Nieuws uit STAD en OMTREK St Nicolaasactie van Middenstand werd mislukking Buitenlandse pers in de Maasstad bijeen Truman verwacht aanzienlijk begrotingstekort Nu defensielasten met de helft gestegen zijn GUNSTIGE ONTWIKKELING HOUDT AAN LAATSTE BERICHTEN Vuurgloed boven Overschie Uitbouw van Hanze in het komende jaar VL AARDINGEN Ned. Kath. Sportbond Nederlandsche Bank K.V.P. heeft critiek op verdeling bouwvolume Noodweer boven Scandinavië Eerste Kamer aanvaardt credietcontrole WOENSDAG 16 JANUARI 1932 PAGINA 2 HET WESTEN CHRISTOFOOR? DE OORZAAK VAN DE BARONIE-BRAND Vonken van lasapparaat? NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GROTE MISLUKKING DE OVERHEID EN DE SCHIEDAMSE MIDDENSTAND GRIEKS SCHIP WEER VLOT f ZUID-HOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL AANBESTEDING BURGERLIJKE STAND ST. PAULUS-CONGREGATIE TENTOONSTELLING „WIJ ZEGGEN HET DE WERELD" IN K. v. K. „Visie, leiderschap en bezieling" centralisatie VAN GAS- FÖORZIENING IN Z.-HOLLAND Bodegraven zette de eerste stap (Van onze correspondent) Nieuw bestuur gevormd van de Afdeling Rotterdam RIJK LOST SCHULD AF, GELDHOEVEELHEID VERMINDERT Positie van het Rijk Deviezenpositie Defensie vergt 1H pet van nationale productie Door provinciebestuur Noord-Holland GROTERE EMISSIE ACTIVITEIT IN 1951 INDONESIE BESTELT 45 KUSTVAARDERS aMERIK. graanvoorraden PASSAGIERSSCHEPEN Houtopslagplaats brandde af TWEE JAAR VOOR VERDUISTERING Congo zal maken. ib$d aangewend. „Werken voor de Middenstand geeft wel eens de indruk, dat men op rotsen ploegt. Het geringe organisatiebesef, de onderlinge verdeeldheid, het maar al te vaak ontbreken van een ruime blik, een te sterk uitgesproken zin voor individualisme, welke vaak in eigenzinnigheid en gebrek aan samenwerking ontaardt en te nadrukkelijk op de voorgrond schuiven van het meest nog verkeerd begrepen eigenbelang, maken dat werk soms weinig aantrekkelijk. W are liet niet, dat er gelukkig ook voorbeelden van het tegendeel zijn aan te wijzen, men zou soms wanhopen aan het uiteindelijk resultaat". Tenvolle instemmend met het beeld in de spiegel, dat dr Tobi in zijn boek „Herkomst en toekomst van de Middenstand" geeft, opende de heer A. J. C. van Oppen, voorzitter van de R. K. Middenstandsbond, afdeling Schiedam, gisterenavond de eerste vergadering in het nieuwe jaar. Toen hij enkele maanden geleden het voorzitterschap aanvaardde, dacht spreker er precies zo over. Toch zag spr. ook lichtpunten. Er was dank gebracht aan de middenstand voor de overvloedige en spontane medewer king aan de Missie-tentoonstelling. Voor tombola en loterij behoefden slechts zeer weinig prijzen gekocht te worden. Het Santos-fonds kon 1100 aan het hoofdbestuur afdragen. Het komende jaar zal, naar de voor spellingen het willen, kritiek zijn. Spr. wist de leden echter veilig in Gods Hand. Het leiderschap van het Kernwerk van de Bond is overgegaan van Pater Alexander naar Pater Rembertus, een volbloed middenstandiszoon. Momenteel maakt hij een studie van de beroeps moraal. Hij zal binnenkort een bestuurs vergadering in Schiedam komen mee maken. De afdeling zal ook het culturele werk ter hand nemen door middel van een werkgroep onder leiding van de heer J. Bertels. Zn Februari zal het eerste resul taat van haar werk tijdens het jaarfeest ter milde beoordeling zijn- Het bestuur hoopt ten aanzien van de verhoudingen in Schiedam met andere organisaties een vredelievend beleid te volgen .Zowel om sociale redenen als om redenen van Christelijke naastenliefde if een. goede verstandhouding met de andere standen van buitengewoon be lang. .om verder maar niet te spreken over wat het middenstandsbelang vor dert. Het bestuur hoopt dit contact nau wer aan te halen, ook al tonen sommige grote1 voormannen van belangrijke standsorganisaties door voortdurend met de sabel te rammelen, groot gebrek aan gemeenschapszin. Na deze inleiding kreeg de geestelijk adviseur, kapelaan G. J. de Wit, het woord. Spreker wilde behandelen de speciale roeping van het Westen, door Christus gegeven, in tegenstelling tot het Oosten. Vanaf het eerste begin van het Chris tendom behandelde spreker de ontwik keling van de Kerk. Aanvankelijk in het Jodenland als een boodschap allereerst aan de Semieten begonnen en vervol gens uitgebouwd vanuit het Joods Je rusalem met een eredienst, die nog be langrijke trekken daarvan toonde, heeft het Christendom zich naar het Westen verplaatst en is het vooral in het Wes ten, dat dit Christendom geheel met het leven verweven is. Zo zelfs, dat het Westen niet alleen bovennatuurlijk staat of valt met het Christendom, maar dat ook het natuurlijke leven hierdoor be paald zal worden. Het zijn aanvankelijk de jeugdige en actieve Germaanse stam men geweest, die het Christendom van uit Rome over Europa hebben ver spreid. Er ontstond een wereld, waarin men Christen was of Heiden. Er was grote overeenstemming tussen het Ker kelijke en het wereldlijke leven. Alle levensgebieden liepen in elkaar over: Kerkelijk recht en wereldlijk recht, godsdienst en cultuur, aan de heffing van tol was het geven van aflaten vaak verbonden. Natuurlijk en bovennatuur lijk 'leven waren als de vingers van twee handen ineengestrengeld. Men ken de de zonde wel en men zondigde, maar me nwilde er ook voor boeten door lange boetetochten te makken. Heidense gebruiken waren er, maar zij werden op de achtergrond gedrongen tot onschul dige folklore. Europa werd in hart en nieren gekerstend en Europa werd het Vaderland van Christus, terwijl het Oos ten in tragische verdeeldheid ten prooi viel aan anderen. Het Christendom is het gelukkige lot van Europa geweest. Me ar zou het kunnen zijn, dat het Wes ten niet langer staat als geroepene, maar als aangeklaagde?. De geest van het In het maandblad van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten „De Brandweer" heeft de heer M. (ir Moes- ker?) een verslag gegeven van de bram bij 'de Baronie, zoals die vooral brand weer-technisch zich heeft afgespeeld. Merkwaardig is het» dat dit maandblad voor het eerst een aanwijzing geeft voor de mogelijke oorzaak; een aanwijzing, doe toch voor grotere .groepen belang had'. Wij lezen: De oorzaak van die brand ia met met absolute zekerheid bekend geworden. Wel kan echter worden vastgesteld, dat onge veer op de plaats waar, volgens de brand weer het vuur moet zijn begonnen, de avond tevoren om 11 uur op de eerste vendieping nog gewerkt werd met een autogenisoh lasapparaat, waarbij vonken op de begane 'grond terecht kwamen. Met grote zekerheid kan dit dus wel als oorz-ak aangenomen worden. De fa briek werd 's nachts niet bewaakt. Hoe het echter mogelijk is. dat deze brand midden in de stad eerst de volgende mor. gen om half vijf, toen het al eem uit slaande brand feewonden was, werd ont dekt. is nog een raadsel". DAGBIAO VOOR SCHIiDAM IN OMSTRSKIN 74ste Jaargang No. 21745 De kantoren der Redactie èn Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele ko om breedte 0.30 per millimeter hoogte. Bi' contract gelden lagere tarieven, welke b' de administratie of bij de erkende ac bureaux v rkrijgbaar zt)n. pvvoenen (kleine advertentiën) tot 20 v.oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur:Leo J. M„ Baaelzet. Westen is vijandig geworden aan God en godsdienst. Reeds in de 12e en 13e eeu-w begint de .geestelijke hoogmoed v&n het Westen zich te openbaren. Het wereldlijke zwaard onttrok zich aan het geestelijke zwaard. Dit werd in de hand gewerkt door de dragers van het gees telijke zwaard in vele gevallen, maar het was de oorzaak niet. Het lag die per. H'.t Griekse denken, dat in den be ginne door de klaarheid een uniek mid del was geweest voor het formuleren van de geloofswaarheden, verstarde tot een eenzijdig intellectualisme. Men wil de nog slechts .geloven wat men met het verstand niet kon bevatten en de klem voor de autonomie van de rede werd gelegd. Geloven, op gezag van een ar.der was er niet meer bij. De Ger maanse geest, sterk actief, wierp zich op het doorvorsen van de geheimen van de natuur. Bovendien vergreep het Westen zie haan de persoon van Ko ning Christus. Als geen ander had het Westen zijn beeld opgebouwd, als geen ander begon het hem nu neer te halen. De eerste stap werd .gezet door Ltither en Calvijn en wat zij ervan maakten, moge blijken uit het resultaat, dat tij dens de Wereldraad der Kerken in Am sterdam te beluisteren viel„Is Chris tus God's Zoon of niet?" Op deze vraag ging de Raad uiteen. Deze vraag, die het fundament van het Christendom wegslaat en het beeld van de Christus vernietigt. Als in de 18e eeuw het menselijk denken wordt ge plaatst boven de Openbaring en men nog slechts het bestaan vande stof aanneemt, is het duidelijk, dat grote groepen zullen roepen om medegenie- ten van de stof, went er is immers voor hen niets -anders. Geestelijke en lichamelijke naaktheid is het succes hiervan. De verheidensing is volop aan de gang. Toch is nog niet te gen het Westen gezegd: „Gij hebt niet gewild". Nog staat de rots van Petrus aan de Tiber en latere geschiedschrijvers zullen met verwondering zich afvragen, hoe het kwam, dat Rome in de grote wereldbrand gespaard bleef. In een we reld, die bijna geen koningen meer kent en die dictatoren zag gaan en komen, staat de rots van Petrus onwrikbaar. Centrum van de Westelijke wereld. Spr. ging vervolgens na, hoe het Wes ten alsnog aan zijn taak kon beantwoor den en riep hiertoe in het bijzonder de middenstanders op, omdat zij als zjlf- standigen voor een groot deel de publieke opinie vormen. „Wij kunnen ons alleen vernieuwen door ons weer heel klein te maken. In alles moeten de rechten van Christus weer erkend worden". In de loop van de avond werd nog mededeling gedaan over de werkzaam heden van de S.M.C., o.a. over de Sint Nicolaasactie. De voorzitter wilde hier liever niet over praten, aangezien bin nenkort met de pers gesproken zou wor den. Hij beweerde, dat de pers verkeerd was ingelicht bij de publicaties. Toen evenwel uit de vergadering stemmen op gingen, die de zaak niet wilden laten rus ten, bleek hij niets anders te zeggen dan geschreven was. De heer A. M. Schoof wilde een uit spraak van de vergadering over het overhevelen van de St. Nicolaas-ont- vangst naar de Schiedamse Gemeen schap. Destijds, toen hij uit de betreffen de commissie trad, had hij dit al aange raden, maar men had dit advies blijk baar naast zich neergelegd. Andere spre kers menen, dat de St. Nicolaasactie be houden moet blijven, maar dan beter georganiseerd. Men blijkt er nergens te vreden over geweest te zijn. De voorzit ter zegt, dat juist de bekendheid met de houding van de middenstanders ertoe ge leid heeft, dat men in de S.M.C. opdracht heeft gegeven tot organisatie aan de heer Van Oosten, nadat deze hiertoe een plan had voorgelegd. (De heer Van Oosten is lid van de S.M.C.De heer Brounts deelt mede, dat deze heer met al zijn moeite nog ongeveer 50 tot f 60 heeft moeten bijleggen uit eigen zak. Dezelfde spr. vraagt zich af wat de middenstand aan een actie van de S.G. heeft? Die zal geen reclame voor de middenstand maken De voorzitter deelt mede, .dat de S.G, helemaal niet happig is om deze zaak over te nemen. De voorzitter maakt zich zo gauw mo gelijk van deze zaak af. Gesproken wordt nog over het klan- tencrediet. Het publiek is geneigd het crediet weer aan zich te trekken, maar er is een actie van de Kamer van Koop handel met richtlijnen en strookjes, die aan dit euvel hopelijk paal en perk zal stellen. Betaling binnen een maand is gewenst. Tijdens de vergadering van de Hanze is ook de verhouding van de Schiedamse, middenstanders tot de Overheid ter sprake gekomen. Het begon met het klantencrediet, waarbij een der aanwe zigen vroeg, of ook op gemeentekwitan tie de maning tot betaling binnen een maand geplakt kon worden. Een ander haul nog rekeningen van drie tot zes maanden geleden lopen. Weer een ander had persoonlijk gedisponeerd, maar hem, werd verteld, dat het bedrag reeds ge gireerd was. Toen hij na zes weken nog, niets ontvangen had en weer reclameer de, vertelde men hem, dat men het giro strookje terugontvangen had, aangezien het aanwezige saldo het bedrag van de overmaking niet dekte!! De voorzitter distilleerde hieruit, hoe krap de gemeente er momenteel wel voorzit. Andere leden wilden een actie van de S.M.C. om hoofden van dienst en nieuwe functionarissen opmerkzaam te maken op de aanwezigheid van Schiedamse mid denstanders voor hun aankopen. Enkelen wilden voor meer objecten en voor meer leveranties inschrijven, waarbij tenslotte leverancier en prijs bekend gemaakt werden onder de inschrijvers. De voor zitter zeide, dat men zich niet blind moest staren op deze leveringen. Hijzelf had nog een appeltje met B. en W. te schillen, die hij bedektelijk van unfaire behandeling beschuldigd. De proefweekmarkt is ingesteld o.a. op een advies van de Schiedamse Middenstands Centrale en het Centraal Vrouwen Co mité. Bij een definitieve regeling van die weekmarkt zou men opnieuw advies hierover bij deze twee instanties inwin nen. B. en W. hebben echter aan het eind van een Begrotingsvergadering op stukken, die op het laatste moment wer den toegezonden zodat er geen fractie vergadering meer was de zaak erdoor gedrukt. Spr. betreurde dit, omdat hij zelf in het geheel geen tegenstander is van de weekmarkt, maar omdat men op deze manier een gemaakte afspraak ongedaan gemaakt heeft. Overigens kwamen uit de vergadering ook woorden van waardering voor dien sten wat betreft de betaling en voor B. en W. wat betreft het inwinnen van ad vies in middenstandsaangelegenheden. Het Griekse s.s. „Anna", dat zoals wij berichtten, gisteren bij het Antwerpsche hoofd aan de grond liep, is gistermiddag omstreeks half vijf weer vlotgekomen. Me: behulp van de sleepboten „Zweden", „En geland" en „Rotterdam" wist men dit ge daan te krijgen. Advertentie. PASSAGE SCHIEDAM VULPENHOUDERS Bij die gister gehouden aanbesteding voor het leggen van de hoofdpersleiding voor heit rioolgemaal Niearwlamd, dem pen van de Zijlstraatgradht en Raam gracht waren 12 biljetten ingekomen'. Ingeschreven werd als volgt: I J. L. Bu.rgers, Hil'legersbeng 127.000 J. de Vries, Delft f. 131.800 T. Bakker. Rotterdam 137.000 J. M. Dekker, Baipendrecht 148.000 C. A. y. Pelt. Rotterdam.. 148.000 G. N. Spindler, Rotterdam J. W. Verdoorn, Dordrecht v. d. Heuvel. Rotterdam !L. Nederveen, Rotterdam 10 J. K. Simon, Schiedam II v. Splunder. Ridderkerk 12 F. Bijl en Zn., Kethel De gunning werd aangehouden. 149.000 152.000 152.500 167.400 211.000 218.500 229.000 GEBOREN: Abraham J., z. v. A. N. Ci-n-o en J. Barvoets; Robert E., z. v. P. Valk en C. S. v. d. Berg: Maria, d. v. C. J. Immerzeel en E. v. Dorp; Janny E. d'. v. P J. v. d. Burg en J. C. W. Raar, OVERLEDEN: A. Pop. 39 j.; C. Wen- teler, 81 j., wed. van J. Lamens: A. R. A. Dijkshoorn, 6 dagen; W. Schiebroek, 82 j., wed. M3.n J. Geeve. Jongemannen, mag ik je langs deze weg even herinneren, dat het vanavond bijeenkomst is in de H. Hartkapel, Nieu we Haven. Na de congregatie on tspan- ningsgelegianheid! in bet Kajotteirshuis. De congregatie begint precies om 8 uur Kap. J. G. v. DIJK In de Burgerzaal van 't stadhuis heeft burgemeester P- J. Oud gistermiddag de leden van de Buitenlandse Persvereni- ging ontvangen. Deze journalisten waren in de Maasstad bijeengekomen voor een nader contact met de Nederlandse pers chefs. Teneinde te tonen, hoe hét buiten land wordt ingelicht over Nederland en de gebeurtenissen hier te lande, heeft men tevens in een drietal lokalen van de Kamer van Koophandel een tentoonstel ling georganiseerd die de suggestieve titel „Wij zeggen liet de wereld" heeft ge kregen. In een toespraak verklaarde burge meester Oud, dat een goede verstandhou ding noodzakelijk is. Hij herinnerde aan de 17e eeuw, toen Nederland nog onder de grote mogendheden werd geteld, en zei voorts, dat men hier in de stad van Erasmus stond op een bodem van vrij heid. Erasmus' geest van verdraagzaam heid en welwillendheid heeft ook thans nog betekenis. Daardoor kan een beter begrip tussen de volken ontstaan, waar door de vrede in de wereld wordt be vorderd. De pers kan hiertoe een belang rijke bijdrage leveren. De voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging, de heer H. George Franks, sprak jn zijn antwoord de hoop uit, dat men door de tentoonstelling een indruk zou krijgen van wat de buiten landse pers voor Nederland doet. Nadat de lunch in het raadhuis was gebruikt begaf men zich vervolgens naar het gebouw van de Kamer van Koop handel, die in bijzondere vergadering bij eenkwam. I De heer H. Geörge Franks voerde hier het woord. Hij gaf een uiteenzetting over hetgeen er op de tentoonstelling te zien was. Vervolgens sprak de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr K. P. v. d. Mandele, die o.a. zei, dat wij op het ogenblik leven in een tijdperk, dat van doorslaggevende betekenis is voor stad en land, koninkrijk en republiek, werelddeel en wereld. Hij gaf een overzicht van de economische wereldsituatie van Rotter dam aan de natuurlijke mond van de Rijn en verklaarde, dat de Maasstad zich dienstbaar heeft te maken voor hetgeen het Europese achterland vragen zal. Mr v. d. Mandele sprak voorts over het verstoorde evenwicht en verklaarde dat geen Europese federatie of Benelux hier herstellend zou kunnen werken, doch dat slechts een grootscheeps reorganisa tieplan, waarbij alle direct en indirect betrokkenen de handen ineenslaan, een uitweg kon brengen. Om Rotterdam weer op te heffen uit de slagen, die het heeft ontvangen, zijn drie dingen nodig, aldus spr. Deze zijn visie, leiderschap en be zieling. Tenslotte verklaarde hij de ten toonstelling voor geopend. Op de tentoonstelling, die tot van avond geopend zal zijn, is een bonte mengeling van interessante onderwer pen bijeengebracht. Men vindt er o.a. een menigte krantenknipsels met be richten over gebeurtenissen in Neder land. Daaronder zijn er in het Arabisch en Chinees, terwijl b.v. ook kranten uit Karachi met Nederlandse berichten te zien zijn. Ook de moderne telee im- municatiemiddelen zijn vertegenwoor digd en zo kan men stands aantreffen van Radio Nederland, P.T.T., Philips, enz. Ook de Rijksvoorlichtingsdienst exposeert een en ander. Voorts treft men een uitgebreide collectie buiten landse kranten en tijdschriften aan, BURGERLIJKE STAND. GEBORENLouise H., d. van C. H. J. van den Broeke en M. E. Son-dorp, S.portlaan 12 Elizabeth S., d. van J. Markus en D. Luijendijk, Fuikstraat 23 Gerard H. A„ z. van C. van Kapel en G. H. Wolf, Schout- straat 43 Jelsje d. van F. van Oeveren en A. Groen, Diepenbroc'kstraat 103 Izaak, z. van W. Bijl en C. P. Lengton, Sclaaivenburch 9 Gerrit, z. van C. van Beest en A. Ti-el, Hofjesstraat 16. Ponje H. Cta. C., d. van M. P. Drop en W. Huijf, Maassluissedijk 150 Wi'lzna d. van A. A. Spronkers en C. M. van Alken, Menidelssohniptein 15b Willem Z. van P van der Linde en A, C. Keus. Flores- laan 12 Joseph, z. van H. de Bruijn en J. J. van der Stap, Ruytenburchstraat 15. OVERLEDEN: Th. J. W. van Zwieten, 3 w.. 2e tPaülus Buysstraat 37 M. J. de Graaf, 59 j., ech'tg. van J. Brinkman,. Eeserstraat 16, te Maetesluis. GüSHUWID: D. J. van Dorp 23 j. en E. C. Meijer 23 j. H. van Everdin®en 20 j. en J. Vastenhout, 13 j. K. van der Lugt 40 j. en Chr. van der Hoeven 24 j. Als een der eerste gemeenten in Zuid- Holland zette Bodegraven Dinsdagmiddag de stap naar centralisatie van gasbedrij ven. Deze daad ligt geheel in de lijn van het streven van Energievoorziening. Zij wenst te komen tot hoogstens 4 5 gas- produeerende bedrijven in Nederland. Tot voor kort bevond het Bodegraafse bedrijf zich nog in particuliere handen. Thans werd dit bedrijf, na overname door de ge meente, door de burgemeester mr J. J. Croles stopgezet. Tegelijkertijd stelde mr dr K. F. O. James, burgemeester van Gouda, de gasleverende gemeente, het nieuwe gasdistributiebedrijf voor Bode graven en Zwammerdam in werking. Ook ir G. Iterson, sprekend namens Energie voorziening uitte zich verheugd over dit voorbeeld. Indien de besprekingen met Leiden slagen, zal ook Alphen aan den Rijn spoe dig in deze richting volgen. Ir W. H. VAN LEEUWEN GAAT JUBILEREN Veertig jaar bij Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft Op Vrijdag 1 Februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat ir W. H. van Leeuwen, president-directeur van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft aan deze onderneming werd ver bonden. De heer Van Leeuwen mag be schouwd worden als een der topfiguren van het Nederlandse bedrijfsleven, die tevens in tal van organisaties belangrijke bijdragen heeft geleverd tot behartiging van de belangen der industrie in het al gemeen. Het jubileum zal op 1 Februari in in tieme fabriekskring worden gevierd, in tegenwoordigheid van het personeel te Delft en vertegenwoordigers van de be drijven uit binnen- en buitenland. Notarisbenoemin?. Bij K.B. is in de vacature J. Meinders benoemd tot notaris -binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, P. Meyer, candidaat-notaris, wonende te Haarlem. 200 varkens afgemaakt.- Nadat op de proef boerderij van de Limb. Land- en Tuinbouwbond te Beesel bij enige varkens vlekziekte was geconstateerd, is de lei ding van dit bedrijf er t0? overgegaan om de gehele varkensstapel van rond 200 stuks te laten afslachten. President Truman heelt vandaag zijn jaarlijkse economische rapport aan het congres voorgelegd. Hij wees er nogmaals op, dat de Ver. Staten aan het begin van een periode staan, waarin de lasten, verbonden aan de uitvoering van het defensieprogramma, aanzienlijk zwaarder zullen worden. Een verdere stijging van de regeringsuitgaven is onvermijdelijk en ondanks de nieuwe belastingen, die zijn voorgesteld, moet worden aan genomen, dat er dit jaar een flink tekort op de begroting zal zijn, hetwelk in het komende jaar nog groter zal worden. Overigens valt het niet te betwijfelen of wij zullen er in slagen een bevredigende oplossing te vinden voor problemen als het gevaar voor inflatie", aldus trachtte de president de pil te vergulden. Het verschil tussen de Amerikaanse invoer en uitvoer is in het afgelopen jaar viermaal zo groot geworden. In 1951 be reikte de waarde van de Amerikaanse uitvoer van goederen en diensten het in vredestijd ongekend hoge cijfer van ruim 20 milliard dollars. Ook de Invoer be reikte een recordcijfer, hetgeen echter niet weg nam, dat het uitvoeroversehot aanzienijk groter werd. De uitvoer, diie gefinancieerd werd on der het programma voor wederzijdse de fensiebijstand, had in 1951 een waarde van 500 mdllioen dollars of bijna driemaal zoveel als in 1950. Trumani wees er in zijn raipport op, dat de hylp aan het buitenland in 1951 in veel kleinere mate is gestegen dan het uitvoeroversehot, en dat hierdoor goud en dollars uit de reserves van andere landen weer naar de Vier. Staten zijn gaan vloeien. Truman herhaalde zijn be roep op het Congres om de wettelijke be palingen te herroepen, die de Ameri kaanse invoer van bepaalde goederen zoals zuivelproducten en andere land bouwproducten uit Europabeperken. Naar voorts in het economische jaar overzicht wordt opgemerkt, was het bui tenland in1 1950 en het eerste gedeelte van 1951 in staat zijn goud- en dollar- reserves te versterken. In sommige lan den hield de stijging der reserves in de tweede helft van 1951 aan. doch deze stijging was 'kleiner dan de achteruitgang, die de reserves van Engeland, Frankrijk en nog enkele landen ondergingen. Er is onlangs een nieuw bestuur ge vormd van de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Katholieke Sportbond en dit is als volgt samengesteld: Voorzitter: R. L. Warnars, Rotterdam- serjjweg 94, Overschie, tel. 82118; secre taris: G. J. M. Maissan, Joost van Geel- straat 47b, Rotterdam, tel. 50877; pen ningmeesteres: J. Jansen, PJeinweg 110, Rotterdam, tel. 74603; geestelijk adviseur: rector A. H. Duivestijn, Eendrachtsstraat 93, Rotterdam, tel. 21594. Afgevaardigden: afd. Athletiek: A. Pijpers, Grintweg 74, Rotterdam, tel. 81180. Afdeling Gijmnastiek: J. Starmans, Huygensstraat 6, Rotterdam, tel. 50198; Afdeling Handbal: B. Miltenburg, Van der Heimstraat 3, Vlaardingen, tel. 4658; Afdeling Hockey: A. Koot, Bentincklaan 65d, Rotterdam, tel. 47704; Afdeling Ta feltennis: J. van Doorn, Van der Lecke- straat. 15b, Rotterdam, tel. 71259; Afde ling Voetbal: W. van Gorp, Wilhelmina- straat 17, Barendrecht,; Afdeling Volley bal: B: Tunderman, Vierambachtsstraat 41b, Rotterdam, tel. 50923. In „Van Week tot Week" hebben wij Zaterdag j.l. gewezen OP de omslag, wel ke er in ruim een halfjaar tijds èn in de Met de inkrimping van de vorige week is, als gevolg van het hierboven vermel de overhevelingsproces, de ultimo-uitzet- tlng der geldhoeveelheid, welke ruim ƒ148 millioen beliep, thans tot ruim ƒ26 mlllioen teruggebracht. Dat toch nog de ruimte aan middelen bij de particuliere banken uitermate groot in de Overheidsfinanciering heeft plaats ((avonden. De jongste weekhalans der Nederlandsche Bank levert voor deze omslag weer eens een typisch bewijs. Zeer eenvoudig geschetst kan de in middels al geruime tijd geleden inwer king getreden kettingreactie a.ls volgt worden voorgesteld. De oorsprong van deze kettingreactie moest voornamelijk ge zocht worden in de nog steeds maar voort durende aanwas van de netto-deviezen- positie ais gevolg van de verbeterde ver houding tussen in- en uitvoer. Deze de- viezenaanwas reflecteert zich in een stij gende geldhoeveelheid binnenslands, waardoor de liquiditeit van de banken sterk wordt aangezwengeld. Deze geld- scheppende instellingen nu hevelen deze middelen voor een belangrijk deel over naar de Staat, oia. voor belastingbetalin gen, ter 'belegging in schatkist pap der enz., waardoor op haar beurt; de liquiditeit van het Rij'k wordt versterkt. De hier opgesomde onderdelen' van de kettingreactie vindt men ook nu weer weerspiegeld in de mutaties van de jong ste weekstaat. Allereerst heeft de schuld verhouding van het Rijk ten opzichte van de Ned. Bank weer een aanzienlijke verbetering ondergaan. Het schatkist- papier, dat n.l. voorheen door de Bank was gekocht, daalde ditmaal met niet minder dan 75 möldoen.. Om nu eens te demonstreren in welk kort tijdsverloop deze schuldverhouding ten overstaan van de Hank is omgeslagen, is een vergelijking van de schuldpositie per 24 Dcc. j.l. en per 14 Januari wel interessant. Daaruit blij'kt. dat in amper 3 weken 124 millioen aan schatkist- papier, ondergebracht bij d-e Ned. Bank, werd afgelost; vervolgens was dit ook voor 92,9 millioen het geval, voor wat het sohiaiMdstpiapier betreft, dat dioor de Bank indertijd in disconto wend genomen (deze post bedraagt thans nog slechts ruim ƒ50 millioen). terwijl tenslotte in deze periode nog een Belening door het Rijk ad ƒ48 millioen werd afgedaan. Al les bij elkaar dus een schuldverminde ring vain bijna 215 mfll'lioen in drie we ken tijds! Het gevolg is dan ook geweest, dat de Schatkist, welke per 24 Dec. '51 nog voor ruim 102 millioen bU de Bank in het krijt stond, inmiddels oen creditsaldo heeft kunnen kweken van 105 millioen. De overheveling van 75 mdllioen aan liquide middelen ter aflossing van het sohatlri.srtpapier in disconto bij de Bank", is gepaard gegaan met een vermindering van de chartaüe geldhoeveelheid ter «rootte van ƒ57.1 millioen. het teigoed dezer instellingen met bijna ƒ40 millioen. Ook de gestadige vermin dering van opgenomen Voorschotten, dit maal met 2,3 millioen, wijst in dezelfde richting. Dit alles heeft kunnen plaats vinden niettegenstaande het feit. dat er voor 16,6 millioen aan tegenwaarde van nieuw ter beschikking gekomen Mars hallhulp via de Vóórrekening werd ge blokkeerd. d.w.z. onttrokken aan het maatschappelijk geldverkeer. De stijging van de netto-deviezenpositie is echter deze week met een zodanig bedrag, n.l. met ruim 61 millioen, ver der voortgeschreden, dlat dergelijke geld- inkrimpende factoren nog slechts onvol doende gewicht in de schaal kunnen leg gen. Blijkens de vrij sterke mutaties in die posten, waaruit de Netto.-dévieaeU" positie wordt berekend, heeft er in afgelopen week de bekende maandeUl,K:se E.B.U.-afrekening plaats gevonden. de maand December werd een overscno: verkregen van ruim 164 milioe"' «at geheel in mindering werd gebracht op oe rog bestaande schuld aan de E B-U-. wel ke inmiddels aanzienlijk is n-i- tot ongeveer ƒ87,7 millioen. Niettegen staande dew verrekening i® echter toch nog de netto-deviezenpositie verbeterd, n.l. van ƒ1681,7 millioen tot,1743,3 mil lioen inclusief het Goudbezit ad 1195,2 millioen. 7 Jan. 14 jan. (in ƒ1000) 125.105 50.105 130.288 *132.604 1195.217 1.19ó!217 18.960 19.065 ACTIVA: Wissels in disconto Schatkistpapier door de Bank gekocht Voorschot in rek.-crt. Voorschot aan het Rijk Gouden munt en mat Zilveren munt en mat. Vorderingen in papier in buitenl. geldsoort Buitenl. betaalmidd Vorderingen in guldens uit betalingsacc Diverse rekeningen PASSIVA: Bankbiljetten (oude) Bankbiljetten (nieuwe) 2.924.900 2.869.440 Rek.-crt. saldi schatk...161.727 155.186 Rek.-crt. saldi schatk. bijzondere rekening 1.692.110 1.692.110 24.709 64.521 913.175 4.786 236.980 192.181 738.879 4.817 271.769 197.313 45.546 45.519 Saldi banken in Nederl. Saldi voortvloeiend uit betalingsaccoorden Andere saldi van niet- ingezetenen 110.544 Andere saldi 138.293 Saldi in buitenl. geld 298.039 Diverse rekeningen 259.980 Circulatie muntbiljetten 141.526 Ned. sehatk.pap. waarin guldens uit betalings accoorden zijn belegd 96.100 98.400 163.755 135.687 110.147 154.869 123.052 257.650 139.955 „De defensie-uitgaven zullen dit jaar van 45 milliard dollar tot bijna 65 milliard dollar stijgen. Dit betekent, dat tegen het eind van dit jaar niet langer 14, doch bjjna 18% van de waarde der totale Amerikaanse productie aan de defensie zullen worden besteed". In 1952 zal meer dan 1/3 van de pro ductie der Amerikaanse metaalverwer kende industrieën en bouwmaatschap pijen bestemd zijn voor defensiedoelein den. Meer dan 14 van de koper-productie en ongeveer de helft van de aluminium- productie zal gebruikt worden voor de constructie van militaire installaties en voor de vervaardiging van militaire goe deren. Ofschoon de defensie-uitgaven dit jaar de grootste stijging te zien zullen geven, voorziet het regeringsprogram ma in een verdere verhoging van deze uitgaven in het kalenderjaar 1953, ter wijl voorts niet aangenomen mag wor den, dat de uitgaven voor de uitvoering van Amerika's veiligheidsprogramma in 1954 tot een normaal peil zullen dalen. De moeilijkste problemen zuilen echter in de komende 12 maanden rijzen. Het. zal daarom noodzakelijk zijn het gebruik van schaarse grond stoffen voor tal van producten in vre destijd te beperken. Wat de hulp aan de Westeuropese landen betreft, zeide Truman, dat het in het belang van de V.S. was als aan deze landen de nodige steun verleend werrl waardoor zij niet geheel en al afhankelijk zijn van hun hulpbronnen. „Tezamen met de andere vrije landen doen wij pogingen, aldus Truman, de productie van de schaarse grondstoffen te verhogen en te komen tot een eerlijke verdeling". Tij-diens die algemene beschouwingen over de begroting 1952 van de Provincie Noord-Holland spraken verschillende sta tenleden over 'hot beleid van Gedepu teerde Staten ten aanzien van de verde ling van het woningbauiwvolumev Met name de heer Jae. Groen van de KVP- fractie leverde ernstige critiek op het gevoerde -beleid van Ged, Statten in bit opzicht. Hoewel hij reeds vorig jaar het standpunt van Ged'. Staten had bestre den, -moest hij tot zijn spijt verklaren, dat hij niog weinig verandering ten goede had kunnen bespeuren. De bezwaren van d'e heer Groen richtte zich vooral tegen de zijns -inziens onbillijke verdeling van het bouwvolume, waarbij de platte landsgemeenten ernstig .gedupeerd wor den. In het algemeen kon spr. er zich mee verenigen, dat aan plaatsen, waar de industrie zich snel en krachti® ontplooit een iets grotere toewijzing wordt gege ven 'dan elders, waarbij mem echter ook niet moet vergeten, dat voor grote be drijven dikwijls op andere wijze woning bouw mógelijk is. Bovendien gaf de heer Groen Ged. Staten in overweging, of de industrie zibh in vele plaatsen vao het platteland niet in die mate zal 'kunnen ontwikkelen, dat een deel van de „over bevolking" daardoor zal worden opgevan gen. Het lid; van Ged. Staten, mej. mr Rib- biius Feletier. bestreed de mening van de heer Groen en gaf ©en uitvoerige uiteen zetting over de wijze, waarop de provin cie Ibjj de verdeling van het bouwvolume te werk gaat. Zij wees er nogmaals met nadruk op de -mogelijkheden, die er in de betreffende gemeenten bestaan ten aanzien van de verschaffing van werkge legenheid, Voorts deelde zij mede, dat 80% van de bouwplannen reeds verwe- zennlijkt is of nog zieer binnenkort ver wezenlijkt aal worden. De heer Baas (Prot.-Chr.) achtte het onjuist, dat de Statenleden niet in de ge legenheid zijn, om te spreken over de herziening van de gemeenten, waarover dé laatste ma anden ie de z.g. streekplan- hen reeda enkele rapporten gepubliceerd zijn. In 1951 is voor een bedrag van 572 millioen door middel van openbare emis sies een beroep op de kapitaalmarkt ge daan, tegen ƒ329 millioen in 1950, aldus ■blijkt uit door het C.B.S. verstrekte cij fers. Het bedrag bestond voor ƒ254 mil lioen uit aandelen- en voor ƒ318 milli°en uit obligatie-emissies, tegen resp- millioen en ƒ271 millioen in 1950. De belangrijkste gegadigde voor nieuw kapitaal was de industriesector, d'ie voor ƒ245 millioen aan aandelen en voor ƒ24 millioen aan obligaties enii'teer"p- De Staat der Nederlanden emitteerde in 195i> evenals in 1950, voor een bedrag van 200 millioen aan obligaties, exclusief ƒ200 millioen 2% pet. belastingcertificaten. Provincies, gemeenten en waterschappen emitteerden obligaties voor een totaal be drag van 38 milli°en- De Indonesische regering heeft orders geplaatst voor de bouw van 45 kustvaar ders op Nederlandse, Duitse Belgische en Italiaanse werven. De schepen zullen bij de worden ingeschakeld in het intei insulair zeeverkeer. Het betreft vrachtschepen, waarvan sommige accommo datie voor passagiers zullen hebben. De* grootste van deze kustvaarders zullen 700 ton meten. Het Oogstrapport Bureau van het Amerikaanse departement van landbouw Publiceert de volgende ramingen met betrekking tot de graanvoorraden op 1 Januari 1952 (in millioenen bushel): gemidd. 1 Jan. 1 Jan. 1 Jan. 1951 1950 1940/49 335.7 326.9 368.0 2160.5 2405.8 2001.1 907.7 824.5 799.1 1 Jan. .1952 Tarwe 339.3 Mais 1919.3 Haver 841.9 Gebaseerd op graan doeleinden. Bo|ia]-re, Amsterdam naar W. Indlë, 15 op 350 mijl NNO. van Barbados. Cottica, Paramaribo naar Amsterdam, 15 op 350 mijl ZW. van Plymouth. Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 15 van Genua. Oranje, Amsterdam naar Djakarta. 15 ter rede van Belawan. Oranjestad 15 van Aruba naar Port Limon AjJnh®?1' 16 te Nassau verwacht. Sibaja.k, Rotterdam naar Zeeland, 15 OP mijl ZW. van de Galapagos-eil. Skaubryn, Rotterdam naar Sydnev, 14 v. Port Said. Veen-dam, Rotterdam naar N. York, 15 op SOOmul W, van Scilly. Waterman, Sydney naar Rotterdam, pas seerde 15 Malta. Wh'emstad, Cristobal naar Amsterdam, 15 te Antwerpen. Nieuwe uraniummijn in Canada. In Ca nada zal spoedig 'n nieuwe uraniummijn in exploitatie worden genomen. En wel te Beaverlodge, 800 km. ten Zuiden van het Grote Berenmeer. Een zeer belang rijke uraniumlaag is reeds in exploitati (Van onze verslaggever). Een enorme vuurgloed tegen het lage wolkendek en hoog boven de lage pol- derhuisjes en de knotwilgen uitslaande vlammen, vormden het fantastische dé cor van een felle brand, die gisteravond enige uren woedde op de terreinen van de meubelfabriek der firma Gebrs. W en M. W. aan de Kleiweg 801 onder Overschie. In drommen trokken de belangstellen den die, gealarmeerd door de rode he mel, van ver uit Blijdorp en de Berg- polder kwamen toegerend en -toege- fictst, op deze gloed af. De brandweer auto's en de wagens van de autoritei ten konden daardoor slechts met moeite over de vrij smalle Kleiweg en Zes- tienhovense Kade de nabij de splitsing dezer wegen liggende brandende lood sen bereiken. Om even voor aoht uur .ontdekten een brigadier en een agent van politie het vuur in een van de naast elkaar ge- egen houten opslagplaatsen. Via het bu reau Oostervamtstraat werden de" brood kamer van het hoofdbureau van politie en de brandweer gewaarschuwd, die we gens het „groot alarm" onmiddellijk met veel materiaal uitrukte. Inmiddels wé ren van de Vrijz. Brandweer de motor spuiten 116 met vier, en 117 met drie slangen gearriveerd. Voorts verschenen 91.W. 27. gereeds.w. 2. de autospuiten 10 en 12 en de sl.w. 102 en 103 op het to neel. De leiding van de bhissi-fig "Was in handen ven hoofdman A. Boone. Bewoners en buren droegen uit de kleine woning, die op slechts zeer korte afstand van de fel laaiende opslagplaats stond, 'het huisraad nar het drassige erf, dat al -'as in een modderpoel verander de. („Voorzichtig plekkie voor ('portret van) Opa, Jan Op het critieke ogen blik lukte het, om door uit twee tegen elkaar gerichte slagen duizenden liters water in de enkele decimtrs brede rand tussen woning en te gooien, het vuur „dood te drmricen >t j}e woning bleef dan ook. «U het met zeer zware waterschade, gespaard. Ook een tweede woning en de fabriek zelf, liepen water schade pp- De 10 oy 7 meter grote loods brand- totaal af en uit: een loods daarnaast bleef 'J'bor een 'klein gedeelte gespaard. De schade (in de opslagplaats lag voor ongeveer 30 mille hout) zou door ver- zckering worden gedekt. Een gelukkige omstandigheid was, dat de brandweer over voldoende water h'On beschikten, omdat er tussen het fa brieksterrein en de Kleiweg een zeer brede sloot lag. Een zware storm, die af en toe de gracht van een orkaan aannam, heeft gisteren enkele plaatsen in Noorwegen en Zweden geteisterd. Het zwaarst werd het Zweedse plaatsje Uddevalla bij Goteborg getroffen. Er was prac- tiseh geen huis on-beschedigd, maar wonder boven wonder deden zich geen Persoonlijke ongelukken voor. tn de kleine Noorse haven Tvede- strand maakte een houten woning een „luchtreisje". De bewoners, die onder dak hadden gezooht bij buren, zagen boe hun huis over enkele andere hui zen zweefde en daarna uit de greep van de storm ontsnapte en neerviel. In Arendal gingen de hevige wind stoten gepaard met zware slagregens. Het scheepvaartverkeer ondervond veel last van het noodweer. Kustvissers zochten in allerijl de havens op. Ver scheidene schepen liepen schade op toen zij de havens binnenvoeren- In haar vergadering van hedenmorgen heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp Toezicht op het credtetwezen met 28 te gen 14 stemmen aanvaard. Vóór stemden de KVP, PvdA en CPN. legen waren AR, CH en VVD. Voor de stemming hadden de heren Pollemia (CH) en Molenaar zich tegen het ontwerp verklaard, waarbij eerstge noemde opmerkte, dat het verschil tus sen de minister en zijn fractie ten opzich te van de credietcontrole de vraag is, wie hierbij het laatste woord moet spreken, waarbij de heer PoUerrva tenslotte nog verklaarde grote bewondering te hebben voor de arbeid van de minister van fi nanciën. gedurende een reeks van jaren verricht. Minister Lieftinck had in zijn dupliek nog verklaard, dat overdracht van de controle aan een onafhankelijke instan tie hem moeilijk aanvaardbaar voor kwam. Het gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeelde hedenmorgen de architect J. P. te Port-Radium, aan het Grote Beren conform het vonnis van de Rotterdamse meer dicht bij de Poolcirkel. Deskundige) rechtbank tot twee jaar gevangenissraf zyn van mening, dat deze laag kan voor ™et aftrek. Aan P. was en laste gelegd zien in de behoeften van Amerika en dat hij by de bouw van een bungalow in Canada en dat de nieuwe mijn van Bea verlodge de uraniumproductie van Cana da even belangrijk als die van Belgisch Wassenaar, waarvoor hij een bedrag van ƒ15.000 vooruit had ontvangen van de eigenaar van de bungalow voor zich zelf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2