Ferroxdure" een nieuwe magneet Betalen om je schoonmoeder te mogen zien Vrachten- en were] Amerikaanse confectie-vloot bewees goede diensten Persberichten CONGOLESE BRIEVEN (7) Geboren in het laboratorium van Philips Nederland heeft te weinig tankers DxlNsuAG 22 JANUARI 1952 fAGUNA 3 Geen geld met commentaar tandwieloverbrenging kan vervangen Daar Ferroxdure geen me taal is, maar een oxyde, ga leidt het de electrischt stroom heel slecht; zijn ge* leidingsvermogen is meer dan billioen maal zo klein als dat van ijzerIn vele ge vallen is dit noch een voor deel noch een nadeel. Maar in toepassingen, waarin de permanente magneet aan wisselstroomvelden is bloot gesteld, speciaal van hoge frequentie, is het van essen, tiëel belang, dat het elect ri- sche geleidingsvermogen van het materiaal zo klein moge lijk is, In de techniek van telefoon, radar en televisie zal het Ferroxdure dan ook stellig belangrijke toepassin gen vinden- De Ferroxdure-magneten zal men ook in het dagelijkse leven mogen verwachten. Zeker zullen speelgoedfabri kanten een dankbaar gebruik maken van dit nieuwe mate riaal. Wie weet maakt men op den duur ten behoeve van schepen e.d. niet platte rin gen van Ferroxdure onder de etensborden en ander ser viesgoed om deze op een ferromagnetische onderlaag te kunnen vastkleven. Fundamenteel wetenschap pelijk onderzoek in het na tuurkundig laboratorium der N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven heeft in de loop van 1950 en '51 geleid tot de ontwikkeling van een nieuw en merk waardig materiaal voor per manente magneten. Het nieuwe materiaal is een ke ramisch product met een soortelijk gewicht van circa 4-8 dat in samenstelling en bereidingswijze sterk van de traditionele magneetsta len afwijkt- Door zijn speci fieke eigenschappen biedt het tal van nieutue toepas singsmogelijkheden. De vorm, die men magneten geeft, wordt aangepast aan de eigenschappen van het materiaal, waaruit zij wor den vervaardigd. Zo moesten de alleroudste magneten, die een zeer kleine magnetische hardheid bezaten, altijd lang zijn: vaak werden zij in de bekende hoefijzervorm ge maakt. De moderne magne ten (van Ticonal, Alnico e-d-) konden reeds veel korter zijn, terwijl de Ferroxdure- magneten zó kort zijn, dat zij op een platte schijf of plaat gaan lijken, In de radio-ontvangtoestel len van Philips worden reeds met succes Ferroxdure-mag neten in de luidsprekersy stemen toegepast, In gevallen, waarin de mag neet aan sterke ontm.agneti- serende velden is blootge steld, bieden de Ferroxdure- magneten door hun grote magnetische hardheid meer mogelijkheden dan de tradi tionele magneten. Dit is bijv- hei geval bij dynamo's, mo toren en enkele speciale soorten transformatoren. Verder lijkt het mogelijk met Ferroxdure-magneten een koppeling tot stand te brengen, die de gewone me chanische koppeling of de menten, die door hun schaar ste en duurte tegenwoordig zorgen baren. Het is dan ook, een verrassing te noemen, dat deze elementen in het door Philips gevonden nieu we magnetische materiaal niet voorkomen- Vergeleken met de tot nu toe gebruikte magneetstalen ver toont het nieuwe materiaal, dat de naam Ferroxdure kreeg, zeer belangrijke ver schillen, In de eerste plaats is het een keramisch product d-w.z, het wordt gesinterd, d.i. gebakken, net als aarde werk- Verder wijkt het in chemische samenstelling sterk af van de traditionele magneetstalen- Het Ferrox dure is namelijk geen me taal, maar een oxyde, dus een zuurstof verbinding. Het bevat behalve ijzer ook nog barium, een element dat tot nu toe in geen enkel ander materiaal voor permanente magneten werd verwerkt. Het Ferroxdure dit in tegenstelling tot het even eens door Philips gevonden Ferroxcube is een hard magnetisch materiaal. Dit wil zeggen dat een eenmaal verkregen magnetisatie er niet gemakkelijk weer uit verdwijnt Wanneer geïntereseerden d.m.v. chemische analyse zouden willen onderzoeken, uit welke bestanddelen het nieuwe magnetische materi aal is samengesteld, dan zou hun onderzoek zich waar schijnlijk in de allereerste plaats richten op cobalt en nikkel. Want dat zijn de elementen, die destijds de grote kwaliteitsverbetering van permanente magneten hebben gebracht en die dan ook in vrijwel alle moderne magneetstalen voorkomen. Maar tevens zijn het dé ele- Volksvrouwen op de markt te Leopoldstad. MIG-15 ook geen al te desastreuze voor stellingen maken", aldus de chef van da luchtmachtstaf. „De MIG's schieten de andere jagers niet als mussen uit de lucht en vliegtechniek en training b.v. spreken ook een woordje mee". De training is een zeer belangrijk onderdeel in het opbouwplan van een, luchtmacht en in dit verhand werd de vraag gesteld of Nederland als instructie- vliegtuig de Fokker S-14 straaljager zal krijgen. „Wij hebben daarvoor geen ruimte in de financiering van ons opbouwplan", antwoordde lt-generaal Aler. „Indien er echter geld voor de aankoop zou kunnen worden gevonden, zou de Ned. lucht macht misschien geïnteresseerd zijn om de exploitatiekosten in de opleiding op zich te nemen. Misschien zou dit geld eventueel gevonden kunnen worden in urenbesparing van de operationele vlieg tuigen". In verband hiermee vernamen wij nog, dat er aan een Fokker S-ll order buiten de luchtmachtbegroting om nationaal en internationaal hard gewerkt wordt en dat er voor dit type zo'n goede belangstelling is. dat er een redelijke kans is dat de S-14 productiekansen krijgt. outers uit Rumba (Advertentie) Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van hoest en keel pijn en voor frisse adem. Alléén in dozen a 33, 47

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3