Gravin Van de Lo hotel zonder rekening te betalen Winstpunt voor Demonische drift der >emng Zilveren" Alex Wunnink viert drievoudig jubilé Zijn theater Carré: geen subsidie toch winst Maans- en Zonsverduistering het Westen ..Geen separatisme in Friesland Zware brand in oud Amsterdam Reclame D „Nicht van Koningin Juliana" De camera op t buitenland Nederlandse avonturierster in Cairo Worden aalmoezenier en veldprediker bewapend? Bossche Middenstand halve eeuw zelfstandig Betekenis van het Arabisch verset De „baas" jubileert i lens gaat voor de zaak II en 25 Februari Dank van de Pau* aan de Belgische katholieken Ministers verklaren: Beel, Rutten en Mulderije hielden „hearings Geen onredelijke eisen Pakhuis op Prinseneiland laaide in de nacht Maakt ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 ND C—S PAGINA 6 Interview Als Ghandi! SCANDINAVISCHE PULP EN PAPIERPRIJZEN Besprekingen op regeringsniveau niet noodzakelijk geacht GRONINGSE ARBEIDERS NAAR LONDEN „ONS LEGER" EERT KOREAVRIJWILLIGERS KOSTBAAR HAPJE EUROPESE KOLEN- PRODUCTIE STIJGENDE A'DAMSE GRAANMARKT Tiveede Cor Ruys Nederlandse operette EUROPESE LANDBOUW- INTEGRATIE Felicitaties van de jeugd Geen kloof PRODUCTIE VER. MAJANG- LANDEN PERUVIAANSE SCHULD REGELING thans te volgen. Ei (Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG) CAIRO, Februari 1952. Een jong en blond Nederlands meisje, dat'de mondaine wereld van Cairo voor zich had weten te winnen door zich uit te geven voor een nicht van Hare Majesteit de Koningin is nu als een armlastige patiënte door een overheidsziekenliuis aan de Egyptische vreemdelingenpolitie overgedragen. Het begon allehiaal zo mooi. Een paar maanden geleden is Magdalena van de Loo met een toestel van de Air France uit Parijs in Cairo aangekomen. Daar heeft ze haar intrede genomen in het Carlton Hotel, waar ze zich heeft laten inschrijven alsg ravin Van de Loo: Ne derlandse van geboorte, maar nu door haar huwelijk Amerikaanse van nationa liteit. Hoewel ze helemaal geen bagage, bij zich had was het hotel dermate onder de indruk van haar antecedenten, dat men daar niets van gezegd heeft. Vooral niet toen ze liet doorschemeren, dat ze een familielid van de koningin van Ne derland was. Er was volgens haar veel bagage onderweg met de boot. Een poosje later verscheen er in een van de Egyptische bladen het volgende interview onder de ontroerende kop: „Acht kogels in het lichaam van Holland- ge gravin". Verleden week is Cairo's so ciety met een nieuwe en knappe aan winst verrijkt, die de winter in Egypte komt doorbrengen en een boek daarover wil schrijven. Deze nieuwe verschijning draagt de naam van Gravin van de Loo, nicht van koningin Juliana van Holland. De gravin is slank en gracieus en draagt altijd donkere kleren en een donkere bril. Zij is een kunstenares, die zeven talen beheerst. Haar lichaam draagt de sporen va» acht kogels welke op haar afgevuurd zijn gedurende haar deelneming aan het ondergrondse verzet tegen de Duitsers. Zij danst goed, houdt van de Egyptena- ren en bestudeert de Koran in het Frans. Verleden week heeft zij een mooi huis ge huurd en dat ingericht met prachtig meubilair, dat voor een bedrag van vijf tigduizend gulden verzekerd is". De gravin beschikte maar over één toi let, maar niettemin bleek ze veel vrien den te hebben en dikwijls uit te gmn. Op een morgen bleef ze echter in bed en liet een dokter komen. Daarna moest er elke dag en dikwijls ook 's nachts een dokter voor haar gehaald worden. Men wist niet wat er aan de hand was, maar wel merk te men, dat ze niets at en dronk behalve nu en dan wat water en sinaasappelsap. Soms was ze halve dagen buiten bewust zijn. De portier van het Carlton Hotel gaat er echt voor zitten als ik hem vraag of hi;j iets weet over een Nederlandse gast, die zich uitgegeven heeft voor een gravin. „En ofzegt hij. „En geloofde u, dat het werkelijk een gravin was „Het stond in haar paspoort..:..." .,En heeft ze ook verteld een nicht van de koningin te zijn ja ïn het begin heeft men er niet aan getwijfeld. Later toen ze daar maar we kenlang ziek in bed lag zonder dat er iemand naar haar kwam kijken en ook de rekeningen niet betaald werden is men wat minder zeker geworden. „Het leek wel een familielid van Ghan divoegt een andere employé eraan toe. „Hoedat ,.In de kamer droeg ze bijna geen kle ren en eten en drinken deed ze ook niet Tenslotte is men in het hotel ongerust geworden over de gang van zaken. Er kwam geen verbetering in haar toestand, integendeel, sommige nachten liet ze twee, drie keer een dokter roepen. Toen ze weer een nacht buiten bewustzijn was heeft men haar naar een ziekenhuis laten overbrengen. het derde ziekenhuis in een week waar ze verblijf houdt. Het laatste heeft haar wegens niet betaling van de rekening naar hier laten overbrengen. „Hoe heet uvraag ik. „Van de Looantwoordt ze met een eigenaardige stem en blik, die het gebruik van verdovende middelen ernstig doen vermoeden. „Bent u gravin Even weifelt ze. „Jazegt ze zacht. „En u bent een nicht van de konin gin Dat brengt haar in de war. Er komt een blos op haar magere en bleke gezicht. Een direct antwoord blijft uit. Als ik op merk, dat ik dat in een Egyptische krant gelezen heb kijkt ze onzeker en stamelt, dat ze wel iets met de koninklijke familie te maken heeft. „Verafhelp ik haar. „Jaom een hoekje of hoe zeg je dat in het HollandsEn ze veront schuldigt zich voor het vergeten van het Nederlands. Langzamerhand komt er een verward en tegenstrijdig verhaal over haar huwelijk met een Egyptenaar met een Amerikaans paspoort, die haar bij het begin van de ongeregeldheden in Cairo in de steek gelaten heeft. Andere ongeloof waardigheden over geld op een bank en vrienden in Cairo en haar leven in Parijs en dreigementen om zich van het leven te beroven volgen. Gravin Magdalena van de Loo, nicht van Koningin Juliana, is niets anders dan een fantasierijke avonturierster, die op de een of andere manier in Cairo terecht gekomen is en daar volkomen aan de grond geraakt is. Het luxeleven en de vele vrienden zijn verdwenen. Het aureool is weggevallen. Het is nu een beklagens waardig meisje, dat overgeleverd is aan de barmhartigheid van de autoriteiten en uiteindelijk via het Nederlandse ge zantschap naar Nederland opgestuurd zal moeten worden. In een kil en oud politie bureau in Cairo beleeft ze nu zwak en ontredderd het laatste en trieste bedrijf van het zo vrolijk en veelbelovend be gonnen sprookje van een invloedrijke 'gravin. (Nadruk verboden) Zoals bekend hebben verschillende Europese landen, om Nederland, gepro testeerd 'tegen het hoge peil der Scandi navische prijzen en tegen de exportbelas ting, die Zweden en Noorwegen op pulp, cellulose en papier heffen. Het Scandina vische standpunt is, da't deze heffing niet beschouwd moet worden als een export belasting, doch als een maatregel ter be scherming van de nationale economie tegen inflationistische invloeden. Van Scandinavische zijde wordt voorts be toogd, dat de prijzen sedert medio 1951 niet zijn gestegen. De uitvoerende commissie der O.E.E.S. heeftt besloten, dat de aangelegenheid op de agenda van de volgende week te hou den bijeenkomst van de raad der O-E.E-S. zal worden geplaatst. Men verwacht ech ter niet, dat het tot een behandeling van de kwestie zal komen. Zowel van Noorse en Zweedse zijde als van de zijde der Europese landen, die deze producten importeren, is te kennen gegeven, dat men deze zaak langs de nor male weg van onderhandelingen tussen koper en verkoper wenst te regelen. Mul tilaterale besprekingen op regeringsni veau worden niet noodzakelijk geacht. „Het is volkomen onjuist, dat op het ogenblik overwogen zou worden de leger- predikanten in geval van oorlog te be wapenen", Aldus verklaarde desgevraagd de hoofdlegerpredikant kolonel ds De Kluis. Een dergelijke mededeling zou on langs op een vergadering van C.H.-jon- geren te Kampen zijn gedaan. Ds De Kluis ontkende ook, dat de Nederlandse veldprediker in Korea, ds Meerburg, réeds wapenen zou dragen. Volgens de nieuwe conventie van Ge- nève mogen non-combattanten als dok ters, legerpredikanten en aalmoezeniers in bepaalde gevallen wapens dragen zon der dat zij, als zij gevangen genomen zouden worden als franctireurs be schouwd zouden worden. Deze bepaling laat de mogelijkheid dus open veldpredikers en aalmoezeniers te bewapenen. Voordat men echter daartoe zou overgaan, zou deze kwestie eerst aan de Kerken en de minister van Oorlog moeten worden voorgelegd, zo verklaarde ds De Kluis. Wat de aalmoezeniers betreft, heeft de hoofdleger-aalmoezenier dit probleem in studie gegeven. Het gaat hier voorname lijk om de vraag, of het gewenst zou zijn aalmoezeniers te bewapenen in die ge vallen, waar sprake zou kunnen zijn van bedreiging door wilde dieren, sluipmoor denaars e.d. De Katholieke Middenstandsbond te 's Hertogenbosch, de oudste diocesane middenstandsorganisatie in Nederland, heeft bij gelegenheid van zijn gouden jubileum, dat a.s. Maandag met passende luister zal worden gevierd, onder de titel ..Een halve Eeuw Zelfstandige Midden stand in het bisdom 's Hertogenbosch" een zeer fraai gedenkboek het licht doen zien. Het boek is samengesteld onder leiding van de directeur van het bureau der jubi lerende bond, dr N. H. L. van den Heuvel. Zo fraai het gedenkboek is naar ds vorm, zo belangwekkend is het naar zijn inhoud. Tal van prominente figuren, o.m. minister Albregts, dr J. Janssens, de gees telijk adviseur van de Bossche Bond, de voorzitter der KVP de heer J. Andriessen, prof. Romme, Bernard Verhoeven, dr W. de Kort, prof. dr Th. Thurlings, dr A Lucas, belichten erin de middenstand in zijn verschillende aspecten en relaties. Tevens bevat het een artikel ter ge dachtenis van dr Jules van Beurden O. Praem, een beschouwing gewijd aan de emancipatie van de Brabantse Middenstand terwijl het besloten wordt met een in teressante terugblik in het verleden. (Van onze correspondent). Door het sterk gestegen werkloosheids probleem in de provincie Groningen wordt op alle mogelijke manieren uit gekeken naar werkgelegenheid buiten deze provincie. De belangstelling voor de mijnen in Limburg is groot en ook emigreren vele Groningse ingezetenen naar Australië en Canada. Thans is eveneens een bemiddeling ontstaan van fabrieksarbeiders naar Engeland. De eerste groep zal op 2 Maart a.s. naar een naaimachinefabriek in de nabijheid van Londen vertrekken. E AFSCHEIDSARTIKELEN, welke de wereldpers aan de te Parijs ge houden zesde zitting van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties wijdt, zijn in zeer sombere toon gehouden. Soms meent men de doodsklok te horen luiden en lijkt, het artikel eer een graf" rede dan een slotbeschouwing over drie eindeloze maanden van woorden, woorden, woorden, welke in de meeste gevallen slechts een herhaling waren van hetgeen de spreker zelf of andere voor hem reeds ettelijke malen hadden herhaald; en welke bovendien soms ontaardden in scheldpar tijen, die van de traditionele plechtstatig heid van de diplomatie niets meer heel lieten. We hebben van de stichting van de Vol kenbond af heel wat beschouwingen aan de zo en zoveelste zitting eerst van dit internationale organisme, na de tweede wereldoorlog van zijn opvolger de Ver enigde Naties mogen wijden. Nooit echter In een van de kamers van het zieken huis heb ik de pseudo-gravin gesproken. Ze lag er op een brancard in een grijze mantel gekleed en een blauw koffertje van de Air France aan het voeteneind. Een groep doktoren en verpleegsters staat nieuwsgierig om haar heen. Het is De Koninklijke Nederlandse Vereni ging „Ons Leger" heeft aan alle leden van het Nederl. Detachement Verenig de naties de medaille van de vereniging toegekend. Dit deelde de voorzitter van „Ons Leger", gen. maj. (b.d) K. E. Oudendijk gisteravond mee op een be groetingsavond in de Haagse Dierentuin, die de Korea vrijwilligers werd aangebo den door de sectie Welzijnsverzorging van het ministerie van Oorlog in samen werking met „Ons Leger". Op deze avond, die door ruim 300 vrij willigers werd bezocht, waren o.m. aan wezig de staatssecretaris -van oorlog en ■de gouverneur der residentie. Voor de pauze musiceerde de Kon. Mil. Kapel, na de pauze volgde een cabaretprogram ma. De avond werd besloten met een bal. E«« richtingaanwijzer Is géén Leugens stafhij vertelt alleen, wat u graag wilt doen op den weg hij geeft u geen bijzonderen voorrang Ook als u „het pijltje" hebt uitgestoken, moet u blijven opletten, of gij uw richtingverandering wel veilig kunt volvoeren I (Enlaat het ding daarna niet noodeloos uitstaan U dat is onuitstaanbaar en geviirlijk I) „Ben lunchen", luidde het keurig-netta bordje aan bet loket van de kassier Mar tin Olsen, die in dienst is van een bank in het New Yorkse Brooklyn. Maar het lunchuurtje duurde wel heel erg lang. Geen wonder overigens, want toen de bazen van de 37-jarige Martin Olsen eens gingen onderzoeken, wat er eigenlijk aan de hand was, kwamen zij tot de ontdekking, dat hun beambte blijkbaar had gemeend, dat zijn lunch hem precies 38.224 en 6 cents 136.512,55) zou kosten. Dat was tenminste het bedrag, dat aan de kas ontbrak. De hele politiemacht van New York ts nu op zoek naar een man, die aan een zeer copieuze lunch bezig is. was het zo moeilijk iets positiefs te zeg gen over de belangrijkste taak, welke de Uno heeft: het bevorderen van vrede en veiligheid in de wereld, dan thans, na de enerzijds zeer bewogen, anderzijds echtei toch effectloze Parijse bijeenkomst. Het slotwoord van de Russische gedelegeerde Malik, dat de derde wereldoorlog eigen lijk al begonnen is, wierp dan nog een vreemde schaduw over de laatste zitting, waarin gemeenlijk meer optimistische klanken worden gehoord. Zelfs, zelfs dit maal. Toch heeft ook deze Assembleé haar bijzondere karakteristieken gehad. Daar onder zouden we niet gaarne de tegenstel ling West-Oost willen rekenen; deze toch is het meest normale gegeven in de inter nationale wereld geworden; zij beheerst (of verlamt) sinds 1945 elke activiteit, doordringt elk probleem groot of klein en kan derhalve niet als een speciaal ken merk van de zesde zitting worden be schouwd. Maandagmiddag is Alex Wunnink naar huis gestuurd met de opdracht, dat hij Zaterdagavond maar eens terug moest komen om te kijken n<iar programma, dat ter gelegenheid van zijn zilveren directoraat van het echt-Amsterdamse theater Carré zijn Toste geboortedag en het feit, dat hij jS jaar in het theaterbedrijf werk zaam'is, zal worden uitgevoerd. Diezelfde avond troffen wy kern weer in het theater aam ,.Ik had nor enkele stukken te tekenen", go luidde zijn excuus. Hier door is Alex Wunnink ten voeten uitgetekend. Een man, die ^Vn vak, voor zijn stad en die steeds weer poogt om het publiek naar CarréAe lokken. wZnfnk is de sirene van de Amstel, maar hij stort ^gene.dwzijn lokstem hoorde, niet in het verderf. Wunnink geeft programma's die inslaan en waarbij men zich niet bekocht voelt: Graag gaat Alex Wunnink vissen in de Wieringermeer', daar rijden geen trams en weinig auto's. „Maar als ik niet twee maal per week mijn Kalverstraatje heb gelopen, ben ik niet gelukkig". Ras echte Amsterdammer met een groot hart, Is hfj een vader voor zjjn negentig man personeel. Z(j weten, dat zij een goede „baas" aan hem hebben. Zelden gaat er iemand b(j hem weg met een „nee". Gelukkig kan Carré zich de weelde ver oorloven om wat men pleegt te noemen, een goed te doen. Wunnink staat klaar om te helpen en daarom heerst er zo'n bjjzondei goede sfeer in het theater. Richard Schoonheim, directeur van de van Was 1950 met zijn twee totale maans verduisteringen een rijk eclipsenjaar, 1951 heeft voor leken op dit gebied niets op merkelijks te zien gegeven. Het jaar 1952 echter belooft weer iets, dat de moeite waard is om te vermelden, in afwachting 1953, waarin we weer een totale te Rotterdam gevestigde Centrale Steen- j verduistering te zien krijgen. s:ool Handel Mij. die Donderdagavond per vliegtuig uit New York, via Londen, naar Nederland is teruggekeerd, heeft voor zijn vertrek medegedeeld een contract te heb ben afgesloten voor de levering, in het eerste kwartaal van 1952, van 500.000 ton Amerikaanse steenkool aan Nederland. „Ik heb voor de rest van het jaar niets gekocht, zulks in verband met de stijging der Europese steenkoolproductie. De ver wachting bestond, dat de Europese lan den dit jaar dertig millioen ton steenkool zouden moeten invoeren. Ik voorzie, dat het er niet meer dan vijftien millioen zullen worden", zeide hij. AMSTERDAM, 9 Februari: Door de re gering werd met ingang van 3 Februari de subsidie op buitenlandse voedergra- nen verlaagd met 7 pr 100 kg, zodat de verkoopprijs voor mais gesteld is op 39,75 voor gerst op 36,75, haver 34,75 Sorghum, Spelt enz. op 36.75. 't Gevolg •hiervan waB, dat er levendige handel ontstond in binnenlandse haver, daar de prijzen hiervoor beneden die van ïmport- haver lagen. Van het contingent import- haver kon practisch niets worden ge plaatst. De prijzen voorgrondstoffentoewijzm- gen liepen door de subsidieverlaging sterk in prijs terug, terwijl de omzetten in vrije buitenlandse granen zeer gering waren. De prijzen voor inlandse granen stegen onder invloed van de prijsverho ging voor buitenlandse granen. Gronin gen noteerde voor zomergerst 2,50, voor wintergerst f 2.25, voor haver f 3,50 en voor rogge f 1.50 hoger. In binnenlandse haver 55/56 kg. kwamen meerdere zaken tot stand. Directe levering werd gelaten voor 33.50, Maart levering voor 34, terwijl levering April te koop was bij ƒ34,75. Maalhaver trok zeer goede be langstelling, doch werd practisch niet geoffreerd. Inlandse rogge werd gedaan voor 36,25, met verder verkopers. Zo mergerst was aan de markt voor 40,50. Van hetgeen in de nacht van 10 op 11 Februari met onze maand gebeurt, geeft het bijgaande figuurtje I een denkbeeld. Z stelt het stralende zonsoppervlak voor en A is de aartle, die een lange kegel vormige schaduw achter zich werpt. Daar deze ruim 3% maal zo lang is als onze afstand tot de maan, zal deze laatste op haar tocht om de aarde gemakkelijk in de aardschaduw kunnen komen. Als de maanbaan loodrecht op het vlak van te kening staat, kan de maan in een stand B passeren. We hebben dan volle maan, de zon schijnt als het ware over de aarde heen. verlicht de maan en de aarde vangt het door de maan teruggekaatste licht op. Maar de maan kan ook op de hoogte C door de schaduwkegel gaan. Ze ont vangt dan geen licht en we zien een to tale maansverduistering. De gebeurtenis, die zich in de nacht van Zondag op Maandag zal afspelen ligt juist tussen B en C in. In de stand D gaat de maan maar gedeeltelijk door de schaduw, hetgeen wij waarnemen als een donkere hap uit de overigens verlichte maan. De tijd waarop dit gebeurt is vrij onplezierig. Zaterdagnacht om 1.03 uur komt de maan in de schaduw en blijft daarin tot 2.15 uur. Het hoogtepunt van deze ge deeltelijke eclips vals om 9 minuten over half twee. Aardiger dan deze maansverduistering is de gedeeltelijke zonsbedekking op 25 Februari: Ze komt tot stand, doordat de maan tussen zon en aarde treedt en dan met haar schaduw de aarde aanraakt. Nu is de schaduw van de maan ongeveer even lang als de afstand tot de aarde. Als de onderlinge afstand van de hemellicha men gunstig is. zal de top van deze kegel de aarde bereiken en op die plaats is er een zonsverduistering, of beter gezegd een zonsbedekking, omdat aan de zon zelf geen licht onttrokken wordt en ze dus nok eigenlijk niet verduisterd wordt. reikt. Aan het aardoppervlak in B is deze kegel slechts 150 km. in doorsnede en zou als de aarde stil stond, een cirkel vormen met genoemde diameter. Daar de aarde zich echter beweegt, wordt deze vlek uit gerekt tot een band en iedereen, die bin nen deze band woont, ziet zich eüikele ogenblikken het zonlicht onttrokken. Op 25 Februari zal deze streep o.a. lopen over de Soedan, de Rode Zee kruisen en langs de Zuidoost punt van de Kaspische Zee naar het Noorden trekken. In streken rondom deze lijn zal een gedeeltelijke zonsbedekking te zien zijn. Als in het figuurtje B een punt is, dat een volledige eclips beleeft, dan zal een punt A, buiten de eigenlijke schaduwke gel gelegen, de zon zien voor zover deze boven de gezichtslijn CD ligt. Dus het grote stuk DE van de zonneschijf zal ver licht zijn, terwijl het stuk DF in het donker blijft. Dit donkere gedeelte doet zich ook voor als een zwarte hap met cirkelvormige bovenkant. Daar een groot deel van de zonneschijf onbedekt blijft, zal de zwarte hap met onbeschermde ogen niet goed te zien zijn. Kijken we echter door een glaasje, dat aan een kant met roet bedekt is, of door een bedorven donkere fotografische plaat dan zal als er tenminste geen wolken zijn! het verschijnsel zich behoorlijk vertonen. De tijd waarop het plaats vindt is erg Fi«uur II geeft een idee van de situatie, gunstig. Om 9.46 uur begint het, om zijn De stralende zon Z werpt een schaduw j hoogtepunt te bereiken om 10.22 en te achter d° maan M, d;° d= aar-rU A b°- An/Hcrpn "«-• Met een verwonderlijke rust praat Wun nink over zijn theater. Wie denkt te doen te hebben met een man, die door het afwisselende, steeds spannende leven in het theater zenuw-patiënt is geworden vergist zich. Waarom zich overbodig druk maken? Goed voorbereiden en met beleid de zaken voeren, dan zal het er niet op aankomen of iets twee minuten langer duurt. De mens gaat voor de zaak en alleen met rust kan je je redden. Dit is de levensphilosophie van de 75-jarige directeur van Carré en hij is er met deze opvatting wel bij gevaren Alleen als Wunnink telefoneert, is hij en al mimiek en grimas. Wat Cot Ruys op het toneel met de telefoon doet presteert Wunnink in het dagelijkse leven Wunnink aan te horen is een „nummer" een komisch nummer, maar nooit ten koste van degene, die aan de andere kant van de lijn staat. Met een onverstoorbare kalmte gaat de directeur van Carré om met artisten. Of schoon dit dikwijls moeilijker is dan leeuwen-temmen. Gelukkig zorgen deze lieden er voor dat hun nummer goed wordt gebracht. Want niet alleen de directie van het theater staat naar hen te kijken, maar ook de impresario's en dat is belangrijker dan het publiek. Want eerzuchtig is iedere artist, die zich zelf respecteert. Goede prestaties worden altijd beloond door het publiek. De werkelijk grote artisten zijn gemeengoed voor de massa Zo kwam men b.v. altijd plaatsen halen voor Buziau, Trucy Speyck en niet voor dat of dat gezelschap I Wunnink heeft de Italiaanse opera naar ons land gehaald. En met succes. Hjj heeft weer plannen op dit gebied, maar een geheimzinnige glimlach transformeert hem in een sfinx en dan kan niemand een woord meer uit hem trekken. Nauw laat h(j los, dat h(j binnenkort een Neder landse operette van een Nederlandse com ponist met een Nederlands gegeven zal laten opvoeren. Variété-programma's brengt hij niet meer, omdat gedecreteerd is, dat vijftig procent van de nummers van Nederlandse makelij moet zijn. En dan zou hij ver vallen in oü-bakken koek, in prestaties, die al in de verschillende bioscopen zijn vertoond. Als de Amsterdammer zich be kocht voelt, is hij niet mals met zijn critiek. En voor deze critiek heeft Wun nink oren. Niet altijd voor de woorden van de critici, want die zijn vaak wreed volgens hem. Ze vergeten dat alles maar mensenwerk is. Toen Wunnink weken lang met Johan de Meester en Susan aan een operette had gewerkt, las hij de vol gende ochtend in één van de dagbladen dat in het derde bedrijf de coulisse wat scheef stond Alex Wunnink streefde er naar steeds het beste van het beste te geven. Daar in schuilt het geheim rond Carré, het enige theater in Nederland, dat zonder subsidie toch met winst werkt. Geen subsidie, maar wel duizenden aan ver makelijkheidsbelasting. vertelt Wun nink. Gelukkig heeft hij ten departe- mente, vooral bij dr N. Vroom, st®®"9 een goed gehoor en trots merkt de jubi laris op. dat minister Rutten ere-voor- zitter is van het huldigingscomité. Zaterdagavond wordt hij in de bloemetjes gezet met een programma, waarvoor menigeen een nachtje „Amstelen" heeft overgehad om kaartjes te kopen. ,Ze a I" w.—l-'- Van Russisch, standpunt gezien kan men intussen zeer goed een andere uit lating van Malik begrijpen: „niet de moeite waard geweest". Hoogstwaar schijnlijk is dat zelfs voor de Russische propaganda waar; deze is. gelukkig overigens, weinig doeltreffend geweest. Om effectief te zijn moet propaganda de aandacht trekken en ten minste een schijn van waarheid kunnen wekken. Daarin is de Russische delegatie in het geheel niet geslaagd, wat natuurlijk een winstpunt voor het Westen is. Daarnaast moeten de Russen het als uiterst pijnlijk ervaren, dat zij, afgezien dan van de volkomen aan hen onderwor pen satellietlanden, die geen eigen be staan meer voeren, steeds de gehele wereld tegenover zich voelen. Het gevolg is, dat de Russen nu en dan suggeren of zij het ook van plan zijn, is een an dere zaak dat zij wel eens de Ver enigde Naties de rug konden toekeren. Dit zou betreurenswaardig zijn en herin neren aan de geste van Hitler, die aldus het grote internationale contact ver brak; maar aan de werkelijke toestand zou het bitter weinig veranderen; want van een doeltreffende organisatie van de verenigde, voor één doel samenwer kende naties is al lang geen sprake meer. Bovenal door de schuld van de Sovjet- Unie. en heeft de Dinsdag j.l. geëindigde zitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties hier en daar de Assemblée van de ontwa pening genoemd. Inderdaad is er heel veel over deze aangelegenheid gepraat; zelfs is ter zake door de instelling van een ontwapeningscommissie, welke het probleem aan een grondig onderzoek moet onderwerpen, een niet oninteres sante stap vooruit gezet. Grote verwach tingen van dit nieuwe orgaan koestert echter niemand. Men heeft te veel er varingen met de ontwapeningscommis sies en -conferenties van de vooroorlogse Volkenbond opgedaan om zich aan veel illusies over te geven. We leven helaas! veeleer in een tijd van een bijna gren zenloze herbewapening. We kunnen ons indenken, dat als de twee blokken even sterk zijn, het ogenblik kan aan breken. dat men over een gelijktijdige, wederzijdse, evenredige, scherp gecontro leerde beperking van de bewapening gaat praten, en dan zelfs met enige kans op succes. Op het ogenblik verkeren we echter nog in de periode, dat beide par tijen elk sterker willen blijven of wor den dan de ander. En het schijnt dat de economie nog steeds geen grenzen stelt aan deze demonische drift; dat moment moet echter komen en dan, dan pas, staat men voor de onverbiddelijke keuze tussen het doen uitbarsten van een gewapend conflict als laatste kans om de tegenstander te verslaan en de ontwapening, welke de economische in eenstorting moet voorkomen. Maar in Parijs zijn het nog slechts woorden zon der veel diepgang en achtergrond ge weest. VEEL ingrijpender is een ander ver schijnsel, dat zich op deze zitting heeft geopenbaard. Men spreekt over de Assembleé van het Arabische verzet. We geloven, dat deze omschrij- ving veel te nauw is genomen. Zeker, de Arabische wereld heeft veel van zich doen spreken; maar als men de debatten en vooral de stemmingen wat nader be- schouwd, komt men gemakkelijk tot de conclusie, dat een derde wereld (met te verwarren met de beruchte derde weg) zich heeft vertoond: de wereld van alle volken, die anti-kolonialistische neigin- gen hebben; de wereld van die volken, die in het verleden, vaak een tamelijk ver verleden, of nog i'n de nauwelijks achter ons liggende jaren koloniën zijn geweest en onder Europese heerschappij hebben gestaan. Het merkwaardige was. dat bijna voortdurend bij de stemming de Arabi sche ende Zuid-Amerikaanse staten tezamen één front tegen enerzijds de voor of tegen stemmende Westerse en anderzijds de tegen of voor stemmende communistische groep vormden. Ideolo gische verwantschap tussen de Arabi sche liga en de Zuid-Amerikaanse lan den of communistische neigingen dier volken bestaan niet; het enige wat hen bindt is de herinnering aan of de nog aanwezigheid van iets, wat op kolo niale overheersing wijst. Dit verschijnsel is waarschijnlijk het meest typische kenmerk van de jong ste Uno-zitting. Op zich zelf versterkt het de communistische invloed niet; wel ver zwakt het de positie en het prestige van het Westen. Wellicht is het een voorbij gaand fenomeen, in elk geval heeft het een schaduw te meer over de Parijse bij eenkomst van de Verenigde Naties ge worpen. En die was op zich al schemerig genoeg. Z. Om. kardinaal van Koeij mocht van Z. H. de Paus een eigenhandig ge schreven brief ontvangen, waarin de H. Vader de katholieken van België bedankt voor hun christeTjk medeleven met de slachtoffers der overstromin gen in de Po-vallei. Niet alleen werd ingevolge het initiatief van het doorluchtig episco paat een bedrag van 150 millioen lire naar het Vaticaan gestuurd, maar wer den verder ook, voor een waarde van 6 millioen B. francs, kleren en levens middelen voor de Italiaanse geteister- den ingezameld. Er waren niet minder dan tachtig grote spoorwegwagons nodig om al deze goe deren naar Italië te zenden. ~,De liefdadigheid van Onze zonen uit België" zo schrijft de H. Vader o.a. „heeft zulk een omvang bereikt en ons zo zeer ontroerd, dat Wij er aan hechte hun persoonlijk Onze vaderlijke erkentelijk heid te betuigen. Kan iets Ons groter troost bieden in een wereld waar zo dikwijls, helaas, haat en geweld hoogty vieren, dan te zien hoe deze christenen uit eigen beweging, zonder zich om af stand of nationaliteit te bekommeren, hun beproefde broeders ter hulp z\jn ge komen?". Ondanks de reeds bereikte mooie re sultaten, wordt de hulpactie voor de slachtoffers van de overstroming nog voortgezet. hier Het bezoek, dat minister Mansholt deze week in Parijs heeft afgelegd, heeft ge leid tot uitvoerige gedachten wisseling met de Franse ministers Pflimlin en Laurens over de integratie van de landbouw in. Europa. Ondlanks het feit, dat het over leg een informeel karakter droeg, kon worden vastgesteld, dat het Franse en Nederlandse standpunt elkaar nog didh- iter waren genaderd dan voorheen reeds is gebleken. Verwacht mag worden dat de Franse regering op R*>rte termijn haar nitnO<U- ging aan de landen van de Raad var, Europa met inbegrip van Oostenrijk, Por tugal en Zwitserland zal effectueren, en dat deze conferentie omstreeks Maarti April van dit jaar Parijs zal worden gehouden. 't Was een hele drukte op de receptie gistermiddag in Carré. Zelfs zijn lievelingshond kwam Alex Wunnink een cadeautje brengen. De jongste kleindochter zit bij de .baas" op schoot. „maar voor die en die en die Misschien waar. maar toch zal iedereen weten, dat „die en die en die" gekomen zijn voor en eenmaal gebracht door Alex Wunnink. Enige uren onafgebroken heeft Wunnink gisteren handen geschud, wensen en ge schenken ontvange.i van honderden uit alle kringen, meer in het bijzonder van het culturele en vermaaksleven als preludium op de huldiging, die hem Zater dagavond wordt bereid. De file van felicitanten werd e"'g® minuten onderbroken voor een groep ki"' deren van elk der scholen van Eilanden" één leerling die ""Uwf hoofdinspecteur van politie P. F®? gekomen was om de jubilaris btl tegenheid te bedanken voor wat u s daan heeft en nog doet voor de 3 het algemeen en de jeugd va".f®Apr ni' damse) „Eilanden" in het blonder. D,c dank vertolkte het groepje 111 matie en met een door een der jongelui gedirigeerd zangstukje. recipieerde. gehouden „hearings ?1J „tting heeft geopenbaard. Als gevolg hiervan is een mee een ieder zijii eigen en samenhang der onderscheidene vraagstukken dieper inzicht verktegej priese beweging in haar schakeringen leiden. Daarbij en in de 'notievenwelKid^^^^ er yan araüstisch streven geen sprake is. der .reuring nopens de besproken onderwerpen dient overleg met G< punten, naarms s contact zal wo n gering nog voort lisati erapport in de zomerzitting van de Provinciale Staten van Friesland tegemoet „'e "concrete puntenr naarmate de regering dit wenselijk Ank met andere instanties contact zal worden opgenomen. Met veel belang stelling wordTvan d® zUde der regering nog voorts ^behandeling yan het decentra- gezien J VM n„, verklaring werd gistermiddag op «mPersconferentie in Leeuwarden afge- leizd dooi' prof. Beel, minister van Bm- "„landse Zaken, mede namens zijn col- LJa's van Justitie, mr Mulderlje en van 0 K- prof. Rutten, met wie hij zich 1 Friesland persoonlijk op de hoogte had gesteld van de verschillende vraagstuk ken met betrekking tot de Friese aange legenheden. De ministers hebben hun besprekingen gevoerd met 40 personen uit het Friese openbare en culturele leven. Onder hen bevonden zich de president van het Ge rechtshof te Leeuwarden, mr R. P. Cle- veringa, de president van de Leeuwarder rechtbank, mr H. W. A. Schipperheijn, dr W. Kok van de Friese Academie, de voor zitters van alle Friese Statenfracties en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Toen een van de journalisten op de persconferentie vroeg, of de ministers de indruk hadden gekregen, dat de eisen van de Friezen zoals in verschillende bla den en in bepaalde kringen wel eens ge zegd is onredelijk zijn, antwoordde minister Beel: „als ons dat gebleken was, hadden we het gesprek niet voortgezet". Opnieuw is vannacht een van de oude pakhuizen op het Prinseneiland te Am sterdam een prooi der vlammen gewor den. Om goed twee uur ontdekte een politie-agent op rijn surveillance vuur op de eerste etage van het pakhuis der firma C. Servaas Jr, Prinseneiland 11, waarin vlas, houtwol, alpengras, zeegras, kapok, wolraap en andere fel brandbare meubel- fournituren waren opgeslagen. In minimum van tijd was de brandweer gewaarschuwd, maar toen die de zaak 'n poosje had bekeken, bleek wel, dat de brand uiterst gevaarlijk was en daarom werd tegen kwart voor drie het alarm „grote brand" gegeven. Toen concentreer den zich elf voertuigen rondom het bran dende pakhuis en bovendien werd de drij vende motorspuit „Jan van der Heyden" naar de Bickersgracht gedirigeerd, om als „aanzuiger" te dienen. Het water, dat de brandweer voor de zestien stralen, waar mee zij tenslotte het vuur aangreep, nodig had, moest namelijk van het open water komen, hetgeen gelukkig rond het Prin seneiland in voldoende mate aanwezig De brandweer, die onder bevel stond van de waarnemende commandant, com mandeur D. Doets, slaagde er in de be lendende percelen voor het overslaan van brand te sparen. Hetgeen op zichzelf al een prestatie was, want spoedig nadat de brand ontdekt was, sloegen de vlammen reeds door het dak. Het vuur moet dan ook reeds geruime tijd, voordat het ont dekt werd, aanwezig zijn geweest, zodat het zich een weg naar de zolder kon ba nen. Een fantastische vonkenregen woei bij herhaling over het eiland. Tegen kwart voor zes kon comman deur Doets melden: „brand meester", hetgeen echter geenszins betekende, dat het werk van de brandweer hiermede ten einde was. Nog urenlang stonden enkele motorspuiten, een gereedschaps wagen en een personenwagen, bij het pakhuis, dat van binnen uitgebrand is. Ook de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden" was nog lang ter plaatse j om te helpen bij het nablusstngswerk. De geneeskundige dienst heeit vier brandweerlieden behandeld, die last had den gekregen van de enorme rookont- Toen de gebeurtenissen van 16 Novem ber ter sprake werden gebracht, werd gezegd, dat deze kwestie geheel buiten de besprekingen is gehouden. De minis ters hebben niet de indruk, dat er een kloof is ontstaan. Wat het Fries in de rechtzaal betrett gaf minister Mulderlje te kennen, dat in dit opzicht niet aan het Friese streven tekort is gedaan. Tenslotte werd de regionale omroep nog ter sprake gebracht en van de zijde van de journalisten werd gezegd, dat deze omroep haar taak met kan vol brengen, door de slechte ontvangst en de korte zendtijd. Minister Rutten merkte op, dat ook deze kwestie in de afgelopen dagen uitvoerig is besproken. De weg zal zijn, dat tussen de voor standers in de betrokken provincies ste vig contact wordt gelegd. De regering wacht dan af en wenst niet praematuur maatregelen te nemen. De ministers, die Woensdagavond te Leeuwarden arriveerden, zijn gistermid dag om half vijf weer per trein vertrok ken. Zij hadden Donderdag een bezoek gebracht aan het koor van de Grote Kerk, aan de provinciale bibliotheek en het kanselarij gebouw. Minister Rutten heeft voorts Vrijdagmiddag nog een kort be zoek gebracht aan het Fries Museum. De N.V. Mij. tot Exploitatie der Ver. Majanglanden heeft per 31 December j.l. totaal verkregen 9863 (jt. koffie. Zoals bekend, loopt het boekjaar van de maat schappij tot ultimo Maart. In de nog res terende maanden van het thans lopende boekjaar wordt echter nog weinig koffie verwacht. In het boekjaar 1950/1951 is totaal 12.672 qt. verkregen. De rubberoogst in December bracht op 147.906 kg-, waarmede de productie van Maart t'rn December is gestegen tot 1.233.362 kg. tegen 943.685 kg. in dezelfde periode van het vorige boekjaar. Door de Vereeniging voor den Effecten handel (bedrijfsgroep effectenhandel) wordt medegedeeld, dat de termijn, ge durende welke toetreding 'tot het door de regering der Republiek Peru gedane aan bod t»t schuldregeling mogelijk is. is ver lengd tot 31 December 1952. A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6