EEN BOEIENDE LEVENS GEMEENSCHAP Buitenlandse handelsomzet in 1951 belangrijk toegenomen Belangrijk jaar voor katholiek Nederland GEMENEBEST-CONFERENTIE TE LONDEN Persberichten steek liever een SIGAAR op Oud papier belangrijke deviezenbron muziekstudie PAGINA 3 DONDERDAG 17 JANUARI 1952 met commentaar KIJKSBEURZEN VOOR MOTORRIJDER OP SLAG GEDOOD TWEE PIET HEINS" KREGEN GESCHENKEN in de nieuwe Tweede Kamer het vrou welijke element versterken. Dat is mogelijk, wanneer iedere ka tholieke vrouw haar plicht weet. Wan neer zij tijdig, d.w.z. nog in deze maand Januari, zor^t lid te zijn van haar po litieke part;j. Wie deze stap te om slachtig vindt, kan zich daartoe mel den bij bet secretariaat van haar af deling van de Katholieke Vrouwenbe weging, dat dan wel voor doorzending naar de afdeling van de K.V.P. zorg draagt. Tijdige aanmelding is hierom van be lang, omdat daardoor bij de stem ming voor de definitieve vaststelling van de candidatenlijsten (die 20 April plaats heeft) ook de nieuwe vrouwe lijke leden haar invloed kunnen laten gelden. Zij kunnen er dan voor zorg dragen, dat de verkiezing van de door het Centrum van de Nederlandse ka tholieke Vrouwenbeweging naar voren 'gebrachte candidaten bij voorbaat ver zekerd is. Over het gehele land zouden er dan acht vrouwen waarvan twee als plaatsvervangster voor een plaats in de Kamer in aanmerking komen. Dat naast de vele prominente man nen, die op de candidatenlijsten zullen figureren, ook vrouwen haar plaats ten volle waard zijn blijkt wel uit de lijst, welke door het Vrouwendispuut is op gesteld en die Woensdag j.l. in dit blad werd gepubliceerd. Er zal in de toekomst nog wel eens gelegenheid zijn, onze katholieke vrou wen op haar politieke plicht te wijzen. De eerste stap om deze plicht te ver vullen is het tijdig aanmelden voor het lidmaatschap van de plaatselijke afde ling van de K.V.P. Daar begint voor onze vrouwen haar invloed! B. KORTEKAAS—DEN HAAN. Wijl op 10 Februari a.s. de afde lingen de voorlopige candidaten moe ten hebben ingediend, zal men er goed aan doen te zorgen vóór die datum reeds met zijn wensen in de afdelingen te komen. Dit jaar is een belangrijk jaar. Het is het jaar van de verkiezingen. Het jaar van de beloften en de po litieke leuzen waarvan 90 procent tot de vrome wensen blijft behoren. Maar tevens het jaar van onze ver antwoordelijkheid. Van onze verant woordelijkheid als katholieke vrouw. Er is wei eens spottend gezegd: „Zie, wat de mannen van deze we reld hebben gemaakt. Wij, vrouwen, die zoveel sterker de band voelen met de jongere generatie, die ons iedere dag opnieuw onze verantwoordelijkheid voor ogen stelt, wij zouden heel veel dingen anders hebben gedaan!" Wij willen zo ver niet gaan. Maar wel zouden wij willen wijzen op het ont zaglijk grote nut, dat ook vrouwen haar stem laten horen in allerlei kwesties die rechtstreeks het belang raken van haar gezin. De hele gezinspolitiek is mede van belang voor de vrouw; de jeugdzorg, het onderwijs, de sociale voorzieningen zijn dat eveneens. Het is daarom van belang, dat in de thans lopende zittingsperiode van de Tweede Kamer ook twee katholieke vrouwen herhaaldelijk haar stem heb ben laten horen. Zij deden dat op een wijze, die bewondering afdwingt. Degenen, die onze vrouwelijke afge vaardigden dr Marga Klompe en ntej. Agnes Nolte ooit eens van nabij of in de vergaderzaal meemaakten, zullen dit zonder meer beamen. Twee vrouwen in een fractie, die meer dan dertig leden telt, is echter een te klein getal. Vooral wanneer wij bedenken, dat de vrouwen het grootste deel van het aan tal kiezers vormen. Wanneer dus iedere vrouw haar plicht als staatsburgeres kende, zouden WÜ de hele katholieke politiek volko men naar onze hand kunnen zetten. Dat echter is niet onze bedoeling. Zonder te streven naar een meerder- of zelfs maar een volstrekte ge- hJkheid ten opzichte van de mannelijke afgevaardigden, willen wij echter wel van *£fur- Vr„, ro"\ leteefWcn i 71 ?n "gaar, 'ca staat" AnV.^eUsbiette" JTv. ROWNTREE - AMSTERDAM Dit jaar zullen van rijkswege beurzen voor muziekstudie hier te lande beschik- r worden gesteld ten behoeve van ??-. minvermogende jongelieden van .Nederlandse nationaliteit, die bijzondere muzikale aanleg bezitten en die zich aan denmUZ1 a^S beoefening willen wij- Sollicitanten kunnen opgeroepen wor den voor een eerste onderzoek, waarna een vergelijkend examen te 's-Graven- hage zal worden gehouden. Aan het ver lenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een conserva torium of aan een andere muziekinstel ling, ter goedkeuring van de staatssecre taris van O., K. en W. Verder zullen een of meer beurzen be schikbaar worden gesteld teneinde belanghebbenden, die daarvoor financieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek in het buitenland onder leiding van een kun stenaar van internationale betekenis af te sluiten. Ook hier behoeft de keuze van de leraar de goedkeuring van de staatssecretaris. Gegadigden dienen zich te wenden voor 1 Maart 1952 tot de afdeling Kunsten, bureau Muziek en Dans van het Minis terie van O., K. en W. Toen de 25-jarige A. de W. uit Zuuk, gemeente Epe Dinsdag van zijn werk per motor huiswaarts keerde, reed hij in de bocht op de Rijksweg Apeldoorn —Zwolle nabij de Prins Bernhardlaan te Vaassen tegen een vrachtauto. De man kwam zo ongelukkig terecht, dat hij ter plaatse overleed. Het schijnt wel, dat verschillende lan den, o.w. Australië, India en Pakistan er weinig voor voelen verdere invoerbeper kingen door te voeren. Verscheidene ver tegenwoordigers van die landen waren van mening, dat hun regeringen reeds tot het uiterste waren gegaan op dit gebied. Bovendien zou Australië meer belang stellen in een politiek op lange termijn, terwijl men zich thans bezig houdt met maatregelen, die op korte termijn ver lichting moeten brengen. Een ander probleem, waar de conferen tie zich mee bezig zal houden is dat van de grondstoffenprijzen. De vertegenwoor digers van de grondstoffenlanden zouden tevens streven naar een aanvaardbare uitwisseling van hun producten tegen ka pitaalgoederen en eindproducten van de industrielanden. Financiële deskundigen zijn van me ning, dat zonder een herstel van de prij zen van de belangrijke sterling-grondstof- fen de vooruitzichten op een verminde ring van het deficit door middel van op voering van de exportopbrengsten niet erg groot geacht kunnen worden. Op te merken valt nog, dat op een soortgelijke conferentie, die twee jaar geleden te Londen werd gehouden, aan de diverse regeringen werd aanbevelen de dollaraankopen met 25 pet te vermin deren. Verdere eenzijdig door te voeren invoerbeperkingen zijn echter met in overeenstemming met de General Agree ment on Tariffs and Trade. Zn zullen eventueel voorgelegd moeten woiden aan de landen, die Door een deputatie van de bemanning van Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein werd gisteren op het paleis Soestdijk aan Prins Bernhard een verkleind model aan geboden van het scheepsembleem van deze torpedobootjager. Dit verkleinde embleem is bestemd om te worden aangebracht aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein". Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein" te Den Helder kreeg gisteren onverwacht be zoek van de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, die aan het schip namens Gedeputeerde Staten van Friesland een in geslagen koper gevatte reproductie kwam aanbieden van het originele wapen van luitenant-admiraal Piet Hein, dat thans in het bezit is van de provincie Friesland. de speciale commissie van tot deze overeenkomst zijn toegetreden. Deze commissie komt de volgende maanc te Genève bijeen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3