Mannen als„buldog"Murray leiden millioenen naar positieverbetering Buiïgheid vermindert lth.coorsi Nederlandse expeditie naar het Andesgebergte Achilles epos Mussche schreef van de ellende het De vakbonden spelen enorme rol in Amerikaanse Maatschappij Zaterdagse mijmeringen r Huiveringwekkende bladzijd over kinderleed en (F X,= Taft-Hartley-wet nog een bittere pil Arbeidersstem in de politiek J) „Vorstigheid" wordt toch verdreven Observator VLAAMSE SCHRIJVERS EN BOEKEN (VII) Harry Prikk ZATERDAG 19 JANUARI 1952 PAGINA 5 In de Amerikaanse industrie in al haar geledingen bedraagt het aantal arbeiders om en bij de zestig millioenDit enorme aantal is niet tot de laatste man georganiseerd. De grootste twee vakverbonden, de American Federation of Labor en het Committee of Congress for Industrial Organization A.F.L. en C.I.O.) tellen in totaal ongeveer veertien millioen leden. Hun ledental bestaat voornamelijk uit arbeiders in de belangrijkste industrieënwaarin tevens de hoogste lonen worden uitbetaald, het wordt dus in belangrijke mate gevormd door de skilled labor", de geschoolde arbeiders. In de genoemde vakbonden en in het algemeen in de Amerikaanse arbeidersbeweging spelen enkele belangrijke figuren een vooraanstaande en in menig opzicht beslissende rol. In een vorig artikel hebben we in het kort melding gemaakt van persoonlijkheden als Philip Murray en William Green, respectievelijk voorzitter van C.I.O. en A.F.L. Nu onze minister-president dr Drees, zich blijkens de berichten bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten speciaal bezighoudt met het bestuderen van arbeiders- en arbeidsvraagstukken, lijkt het ons wel interessant, hier het een en ander mede te delen over de voornaamste arbeiders leiders en over de befaamde Taft-Hartley-wet, welke al jaren een twistappel is en door de arbeiders ten zeerste verafschuwd wordt, zodat ze haar de „slave labor-wet gedoopt hebben. een salaris van 20.000 dollar per jaar. Hij ging als jongen de mijnen van Pennsylvanië in, zoon van een Ierse immigrant, die in Schotland niet had kunnen aarden en ten slotte naar Amerika verhuisd was. Philip Murray spreekt nog steeds met een sterk Schots accent en daarom menen velen, dat hij van Schotse afkomst is. Hij is evenwel een zuivere Ier. En hij bezit de echte, eenvoudige Ierse vroomheid. Zijn werk voor het C.I.O. doet hij, naar hij stellig gelooft, tot meerdere eer van God, omdat een welvarende arbeidersstand van God gewild is. Toen die Amerikanen de eerste atoom bom op Hiroshima geworpen hadden, heeft men hem te Washington een kerk zien binnengaan. Later vertelde hij een Als een buldog ibtgekooktr LSlften' te^™ver Een wapenfeit De gebroeders Reuther H etaiagebouw winkelbetimmeringen verbouwingen De grote Lewis Gevaarlijke neiging Kwelling voor de bonden TWEE GEOLOGEN IN DE PERUAANSE BERGEN waarin zijn Vier verbeeldingen Kinderleed Sjouwen maar Zo hoort het Slechts honderd jaar geleden.... Kans op Uw naam Ook zo'n last VECHTERS voor arbeidersrecht Behalve Murray en Green kunnen de drie gebroeders Reuther en de for midabele John L. Lewis tot de meest betekenende en ook interessantste figuren in de Amerikaanse arbeiders- wereld gerekend worden. William Green is in menig opzicht een minder op de voorgrond tredende en ook minder spectaculaire persoonlijk heid. Hij doet betrekkelijk weinig van zich spreken. Onze belangstelling gaat uiteraard in de eerste plaats uit naar de Katholieke voorzitter van het C. I. O., Philip Mur ray. Zulks te meer, omdat juist het C. i. O. een Comité voor Politieke Actie bézit, dat er op uit is, de stem van de arbeider in de Amerikaanse politiek steeds meer te doen doordringen en diens invloed allengs meer te doen toe nemen, Vooral bij de verkiezingen in 1944 heeft dit oomité zich flink geweerd. En wat de verkiezingen betreft, waarbij Marry Truman nu bijna vier jaar geleden yot president herkozen werd, tekenend te een uitlating van de voorzitter van het comité, Johin Jacob Kroll, die na Trumans verkiezing zei: er waren er ■slechts twee, die zeker wisten, dat Harry het halen zou: Harry en ik.' Het was door de actie van het comité, d'-e volgens Kroll honderdduizenden ar beiders bereikte, dat Harry S. Truman, ■de kampioen van (Je kleine man, het tegen ieders verwachting in haalde. De „boss" van heit C. I. O. is een (kalme, bescheiden man, een rustig spre ker, maar iemand met een buldogmen taliteit. Wat hij vast heeft, laat hij niet gauw los. Juist omdat hij er zo goed aardig uitziet, in tegenstelling b.v. met de formidabele John L. Lewis, wordt er in leidende kringen van de C. I. O. wel eens twijfel uitgesproken aangaande de vraag, of hij in staat is, zich in de felle strijd der meningen en belangen, welke vooral in de C. I. O. heersen, te handhaven. Dit werd echter reedis ette lijke jaren geleden gezegd, toen John. Lewis met zijn mijnwerkers het C. I. w.„Vfr et en h301" de A. F. L terug- ra^1 iw "adal hij bet voorzitterschap Maar Phir li130 neerleggen. de ge noemd heeft h president be- d.e Bethlehem Steel zijnt Gra^ Va," staan. mannetje te «Succes story De levensbeschrijving van Philip Murray is een typische, Ameri kaanse succes story. Toen hij trouw de, bestond het bruiloftsmaal uit crackers met kaas. Thans verdient hij secretaresse, die hem er had zien bid ■den, dat hij behoefte ha-d gevoeld, zijn gedachten over deze daad te ordenen en van God een juist inzicht af te smeken. Philip Murray, thans voorzitter van de 800.000 leden tellende United Mine Workers is van huisuit mijnwerker. Hij heeft nooit in een staalfabriek gewerkt. Maar de vakbond der arbeiders in de staalfabrieken is indertijd met geld van de mijnwerkers opgericht en georgani seerd. John L. Lewis, de mijnwerkers- leider, koos onder zijn medewerkers in de arbeidersorganisaties de tamelijk on bekende Philip Murray, om de nieuwe organisatie te consolideren. Murray le verde prachtig werk. Hij stichtte een machtige vakbond in een machtige in dustrie en bouwde hem uit tot één der beste van het land. Tot zijn grootste „wapenfeiten" be hoort het contract, dat -hij sloot met de Ford Motor Company, nadat Walter Reu ther gefaald had. Dit wapenfeit dateert nog uit de tijid, dat hij aan John L. Lewis' kantoor verbonden was. Hij heeft meer dan twintig jaar nauw met deze bijzondere figuur samengewerkt. Het zou ons te ver voeren, hierop nader in te gaan en b.v, de rol te bespreken, welke Philip Murray speelt in het doen samengaan van de rechtse en linkse stro mingen in het C. X. O. Maar wel stippen we nog even aan, dat in de laatste tijd de verhouding tussen Murray en presi dent Truman verkoeld is. Het zal inte ressant zijn na te gaan, in hoeverre dit bij de komende verkiezingen een rol zal spelen. De gebroeders Reuther vormen wel een heel bijzonder stel vak verenigingsleiders. Ze zijn een tegen stelling met de kalme, bezadigde, maar vasthoudende Philip Murray. Hun bolwerk is de United Automo bile Workers, de vakbond der arbeiders in de autoindustrie, welke eveneens deel uitmaakt van het C.I.O. en ongeveer 900.000 leden telt. Victor, Roy en Walter behoren tot het type der doorzetters, die on middellijk succes willen bereiken. Ze staan bij hun mannen hoog in aan zien, vooral nadat het Walter gelukt is, de communistische invloeden uit de leiding van de hond te weren. Walter is ontegenzeggelijk de kwaam- ste en invloedrijkste van het drietal. Enkele jaren geleden werd een moord- Storm, regen, sneeuw en hagel zijn deze week de ingrediënten geweest, waarmee de weergoden het mensdom van West-Europa hebben gegeseld. Eerst was het Schotland, dat de zwaarste storm van deze eeuw moest doorstaan; Dins dagmorgen had de orkaan daar snelheden tot 190 km. per uur. Daarna kwam een nieuwe depressie, die van Groenland over Schotland naar Duitsland trok en die ge durende enkele dagen ons weer heeft beheerst. Aangezien de luchtdruk boven Groenland en de oceaan aanzienlijk is gestegen, kon een intensieve, Noordelijke stroming ontstaan, waarmede koude po laire lucht met stormsnelheid naar het Zuiden werd overgebracht. Tot in de Mid dellandse Zee is deze lucht nu reeds door drongen, hétgeen overal met hagel- en sneeuwbuien gepaard ging. Vanmorgen was de depressie boven Duitsland aan het opvullen, terwijl boven Ierland een rug van hoge druk naderde. Het gevolg hiervan is dat de buiïgheid vermindert en dat de wind gaat liggen. Aangezien de hemel in de komende nacht Weinig bewolkt zal zijn, zal de tempera tuur dan aanzienlijk kunnen dalen, zodat bijna overal vorst is te verwachten, van de oceaan nadert echter weer een nieuwe depressie, die aan de Westkust van fei tand de barometer reeds deed dalen, tiei ziet er dus naar uit, dat de vorst nog altiid geen blijvertje zal kunnen worden, temeer omdat via Duitsland en P°kJ grote hoeveelheden warme lucht naar net Öostzeegebied worden overgebracht. Jn Zuid-Scandinavië sneeuwde het vannacht wel flink maar de temperatuur was er nauwelijks onder het vriespunt, du in tegenstelling tot Noord-Scandinavie, waar het flink vroor. Morgen is een buitje nog mogelijk, maar veel wind is er dan niet meer, terwijl de opklaringen een belangrijk woordje zullen meespreken. Advertentie voorhaven ïoMel 54971-39012 aanslag op hem gepleegd, welke hij ter nauwernood te boven kwam. Daarna moest Victor toef ontgelden. Hij verloor bij een aanslag, die op hem gepleegd werd, zijia rechteroog. In beide gevallen is de politie er niet in geslaagd, de dia- hers te achterhalen. Wat de Reuithers overkwam, bewijst inmiddels wel, dat er j aan het innemen van belangrijke posi- ties in de Amerikaanse arbeiderswereld af en toe gevaren verbonden zijn. Behalve dat Walter Reuther er niet in slaagde, indertijd met Ford tot een overeenkomst te geraken, bleek enkele jaren geleden tevens, dat hij in zijn eigen j vakbond zijn dioel wel eens voorbij kan schieten. Toen werd b.v. zijn voorstel, om de contributie te verhogen, teneinde een stakingsfonds van tien millioen dollar te vormen, door de afgevaardigden der le den op een conventie te Milwaukee ver worpen. De broers werken als kopstuk ken van hun vakbond nauw samen en het drietal kan gerust als een unicum in de vakbeweging van heel de wereld worden beschouwd. Walter, de „brains" ofwel de hersens van het drietal, is vooral geporteerd voor betere hygiëni sche voorzieningen, sociale voorzieningen en in het algemeen voor goede isociale zorg m de ondernemingen. Hierdoor heeft hü de werkzaamheid der vrouwen in zijn vakverbond in hoge mate gestimuleerd. Of Walter en zijn beide broeders "op de duur uit het hout zullen gesneden zullen blijken, waaruit figuren als Phi lip Murray en John L. Lewis zijn ge vormd staait nog te bezien. Dit geldt trouwens ook voor een Harry Bridges, de „boss" van de havenarbeiders langs de kust van de Pacific, voor een Michael Quill, de man van de tran,?portarbei- ders e. a. waarbij voor Harry Bridges zijn communistisdhe sympathieën ver moedelijk een groot nadeel zullen blij ken. De Amerikaanse regering heeft reeds geprobeerd, hem het land uit te werken, op grond hiervan, dat hij het Amerikaanse burgerschap op illegale wiijze verkregen zou hebben. (Bridges werd in Australië geboren). 7ordd*8 most discussed labor- leader zo wordt John L. Lewis door zijn bewonderaars en tegenstanders genoemd. Hij i8 de man, die tegen- over de meer gematigde American federation of Labor het Comittee of Congress for Industrial Organization stichtte en in dit enorme vakver bond lange tijd domineerde. John. L. Lewis, thans nog steeds „boss" van de machtige United Mine Workers, werkte als jongen in de mijnen. Zijn vader had hem aangespoord voor advocaat te gaan studeren, maar hij ging liever met hem onder de grond, teneinde mee te helpen, geld te ver. dienen voor het gezin. Hij ia yan origine Z-S- Wielshman, dus uit Wales afkomstig, veertien jaar oud, werkte hij fe de mijn en in zijn vrije tijd las hij Shakespeare, Homerus. Dickens en Thackerey, Verdier alles, waarop hij de hand kon leggen. Toen hij twintig jaar werd, besloot hij, te gaan zwerven. Hij verliet het Midden Westen, waar hij was opgegroeid en zwierf door Colorado. Wyoming, Monta na en Utah. Zijn bijzondere bekwaam heden en zijn groot redenaarstalent brachten hem in de organisaties der mijn werkers spoedig °P de voorgrond Hij vestigde zidh tenslotte in Washington, waar zich ook thans nog het bureau van de United Mine Workers bevindt. Hij was het. die aanvankelijk de 'grote stakingen bij Fond en dG General Motors leidde. Intussen, zijn heftigheid had soms tot gevolg, dat zijn etoen mensen uit de hand gproug'en. De bekende „sit down"- ■stakingen bij de General Motors begon nen zonder een sein van die leiding. Da arbeiders namen zelf het heft in handen. John L. Lewis toonde toen evenwel in De gebroeders Reuther: Victor, Roy en Walter, drie vooraanstaande Amerikaanse vakverenigingsfeiders. staat te zijn, ook aan totaal onverwachte situaties in eigen 'kring het hoofd te bie den en hij wist de sit-down-stakingen in voor de arbeiders goede .(banen te leiden. Opmerkelijk in de man is intussen een soort opportunisme, dat schijnt voort te komen uit een zekere geestelijke onevenwichtigheid. In de aanvang was hij een hevige tegen stander van alles, wat rood was, maal later was juist hij weer degene, die toeliet, dat communistische kernen een steeds grotere invloed in het C.I.O. kregen. Hij verdedigde dit door te zeggen, dat er in de industrie nu eenmaal communisten te werk gesteld werden, die eveneens in de vakbond moesten worden opgeno men. Anderen voorzagen gelukkig, dat hij hiermede het Paard van Troje binnenhaalde en namen maatregelen. Indertijd heeft president Coolidige hem de functie van staatssecretaris, dius van minister van arbeid, aangeboden. Maar zodra John L. Lewis merkte, dat het fei telijk de bedoeling was, hem uitde vak beweging weg te halen, liet hij weten, speciaal zijn mijnwerkers nooit ontrouw te zullen worden en voor die eer te be danken. Een vurig debater en iemand, die geen blad voor die mond neemt, deze John L. Lewis, wiens leeuwenmanen een we reldvermaardheid hebben verworven. Hij is inmiddels iemand, bereid om alles in de waagschaal te stellen, om zijn doel te bereiken en het is reeds enkele maten voorgekomen, dat de arbeiders bijna het slachtoffer van deze politiek werden. He den ten da®e concentreert hij zich op zijn mijnwerkersvafcbond, die. zoals we reeds mededeelden, in Maart a.s. een grote strijd voor loonsverhoging zal inzetten. En ten slotte iets over de Taft- Hartley, wet, welke momenteel een der brandende kwesties voor de Amerikaanse arbeiders is, weshalve dr Drees zich er ter plaatse nader over heeft laten inlichten. De alge mene overtuiging in de Verenigde Staten is dat, ofschoon ze geen slavenarbeid-wet genoemd kan wor den, toch in belangrijke mate zal moeten worden gewijzigd, willen de arbeiders hun recht op vereniging en zelfstandig onderhandelen met de industrie afdoende kunnen hand haven. Na Trumans herverkiezing is Uit het Peruaanse dorpje Ticapampa zal eind April van dit jaar een Neder landse expeditie vertrekken voor een zes maanden durende onderzoekingsreis naar het zuidelijke deel van de Cordillera Blanca, de belangrijkste keten op Pe ruaans gebied van het Andes-gebergte. Zij is opgezet door twee jonge Neder landse geologen, de 35-jarige dr C. G. Eeeler, conservator van het geologisch instituut van de gemeentelijke universi teit te Amsterdam en de 27-jarige Tom de Booy, geol. doctorandus uit Aerden- 'n°Het doel der expeditie is tweeledig. In de eerste plaats omvat het een zuiver wetenschappelijk gedeelte, namelijk het geologisch in kaart brengen van een ge bied van 1500 km2 en een detail-onder zoek naar bepaalde gesteenten. Daarnaast is het de bedoeling, dat enige nog niet beklommen toppen in dit deel van de Andes zullen worden veroverd en daarmee hopen de Nederlanders een be scheiden bijdrage te leveren tot de ex ploratie der hoogste bergen ter wereld (het gaat hier om toppen, gelegen op een hoogte tussen 5000 en 6000 meter). Dank zij een subsidie van de Ned. Or ganisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek staat het doorgaan van hei wetenschappelijke deel van de tochl reeds vast. Voorts heeft de expeditie fi nanciële en morele steun gekregen van het Kon. Ned. Aardrijkskundig genoot schap en van de Ned. Alpen Vereniging, die ook het patronaat over de tocht heeft aanvaard. Er zijn nog enige aanvragen voor ondersteuning in behandeling en mocht uiteindelijk het bedrag van circa 22.000 gulden bijeen zijn, benodigd voor het doen doorgaan ook van het alpimsti- sche gedeelte, dan zal eind Juni de Fran se berggids Lionel Terray zich bij de Nederlanders voegen en wordt geduren de zes weken alpinisme beoefend. De expeditie sal zich voornamelijk be wegen op een gebied boven de $500 m en daar op die hoogte des nachts tempera turen van 20 graden en meer beneder. het vriespunt kunnen voorkomen, is daarmee met de kleding en de tenten rekening gehouden. Zij sullen bestaan uit nylon, dat bewezen heeft een uitstekende bescherming tegen de koude te vormen. De ambassadeur van Peru in Den Haag heeft inmiddels de toezegging gedaan, da* zijn land medewerking aan de expeditie zal verlenen. van regeringswege direct te kennen gegeven, dat er aanleiding was, om de wet, die indertijd door de huidige candidaat voor het presidentschap, Robert Taft, geïntroduceerd werd, te wijzigen. Volgens niet direct geïnteresseerde des kundigen is de Taft-Hartley-wet eigen- liiik een wet. die slecht in elkaar zift. Ze zouden liever zien, dat die wet wend op geheven en de vakbonden rechtstreeks miet de werkgevers onderhandelden, zon der inmenging van de regering, zoals deze in. de wet voorzien is. Een goede overeenkomst tussen arbeid en kapitaal zou. alweer volgens deze deskundigen, niet' via een nauwkeurig omschreven wettelijke procedure bereikt kunnen worden, omdat de mensen zowel als de omstandigheden steeds veranderen. De wet staat inmiddels stakingen toe. maar behoudt de reeering het recht voor, zo n staking tachtig daigen uit te stellen en de partijen tat. onderhandelingen te dwin gen, indien het belang van de natie dit vereist. Het is o.a. dit recht van de re- c-erinig waarvan Truman zio pas inzake de staalindustrie gebruik heeft gemaakt, dat volgens de vakbonden hen in hun activiteit belemmert. \z~. Achilles Mussclie verraste in 1097 1 twee vaderlanden", welke directiW-ntr PerS,°°nIlJke bundel "D,c persoonlijke verzen, die naaTL C°f7 opmerkt. In sterk bijna overladen) beeldspraak iets 7 fjf 7 e" de (T diepste roerselen van zijn ziel bW M 7 7' gde de dichter ldn- zong hij van het schone onZi 7" 7" grenzende ver!"U n blonk ill ziin verzon 7 i het leven; maai' dieP erbar_ '"d i vers Eerste vern U^' dacbt aan de uit£cstotenen. In het «"*- Elders dichtte Achilles Mussche: liün d°?r 1 'eed aDer mensen geslagene, hun honger en heimwee doen mij aan, ils dtnl °men hun -ikk™ ei tranen als donkere wateren door mij slaan", regel%?riive.7inHert,]eed,,lWat Hen™tte ««land Holst enkele jaren later zou schrijven. „Het leed der mensheid doet mij vaak niet slapen Het leed der mensheid heeft deze dich ter werkelijk niet losgelaten en het was te verwachten, dat er vroeg of laat een sociaal getint werk zou verschijnen van L. Lewis kocht tijdens een staking dc kranten, uiteengezet werd de hand van de man. die zijn tweede bun del, „Koraal van de dood", onder het motto stelde „Men schrijft niet wat men wil, maar wat men moet". Dit werk is inderdaad onlangs verschenen. „Aan de voet van het Belfort" (Uitg De Sikkel, Antwerpen—Daamen, Den Haag) bevat de lijdensgeschiedenis van de Vlaamse wevers. In de eerste plaats wil len we enkele opmerkingen maken over de vorm van dit boek. Mussche had zijn stof in een roman kunnen verwerken waarbij sterk aan getuigkracht zou zijn ingeboet. Een zuiver historische studie daarentegen zou ten koste van de ver beeldingskracht zijn gegaan. Achilles Mussche vond eer, gelukkige oplossing, die aan de artistieke eisen van de kunste naar voldeed en tegelijkertijd aan de drang, die de hunkeraar naar sociale rechtvaardigheid tot getuigen dwong. I11 vier verbeeldingen schilderde hij het lijden van de verschoppelin gen verbeeldingen van een derge lijke epische kracht, dat men zonder gevaar kan zeggen dat Mussche het epos van de menselijke ellende schreef het epos van het dulden, maar ook van het beginnende verzet, (Het boek eindigt met de opkomst van het socialisme, waar het vijfde hoofdstuk, „De boodschap", aan is gewijd). Alvorens nader op de inhoud van „Aan de voet van het Belfort" ïn te gaan. nog een opmerking van de taal en stijl' van Achilles Mussche. De dichter heeft zich in dit boek niet verloochend; het bevat zeer mooie, beeldenrijke bladzijden, maar het is directer dan de verzen uit „De twee vaderlanden". De_ taal van Mussche is zeer zuiver: eer, Nederlands, dat menige schrijver boven de Moerdijk tot voorbeeld kan strekken. Toch is er iets van het Vlaamse karakter in bewaard gebleven. Het leven van de arme slovers. die Mus sche zo liefdevol volgt op hun lijdensweg (hij spreekt dikwijls van „wij"), houdt direct verband met de opkomst en de ge hele verdere ontwikkeling van de laken industrie, die tientallen schatrijk heeft gemaakt, maar duizendtallen vernietigd heeft. Hij beschrijft ée arbeidstoestanden Inl geopend werden. Met hele gezinnen trok men voor dag on dauw het „huis" uit on van wat er zich in de fabrieken afspeel de, heeft men geen voorstelling. Ontroerend, hartverscheurend zelfs zijn vooral de verbeeldingen, die Achil les Mussche met ingehouden bewogen heid schildert van het onmenselijke leed dér kinderen. Een voorbeeld. „En op het einde van de weg (bedoeld wordt de baan van een touwslagerij) in een hok van wat oude ruwe planken, zit het Wicht, zitten honderden kleine -wichten, verkleumd en blauwachtig uit geslagen en zij draalen het wiel nu met de rechterhand, dan met de linkerhand, tot zij lam zijn links en rechts. Soms valt het wieleken daarbinnen stil alsof het niet meer kon, maar de stem van de zeeldraaier op de baan schrikt hen dadelijk met een vloek weer op: Draaien! Er, waarom niet? Zij zijn er niet te goed voor". Zij zijn eigenlijk nog niet eens zo slecht af, want in de lucifersfabrieken in Ga- raardsbergen waar ook kinderen van ze ven acht jaar werken, „vreet de phos phor aan de knoken van hun karkas, zij rotten in levende lijve, bot na bot. van een". Nog is de ellende niet op z'n hoogte punt: in de jaren 1845, '46„ '47 breken be smettelijke ziekten uit. de oogsten mis lukken. De kinderen sterven als ratten. Er is voor deze menselijke wrakken nu nóg maar één aards paradijs: de gevan genis! Zij DE 68-JARIGE Nederlandse missionaris pater Jan GtUlenkamp is, na reeds $S jaar in de missie te hebben gewerkt, wederom naar de Belgische Congo ver trokken, Pater Gallenkamp behoort tol de congregatie der Witte Paters van Afrika. Hij werd in 188S te Amsterdam, geboren, studeerde op het seminarie Ha- geveld, in Boxtel en in Antwerpen. In 1908 werd hij tot priester gewijd. Hei zelfde jaar vertrok hp naar Opper-Congo. Achtereenvolgens werkte pater - Galk"- kamp te Lusaka, Kasongo, Kabalo, Ka- bambare, Sola en Boudewynstad. Hij is thans vertrokken naar zijn missiepost in het Apostolisch Vicariaat Boudewynstad, na anderhalf jaar in Europa te hebben vertoefd. Onlangs vertrok na een half jaar in ons land vertoefd te hebben een zuster van J.M.J. met 39 dienstjaren in de missie, weer naar India. Dergelijke apostelen zjjn met hiin volk vergroeid. Er is daar zoveel te doen. zoveel nood te lenigen, dat ze niet hier zouden kunnen blijven. De zwarten zijn hun lievelingen. Zonder redeneringen over productiviteit sjouwen de missiona rissen een halve eeuw achter elkaar door IN HET ministerie van Oorlog, het „Pentagon", te Washington, zyn tachtig vertegenwoordigers van kerkgenoot schappen bijeengekomen om in een drie daagse conferentie met de minister van Oorlog, Robert A. Lovett, de zedelijk: en godsdienstige problemen van leger en vloot onder ogen te zien in verband met de mobïlisering van steeds groter troe pencontingenten. Van katholieke zijde nemen vier bisschoppen en twaalf pries ters aan de conferentie deel. Na afloop zullen de deelnemers door president Tru man worden ontvangen. Ik zou willen zeggen: Zo hoort het. Bij dergelijke acti viteiten zyn niet alleen lichamelijk voed sel en metalen wapenen van belang, maar ook het geestelijk arsenaal. Heel gelukkig dat tenminste de V.S. ook de voorzieningen van de ziel op prys steller. ACHILLES MUSSCHE „Men schrijft niet wat men wil, maar wat men moet" 't rijke Vlaanderen van de middeleeuwen toestanden die ten hemel schreiden, maar welke nog draaglijk waren vergele ken bij wat de wevers na de uitvinding van de stoommachine te wachten zou staan. Het is onmogelijk, in kort bestek ook maar een schetsmatig beeld van deze ontwikkeling te geven. Liever willen we enkele details aanhalen over de toe standen. die er een flinke honderd jaar geleden nog bestonden. Slechts honderd jaar geleden het is nauwelijks te geloven: in kotten, waarin men nu zelfs geen hond meer zou stop pen, leefden de wevers met hun vrouw en 'vele kinderen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moest er gewerkt wor den, niet alleen door de vader, maar ook door de moeder eT1 de kleintjes. Jongens en meisjes van vijf, zes jaar waren al de hele dag bezig het moest wel. want anders was er eenvoudig niet te eten. Twaalf, veertien, zestien uur per dag was geen boek zander hoop. De hongerenden men bezig, tot men afgetobd neerviel op j hebben elkander het leven doorgegeven een hoop lompen en sliep.... om vroeg j elk afzonderlijk heeft een schakel ge in de morgen weer aan het werk te gaan. j vormd naar het ogenblik, waarop het sein B-..ts! Zij komen tot kleine misdaden, ouderen zowel als kinderen, en eisen dan het „recht" op een plaatsje in de gevan genis op, waar men tenminste een dak boven het hoofd heeft en eten krijgt. „Het komt er op aan in de bale te geraken, hoe eerder hoe liever, hoe langer hoe beter". Maar de maat raakt vol. De rijken zijn niet veilig meer, de misdaad viert hoogtij, niet uit boze aandrift, maar omdat men geen uitweg meer ziet. „Zij zijn altijd doodarme stak kerds geweest, maar eerlijke felle wroeters tot een stuk in de nacht. Nu heeft de wanhoop, de wanhoop van de honger, vagebonden van hen gemaakt, en uit hun kinders, die zij niet eens meer herkennen als zij hen tegenkomen onderweg uit hun kinders, die als schooiertjes begon nen zijn, groeiden ondertussen stoute stropers en doortrapte dieven op' VOOR HET eerst zal met toestemming van de Paus de naam van de zalige Piw X worden gegeven aan een religieuze congregatie. De bisschop van het Ame rikaanse bisdom Le Crosso, mgr J. Trea- cy, heeft medegedeeld, dat in zyn diocees een nieuwe congregatie is gesticht, di<. de naam draagt „Broeders van de zali ge Pius X". Het doel van de nieuwe stichting is vooral het geven van middel baar en hoger onderwijs. Wat een eer wat een glorie voor de eens zo eenvoudi ge jongen Jozef Sarto. Wat dunkt U van uw eigen kansen in dit opzicht f Zijt ge ook door heldhaftige deugdbeoefening reeds op weg naar uw zaligverklaring't Of loopt ge de kantjes er nog steeds af f Beterschap dan, christenziel. Het epos van de ellende noemden wij dit aangrijpende boek; maar toch is het EEN ENGELS blad, dat nauwe rela ties onderhoudt met het kleermakersgil de heeft in een artikel de man, die de pyjama uitvond een veeg uit de van .in geven en tegelijk een pleidooi gehouden voor de directe invoering van het nacht hemd. Het is verbazingwekkend", aldus schrijft het blad, „dat een mensenras, dat de straalmotor ontwikkelde, penicil line ontdekte en de fluitketel uitvond, er niet in kon slagen een kledij te ontwer pen, die een bescheiden comfort garan deert, wanneer een mens van ziin nacht rust wü genieten". Persoonlijk zo- 'k niet gaarne van kledingstuk wisse'en. Ik zie me daar al rondhuppelen i:-i nacht hemd als wijlen Scrooge, GELUKKIG is het morgen weer Zon dag. Als collectes zo overvloedig zjh' als de regen in de afgelopen dagen, zal mgr Huibers met genoegen in de bisschopve- lijke handen kunnen wrijven over de ga ven van zijn diocesanen. Over gaven ge schreven. St Paulus heeft het ook or er gaven in het epistel. Moet je horen mor gén. Bemint elkaar met broederliike lief de. Ge moet voorkomend ziin in h.nnanrh- ting voor elkander. TH* het Evangelie or-cr de bruiloft van riana diep ik. dr wiisheid op van Maria. Doe maar wat Hij 'dl zeggen. Voor de rest een plezierige De lakenkopers buitten de zwoegers uit. tot de bevrijding uit de kluisters werd j dag met een gelaat als van een bmi- steeds lager werden de prijzen: de armoe de steeg. Hoe hard men ook werkte, nooit kon men voldoende verdienen om die vele monden open te houden, Nog slechter werd het toen de fabrieken gegeven en de strijd om een betere we- j loftsgast. reld begon. Jozef Cantré heeft dit boek. waaraan J Achilles Mussche tien jaar lieeft gewerkt, verlucht met suggestieve tekeningen. I l£}\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3