„Rookhuis" werd een van Neerlands grootste machinefabrieken Goed vakmanschap in gunstig bedrijfsklimaat DE KLERKeZN ■J Buitenlandse opdrachten moeten uitkomst brengen (Alles wetend) Haags Persbureau jubileert 45 GRAANHANDELAREN EISEN NEDERLAND EN DE EUROPESE DEFENSIE Brits protest te Cairo 'gixjioucl/teêffff Persberichten WILTON KARPETTEN 276- WILTON KARPETTEN SMYRNA KARPETTEN 337.- KRE0FIAV0N J RIJD AG 8 FEBRUARI 1952 f AGIN A S „Werkspoor" bestaat 125 jaar „Expositiestuk" Geen massa-fabricage Gelijke monniken, gelijke kappen mm briefcsp ki^oUtcn K.V.T.-KARPETTEN walenburgerweg beijerlandselaan Inkomen van de Koningin verhoogd Argentijnse socialisten vrij gelaten De moeilijkheden bij Polynorm Gemaakte fouten waren tot op zekere hoogte onvermijdelijk ESDERS' MAATKLEDING.». - het geheim van K«J goedgeklede mensen. 155.50 168.- 175.- 154.75 167.75 Nederlandse markt te klein Vraag het Matla99 Drieduizend naslagwerken in 16 kamers 4 MILLIOEN REKENINGEN BIJ RIJKSPOSTSPAARBANK Stadsrit in Buenos Aires met commentaar de beste atmammiamsi thans lamh m de zuinigste et, per 10pram Wat zal het ons kosten Bescheiden eenheid Indien de NATO na twintig jaar zou worden opgeheven, zou de E.D.G. in een andere vorm moeten blijven staan el waren zij. en ook de andere afge vaardigden wel van mening, dat deze E.D.G. volgens de heer Bruins Slot een praefederale instelling om de admi nistratie van de defensie-eenheid te scheppen het bescheiden begin moest zijn van een grote zaak: namelijk de Europese eenheid. Mgr Nolens-standbeeld in Venlo Niet als duif of slang Militaire kwesties F. S, Nederlandse nylon Tegen rode storingen Nieuwe aflaten Zuinig zijn Harry Prikker. (Van onze Amsterdamse redactie) Op 9 Februari 1827 huurde Paul van Vlissingen aan de Oostenburger gracht te Amsterdam een voormalige vlees- en spekrokerij van de Kon. Marine. Dit „rookhuis was tot 1795 in gebruik geweest bij de Oost-Indische Compagnie, maar Van Vlissingen vestigde .er een smederij en een werk plaats voor de reparaties van stoommachines. Dit is dan de geboorte Ge weest van bet huidige complex van gebouwen en fabrieken, dat thans „Werkspoor" heet. Dit bedrijf viert dus dezer dagen zijn 125-jarig bestaan. en de bundelmachines nog nauwelijks in de Verenigde Staten ingevoerd. Maar de president-directeur van „Werkspoor" ir M. H. Damme Sr., verzekerde ons, dat'dit binnenkort wel degelijk gebeuren zou. Nieuwe fabriek in Utrecht De productie van spoorwagens en ander rollend materieel nam in het begin van onze eeuw zulke afmetingen aan, dat men in 191ï de aanvang maakte met de bouw van een nieuwe fabriek te Utrecht, de Wagon- en Bruggenfabriek. Aangezien ons land nagenoeg „overbrugd" is, heelt Bedrijvigheid heeft altjjd in grote mate geheerst op de Amsterdamse Eilanden. In 1662 werd er een grote smederij met 18 vuren in gebruik genomen, zodat men mag aannemen, dat gedurende 290 jaar de hamerslagen reeds over De Eilanden hebben weerklonken als symbool van be drijvigheid. Van alle gebouwen, die in de glorietijd van de V.O.C. hier werden neergezet, is helaas niet veel meer over. Het Oost- Indisch Zeemagazijn, waar iedere Amster dammer trots op was, stortte ineen. Het oude en grote magazijn, dat vermoedelijk in 1720 werd gebouwd en dat nu bij Werkspoor dienst doet als researchlabo- ratnrium en tekenkamer, roept nog een herinnnering aan de V.O.C. op. Op de Vpstenburgergracht staan nog de hoofd gebouwen van de lijnbanen. Het sierlijke geoouwtje van de Admiraliteitslijnbaan vn!? vroeger eeuwen naast die van de Bevestigd was, werd in 1950 geheel gerestaureerd. Thans is het voor de helft in gebruik als woonhuis, voor dè andere helft als Werkspoor Museum. Daarnaast staat de grote, thans geheel gerestau reerde gevel van de Oost-Indische lijn baan, waarnaast de nieuwe fabrieks- mgang is verrezen. Het gebouw van de Compagnieslijnbaan is nog gedeeltelijk in 'gebruik bij de Ned. Hervormde Kerk, maar er is reeds een overeenkomst ge sloten waardoor ook over dit gedeelte beschikt zal worden voor sociale doel einden van Werkspoor. Dit gebouw is nu ingericht als ontspanningslokaal en can- tine die ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Werkspoor in deze voor malige touwslagerij van de Oost-Indische Compagnie in gebruik zullen worden ge nomen. Paul van Vlissingen had in 1827 goed gezien, want zijn initiatief leidde tot een hernieuwde grote bedrijvigheid op Oos tenburg. Al gauw ging men over tot het vervaardigen van machines. In 1828 associeerde Van Vlissingen zich met do Rotterdammer A. E. Dudok van Heel en zij vormden de Commanditaire Sociëteit Paul van Vlissingen en Dudok v. Heel, die sinds 1840 het praedicaat „Konink lijke" droeg. In 1891 werd de onder neming, die inmiddels de naam „Ko ninklijke Fabriek van Stoom- en andere werktuigen" droeg, geliquideerd, maar het bleek, dat spoedig het bedrijf gecon tinueerd kon worden, als „De Neder- landsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel". Deze fabriek heet reeds lang „Werkspoor", welke naam in 1929 officieel is geworden. producten van „Werkspoor" met de Cri«hi"es' In 1902 beg°n men eerste produetDieselmotoren. Het schijnlek3feUrCu\ker^t.AVerkspoor" waar van het kantoor al« an ini »e den venlaatst TT "Expositiest.uk" wor den geplaatst. Een typiPche specialisatie van de jubilerende fabriek zijn de polder- bemahngsinstallaties. Vreemd genoeg zijn de postsorteermachines nog helemaal niet men de vrijgekomen capaciteit benut voor de vervaardiging van zware chemische installaties, die veei worden uitgevoerd naar Indonesië, Curasao en Australië. Reeds van het begin af aan, vermoedelijk door zijn huwelijk met een plantersdoch ter, heeft Van Vlissingen zich toegelegd op de fabricage van apparaten voor de suikerindustrie en andere cultures. „Werkspoor" levert geen massaproduc ten zoals b.v. Amerika. Maar dit vindt de directie geen bezwaar. Voor intelli gente constructeurs zal steeds in ons land een plaats zijn. De productie van Werk spoor heeft het bedrijf een grote goodwill opgeleverd. Zo is het b.v. mogelijk, dat onlangs een order van 12 locomotieven werd geplaatst voor de South African Railways, omdat men zich herinnerde de goede producten die „Werkspoor" tijdens de Boerenoorlog aan Zuid-Afrika had ge leverd. Op het ogenblik werken 10.000 man bij „Werkspoor", de helft in Amsterdam en de andere helft in Utrecht. Dit is een aantal, dat men liever niet wil uitbreiden, omdat nu reeds het gevaar dreigt, dat, men de mensen persoonlijk niet genoeg kent. Om echter een goede „opvolging" te verzekeren, heeft Van Vlissingen van het begin af aan veel waarde gehecht aan de opleiding. Het geringe verloop van de werklieden bewijst, dat een gunstig -klimaat heerst bij dit grote bedrijf. Een kijkje in de Utrechtse JVagon- en Bruggenfabriek van „TVerkspoor" waar gestroomlijnde treinrijtuigen worden gebouwd. (Van onze correspondent) Tegenover de voordelen voor de grote graantelers en de bezitters van grote voorraden inlands graan in de Noordelijke provincies, die hun voorraad sterk in prijs zien stygen, staat het nadeel voor de min der grote veevoederhandelaren en meng voederfabrikanten, die zich nog niet of slechts voor een klein gedeelte hebben kunnen herbevoorraden, nu de regering de subsidie op voergranen heeft verlaagd midden in een loewijzingsperiode. Dit was het grote bezwaar van de leden MRpmyj \mr: Zuiver wollen fraaie Perzische dessins 200x300 169. 5° De gerenommeerde hoogpolige in verschillende dessins en kleuren, 200 x 300 Ook in grotere maten verkrijgbaar •cm Enige restanten grote maat zuiver wollen kwaliteit 230 x 320 172.50 Een kleine partij Afghan dessins, zeer apart van kleur en kwaliteit, grote maat 230 x 320 ROTTERDAM „Winkelstad-Blijdorp" van de Ned. Kath. Bond va-n Molenaars, Graan- Meel- en Kunstmesthandelaren „St. Victor", die gistermiddag een protest vergadering hebben gehouden in „De Ko ren-beurs" te Eindhoven. Dat de regering dit gedaan heeft zonder overleg met het bedrijfsleven, braoht de tongen in bewe ging en het regende klachten tegen mi nister Lieftinck. De voorzitter, de heer P. Trouwen, vond. dat de regeringsmaatregel leek op een doordachte aanval op het bedrijfska pitaal van de Nederlandse graan- en vee- voederhandel, waardoor voor millioenen guldens, eigendom van deze handel wordt overgeheveld naar de overheidskas. Een motie, waarin geprotesteerd wordt tegen de onrechtvaardige verdeling van lasten, is aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gezonden, terwijl aan de Staten Generaal een uit voerig schrijven met deze bezwaren is ver zonden. De Britse regering heeft Egypte een protestnota doen toekomen, waarin de ongeregeldheden van 26 Januari te Cairo ten sterkste worden veroordeeld. Vooral over de aanval op de Britse Club, waarbij volgens de nota tien personen om het leven zijn gekomen, wordt met afschuw gesproken. Enige van de lijken, die men later in de puinhopen van de uitgebrande Club had gevonden," waren onherkenbaar verminkt, Er worden van de Egyptische regering verzekeringen gevraagd, dat degenen, die voor het gebeurde verantwoordelijk 'zijn, zwaar gestraft zullen worden en dat in de toekomst het leven en de eigendommen van buitenlanders volledig zullen worden beschermd. Egypte wordt geheel verant woordelijk gehouden voor de geleden ver liezen. (Van onze parlementaire redacteur) In d-e vergadering van de Tweede Ka mer is gisteren een wetsontwerp aan genomen tot wijziging van de bedragen vastgesteld in de Tweede Afdeling van het tweede hoofdstuk der Grondwet. Het betreft hier het inkomen van de Ko ningin, dat volgens de grondwet 1,2 mil- lioen bedraagt en nu verhoogd moest worden tot 1,5 millioen. Dit Is het enige punt van de Grondwet, dat bij gewone wet kan worden gewijzigd. Interessant is de toelichting, welke hierbij in de stukken werd gegeven. In 1949 namelijk bedroegen de lonen van het personeel van het Huis der Koningin, mét de so ciale lasten en pensioenen, 1,5 millioen, dus ƒ300.000 meer dan het inkomen, dat de Koningin genoot. Daarbij waren de inkomsten uit de Kroondomeinen sterk teruggelopen, namelijk /an ƒ700.000 in 1930 tot 450.000 in 1950. Tevens werd hierbij voorgesteld het bedrag voor on derhoud van de koninklijke paleizen te verhogen van ƒ100.000 tot ƒ350.000. Het inkomen van de troonopvolger van 200.000 tot 300.000 en na een eventueel Het voorstel werd aanvaard met 77 hu.weïijlk van ƒ400.000 tot ƒ600.000. tegen 2 stemmen. De beide aanwezige communisten stemden tegen. President Peron van Argentinië heeft Donderdagavond een besluit getekend, krachtens welke 35 leden der Argentijnse socialistische partij, die hetzij gevangen, hetzij in voorarrest zitten, op vrije voe ten zullen worden gesteld. De president heeft hiermede de be lofte ingelost, die hij Enrique Dickiman. o'e 78-jarige „grootvader van het Argen tijnse socialisme", op 1 Februari j.l. heeft gedaan, toen Diekman zich op audiëntie bij Peron bevond. Dickman's stap is later door zijn eigen partij gedés- avoueerd. Onder de losgelaten socialis ten -bevinden zich, naar verluidt, de voormalige afgevaardigden Oddone en Martinez, en de schrijver Rooney. President Peron heeft verder bepaald, dat „La Vanguardia", een socialistisch blad, dat tweemaal in de week ver scheen, voordat het in 1947 werd ver boden, weer mag verschijnen. Jordanië tekent Arabisch defensiepact. Koning Talal. van Jordanië heeft Woens dag het verdrag voor wederzijdse bevei liging der Arabische landen getekend. Jordanië was, onder wijlen koning Abdulla, het enige land, dat zich tegen deze overeenkomst had verzet. Dat bij de N.V. Nederlandse Metaalindustrie „Polynorm" in Amersfoort fouten soms grote zijn gemaakt, wordt niet ontkend, aldus de directie van de Herstel- bank in een bericht over de moeilqkheden bij deze vennootschap, waarover wij in het begin van deze week reeds het een en ander meldden. De gemaakte fouten zijn echter tot op zekere hoogte onvermijdelijk bij elke nieuwe onderneming. Een ernstige moeilijkheid was het, dat het in de Nederlandse verhoudingen niet mogelijk is gebleken een grote serie (bijv. 1000 of 2000 stuks) van een type woning te maken, omdat Je diverse gemeenten en bouwverenigingen ieder haar eigen eisen stelden. Op het ogenblik zijn de onderhandelingen met buitenlandse militaire autoriteiten over omvangrüke en voor het bedryf aantrekkelijke opdrachten in een ver gevorderd stadium. Het is duidelijk, dat indien deze opdrachten binnen afzienbare tijd worden gegeven, van een liquidatie van het bedrijf geen sprake meer zal Voor de Heren: 2-delig COSTUUM naar maat 137.75 156.25 169.25 Voor de Dames: MANTELCOSTUUMS naar maat TAILLEUR MANTELS naar maat Voor alle bovenstaande aan biedingen geldt: Geheel zuiver wollen kamgaren Onberispelijke coupe door uit sluitend eerste klas coupeurs. Vervaardigd door speciale maat- kleermakers. Esders' Maatkleding heeft zich in de loop der jaren door prima ktvaliteit en onovertroffen pas vorm een eerste plaats veroverd. STATENWEG184 „WINKELSTAD-BLIJDORP" PLEINWEG 196 WINKELCENTRUM WERELDHAVEN-2U behoeven te zijn. Zoals bekend bestond er na jongste wereldoorlog nationaal en internationaal grote belangstelling voor industrialisatie der bouwtechniek, zo vervolgt do directie van de Mij. tot Financiering van het Nationaal Herstel haar bericht. Polynorm met haar verwante ondernemingen had ten doel in Nederland deze industrialisatie (zgn prefabbouw) te realiseren door gebruik making van enige geheel nieuwe ^vindin gen, welke op de bewerking van staal be trekking hebben. De bij de financiering betrokken partijen, t.w de Overheid en de herstelbank, hebben de financiering van Polynorm steeds gezien als een soort ontwikkelingsfinanciering ten bate van de industrialisatie in het algemeen en van de woningbouw in het bijzonder. Men zou uit een deel der gepubliceerde berichten hebben èunnen opmaken, dat de herstel- bank zich van dit project zou hebben ver wijderd. Dit is echter niet juist. Het lag voor de hand. dat Polynorm zich na de oorlog in de eerste plaats op de woningbouw zou concentreren. Er be stond toenmaals ook in regeringskrin gen een neiging om het vraagstuk ge centraliseerd te zien. Tegenover een ge schatte jaar behoef te van ca. 70.000 wonin gen scheen het alleszins mogelijk, dat een fabriek als Polynorm welke met een serie van bijv. 2.000 stuks van een type per jaar vol bezet' zou zijn, een arbeidsveld zou vin den. Dit is echter, zoals hierboven betoogd werd, niet mogelijk gebleken. Het was voorts duidelijk, dat aanvankelijk met een kleinere serie genoegen, zou moeten wor den genomen, waarbij ^e kosten, niet alle gedekt zouden zijn. Eveneens was het nor maal te achten dat de ontwikkeling van de nieuwe technieken allerlei tegenslagen met zich zou brengen, welke hoge aanloopkos ten zouden veroorzaken. Polynorm is zich toen op utiliteits- en andere bouw gaan toeleggen. Was het arbeidsveld in Nederland hiervoor waar schijnlijk te klein, de al spoedig in het buitenland gebleken belangstelling voor de Polynorm-canstructies, deed de betrokken minister besluiten de onderneming verder steun te verlenen. Bij het verkrijgen van buitenlandse op drachten, zal van een liquidatie dan ook geen sprake meer behoeven te zijn. Schattingen over geleden verliezen ge lijk deze zijn gepubliceerd, zijn niet te maken. Alle hierover gepubliceerde cijfers zijn praematuur, aldus de directie der Herstelbank. Advertentie. voorkomt - èn geneest 20 toble«en Op de rijkspostspaarbank te Amster dam heerste gisteren grote vreugde. Bij de bijna 1.000 brieven, die binnenge komen waren bevond zich namelijk ook de aanmelding van de 4.000.000ste re keninghouder der spaarbank. Deze geluk, kige was J. J. W. Groenenborg, wonende Balistraat 10 te Gorinchem, voorarbeider van beroep. De heer Groenenberg zal een geschenk krjjgen. Wat dat zal zijn is nog een ver rassing. Wie er ook zijde bjj spinnen zijn allen ,die Woensdag 'n nieuw spaarbank boekje aanvroegen. Zij zullen namelijk van de directie van de rijkspostspaar bank een geschenkkaart ter waarde van 2,50 thuis gestuurd krijgen. (Van onze Haagse redactie). Zaterdag herdenkt het Haags Pers bureau zijn 25-jarig bestaan. Men kent dit bureau ook als he4 bureau Matla. naar de n&am van de man, die dit persbureau stichtte en thans nog leidt. Men kan rustig zeggen, dat dit bureau van de heer Matla 'n wel zeer merkwaardig bureau is- De slogan „Vraag het Matla" is geens zins alleen maar een slogan met niet meer dan propagandistische betekenis ge worden. Men vraagt het Matla ook werkelijk en wie het archief ziet in het huis aan de Riouwstraat te Den Haag, waar dit in zestien kamers is onder gebracht, begint iets te begrijpen van deze slagzin. Behalve de meer dan 3000 werken encyclopaedieën, vakwerken en andere speciale uitgaven staan hier de tot de zolder reikende kasten, waarin alles wat binnen- en buitenlandse kranten en tijd schriften in 25 jaar aan gegevens hebben opgeleverd, te vinden is. Het is dus niet zo heel vreemd, dat de heer Matla in staat Is voor iedere maand een enorme agenda uit te geven. Wat er in die komende maand aan persoonlijke feiten en jubilea, op het gebied van het bedrijfsleven en het culturele leven., op kerkelijk terrein en wat dies meer zij, te doen zal zijn, het staat in deze agenda. Het is ook niet vreemd, dat niet alleen dagbladen en tijdschriften, maar bedrij ven, banken en departementen geabon neerd zijn op zijn dienst, welke men ge rust de grootste knipseldienst van Neder land kan noemen. Ook de inlichtingendienst van de tele foon profiteert er van. In de tijd dat de vragende abonné aan het toestel wacht, levert de dienst van de heer Matla de gevraagde inlichting. Wat er zoal gevraagd wordt? Wij heb ben een greep gedaan in het archief: Hoe is de vlag van Triëst? Wat kost een stadsrit per bus ln Buenos-Aires? Wanneer viel Pasen op 26 Maart? vertaling van de Engelse schilder Wat is de Italiaanse prentbriefkaart? Wanneer werd David Hill geboren? Heeft MacArthur deelgenomen aan de Olympische Spelen in Amsterdam. In welke tak van sport? Hoe breed is de Straat yan Gibraltar? Waar komt het woord: bazooka van- daZo worden er duizenden en duizenden vragen la minute beantwoord. En dit kon alleen omdat al deze gegevens op het bureau en door thuiswerkers in vijf-en- twintig jaren moeizaam zijn verzameld. Alle moeilijkheden hebben geleid tot de specialisatie, welke het bureau thans m zijn knipseldienst heeft bereikt. Zaterdag 9 Februari zal dit jubileum worden gevierd met een receptie van half drie tot half vijf en een avondfeest in het grote huis aan de Riouwstraat. Vervolg van pag. 1) De opneming van Duitsland in de NATO was de enig logische consequentie van Duitslands toetreding tot het Europese leger, ook de heer Bruins Slot vond dit een reëel standpunt. Duitsland moet in het NATO-verband worden opgenomen aldus de heren Korthals (V.V.D.) en Welter (K.N.P.). Maar Duitsland mag de boog niet te sterk spannen. Laat Duits land inzien, dat Frankrijk al een heel eind over de streep getrokken is. De Saarkwestie achtte mej. Klompé niet alleen van belang voor de Frans- Duitse tegenstelling, maar voor heel Europa; de heer Bruins Slot zeide het te betreuren dat Frankrijk juist nu de oude Saarpoliti'ek weer had opgenomen Verder stelde mej. Klompé allerlei Een door de Venlose gemeenteraad in het leven geroepen stichting heeft aan de beeldhouwer Charles Vos opdracht ge geven tot het ontwerpen van een stand beeld voor Mgr Nolens. Men hoopt dit standbeeld nog in de loop van dit jaar aan de gemeente te kunnen overdragen. detailkwesties aan de,orde: 't ministers comité, de assemblee, de stemweging de budgetbesteding waarover ook andere leden inlichtingen vroegen namelijk dat men niet verder zou gaan met het budget dan in de N.A.T.O. zou worden overeengekomen. Mej. Klompé vroeg tenslotte nog of een emotionele uitspraak °vev <)eze zaak van belang zou zijn voor het buitenland. Het antwoord op deze vraag gaf de heei Schmal (CH), die het gevaar voorzag van „lyrisch proza in de vorm van een motie". Hij meende, dat daaraan geen behoefte was. Hjj stelde alleen een aantal vragen. En wel allereerst twee oprecht Nederlandse vragen: Wat kost het ons en wat krijgen wjj ervoor? Wfl zUn met voor niets eer, volk van kooplieden. Ook hfl vond, dat het maximum niet mocht worden over schreden en hij stelde ook in verband daarmee de vraag of bij een conflict erop kon worden gerekend, dat ons gehele territoir integraal zou worden verdedigd Had de heer Schmal hier het oog op onze overzese gebiedsdelen? Hjj begreep al direct dat het antwoord hierop moeilijk zou zijn voor de minister en daarom stel de hij direct vast, dat minister Stikker deze vraag naar wens zou kunnen bezien als een theoretische vraag, een dus, waar op hjj geen antwoord behoefde te geven Hij vroeg voorts de eed van trouw aan de koningin gehandhaafd bleef. En tenslotte of andere landen hetzelfde voor behoud hadden gemaakt voor hun marine als Nederland. De buitenlandse deskundigen van alle fracties voerden overigens het woord en het werd tenslotte meer een uitgebreid college over de Europese eenheid als fe deratie of confederatie of in ander op zicht. De heer Van der Goes van Naters (PvdA) gaf dienaangaande een uitvoerige uiteenzetting,Het leek er niet veel op dat hier een buitengewoon actueel en belang rijk onderwerp aan de orde was; het was meer een theoretisch exposé over deze belangrijke zaak. De Franse vrees voor de opneming van de Duitsers in de Westerse defensie ook de heer Korthals gewaagde ervan speelde de hoofdrol De ongunstige ont wikkeling in dit opzicht in de laatste weken gaf daar alle reden toe. De mis lukking van de besprekingen over het Europese leger zouden aldus de heer Korthals, een ernstige terugslag onder vinden in de Ver. Staten, die zeker min der bereidheid tot hulp aan Europa daar op zouden vertonen. De heer Weiter (KNP) meende dat da verklaring van de regering teveel vaaghe den en onzekerheden bevatte om 'n oor deel te kunnen geven. Hij stelde dus al leen enkele vragen na enkele opmerkin gen te hebben geipaakt. De heer Weiter besprak ook nog de voorrang van het nationale of interna tionale belang. „Als U", zo zei hjj tot minister Stikker, „het accent legt op het internationale karakter van dit probleem zullen alle grote bladen in het buitenland U prjjzen als een staatsman van formaat met een internationale visie. Maar dat moet U niet doen. U moet naar Lissabon gaan, niet met de onschuld van een duif, maar met de listigheid van een slang en het accent leggen op het nationale karak ter. Honderdduizenden zullen U dan in stilte aan het hart drukken". Nadat de heer Wagenaar (comm.) had ge fulmineerd ovei de opneming van het Duitse leger in de Eu ropese defensie gemeenschap, heeft ministei Stikker in zijn antwoord gewe zen op de grotf mate van in stemming met Europese defen siegemeenschap ln deze Kamer. MINISTER STIKKER nuchter# Nederlander Deze eensgezindheid noemde de minister van grote betekenis tegenover het bui tenland. De minister zou naar Lissabon gaan, zo zeide hjj, niet als duif of slang, maar als nuchtere Nederlander. Er be staat een bereidheid van het Nederlandse parlement om aan het scheppen van een Europese defensie mede te worken een motie, waarnaar mej. Klompé had ge vraagd achtte de minister onnodig- JJe verhouding NATO-EDG besprekend, zeide de minister dat beide stromen in een bedding zouden moeten vloeien, zoals heer Bruins Slot reeds had betoogd. Minister Stikker gaf de verzekeiing, dat de Nederlandse regering met van plan was in de NATO-orgamsatie hogere financiële verplichtingen te aanvaarden. Voor de Nederlandse regering was de taak aanwezig om de Frans-Duitse tegen stelling, die op hat ogenblik weer^actueel was, te helpen uit%e weg te ruimen Voor een benoeming in het commissariaat gol den volgens minister Stikker alleen nor men van algemene competentie. De com missarissen zullen gezamenlijk "orden aangewezen los van hun land en hun benoeming heeft dus een supra-nationaal karakter. Allerlei problemen, die vallen in het grensgebied tussen nationale en supra-nationale bevoegdheden zyni m het praefederale stadium moeilijker dan zii uiteindelijk zouden zgn in een definitieve federatie of con-federatie, aldus besloot minister Stikker. Minister Staf behandelde vervolgens enige militaire kwesties aan het vraag stuk verbonden. Mogen wij nog Neder landse troepen gebruiken zonder toestem ming van de EDG? Hierop antwoordde minister Staf, dat er nog troepen buiten ae EDG zouden blijven voor andere taken. Jovendien zal de commandant over de 'roepen ook verantwoordelijk zijn aan de nationale regering. Daarbij blijven er na- ionale verantwoordelijkheden in het be schermen der aanvoerwegen en anders zins. Over de territoriale verdediging over het hele gebied, zei minister Staf, dat de EDG het operationele plan niet .kon wij zigen, maar het plan van de SHAPE alleen maar kon verbeteren. De eed van trouw aan de Koningin door de officieren hoopte de minister te kunnen handhaven. Zonder replieken werd hierna het debat over de EDG gesloten. AKU en HKI hebben een speciaal num mer van het tijdschrift „Rayon Revue" gewijd aan het product Enkalon. Een kostbare en voortreffelijke aflevering naar vorm en inhoud. Tot herstel van de door oorlogshandelingen gehavende fabrie ken en de uitbreidingen is na 1945 voor 140 millioen gulden geïnvesteerd. Het geen ook betekent, dat de produche van 8600 ton voor de oorlog in 1950 tot 30.o00 ton was gestegen en dat het productie cijfer van 1952 nog belangrijk hoger zal zijn. Voor 1940 werkten in dezebednjven ongeveer 4200 personen, in 19o2 zal de personeelsformatie het cijfer van plm 11.000 halen. Want de waarde van ge- noemde bedrijven illustreert het feit. de weverijen zeker 125 a 150 millioen zou den hebben moeten uitgeven, als AKU en HKI geen grondstoffen hadden geleverd. Alles bij elkaar een meuw voorbeeld van kracht, wanneer durf, samenwerking en doorzetten op één kaart worden gezet. NAAR HET K.N.P. verneemt, is Marconi gereedgekomen met zijn plannen voor de versterking van de zender van Radio Vaticana. Met de uitvoering van deze plannen zal 12 Maart a.s., de dertiende verjaardag van de Kroning van Paus Pius XII, een begin worden gemaakt De capaciteit van de zender zal dan op 60 kws worden gebracht. Hierdoor hoopt de leiding van Radio Vaticana te kunnen voorkomen, dat de uitzendingen worden overstemd of weggezogen door de sterkere stations die op ongeveer gelijke golf lengte uitzenden, waardoor Radio Vaticana in landen als Nederland, dikwijls niet te beluisteren is. Tevens denkt men dan opgewassen te zijn tegen stoorzenders, die herhaaldelijk de uitzendingen hinderen. Paus Pius XII heeft de devotie tot Maria's Tenhemelopneming door een decreet, dat zo juist in de „Acta Aposto- licae Sedis" werd gepubliceerd, met nieuwe aflaten verrijkt. Door een tweede decreet heeft de Paus gelijktijdig bijzon dere aflaten verleend aan een gebed ten gunste van de Katholieke Actie. De aflaat bedraagt in het eerste geval 3 jaren voor elk gebed en bij dagelijks gebed éénmaal ln de maand op de gewone voorwaarden een volle aflaat. Bij het gebed voor de K.A. wordt voor elk gebed een aflaat van 500 dagen geschonken en bij dagelijks gebed ééns in de maand eveneens een volle aflaat. De mensheid zal de duurdere broodprijs natuurlijk veel belangrijker vinden. Ik breng bovenstaand bericht daarom expres, omdat met de talrijke kostelijke aflaten ook ten bate van de gelovige zielen veel en veel te weinig gewerkt wordt. Denk eens na en doe eens iets in die richting. De beroemde Romaanse basiliek van Sint Ambrosius te Milaan loopt gevaar in te storten. In de 'kerk, welke het graf van de heilige overkoepelt hebben zich vele historische gebeurtenissen afgespeeld, zoals de kroning van Napoleon. De gevel' die in 1935 reeds 47 centimeter helde! wijkt thans ruim 54 centimeter van dè loodlijn af. De scheuren, welke door de verzakking zijn ontstaan, verwijden zich zienderogen. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor instorting van de basiliek gevel; worden er echter geen fondsen ge vormd, zodat met de restauratie kan wor- den begonnen, dan is het lot van dit historische monument bezegeld. Ik ben benieuwd naar activiteit ten deze. Want we moeten zuinig zijn op onze cultuur-monumenten die aan glorierijke perioden herinneren. De mens leeft niet van volksbrood alleen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3