Nieuws uit STAD en OMTREK Noorse Sinterklaas ging in het cachot Wij Etaleren MIJN EERSTE PRAUWREIS Zure bommen in het oerwoud Kethelse Land- enTuinbouwbond kreeg eigen vaandel LAATSTE BERICHTEN Marijke aanvaardde het kleinste klokje van „dankcarillon" Op zoek naar bodemrijkdoiiimen r Kon. Paar in Londen Goedgeefsheid gestraft Recruten-retraile J NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VLAARDINGEN Lawine van gastvrijheid Klinkende plechtigheid op Soestdijk DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 PAGINA 2 Valse naam FILMAVOND VOOR NATUUR- BESCHERMING AFHALEN BUSSEN CARILLON COLLECTE ORANJEHOTEL ALBERD1NGK THIJM VOOR O. N. I. VIERSPELENKAMP DE KLOKKEN ACTIE VOOR AMERIKA WETH. v. d. KRAAN HAD INSTORTING ASTRA, UNIQUE EN COBALTGOUD - BURGERLIJKE STAND PASSAGIERSSCHEPEN GEEN EERSTE PAAI, geslaagd. Baron en baronesse van Yetembe Olif anten jager en verpleegster Pioniers Samba uit Brussel Stilte op het water IV DRIEBANDEN EERSTE KLAS VERSCHILLENDE OPSPORINGSMETHODEN Het personeelsvraagstuk in de Geophysische exploratie De ontwikkeling van de methoden :\ED. vrachtenmakkï Dc.^e eeuw grote uitbreiding De eisen voor de ingenieur -ft Hoe welgezind mr P. B. Cos, de kantonrechter, de journalisten is, bleek gisterenmorgen bij de uitspraak van het vonnis over de radiozegels. Met grote schuchterheid had een der vertegenwoordigers van het „genus irritabile" aan de deurwaarder gevraagd, of hij de Kantonrechter wilde verzoeken het vonnis langzaam en duidelijk voor te lezen. Meestal immers, blijven des Kantonrechters overwegingen binnensmonds, omdat zij weinigen interesseren. Maar gisterenmorgen was dat anders. Met een rustige duidelijk heid bracht mr Cos het werk van zijn overpeinzingen en navorsingen naar voren en geen journalist, die te klagen had. Hulde Omtrent de principiële kant van deze zaak publiceerden wij gisteren reeds uitvoerig. Nog niet ter sprake kwam toen het bijzondere geval van de heer Hoogendijk. Deze had immers verouderde zegels geplakt. Daarom was hem een luistervergunning botweg geweigerd. De Kantonrechter achtte dit juist, want H. had maar goede zegels moeten plakken. De directeur-generaal van de P. T. T. heeft de bevoegdheid het type van de te plakken zegels vast te stellen. De kantonrechter wilde buiten de strafzaak houden de vraag, of het juist was, dat oude zegels niet meer inwisselbaar waren. De radio, die in beslag genomen werd, kon worden teruggegeven. Daar stond dan de Noorse Sinterklaas. Een grote, goedige man rustig, alsof hij na gedane arbeid toe was aan een wel verdiende sigaar en pantoffels. „Openbare Dronkenschap en verstoring van de open bare orde" stond er achter zijn naam op de rol. Hoe was het mogelijk? De Rotter damse adjudant van Politie P. J. Clarijs trad' op als tolk. Er zit een komische kant aan zo'n zaak met een tolk. Terwijl de edelachtbare heren noch het publiek veel begrepen van wat er gezegd werd. babbel den de verdachte en de tolk met elkaar als over een uitermate genoeglijk onderwerp «r. de tolk, die zijn taak zeer gewetensvol opvatte, probeerde de Noor met mimiek •n imitatie van gezelligheid duidelijk te •laken waarvan men hem verdacht. „Vraag hem eens wat hij gedronken had", vroeg mr Cos. Volgde een gezellige kout in het Noors, waarin we „brandy" en „jenetver" ver staan. „Nee, geen brandy en geen jenever. Alleen maar bier." De tolk trekt een gezicht van: „Vertel tnlj nou wat", maar de Noor blijft bij zijn standpunt. „Hoeveeel glazen?" Opnieuw, nu wat zakelijker een praatje over de onderdeur. „Zes tot acht glazen". „Had hij geslingerd en was hij tegen de ruit aangevallen?" „Nee, hij had .suikergoed gekocht voor drie kleine meisjes." Dan komen de twee verbalisanten, de agenten N. en F. Zij waren op weg geweest naar Wilton en hadden op het Rubensplein e enoploop gezien. K. hing tegen een ruit en er waren tientallen kinderen om hem heen. „Was hij lastig?" „Nee, hij was niet lastig, maar omdat Wilton elk ogenblik uit kon gaan, had men hem mee genomen." Zo werd K. voor drie uur in het cachot gezet. Toen hij er na drie uur weer uit kwam en weggebracht was naar het schip had de kapitein, daarvan allemaal lelijke dingen via een derde aan de agent W. laten zeggen. Ook had hij geweigerd de 20 transportkosten te betalen, welke bij politieverordening voor deze diensten ver plicht zijn. De strafmaat was 30 of 12 dagen. Via de tolk liet verdachte weten, da: hij al eerder 20 had moeten betalen. Het gelukte na enige tijd om hem duidelijk te maken, dat die 20 voor dienstbetoon en die 30 voor straf waren. Hij wenste niet in hoger beroep te gaan. Daarmee ging de Noorse Sinterklaas af; slachtoffer van zijn goedgeefsheid t.o.v. de kinderen, want waar zouden de kin deren anders op afgekomen zijn dan op het suikergoed? Bijzonder onsympathiek noemde de kan tonrechter het optreden van de matroos A. J. M. de V., die met twee minderjarige meisjes in een portiek aan de Lange Haven zich had opgehouden en aan de verbalisant een valse naam had opgegeven. Het was nogal geraffineerd, want een aantal gege vens klopte en andere weer niet. Voor het zich ophouden in het portiek vroeg de ambtenaar 7,50 of 3 dagen, voor het op geven van de valse naam 25 of 10 dagen De Kantonrechter deed van het eerste een rijksdaalder of een dag af, maar veroor deelde voor het tweede conform de eis. F. I. Z.-G., geboortig uit Wenen had haar dochter niet naar school gestuurd. Hoe kon dat ook. Zij moest al om 6 uur 's mor gens in het Hoofdbureau van Politie zijn om de boel schoon te maken en haar man ging om 7 uur de deur uit. Ik kon er niet achterheen zitten. Ik heb iedere avond ge zegd, dat zij naar school moest. Toen stootte mr Cos op een van die grote pro blemen van de moderne opvoeding en zelfs van zijn eigen ambt. Het probleem van de straf. Wat deed zij om haar wil uitgevoerd te krijgen? Ze hield het kind wel eens in huis voor straf. Hoewel ze toch nooit op straat liep, want er was op het meisje niets aan te merken. Of ze dan nooit het zakgeld in hield. Nee, want toen had ze nog geen zakgeld en nu ze in een dienstje was, kreeg ze dat wel, maar een moeder kon nu toch geen geld meer gaan inhouden, omdat het meisje vorig jaar niet naar school ging. De Kantonrechter trof echter in het ver baal de aantekening, dat zij ook nog ergens De Stichting Natuurbescherming Schie dam geeft op 13 Maart een filmavond in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap. Simon de Waard de vogel- kundige vertoont door hem zelf opgeno men films: Zwerftochten over de hoge Veluwe^ moerassen en plassen in Noord West Overijssel, de velduil, de vinken- baan en strand en was op Texel. De twee eerste en de laatste films zijn in kleuren. De avond is in Irene. anders geholpen had. Dat was vrienden dienst geweest. „Ja, maar ze heeft toch een paar schoenen daarvoor gehad", vond mr Cos. Kot-t en goed. Het werd 5 of 2 dagen, terwijl b" of 2 dagen werd ge vraagd door mr Lohmann, de Ambtenaar van het O.M. „Daar zal ik hard voor moe ten werken in het Hoofdbureau", was het laatste commentaar van verdachte. A. W. v. d. L. was een snaak. Die had door te veel links te rijden een aanrijding veroorzaakt en daarbij had hij met de aangeredene de schade sam-sam willen doen. De aangeredene voelde hiervoor weinig en belde de politie. Zo kwam een proces-verbaal. V. d. L. kreeg 3 of 1 dag. Maar wat nu met de ander? Gaat u maar eens met hem praten, dan telt u alles samen op en probeert u tot een schikking te komen. Daar voelde v. d. L. niet voor. Hij wilde weten, of de ander nog iets tegen hem kon doen. „Hij kan U de deurwaarder aan huis sturen", meende mr Cos. Kreeg hij dan tevoren nog een waarschuwing? Dat kon niemand zeggen. „Gaat U nu maar praten", moe digde de Kantonrechter aan. „Ja, maar als hij het op zijn beloop laat. ga ik er niet over praten. Dat kan me alleen meer kosten. Alhoewel, als die deurwaarder komtMag ik nog iets vragen?" Ja dat mocht hij. „Hoeft hU dus niet te waarschuwen?". „Nee, dat hoeft niet". „Ik denk, dat ik het toch maar op jqin beloop laat", mompelde verdachte, terwijl hij de zaal verliet, de heren aan de an dere kant van de tafel In een opkomende lachbui achterlatend. Hedenmiddag om half 4 zou op de Broersvest het Carillon, dat propaganda maakt voor de klokken-actie, op de Broersvest. arriveren. De bussen voor de collecte kunnen Vrijdagavond tussen 7 en 8 uur afgehaald worden bij de V.V.V.- kiosk. Ds G. Bos heeft in Maison Westhuis een spreekbeurt vervuld over zijn er varingen in het Oranjehotel, de gevange nis te Scheveningen. Deze spreekbeurt werd gehouden voor de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen en het Voor malig Verzet Nederland. Ds Bos was ge vangenis-predikant in de Scheveningse strafgevangenis, toen de Duitsers ons land binnenvielen. Hij is in de gevange nis gebleven en heeft de gevangenen, die ter dood veroordeeld werden, bijgestaan in hun laatste ogenblikken. Van een matig regiem in het begin, werd de ge vangenis langzamerhand de verschrikke lijke plaats, die in de annalen van de Nederlandse historie bekend zal blijven. Op eenvoudige wijze heeft spr. de ge beurtenissen, vooral rond het eerste Geuzen-proces verteld. Onder leiding van Pater Koning zal op 23 en 24 Februari een retraite wor den gehouden voor degenen, die voor de militaire dienst gekeurd zijn. Dit militaire weekend wordt gegeven in het Kajottershuis, Nieuwe Haven 121 Zaterdagmiddag van 4 tot 8 uur en Zondag van 7 uur (H. Mis) tot 4.30 uur. Alleen meebrengen rookgerei en een goed humeur! Deze week de laatste gelegenheid om zich op te geven, tl kunt dit doen aan het buffet Kajottershuis Nieuwe Haven of schriftelijk aan de pastorie Franken land. KAP. 3. G. v. DIJK. Voor het mandoline-gezelschap O.N.I. is de R.K. Gemengde Toneelver. Alber- dingk Thijm opgetreden met. het toneel stuk „In een andere wereld", dat onder leiding van de heer Jo van Slobbe werd uitgevoerd. De directeur van O.N.I., de heer J. G. Hakkert, opende met een woord van welkom de avond en onder zijn leiding speelde het Hakkert-ensemble de muziek tussen de bedrijven. De bezoe kers waren over de opvoering 2eer tevre den. Na afloop is er gezellig samenzijn geweest. De strijd in afdeling C om de eerste plaats is door Wasman niet gewonnen kunnen worden. Hij moest tegen Seger de punten delen. Cadre 100 100 Libre 150 150 Een-band 30 30 Drie-band 20 20 Opvallend zijn de mooie series in de een-band-stoten. Ook opvallend in minder goede zin is het aantal beurten om de 20 drie-banden vol te krijgen. Al zijn er dan al twee finalisten be kend. de spanning is nog niet uit de Vier- spelenkamp, want niet alleen moet in af deling B de eerste nog definitief worden aangewezen door het beste spel, maar er is nog steeds de strijd om een plaats in de eindstrijd tussen de tweeden. Immers de best geplaatste tweede van de drie af delingen mag met de matadoren strijden om het zilveren biljart. Gisteravond werden de volgende par tijen gespeeld: Seger—Oost veen: 8—2. „Vanaf de oudste tijden hebben in ons land de torenklokken uit drukking gegeven aan de levens ervaringen van ons volk. Hun bronzen stemmen hebben geklon ken bij oorlog en vrede, bij ram pen en op dankdagen, bij geboorte, huwelijk en sterven. Het is daarom een zinvolle ge dachte geweest het Amerikaanse volk een klokkenspel aan te bie den, opdat het vanaf het grote gebouw in Washington tot in lengte van dagen zal getuigen van de gevoelens jegens het volk van Amerika en zijn strijdkrachten, welke het Nederlandse volk beziel den op het. uur der bevrijding. De tijd is sindsdien voortgegaan, maar de herinnering aan dat uur is blijven voortleven in ons hart. Laat deze klokken daarom ook uw tolk zijn; dan zal mede door uw bijdrage het symbool, door Hare Majesteit de Koningin aan te bie den, in korte tijd tot werkelijkheid worden en zullen de Nederlandse klokken hun melodieën doen klin ken over Amerikaanse bodem, aldus een bijdrage leverend aan de versterking van de banden tussen Amerika en Nederland". (w.g.) Mr J. W. PEEK. 100 79 150 120 30 18 20 13 11 11 27 27 14 14 76 76 31 21 21 25 10 12 2 2 9,09 7,18 5,55 4,44 2,307 1,285 0,236 0,171 Gisteravond na afloop van een ver gadering van de Commissie Grondbedrijf is wethouder v. d. Kraan onwel gewor den. Waar de dokter absolute rust heeft voorgeschreven, is de wethouder in het Gemeente-Ziekenhuis opgenomen. Advertentie Drie gloednieuwe décors op fraaie modellen, Vazen - Schalen - fSon- bonnières - Blöemmandjes enz. 100 100 11 27 9.09 100 47 11 12 4.27 150 150 27 24 5.185 150 96 27 11 3.55 Eén-band 30 30 23 7 1.304 30 27 23 6 1.173 Drie-banden 20 12 32 3 0.375 20 20 32 3 0.625 Barvoet»—v d. Maarel 8- -2. 150 150 26 24 5.76 100 97 26 19 3.73 200 84 14 40 6.— 150 150 14 56 10.71 Eén-band 30 30 11 12 2,727 30 14 11 6 1.272 Drie-banden 20 20 39 3 0.512 20 10 39 2 0.265 In de namiddag gingen wij ergens hout laden. Terwijl kapitein Thys het aantal stère hout telde, waarna de eerste stobben aan dek neerbonsden, van de wal over de zwiepende loopplank naar het schip gedragen door de bemanning, gingen wij op de fiets kennissen opzoeken van de familie Thys, eên kilometer of twaalf het binnenland in. Op Zaterdag en Zondag a.a. worden de laatste partijen van de voor-wedstrijden afgewerkt. Daarna begint op Maandag dé eindstrijd. Deze wordt Dinsdag voortge zet. Op Zondag 24 Februari wordt dan op één biljart de finale gespeeld. Om 5 uur tussen 3 en 4 en om 8 uur tussen 1 en 2. GEBOREN: Theodorus M. A. z. van J. van Meeteren en Th. W. J. Hendriks; Maria, d. van L. den Houting en A. C. de .Tager; Dominicus H. M„ z. van H, J. Ebbelinghaus, ook wel genaamd Wirxel en G. Th. Gordijn; Petrus H. M.. z. van N. A. van Leeuwen en M. A. IJdema; Cornelis F„ z. van F. C. P. Bruinsel en C. M. van Krieken; Hubertus J. A„ z. van W. Feelders en P. G. Wigmans. OVERLEDEN: S. Haugebo, 26 j. Bonaire, W. Indië n. Amstm., 13 op 630 mijl 2.W. v. Ouessant. Indrapoera 14 v. Rottm te Djakarta vervv. Johan van Oldenbarnevelt., Amstm n. Sydney, 13 op 170 mijl N.O. v. Diego Garcia, oranje 14 v. Djakarta te Amstm. Oranjestad 14 v. W.-Indië te Amstm. Rijndam, N. York n. Rottm, p. 13 (nam.) Scilly. Sibajak, Wellington n. Surabaya, p. 13 Cairns. Waterman, Amstm n. Kaapstad, p. 13 (33 u.) Ouessant. Willemstad 13 v. Aruban. Maracaibo. Zuiderkruis, Rottm n. Halifax, p. 13 Kaap La Hague. DAOBIAO AOOA SCHIEDAM E* OEASTAtK,* 74ste Jaargang No. 21770 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd ih het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele ko om breedte 0.30 per millimeter hoogte. 3" contract gelden lagere tarieven, wélke v admi istratle of bij de erkende e-bureaux verkrijgbaar zijn. ,-nen (kleine ad verten tiëtltot 20 oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. AUe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J, M. Hazeïzet. Sinds enige jaren was er in de Ke thelse Land- en Tuinböuwbond een ver langen om een eigen vaandel te bezitten, niet zozeer om te voorkomen, dat men jaarlijks zich moet aansluiten 'bij een vreemd vaandel in de boete-processies te Heiloo, maar veeleer om een symbo lisch teken van de bloeiende verenigings- geast dicht bij het altaar te kunnen plaatsen op de hoge kerkelijke feestda gen. Tenslotte zette men door en besloot „vaandelschiapjes" gratis Uit te besteden. Met de opbrengst hiervan en die van- diverse giften kon men het langbegeerde processie-vaan tenslotte aanschaffen. De Zeereerw. Heer Pastoor v. Kampen wijdde het gisterenavond op liturgische wijze in, onder grote belangstelling van de leden. De heer L. Lansbergen feliciteerde zijn vereniging met dit kostbaar bezit en legde tevens uit waarom de St. Li* dwina-afbeelding zo karakteristiek was voor de afdeling Kethel. Zij is onze eigen Schiedamse Heilige, die zeker een goede patrones en voorspreekster wil zijn van de naburige boeren en tuinders Hoe vaak zal zij misschien niet ove- onze wellanden gewandeld hebben, daar haar familie uit ons dorp afkomstig wasl De heer Ammerlaan. vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur, sprak de wens uit, dat deze heilige, zo treffend op het vaandel afgebeeld, 'n voorspraak zou zijn voor de leden, die in de laatste jaren voor zulke grote problemen en moeilijkheden zijn komen te staan. Hoe wij ook ons best doen. zo zeid® hij, wij kunnen niets bereiken zonder kracht en genade vgn hierboven. Het L. T. B.-vaandel is vervaardigd door het kunstatelier ,,Deo Vocare" dei- paters Benedictijnen van Egmond Bin nen. Het is een vierkant roodbruin doek, waarop Sinte Lidwina op kunstzinnige wijze staat afgebeeld in een fijn blav.w k.eed met twee engelen aan weerszijden boven haar. die met een krans van ro zen haar willen kronen. In haar linker hand houdt zij het kruisbeeld vast. Ge heel bovén bevindt zich de naam van de vereniging en onder aan het doek ziet twen- boven het wanen van Kethel en Snaland de datum van oprichting. Vervolgens vulde de heer H. Ph. Greu- ler de avond met zijn vlotte en diep ka tholieke lezing óver de verhouding van oudevs ên kinderen en hun toekomst. Psychologisch en eenvoudig van taai zette de spreker uiteen wat het huwe lijk was en hoe de voorbereiding moest zijn, loste velé moeilijkheden op wat be treft de opvoeding der kleinen en het toezicht op de groteren, gaf wenken hoe men zich had in te stellen tegenover het gezin en bracht zijn aandachtige hoorders tot de nijpende vraagWal moeten onze kinderen worden? Hoewel hij pleitte voor het bureau van beroeps keuze. waarschuwde hij ervoor, dat tneh niet moest denken, dat deze instelling steeds de juiste beslissing kan geven. Vooral de ouders moeten hier met ver stand en beleid de kinderen helpen bij de juiste keuze. Hierbij kun non het on derwijs en eigen organisatie zeker een helpende hand bieden. Het is de inlicht van de organisaties klaar te staan voor de leden en de kin deren der leden. Zij hebben de zorg de plattelands-zeden en tradities in ere te houden en de nu niet mêer te ontkomen induustrialisatie niet zomaar over zich heen te laten gaan. maar deze „op te wachten" en te „ontvangen". Tenslotte eindigde de heer H. Greutêr met de woorden de kinderen te willen zien als zipgende zielen, ontvangen van God, maar vooral ook..., voor God. Namens alle aanwezigen dankte de voorzitter de boeiende spreker en zeide er van overtuigd te zijn, dat zij allen veel goeds mee naar huis zouden nemnen, en ook vèel hi'ervan in de praktijk zou den brengen. Met de Christelijke groet werd deze kleine feestelijke bijeenkomst gesloten. De vurige wens van bouwpastoor de Bot is hedenmorgen niet in vervulling gegaan. In verband met de weersom standigheden is nl. ihet slaan van de eer ste 'jfaal van d-e St. Willibrorduskerk niet doorgegaan. Nog even afwachten was vanochtend de order. ENKEL GEBROKEN. Dinsdag gleed de 65-jarige P. Snel, wonende te Maassluis, bij zijn werkzaam heden op een bouwwerk aan'd'e Van Limhurg-Stirumstraat alhier, uit, waar bij hij zijn linkerenkel brak. S. is per ambulance-auto naar het ziekenhuis al hier overgebracht. Bij de gehouden Practijkexamens slaagden van hier voor: Nederlandse Handelscorrespondentie: d i edames U. Edel, Sj. Kisch, P. J. Luyk, C. Oostdijk, J. M. J- Suyker en de heren J v. Haren, A. Jacobs, J. Smit en A. Struys. Duitse Handelscorrespondentie: de heer J. M. Eijkelenboom. Engelse Handelscorrespondentie: de heren M. J. Juirnelet en J. Verhagen. Boekhouden: de heren B. Gelder en B. v. Tienen. UITVOERING CENTRAAL TONEELGEZELSCHAP. Het Centraal Toneelgezelschap zal ook cl'it jaar weer een uitvoering verzorgen. In Mei zal onder leiding Van Willem v. d. Loos in de Stadsgehoorzaal een opvoering worden gegeven van „De Rode Pimpernel", geschreven door mr Plan ten. Haring aanvoer in i95i. De Vlaardingse harlngsx-hepen hebben in 1951 in totaal aangebracht 186.279 kantjes haring (uitgezonderd verse ha ring) tegen vorig jaar 165.820 kantjes. De VL. 203 Ijad de hoogste aanvoer met C706 kantjes. KLOKKEN VOOR AMERIKA. Zaterdag hoopt Vlaardingen een be roep op de ingezetenen te doen ten be hoeve van het carillon voor Amerika. Verder ligt het in de bedoeling in komende weck. O-P de scholen en bij de bedrijven nog inzamelingen te houden voor dit prachtige doel. VLAARDINGS SCHAAKGENOOTSCHAP Door de tienlallen van het Vlaardings Schaakgenootschap werden de volgende wedstrijden gespeeld: E.S.S. 3V.S.G. 2 7—3; Maassluis 3—V.S.G. 3 7% 2%; V.S.G. 3H.V.O. 3 64. V.S.G. 3 heeft thans 7 punten uit 6 wedstrijden. CONCERT WIENER SkNGERKNABEN Op hun tournee door Nederland heeft het beroemde koor van de Wiener S5n- gerknaben Dinsdagavond in de stamp volle Grote Kerk een concert gegeven, waarvan t.en volle is genoten. Op sublieme wijze werden verschillende werken van Schubert, Brahms e.a. ten gehore ge bracht. Tussen de zangnummers door bespeelde de organist, de heer Gjjs de Graaf, het orgel. VERENIGING VEILIG VERKEER Gisteravond hield de afd. Vlaardingen van de V.V.V. een druk bezochte bijeen komst in „De Oude Markt". Onder lei ding van de. politie werd een spannende hersengymnasliekwedstrijd gehouden tussen chauffeurs van de Shell en de Sunlight-fabrieken. De eersten wonnen met het hoogste punten-totaal; de laat* sten met het hogste aantal punten indi vidueel. De voorzitster der V.V.V., mevr. KosterVan Roon, bracht hulde voor de prachtige samenwerking met, de politie autoriteiten. Tenslotte werd de film ver toond „Een race naar de roem", een weergave van de T.T.-raee op het eiland Man. SPELREGELTEST Woensdagavond vond in het. clublokaal Hoogstraat 202 een voortzetting plaats van de juniorencompetitie op spelregel - gebied. Fortuna, V.F.C., De Hollandiaan en Zwaluwen, kwamen tegen elkaar uit om te kampen om de C.O.V.S.-wissel beker. De stand van deze competitie is: Naaldwijk 72% pnt.; Hoek van Holland 64; 's-Grav. Sportver. 61; 's-Gravenzande 47% punt. Woensdag 26 Maart is de laatste avond met H.V.O., D.V.O., R.K. W.I.K. en Vlaardingen. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. Op Zondag 17 Februari zullen in bij zondere gevallen dienst doen: dr G. J. Bos, Hoogendorplaan 175a, Teief. 4200, dr L. v. d. Molen, Schiedamseweg 108, Telef. 3586. Geopend: Apotheek J. Backer, Hoog straat 228, Tel. 2162. Alleen was ik zeker het „huis" voorbij gereden, want het was slechts een iets betere editie van een negerhut, maar nau welijks hadden de twee kinderen van de kapitein hun fiets neergezet of we werden bedolven onder een lawine van vriende lijkheid, een dermate ratelend snelvuur van enthousiasme, een zo verrukkelijke hoop Limburgs Vlaams, dat men de om geving, de woonkamer, vergat. Madame Aerts was een klein, uiterst be weeglijk, heel jong madammeke, short wave, daaronder een paar grote ogen, waarvan je nooit wist of ze je voor de gek hielden of niet; ze danste nu al twee- en-twintig jaar door de wereld, kende de Congo van vroeger, was thans vier maan den terug als „colon". Ieder, die op zichzelf, dus buiten een sociëteit, iets in de Congo begint, is een „colon", een kolonist. De familie Aerts zat dus een km. of 12 van de stroom af, de dichtstbijzijnde blan ke zat nog 10 km. dieper het binnenland in, op 28 km. was een post van de Missie, waar twee Belgische paters Montfortanen zaten, dan kwam er heel lang helemaal rfiks; de post vanaf Stan duurde meestal een dag of tien. Misschien dat er nu dichterbij een „bus postale" werd neergezet en dat ze dan ééns in de week een courier op de fiets zouden sturen. Desondanks hadden we in vijf minuten tijd een groot stuk „gateau" voor ons („misschien is 't 'em niet fameus meer, en as ge 'm niet lust...."), een grote ijs koude fles bier, koffie, een of auder zoet drankje, en als we niet zo geprotesteerd hadden, zou de ijskast en heel de voor raad opengemaakt zijn. De wervelwind van gastvrijheid wilde ons in drie minuten heel het huis, de óm- geving, den „bascours" (of achterbuiten) met alle eenden, honden, kiekes en ander snaterend en kakelend gedierte laten zien, wees ons het gat, dat die nacht in het dak was gewaaid (een dak van palmbladeren, een soort plafond erin van palmnerven, die schots en scheef door elkaar lagen), zodat nu al den marsjandies naor de maon dreigde te gaan, toonde ons trots het naamplaatje voor de deur, waarop Yetem be stond. Yetembe was een negerdorp; midden daarin zaten „le baron en la baronesse de Yetembe", colons, die nooit „congé" heb ben of altijd congé. Aerts ging een houtzagerij beginnen, samen met een „associé", die een heel eind verderop nog aan een koffieplantage bezig was. Het geld alleen al voor machinerieën zou er voor een waarde van meer dan twee millioen francs komen werd gedeeltelijk door de associé, ge deeltelijk door weer iemand anders voor geschoten. Het zou twee jaar duren voor ze behoorlijk op gang waren en hun eerste verdiensten binnenkregen. Voorlopig echter woonden Ze nog in dat pottepothuisje, werkelijk alleen maar een hut, die ze van de staat hadden „ge huurd". Er staan namelijk in Belgisch Congo overal z.g. „gite d'étappe's", etappe huisjes voor blanken die op reis zijn. Meubilair is er meestal niet in, de zwar ten onderhouden ze, zorgen dat er even tueel water komt en hout om te koken. Er was een aparte ruimte afgeschoten als magazijn voor de „marsjandiezen". Aerts had namelijk al een aantal werklui in dienst, betaalde die uit, verkocht hun allerlei dingen, die ze nodig hadden: stof fen, sigaretten, zeep, snuisterijen etc. etc. „En 'ier", zei madame trots, ,,'ier zijn mijn serpentenvell'n" en wees op een sta peltje slangenhuiden, de huid van een luipaard. Aerts was een hartstochtelijke jager, had tot nu toe reeds achttien olifanten geschoten (tussen al het Latijn trof me écn zin: „Je bent doodsbenauwd wanneer je oen kudde besluipt en eerst op het ogen blik dat je tegenover 'm staat, word je weer kalm") Blanken zagen ze zelden of nooit; met Kerstmis had madame zo n'n „gateau" (taart) naar de paters gebracht: „Ah jao, die sukkelèrs 'ebben ook nieksken, eejZe was van alles tegelijk, speel de ook voor infirmière. Vooral op creo- lien waren de zieke negers gek, zei ze, „dat ruuken ze graog, eejdan sprieng'n ze wel, 'oor, as ge daor d'r schurft me, iensmeert, maor ze 'ebben 't vreejd graogVerder gebruikte ze nitraat de bismuth „voor den afgank, eej" en had zelfs al een kindje van het „longvuur" genezen. Aerts zelf leek na 14 jaar tropen het tegendeel van zijn vrouw, die ons het was de vierde dag dat ze auto reed maar meteen per jeep naar de plek bracht, waar haar man werkte: een rustige, kalme, niet zeer grote Vla ming, tropenhelm op, jachtgeweer dwars over de rug, gordel met patro nen om, die met de motor net naar huis wilde komen. Hij had een con cessie van 1000 ha, had twee maanden gezocht eer hij een stuk had, dat hem aanstond, sliep op die tocht meestal in het bos. Wanneer hij 20 a 30 M3 goed hout uit de groene woekerende wilder nis haalde per ha, was het een behoor lijke concessie. Dat betekende onge veer 1 °°°m per ha. Hij wees ons enige „deftige bomen, welke minstens 50 cm. moeten zijn, voor ze gerooid worden. Sommige bomen waren tussen de 300 en 600 jaar oud, zei hfj, 20 tot 30 meter op stam, met de kroon erbij een zestig meter hoog.... Hij had thans zijn eerste „brieken" te drogen staan, want ze zouden zich een huis bouwen. Zelf natuurlijk; alles zelf. 's Avonds bleven we er eten. Ze hadden electrisch licht van een aggregaat, een radio, zelfs een platen- wisselaar. Madame bracht op de samiba van de „Boeuf sur le Toit" in Brussel een grote schaal met u raadt het nóóit zure haring binnen. („Wij 'emmen ier alles, eej....") vergezelde ons 's avonds met haar man in de jeep tefug naar- de „Reine Elisabeth". Er waren weer olifanten in de buurt; ze hadden een half bos platgetrapt, verse sporen. Ik wed zeker, dat die beesten hun slurf eens extra hoog hebben op gestoken om die vreemde geur op te snuiven. Want we reden door het geheimzin nige oerwoud in een wolk van dure Franse parfum. Van madame Aerts. die zelf achter het stuur van de jeep zat en wonder boven wonder geen enkele wan kele plank op die fameuze „bruggen" misreed. De andere namiddag kwamen we ter hoogte van Basoko. Basoko ligt aan de monding van de brede Congozijrivier, de Aruwimi. Men ziet het vanaf de stroom niet liggen, maar ik nam afscheid van de familie Thys, klom met bibberende knieën in een.... prauw langszij: een heel oude bosneger met een gescheurd wollen win- tercolbertje aan, een gelapte khaki- broek, in de prauw een emaille pot, een met de poten aan elkaar gebonden kip en een pagaai, zou me in zijn eigen kano wel even aan land zetten. Het water stroomde verschrikkelijk hard langszij, borrelde nog tussen schip en vastgemaakte prauw, toen kapitein Thys sterk vaart verminderd had. Ik dacht aan een heel Artis vol kro kodillen, zag heel in de verte een oever, de monding van die zijrivier, maar duwde toch met de moed der wanhoop af, zittend op de bodem van het prauw- geval, en onmiddellijk ruzie makend met mijn eigen lange benen. En ineens.... stilte. De stilte van het water, waar dwars doorheen nog één keer de bruisende schoepen van de „Reine Elisabeth" braken. En toen niets dan de stilte van het water, en achter mij het regelmatige geluid van de pagaai, nauwelijks hoor baar, die de neger, staande in zijn prauw- steeds weer opnieuw door het water trok. We bleven dicht onder de wal, lianen schoven voorbij, in kreken en stroom- holten klotste het water, een blauwgroen gekleurd klein vogeltje met een lange bek, een klein gedrongen lijf en een kort staartje bleef de geruisloos naderbij schuivende prauw aandachtig volgen Heel in de verte kwam de toren van Basoko, diep in een bocht van de rivier. Men hoorde negers, die hun vislijnen uitlegden, met elkaar praten en de eerste tam-tam klonk heel ver, maar duidelijk over de paarlemoeren spiegelgladde ri vier. Het was een trage, maar onvergete lijke tocht, die stroomop een paar uur duurde, en ik merkte eensklaps hoe ik op dit moment de Congo eerste hóórde, geruisloos, alleen in de oeverholten kloe kend en klotsend, het sissen van water planten, die beefden in de sterke stroom, en verderstilte. Een raceboot knetterde in een grote boog als een razend geworden wesp dwars de stroom over; ze hadden onge lijk. Ze hadden alle ongelijk van de wereld. J. W. HOFWIJK. (Van onze speciale verslaggever) In Paleis Soestdijk zijn wü vanmorgen getuige geweest van een alleraardigste plechtigheid; aandoenlijk en charmant, omdat kinderen er de hoofdrol in speel- hen als de voornaamste figuur. Twee den met het lieve prinsesje Marijke onder kinderen, de achtjarige Maria Behagen uit Soesterberg en de vijftienjarige Rob Veenstra uit Baarn, wier vaders in de oorlog zijn omgekomen, hebben aan prinses Marijke het kleinste klokje aan geboden voor het carillon, dat het Neder landse volk uit dankbaarheid aan Amerika ten geschenke geeft. Prinses Marijke droeg het op haar beurt weer over aan H.M. de Koningin. De kosten van- het carillon, dat een copy zal zijn van het grootste en mooiste dat Nederland bezit, namelijk dat van het stadhuis in Rotterdam, zullen drie ton bedragen. Vrolijk kwam de kleine prinses in een blauw jurkje aan de hand van haar moeder, die in de rouw gekleed was, een der zalen binnen huppelen, waarin in een koningsblauwe cassette, gevoerd met fluweel, lief fraaie klokje op een draag- baartje stond. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. Kortenhorst, sprak als voorzitter van het Landelijk Comité, dat het geld voor het geschenk Inzamelt, er zijn Aan de voor-wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland le kfcs drie banden, die in de B'ljartacademie Don derdag 14, Zaterdag 1». Zondag 17 en Donderdag 21 Februari zullen worden gehouden, namen de volgende spelers deel: De Ruyter (Waalwijk), Born- kamp en Mijnders (beiden Rotterdam), De Jong (Tilburg), Kruythof en Po- peijus (beiden Barclidrecht) en Tour nier i Schiedam). Donderdagavond 8 uur wordt ge speeld; Bornkamip—Kruythof, Mijnders Popeijus en 9,30 uur: KruythofPo- peij'Us. Born kampMijnders. De par tijen hebben een lengte van 30 caram boles. B(j de aanvaarding van het and1' van buitengewoon hoogleraar in ',e Geopliysica aan de Technische IIo{*e7 school sprak ir O. ttoefocd over personeelsvraagstuk in de geoph.vsisc"e exploratie. Uitvoerig weidde spreker daarbij uit over de ontwikkeling van de geomagne- tische, de oudste van de geophysische op sporingsmethoden. Een lawine van pny- si8ohe en mathematische problemen is in de loop van deze eeuw neergestort over de explorator, die eertijds gewend was de aarde haar geheim te ontfutselen met géén ingewikkelder phyawehe Instru menten dan schop, hamer en kompas. In vogelvlucht gaf spreker daarna de ont wikkeling aan van de andere geophy sische opsporingsmethoden. n bad de eerste ontdekking van een ertslichaam langs de geoëlectrische weg plaats. By <je ciuantitatieve interpretatie is de geoëlec. trische opsporingsmethode zeer waarde vol gebleken. De gravimetrlsche opsporingsmethode is voortgekomen uit het. werk van de Hongaarse onderzoeker Baron von Eötvös, die in het eind van de vorige eeuw de lorsiebalans tot ontwikkeling heelt gebracht. Gedurende de eerste wereldoorlog en de eerste jaren daarna, bleef de toepassing van de torsiebalans beperkt tot het gebi/'d ran de Centrale mogendheden. Pas in l.'-x wo„,i thode bekend hij de ROTTERDAM, 13 Februari 1952 II Februari nam.: 1 X 300 tón lood Delft; 250 ton olie l.-varen; diverse partijen zink er» Bydel; 2 X MO ton stukgoéd Amstarr dam; 151 tón Copra Schiedam: too ton Super G-eartruidenberg;; 50 ten kalk Middelburg; 509 ton mais dé Zaan; 632 ton id. Sas van Gent: 265 ton dlv. granen den Bosch. Totaal 42 reizen, 7 vletreizen. 18 Februari voörra.: 112 ton kolen IJsel- stein; 500 ton mangaanerts IJmuiden; 83 ton div. granen Doesburg; 60 ton id. id. Am sterdam; SCO ton tarwe 1.-varen; 100 en 50 ton griend Aardam; 10S en 164 tón ttneits Arnhem; 100 ton zinkerts Maastricht; 501 ton perr. cóke« dén Haag: 300 ton stukgoed Amsterdam. werd de me- aardolie- lïiaatschaappijen. Na r.wu is cie torsie balans geleidelijk aan verdrongen door de gravimeter, een instrument waar mee de versnelling van de ztvaartekracht w'Ordt gemeten. De top van deze explora tie activiteit werd bereikt in 1945, toen alleen al in de Vet. Blaten meer dan 160 gravimetrigche explorgtjcgroepen aan het werk waren. De jongste en tegelijkertijd de belang rijkste van de geophysische opsporings methoden is de seismische, waarbp een lading springstof in de bodem tot ont ploffing wordt gebracht en de hierdoor opgewekte elastische trillingen worden geregistreerd. Hierbij onderscheidt men de refractie- en de reflectie-methode. De refractiemethode ig aanvankelijk ontwik- keW reflectiemethode is van Amerikaanse bodem. u veUW heeft dus een zeer ster- KCophvsisih'ng ,plaats gehad van d£ e epsporingsmethoden, ook kwnm A aa"Ial' dat tot ontwikkeling riin'<T P)aa('bij kwam ook een uitbrei- ,"'s„ van de bedragen, welke jaarlijks fan ."e geophysische exploratie ten koste werd gelegd. In 1950 werd alleen al door "e öhe-industrieën in de Ver. Staten >^eer dan twee honderd millioen dollar voor de geophysische exploratie uitgege- ven Voorts is er een uitbreiding in de veelheid vah mineralen vloeibare mine ralen, ertsen en niet-metallische vaste uiineraJen hij de opsporing waarvan de geophysische techniek een rol speelt. Alleen ul in ons mineraal-nrme hetler- 'and zijn de geophysische opsporingsme thoden toegepast bij de opsporing van aardolie, de exploratie van steenkool, de opsporing van anhydriet, de exploratie naar kellcem, en loodzlnkertsen en bij het onderzoek naar zoet water. Vervolgens behandelde spreker het probleem, aan welke eisen degenen moeten voldoen, die met de interpretatie van geophysische waarnemingen zpn belast. Het is niet doenlpk een figuur te vormen, die de geologische kennis van een mijnbouwkundtg ingenieur paart aan de physische kennis van een na tuurkundig ingenieur. Voor de geophy sische explorator is wel nodig, dat hij voldoende natuurkunde en wiskunde kent om de instrumenten en de inter pretatietechniek, die hij gebruikt, te kunnen begrijpen, hun mogelijkheden en ook hun beperkingen in te zien. Spreker zag voor beide groepe, zowe] de physisch georiënteerde geoloog als de geologisch georiënteerde physicus, een plaats in de geóphysische exploratie. De vorming, aldus besloot spreker, van een figuur, die zowel dé geologie als do wis- cn natuurkunde in voldoende ster ke mate zou beJieergen, is een behoefte, welke de laatste tijd in het exploratie* bedrijf steeds sterker naar voren is g®* treden. Spreker achtte het zeer ver heugend, dat thans in Nederland aan deze behoefte van de industrie tegemoet gekomen kan worden door de reorgani satie van het onderwijsprogramma van de afdeling der mijnbouwkunde, welke zich enkele jaren geleden voltrokken heeft. vreugde over uit, dat deze symbolische m het paleis verricht mocht wor- den. Het was natuurlijk onmogelijk h«,fc gèhele carillon dat uit 49 klokken zal bestaan en een gewicht krijgt van onge veer 45 ton mee naar Soestdijk te brengen. Het is aardig dat H.M. het kleinste klokje straks mee naar Amerika zal nemen. Dr. Kortenhorst hoopte in ieder geval, dat met Kerstmis Nederlandse klokken in Amerika zullen luiden, om zó de dank van ons volk te vertolken voor wat Amerika voor onze bevrijding en ook daarna voor ons gedaan heeft. „Ik zal het heel graag doen" "Ik. ,®alw Letgraag doen", ant- wmrn xe Komngin. ..en de tolk het Nederlandse volk. Op heer Knrteuvf' ZoaJs V gedaan hebt niijn- Kortenhorst, wil ik proberen tegen- gemeend1 3 -.uit te dragen> hoe diep gemeend onze dank is Heel ongekunsteld vertelde toen Rob veenstra aan prinses Marijke op liet mooie, bronzen klokje wijzend dat dit het klokje van de Nederlandse jeugd voor Amerika is. „Marijke, wil je op het' Idokje slaan", vroeg hij daarna. En het prinsesje, dat toch nog te klein was om het klokje, dat 2(i centimeter hoog is en nog aitfjd 12 kilo weegt, op te tillen, sloeg er parmantig met een hamertje op. Het grappige getingel bleef enige tijd klinken, want Marijke, die wel even ge schrokken was van het blitxlicht der fotografen, bleef toch een pooftje met het - spelletje doorgaan, ..Moetier, nu U ook eens", zéide zij en !)et barn®rf.1e aan de Koningin. „Kijk Maryke, dit mag je zelf houden", vertelde toen mr Kortenhorst, die met een tuimel- klokje, dat met een koord is beweging gebracht, kon worden, kwam aandragen. En Marijke maar bellen, terwijl Maria en Rob Opgetogen keken naar het koperen tafelbelletje dat zij ais souvenir kregeh. „Daar kan ik Piet ie mee wakker maken" „Dit neem ik mee naar mijn kamer", zeide Marijke al gauw. En even later vertelde zij verheugd: „Daar kan ik Pietie (prinses Margriet) die een slaap kop is, mee wakker maken!" Als eik ander kind vond zij het stilstaan na enige tijd welletjes en zij wilde graag wat hollen. „Nu wat draaien en hollen door de mensen" vroeg zij aan jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, het Tweede- Kamerlid, dat als lid van het comité ook aanwezig was. „Ik ben bijna jarig", wist Marijke ons nog te vertellen, toen een van óns vroeg, wie er gauw jarig was. Het klokje dat gegoten is door Piet er Fritzen te Aarlc-Rixtol, draagt als wand- schrift: „Ik kleinste, het. reinste" en is naar een ontwerp van Louis Meys niet voorstellingen over ons land en Amerika versierd. Daartussen in zijn visjes afge beeld die de verbinding tussen Amster dam en Niéuw-Amsterdam onderhouden. Op het kleinste appeltje van een Oranje- boom staat de naam Marijke. De beeld houwer Van Remmen heeft het klokje gemaakt. Een half uur nadat H.M. de Koningin.' op paleis Soestdijk van haar jongste doch ter Prinses Marijke, het kleinste k okje in ontvangst had genomen van het caril lon. dat de Koningin tijdens haaT bezoek aan de Verenigde Staten zal aan bieden aan President Truman, vertrok het Nederlands Koninklijk Paar preclea elf uur met de regeringa-Dakota van het vliegveld Soêeterbêrg naaf Londen ter bijwoning van de begrafenisplechtigheid, van koning George van Engeland. Da Prins was gekleed in het uniform van vico-adttiiraal en de Koningin droes on der een donkere bontmantel ten mig zwart® japon. Om 12.50 tijd) kwam men op het vlieg bij Londen aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2