Vorstelijke personen arriveren in Londen DAAR GAAT WEER 'N DUIF WAAR DE BREDE STROOM DER MAAS.... sanatogen Nederlands aandeel in Duits Rijnscheepvaartverkeer Dochter draagt bescheidener titel In enkele jaren geweldige Het Apeldoornse doktersconflict ver ander ingen Nederlanders gaan baggeren in Brazilië ZWITSAL Heerlijk voor kinderen De heer C. P. Fluijt 25 jaar bij Philips De camera op 't buitenland v. Persberichten Kindcc HONING SIROOP J UU1\ DERDAG 14 FEBRUARI 1952 PAGINA S Zes eindeloze uren Zwarte stropdassen Zo rouwt dan Engeland, zo rouwt ook Londen. Hoestende Kinderen Een stap per seconde Begrafenis van Koning George VI over Ned. radio Oostduitse regering vraagt vredesverdrag id Driemaal achtereen hoog water Veerdiensten gestaakt WILDE SCHIETPARTIJ OP CRICKETVELD Twee kleuters verdronken BESPREKINGEN KUNNEN WORDEN VOORTGEZET Nog is de „Troon" magische band S H» «SST Vragenuurtje" in de Tweede Kamer Philips, kaas en exportdollars AMERIKAANSE TROEPEN IN JAPAN BLOEMBOLLENTEELT IN SLEES WIJK-HOLSTEIN met commentaar Clericale dwangstaat Tjonge, tjonge Liefde met nieuwe inhoud Harry Prikker. Contract gesloten voor millioenenkartvei Tot diep in de nacht een laatst vaarwel Door MARTIN W. DUYZINGS. LONDEN, Woensdagavond. De queue was drie mijl lang: een donkere, eindeloze, traag- Voortschuifelende reuzeslang van tienduizenden zwijgende mensen. Over Londen ging, guur, de kille adem van een sombere winteravond. De wind joeg, koud en vinnig, langs het ictoria Embankment. Een dun gordijn van ragfijne mist kroop spookachtig omhoog langs de spanningen Van Lambeth Bridge en in de Tliee.ms kolkte wild het vette, grauwe water tegen de donkere kaden. Doch de queue bleef! Zestigduizend geduldige, zwijgende, koppig-volhoudende mensen nog!; «chatte Scotland Yard vanavond laat. Elk uur dat nog volgde totdat, diep in de nacht, Westminster Hall tenslotte voor het publiek gesloten werd, gingen vijfduizend van hen traag de paar treden omlaag naar de zaal waar, een hoge katafalk in het tere, gouden licht van zes weemoedig flakkerende kaarsen, een dode Koning hen wachtte voor een stil gebed en een laatst Vaarwel. Zo, in een imposante file, waarin velen soms meer dan zes uren achtereen Wachtten in de bittere kou, gingen vandaag meer dan honderdduizend onderdanen langs de eikenhouten doodkist van n monarch, wiens karakter vastheid en verantwoordelijkheidsgevoel sterker waren dan zijn afkeer van het felle licht der openhaarheid, dat hij een eenzame buiten zijn familiekring zijn leven lang schuwde. Zeventigduizend Engelsen waren Dins dag al door de hoge zaal in Westminster Hall gegaan, zwijgend, zonder gerucht, gegrepen door de wonderlijke sfeer rond de katafalk. Tegen twee uur in de nacht Pas sloot Westminster Hall, doch van- tnorgen, vóór daglicht al, stond de queue daar opnieuw in de dunne, natte sneeuw Van de Milbank en de Victoria Gardens. Slechts enkele uren later had de file een Mmeting aangenomen, dat Scotland Yard tnoest ingrijpen. Tienduizenden stonden toen geduldig in de rij, die over Lambeth Bridge naar het Albert Embankment aan de overzijde van de rivier leidde en daar zulk een verkeersopstopping veroor zaakte, dat onder meer tal van busdien sten moesten worden gestaakt. Het was toen, dat Scotland Yard versterkingen 'iet aanrukken, die vele duizenden m een hieuwe queue naar Archbishop I ark di rigeerde. waar politiegelu'.dwagens hun tneedeelden, dat het op z'n minst zes uren *ou duren voor zij, twee kilometer ver derop, Westminster Hall bereikt zouden hebben. Doch de queue brokkelde met af: de lueue hield stand. Hij was", zei een fabrikant uit Bristol die vanmiddag naast de verslaggever Voetje voor voetje in de richting van Westminster Hall schoof, ,,hij was een w-rst, die ons vaarwel en een gebed ver dient". De man uit Bristol stond daar vanaf Vanmorgen elf uur. Hij hoopte, dat hij de 8vondtrein van negen uur naar Bristol *ou kunnen halen P"10®6 dan waar zijn dat, buiten de omgeving van Westminster Hall en Lamoeth Bridge deze rouw zich niet met zoveel nadruk manifesteert; het moge juist zijn dat. na de eerste schok. <ïïe° verleden week het anders zo be- driivige leven uit de City leek weg te knhpen de Engelse hoofdstad direct weer terugveerde naar het oude ver- Touwde beeld van stugge onbewogen b°driivigheid waarop destijds zelfs G - ring's Stuka's vergeefs hun bommen smeten.de rouw om het verlies van een geliefde koning, het medeleven met de koninklijke familie heerst overal en hoe diep dat wel zit, blijkt onder mee uit het feit, dat er Londenaars zijn, die de queue, de koude en de vele uren van eindeloos wachten en schuifelen ten spijt, nu reeds twee of driemaal de tocht naar de katafalk in Westminster Hall hebben ondernomen! Het manifesteert zich in andere, kleine dingen. Uw emigration-officer op London Airport, waar vele autoriteiten en tie"" tallen persfotografen juist staan te wach ten op het ogenblik, waarop Dean Ache- son met Truman's vliegtuig de Indepen dence" zal arriveren op hetzelfde plat form waar nauwelijks twee weken gele den. de koning zijn dochter met een ma teloos moe gebaar een laatst vaarwel toe- Wuifde uw emigration-officer droeg een rouwband om zijn arm en hij vertelt u dat hij de ten dode opgeschreven koning Advertentie kunnen 't de ouders zo lastig maken. Zij kunnen 't niet helpen. Verlos hen van die nare kriebel in de luchtpijp en behoed hen voor erger. Geef onmiddellijk de werkzame, smakelijke speciaal voor kinde ren gemaakte die bewuste dag voor het laatst heeft gezien: „He was really a great man, sir" En dan gaat ge door Londen en ge ziet, overal,^ de Union Jack halfstok en ge vindt m haast iedere etalage het por tret van de overleden vorst tegen een achtergrond van zwart en purper; en als ge in deze dagen in Londen een gentle man zonder een zwarte stropdas ontmoet dan is dat vermoedelijk een vreemde ling En intussen treft men in Londen en ginds in Windsor dan de laatste voor bereidingen voor de begrafenis van Vrij dag a.s. Vandaag pas maakte het minis terie van Oorlog het tijdschema voor de begrafenisplechtigheid bekend (van mi nuut tot minuut en 140 mariniers, die de affuit met het stoffelijk overschot van Westminster Hall naar' Paddington Sta tion zullen trekken, worden nu afgericht op een tempo van nauwkeurig één pas per seconde!); en vrijwel gelijktijdig waarschuwde het hoofd van de Londense politie de honderdduizenden, die nu naar Londen komen om Vrijdag een glimp van de rouwstoet te zien: wie niet in de loop van de nacht van Donderdag op Vrijdag een plaats langs de route ver overd heeft, zal waarschijnlijk verloren lopen in een enorme menigte. Die menigte stroomt nü al Londen bin nen. Het wordt van uur tot uur moei lijker in het centrum nog een hotelkamer te vinden en de groepjes belangstellen den voor de hekken van Buckingham Palace en Clarence House, waar koningin Elizabeth nog steeds verblijft, worden voortdurend groter. De wachtenden zagen vandaag hoe de jonge koningin, bleek en zonder rouwsluier, in gezelschap van de hertog van Edinburgh op Buckingham Palace arriveerde, waar zij haar eerste optreden als regerend vorstin minister-president Churchill en enige leden van het parlement, onder wie ex- premier Attlee, ontving. Anderen wachtten uren voor Marlbo rough House, de woning van de 84-jarige Queen Mary, die zoals reeds werd gemeld, Vrjjdag niet aan de begrafenisplechtig heid zal kunnen deelnemen en die van daag haar oudste zoon, de Hertog van Windsor, weükom heette. „Ik ben", had de ex-koning bij zijn aankomst in Southampton tegenover de reporters verklaard, „over de Oceaan gekomen voor de begrafenis van een broer, die ik bemin en bewonder". Zijn (uitvoerige) verklaring, die hij besloot met de woorden „God save the Queen", werd vandaag door het Engelse volk, dat zijn eens zo geliefde Prins van Wales nimmer vergeet, met ontroering en waardering beluisterd. Doch niemand in het groepje der wachtenden maakte een gebaar of verbrak het zwijgen toen, uren later, voor Marlborough House de Hertog, die zijn troon verliet en hem schonk aan een bedeesd en bescheiden man, die geen troon en geen macht am bieerde, haastig en zonder om te kijken uit zijn auto stapte Van de begrafenis van Koning George VI en de daarmee samenhangende rouw- plechtigheden zal de Nederlandse radio 's morgens, 's middags en 's avonds reportages verzórgen. Vrijdagmorgen is er van 10.20 tot 1145 uur over Hilver sum I een reportage van de plechtig heden in Westminster Hall. In deze reportage wordt tevens de gang van de begrafenisstoet naar het station ver slagen. Van half drie tot vier uur is er over beide zenders een reportage van de bijzetting in Windsor Castle. Ook de Nederlandse radio-luisteraars, die ge durende de dag geen gelegenheid hebben de radio-programma's te volgen, zullen door een tweetal avondprogramma's de belangrijkste plechtigheden in gecompri meerde vorm kunnen horen. De eerste reportage wordt van 19.35 tot 20.00 uur uitgezonden in het K.R.O.- programma over Hilversum II en de tweede uitzending is van 22.15 tot 22.1t0 uur over Hilversum I. De Nederlandse reporters zullen voor deze uitzendingen pauw samenwerken met de B.B.C. De reporters, Paul de Waart, Arie Kley- wegt, Guus Weit zei en Herman F elder - hof, zijn Woensdagavond per vliegtuig naar Engeland vertrokken. Herman Fikkert van de K.R.O. zal als contact man met de B.B.C. optreden. Ook zal men trachten de plechtigheden Vrijdag avond, op de avond van de dag der be grafenis, op het televisiescherm te brengen. De N.C.R.V. zal deze uitzending dan verzorgen. Dick Simons van de N.C.R.V.-televisie-staf zal in Engeland trachten van de B.B.C. filmateriaal over te nemen en dit onmiddellijk naar Neder land te brengen. De Oostduitse regering heeft zich giste ren in een boodschap tot de vier bezetten de mogendheden gericht, met het verzoek om een vroegtijdig sluiten van een vredes verdrag „gezien het grote gevaar voor de vrede", dat door de voorgenomen herbe wapening van West-Duitsland wordt ge schapen. De boodschap is gezonden aan de ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie Groot Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk te Berlijn, na een buitengewone zitting van het kabinet waarin premier Grotewohl en de minister van buitenland se zaken Dertinger het woord voerden, al dus het Oostduitse persbureau. Een afschrift van de brief is naar de Advertentie (Van onze correspondent) „Waar de brede stroom der Maas statig zeewaarts vloeit", zingt het Limburgse volkslied. In liet Limburgs verband is de Maas inderdaad een Brede stroom, maar wie in 011s water rijke vaderland meer heeft rond geke ken kan een glimlach niet onderdruk ken Statig vloeien, dat doet de rivier inderdaad, zeker de laatste kwarteeuw, nadat zij door sluizen er. stuwen aan banden werd gelegd. Maar in het don kere jaargetijde kan deze regenrivier zo heerlijk op drift raken Dan wordt zij inderdaad een brede stroom, maar haar statig vloeien wordt tot een snel en driftig stromen. Dit jaar maakt de Maas bet wel een beetje bont. Drie hoogwaterperioden in nog geen anderhalve maand tijds zjjn ook voor deze grillige rivier wel wat erg. Maar het gaat bij de Maas gelukkig snel. Bij Maastricht was Dinsdag het hoogte punt alweer bereikt. Bij Roermond kwam dit Woensdag laat in de avond, toen aan de sluis 18.48 werd gemeten. De rivier wies de laatste uren slechts enkele cen timeters per uur meer, maar bjj Maas tricht ging het ook met de val heel lang zaam. Ook verschillende zijrivieren ken den hoog water. Evenals de Maas grote gedeelten van haar breed winterbed overstroomde, zo had ook de Roer in de streek Zuid-Oostelijk van Roermond vele oeverlanden overstroomd. Bij de snel opkomende hoogwater standen van de Maas dient men rekening te houden met het stroomgebied van deze rivier. Vooral de Belgische zijriviertjes als Semois, ^,a.m Lesse, Vesdre, Ourthe en Ambleve, die veeal door een rotsachtig landschap met ondoorlaatbare bodem stromen, kunnen bij enigszins sterke regenval direct veel water naar de Maas afvoeren. Het zal de meeste Neder landers niet bekend zijn, dat de Maas van oorsprong tot mond een lengte van bijna 900 k.m. heeft en dat zij de neerslag afvoert van een stroomgebied van ."3.000 km2 dus ongeveer.zo groot ais Neder land! De afvoer is in de zomermaanden gewoonlijk kleiner dan 200 m3 per sec. Voor de schippers brengt het varen bij hoog water veel overlast mee Er is de laatste maanden by l}o.°Swaterstanden echter opmerkelijk weinig gevaren. En dat ondanks het feit, dat ook in het boch- tenrijke gebied van Midden-Limburg de laatste jaren verschillende verbeteringen zijn uitgevoerd, die speciaal bjj hoog water de vaart ten goede komen. Even voor de oorlog kwam de verlenging van de voorhaven tot het Julianakanaal te Maasbracht tot stand, waardoor een vei liger uitvaart in de rivier verkregen werd. Het boventoeleidingskanaal tot de sluis bij Linne werd de laatste jaren be langrijk vergroot. Vooral hier was de situatie bij hoog water, zowel voor in- als uitvarende schepen, gevaarlijk. Ver schillende malen zqn er zelfs vaartuigen voor de stuw gezonken. Verleden iaar InNeeV-TanJVS wf™ Bu^enum wi aï„ vaarweg zowel korter als veiliger werd Li04u?gseereoperheeteringen \n bet j-.imourgse op het programma. Tengevolge van de hoge waterstand zijn gisteren de veerdienstenSteijl- Baarlo en Kessel—Reuver gestaakt. Bij de stuw te Borgharen is het water van Woensdagmorgen vier uur tot 's avonds acht uur, twee en twintig centimeter ge zakt. Westduitse regering gezonden vergezeld van een nota met het verzoek om de voor stellen van de Oostduitse regering „in het belang van het Duitse volk" te steunen. De Oostduitse regering „belooft" te te strijden tegen elke opleving van het militarisme, dat Duitsland in een nieuwe wereldoorlog dreigde te betrekken. „Een dergelijke oorlog zou voor het Duitse volk een moordende oorlog betekenen tussen broeders en de verwoesting van Duits land". aldus de verklaring die echter van een ontwapening der Oostduitse strijd krachten met geen woord rept. Tijdens een wedstrijd op de Oval te Adelaide (Australië) waar vele testmat- ches zijn gespeeld, begon een man plot seling in het wilde weg geweerschoten te lossen over het veld. Voordat de spelers tijd hadden zich plat op de grond te laten vallen werd een hunner kapitein Arthur Henderson, dodelijk getroffen en een ander gewond. De dader een jonge Libanees, is gearresteerd. Advertentie. i Zienzeerwatpipsuit? Sanatogen tovert een frisse blos op fletse wangen. Zijn ze vermoeid en prik kelbaar Sanatogen schenkt ze extra kracht en maakt ze weer tierig en gezellig. Blijven ze wat achterop na ziekte? Sanatogen, het heil zame phosphor-eiwitvoed- sel, brengt ze er spoedig helemaal bovenop. Geef 't Uw kinderen. Ze zul len er wel bij varen. U Het zenuwsterkende voedsel Dinsdagmiddag waren drie kleuters van 3 jaar bij de zwaaikom aan het Wil- heiminakanaal te Tilburg aan het spelen t.w. de tweelingbroertjes J. en A. van Z. en het driejarig meisje Elly M. Een van de kinderen geraakte te water en een tweede, dat een poging deed om te helpen, eveneens. Het tweelingbroertje van Adrie van Z. liep naar de ouderlijke woning en vertelde van het ongeluk. De onmiddellijk gewaarschuwde poli tie begon, gijgestaan door de brugwachter terstond met dreggen, doch zonder resul taat. Laat in de avond, omstreeks half twaalf, ontdekte de bewoner van het botenhuis aan de zwaaikom, de heer K. een drijvend lichaampje. Hij roeide er naar toe en haalde het stoffelijk over schot op van Elly M. Van Adrie van Z. had men tot gistermiddag nog geen spoor ontdekt. Het dreggen duurt voort. Dinsdag 19 Februari a.s. hoopt de heer C. P. Fluijt, voorzitter der directie van de N.V. Philips' Verkoopmaatschappij voor Nederland, het feit te herdenken, dat htj 25 jaar geleden bij deze wereld- onderneming in dienst trad. Nadat de heer Fluqt reeds 4 Februari door.het uit bijna 1000 man bestaande personeel van de Verkoop-maatschappij was gehuldigd de eigenlijke jubileum- ior) trouwens al op 16 December 19ol wordt hem volgende week Dins dag in het Ontspanningsgebouw te Eind hoven hulde gebracht door de Raad van Bestuur, terwijl dan ook relaties van buiten het bedrijf gelegenheid hebben hem geluk te wensen. De heer Fluijt, die thans 58 jaar oud is, was op 16 December 1926 tot en met 30 April 1946 op internationaal commer cieel gebied werkzaam in de oudste en belangrijkste industrie-groep „Licht" van Philips. Daarna werd hij benoemd' tot collectief procuratiehouder, vervolgens tot algemeen procuratiehouder om ten slotte te promoveren tot onderdirecteur. 1 Mei 1946 ging hij over van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken naar de toen opgerichte zelfstandige N.V. Philips Verkoop-maatschappij voor Nederland en werd daarmede voorzitter van de directie. De heer Fluijt is tevens concerndirec teur ter coördinering van de gezamen- De Duitse Rijnscheepvaart heeft zich Woensdag in principe bereid verklaard de onderhandelingen met de Nederlandse Rijnscheepvaart over een groter aandeel van Nederlandse scheepsrulmte ln het binnenlandse Rijnscheepvaartverkeer in Duitsland voort te zetten. Vertegenwoordigers van de Vereniging tot behartiging van de belangen van de Rijnscheepvaart hebben te Duisburg hun standpunt uiteengezet ten aanzien van aanvallen in de Nederlandse pers, die de Duitse Rijnscheepvaart de schuld gaven van de mislukking der NederlandsDuit se scheepvaartbesprekingen, welke ver leden week te Oosterbeek zijn gevoerd. De sprekers verklaarden, dat van Neder landse zijde gegarandeerd moet worden, dat het werk. dat na de oorlog is gedaan tot het verdelen van vrachten en verkeer in het binnenland tussen rederijen en particulieren, niet verstoord zal worden. Bovendien moet bij de afspraken met het gebruik der vloten van beide landen en met de algehele verkeerspositie van de internationale Rijnscheepvaart rekening worden gehouden. Anders bestaat het gevaar, dat ook de andere Rijnoeversta- ten met soortgelijke verlangens komen en dat de buitenlandse vloten ten koste van de Duitse Rijnvloot, die door de oorlog sterk heeft geleden, gesaneerd zul len worden. Na afloop van de onderhandelingen tussen de Nederlandse en Duitse minis ters van Verkeer is aan de Nederlandse Rijnscheepvaart een groter aandeel toe gezegd in het binnenlandse Duitse ver keer. De omvang van dit aandeel zou worden vastgesteld door een Gemengde Nederlands—Duitse scheepvaart- en re geringsdelegatie. De Duitse vertegen woordigers van de Rijnscheepvaart ver klaarden, dat de eerste bijeenkomst van deze beide commissies te Oosterbeek alleen geen succes heeft gehad, doordat de Nederlanders van de Duitse delegatie 'een verklaring verlangden omtrent een principieel vrijlaten van het binnen landse Rijnscheepvaartverkeer voor de Nederlandse scheepvaart. Een derge lijke uitlegging van het protocol van Bremen heeft de Duitse delegatie van de hand moeten wijzen. Zij heeft echter de Nederlandse vertegenwoordigers medegedeeld bereid te zijn tot nieuwe bijeenkomsten. S3 ljjke commeciële instellinngen van Phi lips. Zo is de pilaris uit dtón Roofde o.a. commissaris van de N.V. rn jp Telecommunicatie Industrie v. n. te Hilversum. 0 H ofcnelpn staan OD (Van onze correspondent). Het regentencollege van het semi-ge- bieentelijke Julianaziekenhuis te Apel doorn heeft Woensdag in een persconfe- ontie zijn standpunt uiteengezet in zijn ïpnflict met de patholoog-anatoom dr G. Mooy. Dit conflict, waarover wij reeds eerder nebben bericht, werd openbaar toen de pnoemde specialist eind Januari van ot ziekenhuisbestuur een schrijven thuis .noeg, waarin hem het vertrouwen in kundigheid werd opgezegd. De voorzitter van het regentencollege, d'ergemeester mr A. T-- des Tombe, deel- mede, dat op grond van medische PPnrten, welke het colloge bereikten, ten t vastëesteld dat dr Mooy in activi- ger kor'; schoot, waarom het niet lan- rnpt herantwoord werd geacht de relatie hem te blijven onderhouden. at specialisten van het Juliana-zieken- huis zonder tevoren gepleegd overleg een schrijven van het regentencolle<>e thuis kregen, waarin zij werden benoemd tot leden van de gevormde staf en daar mede tevens onderworpen waren aan het bij dit schrijven gevoegde stafreglement, was te wijten aan de bestaande animo siteit tussen verschillende specialisten Hierdoor was het niet goed mogelijk, dit reglement te bespreken in een vergade ring met deze specialisten, want dan zou daarover geen overeenstemming zijn be- epaarom werd ook het reglement een zijdig opgelegd- Een commissie van arbitrage is inmid dels gevormd, waarin het regentencol lege en de specialisten zijn vertegenwoor digd ten einde het stafreglement arti kelsgewijs onder de loupe te nemen. Van de rechtskundige adviseur van dr Mooy vernamen wij nog, dat zijn cliënt hem had opgedragen een rechterlijke uitspraak uit te lokken. IN de plechtige proclamatie, waarmede prinses Elizabeth officieel op de troon werd verheven, luidt haar titel „Queen Elizabeth II. Queen of this Realm and of her others realms and territories head of the Commonwealth defender of the faith", koningin Elizabeth II, koningin van dit Rijk en van haar andere rijken en gebieden, hoofd van het Gemenebest, verdediger van het geloof. In deze titulatuur ligt een brok ge schiedenis verscholen in de eenvoudige woorden: hoofd van het Gemenebest Toen koning George VI werd gekroond, was hij nog het hoofd van het Empire, van het Britse wereldrijk; zijn dochter draagt een bescheidener titel: hoofd van de Commonwealth; zelfs het woord British, dat een tijdlang voor deze samenvattende term werd gebruikt, is verdwenen. Waarmede wordt aangegeven, dat in dit Gemenbest in luttele jaren tijds geweldige veranderingen hebben plaats gegrepen. Er voltrekt zich een structureel ontwik kelingsproces, dat eigenlijk in 1922 is be gonnen. toen koning George V aan Zuid- lerland onafhankelijkheid verleende. Krachtens het statuut van Westminster van 1931 kregen de overzeese dominions Canada. Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika 'n gelijkwaardigheidsstatuut met het Moederland in het Rijk, met volle onafhankelijkheid in elk opzicht: Zuid- Ierland begon zich in die periode meer en meer van Engeland los te maken. Maar de grote veranderingen grepen toch na de oorlog plaats. Ierland en Burma zijn vol komen vrij geworden en hebben de ban den met de Commonwealth geheel ver broken; Pakistan en -Ceylon zijn domi nions geworden; India heeft zich tot re publiek uitgeroepen, maar is krachtens een sjaeciale schikking lid van het Geme nebest gebleven. Dat, met de andere ge bieden, welke op een of andere wijze met Engeland zijn verbonden, veertien mil lioen vierkante mijlen beslaat, met 597 millioen bewoners; een gemeenschap, wel ke wel enig is in onze wereld. Over deze grote Commonwealth, welke men als een psychologische federatie zou kunnen betitelen staat de kroon, het symbool van de souvereiniteit, weldra ge dragen door Elizabeth II, een jonge vrouw met een bijna bovenmenselijke taak. „De kroon", zeide Churchill dezer dagen in zijn afscheidsrede na de dood van koning George VI, „is de geheimnisvolle, ik zou willen zeggen, de magische band gewor den, welke onze slechts los georganiseer de. doch nauw verbonden volkengemeen schap samenhoudt". Daarom wordt in de Engelse wet nooit gesproken over „de staat", maar steeds over „de Kroon". Deze ^at hoog boven de leden van het GemeJpbest, boven elke partij of groepe ring. Zoals wederom Churchill onlangs in zijn rede in Canada zeide: „In menselijke aangelegenheden en bij het regeren van mensen is het verstandig praal en macht van elkaar te scheiden. Onder de eeuwen oude constitutionele monarchie van Enge land en de Commonwealth regeert de ko ning, maar bestuurt hij niet. Als een grote slag wordt verloren, kunnen parlement en volk de regering wegvagen Als een grote slag wordt gewonnen, juicht het volk de koning toe. Terwijl dus de gewone ge vechten, verwarringen en onvermijdelijke vergissingen van de gezonde democrati sche regering zich afspelen, staan op een onaantastbaar en onwankelbaar voetstuk de glorierijke daden en de verworvenhe den van alle rijken". Hoezeer de Troon „de magische band" van de Commonwealth is. bleek dezer dagen wederom in de aanhankelijkheids betuigingen en beloften van trouw van de landen van het Gemenebest aan de nieu we koningin. De loyaliteit werd niet ge geven aan de Britse natie, of aan het par. lement of aan de Britse ongeschreven grondwet, maar aan de Kroon en aan haar, die de Kroon draagt. Voor de domi nions is koningin Elizabeth II niet de ko ningin van Engeland, maar de koningin van bijv. Canada of Australië. Sinds 1066 sinds de slag van Hastings is het koning schap in Engeland met de opvattingen van de tijd mede geëvolueerd; maar de Kroon heeft steeds haar volle betekenis behou den; de kroningsplechtigheid heeft in de Anglicaanse kerk zelfs een sacramenteel karakter gekregen. Wie koning is. draagt daarvan het kenmerk in zich zelf; toen Edward VIII in December 1936 aftrad, ontstond dan ook een diepgaande discus sie over de vraag, of hij deze daad had kunnen stellen, indien hij reeds gekroond ware geweest; en over dat andere pro bleem, of het volk zijn koning rechtsgel dig van de troon kan stoten. Engeland of de Commonwealth kent geen staat, heeft geen geschreven wet. Toch bestaat er 'n onafgeLr°!*f"d o0. timiteitsbeginsel. dat steeds or^® zo_ treedt. Daarom is.^ie_Corr?™°?,pChter dan als eens het British EmPY® Twee we- uiterlijk wel eens kan SC^1J die ge_ reldoorlogen hebben beween dat dieg meenschap onder de Kroon als^eên In het gistermiddag om één uur in de Tweede Kamer gehouden „vragen uurtje" zijn vragen gesteld door de heren Vermeer, Vondeling en Neder- horst. allen van de Partij van de Ar beid De heer Vermeer legde de minister van Oorlog de volgende vragen voor: -. Is het waar, dat de N.V. Philips te Eindhoven binnenkort voor ongeveer 3000 werknemers een verkorte werk week van circa 40 uur zal invoeren? 2 Is het juist, dat deze maatregel o.a. een gevolg is van het langer uitblijven va,n opdrachten voor de defensie dan aanvankelijk werd verwacht? De heer Vondeling vroeg aan de minister van Economische Zaken wel ke gevolgen de minister verwacht van de Amerikaanse invoerbeperkingen voor kaas en welke stappen zijn gedaan om de nieuwe belemmeringen uit de weg te ruimen? De heer Nederhorst stelde aan dc ministers van Economische Zaken en van Financiën de volgende vragen: 1. Waapom hebben de ministers uitbreiding gegeven aan de z.g. export-bonusdollar- re geling. waardoor in den vervolge, be halve voor export naar de Verenigde Staten en Canada, eveneens tien pro cent ter vrije beschikking wordt gesteld van de afdrachten in Amerikaanse of Canadese dollars, welke op of na II Februari 1952 worden ontvangen we gens exporten naar de landen, waarmede Nederland geen monetair accoord heeft gesloten? 2. Is het de ministers bekend, dat de tot nog toe bestaande export bonus-dollarregeling op velerlei gebied misbruik ten aanzien van de besteding van dollars in de hand heeft gewerkt en was het in dit verband niet verstan diger geweest aan deze deviezenspecu- latie geen grotere armslag te geven? Het vooraanstaande Japanse ochtend blad „Mainitsji" schrijft in regerings kringen vernomen te hebben, dat vier tot zes divisies Amerikaanse infanterie na de „op handen zijnde" afschaffing van het bezettingsregiem in Japan zullen blijven, hoe ook het verloop van de oor log in Korea zou zijn. Het blad publiceert vervolgens een aantal arsenalen, die de Amerikaanse troepen zouden gebruikeji. Volgens het blad zullen de Amerikaan se divisies Japan binnen drie jaar ont ruimen en zich dan naar Okinawa of el ders begeven; de marinestrijdkrachten en de luchtmacht zouden langer blijven. Noorse sterrenwacht. De sterren wacht, die vanwege het Noorse astro nomische instituut bij Lunner wordt ge bouwd, zal volgens de plannen v0'g® jaar in gebruik kunnen wor^5,n dê men. De 12 meter hoge koePl'rf modernste waarnemings-middelen den voorzien. De zonnewach die bij het complex wordt gebouwd, zal onder meer worden uitgerust met geperfectionneer. de radarmiddelen. Dp sleeswijk-Holsteinse bloembollen en bioLknollenkwekers hebben beslo- a Vint npmen vsn msstrGgslGn, ui6 !en knel hebben met succes te kunnen concurreren tegen de Nederlandse bloem. boUenkwekers. Door deze maatregelen willen de kwekers de jaarlijkse invoer v-n bloembollen in West-Duitsland, ter hestiaring van deviezen, verminderen. In 1951 werd door de Sleeswijk-Hol steinse kwekers een omzet 1,2 mi'lioen D. M. bereikt. De jaarlijkse productie van knolbegonia's bedraagt 15 millioen knol len. Geen middel laten de communisten on. beproefd om zieltjes te winnen. Komen zij er niet uit met redelijke argumenten dan zijn altijd de woorden „Rome" en „Rooms" nog fel genoeg om schrik, aan Zo verklaart „De Waarheid in rubriek „de pers over ons programma" o.a.: De K.V.P. schermt met „waarach tige beginselen voor vrede, recht en vrijheid, wortelend in samenwerking tussen mensen, die weten wat de ware Hoogste Macht is". Maar wie zijn dat, die „weten wat de ware Hoogste Macht" (met hoofd letters) „is"? Dat zün de Roomse poli tici en de Roomse priesters. Zij moes ten de touwtjes in handen krggen. AtJ moeten het land besturen en Neder land maken tot een clericale staat, waarin de kerk als wereldlijk heerser zal optreden. Hier is een poging aan gekondigd om de macht van de Roomse kerk een beslissende invloed te geven in Nederland, en ook een blinde kan, als hij ziet naar Spanje en Portugal, bevroeden wat er dan van onze natio nale vrijheden terecht zal komen. Als ge als katholiek dezer dagen met wat schrikachtige communisten te ma ken krijgt, weet ge tenminste wat de oorzaak is n.l. de poging van Nederland een clericale staat te maken onder lei ding van Roomse priesters, 't Is ook om er koud van te worden! Jacques Duclos, secretaris van de Franse Communistische Partij, heeft in de „Humanité" geschreven, dat ge durende de maand Januari en de eerste week van Februari van dit jaar onge veer 10.000 nieuwe leden tot de Party zijn toegetreden in 40 districten. In het departement Seine werden in deze pe riode 4100 personen lid van de Commu nistische Partij. Wat een succes, niet? Men moet echter niet vergeten, dat ook in Frankrijk dat hierboven genoemde vervloekte cleri- calisme opgeld doet. Men is immers vol gens Togliatti bezig in West-Europa een clericaal blok te stichten met Duitsland, Italië en Frankrijk als hoeksteen. Het ziet er maar raar uit voor onze rode broeders. Laten we nog een beetje door- „clericaliseren". Misschien emigreren de communisten dan wel naar Rusland. Ik snap alleen niet, dat ze zulks al niet eer der hebben gedaan. Want het is er toch zo schoon. Lees maar verder. Prof. Kolbanowski (gewoon uitspre ken) heeft voor „De Waarheid" een eer ste artikel geleverd over liefde, huwelijk en gezin in het rode paradijs. De liefde is daar bewijs van de „ontstel lende invloed van het kapitalisme". De professor vervolgt dan: Gewoonlijk leidt de normale ontwik keling vam de gevoelens tussen man en vrouw tot het besluit, hun gemeen schappelijke lot voorgoed aan elkaar te binden en een gezin te stichten. (Ge woonlijk wel!). - - Er is echter een beslissend en dien onderscheid met betrekking tot dit grote, belangrijke en gewichtige be sluit in de klassenmaatschappij en on der socialistische verhoudingen, (wei. wel!) Vroeger was de ontwikkeling van man en vrouw na het huwelijk ver schillend. (o ja?). Als de vrouw eenmaal getrouwd was, verloor zij haar zelfstandigheid geheel. Haar taak beperkte zich tot de enge wereld van het huishouden. Zr1 moest zorgen dat het huishouden lien. Zu ver zorgde de kinderen en bevredigde ver der de g r i 1 1 e n van de man. (As me nou!). Maar thans, onder socialistische ver houdingen. is de vrouw ook in het. ge zin de gelijke van de man. Uiteraard valt ook heden nog de hoofdlast van de huishoudelijke zorgen op de vrouw; de kinderen vergen van haar meer tijd dan van de man. Maar hierin wordt de vrouw door de staat geholpen. Bij ons is een netwerk van medische en andere instituten gesponnen, dat de vrouw van tal van zorgen ontlast. De crèches, kindertuinen, medische consuitatie-bureaux. restaurants, was serijen. kleermakerijen en naai. en stopbedrpven, verlichten de plichten van de vrouw en moeder en stellen haar in staat de noodzakelijke aandacht aan haar gezin te wijden. (Ik snap er niet veel meer van). Aan de andere kant, zal ook de man die van haar houdt en fijngevoelig is, in de regel alles doen om de vrouw in het huishouden te helpen (waarmee nog?) en zijn aandeel in de zorg voor de kinderen op zich nemen. (Deo gra- tias!). Bjj ons slaagt de overweldigende meerderheid der vrouwen, werkzaam in df vele takken van het maatschap pelijke leven, er in haar bezigheden te verbinden met haar plichten als moe der. (Knap werk!). De vrouw lijkt in de verste verte niet meer op de huissloof van vroeger. (Hoera, stemt no 1 van de lijst der C.P.N.). Op. grond van deze omstandigheden ontwikkelt zich ook de liefde, een ge voel, dat vroegr in de verstikkende eentonigheid van het huishouden ver loren dreigde te gaan, Liefde en gevoel zijn twee aparte din gen. Maar dat mag de Russische pet niet drukken! je ciële crisis, welke het Moederland teistert, We zullen a»«ml^robkkeTt;'"hef staat r%oof'^"dne^kUTvaneldeawereM kleurlingen is een innerlijk gevaar ein in gezag en macht overwegend blanke gemeenschap. Men zal het met lede ogen zien, want die Commonwealth ^as en is nog steeds een vrijheidsbond van vrije volken, welke in 1940 en1 1941 heeft stand gehouden toen geheel West- Europa was ineengestort. Toen heeft Engeland tezamen met de Commonwealth de wereld gered. Ook thans is zij nog een der krachtigste steunpilaren van de ver dediging van het Westen. Nederlandse baggeraars gaan weer eens de wereld in om er de faam van dit nationale bedrijf hoog te houden. Het Zwolse aannemersbedrijf R. Baltje en Zn. N.V. heeft namelijk met de Brazi liaanse regering een contract gesloten voor de uitvoering van een reeks haven projecten daar te lande. Voorlopig gaat het om een karwei van veertig millioen gulden. Een Vloot van 26 schepen zal over en kele maanden naar Brazilië vertrekken. Zij omvat o.m.twee baggermolens, drie zuigers, drie sleepboten, twaalf bakken en drie drijvende bokken. Tussen 10 Mei en 20 Augustus zullen zjj in acht trans porten naar Zuid-Amerika worden ge bracht. Dit sleepwerk geschiedt door een Nederlandse firma. Voor zover thans is na te gaan, zal het graven van nieuwe en het uitbaggeren van reeds bestaandP havens drie jaar vergen. Voor de 100 Nederlandse baggeraars worden aan boord van de schepen speciale hutten gebouwd met ijskast, douche en radio. Bovendien zijn ze „air-conditioned". De elf havens, welke nu al op het werkschema staan (o.a. Belem, Forta- leza, Natal) en waarvoor de kosten op ongeveer tweehonderdmillioen cruzeiro's (ongeveer veertig millioen gulden) zjjn begroot, vormen pas een begin van het werk. Daarna zullen nog andere grote projecten volgen. De animo om deze reis mee te maken, blijkt groot, want het Zwolse bedrijf ontving reeds 600 brieven met aanmeldingen, terwijl het contract gisteren pas officieel van kracht is ge worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3