Nieuws uit STAD en OMTREK wordt Positie van de „Rad mar steeds hachelijker Pluche Karpet 67.50 Bioscopen deze week SCHAKELS-PUZZLE ST. YINCENTIUS-CONFERENTIE SINGEL IN HET GOUD OLEX KANS OM VOGELS VAN NABIJ GADE TE SLAAN houtman Stil werk. dal geen publiciteit verdraagt OUDE TERK Bergers werken hard maar tot nu toe tevergeefs KETHEL De Lente wordt al aangekondigd Eerste sleutel over handigd in Overschie Vliegtuigen botsten W. A. VERWAYEN MUZIEK Mgr prof. dr Th. Goossens 70 jaar Aanrijding kostte twee mensenlevens Reorganisatie in de toneelwereld VLAARDINGEN 'I 1 _I 1 geduchte concurrent ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 PAGINA 2 R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. GEZELLIGE K.A.B.-AVOND UNIQUE MEDISCHE ZONDAGSDIENST MUZIEKAVOND SECTIE HARMONIE DAMCLUB SCHIEDAM Gem. Woningstichting l^et 160 woningen bouwen Beide piloten gedood Trommen des doods (Passage) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Engel en de Cowboy (Monopole) A. DE JONG. BURGERLIJKE STAND 1 ZJ V I 5 7_ q /S '7\ H West-Du itsland een ENGELAND EN FRANKRIJK WORDEN OVERVLEUGELD TOEZICHT CREDIETWEZEN PASSAGIERSSCHEPEN Op Dinsdag 19 Februari zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Sint Vineentius-Conferentie van de parochie van O. L. Vrouw van de Aller heiligste Rozenkrans werd opgericht, ten gevolge van een splitsing in de conferentie van St. Jan de Doper. De parochianen van de Singelkerk zullen dit morgen ervaren, als de herder, Pastoor L. D. Oorsprong, de preekstoel zal bestijgen om de feestpredikatie te houden. Een feestpredikatie, die de feestgave van de parochie aan de jubilerende conferentie zal moeten losmaken. De parochie heeft er recht op zichzelf een grote feestgave te bezorgen, omdat uit haar naam de Vincentianen in de afgelopen jaren gezwoegd hebben voor die leden van de parochiegemeenschap, die steun materieel, maar vooral geestelijk nodig hadden. Als er gezondheid is in het parochieleven, dan zal dat op de eerste plaats te danken zijn aan hun werk t.a.v. de verkommerende ledematen. Het is een wonderlijke samen loop van genade-mogelijkheden, die dit jubileum van de conferentie doet samenvallen met het begin van de grote serie Wijk-Missies, die juist datgene beogen, wat door de leden van de Conferentie reeds vijftig jaar week in week uit gedaan wordt: versterking van het godsdienstig beleven ook voor hen, die hiervan door de materiële nood gemakkelijk zouden verstoken blijven. Het duurde duim vier jaar eer, na de verheffing van de „bijkerk" van de Haven tot zelfstandige parochiekerk, de O. L. Vrouw Rozenkrans een eigen Vin- centius-conferentie kreeg. President werd de heer Th. A. J. Zoetmulder, die voordien vice-president van de Havenconferentie was geweest. Op 19 Februari kwam de nieuwe loot aan de oude stam voor het eerst bijeen in de pastorie. Men begon met 4 leden, n.l. dé genoemde president, en de heren W. V. d. Sman, B. P. H. Timmerhaus en C. A. M. Jansen. Er werden 8 gezinnen van de St. Jansconferentie overgenomen. Pastoor Langewen was zeer verheugd over de stichting van deze conferentie, omdat zijn werk door dat van de leden ■belangrijk verlicht zou worden. Het ledental was nog klein en zou dit voorlopig ook blijven. Verscheidene ma len bleek tijdens bezoeken van leden van de Hoofdraad, dat deze aandrong op uitbreiding vooral onder jonge mannen, maar men meende te weten, dat hieron der veel te weinig geschikte krachten waren. De financiële positie was goed. Een legaat plus de helft van het bezit van de Conferentie van St. Jan, maakten met de eerste collecte onder de conferentie- leden de 800 vol. Moeilijker was het om de gezinnen te bezoeken bij zo kleine bezetting. Van grote waarde bleek toen de onderlinge geest van samenwerking tussen decon ferenties, die leidde tot het tijdelijk af staan door de conferentie van de H. Maagd nu St. Liduirta van drie van ■haar leden. Door de jaren heen werd er rustig werk gedaan. Gezinnen werden op ver zoek van de betrokkenen bezocht en an dere vielen af. Men boekte resultaten en men kreeg teleurstellingen te ver werken. Geen moment echter werd de précaire bezetting stevig versterkt. Im mers in 1913 had. de Conferentie met ernstige moeilijkheden te kampen. Het ledental liep terug tot 3 en slechts 3 ge zinnen werden bezocht. Nu bleek van hoeveel belang visitatie van de Hoofd raad was. Deze wist de oorzaken van de achteruitgang aan te geven en verbete ring trad spoedig in. Het was in 1921, dat. de heer van Kes- sel, namens de Hoofdraad nog eens dui delijk het ideaal van Ozanam weergaf. „De Vincentiusconferentie is geen Con gregatie en ook geen Broederschap. De Vereniging is een leken-vereniging, uit sluitend door leken bestuurd. Maar er wordt zo grote waarde aan gehecht door het KerkelUk gezag, dat zij de enige lekenvereniging is, waaraan door het lidmaatschap aflaten verbonden zijn. Wat hiertegenover moet staan is: geré geld bezoeken van de vergaderingen, ge regeld bezoeken van de gezinnen en ge regeld bijdragen in de collecten. Een Vincentiaan geeft nooit als persoon uit eigen zak, maar steeds namens de Con ferentie. Wil hij Iets bijzonders doen. Hij zal het moeten doen, middels de col lecte der vergadering. De gezinnen moeten bezocht worden in geest van vriendschap ten einde tege moet te komen in de geestelijke noden welke vooral daar ontstaan, waar de godsdienstige plichten verwaarloosd gaan worden"'. WEINIG WERK. Rond de jaren 1923 kon de Singelconferentie de hulp bij haar stichting van de Frankeland onder vonden terugbewijzen. Zij zelf had wei nig armen, terwijl de Frankeland het werk niet aankon. Toen werden tijdelijk 5 gezinnen overgenomen. De heer Zoetmulder werd in 1924 bij zijn dood opgevolgd door de heer L. W. Kramers, die 10 jaar president bleef. Hem volgde de heer C. Kramers op. Deze gaf na enkele jaren veel van zijn krachten aan de Kinderbescherming, zo dat hij in 1942 naar een opvolger zocht, die gevonden werd in de heer A. de Koning. Onder deze verschillende presidenten j maakte het werk een belangrijke ont wikkeling door, waarvan men nu nog de werkzame sporen vindt. Daar was in 1927 de aansporing om de gezinnen te doen delen in de vele godsdienstige lec- tuur, waarover de leden zeker beschik ten. Hieruit vloeide voort het verstrek ken van gratis abonnementen op de Ka tholieke Illustratie, terwijl thans ons blad en Sursum Corda gratis onder deze gezinnen worden verspreid, waarbij de conferentie de betaling op zich neemt. Met het St. Franciscus Liefdewerk is sinds de oprichting hiervan in 1939 zeer goed samengewerkt. Een andere vrucht Culturele tijd, dat in 1937 de Kath. Jonge Mid denstandsver. contact zocht met de con ferenties om tezamen een uitvoering te verzorgen voor de verzorgde gezinnen. Dit is enkele jaren goed gegaan tot in 1940 de bezetting een belemmering werd. De financiële basis van de Con ferentie is in de loop der jaren minder gunstig geworden dan zij in het begin was. Door een versterking van de mid delen door een Paas- en Kerstcoliecte in de Conferentie zelf. kon men uit de put geraken; bovendien geholpen door enkele legaatjes. Vooral de oorlogsjaren zijn natuurlijk voor het werk van de conferentie zeer moeilijk geweest. Het waren op de eer ste plaats velen der geholpen gezinnen, die gedwongen te werk werden gesteld, terwijl aan de te verlenen hulp ernstige hinderpalen in de weg werden gelegd. Van de leden zijn er verscheidene naar Duitsland weggevoerd en een van hen is zeer verzwakt teruggekeerd. Toch is men al die maanden trouw blijven vergaderen. De 50 -jaar geleden vastgestelde vergaderingsavond op Dins dag is nooit door een andere vervangen. Het aanvangsuur is in de loop der jaren van half 7 op 7 uur gekomen. Dank zij de illegale en ook legale or ganisatie bleven de leden van de confe rentie, welke in Schiedam konden rond lopen, actief voor de tientallen gezin nen, waarin grote ellende heerste. In die tijd raakten de gebruikelijke bonnen buiten omloop, omdat alles buiten de distributie, om. moest, worden verschaft. Het was. een gedenkwaardige datum, die tegelijk wees op een belangrijke verbe tering, toen de bonnen vanaf 28 Augus tus 1945 weer konden worden ver- strekt. Een maand tevoren had de heer J. H. Hendriks op 17 Juli zijn intrede als pre sident gedaan, de heer A. de Koning op volgend. Er traden vele nieuwe leden toe. Zoveel, dat het aantal van 6 gein staïleerden op 8 Juni 1948 een hoog tepunt vormde van het Conferentie bestaan. De bloei van het werk was navenant. Men begon de vruchten te oogsten van het moeilijke wérk voor en vooral in de oorlog gedaan. Nu de grote materiële nood afnam nu door sociale wetgeving en een rui mere werkgelegenheid de echte ar moede verminderde en de honger ver dween kwam men toe aan 't leningen van de geestelijke nood. Men zal be grijpen hoe groot de vreugde was, toen op 4 April 1948 9 kinderen uit 2 gezin nen tegelijk de Eerste H. Communie deden. Het is de eerste keer, dat hiervan melding gemaakt wordt. Niet, omdat het voordien niet voorkwam, maar omdat het nooit, met zovelen tegelijk was. Voor de competitie van de R.S.B. speel de S.B.O. 1 Donderdag tegen de bedrijfs vereniging WiltonFeijnoord. Aan bord één kreeg A. Broeren het tegen J. Frank enige tijd zwaar te verduren. Zijn konings stelling kwam onder druk te staan. Met voorzichtig verdedigen wist hij deze aan val af te slaan en ging toen zelf tot de aanval over, zag kans een stuk te winnen tegen een pion en wist daarna zijn partij in winst om te zetten. J. Noordergraaf moest zich te weer stel len tegen H. den Uyl. Hij weerde zich knap. Deze partij werd afgebroken in een stelling, waarin H. den Uyl een pion meer heeft. Aan bord 3 speelde J. v. d. Berg tegen H. Bruikman. In de Colle-opening (het stokpaardje van H. Bruikman) speel de v. d. Berg f 5, welke op den duur het verlies van zijn e-pion tengevolge had. H. Bruikman ondernam een grootscheepse koningsaanval, waaraan J. v. d. Berg ten onderging. J. de Jong speelde tegen Th. Thijssen en In een stelling waarin J. de Jong een paard en 2 pionnen heeft tegen een toren, is deze partij afgebroken. J. Leerentveld speelde tegen A. v. d. Starre een ware bliksempartij. In een tempo, welke veel op snelwandelen geleek, ver kregen beide spelers een vrij-pion. De vrij-pion van A. Leerentveld bereikte ge heel buiten adem één zet eerder het pro- motieveld, waarna zijn tegenstander op gaf. A. v. Zijl speelde weer zijn beweeglijk spelletje met een aanval op alle fron ten, wist hij zijn tegenstander tot opge ven te dwingen. Ook W. Steenhouwer speelde een partij of zijn tegenstand :r niet bestond. Hij om singelde v. Ooyen's koningsstelling zo zwaar, dat deze alles in het werk stelde zich staande te houden. Dit mocht niet baten. Tenslotte gaf hij zich maar gewon nen. H. Kloos kon zijn partij tegen L. v. Driel niet beëindigen en in een stelling waarin nog van alles mogelijk is, werd de partij afgebroken. Evenzo verging het M. Buchers tegen G. v. Winden. Alleen heeft M. Buchers een pion meer. De partij J. Mulder—P. Vastenhout werd in gelijke stelling afgebroken. Met ee.n 41 voorsprong in het voordeel van S.B.O. 1 werd deze kamp beëindigd. Voor de huishoudelijke competitie won A. Erftemeyer wederom, thans met wit van H. Kemper. M. Loog zag kans van W. de Gooyer te winnen en H. Sonnemans bleef de meerdere van J. Zoetmulder en is nog steeds ongeslagen in zijn groep. De leden van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel waren gisteren in grote getale naar de R-K. Volksbond ge komen om er ite genieten van een vrolijke avond, welke het bestuur georganiseerd had. De voorzitter, de heer A. W. v. d- Sluijs, heette de aanwezigen van harte welkom. In het bijzonder pater Bakkum, de 'geest, adviseur- Het accent viel deze avond op de vrolijkheid die gebracht werd door Harry Meijer, Jan Davids, de muzikale clown Tims en „The Moonlight S&rö nfl'dc rs De intimiteit stond voorop. Door de praatjes van de conférencier, door de fratsen van Tims op de wonderlijkste in strumenten, waaronder een flessen-xy- lophoon en door de eisen die aan de rijm- kunde van de aanwezigen werden gesteld in de aardige wedstrijd voor de pauze. Aan het slot van de avond was er gezel lig dansen met vele attracties. Gevecht om een schip Advertentie Voor UW GENOEGEN en WERK s BURG* KNAPPERXLAAN J. Ris. Tuinltaan 92, tel- 67856; J- J. G- de Maeijor, Burg. Knappertlaan 30, 'telef 68163; H. J. Ormel, Singel 76, tel. 68250; Apotheek Het Centrum, Hoogstraat 118. Op Dinsdagavond 12 Februari zal Gijs- toert NieuWland in heit Valksgebouw de tweede lezing houden over muziekinstru menten van het harmonie-orkest. Hij zal hierbij weer door leden van de kapel bij gestaan worden in de illustratie. De groep welke aan de 'beurt is is die der trompe tachtigen. Schiedam 2 speelde haar laatste compe- tiewedstrijd tegen Charlois 4, uit Rotter dam en verloor met 614. Door deze uit slag bezet Schiedam 2, thans definitief de onderste plaats en moet daardoor t.z.t. degradatiewedstrijden spelen tegen de kampioen van de 3e klasse, welke nog niet bekend is. J. v. Tilburg—W. Boogaard 2—0 D. Mast—W. Nuys 0—2 P. M. Vlug—G. de Klerk 2—0 M. Cote—A. Punt 2—0 I. Visser—P. v. d. Hooft 0—2 C. HabermehlJ. Schel) 0— 2 L. Schuitman—P. v. Staveren 0—2 T. Visser—J. Groeneveld 0—2 M. VoorwaldA. v. d. Bosch 02 J. WesterveldC. Storm 0—2 Totaal 614 ln verband met de woelige zee en de te verwachten Zuidwester storm voer gisteren opnieuw de Hoekse reddingsboot, de „Pres. Jan Leis' uit naar de zich nog steeds op de Maasvlakte bevindende Engelse kolenboot, de Radmar. Schipper Willem de Jager, die aanvankelijk de onlangs om gekomen schipper Brinkman bad vervangen, was sinds enkele dageii naar Stellendam teruggekeerd. Een andere Stellendammer, schipper Seeters, is thans tijdelijk in Hoek van Holland gestationneerd om in te grijpen waar het nodig is! Deze schipper Seeters, die de meest serieuze candidaat is voor de vacature Brinkman, voer uit om de manschappen van Van der Tak's Bergingsmaatschappij naar de veilige wal te brengen. De reddingboot, die zich ver om de Noord naar de Maasvlakte begaf om de hevig stampende Radmar door dc bran ding van het Zuiden te benaderen, nam vijf man van Van der Tak aan boord, onder wie de bergingsofficier Lolkus, als mede zes koppen van de Radmar, onder wie zich oa. bevonden de chef-machinist en het maehinekatmerpersoneel. Niettegen staande kapitein Stochton van de Radmar e rop werd gewezen, dat bij lijfsgevaar voor de bemanning de reddingsboot in de komende avond of nacht bij storm niet zou uitvaren, bleven zowel de kapitein als zes koppen, o.a. de eerste en tweede stuur man, de chef-kok. de steward en een bootsman voet bij stuk houden: Zij wilden het schip niet verlaten. Hoe zat de Radmar ervoor? De kolen- lading was voor de helft reeds gelicht, hetgeen het schip, dat zoals bekend reeds van 12 Januari af op de Maasvlakte ligt. uiteraard lichter heeft gemaakt. Door de enorme hoge zeeën is het zelfs vlot ge komen. De branding was echter te hevig. Het schip werkte zodanig, dat het onver antwoordelijk leek het met sleepboothulp vlot te slepen naar open zee. Het stampen en stoten van dit oude karkas, dat echter zeer hecht blijkt te zijn, maakte het ver blijf aan boord er niet aangenamer op. Verschillende opvarenden hadden zich zo goed en zo kwaad als het gaat een ver blijf ingericht in de machinekamer. Toen gisterenmorgen het schip plotseling een halve slag draaide en wentelde werd een hunner meters door deze machinekamer geslingerd. Zeven blijven aan boord Nu onder de gegeven omstandigheden de mannen van de Be rgingsmaatschappij niets meer kunnen uitrichten, mag men grote bewondering koesteren voor kapi- RECTIFICATIE In het verslag van het solistenconcours te Schipluiden stonden enige onjuiste uit slagen. Voor Kethel moeten zij aldus zijn: A. G. de Vette, le prijs 81 pnt; J. C. v. d. Drift, 3e pr. 60 p; G. J. v. d. Drift, 3e pr. 80 p; Adr. Lansbergen 2e pr. 72 p; S. L. Heydra le pr. 80 p; P. H. J. v. Beurden, 3e pr. 65 p; G. Kerkhof 3e pr. 67 p; duo A. v. d. Drift en P. v. d. Meer, le pr. 96 p; P. Baartmans, le Pr. 81 p; J. v. Mil, le pr. 80 p; J. Ruigrok le pr. 81 p; P- de Vette 2e pr. 71 p; A. J. v. Mil, 2e pr. 71 p; H. Lansbergen, le pr. 84 p; J. v. Mil Sr., 2e pr. 68 p; G .van Mil, le pr. 84 p. CONCERT Morgenavond om 8 uur geeft „St. Rad boud" in het R.K. Verenigingsgebouw een groot concert met conference Xylophoon- accordeon. Piaatskaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Terwijl de maand Januari voor de vogels zonder schokkende gebeurtenis sen scheen te verlopen, kwamen nog op het laatst en wel op de 27ste, sneeuw en vorst een spaak in het wiel steken. Tot die datum hadden de vogels geen kla gen, maar gelijk met de sneeuwval be gon de narigheid. Toch zagen we de volgende dag in de polders nog vrij veel kieviten rond vliegen. die aan de wijze waarop ze vlo- Over deze resultatea te .spreken, is moeilijk, omdat het belangrijkste werk gen blijk gaven niet te weten wat ze nou geen publiciteit wil en geen fanfare ver- eigenlijk moesten doen Het slot van riraaet Zo willen het, ook alle Vincen- het lied zal wel zijn, dat de meeste exem- tlanen" Hun werk is werk van man tot plaren vertrokken zijn naar sneeuw man van man tot gezin en vooral van loze oorden, want zonder voedsel kunnen bemiddeling in de anonymiteit. het niet lang volhouden. Demiaoemig m ue v - Vooral (oen later de gedeeltelvjk ge- Dat men vijftig jaar dit werk heeft verricht is voor Schiedam een zegen en Kruimels brood zou nog gaan, maar met de grotere stukken weten de vogels, hoe hongerig ze ook mogen wezen, in de regel geen raad. Een slinger olienoten is een attractie voor de mezen; ook kan men de nootjes los verstrekken, maar dan dient men ze eerst te pellen, omdat er anders veel van verloren gaat. Voor lijsters, merels en roodborstjes strooien we op kale plekken op de grond wat liistervoer uit, dat speciaal voor deze soorten samengesteld is. Op het voederplankje in mijn tuin had ik soms zes of zeven soorten vogels tege lijk, waarvan een deel in een of ander boompje zat te wachten tot ze aan de beurt kwamen. Een paar groenlingen waren de baas en zolang deze aan het eten waren, bleven de overigen netjes op een afstand. Zodra hadden ze echter Aan de Alkeetstraat in de Klcinpolder- Oost (Overschie) is vanmorgen de sleutel overgedragen aan de eerste bewoner van een der vier blokken van 40 woningen* welke voor de Gemeentelijke Woning stichting zijn gebouwd. Ir P. K. de Jager van de Dienst voor Volkshuisvesting over handlgde de sleutel aan de heer C. de Groot van de Gem. Woningstichting, waar na deze de sleutel uitreikte aan de eer ste bewoner, de heer A. W. G. Jansen. Van verschillende zijden bestond er be langstelling voor deze plechtigheid. Elk der vier blokken, welke zijn ont worpen door de architecten Jos. en Leo de Jonge met de heer F. H. Welschen als adviseur, bestaat uit vijf dubbele panden in vier woonlagen met onderverdiepingen. Er zijn 32 drie-, 80 vier- en 48 vij(kamer woningen. In de onderverdieping is berg ruimte voor elke woning. De huurprijs bedraagt 11.— tot 14.— per week. De woningen op de kop van elk blok zijn bestemd voor gezinnen, waarvan een lid een chronische ziekte heeft. De kamers, welke aan deze „kopkanten" zijn gelegen hebben een balcon (op het Zuiden) en openslaande deuren. Er is een beton-skeletbouw met Wel- schen-vloeren toegepast. De scheidings muren tussen de woningen bestaan uit een spouwmuur van isolerende steen. De gevels zijn van waterdichte betonsteen aan de voorkant en van Isolerende klln- kerisolietsteen met een luchtspouw aan de achterzijde. De blokken zijn gebouwd door het aannemingsbedrijf C. v. d. Welle. tein Stockton en zijn zes mannen, die on danks alles aan boord blijven. Kapitein SV-kton kent; het bergings werk uit eigen ervaring. Hij heeft dit ge daan ot zelfs in Griekenland, Hij blijft bij zijn schip en zegt: als er iemand over kan oordelen of mijn scuit nog kan wor den geborgen, kan ik het zelf- Ik laat haar niet alleen- En enkele van mijn man nen evenmin. Als de storm spoedig gaat liggefi, ver telde ons een expert op bergingsgebied, is het mogelijk dat tie Radmar het haalt Als diezelfde storm het reeds zwaar ge havende schli nog meer slagen toe brengt, dan het reeds in de voorbije vier weken heeft geïncasseerd, dan weet niemand wat de gevolgen zijnNaar in deskundige kringen verluidt, zal ber ging van het schip niet meer mogelijk zijn, tenzij de Radmar op de Maasvlakte overwintert Eerst in het voorjaar ziet men een redelijke kans het schip vlot- gesleept te krijgen. Aan boord bevinden zich thans nog vier mannen, die er nog in het geheel niet af zijn geweest. Er heerst een nij pend watergebrek. Het bergingswerk dreigt tevergeefs te zijn, omdat de inder tijd van Van der tak aangebrachte pom pen thans niet meer kunnen worden be diend. Ook de koelmachines werken niet meer, waardoor de aan boord zijnde levensmiddelen aan bederf onderhevig zijn. En de vuren houden geen stoom meer. Tenslotte is het kolengruis, dat zich aan boord bevindt, zodanig gemengd met water, dat het een zwarte brei geworden is, die alles op"t schip spiegelglad maakt. Het schip zelf loopt kans te scheuren. In een hagelstorm zijn twee Belgische militaire vliegtuigen boven Bouvray-les- Orchies tegen elkaar gevlogen. De ontploffing, die «op de botsing volgde, was zo hevig,"dat de bewoners van de plaats verschrikt uit hun woningen vluchtten. Beide ydiegtuigen stortten brandend neer. Het verkoolde lijk van een der piloten was uit het toestel geslingerd, terwijl dat van de tweede piloot, ver koold, tussen de wrakstukken werd ge vonden. i smolten sneeuw ging opvriezen moet het Mis v°°r oc"!e.aa'"^n^kënd« voor de vogels een toer geweest zjjn om op een afstand. Zodra haaaen ze echter voor de Singaiparoohie een ongekenci voe(lse[ vinden. Dat was ook met de de hielen gelicht of vinken, roodborstjes weldaad geweest. Vandaar, dat. me" Btf velen zal treffen voor wie het werk bij wm mooie wulpen het geval. Die slaan er bij vorst en sneeuw altijd zo zielig bij, dat je, als nadere kennismaking ongewoon je niet beter wist, zou zeggen, dat ze aan kanten heeft. Zij zuilen die kanten e u-ai-An Wai he* vnedsel- ter nooit vinden in schetterende statis tieken van de bereikte resultaten, maai in de weggesloten doopboeken van de parochies, in de deur, die lang voor geestelijken gesloten bleef en nu weer opengaat, in het geluk dat velen hervon den doordat zij weer de juiste we| naai de bron van het leven God en Zpn Ge nade vonden. Vandaar dat velen morgen tijdens de H. Mis van 8.30 opgedragen tot intentie van de verzorgde gezinnen, een extra gebed zullen storten. Advertentie WIJ ETALEREN: Hoogstraat 184-186 het doodgaan waren. Wat het voedsel vraagstuk betreft, verkeren zij in dezelf de positie als de kieviten, met dien ver stande, dat de wulpen ook aan het strand hun kostje wel kunnen opscharrelen, het geen kieviten nu eenmaal niet doen. Wij zagen in die dagen een dozijn wulpen in elkaar gedoken en met uitstaande veren staan midden in een uitgestrekte be sneeuwde polder, waar uiteraard niets voor hen te halen was. Je vraagt je af waarom de dieren nu niet naar het strand gingen inplaats van daar in die polder staan te kleumen en honger te lijden. De sneeuwperiode was een mooie ge legenheid om de zangertjes van voedsel te voorzien. In het bos heb ik in die da- gen verscheidene voedertafels geinspec- teerd, respectievelijk van nieuwe voor- raad zaad voorzien en ik moet zeggen, i dat de meeste tafels aardig voorzien wa- ren. Enkele lagen vol met stukken brood. De bedoeling was natuurlijk goed, maar inplaats daarvan geve men liever kleine soorten zaad, olienoten, spekzwoerd e.d. Er is een wonderlijke omwikkeling in Vroe- samengewerkt. Een andere vrucm. wiId west-film te conrt.iateren. vroe- samenwerking is het Liefdewerk eenvoudige intrige, die zich rele Zaken. Bit stamt nog uitje de neiging om de historie van Amerika Advertentie. hierin te verwerken en in deze tijd he; Hij slaagt, maar blijft in de woestijn ach ter. Op het nippertje wordt 'hij door de soldaten van het Federale leger gered. Deze keren naar het dorp terug, waar de begrafenis van de door de Indianen ver moorde boo-dsehapper het sein voor _de Roodhuiden ia om alles uit 'te roeien. Een wel zeer spannende scène speelt zich dan overnemen van succes-verhalen uit Sa- in de kerk, waar de bewoners ge- terdav Evening Post en Collier's voor de vjucxht zijn, overgeleverd aan de listen film. Het littéraire element beginit in deze van de indianen. Hier heeft men span- SINGEL 114-116 OAG81AD VOOH SCMSDAM SU OWW*f* 74ste Jaaflgang No. 21766 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 1 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele ko om breedte f 0.30 per millimeter hoogte. - 'i gelden lagere tarieven, welke 3 r1stratle pf BÜ de erkende - mreaux verkrijgbaar ztJn. y :i (kleine advertentlër)tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgestoten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J, M, Hazelzet, b: bi au films daarom niet alleen te overheersen, maar men ma-akt het zelfs mee, dat de püaaltjes van de beroemde Amerikaanse illustratoren uitgangspunt wordien voor het werk van de cameraman. Van de laatste soort is „Trommen des doods" er een. Een film, waarin de 'tech nicolor op uitstekende wijze is gebruikt; waarin men wonderlijk genoeg op een paar doden meer of minder niet kijkt, maar, waarin detse doden op een aanneme lijker manier vallen, dan in de vroegere films het geval was. In dit opzicht heeft men uit de oorlogsfilm lering getrokken. Aan deze film ontbreekt het persoonlijk conflict niet- Een goklustige cowboy, die het zwarte schaap is geworden in de op groeiende gemeenschap van „Spanish Boot" moet hieruit verdwijnen, maar zijn ning te over- Niemand zal verwachten, dat höt niet goed afloopt- Op het laatste nippertje komen de langverhoopte ver sterkingen van het federale leger opda gen met de wapperende „Stars en Stri pes". Toen John Wayle zijn eigen geld in deze film stak en de productie ter hand nam, wist hij precies wat het grote pu bliek van hem verwachtte. Een vergeef lijke misdadigheid, die op zijn pootjes terecht zou komen; een meisje, diat hij een paar maal in de steek zou laten om haar tenslotte voor altijd trouw te blij- uitwijzing door de vrederechter Joe Mad- ven; wat religieuze sentimentaliedtt door g| een 'goedaardig Quaker-gezin ten tonele te voeren, jalouzie tussen de cowboy en enkele niet onaardige buurtgenoten, die ook van het meisje houden etc. etc. Alle gevoelens, tot die van een serieuze moord partij en van een lachwekkende knok partij toe, zijn in dit product verwerkt en het kan dan ook niet anders of John Wayne moet er persoonlijk geheel aan zijn trek komen. Niet allen wat het spel betreft, maar nog meer wat de opbrengst betreft van «ijn gelxi dat hij er in stak. Boven 14 jaar den schijnt 'toch ook min of meer naijver te zijn, omdat de vrijbuiter een goede gooi gedaan heeft naar het hart van Sally, die ook door Joe aanbeden wordt On zijn 'tocht naar andere streken stuit de ver- bannene op een troep Mescalero Apachen, die over de grenzen waren gejaagd, maar nu plunderend en wraaknemend terug keren- Hij weet tenauwemood te ont snappen om dc mensen in het dorp te gaan waarschuwen. Als de watervoorraad bedorven is, wordt een expeditie om vers water door de wildebras georganiseerd. en pimpels vlogen op het voer af. Alleen de koolmezen trokken zich weinig van de groenlingen aan en bengelden aan de pindaslingers als volleerde acrobaten. On danks sneeuw en vorst hadden de mezen het best naar de zin. Verscheidene exem plaren heb ik in die dagen heel uitbun dig horen zingen onderwijl ze nog eens extra malle capriolen maakten. Een vogel was er waar de groenlingen respect voor hadden en als deze in de buurt van de voedertafel kwam gingen zjj er als een haas vandoor. Dat was een stakker van een zilvermeeuw, die enige dagen tevoren bij mij was bezorgd en die van onder tot boven onder de stook olie zat, zodat hij zelfs zijn vleugels niet kon gebruiken. Zo goed en zo kwaad het ging hebben wij hem wat opgeknapt, maar er was geen sprake van, dat we alles uit de veren en van de huid kon den verwijderen. Hij zat ook zo vol met deze taaie vloeistof, dat feitelijk alleen de snavel en de poten vrij waren. Dat waren verder ook de enige aanwijzingen, dat ik hem als een zilvermeeuw kon determineren. Het einde zal wel zijn, dat ik hem op een morgen dood in de tuin vind. Nu de dooi nog tamelpk gauw is in getreden, zijn de vogels er ineens weer veel beter aan toe en zullen zij de nade lige gevolgen weer spoedig te boven zijn. Als het weer dan wat zachter wordt met, zo mogelijk, wat zonneschijn, dan zullen we enkele vroegelingen al gauw horen zingen. Zo'n prachtdag was b.v. Zondag 13 Januari Er waren toen reeds enkele zanglijsters, die zo schitterend zongen, dat het je eenvoudig ontroerde. Juist die eerste lijsterzang na een aantal sombere wintermaanden klinkt in de ware betekenis van het woord als muziek in de oren. Het is tevens een aanwijzing, dat het voorjaar in aantocht is ondanks alles wat ons, wat bet weer betreft, misschien nog te wachten staat. Zoals gezegd, waren sommige kool mezen ook al aan het zingen geslagen en in het bos hoorden we reeds het korte liedje van de heggemus alias bas- taardnachteganl. Het drietal mannetjes- heggemussen, dat in het Sterrebos plus omgeving voorkomt, heeft ons in de win ter niet in de steek gelaten en bi) iedere wandeling door het winterse bos kon den we hun korte waarschuwingskreten horen, alsof ze wilden zeggen: hoor je wel, we zijn er nog. Sommige vroege elzen bloeien intus sen al en ook de hazelaars hebben hier en daar hun fraaie katjes ontplooid. Als we even tegen een takje tikken, komt ©r een wollc van stuifmeel te voorschijn. De elzen zijn, zoals bekend, de spe ciale voedselbodem voor sijsjes en enkele maanden geleden heb ik het vermoeden uitgesproken, dat we deze kwieke levens lustige vogeltjes wel eens spoedig kon den verwachten, aangezien deze bomen al behoorlijk wat vrucht droegen. In verband daarmede ontving ik kort geleden een briefje van een lezer, die mij mededeelde, dat hij een koppeltje sijsjes in de elzen had waargenomen. Zoals men ziét. gaat bet met de bo- mengroei excelsior, zodat vogels, die we in acht jaar niet meer in het bos zagen, zich thans weer gaan vertonen. Gisteren bereikte mgr dr Th. Goossens de leeftijd der sterken, in welke gebeur tenis zijn veie vrienden en medewerkers een aanleiding hebben gevonden om deze pionier op katholiek onderwijsgebied nu eens eindelijk in een grootse manifestatie dank te zeggen voor zijn onnoembaar veel en groot werk ten voordele van het katholieke onderwijs in Nederland en in Brabant in het bijzonder. In een plechtige en zeer druk bezochte huldigingsvergadering werden zijn veel soortige activiteiten en kwaliteiten be licht door een lange rij van sprekers. In Stolwijk, bij Gouda, is gisteravond een ongeluk gebeurd, dat aan twee per sonen het leven heeft gekost. De motorrijder M. V. uit Stolwijk reed op een vrij donkere en smalle weg en zag waarschijnlijk de drie dames niet, die daar liepen. De aan .de buitenkant lopende dame werd aangereden. Deze, de 36-jarige mevrouw B„ eveneens woon achtig te Stolwijk, en de motorrijder kwamen beiden te vallen. Na over brenging naar het ziekenhuis te Gouda zijn beiden Vrij spoedig overleden.. V., die 23 jaar oud was, was ongehuwd; mevrouw B. had geen kinderen. Blijkens een mededeling van de stich ting „Toneelcoördinatio" zal er hel n.s. toneelseizoen enige wijziging in de con stellatie van het Nederlandse toneel ko men- In gemeenschappelijk overleg Is beslo ten mede in verband met een gesuelde eis van de rijksoverheid en op grond van de overweging, dat er geen voldoende financiële basis meer aanwezig is voor het voortbestaan van vijf grote gesubsidi eerde gezelschappen dat dit aantal voor het volgende seizoen tot vier zal worden teruggebracht. Hierbij wordt uitgegaan van de gedach te, dat de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de vaste bespeler van hun schouwburg zullen behouden. Het vierde gezelschap zal in het bijzonder de schouwburgen te Haarlem en Utrecht be spelen. De samenstelling van de vier gezel schappen die in de komende weken gevormd zullen worden zal zodanig zijn, dat, zo enigszins mogelUk, alle thans aan een der vijf gezelschappen verbonden acteurs en actrices, ook bij de nieuwe constellatie bij een van de grote gesub sidieerde gezelschappen geëngageerd zul len worden. GEBOREN: Hermanns d. v. H. R. Stuart en S. van Heiten; Marinus z: v. A. A. de Zwart en B. A. Muilwijk; levenl. kind van L. v. Katwijk en T. Kieviet. OVERLEDEN: H. Groeneveld, 61 j. vr. v. A. S. Kers. „MET NAALD EN DRAAD" Voor ingeleverde werkstukken op de tentoonstelling „Met Naald en Draad" heeft de jury de volgende prijzen toe gekend; medaille H. M. de Koningin voor mej. J. M. Verboon, Prins Bern- hardlaan 4; medaille gemeentebestuur Vlaardingen voor mevr. Boerdam, Emmaplein 2. Eerste prijzen vielen ten del, aan mevr. W. de Keijzer, Arn. Hoog vlietstraat 5; mevr. M. G. I. C. Sirag Eweg, Parkweg 88; mevr. P. TrionRob ben. Schiedamseweg 171; mevr. D. H. RondeVoorhuijzen, Emmakade 2. VERKOOP KINDERZEGELS 1951 In Vlaardingen werd in totahl voor een bedrag van 9446.95 aan kinder zegels verkocht, waarvan ƒ4320 door de schooljeugd. VOETBALPROGRAMMA Het programma van R.K. W.LK- vo°r a.s. Zondag luidt als volgt: R-K- 2—S.V.D.P. 2, 2 uur, complex Oost; R.K. W.I.K. 3,-Sportver. 2, 12 uur. complex Oost; Varkenoord 2—R-K- Trt- iirt' 2 uur, te Rotterdam; Radio 2 K.K. W.I.K. 5, 2.30 uur, Rotterdam. ZONDAGSDIENST Voor alle Vlaardingse verloskundigen zal gedurende het komende weekeinde de dienst worden gedaan door; mej zr. Kerklaan, Stationsstraat 138, tel. 3982; mej. Ornmering, Schied. Weg 41a, telef. 3664. AFSCHEID JOS. VRANKEN Jr. In de laatst gehouden repetitie heeft de heer Jbanken jr.. na 16 jaar dirigent te zijn geweest van Vlaardings Mannen- jioor Orpheus", afscheid genomen als zodanig. De heer Vranken gaat naar Ber gen op Zoom, waar hij op verzoek van het Kon. Ned. Zangersverbond zal trach ten de mannenkoorzang in West-Brabant nieuw leven in te blazen. Horizontaal: 1 rivier ln Afrika, 3 gelijkenis, 5 weinigen, 7 sieraad, Rijnrots, 10 keukengerrt. 12 genotmiddelen, 13 uit stalling, 14 vogel, 16 zeil wedstrijd, 18 voorkeur, i» wonden, 21 vogel. knolradijs, 23 stad Italië, 24 Afrikaan. Verticaal: 1 wapen, z bediende, 3 hoofdri2 -n Goois dorp, 5. ao l' Drente, 6. begrip. J J in Italië. 8 overlevering: 10 hoeveelheid. 11 teken materiaal, 14 huisdier. 5 miereneters. 16 figu planeet, 19 wa'oen' 20 EDePgevraagde woorden bestaan uit de volgende lettergrepen: aal - aar - bel - bel - de - de - de - e - e - eel - en - ga - gal - d 6 /O IS tb M 20' Z1 23 11 gat - ge - «els- «en ger - in - ka - ka - ka - kwan - kwet - la - la ke - ke - kei la - lel - len - Ier - li - lo - me - me - mo - na - nas - ne - ne - ni - no - no - non - op - pa - pa - pa - pa - ra - ra re - re - rei 1 rel - ren - ren - ren ren - rie - ro - rijs - sa - se - sen - set - si - ta ta - ta te -tel - ter - tie tie- turn. Oplogsingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzle-rubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de kruiswoordpuzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 om, 3 voorbarig, 10 m.o„ 12 pap, 14 bek, 15 rit, 16 bes. 17 kamer, 20 ore, 22 kar. 23 antenne, 26 ra. 28 Artts, 29 sire. 31 Agram, 33 esp, 35 nor. 36 la, 37 bod, 39 van. 41 te, 42 voorvaderen. 43 na, 45 era, 46 leg, 47 e.o., 48 gal, 50 eng, 52 molen, 53 elan, 55 adieu, 56 mi. 57 reagens 58 die, 60 hek, 61 Leeds. 63 oen, 64 ons. '66 nel, 67 een, 69 as, 70 antiquair, 71 t.t. Verticaal: 1 op, 2 mak. 4 ober, 5 oer. b r. k„ 7 ar, 8 ribes, 9 it. 10 mee, 11 os, 13 pak, 16 brein, 10 maraboe. 19 ontspan ning, 20 ons. 21 Kralingen. 23 are, 24 tip 25 ceremonie, 27 aga 30 rot. 32 moord, 34 harem, 38 dra. 39 vel. 40 negotie. 44 gal, 47 Eem, 49 Laren. 50 Ede. 51 ges. 54 nek, 55 agent, 58 Deli, 59 Ede. 60 hes, 61 Lea, 62 set, 63 ba. 64 on, 65 si, 66 nu, 68 N. T. Deze week werd de prijs gewonnen door, R. Vermunicht, Franklinstraat 11. Schie dam. Een commissie, bestaande nlt leden van de commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huls van Af gevaardigden, heeft 'n bezoek aan West- Dultsland gebracht. In haar rapport deelt de commissie mede, dat Westduitse in dustriëlen, die niet gehinderd worden door productie voor de defensie, de over heersing van de Westeuropese markten van Engeland en Frankrijk overnemen. ZU test in haar rapport „tenzij de Westduitse industrie ocv. voor defen- sieproductie gaat werken, zal Wcs- Duitsland voordelen kunnen behalen ten koste vart zijn buren". Als voor- bêeld haalt de commissie dc verliezen aan van Engeland aan de Duitse con currenten op het gebied van de export fan chemische producten en metalen- IJit de beschikbare gegevens blijkt, aldus het rapport, dat IVest-Duitsland Engeland op het gebied van verkopen van metalen, metaalproducten en che micaliën in West-Europa overvleugelt. Zo was b.v. in 1949 de Westduitse uit voer van chemische producten naar West-Europa 67 pet. van die van En geland, in 1951 was deze Duitse uit voer gestegen tot meer dan 210 pet. van die van Engeland. De delegatie meldt verder, dat aange zien de Duitse staalfabrieken en andere industrieën nog niet voor defensiopro- riuctie worden gebruikt, Duits staal in belangrijke hoeveelheden naar de Ver. Staten komt, iets wat in normale tijden nooit zou gebeuren. Volgens de com missie heeft het verschijnen van West- Duitsland op de wereldmarkten een belangrijke wijziging gebracht in het beeld der concurrentie ln de wereld handel Zolang dit voortduurt „heeft West-Duitsland geen belangrijke Ame rikaanse steun nodig", zo merkt de com missie op. In het rapport wordt aangedrongen op een spoedige economische politieke en militaire eenwording van West- Europa en wordt aanbevolen, dat de om vang van de Amerikaanse hulp aan West-Duitsland en andere Europese lan den bepaald zal worden door de vorde ringen, welke deze landen in die rich ting maken. In het Staatsblad is Vrijdag dc wet af gekondigd houdende regeling van het toezicht op het credietwezen- Zij treedt in werking op een nader te bepalen tijd stip. dat voor onderscheidene artikelen verschillend kan zijn. De wet geldit tot 1 Januari 1955. Bonaire 8 Fcbr. op 560 mijl Z.W. van de Azoren, van W.-Indië 18 te Amsterdam ver- wacht Cottiea, Amsterdam naar W.-lndië, 8 Febr. c.p 770 mijl N.O. van Barbados. Johan van Oldenbarnevelt. Amsterdam n. Svdney, pass. 8 Febr. Guardafui. 22 Febr. re Fremantle verwacht. Nieuw Amsterdam 8 Febr. van N. York r.aar Hsvans. Noor darn. Rotterdam naar N. York, 8 Febr op 220 mijl O. van ell. Sable. Oranje. Djakarta naar Amsterdam, pass. 8 Febr Malta. Oranjestad, W.-Indië naar Amsterdam. 8 Febr. op-520 mijl Z.W. van Scilly. 13 Febr. te Plymouth verwacht Sibajak 20 Febr. van Wellington te Sura- baia verwacht. Skaubryn, Rotterdam naar Sydney, 8 Febr. van Melbourne. Waterman vertrekt 12 Febr. van Amster dam naar Kaapstad. Westerdam, N. York naar Rotterdam, 8 Febr. op 720 mijl W van Scilly. 11 Febr. (7 uur) te Hoek v. Holland verwacht. Willem Ruys, Rotterdam naar Djakarta, 9 Febr. te Belawan. Willemstad, Amsterdam naar Cristobal, 9 Febr te Curacao, I Zuiderkruis vertrekt 12 Febr. van Rotter- 1 dam naar Halifax.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2