Met doctorshoed naar de Missie De Staatsmijnen gaan jubileren DcmsDeurs voor Belangrijk initiatief ter op lossing van vele moeilijkheden Meer katholieke vrouwen in de Tweede Kamer? Geen devaluatie pond sterling Persberichten Uitvinder van radar beloond Pollema (C.H.): „Burger wordt staatsslaaf Apostolisch prefect promoveert te Leiden en j ammo Lrigli Grandioos feestprogramma Yrouivendispuut brengt prominente candidaten naar voren Vertrouwen op herstel Harry Prikker. PAGINA 3 WOENSDAG 16 JANUARI 1952 Fonds voor noodlijdende artisten gesticht MOTORRIJDER OP SLAG GEDOOD SMOKKELAUTO VER VOERDE 2000 KG. BOTER naar Nederland NEDERLANDER IN CANADA VERONGELUKT met commentaar Oostenrijk als waarschuwing Heel langzaam aan DR DREES VOOR DE KLAS Bezoek aan vakschool in New-York K.L.M. ONTVANGT ALS EERSTEDE „SUPER- CONNIES" Een Britse koninklijke commissie heeft een bedrag van 50.000 pond (ruim 'n half millioen gulden) toegekend.aan Sir Robert WatsonWatt, als beloning voor diens uit vinding van radar. De Britse pers heeft critiek op dit besluit geoefend in dien zin, dat men het bedrag, onvoldoende vindt. „Vrij van belasting, is het weliswaar flink wat, maar is het genoeg voor de uitvin ding, welke er zoveel toe heeft bijgedragen om Engeland te redden van de Luft waffe"?, zo vragen verschillende bladen zich af. Spontaan en veelal met een zwierige handtekening hebben Nederlandse en tal loze buitenlandse persoonlijkheden uit het muziekleven hun enthousiasme uitgedrukt om zitting te nemen in het huldigings comité dat zich ten doel stelt Rudolf Men gelberg bij zijn aanstaande 60ste verjaar dag te eren. Als huldeblijk zal worden aangeboden een fonds, dat, onder de naam „Rudolf Mengelberg Fonds", gesticht is ten bate van oud-leden van het orkest en personeel van het Concertgebouw, die door de moei lijke tijden in grote financiële zorgen ver keren. Men wordt uitgenodigd donateur te worden, terwijl daarnaast de opbrengst van het feestconcert op 2 Februari in de grote zaal geheel aan het fonds ten goede zal komen. Het Concertgebouworkest, het Toon kunstkoor, het Amsterdams Oratorium koor. de solisten Jo Vincent, Corry Bijs ter, Laurens Bogtman en Johan Schmitz voeren onder leiding van Rafael Kubelik geheel belangeloos werken van de jubilaris uit. Een huldiging in de Ronde Zaal zal na afloop van het concert plaats vinden. Op Woensdag 30 Januari brengen Jo Vincent, Roos Boelsma en Laurens Bogt man, met Felix de Nobel aan de vleugel liederen van Rudolf Mengelberg ten ge hore in de kleine zaal. Bij de N.V. Van Munsters Drukkerijen te Amsterdam zal een jubileum-uitgave van Mengelberg's boek „Muziek, Spiegel des Tijds" het licht zien. waarvan de baten eveneens in bovenbedoeld fonds gestort zullen worden. Verschillende Nederlandse orkesten zullen in dit muziekseizoen werken van Rudolf Mengelberg op het programma plaatsen. In het ere-comité hebben zitting geno men jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State; prof. dr F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; staatssecretaris mr J. L. M. Th. Cals; dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, com missaris der Koningin in de Provincis Noord-Holland en mr Axn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, terwijl mr H. J. Reinink, secretaris-generaal minis terie van Onderwijs, Kunsten' en Weten schappen, voorzitter is. (Van onze correspondent) Toen de 25-jarige A. de W. uit Zuuk, gemeente Epe gistermiddag van zijn werk per motor huiswaarts keerde, reed hij in de bocht op de Rijksweg Apeldoorn Zwolle nabij de Prins Bernhardlaan te Vaassen tegen een vrachtauto. De man kwam zo ongelukkig terecht, dat hij ter plaatse overleed. die de betrekkelijkheid van een aan tijd gebonden wetenschappelijk onderzoek kent. „Ik hoop duidelijk gemaakc te hebben", zegt hij, „dat de Badujs allen één grote sociaal-politieke eenheid vor men en dat Badujs en de rond dit ge bied wonende Moslims kinderen zijn van hetzelfde land, het oude Ban ten". „Waarom hebt u dit onderwerp geko zen „Ik had natuurlijk ook een zuiver litte rair onderwerp, een of ander Sundanecs geschrift bijvoorbeeld kunnen behandelen maar het onderzoek Waaraan ik me heb gewijd grijpt het leven zoals het is en bovendien kan het voor ons missiewerk practisch nut hebben". „Gaat U na uw promotie terug naar Soekaboemi?" „Ja, binnen enkele weken hoop ik weer op de terugreis te zijn". En met deze woorden neemt mgr Geise afscheid om zich voor het laatst te prepareren op de vragen die promotor en opponenten hem zullen stellen. (Van onze correspondent) Door de Belgische douane werd in de streek bij Stekene een pantserwagen ge signaleerd, die met grote snelheid dieper België inreed. Door de Belgische rijks wacht werd de achtervolging ingezet, waarbij zowel de rijkswacht als de smok kelaars een ruim gebruik van vuurwa pens maakten. Na een rondrit van ruim zestig kilometer kwam de wagen bij Clinge op Nederlands gebied, waar deze vlak onder de Hulsterse wallen plotseling in het ved beef steken. De inzittenden lieten hierop hun vervoermiddel in de steek. Door de Nederlandse mareehaus- sée werd direct met behulp van een speurhond getracht de smokkelaars te achterhalen; tot nu toe echter vergeefs. De auto was een gepantserde Ameri kaanse legerauto en bevatte 2000 kg. roomboer. Een der achterbanden en de benzinetank bleken tijdens de achtervol ging door de Belgische rijkswacht lek te zijn geschoten. Vast kwam te staan, dat de auto van Hulst uit België was binnen gereden. Als pikante bijzonderheid kan nog gelden, dat deze smokkelauto reed onder het nummer HZ 4672, uitgereikt door de Ned. rijkspolitie. het wezenlijke van deze vreemde sa menleving trachten' weer te geven. Hun godsdienstige overtuiging en hun ritueel bp de rljstoogstfeesten, hun zedelijke wetten en hun verhalen". „Hebt u daarbij wetenschappelijke ontdekkingen gedaan?" Mgr Geise is een bescheiden priester De tenoi Benjamino Gigli zal eind anuari naar Nederland komen en slechts één enkel recital geven. Op Zon dagavond 27 Januari, zal hjj in Amster dam zingen in het Concertgebouw. Te Wetaskiwin in Alberta (Canada) kwam de 32-jarige Nederlander Hen drik van der Hoef bij een ongeluk om het leven. Toen een aanhangwagen van zijn tractor losschoot, sloeg het gevaar- Ie in de sneeuw om, waardoor Van der Hoef er onder kwam. Het slachtoffer, dat uit Voorthuizen (gem. Barneveld) kwam. was nog slechts een half jaar in Canada en lat daar vrouw en twee jonge kinderen achter. stroom" en een gala-concert van 't Maas trichts Stedelijk Orkest zullen deze feeste lijkheden aanvullen. In de Pancratiuskerk te Heerlen zal op 9 Mei een plechtige dankdienst worden gehouden., terwijl ook in vele andere Limburgse parochiekerken het jubileum op kerkelijke wijze wordt herdacht. Van zeer betrouwbare gewordt ons het bericht, dat men in de krinae Het grootste en best geinformeerde Katholieke weekblad van Oostenrijk, „Der Volksbote", wordt sedert enige I weken in de Russische zone van Oos tenrijk stelselmatig in beslag geno men. In bepaalde districten is „Der Volksbote" zelfs geheel en al verboden. Met de inbeslagneming zijn de Oosten rijkse gendarmen belast, die handelen in opdracht van de Russische bezettings autoriteiten. In een scherp gesteld protest wijst „Der Volksbote" op het onrechtmatige van de inbeslagneming, die op gener lei wijze overeen te brengen is met de onafhankelijkheid van de Oostnrijkse staat, toegezegd in de verklaring van Moskou op 30 October 1943, noch met de persvrijheid, die de Geallieerde Raad op 1 October 1945 in alle bezettingszones heeft gewaarborgd. Reeds in 1923 bond het de strijd aan tegen het Nationaal- Socialisme. Deze strijd zette het blad on verminderd voort totdat het in 1938 door de nazi's werd verboden en zijn machi nepark door een bomaanslag werd ver woest. Terstond na de oorlog herrees „Der Volksbote", doch thans als de be strijder van het communisme. In zijn protest maakt het blad zijn lezers erop attent, dat het bij de bestrijding van het corhmunisme altijd faire middelen heeft gebruik in tegenstelling met de communistische bladen, die elk middel, geoorloofd of niet, aangrijpen om aan te vallen. De rode daad ligt geheel in de Uin der dictatuur. In een staat onder zo n regime zijn alleen toejuichingen en handgeklap geoorloofd. Een katholieke krant hier zou zich dan ook geen illusies behoeven te maken als in ons vaderland Paul de Groot en de zijnen de overhand kregen. Indertijd is uitvoerig melding ge maakt, dat de bekende en in sommige kringen zelfs befaamde organisatie Wol- tersom zou worden gesloopt. De liqui datie gaat inderdaad bij stukjes en brok jes. De persdienst van het ministerie van Economischs Zaken bericht thans dat met ingang van 3 Februari a.s. de Vak groep: Hypotheken, werkzaam in het buitenland, wordt op geheven. Op de zelfde datum verdwijnt ook de Onder vakgroep: Melktransportkannen. We zijn er nog niet, maax wij komen er wel! Dr Drees heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan het hoofdkantoor van de vakvereniging van arbeiders in de dames- kledingindustrie, een der krachtigste vakverenigingen in Amerika, die na de oorlog aan Nederlandse arbeiders een le ning van 100.000 dollar heeft verstrekt voor de aankoop van werkkleding. Minis ter-president Drees werd rondgeleid door de voorzitter van de vakvereniging, David Dubinsky. Hij bezocht de oplei dingsschool voor stafpersoneel van de vakvereniging, die toevallig de econo mische stelsels in Europa besprak. Dr Drees heeft de klas toegesproken. meldt, zal Naar „Shell Aviation News' de KLM de eerste luchtvaaïtmaatschappij zijn die de nieuwe Lockheed „Super Con stellation" verkeersvliegtuigen zal ontvan gen. Deze toestellen zijn, zoals men weet, vergrote „Constellations De Neder- landse luchtvaartmaatschappij heeft negen dezer machines in bestelling, die, naar wordt verwacht, in de loop van 1953 m ons land zullen arriveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3