Broekman won voor Nederland eerste (zilveren) medaille Drie landgenoten onder de eerste zes op de 5 km: 2 Broekman, 4 Huiskes, 5 Van der Voort Zware afdalings-piste voordeel voor „groten N. 0. C. Ken Henry sprint-klasse apart En Gerard Maarse niet achtste plaats óók van wereldformaat! De natuur dient de mens V: Glansdag op de Zesde Olympische Winterspelen Andersen werd Olympisch kampioen maar f q w g morgen onze ploeg betwist de Noorse hegemonie Weer Jeanette Altwegg Goud voor Italië en Oostenrijk; Pappenheim's in middenmoot Zwaluwen voor Gent Olympische Comité's beslissen over uitzending naar Spelen Yanks domineerden, Noren kregen slaag ,De Pel" weer chef De natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 PAGINA IJshockey-tournooi Andersen reed record-race Broekman in de vuist Huiskes werd vierde Schoepf tegen boom t>Andy" maakte 'n smak Combinatie Elf Oranje-reserves (S.V.V.) Feldman Ken Henry superieur Ken Henry, die in 1948 te Sankt Moritz vijfde werd, stak nu met top en schouders boven de élite uit: met 43,2 sec. bleek hij niet minder dan 0.7 sec. sneller dan nummer twee. In een volmaakte stijl met een volledige harmonie tussen romp en benen, waarbij de juiste armbeweging de snelheid nog opjoeg, flitste de Yank over de baan, oer-zuinig door de boch ten en met grote krachtige slagen (schitterende combinatie van tech niek met physieke en psychische energie) nam hij de rechte einden, geruisloos over het ijs glijdende. Koren kregen slaag! Maarse: wereldsprinter! In doodse stilte Pechvogels Bij de eerste 20 COURSES OP MEREVELD IJSHOCKEY-TOURNOOI VOOR B-LANDEN Van de Nederl. ploeg in de Tour de France (Speciale berichtgeving) OSLO, Zondagavond Voor de eerste maal sinds de van 1924 daterende Olympische Winter spelen heeft Nederland een medaille veroverd. Een zilveren medaille! Kees Broekman uit het Westlandse dorpje De Lier legde er beslag op: tweede in het klassement van de 5.000 meter achter de onbereikbare en onvergelijkelijke Noor Iijalmar Andersen die („natuurlijk") Olympisch kampioen werd. Een intense vreugde laaide op in de Nederlandse kolonie, nadat men na Broekman's race een vol uur lang in ondraaglijke spanning had zitten wachten op de tijden die de Noor Haugli en de Zweed Asplund nog zouden maken. Van Haugli kwam het grootste gevaar. Konden lang reed hij vlak onder Broekman's tijd, daarna enige ronden gelijk, twee ronden er een seconde- fractie boven, maar in de laatste ronde bleek de Noor uitgeput en kwam hij op een totaal-tijd die (toch nog slechts) 0,8 sec. hoven die van Broekman lag. En daar ging dus het rood-wit-blauw in de lucht, heklom Kees Broekman het ere-podium, ontving hij het zilveren Olympisch ere-metaal. daarmee de Nederlandse successen nog niet op waren! Anton Huiskes werd vierde, Wim van der Voort vijfde in het klassement. Drie Nederlanders in de officiële Olympische klassering der eerste zes! Tegen twee Noren en één Zweed. Verklaarden de hoogste Noorse officials: „Nederland heeft eindelijk ge kregen wat het verdient. De hegemonie m de schaatssport is een onderwerp van tweestrijd tussen Noorwegen en Nederland geworden!" Het programma van de Olympi sche Winterspelen voor morgen, Dinsdag 19 Februari, luidt als volgt: 9 uur in Jordal Amfi: kunst schaatsen verplichte figuren voor heren. 10 uur in Bislet-stadion: hard- schaatsen 10.000 meter (met o.a. Kees Broekman en Anton Huiskes). 13 uur te Rodkleiva: ski slalom voor heren (met Dick en Peter Pap- penheim). 17 en 21 uur in Jordal Amfi: Ijs- hockey-tournooi. (Speciale berichtgeving) OSLO, Zaterdagavond. In het ijshockey-stgdion Joral Amfi be gon het kunstschaatsen voor dames met de verplichte figuren. De Engelse rijdster Jeanette Altwegg, reeds Europees en wereld-kampioene, leidde na de 5 ver plichte figuren met ruime voorsprong. Het Amsterdamse meisje Lydia Stop pelman stond op de 21e plaats met 75.144 pnt. (plaatscijfer 176); er zijn 25 deel neemsters. De officiële rangschikking volgens de gemiddelde puntentoekenning door de negen juryleden na de 5 verplichte figuren luidt voor de eerste tien dames: 1. Jeanette Altwegg (G.B.) 97.822 pnt. (plaatscijfer 10); 2. Emma Tenley Al bright (V.S.) 93.200 pnt (plc. 21.5); 3. Sonya Klopfer (V.S.) 90.967 pnt. (plc. 38); 4. Jacqueline du Bief (Fr.) 90.487 pnt. (plc. 38); 5. Barbara Wyatt (G.B89 244 pnt. (plc. 41); 6. Suzanne Morrow (Ca nada) 87.400 pnt. (plc. 58.5); 7. Vada Os- born (G.B.) 86.567 pnt. (plc 62); 8. Virginia Baxter (V.S.) 85.678 (plc. 70:5); 9. Erika Kraft (Did) 83.100 pnt. (plc. 95.5); 10. Gundi Busch (Did) 83 556 pnt. (plc. 89) In Jordal Amfi werd ook het ijshockey- tournooi voortgezet. De uitslagen: Zwit serland—Polen 63, Canada—Finland 13-3, ZwedenNoorwegen 42, Zweden—Polen 171, TsjechoslowakijeNoorwegen 60, Amerika Duitsland 82, Zwitserland Finland 120, TsjechoslowakijeDuits land 61. plaatsen was wéér In de derde rit: 1 tegen Wim van VMfKER der Voort. Ouder- 9»|« gewoonte ging het Noorse phenomeen snel van start, nam al direct eem voorsprong. Andersen gaf alles; het was duidelijk te zien. Vooraf had hü Van der Voort trouwens gezegd, dat hij zou proberen een record-race te rijden. Het was een prachtig schouwspel, de Noor in een smetteloze techniek met zijn diepe zit en zijn lange krachtige slag over het ijs te zien glijden volkomen in balans, wonderlijke combinatie van talent en energie. Het wérd een record-race Voor een nieuw wereldrecord waren de omstan digheden (dikke lucht en stroef (is) niet gunstig, al bleef Andersen er slechts 3 sec. boven Maar het Olympisch record van de Noor Ivar Ballangrud. In 1936 te Gar- misch met 8 min. 19,6 sec. gevestigd, moest er met 9 volle seconden aan ge loven Andersen, met een machtige eindspurt over de volle laatste ronde, beide armen los en in zwiepende zwaaien de gang opjagend perste er 8 min. 10.6 sec. ui ook zijn eigen Bislet-record met 3 sec verbeterend. Van der Voort had zich met laten ver leiden tot een riskante poging om de Noor bij zijn razende eerste ronden bu te houden. Maar onze landgenoot reed wel degelijk voor zijn eigen kans. Hij bleef op een halve ronde achter Andersen hangen, gaf daarna geen ter rein meer prös, reed een uitmuntende tjjd van 8 min. 30,6 sec. en veroverde daar later de zeer eervolle vijfde P*aa s in het klassement mee. Kees Broekman reed in de 7e rit tegen de Oostenrijker Mannsbarth, een tegen stander van wie hy weinig stimulans te verwachten had. Hy reed onder moeilijker omstandigheden. Traag kwam uit de Oslo-fjord een klamme en natte mist opzetten; de lucht werd dikker, de ademhaling moeilijker. Onder deze omstandigheden reed Broek man. evenals trouwens Van der Voort eerder ook al gedaan had. op een hoger schema dan leider Klaas Schenk had op gesteld. Bovendien had Kees, zoals steeds, ook nu eerst enige ronden nodig om zijn natuurlijke snelheid te vinden, hij ving ook nu iets te langzaam aan, maar durf de het risico van een geforceerd snelle start niet te nemen. Broekman had goed gezien. Hy bleek zijn krachten goed verdeeld te hebben Hij had ze nodig. In plaats van elf moes ten er nu dertien streken op de rechte einden gemaakt worden, het stroeve ijs maakte de slag korter dan gewoonlijk. Desondanks draaide Broekman na de 3000 meter regelmatig ronden van 40 seconden, met zelfs één van 39 er tus- sen door. En toen ook hij op de laatste loodjes de armen los gooide en met strakke afgemeten zwaaien z(jn eindspurt eruit perste, kwam hij aan een prachtige slot- ronde van 39,6 sec., een bewijs temeer, dat onze geroutineerde lange-afstand- crack zijn krachten inderdaad op de juiste manier verdeeld had. De chronometers drukten 8 min. 21,6 sec. voor hem af; een tijd, waarmee hij later de tweede plaats en de zilveren medaille zou veroveren. Een voortreffelijke race reed ook Anton Huiskes in de twaalfde rit tegen de Fin Saloma, van wie hij na enkele ronden reeds wegliep. Huiskes, onze jongste ont dekking van dit seizoen op de lange af stand, reed met een perfect gevoel, voor de verdeling van zijn krachten precies op het opgestelde schema. En toen hjj stralend met de handen omhoog door de finish kwam. wees het tjjdbord 8 min. 28,5 sec. aan, een voor treffelijke tijd onder steeds moeilijker wordende omstandigheden. Een tijd. die hem de schitterende vierde plaats In het klassement bezorgde En Egbert van 't Oever kwam met zijn 19e plaats van de 29 deelnemers ook nog met een goede prestatie voor de dag Hij vond in de sterke Zweed Wickstroem een rijder aan wie hij zich tot een ongekende prestatie kon optrekken en bleef slechts een meter of 4 a 5 bij hem achter Met 8 min. 47,6 verbeterde hy zijn persoonlijk record met niet minder dan 11,6 sec wel een bewijs, dat deze nog onervaren rijder (die eveneens inter nationaal debuteerde dit seizoen) een goede carrière tegemoet gaat. Al met al was het een prachtige dag! Onder de felle schijnwerpers van het allengs in het avondduister gehulde Bislet-stadion plaatste Nederland zich op één lijn met het grote schaatsland Noorwegen. Onder de eerste 6 plaatsen, welke in de annalen van de Olympische historie blijven opgetekend, neemt Nederland met 3 rijders een prachtige positie in; dan komt Noorwegen met 2 en Zweden met 1. En bij een puntentelling zouden Noor wegen en Nederland ieder 10 punten en Zweden 1 punt behalen. Inderdaad: „Nederland heeft eindelijk gekregen wat het al zo lang verdien de" De einduitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen: Andersen (Noorwegen) 3 min. 10,6 sec., nieuw Olympisch record; 2. Broekman 8 min. 21,6 sec.; 3. Raugli (Noorwegen) 8 min. 22.4 sec.; 4. Huiskes 8 min. 28,5 sec.; 5. Van der Voort 8 min. 30,6 sec.; 6. Asplund (Zweden) 8 min. 30,7 sec.; 7. Lammio (Finland) 8.31.9; 8. Mannsbarth (Oostenrijk) 8.36,3; 9. Hansen (Noorwegen) 8 37 2' 10. Gom: (Japan) 8.38,6; 11 Hed- u3^ (zweden) 8.39,2; 12. Tuorki (Japan) 8 40,-; 19. Van 't Oever 8.47,6. Zondag is te Oslo het Olympisch kampioenschap over de 5000 meter verreden waarbij onze landgenoot Kees Broekman er in slaagde als tweede geklassificeerd te worden. Deze Telefoto toont de drie winnaars van de 5000 meter op 't Olympisch podium, v.l.n.r. Broekman, Andersen en Haugli. (Speciale berichtgeving). NOREFJELL, Zaterdagavond. De afdalings-ski-wedstryden te Noref- jell hebben geen verrassingen opgeleverd. Zoals ook in de reuzen-slaloms was ge schied, gingen in de afdalingen eveneens zowel by de dames als by de heren de erkende favorieten met de medailles schuiven. Bij de heren, 88 deelnemers uit 27 lan den. was het de kleine tanige en bijna kaalhoofdige 33-jarige Italiaan Zeno Colo, die in 1950 reeds wereldkampioen werd, een kennelijk in grote uitbundigheid ge uit genoegen om nu Olympisch kampioen te worden en daarmee tegelijkertijd zijn wereldtitel te prolongeren. Met de tijd van 2 min. 30,8 sec. evenaarde hij het piste-record van de Noor Hjeltnes. maar men mag daar direct aan toevoegen dat de 2500 meter lange en 710 meter vallen de piste ditmaal waarschijnlijk moeilijker was dan ooit tevoren. Aangelokt door het prachtige winter weer hadden niet minder dan 10.000 toe schouwers zich in de dennenbossen langs ANTON HUISKES, uitstekende vierde. het traject opgesteld om op dë kritieke He?pdeelnemer= moed in te ju?che„ Het was een zeer moeilijk traject en d~ onbeheerste maar snelle Oostenrijker Egon Schoepf moest het bezuren; in zijn wfld- heid (die hem bij de reuzen-slalom door het missen van poortjes reeds 'n diskwa- Uficatie had opgeleverd) vloog hij in volte vaart tegen een boom op; hij liep een hersenschudding en een gebroken enkel op en moest per hefschroefvliegtute naar een ziekenhuis in Oslo worden venmerd De Nederlanders brachten het er ook deze keer met bijster goed af, maar als 45e en 48e van de 88 deelnemers bezet ten zij toch een niet onverdienstelijke middenmootplaats. Dick Pappenheim gleed doodvermoeid en in een afschuwe lijk lelijke stijl door de finish had zich op de laatste 300 meter nauwelijks meer op de been kunnen houden vond de piste vreselijk zwaar. Hij noteerde een tijd van 3 min. precies. Na hem kwam zijn broer Peter Pappenheim ook a! mét gespreide benen over de laatste bulten aanzetten; voor hem werd 3 min. 5.7 sec. afgedrukt. De uitslag van de afdaling voor heren: 1. en Olympisch kampioen Zeno Colo (Italië) 2.30.8; 2. Othmar Schneider (Oost.) 2.32,0; 3. Christian Pravda (Oost.) 2.32.4: 4. Fredy Ruby (Zwits.) 2.32.5; 5. William Baron Beek (V.S.) 2.33.3; 6. Stein Eriksen (Noorw.) 2.33.8; 7. Gunnar Hjeltnes (N.) 2.35.9; 8. Carlo Gartner (Italië) 2:36.5; 9. Georges Schneider (Zwits.) 2.37.0; 10. Gottlieb Perre (Zwits.) 2.37.1. Dick Pap penheim noteerde 3.00.0 en zijn broer Peter Pappenheim 3.05.7. BÜ de dames kwam de Olympische titel aan de Oostenrijkse Gertrude Jochum- Beiser, de kleine donkere skiloopster uit Innsbruck, die in 1948 reeds Olympisch en in 1950 wereld-kampioene in de alpine combinatie was geworden. De Amerikaan se Andrea Mead-Lawrence, de 19-jarige echtgenote van de Parijse vertegenwoor diger van de Hollywood-fi'mmaatschappij Metro Goldwyn Mayer die de reuzen slalom had gewonnen, vormde nog de ernstigste bedreiging voor de Oostenrijk se favoriete, maar op het zeer gevaarlijke 2000 meter traject (met een val van 450 meter), kwam zij halverwege bij een wending even in aanraking met een stro- wal, waardoor zij uit haar balans raakte ef) zijdelings van de piste schoot zodat zij enkele meters lager pas weer grond voelde. Ook hier was de baan zeer gevaar lijk en om het gevaar voor valpartijen zo veel mogelijk te beperken had men niet minder dan 28 contrölepoorten geplaatst "Andy" krabbelde dapper overeind van top tot teen onder de sneeuw), maar zij had enige kostbare seconden verspeeld en eindigde in 1 min. 55 3 sec. als 17e. De uitslag van de afdaling voor dames: 1. en Olympisch kampioene: Gertrude Jochum-Beiser (Oost.) 1.47.1; 2. Anne- marie Buchner (Did) 1.48.0; 3. Giuliana Minuzzo (It.) 1.49.0; 4. Erika Mahringer (Oost.) 1.49.5; 5. Dagmar Rom (Oost.) 1 49.8; 6. Madeleine Berthod (Zwits.) 1.50 7; 7 Margit Hvammen (Noorw.) 1.50 9; 8 Joanne Hewson (Canada) 1.51.3; 9 Evi Lanig (Did) 1.52.9; 10- Hannelore Franke (Did) en Ida Schoepfer (Zwits.) 1 53 0. Te Norefjell werd ook het eerste deel van de combinatie-ski-wedstrijden (be staande uit springen en 'n lange-afstand- race) gehouden. Na het springen (per deelnemer drie sprongen, waarbij de twee beste in aanmerking worden genomen en niet alleen op de afstand wordt gelet was de stapd: 1. Slaatvik (Noorw.) 223,5 pnt. (Sev len bij eerste sprong! tweede sPron^ M. en derde 66,5 M.); 2. Stensersen (Noorw.) 223 pnt. (67,68 en 69A M Gjelten (Noorw.) 212 pnt <65. 64 5 en 66 M.>; 4. Eder (Oost.) 209 pnt <61.5 w en 64.5 M.); 5. Hasu (Finl.) 207.5 pnt <63 en 63 M. gevallen bij derde sprimg en 8. Korhonen (Finl.), Gjermundshaag (Noorw,) en Nieminen (Finl-) 20 p Supersaxo (Zwits.) 201.5 pnt.; 10. Fujisawa (Japan) 201.0 pnt. Het Zwaluweü*elftal, <lat Dinsrla^, 26 Februari a.s. te Gent tegen e Rode Duivels zal uitkomen, is ais volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta) Achter: Bakers (P.S.V.) en Alberts (Vitesse) Midden: Van Schijndel Hendriks (Vitesse), en A.F.C.) Voor: Van der Bogert (D.O.S.), Van der Tuyn (H.D.V.S.)C. van dei- Gijp (Emma), Bennaars (Dosko) en Groeneveld (Haarlem) Reserves: Kools (N.A.C.), Bak ('t Gooi). Zuidgeest (Sparta) en Kuneman (H.B.S.) (Speciale berichtgeving) OSLO, Zondag. Op verzoek van de zijde van het Ned. Olympisch Comité, te Oslo ver tegenwoordigd door dr J. N. van den Houten, heeft het Int. Olympisch Co mité zich bezig gehouden met het vraagstuk, of in beginsel de nationale sporthonden van elk lard beslissen in zake de uitzending van vertegen woordigers van een hond naar de Olympische Winter- of Zomerspelen, dan wel of de competentie op dit punt by het betrokken nationale Olympi sche Comité berust. Naar men zich herinnert liepen de me ningen in Nederland met betrekking tot het competentie-vraagstuk scherp uit een. Het N.O.C. stond op het standpunt dat dit lichaam, natuurlijk in overleg met de betrokken sportbonden, te be slissen had over de uitzending naar de Spelen, maar de Nederlandse Ski Ver- enigmg, waarvan geen ploeg door het N.u.C oorspronkelijk naar Oslo was uit gezonden, bleek van mening te zijn dat de beslissing bjj een sportbond berustte, onafhankelijk overigens van het finan ciële vraagstuk, hetwelk bij de uitzen- ,Yan actieve sportbeoefenaars na tuurlijk een belangrijke rol speelt. Ten einde het principiële niet met het prac- nscne vraagstuk te verwarren werd op verzoek van de N.S.V. een skiploeg als nog ingeschreven en kon ook Lydia (Speciale berichtgeving) OSLO, Zaterdagavond. Ken Henry (volgens de burgerlijke stand Kenneth C. Henry)de gentle man onder de Amerikaanse schaatsers, volgens veler verwachting Olym pisch kampioen op de 500 meter. En de andere troeven die de Yankees op dit nummer in handen hadden? McDermott tweede en dus na het goud ook het zilver naar de States, maar Werket pas elfde en Fitzgerald en McKay ex aequo vijftiende. Vóór deze Amerikaanse „tweede keus" en óók voor de Japanse „mete oren" onze Gerard Maarse Debutant in internationaal milieu plaatste onze 22-jarige kleine landgenoot zich op de fraaie achtste plaats in één slag in de rijen der „wereld-sprinters"! Op de laatste 150 m. uit de laatste bocht komend nog een explosieve eindspurt zó sterk als men eigenlijk niet voor moge lijk had gehouden. Henry verdiende er een ovatie voor van de 30.000 Noren die overigens bij de nederlagen van hun eigen favorieten een serie zware pillen hadden moeten slikken. Géén Noorse rijder in de prijzen Soefte- land werd door de Nederlander Gerard Maarse verslagen. Johansen door de Amerikaan McDermott geklopt. Helgesen (de Olympische kampioen 1948) door de Canadees Audley op de streep gepas seerd. Drie bittere teleurstellingen voor het Noorse publiek, dat hier zijn drie grootste favorieten achter elkaar zag sneven De overvolle tribunes namen het echter sportief en hun juichende ovatie voor de nieuwe Olympische kampioen Ken Henry maakte van dit begin der Olympische schaatswedstrijden, in een vol stadion en onder een licht windje en een bleek winterzonnetje maar op ietwat stroef ijs, een waar sportfeest. En dan Gerard Maarse HU (tartte onmiddeliyk na Ken Henry in de vyftiende rit tegen de Noorse crack Sigmund Soefteland, die vèör de start al uitermate nerveus was en op het pistoolschot een fractie van een seconde bleef staan. Maarse schrok even maar vloog er niet minder hard om weg. Wetend dat zjjn tegenstander eigeniyk sneller was. vocht hy zich door de eerste (binnen-)bocht en nam een grote voorsprong. Toen Soefteland uit de laatste bocht (die hij dus binnen door moest nemen) kwam, lag de Noor iets vóór Maar toen liet Gerard Maarse, die in dit seizoen reeds enige teleurstellingen had moeten verwerken zich van zijn beste zjjde zien. Op de laatste 100 meter perste hy er met verwonderiyk gemak zó'n onweerstaan bare eindspurt uit. dat hy zijn achter stand op Soefteland niet alleen Inliep, maar zelfs in een kleine voorsprong van circa 1 meter omzette In doodse stilte verwerkten de toe schouwers dit kleine' Soefteland-Jrama Maar van alle kanten kwam men Maarse feliciteren: Parkkinen, de ongelukkige Fin Pajor, de Zweed-Hongaar, Werket, de Amerikaan en Klaas Schenk, de Nederlandse leider. Met 44 2 sec. (0 1 sec. sneller dan Soefteland) had Gerard Maarse (die dit zelf niet had durven ver wachten) niet alleen zijn persoonlijk record met 0,9 sec. verbeterd, maar was hij ook tweede geworden op de ranglijst van de beste Nederlandse sprinters aller tijden achter Van o'er Voort, wiens per soonlijk record op 43 6 staat. Dit en Je fraaie achtste plaats in het klassement zijn wel een prachtige beloning voor het enorme doorzettingsvermogen, dat aeze bescheiden 22-jarige jongen in de droeg en ijstraining van de laatste maanden betoond Waarom wij de Fin Parkkinen, èèn van de grote favorieten, ongelukkig noemden? Wel in zijn rit tegen de Hongaar Merenyi kwam de ex-wereldkampioen reeds in de eerste bocht te vallen, doordat hij met zijn schaats de sneeuwrand van de bin nenrand raakte. Hij bezeerde zich met, maar was meteen uitgeschakeld. Ten val kwam helaas ook onze land- genoot Ja.n Charisius, terwjjl h|j In «tin rit tegen de Zweed Lindberg in de laat ste bocht duidelijk vóór lag en regel recht op een serie-overwinning af- schaatste, waarbij zijn tüd hem wellicht nog onder de eerste twintig had kun nen brengen. In die laatste bocht maak te Charisius in een korte weifeling een verkeerde beweging, ziin schaats sleep te even over het ijs en hij viel; van herstellen was uiteraard geen sprake- Wèl bij de eerste twintig kwamen nog Wim van der Voort en Kokkie van der Eist en wel ex aequo als 19e en 20e in 45.3 sec. Van der Voort versloeg na twee valse starts de gereputeerde Hongaarse sprinter Loerinc met flink verschil 'Loe- rinc 46,1 sec.) de kleine zwarte gedron gen Rotterdammer Van der Eist on*e nieuwe ontdekking op de korte afstand stak niet in zijn allerbeste vorm maar reed er toch een klinkende zege tegen d Belg Massez (49.2) uit en wist zich nog Juist als 20e te plaatsen. Na afloop en voor de huldigings- ceremonie werd er zwaar gediscussieerd over de toekenning van de bronzen medaille voor de derde plaats^ Drie rijders hadden 44,- sec. «"eden: Audley. Johansen en Helgesen. Maar in derit tussen Audley en Helgesen had Audley met een minieme, met in tüd uit te drukken voorsprong als eerste de fimsh gepasseerd Men besloot nu om Audley en Johansen wèl. maar Helgesen géén medaille toe te kennen. Zo ging dus de man, die in 1948 goud won, nu zónder pr(js naar huis. De uitslag van deze 500 meter luidt: 1 en Olympisch kampioen Ken Henry (VS) 43 2 sec.; 2. McDermott (V.S) 43.9 ec.'; 3. en 4. Audley (Canada) en Johan sen' (Noorw.) beiden 44,- sec.; 5. Helgesen (Noorw.) 44 - sec.; 6. en 7. Elvenes (Noor wegen) en Takabayashi (Japan) beiden 44.1 sec.; 8. en 9. Gerard Maarse (Neder land) en Salonen (Finl.) beiden 44.2 sec.; 10. Soefteland (Noorw.) 44.3 sec.; 11 Wer ket (V.S.) 44.5 sec.; 12., 13. en 14. Bolm- stedt (Zwed.), Stack (Canada) en Aoki (Japan) allen 44 8 sec.; 15., 16 en 17. Fitzgerald (V.S Kudo (Japan) en McKay (Canada) allen 44.9 sec.; 18. Sato (Japan) 45.2 sec.; 19. en 20 tVim van der Voort en Kokkie van der Eist (beiden Neder land) beiden 45,3 sec. Er waren in totaal 43 deelnemers. Stoppelman voor de K.N.S.B. deelnemen. Op een der bijeenkomsten van het I.O.C. werd aan de gedelegeerde van de nationale Olympische Comité's onge veer 40 van deze Comité's waren te Oslo vertegenwoordigd van de zyde van het bestuur van het I.O.C. mede gedeeld, dat inderdaad de reglementen van het I.O.C. op dit' punt niet voldoen de duidelijk zijn geformuleerd, maar dat het wel degelijk in de be doeling ligt, dat de Nationale Olym pische Comité's principieel en prac- tisch te beslissen hebben over de uit zending naar Winter - en Zomerspe len. In dit verbarfd kan nog worden mede gedeeld, dat een reglements-wyziging wordt voorbereid, teneinde de desbe treffende bepaling in die geest te ver duidelijken. le course, 1640 M., 8 deelnemers: 1. Pieter D (Heskes) 1.36.3; 4.80. 1.50: 2. Pa- hud de Mortagne, 2.00, c. 8.10; 3. Oos- ting's Oogappel, 1.40; 4. Quendo I, kop- P62e1 Course: serie-draverij, 1740 M„ 8 deelnemers: le serie: 1. Loblied A (Leeu wenkamp) 1.34.3. 8.60, 3.20. 2. Leonidas Scott. 4.10, c. 12.50: 3. Nauda O., 3.10; 4. New Star, koppel 40.90: 2e serie: 1. Promotor O. (Oosting) 1 37 9. 8.60 2.60; 2. Nauda O.. 3—, c. 4.80; 3. Leonidas Scott; 4. New Star. koppel 28 50 Eindstand: 1. Nauda O., 5 pet.; 2. Leo nidas Scotte 5 pnt.. 3. Promotor O.. 0 nnt 4. Loblied A 6 pet.. 3e Course: 2100 M.. 10 deelnemers: 1. Heny's Gold <v. d. Wal) 1.31 2. 5.40. 1.80; 2 Lazuur 2 90. c. 7.60: 3 Moquette de la Maire B. 2.30; 4. Leonidas G., koppel 19.40. 4e Course: 2200 M„ 8 deelnemers: 1. Oriënt Express G (Smit) 1.34 5. 2 40. 1.80; 2 Leo O.. 1.70. c. 6.20: 3 O Nellv Zora, 2.10; 4. Oscar Major, koppel 15.70. 5e Course: 2200 M.. 5 deelnemers: 1. Kalida (Leeuwenkamp) 1.314; 4.10, 2.10; 2 Lion 2.c. 3.50; 3. New Spencer; 4. Lex V., koppel 7.20. In een te Oslo gehouden vergadering van de commissie voor het ijshockey- tornooi om het ..wereldkampioenschap" voor de z.g. B-landen van de F I H G is het programma van het tornooi dat van 15 t/m 22 Maart a.s. te Luik zal worden gehouden vastgesteld. Er zal worden deelgenomen door de volgende 6 landen: België Frankrijk. Italië. Oostenrijk Nederland en als zesde Engeland of Zuidslavië. Voor wat het Ne^« lands lishockeyteam betreft, ziet het wedstrijdprogramma er als volgt uit: Zaterdag 15 Maart: België—Nederland. Zondag 16 Maart: NederlandZuid- slavië of Engeland. Woensdag 19 Maart: NederlandItalië. Vrijdag 21 Maart: Nederland—Oostenrijk, Zaterdag 22 Maart: NederlandFrank rijk. Bepaald werd dat elk land met 15 spe lers kan inschrijven met wie het gehele tornooi moet worden gespeeld. Naar hef A.N.P. verneemt, heeft Kees Pellenaars, de leider van de Nederlandse ploeg in de Tour de France van 1951, het verzoek van de vertrouwensman van de Tour organisatie In Nederland, de heer R. de Grood, om deze functie ook in de Tour de France van 1952 te vervullen, geaccepteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3