Ridderlijkheid en schoonheid t heiligdom De laatste rustplaats koning George m van van St. George Carol Reed, slachtoffer van zijn eigen successen Wat het Duitse voorstel zou behelzen Mening over Graham Greéne VAN EEN OUDE SYMPHONIE EN EEN NIEUW CONCERT „Mannen en jongens zijn gek op „The end of the affair" Rechtsstrijd rond het radiozege] O Vèrvoerscijfer& K.L.TVL over 1951 DUITSE SCHULDEN Aanslag op Duits Constitutionele Hof Eemmeer behoedt Veluwe voor uitdrogen Grote kazerne nabij Ossendrecht THEOLOGIE OF SENSATIE t DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 PAGINA 4 Over hele linie gunstiger dan vorig jaar UITGIFTE ALKMAAR GESLAAGD Na „Fallen Idol" en „The Third Man is „An Outcast of the Islands" een teleurstelling TIEN JAAR GEëlST TEGEN EX-BRIGADIER SMOKKELAUTO GESNAPT DOLLARKOERS IN PLAATS VAN GOUDCLAUSULE „INGEMAAKTE" ONTSPANNING voor troepen op N.-Guinea Met bouw van sluis bij Harderwijk wordt begonnen ONVERANDERD DIVIDEND AMSTERDAMSCHE BANK DE OLIE- EN VETMARKT ONDERHANDSE STAATS LENING WOLPRIJZEN WEER IETS LAGER ZEVENTIEN CENT OP ZAK Oplichter wilde groot pand kopen Interieur van St, George Chapel Slechts 1300 uitver korenen zullen morgen getuigen zijn van de plechtige rouwdienst in de Kapel van Enge- land's nationale be schermheilige St. George, waar het Britse volk voor het laatst afscheid zal nemen van zijn koning, die het koor de woorden zal toezingen uit t boek der Openbaring: „Toen hoorde ik een stem uit de hemel, die sprak: „Schrijf op: Zalig de doden die in de Heer sterven; van nu af! ja, zegt de Geest, zij zullen uitrusten van hun ztvoe- gen De compagniesvlag van de Koninklijke Garde der Grenadiers zal op het laatste ogenblik op de eikenhouten kist ge plaatst worden en lang zaam zal het stoffelijk overschot van Koning George VI wegzinken in de koninklijke crypte onder de KapeL Daar zal zijn tombe worden opgericht temidden van de vele koningen uit het Engelse Vorstenhuis die hebben willen rusten in dit heiligdom, waar de ridders van de „Aller- nobelste Orde van de KousebaruV zich in dienst stellen van hun ridderlijke heilige Patroon, St, George. In 1344 had Eduard III de ridders van de Tafelronde weer ten leven gewekt en deze herleefde ridderlijke Idealen vorm gegeven In de orde van de Kouseband» die door hem in 1348 gesticht werd. De Kapel van St George, of zoals de volledige titel luidt: „The Kus;s Free Chapel of St George within His Castle of Windsor" ligt als een rank monument uit de bloeityd van de perpendiculaire stijl tussen de grimmige muren en torens van het Kasteel van Windsor. Alleen de prachtige Kapel van King's College in Cambridge en de Lieve Vrouwe-KApel, die Hendrik VTI aan de Abdh van West minster liet aanbouwen voor de „Honou rable Order of Bath" kunnen wedijveren in schoonheid met dit prachtig voorbeeld van deze typische Engelse stijlvorm van de Gothiek. Toen Edward IV in de zeventiger jaren van de vijftiende eeuw dit bouwwerk be gon. met de overwinningskreten van ae slag van Barnet, en Tewkesbury nog m zijn oren klinkend, heeft hij misschien de Kapel willen overtreffen, die zyn voor ganger van het Huis van Lancaster had gebouwd aan de overzijde van de rivier de Thames, voor het college dat hij te Eton stichtte. Voor de Kapel nog geheel compleet was werd de Koning zelf be graven aan de Noordkant van het Hoofd- S; nog geen jaar later liet Richard III het gebeente van de vrome Koning Hendrik VI, die hij zelf waarschijnlijk vermoord had in de Tower, naar de Ka pel van St George ombrengen en tegen over de tombe van Hendrik de Zesdes grote rivaal begraven. Was dit sen on- smakelijke gril van Richard III ofwilde bij een einde maken aan de roep van wonderen die gebeurden rondom het graf van de heilige Koning Hendrik \U m Chertsey Abbey, waar hij eerst begraven W Hendrik VII beëindigde de bouw van de Kapel en ofschoon hij eerst «lf ook in Windsor begraven wilde worden en hiervoor de oorspronkelijke Kapel voor cie Ridders van de Kouseband die Edward III had laten bouwen, wilde herscheppen in een mausoleum voor zijn dynastie, is Mi later toch van mening veranderd en rust nu zijn gebeente In het rijke graf monument dat de Florentijn Torregiana hiervoor bouwde in de Abdij van West- mVelervan Engeland's koningen rusten In de Kapel vah St George. Hier liggen begraven Hendrik Vin en Jane Seymour, rijn derde vrouw. Het prachtige graf monument dat Kardinaal Wolsey hier voor zich liet bouwen werd, vóórdat het klaar was, door zijn ondankbare meester Hendrik VIII voor zichzelf bestemd. H11 Uet de kardinaalshoeden en bisschoppe lijke kruisen, die als ornament op de tombe waren aangebracht, vervangen door kronen en door rozen van het Huis van Tudor. Nooit echter is dit graf monument afgebouwd, ook niet door zijn dochters, die uiteraard geen bijzondere liefde koesterden voor haar vader en tijdens het „lange parlement" werd het monument vernietigd, omdat het met ergernisgevende heelden van engelen en heiligen was versierd". Het koperwerk, dat bij die gelegenheid verkocht werd. versiert nu nog het grafmonument van Nelson in de St Paulus-Kathedraal m Londen. De kapel van St George was ook ge tuige van de grimmige epiloog, die volgde op het koningsdrama van 1649. de onthoofding van Karei I op bevel van Cromwell. Door de witte sneeuw- evenals Eduard VII en George V. Koningin Victoria en Albert, haar ge maal, die oorspronkelijk hier ook begra ven wilden worden, rusten echter in de grafkelder te Frogmore. Morgen zal de koninklijke baar wor gden binnen gedragen in de Kapel van St George, tussen de hoge koorstoelen door met de sohitterendc wapenschilden en banieren van de Ridders van de Kousebatnl, waaronder de standaard van Prinses Wilhelmina, die met Koningin Mary, de Koningin-Moeder en Koningin Elizabeth, de enige vrouwelijke leden zijn van de orde. En de gedachten van de koninklijke familie -.uilen als vanzelf teruggaan naar die stralende zomerdag, toen Vader zijn dochter en. de Hertog van Edinburgh installeerde in de orde van de Kouse band. Nu gaat de souverein van deze orde zijn laatste gang, om te rusten temidden van de koningen, die hem zijn voor gegaan, iti de Kapel, die gebouwd werd ter ere van de H. Patroon van deze orde en van zijn land. Drs TH. ZWARTKRUIS, Pr. Dc definitieve vervoerscijfers van dc K.L.M. over 1951 zijn, naar wij vernemen, als volgt: De tonkllometerproductie bedroeg 225.383.000 (1950: 189.653.000), een stijging van 18.8 pet. De tonkilometerverkoop was 152.989.000 (123.277.000), een stijging van 24.1 pet. De beladingsgraad van de vliegtuigen nam met 2.9 pet. toe tot 67.9 pet. Er werden in 1951 vervoerd: 498.516 passagiers, 82.509 meer dan in 1950. Het vrachtvervoer nam eveneens toe, n.l. tot 12.869.000 kg. C10.284.000 kg.), een stijging van 25.1 pet. Het vervoer van post en extra bagage was resp. 8 pet. .n 17.9 pet. meer dan in 1950. Er werd 1.517.000 kg. post en 1.079.000 kg. extra bagage vervoerd. De gehele vloot der K.L.M. was in het afgelopen jaar 128.500 uur in de lucht. Zij legde een afstand af van 42.738.000 kilometer. Op de aangeboden 2.000.000 4 pet. 30-jarige obligatiën der gemeente Alk maar is zodanig ingeschreven, dat een be langrijke reductie op de toewijzing moest plaats vinden. N Aan Carol Reed heeft zich de tragedie van het succes voltrokken. "V au de man, die door sommigen is geprezen als de beste filmregisseur ter wereld, wordt verwacht, dat hij zichzelf tenminste gelijk zal blijven en zich zo mogelijk zal overtreffen. Een taak, die zelfs voor de allergrootsten te zwaar is gebleken. Wie de titel van zijn nieuwste film „Au Outcast of the Islands'" op het doek ziet geprojecteerd, begint zich terstond af te vragen: „Is deze film beter dan ,.6dd Man Out" of „The Third Man"? „Is zij even goed als „Fallen Idol"? En dat is deze nieuwe film van Reed zeer heslist niet. Waarmee niet is gezegd, dat het een slechte film, of zelfs een middelmatige film is. Maar Reed's vroegere prestaties doen veel méér verwachten. Het gegeven voor zijn film heeft Reed ontleend aan Joseph Conrad's roman „Almayer's Folly", die in de Indische Archipel speelt, toen de" blanken daar nog met zeilschepen handel dreven. In deze roman schildert Conrad de weer zinwekkende geschiedenis van een intel ligente, maar willoze zwakkeling, die aan zijn hartstocht voor een inlands meisje Jacht van die Zaterdag, 27 Januari, werd het lichaam van de ongelukkige koning door zijn trouwe volgelingen naar Windsor vervoerd. Toen de lijkkist op die donkere winter avond op het kasteel aankwam, was, zo verhalen de geschiedschrijvers, het lijk kleed bedekt met een zware dikke laag sneeuw. De witte begrafenis-stoet stopte by het huls van de Deken van Windsor en by kaars-licht en in het byzyn van slechts enkele getrouwe monarchisten werd in het holst van de nacht de Koning haastig in het graf gelegd, tegen over de elfde koorstoel aan de rechter kant van de Kapel van O.L. Vrouw. Bis schop Juxon mocht zelfs de gebeden van de begrafenis-liturgie niet bidden voor zyn overleden Koning. Hier liggen ook begraven George Hl en de leden van zyn koninklyk gezin, Tot de ontelbare muziekwerken die in de loop der eeuwen op rommelzolders in archieven of andere duistere bewaarplaat sen zyo geyonden behoren niet alleen bonderden motetten, missen of madriga len uit de middeleeuwen, tientallen can tates van Bach, Anthems van Haendel, Symphonieën van Haydn of werken van Mozart maar ook een thans door ieder gekende „Unvollendete Syiraphonie" van Schubert. Want als het manuscript gedateerd is 36 October 1822 dan moesten er drie en veertig jaren verlopen aleer dit brok muaiek uit een tafella te voorschijn kwam waarin de orkestdirigent Hiitten- brenner het achteloos had opgeborgen Tientallen uitgaven, ook ln partituurvorm zijn sindsdien van dit „reliek" versche nen: maar eerst anno 1951 komt via de Parijse uitgever een rèproductie welke conform het handschrift mag heten. Vele onnauwkeurigheden die stereotiep van de ene in de andere editie zijn overgegaan (en dus ook geijkt zyn geworden by uit voeringen) zijn hier recht gezet of tot de juiste proportie terug gevoerd! De uitvoering door het Residentie Or kest o.l.v. Van Otterloo hield zich (voor lopig?) aan de bekende interpretatie Ja zo bekend en gekend is deze opvatting van een geroutineerd orkest als van de Residentie dat het ons voorkwam alsof dit werk in het geheel niet voor de uitvoe ring gestudeerd was: zó plichtmatig en regelmatig of rechtzinnig klonk deze uit voering.... Luctor Ponse speelde brillant en over tuigend Beethoven's Tweede Piano-con cert en maakte zich na de pauze verdien- Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en terbeschikkingstelling van de regering eiste gisteren de offi cier van Justitie by de Leeuwarder rechtbank tegen de 37-jarige voormalige brigadier van de gemeentepolitie te Drachten J. O. De dagvaarding vermeld de afpersing gepleegd op de kassier van het kantoor der Coöp. Boerenleenbank te AkmarüP, diefstal met braak in het kantoor te Drachten van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en hunne nabe staanden, in brand steken van riin ~io- torri.iwiel en brandstichting in zön eigen woning te Drachten. Uitspraak over veertien dagen. Aanvankeiyk had verdachte alles ont kend maar tenslotte viel hy door de mand Het voorlichtingsrapport schetste hém als iemand, die een moeilijke jeugd heeft gehad, meer wilde zyn dan hij was en daardoor boven zyn stand leefde. Prof. Baan uit Utrecht concludeerde tot een iets verminderde toerekemngsvat baarheid De officier van justitie zeide in zyn requisitoir, dat deze zaak ge^eu .ncoet worden als de tragedie der ijdelheia. Douanebeambten hebben gisteren on^1' Maasniel (bij Roermond) een smokkel auto aangehouden, welke m een geheime bergplaats 45 kilo koffie bleek te bevat ten. De wagen werd bestuurd door een 29-jarige expediteur uit Schaesberg, die verklaarde niets van de koffie te weten De douane wilde dat echter niet geloven en heeft hem meegenomen naar het huis van bewaring te Roermond. Op 28 Februari zullen te Londen de onderhandelingen over de regeling van de Duitse buitenlandse schulden begin nen. De Duitse delegatie, welke naar uit Frankfurt wordt gemeld circa 100 per sonen zal omvatten, zal onder leiding staan van de heer Abs van de Duitse Herstelbank. De Duitse delegatie zou, volgens de Fin. Times, het volgende standpunt innemen: 1. Gedurende een aantal jaren zal de Duitse transfercapaciteit beneden 150 millioen per jaar blijven voor vóór oorlogse en na-oorlogse schulden teza men. Dit zou ten dele verband houden met het hoge percentage van dollar schulden, dat nauwelyks minder dan 40 pft. zou bedragen. 2. De hoofdsom van de Duitse voor oorlogs eschulden zou met 43 pet moe ten worden verlaagd in verband met de inkrimping van het gebied van de fede rale republiek. 3. Van de achterstallige interest zou een veel hoger percentage moeten wor den geschrapt. De achterstallige interest voor de oorlogsperiode zou compleet moeten worden doorgehaald. 4. Er zou een overgangsperiode van vier 1 v(jf Jaar moeten komen Gedu rende deze periode zon de Interest elk Jaar stijgen, zodat tenslotte een standaard percentage van 4 pet. aan het einde van de overgangsperiode zou worden be reikt. Het percentage zou cehtcr voor de verschillende soorten leningen variëren. Interest, welke gedurende de over gangsperiode zou zijn getransfereerd, zou bij de hoofdsom worden gevoegd. Vol gens Duitse ramingen zou dit betekenen, dat de hoofdsom met 6 pet. zou worden verhoogd. 5 Met aflossing zou worden begonnen, zodra de overgangsperiode zou zijn ge ëindigd. De aflossing zou in een periode van 15 25 jaar geschieden, al naar ge lang de verschillende soorten schulden. De huidige dollarkoers zou in de plaats komen van de goudclausule. 7. Reichsmark en goudmarkschulden zouden in de huidige D.M. worden om gezet in de verhouding van 10 1. de verhouding van de geldzuivering. Indien de omzetting van de reichs mark en goudmark-schulden in de ver houding 101 zou worden aanvaard, zouden, rekening houdend met de ach terstallige rente, de totale voor-oorlosse schulden per 5 September 1950 10 941 millioen mark bedragen De concessie welke de Duitse regering zou vragen. zou genoemd totaal met 4 milliard ver minderen. Tegen accumulatie van geblokkeerde marken voor latere transfer zou van Duitse zijde ernstig bezwaar bestaan De Duitse delegatie is ook geen voor stander van een regeling met een soort welvaartindex of een sliding-scale vooi wat de betalingen betreft. Zy wenst een overeenkomst t.a.v. vaste, kleine trans ferbetalingen. Indien men transfer van winsten, behaald met geblokkeerde mar ken investeringen zou toestaan, zou zulks 'n discriminatie zyn tegenover de buiten landse beleggers, die voor de oorlog ir hel land hebben geïnvesteerd, aldus het Duitse standpunt. Het totaal van deze investeringen wordt volgens het Duitsp ministerie van financiën geiyk geacht aan het totaal van de vooroorlogse schul den. Wat de preferentiële behandeling van bepaalde categorieën schalden betreft, ls men het eens over de noodzaak van een preferentiële behandeling van Dawes en Young leningen. steiyk met de interpretatie van Hector Mardnus' Pianoconcertino. Dat Marinus aan de Oostkust van Su matra geboren is en later in Holland grondig de Westerse eompositiekunst z:ch eigen maakte blijkt in tweeërlei op zicht in dit vier jaar geleden geschreven oipus. Enerzyds wil hy de structuur der Javaanse gamelan-muziek niet verlaten anderzyds bHjkt hy ook harstochte 1 lj k door de Westerse techniek bezeten. Hy tracht nu deze twee antipoden met el kander te verzoenen. Het is alsof Ma rinus Balinese danser* en danseressen op de Europese concertpodia introduceert in smoking en avondtoilet. Als experiment kan men daar om glimlachen of hoog stens er even over nadenken; maar Kunst heeft verder strekkende bedoelingen dan floodlight-effecten. Toch geloven we dat deze componist wanneer hy van dergeiyke compro missen afstapt tot ongewone muzikale inventies in staat is. Voorlopig beheerst hy 'n goed deel der compositietechniek en zoekt hy buiten de peripherie van 't algemene. Dat kan tot geslaagde verrassingen leiden! M. M. Na overleg met de commandant van de troepen op Nieuw-Guinea heeft de stichting „Forniba" (Fonds voor onze mi litairen") besloten een „sound-mirror" naar Nieuw-Gumea te zenden ten be hoeve van de Nederlandse troepen. Hierdoor wordt het mogeiyk, in Ne derland opgenomen ontspanningspro gramma's naar de militairen in Nieuw- Guinea te zenden. Bovendien kunnen nu zogenaamde gesproken brieven (mon delinge groeten op geluidsband) worden gewisseld tussen de militairen ginds en de familieleden in Nederland. Zater dag zal de „sound-mirror" met toebe horen en tien geluidsbandjes naar Nieuw. Guinea worden verzonden met het m.s. „Kota Baroe". 1 De Weetduitse politie heeft een signa lement bekend gemaakt van een man, die zy wenst te ondervragen in verband met het vinden van een pak ontiplof- fingsstoffen in het federale constitutio nele gerechtshof. Het pak bestond hit een Amerikaanse cacaodoos, waarin zich samengeperste explosieven bevonden. Een gedeelte van de inhoud viel op de grond, toen een auto, die het bin nenplein opreed, met de doos in aan raking kwam. Toen straatvegers later de stof aanraakten, ontbrandde deze. De politie heeft 1-000 D.-mark uit geloofd voor aanwijzingen, die tot arre statie van de schuldige leiden. Zoals bekend behandelt het hof thans op verzoek der regering, de vraag of de communistische party en de neo-nazis- t-sche Rijkspartij ongrondwettig zijn. en op die grond verboden moeten wor den. zijn ten ondergaat, een blanke „who goes native" die inboorling wordt zoals dat toen in de Britse koloniën heette. Zelf heeft Reed verklaard, dat de scherp contrasterende situaties in deze roman en de hem onbekende exotische achtergrond, waarvan de schryver zich bediende, hem sterk hadden aangetrok ken en hem tot het verfilmen ervan had den doen besluiten. Van deze exotische achtergrond heeft Reed ruimschoots en knap gebruik ge maakt, om een van onheil zwangere sfeer van hitte en haat, eenzaamheid en hartstocht te scheppen, welke nog wordt versterkt door de troep naakte inlandse kinderen, die hij gillend, lachend en spottend met de zwakheid van de blanke man, voor zyn camera brengt. Maar de typering van de karakters in zijn film is daarmee niet in harmonie. Zy is niet aangepast aan de duistere werkeiykheid van dit tropische land. Alleen Robert Morley geeft onder zyn spelleiding een voortreffelijke vertolking als Almayer, de blanke en opgeblazen dwaas, die belast is met de leiding van een handelspost. Maar de bijfiguren als mevrouw Almayer (Wendy Killer) en zelfs de hoofdpersonen als Peter Wil- lems (Trevor Howard) de slappe niets nut, kapitein Lingard (Sir Ralpih Ri chardson) als de eerlijke zeeman, die vergeefs tracht zyn beschermeling van de totale ondergang te redden en de inlandse Aissa (gespeeld door Kerima, gen Arabisch meisjes, dat nog nooit eer der voor de camera is opgetreden), zijn vaag getekend en blyven onwezenlyk. Kerima zegt geen woord in deze film. Zij staat in de modder der rivier, waak zaam on wachtend. Slechts haar ogen spreken. Behalve in één enkele, minder gelukkige scène, tracht Reed door mid del van die grote uitdrukkingsvolle ogen alle emoties te suggereren, die in haar woelen: hartstocht en haat, verachting en vrees, spontane overgave en bereke ning. Dank zy een welgekozen camera- instelling, een knappe belichting en een meesterlijke montage waarvan in deze film heel wat goede staaltjes worden ge demonstreerd is Reed daar over het algemeen zeer goed in geslaagd. De keuze van Kerima voor deze rol heeft Reed zelf aldus gemotiveerd: „Het moest een onbekende zijn, want het zou eenvoudig onmogeiyk zyn geweest om tegen de achtergrond, waarin Conrad's roman zicih afspeelt en in de sfeer, waar. Kerima als de mooie en mysterieuze inlandse Aissa in „The Outcast of the Islands", nieuwste film van Carol Reed. ln het drama zich voltrekt, een min of meer beroemde filmster als inboorlinge tegen te komen". Reed's fout is echter geweest, dat hU geen gewone, minder knappe inlandse vrouw voor deze rol heeft gekozen. Wapt als Aissa verklaart de mooie, mysterieuze Kerima in deze film wèl Peter Willem's val van de zedeiyke, maar niet van dc maatschappelyke ladder. Tenzij men zjch stelt op het reeds lang overwonnen standpunt der rassendiscriminatie uit. de koloniale tyd van weleer. De fotografie en de sfeertekening in „Een Banneling van de Eilanden", zoals de Nederlandse titel van deze fjjm luidt, zijn meesterlyk. Maar fotografie en sfeertekening alleen zyn, evenmin als goede bedoelingen, genoeg om een film te maken, die het hart beroert en die de reputatie van een man als Carol Reed waardig 1». F Volgende week Woensdag zal te 's-Gra- venhage worden aanbesteed het houwen van een schutsluis in de afsluiting van het randmeer van de Oosterpolder naby Harderwijk met bijkomende werken. Deze sluis zal het eerste grote kunst werk zyn behorende bij de Oosterpolder. Zy zal een breedte krygen van 7 Yz meter, de scliutkolklengte zal 65 meter bedra gen. Als de Oosterpolder klaar Is, zal tussen deze polder en het oude land een rand meer overbiyven. Dit meer, dat Eemmeer zal heten, dient om uitdroging van de Veluwe-gronden in de zomer te voor komen en bovendien de afwatering ge durende de wintermaanden te regelen. Om die afwatering te kunnen regelen is het nodig het waterpeil te controleren. Het Eemmeer zal daarom afgesloten zyn van het IJsselmeer met sluizen, die voor het spuien en tegeiykertyd voor het schutten kunnen dienen, want anders zou Elburg per schip niet meer bereikbaar zyn. Het Eemmeer zal zich uitstrekken van Kampen tot Harderwyk. Slechts tijdelijk Geljjk men weet 'is het de bedoeling,, na de Oosterpolder de daaraan grenzen de Zuiderpolder droog te leggen. Als ook dat werk is volbracht, zal het Eemmeer een langgerekt meer zyn van Kampen in het Noorden tot Huizen ln het Zuiden. De nu aan te besteden sluis te Harderwyk zal dan worden verwyderd. Met het oog op de tydeiyke werking van deze sluis, wordt by de aanbesteding dan ook o.a. niet het gebruik van gewapend beton voorgeschreven voor de damwanden, maar kunnen deze van staal zyn. Men heeft berekend dat deze wyze van con structie ruimschoots aan de verwachte gebruiksduur van 15 jaar zal voldoen. Dan zal behalve de Oosterpolder en de Zuiderpolder ook de Westerpolder droog gelegd zyn, waarmee de droogmaking van het IJsselmeer een feit zal zyn. De sluis in de afsluiting by Kampen zal begin volgend jaar worden aanbesteed. In de vergadering van commissarissen der Amsterdamsche Bank is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen over 1951 een dividend uit te keren van 9 pet op de gewone aandelen (onv.) De minister van Oorlog heeft opdracht gegeven tot het bouwen van een ka zerne voor ca. 3000 man naby Ossen drecht, aan de weg van Hoogerheide naar Putte, in het Westen van Noord- Brabant. Het bouwwerk zal worden uit gevoerd door de N.V, Midden Nederland. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling nog meer kazernes in Noord-Brabant te bouwen. De handel in oliën en vetten blijft (enkele stille dagen daargelaten) regel matig doorgaan, aldus een bericht van de makelaars Bessem De Schepper te Rotterdam. Als altijd was ook in de eerste helft van Februari de verkoop in grond stoffen voor de margarine-industrie zeer belangryk. Er ging veel om in cocos- en palmolie en naar verhouding eveneens in harde traan en liquide olie. By deze olie gaat de voorkeur nog steeds uit naar In landse raap- en soyaolie. Import soyaolie is momenteel niet beschikbaar, wel katoenolie, doch die wordt vrijwel niet bekeken. Ook voor sptJsoliedoelelnden bestond er enige kooplust. Biscuitfabrieken en vet- smelteriJen namen mondjesmaat geraf fineerde cocosolie op. In hoeverre de op 4 Februari verlaagde pryzen voor mar garine, spysolie en bak- en braadvet de vraag naar grondstoffen nog zal doen toenemen, valt op dit ogenblik nog niet te overzien. Wat de zeepindustrie aangaat, de vraag naar vetzuren valt na de (tydelyke) algehele verdwyning van de kostpryshef- fing toch niet mee. Ook de export van vetzuren gaat nog niet vlot, al gebeurt er natuuriyk hier en daar wel iets. Goed kope talken hadden wat meer de aan dacht van onze nationale zeepindustrie. Met de houders van 314 pet. 5-jang# niet verhandelbare en niet-beleenbare schatkistbiljetten, under verband v&n deelneming in Staatsschuld, is indertijd overeengekomen, dat deze schatkistbil jetten voor hun nominale waarde op l Februari 1952 zullen worden omgezet in een onderhandse geldlening. In verband hiermee heeft de minister van Financiën besloten tot de uitgifte van een onder handse geldlening ten bedrage van 160.000, tot de koers van 100 pet., tegen een rente van 4 pet. per jaar. De loop- tyd is 25 jaar. Op 1 Februari 1977 zal de lening a pari aflosbaar worden ge steld; het recht wordt echter voorbehou den te allen tijde tot gedeeltelijke of al gehele aflossing a pari over te gaan, met inachtneming van een opzeggingstermijn van drie maanden. De kopers handelden gisteren binnen aeer straf gestelde limieten by de her vatting van de wolveilingen te Christ- church. De fynere kwaliteiten kwamen 2 tot 6 d pel- pound (vet) lager ver geleken met Maandag. De vraag kwant voornamelijk van Ver. Koninkrijk en Europa. De V.S. waren alleen in de markt voor speciale partyen. De noteringen te Melbourne bleven dicht by die van de vorige dag, maar waren tooh iets lager voor fijne cross' breds en lagere kwaliteiten. Voor ge' middelde soorten vlieswol en skirtifigS bestond goede belangstelling. Ook te Brisbane was de stemming ge makkelijker. Korte vlieswol en minder goede partyen kwamen 7 Vi pet lager dan de voorafgaande dag. t vooral veestdijken het bezwaar, dat ik I N de krant van 9 Februari l.l. richt pater Jelsma zich tegen enkele uitlatingen over „The, End of the Affair", welke ik mij in Actio Catholwa van Januari Mijn geachte opponent doet daarin iets dat niet zijn gewoonte is: hij holt door, misschien in tijdnood zijnde, en de lezer moet wel de indruk krijgen, datik Greene voor schrijver van stuiver romans aanzie. Indien ik dat had gedaan, zou het Greene niet deren, maar mij wel De 27-jarlge A. F. L. uit Groningen die in meer dan 20 plaatsen, vooral in het Westen en Zuiden des lands gezocht werd wegens oplichting, is te Bolsward door de gemeentepolitie aangehouden. L,. die ongehuwd is en voorheen ver tegenwoordiger was maakte er een ge woonte van in 'n nieuw „operatieterrein" by de R.K. pastorie adressen te vragen voor een goed pension. Zo wist hij het vertrouwen te winnen. Na enkele dagen verdween hij echter met de noorderzon nadat hy zich geld en sieraden had toe geëigend. Te Bolsward trachtte, hy zelfs een groot pand te kopen om er een textielzaak in te vestigen. Een politie agent herkende hem echter aan het signa lement in het Politieblad waarna aan houding volgde. L„ die ook meermalen bromfietsen huurde en later verkocht (zelfs in België), had toen nog 17 cent op zak. Pater Jelsma schrijft o.m.. „Het is toch de moeite waard voor iemand, die Greene wil beoordelen, na te gaan of deze auteur de zonde alleen ten behoeve van op sensatie beluste lezers etaleert of wellicht diepere en oprechtere bedoelin gen heeft". Dit is helemaal met de moeite waard omdat geen sterveling aan de diepere en oprechte bedoelingen van Greene twyfelt en omdat met diepere en oprechte be doelingen al heel wat mensen zjjn ver moord. Men kan zich op het standpunt stellen, dat het werk van Greene zo diepzinnig is, door zo weinigen mag en kan worden beoordeeld, voor zo een selecte kring is bestemd, dat iemand, die alleen maar echtgenoot en vader is zyn mond heeft te houden. De deskundigen zullen wel uitmaken, wat er allemaal achter moet worden gezocht. Inmiddels komt het boek in honderdduizenden exemplaren op de markt en zoals een ontwikkelde dame tegen een my bevriend hoogleraar zeide: „Marinen en jongens zyn gek op het boek". Moest deze hoogleraar nu zeggen: zy zyn gek op het boek vanwege de zonden en genadeleer, welke, als wij de recensies (het ergste van al in de Nieuwe Eeuw) moeten geloven, door Greene^ op^ onna volgbare wyze is ontwikkeld ill ie hier het talent van Greene betwisten? Doch indien myn opponent my beter had geciteerd en vooral, indien hy niet was doorgehold, zou de lezer van dit blad hebben kunnen weten, wat mijn bezwaar tegen Greene is. In enkele bladzyden van Bemanos komt meer verwerkte theologie om ile hoek kijken dan in het gehele oeuvre van Greene. Mannen en jongens zijn niet gek op Bemanos. Maar het mees terschap van Bemanos had dan ook geen behoefte aan de gedetailleerde, drastische beschrijving van hetgeen men tenzij men geen grenzen erkent nu eenmaal niet gedetailleerd en niet drastisch beschrijft. Om het heel dui delijk te zeggen: indien de aanwezigheid van een derde by de huwelijksdaad de aanwezigheid zonder meer ep straffe van doodzonde is verboden, dan vermag ik niet in te zien dat een voor de waarde van het werk daaren boven totaal overbodige drastische beschrijving van de daad in overspel, die de aanwezigheid oproept, geoor loofd is. „Waar schuilt nu eigenlijk het geheim van de macht, die hij (Greene) over de onbevangen lezer uitoefent", vraagt pa ter Jelsma. In veel meer dan in wat ik hier zeggen ga, dat geef ik toe, maar voor veel onbevangen lezers en vooral voor hen die gek zyn op het boek, in de sensatie, als ik het zo uitdrukken mag. Het gevaar, dat de overspelige wordt betrapt, is groot; de echtgenoot is bo ven de lezer houdt de adem in één trede van de trap, dat weet men, kraakt wanneer iemand naar beneden komt; de lezer ademt verruimd op; amde echt genoot binnenkomt is alles O Kj En dan maar berouw hebben en je krijgt warem pel nog genezende kracht na je dood! Er is een ander probleem, waarmede myn opponent zich zou kunnen bezig houden. Het eigenaardige feit doet zich voor, dat het scheve beeld, dat Walschap in zyn Zuster Virgilia heeft getekend, vooral van geestelijke zyde hemelhoog is geprezen, totdat, mogen wy aannemen, de gezaghebbende Dominicaan Walgrave in Kult,uurleven het enthousiasme tot de juiste proporties heeft teruggebracht. Het eigenaardige feit doet rich Jor, dat vooral geesteiyken het bezwaar, dat ik - en ik niet alleen, maar er zijn nog andere, evenals ik niet deskundige va ders en echtgenoten, die hun yeranr- woordeiykheid hebben In Actio t- tholica heb aangestipt, niet zien, al geen het zo bont gemaakt als de schryver ln de Nieuwe Eeuw. „„„„tp. Hier klopt iets niet, hetzij ,fwest.ip lyke, hetzy by leek. Mag ik deze Kwestie met een vergeiyking aanduiden gs werd my door een geestelijke, me veel aan jeugdbeweging "doeV,Jken ik geen verstand van jeugdzaken nau. Ik aanvaardde dit verwyt in §L ge heid - zoals elke deskundige my mag verwyten geen verstand schone 'et teren te hebben, schoon daar van ben wanneer ik mfl zelf vre) eens op een héél klein weten en leven als deskund ge hoor of zie gekwalificeerd, ervaf^JrnaiH„ kens a1s liep er een koud waterstraaltje over myn blotG rU^> LOT ceVOlK uccit) uai uc ucuuiiiKSV Doch bÖ,het/vonf en aan het hoofd piichting tot op heden niet bestaat. SEDERT de bevryding pleegt het merendeel van rad iolu'sterend Neder land trouw een luisterbydrage te be talen door het plakken van radio-zegels. Het recht gebiedt £ui™, zo dacht het. Onlangs heeft echter een bepaalde sa menloop van omstandigheden ertoe ge leid, dat de vraag aan de orde is ge komen, of men juridisch hiertoe wel ver plicht is. De zaak is aan het rollen ge bracht in Schiedam, waar in een straf proces te dezer zake door de raadsman van verdachte de stelling is geponeerd, dat. zul*5 .f0" verplichting niet bestaat. Zoals uit het gisteren gewezen vonnis is gebleken, heeft de Schiedamse kanton rechter het betoog van de raadsman als onjuist verworpen. Naar het ons voorkomt, terecht. De vrÜ ingewikkelde zaak, waar het om gaat, is deze. Art. 3 van het tydeiyk Telegraaf-, Telefoon- en Radiobesluit van 1944 bepaalt, dat met ingang van een door de Kroon nader vast te stellen da tum een luisterbydrage verschuldigd ls voor het aanbrengen en het gebruik van een radio-toestel. By Kon. Besluit van 23 Nov. 1944 is deze datum vastgesteld. Op 10 Oct. 1945 is (krachtens staats- noodrecht) een nieuw wetsbesluit uitge vaardigd, dat art. 3 van genoemd T.T. en R.-besluit met ingang van een door de Kroon nader te bepalen datum, vervan gen heeft door een ruimer geredigeerde bepaling, hierop neerkomend, dat de luis terbydrage voortaan verschuldigd is voor het „aanwezig hebben" van een radio toestel. Deze datum nu, zo voerde de raadsman aan, is nooit bepaald, hetgeen tot gevolg heeft, dat de betalingsver- der niet kleine tafel gezeten, het klein en groter wordend grut overziende, vroeg de moeder te midden van de kuikens, my waarover ik peinsae. Weet je, zei ik haar <iat wij geen verstand van jeugdzaken hebben, dat wij beiden alleen maar vader en moeder zijn, één van de millioenen naamloze vaders en moeders, die toch eens rekenschap zullen moeten geven. Gebruik makend van een ogenblik stilte welke de jeugd veroorloofde, zeide zy: Dan zullen wy onze kinderen opvoe den, zoals wy zyn. Lees Erik, het klein insectenboek, het ging goed met de byen en de hommels en de mieren, totdat zy Solm's Natuuriyke Historie raadpleegden en Maar reeds had de Jeugd haar rechten hernomen. Waarom mag jy gulzig eten en wy niet? vroeg een kromp van vyf lentes. Die avond raadpuegde ik vele werken van geleerden, die verstand hebben van jeugdzaken, maar het antwoord, dat ik had moeten geven, vond ik niet. De des kundigen hoe is het mogelijk lieten mij in de steek. Het is een lief ventje, zei myn vrouw. En dat is het. Ik hoop dat hy later niet de film gaat zien, die van Greene's „The End of the Affair" zal draaien. Or C. Ch. A. VAN HAREN De kantonrechter heeft- hierop geant woord, dat het bovengenoemd K.B. van 23 Nov. 1944 van toepassing is gebleven op het T.T. en R.-besluit, zoals dat by K.B. F 226 is gewyzigd. Biykens de considerans is het n.l. dul- deiyk de bedoeling van de (nood)wetge- ver geweest, art. 3 van het T.T. en R.- besluit slechts zodanig te wyzigen, dat dezelfde vergoeding, welke aanvankeiyk alleen geëist werd voor het aanbrengen en het gebruik van een radiotoestel, voortaan in het algemeen voor het .aan wezig hebben" verschuldigd is. Ook het doel van de vergoeding bestryding exploitatiekosten van de radio is het zelfde gebleven. Op de keper beschouwd betreft het hier een verschil in interpretatie-metho de. Terwyi de raadsman zich beroept op de letteriyke tekst van het omstreden wetsbesluit, legt de kantonrechter het wetsbesluit uit naar de bedoeling van de (nood) wetgever. O.i. terecht. Niet op de letter, maar op de geest, de redeliike zin van de wet komt het aan bij wetsinterpretatie. Hiermede is de zaak nog niet ten ein de. De raadsman heeft n.l. ook nog be weerd, dat het bovengenoemde K.B. van 23 Nov. 1944, waarby de datum der ver schuldigdheid van de luisterbydrage is vastgesteld, rechtskracht mist, aangeven i 18 afgekondigd in het Staatsblad, zoais is voorgeschreven, maar in d( staatscourant.. Ook deze objectie gaat niet op. Hierbti is over het hoofd gezien art. 21 van het eveneens krachtens staatsnoodrecht gel dig genomen Besluit Bezettlngsmaatre- gelen E 93, waarby gederogeerd is aa« de normale wyze van afkondiging vaf wetten en besluiten met gevolg, dat op 6 Mei 1945 de gehele te Londen tot stand gekomen wetgeving kracht van wet had- De conclusie is derhalve, dat sedert dc bevryding de verplichting tot betaling van een luisterbydrage by aanwezigheid van een radio rechtsgeldig heeft bestaan In ieder geval tot 1950. DE Eindhovense kantonrechter, die eeU soortgeiyk geval te berechten kreeg, heeft een nieuw licht op de zaak ge worpen. Mag bedoelde verplichting be staan hebben tot 1950, sedertdien in iedei' geval niet - meer volgens de rechter va" de Philipsstad. Wat toch is het geval?:. Meergenoemd art. 3 T.T. en R-be*,uit"j 1945 waarin de verschuldigdheid van ëen' luisterbydrage in het algemeen is vast gesteld, eist terzake een uitvoeringsbe schikking van de minister van Binnen landse Zaken. In 1945 heeft deze minister, ter uit voering van dit wetsartikel de Radio- luisterbeschlkking tot stand gebracht waarin nader wordt bepaald, dat cef luistervergunning, die voor het bezit vof een radiotoestel vereist is, slechts geldig •s, als daaruit biykt, dat de luisterbij drage, zoals in de beschikking bepaald is betaald. In Augüstus 1950 hebben de ministC van Verkeer en Waterstaat en de staats secretaris van O. K. en W. de Radio- luisterbeschikking van 1945 ingetrokken en een nieuwe vastgesteld. De Eindhovense kantonrechter betoog nu, dat zy, gelet op art. 3 T.T. en R besluit, niet bevoegd zjjn tot het treffen van een zodanige beschikking. De nieuw'* beschikking, tot stand gekomen door eet niet-bevoegde instantie, mist derhaiv' rechtskracht. Wy kunnen hiermede volledig instem men. Een van de voorwaarden voor de formele rechtsgeldigheid van een be schikking is immers, dat zij door he' rechtens bevoegde bestuursorgaan is uit gevaardigd. Sedert Augustus 1950 is radio-bezitten'1 Nederland met verplicht tot het beta ie1! van een luisterbydrage, zo zou men dui uiteindeiyk kunnen concluderen. Maar men zou ook aldus kunnen red* neren. De nieuwe Radioluisterbeschif! kmg rulst rechtskracht, uitgevaardigd a'; zy is door een incompetent orgaan. V' was echter evenzeer onbevoegd om d' ê"de beschikking van de minista' van Binnenlandse Zaken in te trekkef' tV® feldt nog steeds de Radioluisterb^ schikking van 1945 en dus ook de v®* nllPhtivae. l._x _t_ »_1 zzxs uua uun ue puchting tot het plakken van radiozege Hoe hierover uiteindeiyk beslist worden, de kwestie heeft weer eens K hcht doen vallen op de onbevredigeh'j, regeling van ons radlobestel, waarin e-, «efst drie departementen: Waterstag Binnenlandse Zaken en O. K. en W. moeienis hebben. Dmt te toch wel wat veel van het goede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4