WAAROM Duitse invasie in Engeland mislukte YPENBURG of SCHIEYEEN Ernstige woelingen in Tunesië Een heroïsch boek Oom Henri"van Marcel Jouhandeau Hitier voelde niet veel voor pla n en er was naijver OOSTERPOLDER OVER DRIE JAAR DICHT r INTERNATIONALE BIDWEEK (T IJzeren kruisen plukken op Britse krijt rotsen ging niet door f In 1956 bovendien droog Pater P. Bouters OFM t r^n-L..H|K.n,s);,rë=ai Meer veiligheid in Indonesië Fransen arresteren oproerige elementen ZATERDAG 19 JANUARI 1952 PAGINA 6 DEN HAAG—RIJSWIJK CONTRA ROTTERDAM Waterwegen London orth torclan Dwl SSf* Dover ravesen Biggin Hill Ash ford Mayfield - o ye rundei Hascin~~ Brighton nor"*""' leieate Folkestone Dünkirehcn Calais Boulogne Eastbourn NEUNTE ARMEE FRAMKREIGr Abbeville Le Havre Windkracht bij de gemalen TWEE PREMIèRES BIJ COMEDIA Regering ontwerpt nieuwe plannen Intentie voor Zondag 20 Jan. DER ANGLIKANEN AAN HET GEZAG VAN DE PAUS. Intentie voor Maandag 21 Jan.: Oom Henri Marguerite Paul Klassiek en christelijk Nieuwe protesten bij de V eiligheidsraad JAN VAN ELECTRIFICATIE BIJ DE N. S. NijmegenHengelo per 1 Mei diesel-electrisch VERGISSING BIJ EEN AANBESTEDING ZUSTERS FRANCISCANESSEN VAN VEGHEL In West-Duitsland bestaat sinds jaar en dag een grote belangstelling voor hetgeen tijdens de oorlog gebeurd is. Het Duitse volk, onwetend gehouden door een geraffineerde propagandadienst, heeft zelfs tijdens de hoogtepunten van de grote strijd slechts gedeeltelijk geweten, wat werkelijk plaatsgevonden had. Pas in het laatste jaar van de oorlog Werd er verande ring in de voorlichtingsmethoden gebracht en werden de Duitsers voor zichtig op de ene catastrofe na de andere voorbereid. Het begon met het befaamde uitvindsel der egelstellingen en van het elastische front, dat naar believen korter of langer kon worden gemaakt. Gewoonlijk werd het korter, omdat de legerleiding niet meer over voldoende mensen en materiaal beschikte, om een langgerekt front te bezetten. Herhaaldelijk hebben ook persoonlijk heden van het tweede plan het een en ander gepubliceerd over hetgeen achter de schermen gebeurde en dus over veel, dat voor de Duitsers in de Heimat ver borgen bleef. Een der recente onthullin gen is wel bijzonder interessant, omdat ze direct ons vaderland raakt en meer speciaal Rotterdam en omgeving, als uitgangspunt van een der legers, die voorbestemd waren, een inval in Enge land te doen. Men herinnert zich in Rotterdam en omgeving nog levendig, hoe de Duitsers rijnaken requireerden, de neuzen er af braken en op deze manier trachtten, er landingsboten van te maken. Het bleek reeds spoedig, dat de Duitse „zoetwater- matrozen'* niet eens in staat waren, met zo'n „landingsboot" op de Maas te ma noeuvreren. Een oefening, waarbij Selss Inquart tegenwoordig was, mislukte ten aanschouwen van deze potentaat. Het is een zekere overste Von Below adjudant van Hitler in het eerste oor logsjaar, die thans het een en ander be kend heeft omtrent de befaamde „Opera tie Zeeleeuw", waarmede het plan voor de invasie van Engeland werd aange duid. Dit plan omvatte landingen bij Brighton, Hastings, Hythe en enkele tussengelegen plaatsen. De havens, waar in de invasietroepen zouden worden in gescheept, waren Rotterdam, vanwaar de hele zestiende „Armée" ingescheept zou worden, Ostende, Duinkerken, Calais, Boulogne en Le Havre. Van Le Havre uit zou de hele negende „Armée" naar de Engelse kust gebracht worden. Overste von Below geeft de geschie denis van de „Operatie Zeeleeuw" slechts in grote trekken weer en hij wijt het af gelasten er van voornamelijk aan de ani mositeit tussen de Luftwaffe, de marine en het leger, die niet tot een behoorlijke samenwerking konden komen en ten slot te aan Hitiers voornemen, Rusland bin nen te vallen. Toch stelt hij onomwon den vast, dat de mislukking van de „Operatie Zeeleeuw" Hitiers eerste ne derlaag was. Intussen werpen zijn mede delingen een helder licht op de verhou ding tussen de leiders van de Duitse „Wehrmacht", terwijl ze, gezien het feit. dat er nog zo weinig over de mislukte invasie gepubliceerd is. alleszins interes sant mogen worden genoemd, zulks te meer, omdat indien (je Duitsers er een aanvang mee hadden gemaakt, Rotter dam al in het eerste jaar van de oorlog een oorlogshaven zou zijn geweest, welke door de Engelsen niet getolereerd had kunnen worden. Von Below wijst er in de eerste plaats op, dat Goering aan Hitier onjuiste ge gevens omtrent de sterkte van de Britse luchtvloot en zijn eigen verliezen ver strekt had. Toen hij hierover onderhou den werd, wist hij de „Führer" om te praten. Maar deze had vermoedelijk toch wel begrepen, dat de Lufwaffe niet sterk genoeg was, om een invasievloot tegen de Navy te beschermen. Dit was trouwens de Duitse vloot evenmin. Intussen Hitier heeft van het begin af aan de „Operatie Zeeleeuw" met opmerkelijke laksheid behandeld, aldus zijn voormalige adjudant. Zijn eerste bevel, om de plannen voor uit voering gereed te maken, miste de op geschroefdheid van zijn andere bevelen. Pas op 2 Juli, een week na het beëin digen van de strjjd in Frankrijk, kwam uit het hoofdkwartier de eerste instruc tie, waarin niet van een bepaald tijdstip gesproken en er op gewezen werd. dat het van groot belang was, af te wach ten, wat de Luftwaffe tegen Engeland uitrichten zou. Waarom Goebbels begon reeds met de propagandistische voorbereiding. Vol gens hem was Engeland nu aan de beurt. Het leger kreeg de taak, een invalsleger te organiseren. Het is Von Brauchitsch. de opperbevelhebber en groot voorstan der van een invasie, die zich er mee be zighoudt en de eerste oefeningen langs de steile Bretonse kust bijwoont en de afdelingen wielrijders van de zesde „Armée", die ook aan de invasie moet deelnemen, telkens weer inspeeteert. Aan de Kanaalkust en in de omgeving van Rotterdam wordt zowat alles, wat va ren kan, samengetrokken. In de Rijnaken zullen tanks vervoerd moeten worden. De eerste landingstroepen zullen slechts met handwapenen bewapend zijn. Bij zwemvestten en verdere amphibie-uit- rusting stond hij zelfs geen bewapening met mitrailleurs toe. Wist Churchill dit, toen hij na de grote rede, waarin hij het Engelse volk tot een laatste tegenstand tot de laatste man opriep, de afgevaar digde naast hem in het Lagerhuis toe fluisterde, dat de Engelsen zich slechts met lege whiskyflessen verdedigen kon den? Hij wist vermoedelijk, dat de admiraal fel tegen een invasie gekant was, omdat hij meende, dat de generaals de strijd ter zee ernstig onderschatten. Het leger dacht, de Engelse kust na een zware be schieting van Frankrijk uit en een bom bardement met vliegtuigen stormrijp te kunnen maken. "Maar de marine wist niet, hoe ze de landingsvloot bijeen moest brengen, al waren dan ook bijna alle Duitse binnenvaartschepen gere- quireerd. Volgens Raeder, aldus Von Below, was een invasie het laatste mid del, waartoe de Duitsers zouden moeten besluiten, om Engeland op de knieën te kunnen brengen. In zijn hoofdkwartier bracht Hitier de „Operatie Zeeleeuw" slechts zelden ter sprake. Von Below kreeg telkens weer de indruk, dat het hele geval hem eigen- Ik niet interesseerde. Maar op 1 Aug. bleekt dank zij instructie Nummer 17 het hoofdkwartier zich opeens weer het plan te herinneren. Hitier gaf bevel tot de luchtslag om Engeland. Reeds in October was het duidelijk, dat deze slag verloren was. En tegelijkertijd moest het leger erkennen, geen behoorlijke invasie macht op de been te hebben kunnen brengen. De gehouden manoeuvres en enkele pogingen, om Engelands kust te naderen, hadden de generaals aan het twijfelen gebracht. Over de rijnaken, die van een vliegtuigmotor waren voorzien, luidde het oordeel der deskundigen, dat ze slechts bij windsterkte 2 bruikbaar zouden zijn. Als het plan nog eens besproken wordt, eist generaal Halder een zo breed mo gelijk front. De commanderende admi raal Schniewind verklaart evenwel, slechts een invasie op een klein gedeel te van de Engelse kust te kunnen dek ken. En al in Augustus had Halder ge zegd, een invasie als zelfmoord te be schouwen. „Ik kan mijn troepen net zo goed in de worstmachine stoppen", riep hij uit! Mussolini had ten behoeve van de in vasie troepen aangeboden, maar Hitier had zijn aanbod afgeslagen, aangezien de Duitsers het liever alleen wilden doen. Nog even werd gedaan, vermoedelijk mede om Mussolini te bevredigen, alsof de „Operatie Zeeleeuw" zou worden uit gevoerd. Leger en vloot werden tot een com promis gedwongen. Hitier belastte veld maarschalk Von Rundstedt, de man, die later het laatste, wanhopige tegenoffen sief in de Ardennen l'tiden zou, met het bevel over het invasieleger. De invasie zou in de vroege ochtend, twee uur na het hoge water beginnen, doch slechts indien het weder gunstig was. Een vloot van 3500 schepen zou een leger van 260.000 man overbrengen en later zware wapenen dienen aan te voeren. De zesde „Armée" zou als reserve worden ingezet. Het hele leger moest binnen drie dagen aan de overkant van het Kanaal ztyn. Maar op 17 September 1940 werd de „Operatie Zeeleeuw" door Hitier „voor onbepaalde tijd" uitgesteld. Ingewijden wisten, dat de invasie van Engeland nooit zou plaats vinden. In feite heeft de „Operatie Zeeleeuw" alleen maar op papier bestaan. Doch dat de gedachte er aan sterk onder de Duit se troepen leefde, in dat overigens zo succesvolle jaar 1940, daaraan herinneren nog te boek gestelde uitlatingen van of ficieren, die hun manschappen voorspie gelden, dat ze op de krijtrotsen van En geland de IJzeren Kruisen zo maar kon den plukken.... Duitse invasieschepen in een haven langs de Kanaal kust. Landingstroepen worden ingescheept. Maar de aanval was bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Tij derts de behandeling van de Haagse begroting heeft wethouder Van Aartsen gisteravond mededelingen gedaan over de vliegveldkwestie: YpenburgSchieveen. Nadat de commissie-Ringers zich in meerderheid voor Ypenburg had uitge sproken, is, zo zeide hij, door de rege ring geen beslissing genomen. Inmiddels kwam er een novum, toen „Aviolanda" bekend maakte zich in Rotterdam te wil len vestigen, waarom daar een baan werd gevraagd. Den Haag en Rijswijk hebben toen het initiatief genomen tot het hou den van een bespreking met minister Wemmers. Tijdens deze bespreking is er op gewezen, dat de aanvraag van Diepen voor Ypenburg er lag van 1948 af. Uit tijd" overleden pater'" P* Bouters" OFM kosten en die van een baan te Rotterdam 4% millioen. De wethouder vertolkte de mening van Den Haag en Rijswijk, dat de exploitatie van twee banen op zo kleine afstand van elkaar, niet mogelijk en rendabel is. De wethouder meende, dat het voorstel van B. en W. van Rotterdam aan de ge meenteraad aldaar prematuur is. Er wordt gezegd, dat Aviolanda niet kan wachten, maar Diepen kan dat ook niet en hij moet het nu al van 1948 af. De wethouder verwachtte, dat de beslissing van de minister thans spoedig zal afko men. Het ziet er naar uit, dat de dijk rond de Oosterpolder in 1955 gereed zal komen en dat na acht maanden malen de 54000 hec tare grond in 1956 droog zullen vallen. Volgens de laatste sociale en economische beschouwingen zal de centrale stad voor de Oosterpolder, Zulderpolder en Wester polder, voorlopig Flevostad geheten, dertig- tot zeventigduizend inwoners kunnen heb ben. Naast de hoofdstad is in de Oosterpoldcr een tiental dorpen geprojecteerd voor enige duizenden inwoners ieder. Deze woonkernen zullen op plm. zes tot zeven kilometer van elkaar liggen. Dit alles werd gisteren door de hoofd ingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken ir J. v. d. Wall, mede gedeeld op de jaarvergadering van de Ned. Vereniging voor landaanwinning. De kavels in de polder, zo zeide hij ver der, zullen ongeveer 1000 meter lang en 250 tot 300 meter breed zijn, zodat men de gronden in bedrijven van 15 h.a. en veel vouden daarvan zal kunnen verdelen. De kleinste bedrijven zullen het dichtst bij de dorpen gelegen zijn. Bij de indeling van de polder is rekening gehouden met kerk- en schoolbelangen, recreatie (bos en strand) e.d. die bespreking is voortgevloeid de vor ming van een commissie, waarin Rotter dam, Den Haag en Rijswijk vertegen woordigd waren en welke onder leiding stond van de directeur-generaal van de luchtvaartdienst.Deze commissie is uit gegaan van het standpunt, dat er uit fi nanciële overwegingen één baan moest komen. De besprekingen in die commissie zijn echter afgebroken, omdat Rotterdam wèl tot samenwerking bereid was, maar on der voorwaarde, dat de baan voor „Avio landa" in elk geval in Rotterdam moest worden aangelegd en dat vonden Den Haag en Rijswijk ongewenst. Zulks lag ook niet in de bedoeling van minister Wemmers, aldus de Haagse wethouder, die van oordeal was, dat die baan voor „Aviolanda" in het overleg moet worden betrokken en niet buiten dit overleg moet worden gehouden. Intussen hebben Den Haag en Rijswijk nog vóór de jaarwisseling hun conclusie bij de minister ingediend en die conclu sie luidt: Aanleg van een baan op Ypen burg hetgeen uit industriële en economi sche overwegingen wenselijk en noodza kelijk wordt geacht. Bovendien is de mi- nister er op gewezen, dat die aanleg van een baan op Ypenburg 2% millioen zal Vanochtend is in het St. Franciscus j Gasthuis te Rotterdam op 73-jarige leef- sinds 1946 rustend priester bij de Zus ters in Harlingen. Pater Bouters werd op 28 Augustus 1877 te Gouda geboren. Hij trad in de orde der Minderbroeders op 3 October 1895 en werd zeven jaar later priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kape laan te Leiden en Rotterdam (Rosalia- kerk) en van 1932-1946 pastoor in Coe- vorden. Sindsdien was hij rustend, eerst te Vlodrop en daarna te Harlingen. In verband met zijn ziekte was hij in het Rotterdamse ziekenhuis opgenomen. De begrafenis vindt plaats Dinsdag ochtend op het Kloosterkerkhof Alverna te Wychen. De Nicola trekt ontslagaanvrage in. De voorzitter van de Italiaanse senaat, De Nicola, heeft zijn ontslagaanvrage inge trokken. Zoals gemeld had de senaat hem met algemene stemmen verzocht, van zijn besluit terug te komen. Behalve een wegennet heeft men zich ook een net van kanalen, toch-ten en sloten gedacht, waarvan het wateroppervlak een honderdste deel van de polder zal beslaan. De voornaamste waterwegen in de polder zullen voor schepen tot 300 ton bevaarbaar zijn. Kleinere schepen worden immers steeds meer verdrongen door het wegver voer. Het middenkanaal, dat tussen de Zuid-Ooster- en Westerpolder langs Flevo stad is geprojecteerd, zal voor schepen tot 600 ton bevaarbaar zijn, evenals op den duur het Rand- of Ëemmeer langs de Gelderse en Utrechtse kust. Een systeem van scheepvaart- en spuisluizen zal het peil op deze wateren handhaven, zodat omliggend oud gebied niet kan verdrogen. Aangezien de IJsselmeerbodem van Zuidwest naar Noordoost helt, zal dwars door de thans in wording zijnde Ooster polder een scheidingsdijk gelegd worden. Bgi-de delen van de polder zullen een eigen waterpeil hebben. Op industrie rond Flevostad en langs het Middenkanaal is gerekend. In verband met recreatiemogelijkheden in het Noor den is het industrieterrein ten Zuiden van die stad geprojecteerd. Het verkeer in de Oosterpolder zal gebruik kunnen maken van wegen over de dijken, zulks in tegen stelling met de wegenaanleg in de Wie- ringermeer en de N.Q.polder. Diverss bruggen, bij voorkeur vaste, zullen de polders onderling en met het vasteland verbinden. Met de aanleg van een spoorlijn Am- sterdam-Flevostad-Groningen is rekening gehouden, ook al wordt verwerkelijking in twijfel getrokken. Van de spoorlijn over de afsluitdijk is definitief afgezien. Het waterpeil van de Oosterpolder zal worden geregeld door gemalen bij Flevo stad met drie pompen, tegenover de Ketelmond met drie pompen en aan het Eemm-eer tegenover Harderwijk met twee. Ieder der pompen, electrisch of met die selolie aangedreven, krijgt 500 kubieke meter per minuut capaciteit. In verband hiermede vertelde ir Van der Wall, dat hij over een jaar of vijf een eerste proefinstallatie met wind kracht-aandrijving verwacht. In Enge land is thans een dergelijke installatie gebouwd. Berekend is, hoeveel brandstof bij hef toepassen van windkracht in d-e N.O.polder zou zijn bespaard. Over de stand van de werkzaamheden in de Oosterpolder zeide ir Van de Wall, dat de onderhanden zijnde dijkvakken en het werk in de buurt van de toekomstige hoofdstad, goed opschieten. Dit jaar zal een begin worden gemaakt met het slui- zencomplex bij Flevostad voor het mid denkanaal, alsook met de tijdelijke sluis bij Harderwijk, welke laatste na het ge reedkomen van de Zuiderpolder naar de oever van het Gooi zal worden verlegd. De toneelgroep „Comedia" heeft in studie genomen: „The call on the widow" door James Doran, vertaling Nel Bak ker, onder regie van Joan Remimelts, en „Bobbeltje" (Bobosse) d-oor And-ré Roussin, vertaling en regie van Jan Teu- lings. Het Indonesische kabinet heeft gisteren een plan op korte en lange termijn voor 1952 opgesteld voor de verbetering van de veiligheid. De oorzaken voor de versto ring van de veiligheid worden van ideolo gische, politieke dh sociaal-economische aard genoemd. Voor de doelmatige uit voering van het plan wordt de zgn. staf K(keamanan-veiligheid), die reeds lang bestond als coördina-tielichaam voor de veiligheid, omgevormd tot uitvoerend lichaam voor de uitvoering van de rege ringsbesluiten in alle gebieden waar de staat van oorlog of van beleg geldt. Het kabinet heeft voorts maatregelen bestudeerd, zoals het vergroten van de rijstin-voer en voorkoming van werkloos heid tengevolge van het sluiten van fa brieken in Indonesië, ter verbetering van de sociaal-economische toestand. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft gisteren op een pers conferentie medegedeeld, dat verwacht kon worden, dat de opstand van zekere troepen in midden-Java eind Januari ge heel onderdrukt zal zijn, indien de op standelingen geen wapens uit het buiten land krijgen. Het betreft hier het bataljon, dat on geveer vier weken geleden aan het mui ten sloeg en dat zich bij benden van de Darul Islam zou hebben gevoegd. Volgens de woordvoerder hebben de opstandelingen belangrijke bedragen en moderne wapens tot hun oeschikkng ge had, maar zijn hun hulpbronnen thans bijna geheel uitgeput. De bevolking helpt de regeringstroepen bij hun zuiverings acties. Prof. Noack protesteert tegen Schuman- plan. Prof. Ulrich Noack, oprichter van de „Nauheimer Kreise", die een neutraal Duitsland voorstaat, is uit de christelijk- sociale unie van Beieren, een afdeling van Adenauer's christelijk-democratische par tij, getreden, omdat „de C.S.U. door het aanvaarden van het plan—Schuman van een christelijke en sociale eenheidspartij geworden Is tot 'n herbewapeningspartij". De Fransen staan in Tunesië voor ern stige moeilijkheden. De nationalistische partij, de ,,Neo Destour", en de commu nisten ondernemen sinds enige dagen een actie, waarbij, volgens de Fransen, tot openlijke geweldpleging wordt aange spoord. In Tunis, Bizerta en Ferryville is het reeds tot ongeregeldheden geko men. De Franse autoriteiten, die in dit revo- lutionnaire optreden een poging zien om de „verzoeningsmissie" van de nieuwe TERUGKEER EN ONDERWERPING Sinds lang leeft ook in de Angli- kaanse kerk het heimwee naar de ene Moederkerk. De stichter zelf van de bidweek en zijn communiteit mochten al spoedig de rijkste vruch ten plukken van hun oprecht gebed: gezamenlijk werden zij opgenomen in de Katholieke Kerk (30 Oct. 1909). De zeven gezellen van de H. Verlos ser waren hen reeds in groep voorge gaan (27 Mei 1908). Enige tijd later viel hetzelfde geluk ten deel aan de Anglikaanse Benedictijnen van Cal- dey, de Benedictinessen van St. Bride's Abbey en de Dienaren van Koning Christus te Frensham in Engeland. Hierin mogen wij ongetwijfeld een aansporing vinden om ons gebed te verdubbelen speciaal op deze dag, nu met ons vele Anglikaanse broeders verenigd zijn in eenzelfde smeekbede tot onze hemelse Vader. Reeds Paus Leo XIII spoorde de gelovigen aan veel te bidden voor de hereniging. Zijn opvolgers bevalen de bidweek-devotie aan. Het moet niet nodig zijn dat men ons verplicht te bidden voor deze intentie. Spon taan zullen wij het doen als kinderen van de Kerk. Orate fratres, bidt Broeders! TERUGKEER VAN ALLE PROTES TANTEN VAN EUROPA TOT DE KATHOLIEKE KERK Is het mogelijk dat kerken die zich op dezelfde Christus beroepen en zich tegenspreken in het onderricht van Zijn geloofsleer alle de ware Kerk van Christus zijn? Is het moge lijk dat alle gelijkvormig gebleven zijn aan de historisch-éne Kerk van Christus? We staan voor het feit: er is scheiding! Is de schrikbarende wer kelijkheid van dit feit wel tot ons doorgedrongen? Begrijpen wij dat deze scheiding niet alleen een wijsgerige en histori sche tegenspraak in zich sluit, maar ook een ergerlijk kwaad is? Christus wil de verdeeldheid niet maar volko men eenheid in Hem, zoals de Vader één is in Hem en Hij in de Vader. Voelen wij ons schuldbewust, althans aan het voortduren van de scheiding? Wat hebben wij gedaan om deze heiligschennis is de scheiding niet een profanatie van de Kerk van Christus? deze ergernis Voor christenen en niet-christenen, dit onheil, dat zoveel geestelijke en tijde lijke ellende veroorzaakt, uit te boe ten en te genezen. Orate fratres, bidt Broeders! De woorden hebben, door het misbruik dat er dagelijks van gemaakt wordt, zozeer hun eigenlijke kracht verloren, dat men haast niet weet, hoe men iets noemen moet, dat werkelijk groot en edel is, zoals het boek: „Oom Henri" van Marcel Jouhandeau. De personen die er in voorkomen zijn heroën, zoals de Griekse tragedie ze kende, weliswaar geen half godde lijke koningen, maar Franse middenstanders uit het begin dezer eeuw; op een bepaald niveau echter maakt dat weinig uit. Zij zijn bezeten door de ontzaglijke grootheid van de mens: een stukje vlees in het verkeerde keelgat kan hem doden, maar overwinnen kan hem slechts God. Hoe God strijdt met die allersterksten en zij met Hem, ziedaar de wezenlijke inhoud van Jouhandeau's verhaal. I)it kaartje geejt een duidelijk beeld van de wijze, waarop de „Operatie Zeeleeuw", de invasie in Engeland, zou worden uitgevoerd. Hij laat het vertellen door een zekere Marcel, wiens persoon op de achtergrond blijft, ofschoon wij hem tussen de regels door leren kennen als een sympathieke, oprecht-gelovige jongeman met die ver rukkelijke koelbloedigheid tegenover alle verschijnselen van het leven die ook grote Heiligen heeft gekenmerkt. Marcel ontmoet in Parijs toevallig zijn oom Henri, de broer van zijn moeder, eens een viveur „gekleed als een prins van den bloede lieveling der vrouwen; thans een verlopen individu, reeds tien jaar lang levend in volstrekte eenzaamheid en volkomen ellende. Grimmig en vertederd aanvaardt hij het gezelschap van zijn neef en uit de bekentenissen die hij hem doet, leren wij de man kennen. Inderdaad een tragische held, die zijn noodlot, d.w.z. de wezenlijke neigingen van zijn persoonlijkheid, met ontembare moed, met ongebroken trots, dwars te gen alle belangen van anderen en van zichzelf in, volgde tot die stinkende, k ile zolderkamer, waar hij leeft met zijn waarheid", zijn gevoel van eigenwaar de, dat voor hem dé waarheid is. Zijn zonden verdoezelt hij niet, ook niet de bruutheid tegenover zijn eigen moeder, waarvoor hij nooit genoeg kan boeten", maar hij is er niet bang voor; hij gaat met zijn herinneringen om als met ge vaarlijke honden, die hem geen veilig aftnblik laten en y&arvan Jjfc zteb toch niet ontdoet: hij leeft er mee als hun meester en dompteur. Oom Henri wijt zijn maatschappelijke ondergang aan zijn vrouw Marguerite, die hem door haar jaloezie het leven onmogelijk maakte. Een geseling des hemels was het zeker, dat zo'n man een vrouw moest huwen, wier waanzinnige liefde voor hem ontaardde in de begeerte hem „totaal te bezitten". Dit soort liefde is alleen daarom al zondig, omdat zij het recht op een eigen bestaan van de ander geweld aandoet, in laatste instan tie: diens verhouding tot God aantast. Toen het gezin dan sociaal en financieel vernietigd was, ging Marguerite met haar twee kinderen, Gabrielle en kleine Jean, naar haar ouders in het stadje Chamina- dour, terwijl oom Henri in Parijs bleef. De verteller verplaatst zich thans ook naar Chaminadour, waar zijn vader een slagerij houdt. Deze man, Paul, is de natuurlijke vijand van oom Henri: een wat bekrompen burger, maar niet zonder zijn eigen grootheid. Als oom Henri nog éénmaal opduikt om, na een nieuw schandaal, voorgoed te verdwijnen, blijkt Paul niet de minste van de twee. Tante Marguerite ligt inmiddels on geneeslijk ziek op de zolderverdieping Marcel Jouhandeau van haar ouderlijk huis, verwaarloosd en verguisd. Haar zoon, kleine Jean, deelt deze ballingschap; toch haat zij dit kind en als de jongen zich aan een geringe diefstal schuldig maakt, neemt zij er genoegen mee, dat hij verder door de Staat wordt opgevoed. Al Mar guerite's liefde gaat uit naar haar mooie dochter Gabrielle, die ook door de grootouders wordt verwend. Veel eisend kan de trotse vrouw echter niet meer zijn en ten slotte ligt zij, door allen verlaten, in een toestand van onmenselijke vervuiling op de dood te wachten. In haar wanhoop roept zij de verteller te hulp en zo krijgen wij een nauwgezet verslag van die laatste strijd, waarin zij, in een paroxysme van lichamelijk en geestelijk leed, zich eindelijk door God laat s> verwinnen als een Thebe. Creon of een Oedipus van Jean Het slothoofdstuk van het boek is ge wijd aan kleine Jean. Ook hij volgt een eigen, duistere en voor hemzelf en ande ren gevaarlijke bestemming. Na in 1914 vrijwillig dienst te hebben genomen, deserteert Hij en wordt tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wel weet de verteller gratie voor hem te krijgen en vernemen wij, dat hij de oorlog uit vecht, trouwt en een zoon krijgt, maar hij blijft een dreiging in de verte. Prachtig is beschreven, hoe de brave burger Paul dit aanvoelt en, op zijn beurt verheven door de grandeur van zijn vijanden, wijs en berustend tol be taalt aan een macht, die hij tevergeefs had bestreden. En nog veel hoger ver heven door een nog heel andere gran deur is de moeder van de verteller, die hem. wanneer zij weer eens tussen haar broer en haar man staat, schrijft: „Ik doe maar, of ik niet besta en neig niet over naar rechts en niet naar links" zij, de vrouw, die allen begrijpt en met allen lijdt. Wie uit het bovenstaande overzicht van Jouhandeau's boek zou concluderen, dat het wel een heel somber en mistroos tig boek moet zijn, zou zich ten enenmale vergissen. Of een boek of een leven mis troostig is, hangt niet af van de inhoud, maar van de stijl, waarin het geschreven of geleefd wordt. En Jouhandeau's stjjl is tegelijkertijd klassiek op de manier van Caesar's stijl en Christelijk. Daar door weet hij een heilzame afstand tot de dingen te bewaren; noch zichzelf, noch zijn lezer duwt hij met de neus in het slijk, maar h\j eist voor beiden het recht op mannen te blijven, die, staande in de modder, de volte beschikking hou den over hun intellect, hun gevoel en hun zintuigen. Het Christelijke element voegt aan deze mannelijke distantie nog een eigen aardige humor toe, grimmig en teder, de weerspiegeling van het geloof, dat alles wel goed zal zijn en de ervaring, dat het meeste verschrikkelijk is. De consciëntieuze vertaling heeft deze ken merken van de oorspronkelijke schriftuur op intelligente wijze weten te sauveren. resident-generaal, de Hautecloque, te ver ijdelen, grepen gisteren in door zes natio nalistische en zes communistische leiders te arresteren. Onder de gearresteerden bevonden zich de vermaarde leider van de „Neo Des tour". Habib Bourgiba, en de secretaris van de communistische partij, Nizard. Da heren zijn per vliegtuig naar de dun bevolkte streken van Noord- en Zthd- Tunesië gebracht en daar respectievelijk in Tartsarka en Remada vrijgelaten, op voorwaarde, dat zij zich niet in de grote steden vertonen. Deze handelwijze, die de Fransen ove rigens reeds eerder hebben toegepast, verwekte in de grote plaatsen ernstige spanningen. Voertuigen werden met ste nen bekogeld en er is een oproep tot een algemene staking uitgegaan." De Franse politie heeft de wegen naar Tunis afgezet en voert een o+r-cng-^ -OOIltrÓle op het verkeer door. Naar verluidt is bü botsingen tusseu betogers en politie in Tunis gisteren één dode gevallen, terwijl drie demonstranten gewond raakten. Bij relletjes in Bizerta op Donderdag waren reeds drie doden te betreuren. De communistische partij heeft inmiddels tot nieuwe protestbeto gingen opgeroepen. Tot de arrestatie van de revolutionnaiire leiders is besloten, toen bleek, dat dezen een conferentie, welke door de Franse autoriteiten was verboden, in het geheim toch wilden doorzetten. De Tunesische regering, die oip het ogenblik ernstige geschillen heeft met Parijs en deze onlangs voor de Veilig heidsraad heeft trachten te brengen, heeft naar aanleiding van de laatste ge beurtenissen nogmaals de Veiligheids raad verzocht om een onderzoek in ta stellen naar het Franse bewind in Tu nesië. De ministers Salah ben Joessef en Mo hammed Badra, die zich in verband met de Tunesische klacht reeds in Parijs oe- vinden, hebben Vrijdag een telegram ge zonden aan de leiders van alle delegaties bij de V. N„ waarin zij de aandacht ves tigen op ,,de ernstige toestand, ontstaan na willekeurige arrestaties van politieke leiders". Zij verklaarden, dat in Tunesië „een staat van beleg" heerst en dat het land ..getuige is van ernstige gebeurtenissen, waarvoor het met doden en gewonden moet betalen". Vrijdag zijn de afgevaardigden van de met Tunesië sympathiserende Ara bische staten bij de V. N. twee uur m besloten vergadering bijeen geweest om de laatste gefoetwtenissen in Tunesië te bespreken. Zij besloten in dit stadium evenwel nog geen stappen te onderne men. N.a.v. „Oom Henri" door Marcel Jou handeau, vert, dr N. G. H. Deen Uitg. Foreholte, Voorhout. Naar wij vernemen is de kans groot, dat het baanvaak Nijmegen—Arnhem— ZutphenHengelo reeds per 1 Mei met diesel-electrische tractie zal worden be reden. Voor wat betreft Arnhem—Zut; hen zou dat tot 1 Januari duren, waarna h-er volgens verwachting de clectrificatie zal worden ingevoerd. Twee Wierdense aannemersfirma's J. Dollen en zoon en M. J. Dollen en Zoon, hebben beide een vergissing van 10.000 gemaakt bij de aanbesteding van 20 woningen te Wierden. Zij maakten bi.i da optelling van hun begroting een telfout. Een dag nadat de uitslag van de aan besteding bekend werd, ontdekten zij hun fout en stelden B, en W. er mee op de hoogte. Beide firma's hadden ingeschreven voor 161.400 in werkelijkheid had dit echter 171.400 moeten bedragen, naar beide firma's verklaarden. Het gemeente bestuur zal thans nagaan of hier werkelijk van een vergissing sprake is. De een na laagste inschrijver is H. Hedeman te Nijverdal voor S 164.000. Onder voorzitterschap van mgr W. Mutsaerts heeft de keuze plaats gehad van het hoofdbestuur der Congregatie der Zusters Franciscanessen te Veghel. Her kozen werden als Algemeen Overste Zus ter M. Jeannette yan Sambeek, als vica- resse Zuster M. Fidela Stokkermans, als assistenten de Zusters M. Bonaventurp van der Zandt, M. Ludovica van Grootel en M. Pelagia Schipperen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6