Wat te doen met „afkokers ROMANBIJVOEGSEL De Boeren-Baron ONS SUCCES-PATROON YAN DEZE WEEK Enkele tips voor grage eters HOE BESTEL IK MIJN PATROON PAGINA 4 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 Lusteloos Neem "A msbsC, Ook in liet komende seizoen zijn er êin de mode geen ingrijpende verande ringen te bespeuren. De aangeknipte mouwen blijven mode, en ook wat de roklengtes betreft, is er niet veel verschil. De details mogen dan wat anders zijn, in grote lijnen blijft bet zo'n beetje hetzelfde. Wel worden dc l rokken, voor japonnen veelal weer iets wijder gedragen, wat in de zomer ook wel practisclier is. WsAV '1'er'>Ü afgebeelde model is voor I velerlei soorten stof geschikt, bet kan f I i\ j van een dun wollen stofje, maar ook fll tl van een z'jden linnen of dupion ge- II I l\ 1 maakt worden. I Het rokje beeft 5 klokkende banen, I I i en wel 3 van voren en 2 van achteren. I I I Het lijfje wordt van voren met knopen I gesloten. In het zijpand van de rok is If I I l een steekzak aangebracht, welke met n v.f l~-'~ klep is afgewerkt. De garnering is heel sober en voordelig, maar juist door haar A A eenvoud zeer fijntjes. f\ De kraag, manchetten en de kleppen I l\ van de zakken, worden doorgestikt met (J Ij dezelfde kleur zijde van de japon. Het mooiste is wanneer er dikke zijde voor G Ö67 gebruikt wordt. Het patroon is verkrijgbaar in maat 3840424446-43 a 0.75. 2,25 tot 2,75 meter stof van 130 cm. breed is er voor nodig. Advertentie- Plaatsgebrek was oorzaak, dat we ver leden week geen melding konden maken van de officiële overdracht, door de mi nister van Onderwijs Kunsten en Weten schappen. van de ..Nederlandse Ondcr- w ij (film" aan de nieuwe Stichting ,,Ne- Richard Todddie waarschijnlijk de rol van „Wing-commander" Guy Gibson V.C. zal spelen in de nieuwe film „The Dam Butters". Niet voor zover ik weet, ging Jane peinzend voort. Je Oma moest de boer derij hebben en mijn oom Jacob, de va der van Willem, was maar een jongere broer. Ik weet het niet precies. Eens kwam er hier een man, zei zij, knipogend in de zon, van inspanning om zover in haar herinnering te zoeken, toen jij nog maar klein was, een jaar of twee vóór je1 grootvader stierf, en hij begon over de familie te praten en ik zei iets over oom Willem en toen snauwde je Oma me enk af en toen dacht ik, er zal wel iets geweest zijn met die Willem. Zij glimlachte en wachtte op een com plimentje over haar scherpzinnigheid, maar Roger zat in diepe gedachten. Hij wist nog, dat die vreemdeling gekomen was' en ook nog, hoe er later nog een ander was geweest, die Oma zonder complimenten het huis had uitgestuurd, de deur had gewezen. Hij herinnerde zich ook, wat zij gezegd had van vuile handen en hij kreeg eén kleur, als lag er een ongekende, verborgen smet op zijn naam. Ja, zo moest het zijn, die Willem Beck was in een vuil zaakje be trokken geweest en toen hadden zij het land geofferd om de eer te redden. Later bracht Jane met een geheim zinnig gezicht een rol perkament. Kijk eens hier, fluisterde ze, dit lag in het bureau van je Oma. Ik was het aan 't schoonmaken, nam alle papleren er uit, stofte ze af en legde ze dan weer terug. Maar dit is de stamboom, ik moest er even naar kijken. En kijk eens hier. Zij wees met een bevende vinger naar een naam, heel laag op de tol, die uit gekrast was. Daar Is een naam doorgehaald, pre cies daarboven is Jacob Beck, die de vader was van Willem. En hier is de tak van je Oma en daar is geen Willem. Ze hebben zijn naam doorgehaald. Roger rolde zwijgend het perkament weer op. Je moest mij de sleutels maar ge. ven, nicht Jane, en niet verder aan die papieren zitten. Ik zal ze wel eens door. zien. Hij ging naar de voorkamer en sloot de stamboom weg, met gloeiende wan gen, vol schaamte en ontevredenheid. Dat een stuk van het goed opgeofferd was en dat zijn lieve grootouders hun leven lang armoede en zware arbeid had den gekend, was erg genoeg, maar dat een Beok zich zo had kunnen verlagen, dat zijn naam van de stamboom verwij. derd moest worden, dat was onvergeef lijk. Oma had van de donkere vreemde- ling gezegd, dat het haar eigen vlees en bloed was, dat zou dan de zoon van Willem hebben moeten zijn. Hij had ge zegd, dat zijn vader dood was. Het was maar goed, want hij had oneer over de familie gebracht, maar het was nog be ter, dat Oma zijn zoon van de deur had weggejaagd. Hij ging die dag naar de Noord-Heu vel, al lag zijn werk niet in die richting, le allerlei nieuwerwetsheden. Ben je ver anderd? Roger, die vroege kool plantte tussen de late aardaptpelen, keek bedaard op van zijn werk. Neen, zei hij, ik ben niet veranderd, maar ik pas nieuwe methoden toe, waar dit nodig is. Dat zou grootvader ook ge daan hebben, als hij het geweten had. Er was een tijd. Abel, dat de mensen dach ten, dat de wereld plat was en de zon er omheen draaide. Toen zagen ze in, dat het anders was. Als er eenmaal iets ont dekt is, is het dwaas om er geen gebruik van te maken en ik verdien hier nog aardig wat aan. O ,als je dat maar doet, bromde Abel. IV ben nooit op school geweest, maar ik weet toch heel goed, dat de zon om de aarde draait, ik heb het zelf gezien. Binnen werd hard geschrobd en ge boend. De algemene vernieuwingswoede had ook nicht Jane aangestoken en ze had zifrh tot taak gesteld, het hele huis van zolder tot kelder schoon te maken, Ik was heel precies en toch kon -k het je grootmoeder nooit naar de zin maken, zei zij tegen Roger. En de laatste maanden vóór zij stierf, was zij onrustig en kon zij niet goed hebben, dat Molly en ik met onze emmers en dweilen rond liepen. Nou, Roger, ik zal het nu eens fijn opknappen. Al zijn we achter uit gegaan in de wereld, toch moeten we ons huis in ere houden. Zij zaten tegenover elkaar thee te drin ken en Roger keek onverwachts op. Vertel me eens, nicht Jane, hoe is het toch gekomen, dat do Becks zo ach teruit geboerd zijn? Dat kwam toch niet alleen door politieke strubbelingen in het verre verleden. Er is tijdens het leven van grootvader ook nog iets gebeurd, net? En het was heel plotseling? Jane roerde bedachtzaam haar thee om. Nee. het was al vóór die tijd. zeide lij. Het was in de dagen van mijn oud oom, dat er iets gebeurd is en het land boven de Noord Heuvel verkocht is en toen is je grootmoeder meteen van schooi thuis gekomen. Zij nam een slokje en ging zachtjes verder: Ik heb soms ge dacht. dat het iets te maken had met Wil lem Beek, de broer van je Oma. Noch je grootvader, noch je grootmoeder noemden ooit zijn naam. En als ik er iets van zei, dan zette nicht Sophie, dat is je Oma, me altijd dadelijk hard neer. Ik heb horen zeggen, dat hij erg wild ge leefd heeft. Had hij dan geen recht op de plaats? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4