Finnen wonnen 50 km ski-loop AmsterdamscheJncasso-Bank Bescheiden omzetstijging Z.H.B. sanatog^ sjasss f VONDST in T ZOEKLICHT Een nieuw groot-zegel weet wat ze wil Zesde Olympische Winterspelen Tweede goud voor 19-jarige „Andy" O.W.S. op morgen Engelands enige prijs Huiskes sloeg Andersei) De beste koffie.. en toch niet duur Woningnood in Arnhem nog zeer groot Nerveuze Gunstige resultaten over 1951 Dr ir G. van Heukelom f Klap in het gezicht? Subardjo afgetreden vermöüih Torino Aarfklopp"^" VOOR HET KIND Dertigste RAI-expositie DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 PAGINA 5 HEINEKEN'S BIER BROUWERIJ HOOPVOL GESTEMD Geen besluit t.a.v. herkapitalisatie PRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" Seizoen sluit dit jaar op 5 Maart BOEKHOUDER VERDUISTERDE EEN HALVE TON R1TWIELKLEINBEDRIJF HEEFT 'T MOEILIJK °or Jeanette Altwegg Weer goud voor Andy RODE DUIVELS VOOR GENT S. COLDEWEY OVERLEDEN Plannen voor bouw van 1000 flatwoningen (Van onze correspondent) BIER-EXPORT STERK TOEGENOMEN Critiek op goedkoop-geld politiek Architect van naam Eerst thans is bekend geworden, dat architect dr ir G. W. van Heukelom Zon dag in de ouderdom van bijna 82 jaar is overleden. De teraardebestelling geschied de gisteren in alle stilte. Indonesisch blad over grondwets wijziging Het blad „Abadi" (Djakarta) noemt in een hoofdartikel het besluit van de Ne derlandse Tweede Kamer om de wijzi ging van de grondwet goed te keuren, waardoor daarin West Nieuw Guinea als Nederlands Nieuw Guinea wordt opge nomen. een klap in het gelaat van de delegatie-Supomo en de regering Suki- manSuwirjo. Het blad is van mening, dat Nederland zich sterk gevoelt tegen over de Indonesische regering, die thans in een chaotische toestand verkeert en dringt aan op een spoedige ontbinding van het Indonesische kabinet. GARAGEHOUDER WILDE ECHTGENOTE VERGIF TIGEN Postzegelactie: f 850.000. NED. VLIEGERS TERUG UIT VER. STATEN GEEN APPELEXPORT NAAR FRANKRIJK MEER Li-jarige violist bekroond Door Otfrid von Hanstein Maakt u gekheid? TELEVISIE (Speciale berichtgeving) OSLO, Woensdagavond. Ook Finland heeft zijn gouden Olympische Winterspelen-medaille ver overd en in hetzelfde nummer een zilveren erbij. En bet heeft zelfs maar weinig gescheeld, of „het Olympische Zomerspelen-land" zou in de 50 km ski-loop zelfs op alle drie eerste plaatsen beslag hebben gelegd. Het moest echter het brons aan een Noor laten. Het 50 km. tra ject dat in 't berg land van Holmen- kollen boven Qsio was uitgezet, bleek zeer gevaarlijk en verscheidene stuk ken ervan waren op ski's nauwelijks begaanbaar. Met tussenpozen van een halve minut gingen 36 deelne mers uit 13 landen van start en aan stonds bleken de Finnen reeds fa voriet. De Suomi-mannen hadden trou wens iets goed te maken. Zij hadden er officieel over geprotesteerd, dat het traject voor de 17 km. loop, die Maan dag in hetzelfde Holmenkollen-gebergte was gehouden, té recht voor een wed- strijdloot? was geweest en dat hun daardoor de zege in deze race was ont gaan, ofschoon zij in weerwil van en kele gebroken ski's toch nog de 2e t.m. 4e plaats in deze 17 km. loop en de 2e en 4e plaats in de Noordse combinatie hadden veroverd. Op de. 50 km. wilden zij zich revan cheren. En zij namen van meet af aan de leiding. Hakulinen nam de kop stond die niet meer af. Hoewel hij 'ia 30 km. nog maar 20 sec. vóór lag OP de Noor Èstensted, was zijn zege on bedreigd. In de „eindspurt" bleken de Finnen onweerstaanbaar en Hakulinen ging tenslotte met bijna 5 minuten voorsprong als eerste door de finish. Voorsprong op.... een andere Fm, Kolehmainen, die eveneens op de laat ste kilometers sterk naar voren was ge komen en tweede werd. De derde Fin, Mononen, die het brons had moeten ver overen, lag na 30 km- inderdaad nog op de derde plaats, maar hij moest 'niet al leen zijn landgenoot Kolehmainen voor bij laten gaan. maar kon bovendien de Noor Èstensted niet inhalen en zag zich tenslotte ook nog op de laatste kilome ters door de Noor Oekern gepasseerd. De uitslag luidt: 1 en Olympisch kampioen: Hakuli nen (Finl.) 3.33.33; 2. Kolehmainen (Finl.) 3.38.1; 3. Bstenstafl (Noorw.) 3.38.28; 4. Oekern (Noorw.) 3.38.45; 5. Mononen 'Finl.) 3.39-21; 6. Nils Karlsson (Zwed.) 3.39.30; 7. Landsera (Noorw.) He$ programma van de Olympi sche Winterspelen voor morgen, Vrijdag 22 pebr., luidt als volgt: 11 u"r te Frognerseteren: bob slee-races 3e en 4e heat. ,en 21 uur in Jordal Amfi: «shoekey-tc,urnooi. 19 uur in Bislet-stadion: kunst schaatsen voor paren. Ia de vergadering van aandeelhouders dee- -Hemaken's Bierbrouwerij Mij. JST.V, msn fo-.i Ultfëbrachte jaarcijfers over J 1 goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 8 pet. Desgevraagd deelde het bestuur mede dat de eerste vijf maanden van het thans lopende boekjaar naar wens zyn ver lopen Ook aangaande de toekomst is men hoopvol gestemd. Toen de Neder landse troepen Indonesië verlieten, maak te men zich daar grote zorgen. Na een aanvankelijke daling van het bierver- bruik, steeg de omzet echter weer. Waar- schijnlijk komt dit alleen, doordat de In- donesiër ook bierverbruiker is gewor den. Gevraagd naar een eventuele herka pitalisatie antwoordde de voorzitter, dat men van de desbetreffende wet wel ken nis bad genomen, doch dat te dien aan zien geen enkel besluit was gevallen. Op 9 Februari j.l. bedroeg de productie van de „Willem Barendsz" 55.692 barreiS •9282 ton) traan. In het seizoen 1950/L;)l bedroeg de productie over een nagenoeg gelijk aantal productiedagen 44.196 bar rels (7366 ton). Aan spermolie was op 3 Februari j.l geproduceerd 17.300 barrels (2882 ton). Overeenkomstig de bepalingen van de internationale conventie voor de walvis vaart heeft het „Bureau for International Whaling Statistics" de sluitingsdatum van het vangstseizoen 1951/1952 thans bepaald op 5 Maart a.s. om 24 uur. Op dit tijdstip zal dan het door deze. conventie vastgestelde quotum van 16.000 blauwe walviseenheden, welke door alle expedities tezamen mogen worden gevan gen, zijn bereikt. ■HM De rechtbank te Leeuwarden heeft gis teren de 44-jarige boekhouder F. de J. uit de Friese hoofdstad tot een jaar én negen maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens verduistering van ruim 50.000 met welk geld hij zich o,m. een auto, een motorboot, een zeilboot en een woonschip aanschafte. Hij was werkzaam óp het kantoor van de Natiojjale Onder linge Verzekeringsmij en hield uit dien "dofde óe debiteurenadministratie bij vjan de Ned. Bedrijfsvereniging voor de Middenstand. Het was een somber beeld Van de eco- nomische toestand in het rijwielklein- ai'"jf. dat voorzitter C. B. Kwanten wfüi ?e Ned- Kath. Bond voor het Rij- "Hëinbedrijf „St. Petrus Canisius" te' 'p'Ste' toen gisteren in „Old Dutch' ia "'udhoven zijn openingsrede in de "gadering van de bond uitsprak, ten laatste maanden zijn de omzet- h« Onzienlijk gedaald, zo verklaarde ePv„en ,een verdere' daling wórdt zelfs ,e?sd- Om verbetering te verkrijgen termi'&ge'?d noodzakelijk, dat op korte naar 'herstti 6erste stap wordt gedaan tel van de oude winstmarges. 3.4043; 8. Maartmann fNoorw.) 3.43.43; 9- Ku,vaja 'Finl.) 3.46.31; 10. Toernkvist (Zwed.) 3.49,52. 'Speciale berichtgeving) JORDAL AMFI, Woensdagavond- Jeannette Alltwegg, de Engelse kunst- rij dster, heeft de eerste en enige gouden medaille voor haar land veroverd- Dank zij het feit, dat zij bij de verplichte figuren een zeer grote puntenvoorsprong op haar naaste concurrenten had ver- k regen, wist zij haar eerste plaats in het vrije rijden, waarin Jacqueline du Bief en ook de Amerikaanse leunstrijdster Sonja Klopfer en Tenley Albright haar overtroffen, te bewaren. Jeannette Altwegg stond na de ver plichte figuren 4,6 punten voor op Tenley Albright en in de eindstand was deze voorsprong teruggelopen tot 2,6 punten. Jacqueline du Bief nam de vierde plaats in na de verplichte figuren met niet minder dan 7 4 punten achterstand op Jeannette Altwegg Door haar schitte rende „Kuer" klom zij een plaats in de ranglijst en veroverde een bronzen medaille meit een sterk gereduceerde achterstand van 3.7 punten. Lydia Stoppelman was de eerste deel neemster, die haar „Kuer liep. Op de tonen van de ouverture uit de opera van Verdi „La Forza del Destmo voerde z(] een programma uit, dat degelijk en goed in elkaar zat, met sprongen en enkele pirouettes. De juryleden bleken niet alleen tevreden te zij n over de inhoud van dit vrije rijden, maar ook de wijze van uitvoering werd tamelijk hoog ge waardeerd, al stond deze „Kuer" natuur lijk niet °P de Srote hoogte van Jacque line du Bief of de beide Amerikaanse kunstrijdstertjes. Jeannette Altwegg reed een degelijke „Kuer". Het is voldoende bekend, dat de Engelse kunstrijdster altijd 'n voorsprong verkrijgt op haar concurrenten bij de verplichte figuren welke zij keurig uit voert en waarvoor zij dit keer een hoog puntenaantal wist te verzamelen. Haar Vrij rijden was gaaf met vele sprongen, taar het sprankelde niet, het leefde niet irt gezegd, zü reed zonder tempera ment. In tegenstelling met de Engelse kunst rijdster demonstreerde Jacqueline du Bief een „Kuer", welke tintelde van geest, met. Franse charme uitgevoerd. 'aar danste op het ijs, voor 30.000 toe schouwers, een vrouw, die zich uitleef de in de figuren, bewegingen, sprongen en pirouettes, dat alles in een geheel eigen stijl met. romantische trekken en pikante momenten. Voor de eerste maal hoorden wij zang in de muzikale begeleiding. Solvegs lied van Grieg, waarbij de Frangaise de mu ziek voortreffelijk volgde. De gehele de monstratie was uitstekend van composi tie, de overgangen waren vloeiend; rhyth. misch en gemakkelijk zweefde het sier lijke meisje over het spiegelend opper vlak en geen ogenblik verloor zij haar zekerheid. Met donderend applaus werd haar rij den ontvangen, filmoperateurs en foto grafen lieten haar na afloop niet met rust, wellicht in de mening verkerend, dat zij haar achterstand in puntenaantal op Jeannette Altwegg en op de beide Ame rikaanse meisjes zou hebben ingehaald. De demonstraties van Sonja Helen Klopfer, het 16-jarige meisje uit Ameri ka. kampioene van haar land, en van de even jeugdige Tenley Albright maakten ongetwijfeld indruk. In de Verenigde Staten legt men bij het kunstrijden veel meer de nadruk op het vrije rijden dan op de verplichte figuren. In de „Kuer' bleek bij beide meisjes een prachtige op vatting te bestaan over wat kunstnjden eigenlijk is, waarbij het opviel hoe goed zij de muziek volgden. Voor Sonja en Tenley werd de inhoud hoog gewaar deerd; de wijze van uitvoering iets min der, omdat Sonja twee keer viel en Tenley één maal. Het officiële klassement voor het kunst rijden dames luidt; 1 eri Olympisch kam- pioene: Jeanette Altwegg (Gr.-B.l>161.760 ptn, plaatscijfer 14,5: 2 Tenley Albright (V.S.) 159.133 plc. 21,5; 3 Jacqueline du Bief (Fr.) 158.0. plc. 24: 4 Sonya Klopfer (V.S.) 154.634; 5 Suzanne Morrow (Ca nada) 149.333; 6 Barbara Wyatt (Gr.-B.) 148.377. De Amsterdamse rijdster Lydia stop pelman verwierf een totaal van 123.4(7 ptn (verplichte figuren 75.144. vrij rijden 48.333) en bezette daarmee de 22e plaats. De 19-jarige Amerikaanse Andrea („Andy") Mead-Lawrence, die ook de reuzen-slalom had gewonnen, eindigde als eerste, evenals in de te Roedkleiva gehouden slalom. De uitslag; 1 en Olympisch kampioene; Andrea Mead-Lawrancc (V.S.) 2.10,6. 2 Ossi Rei- chert (Did) 2.11,4. 3 Anna-Marie Buehner (Did) 2.13.3. 4 Celina Seghi (It.) 2.13 8, 5 Imogene Anna Opton (Canada) 2.14,1, 6 Madeleine Berthod (Zwits.) 2.14,9, 7 Marysette Agnel (Fr.) 2.15,7. 8/9 Trude Jochum-Beiser (Oost.) en Giuhana Mi- nuzzo (It.) 2.15,9, 10 Olivia Aussoni (Zwits.) 2.17,0. IJshockey-tournooi In het Olympische ijshockev-tournooi speelden Duitsland en Polen met 4—4 ge lijk en won Finland met 52 van Noor wegen- alle vier landen .in de onderste helft, zodat in de stand van de favorieten geen wijziging kwam. Tijdens avond wedstrijden te Skiën sloeg Anton Huiskes, die op moeilijk ijs uit stekend reed, Hjalmar Andersen op de 3000 meter. Huiskes noteerde een tijd van 4 min. 58 sec., Andersen deed er 5 min. 1 sec. over. Huiskes verbeterde zijn per soonlijk record, dat op 5 min. 1 sec. stond, met 3 volle seconden. Op de derde plaats kwam Sverre Haugli met 5 min. 2 sec. Broekman, dig nog wat vermoeid was van de Olympische 10.000 mëter van Dins dag, noteerde op de 3000 meter een tijd van 5 min. 8 sec. Wim van der Voort kwam op de 1500 meter tegen Roald Aas uit. Het werd een dead heat, voor beiden werd 2 min. 27 sec. afgedrukt. Ken Henry won de 500 meter in 43,7 sec. met Finn Hodt op de tweede plaats in 44,1 see. Andersen no teerde 45,1 sec., Maarse 45,8 sec., Chari- 'iPf sec., Huiskes 46,2 sec., Broekman 47,8 sec. en Van 't Oever 47,9 sec. Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen op Dinsdag 26 Februari a.s. te Gent is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Seghers (Gantoise); Struyst (St. Niklaas) en Van Brand (Lierse); Erroelen (Racing Gent), Slabbinck (C.3. Brugge) en Delmulle (Gantoise); De Bruyn. Van Steenlandt (beiden St. Ni klaas), Van Pottetoerghe (F. C. Brugge), IJecuma (Oostende) cn Massyn F. C. Brugge). Reserves; Gernay (Oostende), Van Neste (Courtrai). Van Beneden (F. C. Renaix) en Van Dienrendonck (Oost ende). (Van onze correspondent) Hedenochtend is tengevolge van een hartaanval in het St. Geertruidenzie- kenhuis te Deventer overleden de heer Steven Coldewey. Hij bereikte de leef tijd van 70 jaar. De heer Coldewey is een van de meest bekende figuren in de sportwereld, spe ciaal de voetbalsport. Zo was hij o.a. 25 jaar lang vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de K.N.V.B., terwijl hij daarnaast een bijna ontelbaar aantal functies bekleedde; o.a. was hjj ere-voor- zjt'er van de Afdeling Twente van de 31 .iaar voorzitter van het Oostelvjke district van de K.N.V.B., voorzitter vaq verschillende sportcom- missies, waaronder de Strafcommissie en finds '916 hoofdbestuurder van de K.N.V.B. 'Advertentie) Ms IJ f 2.04 voor een half pond koffie betaalt, dan hebt U de beste cn geurigs te soort die U krij gen kunt. blaar zelfs voor de beste an geurigste soort is dat een héle prijs. U sou zeker er9 in Uw nopjes zijn als U ruim 20 cent op een half pond zou kunnen be sparen. \Vaar of niet? Doe dat dan1 Ca nu meteen over op De Gruy- Ier s Roodmerk koffie. Dat is [Je Gruyter's béste soort; maar door 10 hor- ting is deze koffie de goedkoopste koffie van eerste kwali teit. die U kopen kunt. 32022t Advertentie. NU ENGELAND EEN NIEUWE koningin heeft, moet er een nieuw grootzegel komen. Dat grootzegel speelt in het land der tradities een grote rol. Geen enkele belangrijk koninklijk document is denkbaar zonder een „great seal". Het is een uit twee zilveren discussen bestaande matrijs, waarin was gegoten wordt. Elke discus bevat een voorstelling van de koning of de koningin. Het groot- zegel van Koningin Elizabeth I wordt n°S steeds als een kostbaar kleinood bewaard. En evenals eeuwen geleden beschouwt men het als onmisbaar symbool van de koninklijke waardigheid. De lord kanse lier geniet de eer, het te bewaren. Bij een bijeenkomst van het Hogerhuis moet het officieel steeds aanwezig zijn en de lord kanselier wordt dan voorafgegaan door een bode in officiële kledij, die een met het koninklijke wapen prachtig geborduurde m,ap draagt. Maar het grootzegel bevindt er zich niet in, omdat het te kostbaar is, om telkens weer te worden rondgevoerd. Het wordt veilig bewaard. Een tijdlang is er zelfs een speciale lord j keeper van het grootzegel geweest en vóór de Reformatie was dit gewoonlijk een hoge geestelijke. Later werd het weer aan de lord kanselier toevertrouwd en er ont stond een soort gewoonterecht, waarbij wanneer de vorst stierf, de kanselier de gebruikte en gedeformeerde matrijs kreeg. Omdat de lord kanselier het grootzegel altijd onder zijn directe bewaking moes: hebben, heeft menig exemplaar een be- wogen geschiedenis gehad. De historie verhaalt b.v. van een woedende strijd om het grootzegel tijdens de revolutie van Cromwell. Toen werd er zelfs een nage maakt. Het echte is later, nadat het in handen van de nieuwe regeerders was ge vallen, in opdracht van het parlement door een smid aan stukken gehouwen. •Dit was inmiddels niets, vergeleken bij wat het grootzegel in 1834 overkwam. Toen had de lord kanselier Brougham een gezellig avondje. In de loop daarvan, stond hij de dames toe. er pajmekoeken m te bakken. Koning Willem IV was er diep verontwaardigd over Wanneer de bevolking van Arlnhem zelf geen kans ziet financiële steun te bieden, dreigt het in deze stad, waar tot nog toe veel op het gebied van de weder opbouw tot stand kon worden gebracht, spaak te lopen met de woningbouw. Dit is fataal, nu volgens de statistische ge gevens nog 4661 woningzoekenden staan Ingeschreven. De toestand is op 't ogenblik zo, dat het gemeentebestuur van Arnhem in een spe ciale persconferentie heeft moeten wij zen op de noodzaak van steun der bur gerzinlening. Als ergens de woningbouw geen gelijke tred houdt met de bevol kingsgroei, dan is het in Arnhem. Dit is te wyten aan de toenemende industriali satie, de repatriëring en het garnizoen. Op 1 Januari 1940 telde Arnhem 90.500 inwoners, op 1 Januari 1952 108.620, een toename dus van ruim 18.000 inwoners. Thans zijn er 600 woningen .in aan bouw, maai- het is een grote moeilijkheid aan geld te komen. Tot begin 1951 kon men vlot geld aantrekken tegen 3% thans is het zelfs moeilijk om tegen 4 aan geld te komen. Vandaar de noodzaak van de burgerzinlening, welke zeer aan trekkelijk is. Immers de inschrijver kan aangeven, waar het door hem geleende geld besteed moet worden. Hij kan dus de plaats bepalen, waar met zijn geld ge bouwd moet worden. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft plannen op stapel staan voor de bouw van rnim 1000 flatwoningen, waar onder ook flatwoningen voor grote ge zinnen. Hiervan komen er 500 on Presik- haaf, 450 op Monnikenhuizen en 100 in Arnhem-Zuid. De economische ontwikkeling van Ne derland heeft zich ook weerspiegeld in de gang van zaken in het bankwezen en de cijfers van de Amsterdamsche Bank en de Incasso-Bank geven daarvan een beeld, aldus het verslag over 1951. De verbetering Van de betalingsbalans was n^!°ed op de debiteuren- en credi- ';nciners. De stijging der debiteuren aan fc'ï najaar langzamer en maakte een i-„4e'n<lR van het jaar plaats voor na if daling. Crediteuren vertoonden „ipt aanvankelijke vermindering een van „"^"'b'.myke stijging. Als gevolg bovena- tösing van de rentestand viel termii 'CO een flinke stijging van de De ge]?POSito's tr constateren. -t afgpi banken vertoonden ook in wikkelin"Pen laar een bevredigende on'- afgeïop wikkeling gesteKenalwSt?taal is me' f 125 ™iUioen De behaaL 1,246 millioen. winst uit int 6 resultaten zijn gunstig. De (27.6) mm- est en wissels beliep 29.8 (22.6) miliii'0en' die uit provisie 26.3 regelen betrlff^'5 gevolg van de was de iS de de credietcontrole rijk deel ,ng gedurende een belang- op te - - iaar -genoodzaakt geld te neme.. i_' Jdar genoodzaakt is de rentereken- 6 Ned- Bank' Hier,d°ör Na o.a. ruime 8 ongunstig beïnvloed, gen ad 9 (-,reservering voor belastin- reservering van f •5l?^",ocn en ec" extra met de styKin„ 3 0n°.00n in verband is er een saldo wi debiteurencijfer). (11.485.442). Voorrei van f v 0orgeste,d wordt hiervan De N.V. Zuid-Hollandsche Bierbrou werij te Den Haag boekte over 1950/51 een bedrijfswinst van 257.335 (245.213) terwijl aan bijzondere baten (boekwinst door verkoop van onroerend goed) f90-153 (nihil) werd ontvangen, in totaal dus een winstsaldo van 347.488 (246.213). Voorgesteld wordt om na de gebruike- Hike afschrijvingen en ditmaal een toe voeging aan de Reserve diverse belangen ter grootte van de bovenvermelde bijzon dere baten per preferent winstaandeel ƒ36 (30) uit te keren. De bieromzet toonde als gevolg van de collectief gevoerde reclamecampagne een bescheiden stijging, niettegenstaande aan zienlijke prijsverhoging, die op 1 April 1951 werd toegepast_ weer in het zomerseizoen ver?S" 13 stig geweest. Het is ru Yan Sun- deze prijsverhoging kan blfiven h6t blj zien de kosten zich nog steed aange' de lijn bevinden. s m stijgen- De bierexport in het afHelnn»„ 3&ar toonde een sterke stijgingpQn h°^~ wegen gevoerde uiterst scherpe coneurl rentie leidde echter tot een prijsverlasin? np de buitenlandse markten InhsS ?8 I„ „ocDniranthedrm. - net hotel-, café- en restaurantbedrijf was dere verschuiving van het duurdere nlar het goedkopere waarneembaar. Dit ver schijnsel noopt to, voorzichtigheid, bii de eventuele invoering van een prijsver- hoging, die eigenldk ook in deze be drijfstak noodzakelijk zou zijn. Het is echter verheugend dat desondanks bedrijfsresultaten van hotels, café's en restaurants tevredenstellend zyn geweest j ^.000.000 '2-500.000) aan het. reservefonds toe te voegen, aangezien de directie van mening is, dat een versterking van de open reserve gewenst is. Voorts wordt voorgesteld een onveranderd dividend van 4 pet op de preferente- en van 9 pet op de gewone aandelen uit te keren. De directie geeft in het verslag een uitvoerig en belangwekkend overzicht van de economische ontwikkeling van ons land gedurende 1951. Hierbij merkt zij o.a. op, dat het niet op normale wijze sluiten van de betalingsbalans een restrictieve geld politiek eist, aangezien op buitenlandse hulp niet duurzaam gerekend mag wor den. De relatief te ruime geldomloop valt in hoofdzaak te wijten aan de in de eer ste jaren na de bevrijding, door de over heid gevolgde financiële en monetaire politiek. Te grote omvang werd gegeven aan de vlottende schuld en in verband met de goedkoop-geld-politiek werd van enkele mogelijkheden tot consolidatie geen ge bruik gemaakt. Vooral in het afgelopen jaar hebben de feiten wel duidelijk aangetoond, dat de overheid met haar rentegamma niet in overeenstemming is geweest met de feite lijke marktontwikkeling en met de wijzi gingen in de gamma is de regering achter de markt aangelopen. De verbetering van de overheids-finan- ciën werd mede bereikt door opvoering van de reeds zware fiscale lasten. Het saldo op de gewone dienst zal thans wor den aangewend tot dekking van een deel der kapitaalsuitgaven. Op deze wijze wor den belastinggelden dienstbaar gemaakt aan de financiering van overheidsinveste ringen. De particuliere kapitaalvorming wordt door de verhoogde belastingen be perkt. Van de mogelijkheid tot aflossing van de nog te hoge vlottende schuld zal blijkbaar geen gebruik gemaakt worden. Ook deze kans, om zo vee! mogelijk vrij heid te laten aan de gezonde ontwikke ling van het in het algemeen zeer goed gefundeerde particuliere bedrijfscrediet zal dus niet worden benut. Het resultaat van dit alles is weinig bevredigend. Bedrijfsleven en particulie ren komen onvoldoende tot sparen en een normale bevrediging van de crediet- behoefte van de overheid op de kapitaal markt wordt, ondanks alle ingenieuze vindingen nog altijd sterk belemmerd door de rentegamma. Balans per 31 Dec. ACTIVA: Kas, kassiers Opbouw obl. en bel.cert. Ned. schatkistpapier Ander overheidspap. Wissels Bankiers Effecten en synd. Prol. en voorsch. Debiteuren Deelnemingen Onroerénde goederen PASSIVA: Kapitaal Reservefonds Bouwreserve Deposito's op term Crediteuren Kass. en gen. daggeldlen. Geacc. wissels Door derden geacc Dividend Onverdeelde winst (in f Totaal DEBET: Algemene onkosten Storting pensioenfonds Afschr. onr. goed. Res. bijz. doel Belastingen Extra res. CREDIT: Saldo A.P Interest en wissels Provisie Effecten en synd. Totaal 54.213 1950 1951 39.724 49.589 29.956 621.155 620.084 23.932 58.462 7.707 11.011 69.629 52.089 9.324 14.470 29.085 38.299 315.220 365 574 6.038 6.783 1 1 70.010 70 010 37.000 40.000 89.946 139 516 916.523 956 511 30.862 1.414 2.216 321 583 6.300 6.300 244 317 1.121.813 1.246.316 78.324 96.361 ng (in 1000) 1950 1951 27.055 30 310 2.079 2.490 8.593 3.033 7.000 9.000 3.000 11.485 11.810 225 299 27.617 29.784 22.635 26 310 3.736 3.249 54.213 59.642 Ir Van Heukelom, die op 29 Maart 1870 te Tilburg werd geboren, studeerde te Delft en trad in 1891 in dienst van de Staatsspoorwegen. Zijn aanvankelijke werk bestond uit het ontwerpen van ijzer- constructies, o.a. overkappingen van stations. Maar later begon hij zich op het terrein der architectuur te bewegen. Op zijn naam staat o.a. het station te Maas tricht, maar ook het grote derde hoofd administratiegebouw der N.S. te Utrecht. In deze stad nam dr Van Heukelom een belangrijke plaats in. Hij is voorzitter ge weest van het Utrechts Stedelijk Orkest en ook van monumentenzorg. In de meer burgerlijke sector ontwierp hij de vrij zinnig protestantse kerk te Weert en de woudkapel te Bilthoven. Een zeer belang rijk aandeel had de heer Van Heukelom in de restauratie van de Domtoren te Utrecht en de Martinietoren te Groningen en de Grote Toren te Breda. Zijn grote verdiensten werden erkend door de toekenning van het officiersschap in de orde van Oranje-Nassau in 1907 en van het ridderschap in de Nederlandse Leeuw in 1920. In 1918 promoveerde hij tot doctor honoris causa te Delft. De stad Utrecht schonk hem in 1947 de zilveren legpenning der gemeente. De Indonesische minister van buiten landse zaken, inr Achmad Subardjo is vandaag afgetreden, nadat de regering haar afkeuring had uitgesproken over het feit, dat hij de Mutual Security Aet-over- eenkomst had gesloten met de Ver. Staten zonder het kabinet hiervan eerst op de hoogte te stellen. Zolang er nog geen verdere beslissingen zijn genomen, zal minister-president Sukiman buitenlandse zaken waarnemen. (Advertentie) RWRfffil De 29-jarige garagehouder M. K„ uit Nieuw- en St. Joostland, werd gisteren door de Middelburgse rechtbank veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, wegens poging tot vergiftiging van zijn echtgenote. K,,. die sinds 10 Februari 1951 is gede tineerd, heeft in de nacht van 30 op 31 Januari 1951 getracht zijn vrouw van het leven te beroven, door via een in de ga rage aangebrachte koperen pijp uitlaat gassen van een stationnair draaiende automotor in de slaapkamer van zijn echtgenote te leiden. Toen K. op het huilen van zijn, eveneens in de .boven verdieping van de woning aanwezige dochtertje ging kijken vond hij zijn vrouw en dochtertje bewusteloos. Na het kind in de buitenlucht gebracht te hebben, snelde hij naar zijn in de na. bijheid wonende vader. Kort daarop kon aan de vrouw eerste hulp worden ver leend en haar leven bleef gespaard. Uw hart is gezond, zegt de dokter. Maak U dus niet bezorgd, maar probeer Uw zenuwen de baas te worden. Gebruik Sanatogen, dat precies datgene bevat, wat Uw gestel broodnodig heeft; het pure phosphor- eiwit - de ware bouwstof voor lichaam en zenuwen. Allengs verminderen de klachten en spoedig zal frisse, jeugdig» gezondheid U Uw hart vol ledig doen vergeten. Hel zenuwsterkende voedsel De stijgende lijn In de opbrengst van de na-oorlogse kinderpostzegelacties is ook in het afgelopen jaar niet onderbro ken. Naar de directie van de „Stichting voor het Kind", die de uitvoering van de actie in handen heeft, vanmorgen me dedeelde, is de netto-opbrengst van de ansichtkaarten en de postzegels dei- actie in 1951 850.000 geweest. Het jaar tevoren was de netto opbrengst 775.000. Een eresaluut aan de 250.000 school kinderen (uit 10.000 schoolklassen), aan wier enthousiaste medewerking bijna de helft van de acht en een halve ton te danken is. Van Vrijdag 29 Februari tot en met Zon dag 9 Maart a.s. wordt In het RAI-gebouw te Amsterdam een tentoonstelling gehou den van personenautomobielen, de dertig ste in de serie, die door de RAI is georga niseerd. De tentoonstellingsruimte is aanmerke lijk vergroot doordat men de wand tussen de grote en de kleine hal heeft uitgebro ken, waardoor men de beschikking heeft over één grote zaal met een totale opper vlakte van bijna 8000 vierkante meter. In 45 stands zullen 76 merken in ver schillende types en modellen worden ge ëxposeerd. Aan boord van het s.s. „Veendam" van de Holland-Amerika Lijn, dat gis teren uit New York is vertrokken en r.ondag 2 Maart a.s- te Rotterdam wordt verwacht, bevindt zich Nederlands luehtmachtpersoneel, dat in de Ver. Sta ten «is opgeleid tot jachtvlieger. De groep bestaat uit de le luitenants-vlieger P. de Pagter, Den Haag en P. Brey, Baarn. de 2e luitenant-vlieger J. Riet Leiden en de sergeanten-vlieger M. de Jong. J Bijen en M. Wijbenga. allen uit Den Haag. L. Duk. Haarlemmermeer en C Koster. Amsterdam. Met het s.s. „Nieuw-Amsterdam" van de H. A. L. dat op 3 April a.s. riit New York vertrekt, keren naar Nederland te rug de le luitenants F. Olsen en L. Croes, beiden uit Eten Haag. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft besloten geen machtigingen meer af te geven voor de appelexport naar Frankrijk. Het contingent van 3 millioen kg. is dus in enkele dagen uitgeput. VRIJDAG, 22 FEBRUARI 1952. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA; 10.00 VPRO- 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VP'RO., 21.00 VARA, 22.40 VPRO., 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws.; 7.18 Gram.; 8.00 Nws.; 8.IS Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 „Kinderen en mensen" (caus.); 10.05 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Orgel; 11.10 Voordracht; 11.30 Pianorecital; 12.00 Zang en orgel; 12.83 Sport en prognose; 13.00 Nws.; 13.20 Orkestconc.; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Gram.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de Jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Muz. caus.; 18.00 Nws.; 19.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Piano; 19.10 „Wat doet uw man?" (klankbeeld); 19.30 Berichten: 18.40 „Wat dunkt u van de Christus?" (caus.); 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Kamer, koor; 20.30 ..Benelux" (caus.); 20.40 „Leven op de aarde" (caus.); 21.00 Cabaret; 21.40 ..De Ducdalf"; 22 00 Buiten], weekoverzicht: 22.15 Lichte muz.; 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avondwijding: 23.00 Nws.; 23.15 Caus.; 23.30— 24.00 Omroepork. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gewijde muz.; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; "9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Tenor en piano; 11.45 Gram.; 12.33 Lichte muz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.00 „De Japanse Wijnbes en de Amerikaanse naaf eMcours1"^—ar Van het nati?' ours voor- jonge uitvoerende kunstenaars t' or J0n,ge uih eniging S' §eorgsnisecrd door de ver- samonwerkihg W:la-ti0ftale rechtsorde in Jean-T n,VL de ^'ehting Duinrell, Beate 13) Omdat hij by u een school wil gaan houden voor t/waalf jongens en acht meisjes, het gru-t niet meegeteld. Nu begon de oude landbouwer te lachen en hij vroeg: „Waar zit hij?" Hier in het pension! Hij moet zich maar eens laten 2den. U kent hem immers al! Caramtoa! Praat u toch niet in raad sels! Caramba! Dat doe ik niet, want ik ben zelf de leraar! Scheid u toch uit met gekheid ma ken! Ik meen het ernstig. Ik zei u reeds dat ik mijn levensonderhoud wil verdie nen. Ik ben onderwijzeres en heb mijn diploma probeert u het met mij! Met twintig bengels speel ik het wel klaar en het kleine grot kan ik desnoods óók nog zoet houden! Zij had de juiste toon getroffen, want het gezich van .de landbouwer werd steeds vriendeiyker. Ik dejik er niet aan! Kijk eens: ik ben erin gevlogen, door op een adverten tie hier te komen. Ik kwam in Buenos Aires en had gèen lust. daar te verhon geren Ik hoorde, dat een mens, die wer ken wil, zün brood beter op het platte land kan verdienen. Ik dacht dat er ten slotte in een Duitse nederzetting wel wat te verdienen zou zijn vó?1 een Duits meisje, dat werken kan. Daarom reisde ik maar ergens heen. toevallig naa: hier, naar dat zoals _u het noemt beroerde snertnest Cornentes en ik pro beerde het eerst met de schrijfmachine. Sienhor Gschaftler nam een lange teug van de Mendozawijn, die de juffrouw hem had gebracht. U schijnt moed te hebben! En als 't nodig is, ook spierkracht: Hij zag haar peinzend aan. Maak, dat u naar Duitsland terug komt. We hebben hier mannen nodig! Ik dacht, dat mannen hier wat an- ders konden doen dan kinderen onder- wüzen en bewaarschool houden. Bent u. al eens in een nederzetting cp het platteland geweest? Nog niet! U bent een verwend poppetje! Vuiler dan 'hier kan het bU u onmo gelijk zijn! Kunt u paardryden? Als u niets anders verlangt! Caramba, als u er werkelijk lust in hebt, zou ik het haast willen, probe- ren! Ik zou het maar doen in uw plaat». Vrye woning, eten, drinken, dertig Pesos Vijftig alstublieft! Als u een man was. Neen, als de kinderen wat leren en dat zullen ze zeker Vooruit dan maar! Wanneer kunt u hier weg? Als ik mijn klanten heb geholpen. Er is er geen een! Dan maar dadelijk, want ik denk wel, dat er geen een zal komen. Ik kom u over een uur halen. Wacht u een ogenblik, een voorzich tig mens doet alles schriftelijk Voor hoe lang? Geen contract! Als het niet gaat, kunt u er iedere dag uitgesmeten wor den! Ook goed! Beate ging zitten en- schreef de voor waarden in duplo op. ï-tTi Oaramba, dat ding schryft werke lijk. Dan krijgt u in Santa Juanita mis schien eerder werk dan hier! Pen uur later kwam de heer Gsehaft- ler terug. Hij had twee losse paarden bij zich, terwijl hij zelf op het derde zat. Op dat ene paard komt uw koffer! Juffrouw Grillmann trok een lang ge zicht, dat het zo spoedig afgelopen was met het bureau, maar het hielp niets. Beate was in haar schik. Haar zucht naar avontuur begon wakker te worden. Zij vond het leuk, dat de mensen bleven staan en keken, toen ze eerst nog wat angstig op het wilde paard aan de «yde van de landbouwer reed, om het „snertnest" Corrietites, zoals de onbe leefde pionier het had genoemd, te ver laten. HOOFDSTUK IX. Om te beginnen was het rijden slechts een soort proef geweest, waaraan senhor Gschaftler Beate onderwierp, want de rit ging slechts tot aan het station. De nieuwe paarden, die de landbouwer in Corrientes had gekocht, werden in de trein geladen en na een treinreis van drie uur, kwamen zij in de trotse stad San Louis de Palma. O, dat snertnest Corrientes! Onwillekeurig vroeg Beate in zich zelf de stad vergiffenis voor ieder verwyt. Er had een tropisch onweer ge woed; de wegen in het kleine nest waren totaal tot pap geworden, zodat de hoeven van paarden het water en de modder hoog deden opspatten. Regent het hier dikwyis? God zij dank wel, anders was de stad allang opgevreten door de grote kakkerlakken en kevers, die hier voor komen! Weer kwamen ze door een eenzaam landschap; alleen waren hier geen farms te zien. Ze reden op een smal voetpad, dat eigenlyk slechts een nauwe door gang was, die met het kapmes in het dichte oerwoud was uitgehakt. Twee uur duurde de rit; toen kwamen ze bij een ontginning. Grote, halfver koolde stammen van gevelde bomen la gen dwars door elkaar en staken hun ge weldige dode armen in wonderlijke hou dingen de lucht in die nog doortrokken was van de rook van het gedoofde vuur. Tussen de chaos van deze wortels en stammen groende de pasgezaaidc mais. Over de grillig verspreide rotsblokken ruiste 'n klein beek. „De Rio Riachuea"! Wat klonk dat poëtisch in het Spaans en eigenlyk betekende het toch niets anders, dan de „rotssté»orivier". Spoedig doken enige verspreide gebou wen op. Eenvoudige houten huizen, door waranda's omgeven, ruw gebouwd, maar vriendelijk om te zien. Een paar sinaas appel- en citroenbomen, overladen met goudgele en oranje vruchten, daarnaast de teerrose bloei van perziken en aman delbomen. Verder een paar van stro, takken en boomstammen opgetrokken, rancho's, waarvoor open vuren brandden. Vrou wen van peons waakten over de ketel, waarin het water kookte voor de maté, die hier altijd gedronken wordt en over de vis, die aan het spit werd gebakken. Dit is Santa Juanita. Dat wil zeg gen, dit is mijn eigendom. Buurman Laskowitz, onze naaste buurman, woont hier tien kilometer vandaan. De boerin, een zwaargebouwde vrouw met wit haar, die er veel ouder uitzag dan zy was, trad hun tegemoet. Hé. wie breng je daar mee? Hartelijk wtes de ontvangst niet, maar Beate stak haar hand uit. (wordt vervolgd). Bramen", (caus.); 14.15 Grab.; 14.25 Mt'jo- pole orkest en solist; 15.10 Trombone en piano; 15.25 Gram.; 15.40 Voordracht; 16.00 Viool, clavecimbel en cello; 16.39 Voordracht; 16.50 Gram.; 17.00 Verzoekprogr.; voor de jeugd; 17.30 Militaire reportage; 17.45 Fries programma; 18.00 Nws.; 18.15 Vocaal kwartet: 18.40 Gram.: 18.50 Muz, caus.; 19.15 Regerings- ultz." „Verklaring en Toelichting"; 19.35 Gram.; 18.40 Radiokrant; 20.00 Nws.: 20.10 Vijf minuten: 20.15 Radio Philh. Orkest, groot koor en solisten; 21.00 Klankbeeld over de vrije Universiteit; 21.20 Gevar. muz.; 21.50 „Spanningen in het Nabije Oosten", (repor tage); 22.00 Cello en piano; 22.30 Orgelconc.; 52.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15— 54.00 Gram. Engeland, BBC Home Service. 330 M. 12.00 Schoolradio; 13.00 Dansmuz.; 13.30 Voor de arbeiders; 13.55 Weer; 14.00 Nws.; 14.10 Gram.: 15.00 Schoolradio: 16.00 Critie- ken; 16.45 Orkestconc.; 17.30 Discussie; 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weer; 18.00 Nws.; 18.15 Sport; 19.20 Mars- en walsmuz.; 20.00 Gevar. muz.: 20.40 Caus.; Z1.00 Klankbeeld: 22.00 Nws.; 22.15 Amerik. nieuwsbrief; 22.30 Gevar. progr.; 23.00 Viool en piano; 23.35 Olympische Wintersp.; 23.45 Parlements- overz.; 24.00—0.03 Nws. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's Dagboek; 12.15 Lichte muz.; 12.45 Voordr.; 13.00 Parlementsoverz.; 13.15 Orgelspel; 13.45 Opera-ork.; 14.45 Voor de kleuters: 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Amu- sementsmuz.16.30 Voor de soldaten; 16.45 Lichte muz.; 17.15 Mrs Dale's Dagboek; 17.30 Orgelsp.; 18.00 Salonork. en solist; 18.30 Variété-ork. en solisten; 19.1S Voor de jeugd; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Nws. en radiojoum.; 20.25 Sport; 20.30 Gevar. progr.: 21.00 Idem: 21.30 Idem; 22.15 Discussie; 23.00 Nws,: 23.15 Actual.: 23.20 Dansmuz.; 24.00 Voordr.; 0.15 Casino-ork.; 0.56—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Orkestconc.; 13.00 Nws.; 13.30 Klass. muz.; 15.30 Omroepork.; 15.16 Pianorecital; 17.00 Nws.; 17.45 Goeden Avond; 19.00 Nws.: 20.00 Gevar. progr.; 21.45 Nws.; 2235 Gevar. muz.: 23.00 Lichte muz.; 24.00 Nws.; 0.30—1.00 Dansmuz. Frankrijk. Nat. progr. 347 en 249 M. 12.30 Orkestconc.; 13.00 Nws.; 13.50 Idem; 18.30 Amerik. uitz.; 19.10 Zangrecital; 20.00 Omroepkoor, -ork. en solisten; 23.02 Gram.:: 23.45—24.00 Nws. Brussel. 484 en 321 M. 484 M. 12.06 Omroepork.; 13.00 Nws.: 13.10 en 14.30—15.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.15, 18.30 en 19.00 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 Omroepork.; 21.00 Gram.; 22.00 Nws.; 22.10 en 22.40 Gram.. 22.50 Nws. 321 M. 12.00 Gram.; 12.30 Weer: 1234 Operettemuz.; 1250 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelspel; 14.00—15.30 Schoolradio: 17.00 Nws.; '17.10 Lichte muz.; 18.00 Fllmmuz.; 18.15 Caus.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.30 Actual.; 19.50 Radiofeuületon: 20.00 Sym- phonie-ork. en solist: 21.35 Gram.; 22.00 Nws.: 22.15 Intern. Radio Universiteit: 22.45 Gram;. 22.55—23.00 Nws. VRIJDAG, 22 FEBUARI. Exper. televisie-programma van de AVRO; 20.15—21.45; 1. „Oeteldonk in Bussum"; 2. „Televizier", a. Binnen- en buitenlandse actualiteiten, b. weerpraatje; 3 Olympische «pelen 1952 4. Pauze; 5 Cabaret.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5