring van Pius IX werd reeds in 1907 ingeleid. Het Pon tificaat van Pius IX. tot dusverre het De eerste vleugel van het werk- gedeelte van liet nieuwe Eindho- vense gemeentehuis zal Zaterdag 19 Januari officieel geopend worden, nadat de verschillende afdelingen van de secretarie nog 118 ambte naren moeten elders in de stad onder dak vinden deze week zullen zijn verhuisd. Men heeft de originele ge dachte gehad binding te leggen tussen het terecht verguisde oude gebouw en de nieuwe vleugel, door Zaterdag in optocht van „Sancta Ursula" naar «I* „Studentenwei", officieel Stadhuis plein 1, te trekken, de Politie-harmo- nie voorop en daarachter het college van B. W. en alle ambtenaren. Inmiddels zullen de gasten waar onder de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, de com missaris van de* Koningin in Brabant, prof. dr J. E. de Quay en de burgemees ters van de grootste Brabantse steden worden verwelkomd door de Eind- hovense ereburgers. In het Kajotters- huis, dat vis a vis ligt met het nieuwe gemeentehuis, zullen enkele korte toe spraken gehouden worden, waarna men naar het nieuwe gebouw wandelt, waar de architect, ir J. v. d. Laan, op h®t bordes de sleutel aan burgemeester Kolf schoten zal overhandigen. De eerste officiële daad van de f'"T' gemeester ln het nieuwe gemeente huis, zal de onthulling van de gedenk steen voor de gevallen ambtenaren zijn. Het is een bescheiden steen men de na mén van de vier ambtenaren, '!ie,ln oorlog of in Indonesië voor *iet va" derland zijn gesneuveld. In de trouwzaal zal een deputatie van het werkteam „Eindhovense vrouwen" het door deze dames geknoopte tapijt aanbieden. Zoals bekend za1 e®n van de muren van deze zaal worden ingeno men door een wandtapijt, geweven door de firma Elias en naar een °btwerp van Jean Lurcat. De grote muur tegenover de ramen zal worden bedekt door een afneembaar plastiek, vervaardigd door de in Zuid-FrankriJk wonende kunste naar B. von der Nahmer uit Eindhoven, die hierin de wapens van de voorma lige zeven gemeenten van groot-Eind hoven heeft verwerkt. Een gipsmodel van het ontwerp zal waarschijnlijk Zaterdag reeds te zien zijn. Mevrouw Von der Nahmer zal bovendien een prachtig kleed voor de trouwbank we ven en net echtpaar heeft op zich ge nomen deze trouwbank met beeldhouw werk te versieren. Alle opdrachten aan de heer en mevrouw Von der Nahmer rijn een geschenk van Van Doorne's Automobielfabriek. De Eindhovense Fabrikantenkring schonk het gemeentebestuur een fraaie Engelse kamerklok. Gezondheidsraad. Bij K.B. is aan dr J- J. Brutel de La Rivière, te rekenen van 1 November 1951, <>p zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van voorzitter van de Gezondheidsraad, tevens voorzitter van de Centrale Commissie voor de Volksgezondheid. Verzctskruis postuum» toegekend. Bij K.B. i® aan wijlen J. C- B_ F- van Hanx- leden Houwert, A. O. H. Tellegen, D. M. R H. Kroon, J- D. van Melle en ir L. R. Beynen posthuum het Verzetskruis toe gekend. viel in een der moeilijkste perioden van Gods Kerk en in een tijd, waarin de H. Stoel zich voor uiterst belangrijke be slissingen geplaatst zag. Om Zijn grote minzaamheid en om dc zware zorgen en rampen, waardoor Zijn Pontificaat werd gekenmerkt, genoot deze Paus grote populariteit onder het Katho. lieke volk van de gehele wereld. Tijdens Zijn Pontificaat werd de Kerkelijke Staat door Italië bezet. De oproep van de Paus om hulp van de Katholieken vond nergens ter wereld een zo hartelijk en krachtig ge hoor als Jn Nederland. Ons Tahd Icyerd- tussen de 4000 en 5000 vrijwilligers, die >als zouaven in dienst van de Paus traden, waardoor Nederland relatief bovenaaji kwam te staan in de rij der volkaren, die de Paus steunden. Het was Pius IX, die 'n 1854 het dogma van Maria's Onbevlekte Ontvangenis proclameerde evenals het dogma van de Pauselijke Onfeilbaarheid op het Concilie van het Vaticaan in 1370. Hij bevorderde de godsvrucht tot het H. Hart en wijdde in "1875 de gehele wereld aan 't Godde lijk Hart toe. In 1870 riep hij de H. Joseph uit tot patroon der gehele Kerk en ver oordeelde de beginselen en lievensbe- schouwmg van het liberalisme door de encycliek .Quanta Cura" en de daaraan toegevoegde „Syllabus" van 1864 Katholiek Nederland hoeft nog een bijzondere reden tot dankbaarheid tegen over deze grote Paus, die, na jn 18-50 reeds de hiërarchie in Engeland te heb- ben hersteld, ook de kerkelijke hiërar chie in de Nederlanden herstelde. Het zou voor Nederland inderdaad een reden tot grote vreugde rijn, als het bij de viering van het eeuwfeest van het her stel der hiërarchie in 1953 dc Paus, die do kerkelijke opleving in Nederland met zulk een ingrijpende daad erkende, met de titel van- Zalige zou kunnen begroe ten. De gemeente Tilburg gaat over toj de uitgifte van 2.500.000 4 pet 30-jarige obligatiën. in stukken van nom ƒ1000 aan toonder. De inschrijving zal zijn opengesteld op Donderdag 24 Januari tot de koers van 100 pet bij de Amsterdamsche Bank, de Incasso Bank en Labonchère Co. De lening is in baar geheel a pari aflosbaar op 1 Februari 1982. Nadat de gemeenten Viaardingen en Arnhem hun- heil hebben gezocht in nieuwe leninigstypen waarbij een aantal jaren geen rentevergoeding plaats vindt, die echter in latere jaren accumulerend zal worden uitgekeerd, brengt thans de gemeente Tilburg weer een andere novi teit. De bovenvermeld# uitgifte van een 4 pet lening heeft nA maximaal een looptijd van dertig jaar, zonder tussen tijdse, versterkte noch algehele aflos singen. met dien verstande echter, dat de oibligatiehouder zelve het recht heeft, om zijn geld na verloop van een jaar dus telken jare op te vragen Naar gelang nu de periode binnen welke hjj zijn geld ter beschikking van de gemeen te Tilburg heeft gesteld, wordt dan echter de rente vastgesteld aan de hand ven het Oud-minister Sumitro Djojohadikusumo heeft te Padang in een rede verklaard, dat bij de opstelling van die begroting voor het jaar 1950 in feite geen sprake kon zijn viam een tekort, maar dat men een overschot had van ongeveer 1,5 mil liard Rupiah. Als bewijs voerde hij aan, dat de staatsschuld bij de circulatiebank is verminderd. Dit overschot is volgens dr Sumitro verkregen door het heffen van verschillende soorten (belasting; Hij critiseerde vervolgens dc economi sche politiek van do regering, die hij als passief bestempelde. De uitgaven van de regering op het gebied vau de economl? zijn voornamelijk gericht op de consump tie en niet op de kapitaals-investering. Tenslotte zei die oud-minister, dat voor een gezonde economie ven Indonesië aan dacht dient te worden geschonken aan de vooruitgang van de daereths en aan de uitvoering van een plan voor indus trialisatie. Indonesië mag ndot afhangen van de export van iartebouwproducten daar de prijzen van deze producten niet steeds hoog zullen zijn, zoals nu het geval is. Een dialing van dc prijzen van genoem de producten zou Indonesië een zware eiatg toebrengen, zoals in 3930 en d» daar op volgende jaren. officiële, voor overhieidsLeningen gel dende, rentegamma. Uit de vergelijking nu van de tarieven van dit gamma met die betaalde coupon- rente ad 4 pet zal dan worden bepaald het bedrag aan rente dat de obügatiehou.- deir, die tot opvraging vain zijn geld over gaat, teveel heeft ontvangen, hetwelk dan van de terug te betalen afloseings- som wondt afgetrokken. Dit geschiedt voor afloeisngen lopende van 1 Februari iob7 1 Februari 1966; vanaf 1 Febr. 1967 zal geen restitutie van rente meer behoeven plaats te vinden- Dit betekent d'us na een looptijd van 15 jiaar. De noviteit bestaat dos hierin, dat een geldmarktlening gekoppeld wordt aau een kapitaalmarktlening, waarbij men zelf d# looptijd kan bepalen. De begroting van de gemeente Tilburg voor 1952 sluit zonder voor- of nadelig saldo, nadat 196-483 aian d# reserve is toegevoegd en voor onvoorziene uitgaven f 290.890 ig geraamd. Uil resultaat kon worden bereikt zonder dat aanspraak wordt gemaakt op een bijzondere uitke ring uit het Gemeentefonds. De op korte termijn opgenomen schuld beliep per 1 Januari 1932 ruim ƒ9.9 miliioen. De door de gemeenteraad verstrekte maehtigimig 'tot ^nT,n^ beloopt een bedrag v^m 20 miliioen. De icaiiwinning ln West-Duitsland is mans zodanig uitgebreid, dat de productie d©r bondsrepubliek m het afgelopen jaar die van het vroegere Rijksgebied heeft overtroffen. D*U prestatie is bereikt on- <4anks het feit, dat 61 pet van die vroeger» productie in d* Sovjetzóne werden ge- wonnen. West-Duitsland heeft in het af gelopen jaar elf miliioen ton kali ge produceerd en de Sovjetzóne tien miliioen. De vraag naar kali blijft zo groot, dat ook bij een verdubbeling van de Westduite# productie de afeet verzekerd zou blijve* de kaasmarkt werden heden ftf partijen kaas aangevoerd. Prijzen: eerst, kwaliteit met Rijksmerk 2.322rSS- tweede kwaliteit 2128—2,31; extra kwa liteit tot 2,50 per kg. Handel kalm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4