Nieuws uit STAD en OMTREK Singelconferentie door president in het echt goud SLEUTEL Apsa Bioscopen wint LAATSTE BERICHTEN NA DE INCIDENTEN IN DE BELGISCHE KAMER SPORTNIEUWS uit Schiedam rur rlke zij mij hef* Vincentlaan van den bloede PE KANDELA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Waar zit het in VIRGINIA, met» Het absenteïsme bij de C.V.P.-Ieden gelaakt KETHEL V ierspelenkamp MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 PAGINA 2 Pastoor Oorsprong erc-prcsidenl IVare parochiegemeenschap KURKETREKKER RARE GAST SCHOORSTEENBRAND in elk seizoen S C H I DAM Het Wonder (Passage) K.A.B. VASTENAVOND STADHUIS MOET WORDEN GERESTAUREERD ERNSTIG ONGELUK OP WILTON VAN RIEBEECKSTRAAT IN VGRAVELAND WAAG AAN HEV. KERK TE VERKOPEN BURGERZINLENING MOET WORDEN BELEGD KA TH. WERKNEM EN DE MIDDENSTAND burgerlijke stand STAND VAN DE ARBEIDS MARKT Als werkloos ingeschreven Gevraagde arbeidskrachten NIEUW FOTOTOESTEL VOOR POLITIE INBRAAK IN DE GORZEN DRIEBANDEN EERSTE KLAS De DAMCLUB SCHIEDAM Ook tegen het absenteïsme in de com missies zal opgetreden worden, want nog onlangs werd ook daér de regering in minderheid gesteld wegens afwezigheid van C.V.P. commissieleden. Elizabeth II dankt Boudewijn VEEMARKT te ROTTERDAM Tijd ens adempauze in de afmattende strijd Zelfs de glanzende „Jubilate Deo" scheen al te menselijk gestamel, vergeleken bij de dank, die gisteren opwelde uit de harten van tientallen Yincentianen en van hen, die verenigd waren in hun grote blijdschap om de vruchten, die vijftig jaar werk van de Singel-conferentie had afgeworpen. Maar wat kunnen mensen anders doen, dan op menselijke wijze trachten uiting te geven aan wat hen geestelijk overweldigt op dagen, als dit gouden feest? Goud van over de Alpen, geschonken door de Plaatsbekleder van de Goddelijke Vader der Armen, is dan nauwelijks glanzend en kostbaar genoeg om in stof uit te drukken wat het hart zeggen wil. Maar erger nog klemt deze machteloosheid degene, die dit alles moet ontvangen, terwijl hij zich oprecht en ootmoedig slechts werktuig weet cn niets meer wil zijn. Zo verging het gisteren president Hendriks van de Singelconferentie, die men door de hem toegezwaaide lof niet kleiner had kunnen maken; die bijna ineenkromp onder de verrassende tijding van de onderscheiding met het Gouden Erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Z. H. de Paus verleend. Geen van zijn vele broeders, die niet persoonlijk deelde in de blijdschap, die hij zwaar als dit ontvangen was toch moet hebben gevoeld. die aan het begin van het ontbijt voorge lezen werden door de heer P. Meijer, vice-voorzifiter, maakten .slechts gewag van de stoffelijke noden. Wie he.t werk van nu kent, weet hoe het op de eerste plaats de geestelijke noden zijn, die ge lenigd moeten worden. Tientallen en tien tallen gezinnen het is bij het onder zoek ter gelegenheid van de wljkmissie gebleken dreigen weg te zinken of zijn reeds weggezonken. Velen zijn menselij kerwijs gesproken reddeloos verloren. Bij de Jeugdmissie bleken er van de 500 kinde ren 75 niet meer te komen, omdat zij geen Pasen, meer houden. Er zal in de tbekomst nog veel van de St. Vincentius-conferen- tie gevraagd worden nog meer dan tot nu toe. Ik zal U juist meer en meer in schakelen bij de redding der zielen. Het. zal er soms op lijken, dat alles nog meer reden tot wanhopen geeft, dan nu reeds zo vaak scheen. Maar bij dit werk kom.; men steeds meer tot het besef, dat het menselijk werk zo zwak is. Men bemerkt na zoveel jaren, dat mien het al te vaak verkeerd zag. De kracht VÈ-h' het werk is uitsluitend te vinden in de genade. In ootmoed en eenvoud moet de zielzorgnood tegemoet getreden wor den. Het verheugde ds pastoor, zeer bij een leek, niet-parochlaan als pres. v. d. Toorn zoveel begrip te hebben gevonden voor het juiste werk in en van een parochie. Aan dit ailes denkend, denkend ook aan wat de voorgangers gedaan hebben, heeft het Z.H. de Paus behaagd ons Zijn Apostolische zegen te schenken. De pastoor las hierop Ijet. formulier van de zegen voor en toonde de prachtige toto, gemaakt door de beroemde Cana dees-Hongaarse fotograaf Qtto Karsh, die bij de zegen, gevoegd was. Het luide applaus verstomde snel. toen bleek, dat het medeleven uit Rome nog andere zendingen omvatte. Onder grote stilte, waarin allen geheel een waren met de gevoelens, die door de president met moeite onderdrukt werden, deed de pastoor mededeling van de toekenning van het erekruis aan de heer J. Hendriks. Zijn vrouw kon van dit grote gebeuren helaas geen getuige zijn. omdat zij door ziekte verhinderd was. De man, die lei ding gegeven had. die vriendschap had gekweekt, maar de ernstige vermaning in liefde en eenvoud niet uit de weg was gegaan, werd onderscheiden. Hij ver diende het. Het was al wekenlang een vreeswek kende gedachte geweest, als de president naar het ogenblik van zijn dankwoord vooruitzag, maar na de hem toegezwaai- de hulde, en de hem toegekende onder scheiding. bleek het vrijwel ondoenlijk te antwoorden. Toch Was het kenmer kend, dat hij juist daar de woorden vond. waar hij de aandacht van zijn mede broeders op het werken en de toekomst richtte. Het gezinsbezoek mag niet ver waarloosd worden het blijft de peiler van alle activiteit. De lof aanvaardde hij alleen voor de gehele conferentie en voor allen, die voorgingen, omdat zonder hun werk dit feest niet gevierd zov. zijn. In zijn dankwoord omspande ds presi dent niet alleen zijn aanwezige mede broeders, niet alleen pastoor en paters, maar alien, die met het werk te maken hebben. De sociale werkster mcj. Henzen, het parochieel armbestuur, de zusters van de Noletstichting, van de Tuinlaan en van het Imelda-Internaat, het S.F.L., het Gem. Bureau voor Sociale Zaken mét de heer Oostlander aan het hoofd, de eerw. broeders en zusters, zuster Koot met haar helpsters, ons blad en de vele anderen, die helpen. Wie hoort spreken over een echt Vin- centiaanse geest in de Singelconferentie, die mag zich afvragen, of dit alles dan niet opgesloten moet blijven binnen de muren van de pastorie, waarachter zo menig goede daad en zo talrijk geestelijk succes werd weggeborgen. Maar welke Vincentiaan zou Pauius' niet willen na zeggen, waar hii schrijft: „Weest bedacht op het goede, niet alleen voor het oog van God. maar ook voor het oog van alle mensen"? Al zou het slechts zi.in om het onbe- smeurde vaandel van de Liefde te be lichten op een ogenblik, dat vele andere banieren en vooral dat van de haat tot dienst in haar gelederen trekken, dan zou dit openlijke woord der publiciteit gerechtvaardigd zijn. Want waarom niet getuigd van de Waarheid? Zoals ir W. H. v. d. Toorn. President' van de Bijzondere Raad, het deed in zijn feestrede aan het ontbijt: „Hef wezenlijke van de beginselen en de methode van het werk, dat Fre deric Ozanam begon, is hier beoefend. Als er wonderen nodig 'zijn voor de verkrijging van Zijn zaligverklaring, waarom dan niet dit jubileum, dat be wijst, hoe door de golfslag van de tijd door op- en neergang, door tijden van stilstand en bloei de geest zuiver bleef. Hoe de conferentie, die zovele nieuwe leden telt, juist de roemrijke traditie hooghoudt, niet schromend het oor te luisteren te leggen, wanneer moderne we gen op het charitatief-sociale terrein wor den gewezen. Roem gaat uit naai- deze zeldzame president. Hij wenst niet, dat zijn verdiensten in het licht gesteld wor den. maar is dit nodig? Hij is een leids man bij uitnemendheid, een Vincentiaan van de bloede, een sieraad voor de bij zondere Raad en. een ware vader der armen- Bij dit feest gaat' de bijzondere dank ook uit naar de geestelijkheid van de parochie. Vooral naar Pastoor Oorsprong, die in de zielzorg zo'n grote plaats heeft ingeruimd aan het St. Vincentiuswerk. Zijn conceptie van een parochie munt uit door organische verbondenheid van de parochianen onderling en met hun gees telijkheid. Er zullen weinige parochies in den lande zün, waar dit zo intensief en zo alg een ware parochiegemeenschap beleefd wordt. Er zijn vele wegen, die naar Rome leiden en ieder kan er zo zijn bijzondere opvattingen op na houden, maar hier is de essentie getroffen. Er is een eenheid onder de parochianen groeiend en de pastoor omsluit in zijn werk vooral ook de conferentie. Dit is de grote boodschap en de grote reden tot vreugde van dit feest. Spr. hoopte, dat de Vincentianen vooral de verdieping van het eigen innerlijk leven zouden voort zetten. Uw werk is slechts mogelijk van uit, voor en door de Kerk. Gij zijt strij ders van de Militia Christi" om velen tot de Goede Herder te leiden. Pastoor L. D. Oorsprong O.P. wilde vooral naar het heden en naar de toe komst kijken. De conferentie is de laatste jaren uitgegroeid en versterkt; zij heeft de echte Vincentiaanse spiritualiteit. De eerste notulen van de conferentie, zoals Advertentie zware massief koperen uitvoering, pracüseh geschenk oor Heren. D4661AD VOOR SCHIEDAM [H OMSTREKEN 74ste Jaargang No. 21773 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode. Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke ti de administratie of bij de erkende ueaux verkrijgbaar zijn i'ive. tentiëm tot 20 cent, Elk woord meer 3 cent. ...nam 30 v/oorden Plaatsing uitsluitend dj vooruitbetaling. Aüe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Haze.zet. Tijdens zijn dankwoord deelde de heer Hendriks mede, dat met goedvinden van .de president van de Bijzondere Raad pastoor L. D. .Oorsprong tot ere-pr'èsiden,t was benoemd, waarbij zijn stuwende ad viezen en zijn geestelijke vorming eens in de maand bijzonder vermeld moesten zijn. De vergadering uitte de instemming hiermee met een hartelijk applaus. Aan deze woorden, die wij in exteivso weergaven om aan U lezers, iets mee te delen van de geest van waarachtig Chris telijke gemeenschapszin en vriendschap die dit feest beheersten, en die slechts een zwakke afspiegeling zijn van de door allen als een sterkende kracht onder vonden bron van inspiratie tot bezinning en in liefde gewortelde activiteit; aan al deze woord'en ging het allesbeheersende dankoffer vooraf, opgedragen door de astoor met assistentie van de paters v. wenter en Willems als diaken en sub diaken. Tijdens dit H. Misoffer naderden allen tot de H. Tafel, die in het heden met de conferentie in de geest van Oza nam verbonden zijn, maar ook vele oud- conferentieleden en broeders van andere conferenties. Het zangkoor ,,In honorem Dei" zong onder leiding van Paul v. d. Dutten de Missa Sanctae Magdaienae. Voor deze kerkelijke en ook voor. de in een harmonische verbondenheid ge vierde wereldlijke feestdis zorgden een bijzonder comité, namens welk de heer H. W. A. Nefkens de gasten welkom heette. Hij was het ook, die namens allen de president met de hoge onderscheiding gelukwenste. De receptie was zeer druk bezocht, zo wel door mensen uit de gezinnen, die de weldaden van het werk ondervinden, als door vertegenwoordigers van maatschap pelijke en charitatieve organisaties, onder wie ook de directeur van Sociale Zaken, de heer Oostiander. Het werk van veel organisaties wordt bo.iaald door de leiding. Maar waar deze gaen verbondenheid en samenwerking weet tot stand te brengen, is zijn werk ijdel. - De Singel-parochie vierde in de een de ander en voor alles was het een gemeenschaps-feest, zoals de leden van de strijdende Kerk in de zeldzame uren van adempauzes tussen de afmattende geveenten met volle overgave kunnen De gemeente-ambtenaar M. hoorde Zon dagavond om 1.15 uur in zijn woning een ruit rinkelen. Ook de hond sloeg aan. Toen hij naar beneden liep, trof hij in de deuropening van dc kamer een vreemde ling met een dolk in de handen. Snel liep hij terug naar boven en aangezien hij be schikte over een directe aansluiting met de brandweer, vroeg hij deze de politie te alarmeren. Deze kwam met drie man sterk en ontdekte, dat de vreemdeling zich verschanst had in de kelder en de deur hiervan met een ijzeren haak geslo ten had. Toen de scharnieren waren los gemaakt en de deur uit de opening was getild, zag men een zeeman in dreigende houding staan met een dolk in de ene en een broodmes in de andere hand. De hoofdagent De Valk sommeerde de man onder dreiging met een revolver, zijn steekwapens te laten vallen en zijn han den omhoog te steken. Voor deze rede bleek de man wel vatbaar. Bij fouillering werden nog drie messen op hem gevonden. Men bleek te doen te hebben met de Britse zeeman T. S. H. Jones, wien3 schip bij Wilton Fijenoord had gelegen, maar waar van hij waarschijnlijk in een dronken bui gedrost was. Hij is naar Antwerpen vervoerd, waar zijn schip nu ligt. Waarschijnlijk ten gevolge van het uit sluitend gebruik van eierkolen is in de Voornesestraat 23 a een schoorsteenbrand ontstaan. Deze was zo hardnekkig dat de brandweer gaten in het plafond en in de schoorsteen moest hakken om onder lei ding van de heer Oortmerssen het smeu lende vuur te kunnen doven. De hitte van het brandje had de schoorsteen van dak tot vloer doen scheuren. De schoorsteen veger was nog binnen de wettelijk daartoe gestelde termijn wezen vegen. Advertentie Zoete most vso appelen Voor iedereen Goed, goedkoop, gezond JU:- Het is een zeer uitzonderlijk program ma, dat de (weinige?) bezoekers van het Passagetheater deze week krijgen voor gezet. Twee hoofdfilms, die niet veel met elkaar gemeen hebben wat het onder werp betreft, maar veel wat betreft de aantrekkingskracht die zij zullen uit oefenen. Daar is allereerst „Bali, eiland der Goden". Enkele jaren geleden werd de Tsjechische filmer Drakulic tijdens een langdurig bezoek aan het eiland Bali door de daar wonende Zwitserse kinst- schilder en Bali-kenner Theo Maier rondgelied en door toedoen van de laat ste was Drakulic in staat tal van plech tigheden te verfilmen, die vroeger nooit op de filmband werden vastgelegd. Het geheel is een aaneenschakeling ge worden van zeer fraaie fotografie voornamelijk in heel of haif tegen licht, die op zich reeds een uitzonder lijke schoonheid weet te suggereren. Maar de in deze fraaie beelden vastge legde observatie van de werkelijkheid is bovendien nog eens verrassend. Wij aarzelen om het woord ontroerend neer te schrijven, omdat ai deze schoonheid zo beheerst wordt door angst en de monie. Dit is ook wat de commentator Jaap Kunst herhaaldelijk naar voren brengt. Als men foto's van de Balinese cultuur ziet is het mogelijk bewonde ring en eerbied voor dit alles te hebben. Wie echter de verfilmde werkelijkheid van dit alles ziet en bovendien de game lan voortdurend in de oren hoort klinken, krijgt met de bewoners een gevoel van obsessie. Franklin D- Roosevelt, de grote Ame» I rikaanse president heeft eens over een I nieuw soort mensenrecht gesproken: „De vrijheid van angst", Hoe wil men deze mensen bevrijden uit de angst voor de demonen en kwade geesten? Hoe anders dan door de enige, die de Duivel over won, zodat Roosevelt als een typisch ver langen van de Christen de „Vrijheid van angst" een grondrecht voor de mens kon noemen. Om het godsdienstig verwarrende ka rakter van deze film voor jonge mensen voor volwassenen. Rossellini maakte een film, die hij spe ciaal opdroeg aan 't grote kunstenaarschap van Anna Magnani. „Het wonder" 'n ver haal van de zotte herdérsvrouw, die meent St. Jozef te ontmoeten en van hem een kind te moeten krijgen, dat zij in een kerk baren wil, is op zich een zo psychiatrisch geval, dat men er de film camera liever buiten zou laten. Waar het een herschepping door Anna Magnani betreft, kan men er vrede mee hebben, omdat zjj een van de grootste actrices blijkt, wier spel ooit op de film werd vastgelegd. Daarbij toont Rossellini een zodanige beheersing van de camera ter ondersteuning van het volmaakt lier- scheppen van een werkelijkheidsillusie,. 1 dat men er weer verwonderd over staat, j hoe de Italianen bewijzen, dat filmacte- j ren niet minder acteren is dan spel op het toneel, maar meer. Het is meer acte ren, omdat en Magnani getuigt het de werkelijkheidsillusie geen moment verloren gaat. Hier is een gekke vrouw, geëxalteerd in haar godsdienstwaanzin en vertrapt door haar medemensen. Wanneer men voor ogen houdt wat een bewegelijkheid er nodig was voor de ca mera om de eindeloze tocht uit te beel den. dan heeft men nog meer bewonde ring voor dit feilloos gemaakte, korte werk. Voor volwassenen met onder scheidingsvermogen. K.A.B. VASTENAVOND Men kan het Bestuur van de K.A.B. Schiedam toch zeker geen verwijt ma ken, dat de Zondag j.l. met „De klok heit negen" geen programma heeft aan geboden, wat er niet in alle opzichten zjjn mag. Men kon verwachten, dat men de zaal zou afbreken. Maar het trieste beeld van een nog niet half gevulde zaal ten dele nog mét kinderen, leek meer op afbraak van de K.A.B. Van onze 2300 leden, waarnaast nog eens 2300 vrouwen en verloofden nog de fami liebeden nog geen 2001 Dit stemt tot nadenken. Begrijpen onze leden de betekenis van hun organisatie niet meer? Leeft er niets meer in hen van: steu nen van eigen zaak wat toch zeker in het bezoek van zo'n avond niet moeilijk mag genoemd worden? Dat het met het bezoek van vergade ringen niet. denderend gaaiMaar wat we elkaar weieens zeiden: Laten we ze voortaan maar cabaret gevenDat zelfs blijkt niet meer te binden. Of maakt de organisatie zelf fouten? Hier zou een eerlijke critiek op elkan der vruchtbaar kunnen werken. Het is nodig, dat we dit. eens bezien. In een tijd, die zich zo uitgesproken beweegt in de richting van een nieuwe sociale structuur, mogen we minder dan ooit onze eigen organisaties en zeker onze standsorganisaties loslaten. Dat zou betekenen, andere het heft in han den geven! KAB-ers door afzijdigheid breekt U uw eigen zaak af! Beter de felste critiek dan die ver nietigende lege zaal! Maar voor alles: Eendracht! Samen werking! Het gaat om de grote zaak: Of er een maatschappij voor of tegen Christus gaat komen. Pas op de geestelijke lauwheid, de fut loosheid, de zwakte van wil en de koudheid van hart-waartegen de Paus ons zo ernstig waarschuwt. We zullen, kunnen en moeten de weg vinden om het leger van onze Arbeiders tot een sterke opbouwende kracht aaneen te sluiten. p. j, A. ROGHMANS O. P. Geestelijk Adviseur KAB. De gedachte öm een vrolijke avond te geven zo kort voor de Vasten mocht goed heten. Men had uitstekende arties ten uitgenodigd. Jan de Cler met zijn liedjes en zijn conférences, de twee Ca- veilï's op hun accordeons met muziek, die reeds jaren tot de beste op dit ge bied gerekend mag korden. Charles Matla, Sophie Spoor en Charles Renée zijn in dezé contreien minder bekend, maar de aanwezigen hebben zich toch kostelijk vermaakt. De zaal was nau welijks voor de helft gevuld. De heer C. Meijer, de voorzitter, opende met een woord van welkom en van teleurstelling. Het was tegen half 12 eer men naar huis ging. Voldaan en vrolijk. Gebleken is, dat de voorgevel van het Stadhuis in een zodanig slechte toestand verkeert, dat 'n spoedig ingrijpen nood zakelijk is. Het metselwerk boven de hoofdingang vertoont gevaarlijke scheuren, de veran kering van de natuurstenen afdekbanden aan het metselwerk is doorgeroest, waar door deze banden geheel ios. Van het metselwerk zijn gekomen. Gevaar van afstorten is daarom verre van denkbeel- dig. Het zal niet mogelijk zijn de natuur stenen afdekbanden van de topgevel, wanneer zij zijr; «genomen, opnieuw te gebruiken, daar de breedte van deze stukken smaller is dan de muurdikte van de topgevel. Met het oog op het inwateren zullen de banden dus in hun geheel vernieuwd moeten worden. De verankering van de top en van het hierop geplaatste beeld is volkomen vergaan. .Van de_ kap moe ten zeven gordingen met de hieraan aan gebrachte ankers worden vernieuwd, daar zowel het hout als de verankering ondeugdelijk is. Het in de voorgevel ge plaatste houten raamkozijn met raam ter hoogte van de zolder, is geheel ver rot en moet dus worden vervangen. Van de natuurstenen omlijstingen van de beide ramen op de hoofdverdieping moet bij één der r^men n.l. dat van de ka mer van de Burgemeester een aantal stukken worden vervangen, daar deze volkomen verweerd zijn. De kosten van deze voorzieningen wor den door de dienst van Gemeentewer ken zeer globaal geraamd op 35.000. waarbij er op wordt gewezen, dat geen bindende waarde aan dit bedrag mag worden toegekend. Bij de uitvoering van de werkzaamheden toch kunnen nog al lerlei verborgen gebreken te voorschijn komen. B. en W. kunnen voorts mededelen, dat de architect bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de beer Baart de la Faille, zich van de slechte toestand van de gevel in het gebov-w. dat op de lijst bedoeld in artikel 1 van de Verordening op de monumenten in de gemeente Schie dam is geplaatst, heeft overtuigd. Ook deze functionaris acht een uitstellen van de werkzaamheden met het oog op het gevaar voor afstorten en de gevolgen van dien niet verantwoord. Ook de commissie van gemeentewer ken heeft zich met voormeld voorstel van de directeur verenigd. 'n Tekening, waarop een en ander staat aangegeven, gemerkt B/2, leggen B. en W. ter inzage over. Tenslotte wijzen B. en W. gr op, dat in de te maken kosten het verkrijgen van een subsidie van het Rijk en van de Provincie mogelijk is. Gezien echter de vele aanvragen, welke door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, met het oog op de verdeling van de geringe jaarlijkse middelen, op de urgentielijsten moesten worden geplaats, zal op enige definitieve toezegging van de zijde van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet kunnen worden ge rekend, Niettemin zal het college zich tot de minister en de Provinciale Staten wenden ter verkrijging van subsidie in de uitgaven door de gemeente in deze te doen. De 31-jarige A. J. K. uit Rotterdam was Zaterdagmorgen om half 11 bezig nagels te verwijderen uit een scheepswand met een kilnkluehtrevolver. Toen de revolver weigerde demonteerde hij het gereedschap gedeeltelijk maar op het moment, dat hij zijn hoofd in de opening stak, sloeg de stalen hamer aan en begon te draaien. Het linker oog van de arbeider werd getrof fen en hij werd tegen een vlakplaat aan gedrukt. Per ambulance van de werf is hij naar het Oogüjdersgesticht in Rotter dam overgebracht. Van de zijde der Schiedamse Gemeen schap bereikte B. en W. het verzoek een van de straten van onze gemeente te noemen naar Jan van Riebeeck, die in zijn jeugd geruime tijd in Schiedam heeft gewoond en daar ook is gehuwd. Nu een van de hoofdwegen in het nieuwe industriegebied bewesten de Schie in 's-Graveland, althans gedeelte lijk, is aangelegd, doet zich een goede gelegenheid voor om op deze wijze een historisch figuur te" eren. B, en W. stellen de Raad-voor daartoe te besluiten. In verband met de restauratie van het orgel in de Grote Kerk is voor de Ned. Hervormde Gemeente de behoefte ont staan om over een gedeelte van de Waag te kunnen beschikken. De hieromtrent gevoerde besprekingen hebben geleid tot het resultaat, dat Kerkmeesters van de Ned. Hervormde Gemeente zich bereid hebben verklaard de Waag van de Ge meente Schiedam te kopen voor de som van 5.000. Met dit bedrag hebben B. en W. zich kunnen verenigen. Aangezien het gebouwtje voor de ge meente van weinig nut is. worden door deze verkoop de gemeentelijke belangen niet geschaad. Aangezien de opbrengst van de burger, zinlening slechts geleidelijk, al naar mate de woningbouw vordert, wordt besteed voor het doel, waarvoor zij is aangegaan, is het, om renteverlies te voorkomen, ge wenst, dat een gedeelte van deze op brengst rendabel wordt belegd. Dit kan geschieden door de bouwers der woningen in Nieuwland, tot 't bou wen daarvan door de Raad bij besluit van 5 October 1951 is besloten, 'n rente dragend voorschot te verstrekken, het welk wordt verrekend met de telkens vervallende betalingstermijnen. Met de aannemer is hierover in prin cipe overeenstemming bereikt. Advertentie Dinsdag 19 Febr. komt dr Th. A. M. Schroers, psycholoog (ook bedrijfspsycho loog) in de Kapelzaal (Kerkplein, Waran de) een inleiding houden over: „Sociaal leven in Europa en in Zuid-Amerika". Dr Schroers is juist van een Z.A.-reis te rug! De leden van de W. M. zijn hier over per circulaire ingelicht. Wie ver zuimd mocht hebben, zich voor deelname te meiden, kan toch komen. Niet-leden kunnen worden geïntroduceerd door W.M.-leden of bij het begin van de bij eenkomst door het bestuur. GEHUWD: J. Krijger 26 j. en A. F. Kloot 25 j. GEBOREN: Cornelis G. J. z. v. C. G. J. Ooms en H. van Aaiten; Johannes H. z. v. J. F. H. Withag en M. F. Reiners; Petrus L. M. z. v. P. L. v. d Bosch en C. A. M. Lansbergen: Bertha M. d. v. W. •T. Scheve en J. J. Nauman; Jan z. v. P. C. van Heiden en J. van Es; Johanna d. v. A. v. d. Meeberg en M. van Dorp; Eli sabeth J. C. 'i. v. J. N. Ponsen en J. Kalksma; leven, kind van J. J. Rieff en J. C. Samau. Afd. Bouwbedrijven: Uitvoerder, tim- merlieden metselaars, opperlieden, ijzer- vlechters, betonwerkers, stukadoors, vloe- renleggers, schilders. Meu belmakers en machinaal-houtbe- werkers. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, montagewerkers, landmaehinisten. lei dingleggers, constructieververs stokers, hulpijzerwerkers, aanhouders,' bliksla gers en chauffeurs. Afd. Algem. bedrijven: Boekhouders, kantoorbedienden, incasseerders, maga zijnbedienden, vertegenwoordigers, verko pers, filiaalhouders, musici, transport arbeiders, kellners, schoenmakers, kleer makers, sigarenmakers, bakkers, koks, distillateursknechts, wachtslieden, vei- lenbereiders, fotograaf, zakkenstoppers en tuinlieden. Afd. Jeugdbemiddeling (t.m. IS jaar): Leerlingen: automonteur (zonder am- bachtsschoolopl.), boekdrukkers, metse laar, meubelmaker, tandtechnicus. half was eloctr. lasser, aank. kantoorbediende, metaaldraaier (routine), suikerkoker en fabrieksjongens. Afd. Vrouwen: Fabrieksarbeidsters, naaisters, leerling verkoopsters. Afd. Bouwbedrijven: borstel, en kwas tenmakers en haarschoonmakers. Afd. Metaalbedrijven: Metaaldraaiers, electr. lassers, plaatwerkers (scheeps- en constructie-) scheepsijzerwerkers. mas seurs, machineconstructeurs, construi- tiewerkers (van tekening kunnende le zen en werken), kotteraars, fraisers en electromonteurs. Afd. Algem. bedrijven: Boekdrukker. Afd. Jeugdbemiddeling (t.m. 18 jaar): Jongste bedienden, fotolaborant, leer lingen als kettingsmid, koperslager-fit- ter, bankwerker, electr. lasser, loodgie ter, banketbakker, halfwas rijwielher steller, halfwas electr. lasser, halfwas brood/banketbakker, 3e bediende (ban ketbakker), slagersknecht, loopjongen en tevens in opl. voor bankwerker, bij- i'ijder/fabrieksjongen en fabrieksjongens. Afd. Vrouwen: Cantinemeisje 17/18 jara. Het foto-opnamétoestel, dat door de politie wordt gebruikt, voldoet niet meer aan de daaraan te stellen eisen. Het is in 1948 tweedehands aangekocht en in de daaropvolgende jaren zeer intensief ge bruikt, met als gevolg, dat het niet meer werkt met die nauwkeurigheid, die voor een fototoestel voor politieel gebruik noodzakelijk is Bovendien doet zich het 'bezwaar ge voelen, dat het een fototoestel van ver ouderd type is. Een nieuw modern toestel kost thans ongeveer 1950.terwijl verwacht mag worden, dat het oude toestel bij ver koop nog 150.zal opbrengen. Derhalve stellen B. en W. voor, 't beno digde crediet tot aankoop van dit nieu we toestel te verlenen en de desbetref fende begrotingen dienovereenkomstig te wijzigen. Vrijdagavond is er ingebroken in een pand aan de Numansdorpsestraat. Er werd een bedrag aan geld meegenomen van ongeveer 200.Onmiddellijk na de aan gifte werd door de recherche 'n onderzoek naar de vermoedelijke dader ingesteld. BRANDJE IN BOTERSTRAAT Zaterdagmorgen om uur brak er brand uit in een meubelfabriekje aan de Boter- straat. Zaagsel en stof bleken in de scha kelkast te zijn gestoven en daar in deze kast. welke de loop van de clectro-motor regelt, nogal eens vonken overspringen, was de koek gaan broeien. De bakelieten kas t was hierop gesprongen en het broeiende zaagsel was op de grond in (Van onze Brusselse correspondent) Er zijn harde noten gekraakt geworden op de jongste bijeenkomst van de C.V.P.- Ieden van de Kamer. Zoals men weet, werd door de schuld van afwezigheid van tal van leden der regeringspartij, bonte AVOND Velen zullen het betreuren, dat de car navalsfeesten zo ver buiten ons bereik liggen. Het Hjkt wel of onze Zuiderburen het alleenrecht daartoe hebben. Maar ook wij houden van jool en pret! De bonte avond van Zondagavond is daar het grootste bewijs van. Op het toneel was het een op en af gaan en in een vlot tempo passeerden voor onze ogen een bonte mengeling van kleinkunst. Het was een onderlinge vriendschappelijke wedstrijd, waar voor al het muzikale gedeelte zeer gewaar deerd werd. De schetsen waren ook niet onverdienstelijk en bezorgden de aanwe zigen dikwijls een spontane lachbui. Het was een avond van Kethel en voor Kethel en dit experiment kan op zijn minst, geslaagt heten. Verder zijn de prijswinnaars de volgenden: X St Radbout II Bel Canto, III Pioniersters, IV de Burght, V. de Band, VI Dames duet. De prijzen waren voor Sint Rad- ar.der zaagsel gevallen, dat aan het smeu- len was gegaan. De brandweer heeft deboud 1 Clarinet-duel, van Adriaan v. d. brand spoedig onder de knie gekregen. De Drift en Qrien v. d. Meer, 2 Fluitsolo schade is nog niet geheel bekend maar i door Jan van Mil, 3 Pistonsolo door S. wordt door verzekering gedekt. j Heijdra. De Vierspelenkamp heeft gisteren in zover zijn beslag gekregen, dat de voor ronde besloten is. In de finale zijn nu v. d. Duijl, v. Huet, Köneman en Hekman. De uitslagen tijdens het weekeinde waren: MackayQuirijns 55. Mackay 100 23 14 2 120 29 29 0 30 16 6 2 15 40 2 0 Quirijns 73 23 13 0 150 29 24 2 16 16 3 20 40 3 v. d. LeeHekman 010. v. d. Lee r.... 54 15 18 71 14 22 0 5.07 28 19 11 0 1.473 14 51 5 0 0 274 Hekman 100 15 20 2 6.66 150 14 89 2 10.71 4.34 4.13 1.875 0 375 3.17 2 5.17 0 1.00 2 Vanavond worden de eerste partijen van de finale gespeeld tussen v. Duijl en Van Huet en Köneman tegen Hekman. De win naars van deze partijen komen morgen avond tegen elkaar. De verliezers ook. Zondag volgt dan de finale. Om 2 uur om derde en vierde plaats; 's avonds om de eerste en tweede. De hierboven genoteerde uitslagen zijn niet paarsgewijze naar iedere partij, maar per speler afzonderlijk over vier van zijn partijen. Zaterdag ®JU^onda§ in de biljart- n -nn academie onder leiding van de °'50° j B.V. Rotterdam de Donderdag j.l. begon- nen voorvverlst.r djien om het kampioen- 9 '"^2 j schap van Nedez land le klas driebanden 30 19 5 2 1.578 20 51 4 2 0 392 Köneman-—Barvoerts 8—2. Köneman 100 19 16 150 17 30 23 13 4 20 26 8 Barvoets 81 19 29 167 17 94 30 13 14 16 26 3 Scheffers— v. d. Water 8—2. Scheffers 100 24 20 2 150 19 37 2 28 19 5 0 20 27 2 2 v. d. water-;:::::: t» g 30 19 5 2 1.578 10 27 2 0 0.370 Eikenbroek—Qoitveen 8—2. Eikenbroek.....«S ?9 24 voortgezet. Dr>nviei^Sen Van Zaterdag luiden: De Ruyter 50 De Jong 43 De Ruyter .-.n Popeyus 5Q 2 5.26 2 8.82 0 1.769 2 O™9 De Reyter 0 4.26 Tournier. 2 2.307 0 0.615 De Jong ea Tournier 47 50 49 Popeyus r.A De Jong 47 92 92 99 90 86 86 100 100 97 97 resultaten van gisteren zijn: Mijnders 50 ue Jong 42 4.16 7.89 1 473 3 29 i?0peyus ou 5 15 Tournier 37 50 50 De Ruyter Kruithof 32 Oostveen 57 18 20 0 30" 23 4 2 20 39 2 2 39 29 10 0 150 18 26 2 »1 23 4 0 ,16 39 3 0 v. 4. Lee is Zondagavond ziek geworden, i Wedstrijdleider Van Duijl ontried hem I Kruithof doorspelen. Alfenaar kwam in zijn plaats. Mjjnders 38 Alfenaar—Kooy 2—8. Tournier 50 3-16 Kruithof 43 1.304 I 0.5121 Tourniet 50 306 iMijnders 41 8.33 0.913 I Bornkamp 50 0.410 i De Jong 47 50 Alfenaar Kooy 92 20 24 108 27 16 29 14 6 20 59 2 100 20 16 150 27 30 30 14 13 .19 59 2 v. Duiji—Scheffers 8—2. v. Duijl 150 10 46 200 12 47 30 33 6 i4 23 3 Scheffers 40 10 15 56 12 25 13 13 5 20 23 3 Könemanv. d. Maarei 55. Köneman 12 24 2 150 19 36 2 28 20 7 0 10 S7 4 0 v. d. Maarei 55 12 16 0 120 19 41 0 30 20 6 2 20 27 3 2 0 4 go De Ruyter 50 0 4 oo j Bornkamp 42 2 o 338 Df>. Ruyter 50 2 5.00 2 5.55 I 2 2.142| 0 0.332 2 15.—» 2 16.66 2 2 307 0 0.608 0 4.00 0 4.66 0 1.00 2 0 869 Mijnders 36 105 105 79 79 81 81 99 99 S3 83 112 112 86 86 72 72 104 104 108 108 0.543 0.467 0.505 0.505 0.581 0.546 0.500 0.490 0.515 0.453 0.476 0.400 0.682 0.468 0.637 0,395 0.505 0.434 0.602 0.493 0.446 0.419 0.581 0.441 0.694 0.583 0.480 0.346 0.462 0.435 8.33 7.89 1.40 De Jong 30 Kruithof 47 Woensdagavond worden de laatste par tijen gespeeld: 7.30 Bornkamp-Tournier, 9 uur: Bornkamp-Popeyes. De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden: M. v. Noordenen—A.. v. d. Moer 20, W. VerhaalC. de Vormer 20, A. Struik—A. Verberg 20 D. Mast-L. Schuitman 2—0, J, de Wilde—W. Verhaal 2—0, A. v. d. MoerA. Struik 2—0, A. Berk—J, v. Dieien 1—1, J. Onink—J. de 1 ru tierKj, v. Dieien 11 J. unina—v. 0.370 1 wilde t—1, P. Vlug—A. v. d. Moer 1—1. 4.08 8.31 1.50 0.74 C. de VormerW. Pranger 0—2, J, Le vering—J. de Wilde 0—2, P. VJug—M. v. Noordennen 02, C. de Vormer.T. Le vering 02, vorige week de regering van Hoistte in minderheid gesteld aan het einde van het debat over de Belgische vertegenwoordi ging bij de begrafenisplechtigheid van koning George VI. Een dergelijke klap had nooit aan de homogene C.V.P.-regering kunnen gege ven worden, indien al de kamerleden van deze partij trouw op hun po#t waren ge weest. Groepsvoorzitter burggraaf du Bus de Warnaffe, bracht op de bijeenkomst der C.V.P. kamerleden dan ook scherpe en verontwaardigde critiek uit tegen dege nen die zonder geldige reden afwezig waren op bedoelde zitting. Voortaan zullen alle gevallen van af wezigheid streng genoteerd worden en als andermaal tengevolge van absenteïs me ernsWge dingen zich zouden voordoen, ral degenen die tekortkomen aan hun parlementaire plicht, verzocht worden af- stand te doen van hun mandaat. Kamervoorzitter mr dr Frans van Cau- welaert nam op deze bijeenkomst even eens het woord, om op zijn beurt het afwezig zijn te laken en eien beroep te doen op het plichtsbesef van iedereen Bij het rustig lezen der verslagen over de incidentrijke zittingen van vo rige week. hebben wij geconstateerd, dat wegens het lawaai en de herrie die Utlr heersten versehil- ter Van Cm ,es van Kamervoorzit- de ert niet duidelÜk tot wa= u I ^ne ZJjn doorgedrongen. Zo was het velen - en ook ons - ont. dat de voorzitter door nauwe- UlKg op de perstribune verstaanbare voorlezing van teksten van het Kamer reglement, de regering gelegenheid heeft gegeven aan het fatale votum te ontsnappen, wat echter op dat ogenblik op de regeringsbanken niet werd be- greoen. Van Cauwelaerts' leiding van bedoelde séance was dus feilloos. Wij leggen hier de nadruk op, omdat men aan de hand van een onzer versla gen de indruk kon krijgen, dat de pre sident onvoorzichtig was geweest en in het nadeel van de homogene CVP-rese- ring had gepresideerd. A°ifn Elizabelh II heeft aan Koning L?^?A JnAei1 telegram gezonden met de 1j,ucl: heil Uwe Majesteit bijzonder dankbaar voor de vriendelijke fnLm het ogenblik van mijn troonsbe stijging en ik dank haar oprecht hartelijk voor de vriendschappelijke gevoelens welke ZIJ mij bij deze gelegenheid heeft willen uitdrukken". De Belgische minister-presiderut prof dr j- van Houtte. heeft bij zijn terugkeer uit Londen op het vliegveld Melsbrnek verklaard, dat de Belgen die in Engeland Koning Gelw-rp6 vffln uPlecht'Rheid van Kon VI hebben bijgewoond flTe lofPzifnet' tartelijke wiJze en boven Jn ontvangen geworden. het vliegveld te verlaten. hJ l e V^nxer nog verklaard, d.t hij net begrafenis-incident in de Kamer als Besloten beschouwt en dat tal van an dere problemen de onmiddellijke be- langstelling der regering opeisen. Van Houtte heeft hiermede meteen be richten uit de 6ociaiistische pers de kop ingedrukt, waarin beweerd werd. dat de regering na de terugkeer vrtt Londen ontslag zou nemen. Intussen gaat men van linkse zijde voort met tegen Koning Boudewijn te stoken. Een groot persagentschap, dat zich ook tijdens de Leopoldkwestie 'n, zeer een zijdige rol heeft gespeeld, zond een ver slag in de wereld over de in de Angli- kaanse kerk te Brussel door Koning Bou dewijn bijgewoonde dienst ter intentie van wijlen Koning George, dat begon met. te vermelden, dat de Koning een kwar tier te laat op deze dienst verscheen De werkelijkheid is, dat de Koning, die pro tocollair als laatste in de kerk moest ko men, een kwartier lang in het Paleis van Brussel heeft moeten wachten alvorens al de geïnviteerde personen hun plaatsen hadden ingenomen. Katholieke bladen protesteren, terecht, tegen een dergelijke tendentieuze links- gekleurde voorlichting die door agent schappen en journalisten wordt gegeven telkens wanneer zij het over liet Belgi- sche Koningshuis hobbsn. aan^efcPA]f' 18 Februari. Ter veemarkt schatting Kiwi i koeien en ossen meer Prils Lr kg varkens 55;. totaal 1573 dieren i a if vet,e koeten le kwal. f 2.S0 r£ u.v al' f 2.50—-2.7?., 3a kwal. 2.30- 2 08 <leV' SeW') re8P' 2'U' 5'14' Vet,te, koeien aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen ruim prijshoudend, prima iets boven notering, varkens (lev. gew.) aan voer ais vorige week, handel aanvankelijk vlot, later matig, prijzen gemiddeld iets 1 hoger.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2