Vlaardingse Raad voteert f40000 voor politiebureau SPORTNIEUWS uit Schiedam brielle 71 Nedeïlaïidfers Muziektent en citograaf krijgen ook een plaatsje Irak sluit nieuw oliecontract In Korea sneuvelden CARL UPMANN PAGINA 2 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 KOFFIEHUIS LANGE HAVEN VERKOCHT NED. VKACHTENMARKT Te Schiedam BRAND in HAAGSE BINNENSTAD Grote schade aan kostbare monsterkamer voor tabak Prima Kamgaren COSTUUMS naar maal DR RUDOLF CHISTIANI 75 JAAR Stichter van wereldconcern, dat de Maastunnel ontwierp s. K. V. fJ- BERG Sigarenhandel TWEE JONGELUI PLEEGDEN OVERVAL Na Amerikaanse film te hebben gezien programma w.iuv, Het oude 'koffiehuis van de Ned. Pro testantse Geheelonthoudersvereniging aan de Lange Haven, is vanmorgen ge kocht tijdens de veiling door de Kerke- raad van de Gereformeerde Kerk. art. 31 K. O. De koopsom ligt 5.800 'bo ven het afgemijnde bedrag en is dus 27.300. Naar wij vernemen, gaat de eigendom op 15 Maart over en de Ker- keraad is van plan mettertijd, indien toestemming verkregen wordt, in de tuin achter het gebouw een kerk te plaatsen en dan 't voorste deel te gebrui ken als consistoriekamer en vergader ruimte voor de Kerkeraad. Tot nu toe kerkte deze protestantse groep in de Nederlandse Protestantenbond. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester mr J. Heusdens. Allereerst kwam aan de orde het voor stel tot verbouwing van het politie-bu- reau. De heer Hoorweg wees er op, dat het pand dat nu gaat verbouwd worden over enkele jaren toch weer gesloopt moet worden. De kosten zullen bedragen 40.000. Nu voorgesteld wordt in 10 jaar dit bedrag af te schrijven, rijst de vraag, of de bouw van het nieuwe politiebureau nog 10 jaar moet wachten. Spr. vraagt, of het niet beter is, althans gedeeltelijk tot de bouw van het nieuwe politiebureau over te gaan. De heer Van Veen stelde voor de 40.000 in 5 jaar af te schrijven. De heer v. d. Knaap zeide tegen het voor stel te zullen stemmen, daar de oplossing toch slechts tijdelijk is. Ook de heer Van Toor vond het beter, althans een gedeelte van het nieuwe pand te bouwen. De heer Weststrate sprak in gelijke geest. De bur gemeester geeft toe, dat het op het eerste gezicht vreemd aandoet, dat men voor 40.000 gaat verbouwen aan een pand. dat binnen afzienbare tijd gesloopt moet worden. B. en W. zullen er alles op zetten dat dit jaar begonnen kan worden met de afbouw van de achtervleugel van het stadhuis, d.i. de z.g. werkvieugel. Dit wacht op toewijzing van het bouwvolume. Ook de raadszaal moet vergroot worden wegens uitbreiding van het aantal raads leden. De politie zal dus naast het stad huis moeten verdwijnen vóór men over gaat tot de bouw van het voorste ge deelte van het stadhuis. De politie heeft dringend uitbreiding nodig aan ruimte. De verkeerspolitie moet met 2 man wor den uitgebreid. Ook de verkeerstafe) moet in het bureau worden geplaatst. Verder is voor de reserve-politie ruimte nodig o.m. voor een wapenkamer. Ook de service voor het publiek is totaal on voldoende. Men wil hieraan dus tegemoet komen. Een gedeelte van het nieuwe pand bouwen is technisch onmogelijk; men kan er geen twee politie-bureaux op na houden. Échter enkele jaren zal het oude politiebureau zeker nog blijven staan. B. en W. zien dan ook geen andere mogelijkheid, dan nu voorlopig te verbou wen. B. en W. willen wel voorstellen de post in 5 jaar af te schrijven. Wethouder De Bruin zei nog, dat een nieuw politie bureau momenteel 1 millioen zou kosten, alleen de rente hiervan zal jaarlijks 40.000 bedragen, daar geheel uit eigen middelen moet worden gebouwd. Met. de zelfde 40.000 is de politie nu voorlopig gebaat. De mogelijkheid bestaat, dat er t.z.t. een bijdrage van Binnenlandse Za ken komt. Het is dus raadzaam nog even te wachten. Er kan toch niets gebeuren vóór met het stadhuis kan worden begon nen. De heer v. d. KnaRp zegt, dat hij voor zal stemmen, doch het valt hem moeilijk. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. De voorstellen tot aankoop van verschillende panden in de binnenstad werden met de bekende stemverhouding aangenomen. Het voorstel tot aankoop van het pand Landstraat 114 werd met algemene stemmen aangenomen. Door sloping van dit pand zal een belangrijke verkeersverbetering ontstaan. Bij het. voorslel tot het bouwen van een muziektent in het Hof zeide de heer Den Admirant, dat hij een uitgaaf van 9000 voor een muziektent niet verant woord achtte, daar het hier een niet strikt noodzakelijke uitgaaf betreft. De heer Niemandsverdriet vroeg naar de mo gelijkheid om stoelen onder de tent te kunnen plaatsen. De heer Van der Knaap juichte het. voorstel toe, doch had liever een andere plaats, b.v. op een 'speelweide in het Oranjepark, waar veel meer ruim te is. De heer Weststrate was ook even geschrokken van het bedrag, doch het kan niet goedkoper; ook hij had liever een ruimere plaats, waar men desgewenst ook kan zitten. De heer De Graaf vond de voorgestelde plaats volkomen juist. Wethouder Van Minnen achtte de uit gaaf volkomen verantwoord. Spr. verde digde de voorgestelde plaats in het Hof, men moet bij het luisteren stil staan en.niet heen en weer lopen, waardoor het concert wordt, gehinderd. Wethouder De Bruin antwoordde, dat gelegenheid tot het plaatsen van stoelen onder de tent, zal worden gegeven. Men moet de tent niet op een speelweide plaatsen, waar de jeugd steeds speelt en dus de tent niet altijd zal ontzien. Het voorstel wordt, aan- 6 Februari nam.: 300 ton kolen Utrecht; 900 ton id. Geertruidenberg: 460 ton ld. Dor drecht; 400 ton id. Delft; 325 ton zout Mui den; 100 ton super Stampersgat; 149 ton klei Geldermalsen; 36 stand hout Nieuwpoort; 44 id. ld. Barboutswaarden; 88 id. id. Utrecht; 16 id. id. Schiedam; 155 ton palmpitten 1.— varön, Totaal 45 reizen, 22 vletreizen. 7 Februari voorm.: 88 ton tarwe Den Haag; 400 ton mais l.-varen: 800 en 506 ton id. Zaanstrdeek; 100 ton id. Apeldoorn; 80 ton ijzer van Delft naar Purmerend; 500 ton kolen den Haag; 75 ton id. Gouda; 160 ton anthraciet Groningen; 60 ton fosfaat Bergen op Zoom; 42 stand hout Rijswijk. Radio-Bagdad meeft gisteren officieel medegedeeld, dat op 3 Februari na zes maanden onderhandelen een overeen komst is getekend tussen de regering van Irak en de maatschappijen, die de olie in Irak exploiteren. De tekst van het verdrag werd getekend door de direc teur-generaal van de Iraq Petroleum Company en de minister van economi sche zaken van Irak. Hef zal nu ter rati ficatie worden voorgelegd aan het par lement te Bagdad. Krachtens de overeenkomst zal Irak 25 pet ontvangen van de opbrengst der productie van de bronnen te Kirkuk en Mossoul en 331/3 pet van de winst uit de productie van de bronnen van Bassorah. Irak zal dus profiteren van de vergro ting van de productie, die de maat schappijen tot stand zullen brengen. De plicht tot vergroting is eveneens in het verdrag vast gelegd. De ontvangsten van Irak zullen in de loop der jaren '52'55 moeten stijgen van, 31 tot 59 millioen dinar (Een dinar is gelijk aan één pond sterling). Volgens de wet van Maart 1950 moet de regering van Irak 70 pet van haar aandeel in de oiiewinst gebruiken voor de economische ontwikkeling van het land. Het accoord kan op verzoek van de regering worden herzien, indien een naburig land betere voorwaarden zou verkrijgen dan die, waarin het verdrag voorziet. De verliezen van de Nederlandse mi litaire eenheden, die op Korea strijden met de strijdkrachten der Verenigde Na ties, bedragen tot dusverre 71 gesneu velden, 269 gewonden en 3 vermisten. Aldus blijkt uit de cijfers, die de secre taris-generaal der V. N., Trygve Lie te Parijs heeft bekend gemaakt. Tot en met 31 December 1951 hebben de strijdkrachten der V. N. in totaal 306.070 man verloren aan gewonden, ver misten en gesneuvelden. De communisti sche verliezen op Korea werden onlangs te Washington op 1.601.350 man geschat. Op de KVF-vergadering. welke de afd. Schiedam in de R.K. Volksbond in aan wezigheid van een twintigtal leden hield, kwamen de plannen voor de Gemeente lijke Centrale eveneens ter sprake. Zij werden zonder meer goedgekeurd. Als candidaten voor de Tweede Kamer wer den gesteld, Agnes Nolte, v. d. Weijden, De Hosson, Weber en Meissen, De heer Stor kon de rustige vergadering met groot gemak leiden. De heer ir W. H. v. d. Toorn Jr fractie-voorzitter was aan wezig. Gisteravond is brand uitgebroken in een monsterkamer voor tabak van de fa 1'. S, In de Nieuwstraat, een der nauwe s/raatjes in de Haagse binnenstad. De oorzaak was vermoedelijk een electrlsrh kacheltje, dat onder een der tabaksrek- ken stond. De brand werd enkele minu ten over zes. toen de arbeiders juist het gebouw hadden verlatten, ontdekt door een der firmanten. De Haagse brandweer rukte uit met twee autospuiten en een ladderwagen, welke laatste echter geen dienst hoefde te doen. Met vier stralen werd het vuur bestreden, dat men na ruim een kwartier onder de knie had. Het vertrek brandde geheel uit. Er bevonden zich verschillende speciale in stallaties, o.a. om het vochtigheidsgehaite van de lucht op peil te houden en men schat het bedrag, dat nodig is om de monsterkamer opnieuw in te richten, op ongeveer 20.000. Advertentie Advertentie. KLEDINGHUiS REMBRANDTLAAN 83 TBL.69Ö77 SCHIEDAM Jr.; Koops w.o.p.v. Herman Steens (Schiedam):' Drek w.o.p.v. Van Hol; v. Diggelen wint door opgave van Houtman m de tweede ronde. De stichter van een Deens wereldcon cern, een der grootste op het gebied van aannemingswerken, dr ir Rud. Christiani, viert heden zijn 75ste verjaardag. Zijn firma ontwierp o.m. de Maastunnel te Rotterdam. Dr Christiani studeerde, bouwkunde aan de Deense polytechnische hogeschool. Nadien, op 23-jarige leeftijd, begaf hij zich naar Frankrijk en Duitsland, waar hij zich bekwaamde in betonbouw. De jarige dr Christiani is thans presi dent-commissaris van de moedermaat schappij, die in 24 landen dochtermaat schappijen heeft. Van 1994 steeg de jaarlijkse omzet van het bedrijf van 72000 tot thans 125 millioen gulden per jaar. In vaste dienst zijn gemiddeld 17.500 arbei ders en ongeveer 350 ingenieurs. Drie Nederlandse medewerkers van het concern zullen tegelijk of kort na de verjaardag van de president-commissa ris hun 25-jarige jubileum vieren. Het zijn de heren J- M. G. Schrama alge meen procuratiehouder op 8' Februari, J. H. P. Schumacher, administrateur op 1 Maart en J. C. de Cocq, secretaris van de Nederlandse directie en directeur van het Rotterdamse bijkantoor op 15 Maart a.s. Advertentie. SICAREN ALLEENVERKOOP HA V-BANK - GALERIJ 6 - TELEF. 68451 Men rheldt ens uit Rotterdam; Op 2 November 1951 om even over zes verschenen in een winkel aan de Ben- tlncklaan te Botterdam twee jongeman nen, die dQ winkeljuffrouwen bedreig den met een imitatiepistool- Zij namen de kas met 370 mee. De jongelui zijn aangehouden en ze stonden gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht, het zijnde do 2l-jarige J. H. II. L en de 18- jarige A. M. L., beiden kooplieden te Rotterdam. Zij waren op het idee gekomen, zo vertelden zij, nadat zij de fiim „Gun Crazy" hadden gezien. De officier van justitie merk'e op, dat deze Amerikaanse film besmettelijk kan werken op de geest van jongelieden Tegen ieder eiste hij een gevangenisstraf van een jaar. door te brengen in de bijzondere ge vangenis voor jongelieden t# Zutphen. De raadsman van L. vroeg zich af, of plaatsing in de jeugdgevangenis we» de oplossing voor zijn cliënt is- Pleiter zag meer heil in een gecombineerde straf. Do raadsman van L. vroeg een gedeelte lijk voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. DAGBLAD VOOR SCHUOAM CR OMStRBKCN 74ste Jaargang No. 21765 W.R.W. staat a.g. Zondag voor een las tige opgave, nu het leidende Poortugaal op bezoek komt. Het tweede elftal speelt om half twaalf tegen Fortuna 5. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 2 uur tot .Maan dagmorgen J. C. W. Boehmer te Brielle tel. 54 en A. C. W. Schep te Oostvoorne tel. 19.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2