Nieuws uit STAD en OMTREK DE RAAD kreeg zijn zin in alle wensen De Dental-Car is bijna te mooi FIGUUR-PUZZLE Wilton Fijenoord verstevigt de grondslagen van het bedrijf SOLEX HOUTMAN Bioscopen deze week Bedrijfsvoorlichting „Delfland vergaderde Verkeerssituatie bij de Waag vraagt om een onderzoek Voor GOED behangwerk W. A. VERWAYEN I Het Westen weer in het donker Schooltandverzorging in nieuw stadium Bouwplannen: Gegraven 24.000 ton-dok en Gasturbines OUDE TERK ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 PAGINA 2 Wattgverkoop uitgesteld Geen De jonge-weg Schiedam naar Z.-Afrika Minder leges voor Huisvesting Grote sortering papieren CONSEQUENTIES VAN DE STORING C. MEIJER 25 JAAR GETROUWD R. K. MIDDENSTANDSBOND JAARVERGADERING V OORLICHT IN GS A VOND EMIGRATIE JUBILEA BIJ WILTON- FIJENOORD MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND WIELRIJDER ONDER VRACHTAUTO NED. VRACHTENMARKT waren ter aanboring van belangrijke" tnédêdfelSf^enVaU dé zijdé vaii de directie. WERKZAAMHEDEN AAN DE MATHENESSERBRUG Tijdelijke omlegging lijnen en 16 OFEICIëLE PUBLICATIE Voor UW GENOEGEN en WERK UNIQUE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT EERSTE PAAL MAANDAG TELEVISIE Ivoorjagers (Passage) Si ngoaI (vèi Mom»pole BOEKENMARKT IN „DE BIJENKORF" FRANS KOPPEL WON DE ZESDAAGSE TE DORTMUND BUSLIJN C 1 Maart a.s. in bedrijf VOEDERPRODUCTIE EN VEEBEZETTING Jaarstukken en begroting goedgekeurd Economisch veelvouden Voedingswaarde uit ci?m bedrijf .1 aarv er gad er i tig De Raad kwam gisteren voor de openbare vergadering in besBoten zit ting bijeen om een uiteenzetting te aanhoren van de heren Ir. Aikema en Schipper resp. directeur van Gemeente Werken en Tuinarchitect omtrent de plannen met het recreatie-oord Ke- thel. Gemeente Werken had in de Raadzaal een stellage gebouwd waar op verscheidene bekende kaarten, maar ook een nog onbekende per spectieftekening over het vijvercom plex in de richting van het Restau rant. Terwijl de Gemeentesecretaris de pers om 8 uur besteld had, begon om 9 uur de voorzitter de openbare ver gadering met de wens uit te spreken, clat wethouder van de Kraan spoedig, geheel hersteld, zijn functie zou herne men. De heer Kornt'eld (Arb.) wilde de aandacht van het College nog eens vestigen op het adres van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf in den Haag om bijzondere werken door de ge wone aannemers bij openbare inschrij ving te doen plaats vinden. Hij wilde een nota van B. en W. bevattende een onderzoek in deze zaak, wat betreft Schiedam. Nadat de voorzitter deze nota snel had toegezegd, vroeg Wet houder Sabel het woord, om te zeggen, dat een nota geen enkele zin zou hebben, aangezien Schiedam geen D.U.W.-wer- ken laat uitvoeren, welke vallen onder het genoemde adres. Het zijn hier cultuur-technische werken, die het ter rein zijn van de Heidemaatschappij met krachten van de D.UiW. Openbare aan besteding kan hierbij niet plaats vinden. Overigens zijn er geen D.U.W.-werken te verrichten. De Eaad had gisterenavond een goede flag, waar het betrof het ingewilligd krij gen van zijn wensen. De heer WiUemse (K.V.P.) vond in het voorstel tot ver- koop van de Waag goede gronden om de onmogelijke verkeerssituatie op de hoek van de Nieuwstraat en de L. Kerkstraat eindelijk eens op te heffen. De straat is hier maar 3 meter breed, maar een richtingverkeer kan niet worden inge voerd, omdat roen dan nergens meer Uit kan. Hij pleitte voor onmiddellijke steun aan de Herv. Kerk, zodat de -noodzakelijke werken in verband met het orgel konden doorgaan, maar tege lijkertijd een uitstel van het. voorstel om eens te bekijken of., bij restauratie de gevel niet zodanig kan worden ge wijzigd en opgeschoven, dat er een juiste situatie ontstaat. Spt. weet wel, dat de Waag op de lijst van Monumentenzorg staat, maar te eniger tijd zal hier een zodanige situatie ontstaan, dat ingrijpen toch nodig is. Dan zou het wellicht nodig worden de Waag opnieuw te ont- .eigenen. De heer v. d. Berg (C.H.) en de heer V. Lith (Arb.) wilert hét voorstel door zetten. De besprekingen hebben toch al jaren gelopen en in verband met de nieuwbouw van het orgel is haast ge boden. Dè héér WiUemse betreurt het, dat deze kwestie, nooit M enige com missie is geweest anders had hij daar zijn. opmerkingen kunnen" plaatsen. Na dat de voorzitter b ij de beantwoording ,in .eerste. instantie.', de mogelijkheid vto de voorstellen van de.lieer Willemse beklemtoonde, kw^m hij nier op .in zijn -dupliek terug, ..omdat .hij het ook wel onjuist vond,, dat mjen een zo belangrijke kwestie als deze. verkeerssituatie en haar •oplossing uitsluitend had beoordeeld naai mondelinge mededelingen van. wijlen de beer Van Bergen Walraven. Spr. voelde zelf veel voor' een contact met Monu mentenzorg om eens. te horen,. h« men daar dacht over zodanige restauratie, dat ruimte voor 't verkeer gewonnen werd. Hiermee .was de. Raad het eéns._ Het voorstel over de subsidiering van het Kath. Bureau voor paedagogiscne ..advies inzake Beroepskeuze werd aan gehouden, omdat, naar Wethouder Sa°el zei sinds- de reactie van het voorstel door een Raadslid, dmgen bekend ge- maakt zijn, die 'aanhouding van de zaak nodig maken. Het voorstel om een weg ten Noorden van de Beukelaars Houthandel Fred de Jongestraat te noemen, viel niet m goede aarde Allereerst niet bij de heer ,Kofn fold (Arb die betoogde, dat er m het Westen al'een A- M. de Jong-straat was 'en dat hierdoor grote verwarring zou kunnen ontstaan en vervolgens niet bij de heer Th. J. L. v. d. Berg, die meende, dat men een heel verkeerde weg opging als men zo maar straten namen gaf, ver bonden aan de oprichters van bedrij Heeft deze mieneer de Jonge zoveel ge daan voor de -stedelijke gemeenschap. Er is destijds al op gewezen, dat er leu ren zijn uit de vakorganisaties en de strijd van de arbeiders die_ recht heb ben op een naam in stadswijken. Daar- van zijn er zoveel, dat men voorlopig deze particuliere liefhebberijen niet no dig heeft. De voorzitter was het zonder meer met -beide heren eens en al deed de ge meentesecretaris, Mr N. J. Post, nog een poging er Ferd. de Jongeweg van te maken; die vlieger ging niet op. De heer van Schooneveld had nog iets op zijn hart over van Riebeeck, n.a.v. de van Riebeeckweg. Hij meende, dat Schiedam minstens iets moest doen om het feit tot Z. Afrika te laten spreken, dat van Riebeeck hier zo lang gewoond had. Een vriendelijk en hoffelijk gebaar moet gemaakt worden bijv. door een ge- calligrafeerd album met facsimiles van de stukken in het Schiedamse archief aan te bieden. Bovendien moet met het bedrijfsleven worden overlegd over de mogelijkheden ietg te doen. De voorzitter was snel met de oplos sing bij de hand door al deze zaken via het Nationale Comité te laten lopen. Dat kost het minste werk. Maar de heer van Schooneveld (AR) voelde hier terecht nu eens helemaal niets voor, omdat hij van deze geste juist Schiedams vlagver toon wilde maken en hij bang was, dat het gebaar zou verdrinken in de Natio nale hulde. Hij wilde een aanbieding in de speciale sfeer van Schiedam. Toen wist de voorzitter de juiste oplossing: Het zal worden bekeken. Mr Post had een zwaar ogenblik, toen de heer Hoek (AR) vroeg wat er nu eigenlijk in het eerste lid van de schuld bekentenis stond van 'de aannemers, die geld voorgeschoten kregen voor de bouw in Nieuwland. De Wethouder legde de bedoeling uit het was voor het eerst, dat hij het stuk zag, naar hij zei, maar hij was het ermee eens, dat deze bedoe ling niet door de redactie gedekt wordt. Hij had het stuk nooit ingekeken in de waan, dat Schiedam voldoende ju risten en economen bezat om een schuld bekentenis fatsoenlijk op te stellen. Het stu-k zal nu taalkundig in overeenstem ming worden gebracht met de bedoeling ervan. De Partij van de Arbeid maakte er'-bij monde van de heer Weergang op attent, dat het instellen van één kies kring voor Schiedam voor de partijen zeer ongunstige gevolgen kon hebben. Immers men kw-aim bij één kieskring ma ximaal met 20 candidaten uit, zodat een partij van enige omvang spoedig- zbu kunnen kampen met gebrek aan vervan gers. Er was wel de mogelijkheid tot; in dienen van een nevenlijst, maar op deze nevenlijst stond nummer 1 en men kon dus in de kiesverenigingen nooit zeggen, of de man, die nummer 1 op de bijlljst stond nummer 21 in de rangorde van opvolging zou zijn. Daarom voelde -de partij meer voor twee kieskringen. De voorzitter onderkende het bezwaar en de Raad nam het P. v. d. A.-voorstel om 2 kieskringen in te stellen aan.- Nogmaals boekte de raad een succes in de kwestie van de legesgelden voor de uitgifte van huisvestingsvergunningen. De heer Engelsman achtte de betaling van diensten redelijk, maar vroeg zich af, of de betaling niet te hoog is, gezien het feit, dat niet alle huizen met hogere huurwaarde betrokken worden door ka pitaalkrachtiger mensen. Integendeel het kan zo zijn, dat de gezinsomvang dwingt tot groter en duurder wonen, terwijl het eigenlijk niet kan. Dit ondersteunde de heer Dominicus, die zich bij het voorstel van de heer Engelsman om de voorge stelde legesgelden te halveren aansloot. Mr v. Bochove voelde hier aanstonds voor omdat, hjj inzag, dat er sociale indicaties waren, die geheel anders lagen dan het voorstel in aanmerking nam. De raad was het met halvering eens. De heren Hoek en v. d. Berg dankten voor de regeling van de pensioenen voor het. personeel van de gesubsidieerde bij zondere kleuterscholen. Advertentie. HOOGSTRAAT 184—186 I Als na stoep op de storing van Donder- dagavond ui el gisteravond om half 8 op nieuw het DVesten uit de stroomvoorzie ning. Het wv-s deze keer minder ernstig, omdat de storing nu in de laagspannin-g zat. Dat velen niettemin enkele uren op licht hebben »moeten wachten, was een gevolg van het feit, dat de herinschake ling eerst straad voor straat kon -geschie den Om kwatct over 8 brandde er in enkele straten weer licht. De technische dienst van de Q.T.B- moest voorkomen, dat door overtuiging weer alles zou uitvallen. Vandaar dat eerst straat voor straat gesplitst rtioest worden en in geschakeld. De ^aaitste donkertezetten kregen om ongeveer kwart over 10 licht. Gisterenavond hebiVen wij gepoogd ons enigszins in te leven ,V> de situatie, welke was ontstaan ten gevolge van de storing in de stroomvoorziening van het Westen. Wij waren echter- niet zo hij de pinken om over het Westen oitk nog te denken als plaats van samenkomst M'aar daar zaten de leden van de 'Toneelgroep „De Gouiden Korenaar" met de vaders en moeders in het pi-kke dot oker. Een uit stekende sfeer voor een Realistische op voering van het toneelVtuk „Zwarte Willem", maar toch met iets .te realistisch». Zwarte Willem werd door dte storing nog duisterder dan hij al was tin aangezien de storing nie-t opgeheven wtvd, verzocht men aan de genodigden om de tocht naar de Nieuwe Haven Zondagavond nog eens te maken. Dan zonder lichtstoring. In ieder geval hebben de rneeste.b van hen de troost, dat zij thuis ook niets om handen gehad hadden, Wedden, dat iedereen Zondagavond gaat kijkt en met de verwachting, dat het weer zal ge beuren. Zo zjjn wij mensen. Het werd overigens door de diverse verenigingen uitgelokt. Daar was &war;e Willem bij de Kajotters, maar W,Y k V van de Ned- Herv. Gemeente maakte hel in Irene nog een beetje erger met een filmavond getiteld „Die Nachtwadve"- Dat is om een storing verzoeken. Y>e eerste voorstelling was zonder mankeren adhiter de rug. Toen de tweede volge boekt was werd het nacht Niemand voelde ervoor op de naoht te wachten Daarom ging men naar huis. Dat wil zeggen, na itot kwart voor elf samen zang bij kaarslicht te hebben gehad- De Personeelsvereniging Vlug zette 't feest voort bij kaars- en petroleumlicht. En knus dat het was. In het Sportfondsenbad konden de zwemmers Van de Schiedamse Carton- nagefabriek de Barcarolle uit Hofmann's vertellingen gaan zingen. Want onder kaarslicht speelde zich daar het water- ballet af De in de oorlog aangebrachte gasverlichting was solidair en vertikte het. Na Leeuwarden en de Achterhoek is Schiedam de plaats, waar een rijdende tandverzorgingskliniek de Schooltandver zorging op 'n nieuwe leest komt schoeien. Van de aankomst van deze wagen hebben wijalmelding gemaakt. Gisterenmiddag was het pronkstuk van de Stichting Schooltandverzorging Schiedam te bewon deren bij het gebouw van de G.G. en G,D. aan de: Tuinlaan. De voorzitter van de Stichting, de heer Albrecht, deelde ons mede, dat het vooral het werk van de directeur van deze dienst, de heer v. d. Berg, ls geweest, die de aanschaffing van de Dentai Car heeft mogelijk gemaakt. Hij was het, die-het gemeentebestuur van het nut wist te over tuigen. Daarnaast zorgde het goede be heer van de penningmeester voor de nood zakelijke financiële grondslagen der ge zonde exploitatie. De. Stichting. School tandverzorging w.ordt nu al weer. enkele jaren gevormd door vertegenwoordigers van het, gemeentebestuur, de plaatselijke ziekenfondsen,, de tandartsen, de school besturen. .Als vijftiende in de rij van. Nederlandse steden volgde onze stad het voorbeeld van die gemeenten, die school tandverzorging ter hand namen. Deze rijdende, behandelingskamer, die nodig om een Nederlandse naam vraagt moet 't mogelijk maken efficiënter 'e werken. Het tijdverlies op de scholen moet mini maal zijn. De Dr de Visserschool zal dat Maandag a.s. gaan ervaren, want daat begint'de wagen zijn werk. De leerkrach ten behoeven niét meer te klagen over het tijdrovende halen en brengen, over het schoolverzuim Of over de legé klassen. De kénimei'ken. Daar is niets op tegen zo lang er id de onderlinge touwtrekkerij nie mand met schade san het kortste eind behoeft te trekken. Als er nog wat, te wensen overblijft, is het een fatsoenlijke Nederlandse naam voor dit voertuig, dat al te vaak en te onnadenkend „Dental Car" gedoopt is. Wat is dat „Dental Car"? Laat de school- kinderen hun krachten eens beproeven op oen originele Nederlandse naam. Een prijsje kan niet bestaan uit een gratis behandeling, maar daar kan wel wat op gevonden worden. De voorzitter van de K. A. B., C- Meijer, is vandaag 25 jaar getrouwd. Het Harmonie-orkest St. Ambrosius heeft hem hedenmiddag voor zijn huis. in de Anthony Muysstraat, een macinade ge bracht en in. intieme kring is het feest gevierd in het éigen huis van de K.A.B., de R. K. Volksbond. Om 9.15 uur is er een Hoogmis in de Frankeland en tussen I en 2.30 is er receptie in; een der bovenzalen van de bond- De letten van „De Hanze" hebben aan zegging gekregen op Maanda-g 25 Febr. a.s. een beetje op tijd te zijn, want er wacht hen een verrassing. Na de alge mene jaarlijkse ledenvergadering, die zal moeten uitmaken of de heren A. J. A. v. d. Water, L. H. M. Brounts en J. G. D. Janse weer op -hun plaatsen zullen te rugkeren, komt Henk Zoutendijk met een poppenkast voor grote mensen, terwijl er na al'loop gezellig samenzijn geboden wordt. Er zijn jaarverslagen voor te lezen en verslagen van de afdelingen. Door Comité Katholiek Schiedam zal op Vrijdag 7 Maart in de grote zaal van de R- K. Volksbond een algemene voor- lichtingsasvtond inzake emigratie worden gehouden, waar de directeur van de Katholieke Centrale Emigratiestichting, drs Jos. P. van Campen, zal komen spre ken. De bijeenkomst zal om 8 uur beginnen en is vrij voor katholieken. Drs Van Kampen gaf een jaar geleden èen soort gelijke voorlichtingsavond voor de ge combineerde vergadering van Midden standsbonden in Schiedam, verenigd in de Schiedamse Middenstandscentrale, Bij Wilton Fijenoord werden deze week belangrijke ju-bilea herdacht. De heer Th. J. de Hoog, secretaris van de directie was 40 jaar In dienst van het bedrijf en in die jaren maakte hij zich door vele goed-verriehte functies on misbaar. Dezelfde tijd dienden die heren W. v. Putten, magazijnknecht en J. Stern- der, constr. werktuigb. Hun zilveren ju bileum vierden A. Leentvaar, onderfo. plaatwerkerij, G. v. d. Stoep en C. E. v. Vliet sjouwers banfcwerkerij. A. D- de Leeuw, West-vest 12, Tel. 07828; D. HoutJhuysen Jr., S-wammer- da-msin-gel 43, Tel. 68516; L. B- E. van Hoo-genhuze, Nassaulaan 59, Tel. 68067;; P. J. W. Beukers, Burg. Kna-ppert-laan 76, Tel. 68Ö04. Apotheek fa. van Westendorp, Singel 81- GEBORENHubertus A. z. v. E. J. Bals en J. "Hendriks; Adrianus H. J. z. v. A. Th. A. van Mil en M. J. v. Beurden; Maria W. E. d. v. C. v. Leeuwarden en W. Blomsteel; Erwin E. z. v. I" de Wit en S. M. Metier; Pieter W. z. v. A. J. v. Klaveren en E. L. M. v, d. Oever; Margje d. v. D. Heemskerk en A, E. Bakker; Mieke d. v. L. J. Nobel en W. M. Bazen; Hendrika en Jannetje C. J. J. tweel. d. v. J. Marinus en M. Scholten. Op het kruispunt Vrijenbanselaan-In- sulindeweg-Ternatestr. te Delft had Don derdagmiddag 'n aanrijding plaats tus sen een vrachtauto, bestuurd door Q. uit Maasdam en twee wielrijders. Een hun ner, de Delftenaar G. M. van de L. werd overreden en op slag gedood. De andere wielrijder, een dochter van het slachtof fer, bekwam geen letsel. De chauffeur van de truck had van de aanrijdirvg nigts gemerkt en moest door een andere auto mobilist hierop Opmerkzaam gemaakt worden. 21 Februari nam.: 516 ton cellulose Arn hem; uo ton papier Maastricht; 2 X. 1500 ton kolen Utrecht: 1TO0 ton erts IJmuiden; 470 ton tarwe l.-v#ren Leiden; 1M ton palm- pitten l.-varen Zaanstreek; 300 ton erwten ^Zwolle; 125 ton kali Aarle Rijctel; 127 ton puk Amsterdam; 77 ton atv. granen Does- ivurg; 50 ton kurk Beekbergen. Totaal 60 rU'lz-en, 14 vletreizen. 1,22 Februari voorra.: lis ton stukgoed Ocv-terhout; 80 ton super Eiberebuien; 200 torn stukgoed Amsterdam; 240 ton copra 1.- vari'n: 1365 en 1225 ton kolen vletten; 250 ton dlv. granen Weert; 650, 600, 550 en 523 ton s^naia l.-varen; 'diverse partijen granen vlettiwi. Grote cirkel: een spreekwoord. Kleine cirkel: een spreekwoord. Van buiten naar binnen: 1. goedertie ren, 2. tegenspraak, 3. handgeklap, 4. be kend Humanist, 5 woestijn, 6 vogel, 7. soberheid, 8. inboorling, oorspronkelijk van de Philipptinen, 9 verbond, 10. uit muntend, 11. het onzijdig geslacht, 12. bezigheid, 13. nalatenschap, 14. zakmes, 15. uitgifte, 16. strijdperk. Voor de oplossing moeten, voor de spreekwoorden op de cirkels met de ge vraagde woorden 116 samen de volgende lettergrepen worden gebruikt: ap - baan - da - de - dig - doet - e - e - e - een - em - en - er - fe - ge - ge - geen - gis - gri - kal - keer - ken - knip - koen - men - men - mes - mi - mis - mis - mus - na - ne - ne - ne - nent - neu - nis - plaus - plooi - ras - ren - sen - sen - sie - te - ten - ti - to trum - voud - za - zand - zee. Oplossingen moeten worden ingezonden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- rubriek kan niet worden gecorrespondeerd. De oplossing van het kruiswoordraad sel van verleden week is: Horizontaal: 1. zege, 4. nis, 6. Londen. 11. een, 12. kok. 13. les, 14. ode. 15. tropen, 17. oog, 18. snee, 19. Eem, 20. dof, 21. bod, 22. el, 24. tenor, 26. hamer, 28. rap. 30. Üjn, 31, bok, 32. rot, 34. fel, 36. dave ren, 39. si, 41. nes. 43. tel, 44. rat, 46. e.k., 48. bariton, 51. tal, 53, Fin., 55. bëe, 56. ven, 58. sas, 60. laken, 62. hekel,. 64. Po, 66. rol, 67 sen, 68 pil, 70. roef, 72. zin, 73. madera, 75. mud, 76. dom, 77. gil, 78. nat, 79. edelen, 80. wan, 81. made. Verticaal: 1. zetter, 2. eer, 3. gnoe, 4. non, 5. Ik, 6. leg, 7. os. 8. donder, 9-, Ede. 10. neef, 12 kemel, 13. lof, 16. pet, 17. oor. 18. som, 20. donatie, 21. baker, 23. laf, 25. nijd, 26, hor, 27. ros, 29. pen, 31. beloven, 33. tin, 35. leb, 37. vet, 38. nat, 40. lel, 42. sabel, 45. tas, 47. kil. 49. ren, 50. nek, 52. lap, 54. narede, 57. Nepal, 59. sonate. 61. kof, 62. hen, 63. lid, 65. arme, 67. sim, 69. Lena, 71. oud, 72. zon, 73 min, 74. rad, 76. de, 77. ga. Deze week was de gelukkige; J. Fijpe, Mesdaglaan 20a, Schiedam. Het ilton-ïijlenoord-Nieuws van de algelopen week bevat een t erslag. van de kernvergsrdcring van 14 December j.l., waaruit blijkt, dat er bij de Schiedamse werf belangrijke dingen op stapel staan. Het was voor 't eerst in de geschiedenV van het bedrijf, dat de gecombineerde kernen van beambten en toezudithoudenrl personeel met die van de arbeiders tezamen Het was Ir S. v. West, die de blik op de toekomst wierp, na de verrichtingen van het afgelopen jaar overschouwd te hebben. De bedoeling van de directie is liet bedrijf een dergelijke weerstand en gezonde constitutie te geven, dat bet niet alleen in gunstige, maar ook in ongunstige tijden ann Ae concurrentie bet hoofd zal kunnen bieden Hel is mogelijk, dat de werkzaamhe den, die vannacht aan de Mathenesser- brug worden verricht, morgenochtend niet tijdig gereed zijn. Gedurende de tijd, dat de brug dientengevolge niet kan worden bereden, zullen lijn 4 en 16 in beide richtingen" rijden via Marcóniplein, Sehiedamseweg, NieuvVe^ Binnenweg, Claes de Vrieseiaan en Middellamcistraat. Spreekuur Wethouder Het spreekuur van Wethouder v. d. Kraan zal voorlopig op Maandag niet kunnen worden geifcmden. wasen'komt'ovêral voor, waar dit nodig De Wethouder van Onderwas, de heer ^.ag®" Air-ht.t hii Tuin. i Sabel, die Gemeentewerken en Grond- die en Hid is Alleen de dichtst bij de Tuin- faan schoolgaande kinderen zullen waai- bedrof waarneemt, zal voorbaken Advertentie burg. knappertlaan 6 D4CB LAD VOOR SCHI£DAM OM STRC K l N 74ste Jaargang No. 21778 De kantoren der Redactie en AdmX- iilstratie zijn tijdelijk gevestigd m he. gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam Telefoon Administratie 66I5-. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de rv.v. De Courant De Maasoode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, -j-2.per maand, ƒ.0.47 per week. 7' Acivite'nfle-prrjs op gewone Kolombreedte I nr>r millimeter hoogte. -gen op redactionele 0 (6 per millimeter hoogte, den lagere tarieven, welke -tratie of bij de erkende ireaux verkrijgbaar zijn .en (kleine advertentiën) tot 20 v oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor liet Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. schijnlijk nog worden. In September plichtige kinderen er van de intensiteit der bezoeken noodzake lijTt Elders gebeurt het wel dat de installatie in de scholen zelf tijdelijk wordt opge steld. maar dit. brengt moeilijkheden van ruimte en van concentratie door de kin deren met zich mee. Na drie jaar werken kan men tevreden zijn over de resultaten. Men werkt uit sluitend ten behoeve van het blijvende gebit. Klachten over het melkgebit blij ven voor oplossing van d-e huis-tandarts. Ouders, die hun kinderen onder eigen hoede naar de tandarts willen laten gaan, lopen de kans, dat zij keren overslaan en daardoor de halfjaarlijkse controle in ge vaar brengen. Dit maakt het voor de kinderen bij een eventuele behandeling alleen maar pijnlijker. Hoe vroeger een ca-viteit wordt aangepakt, hoe pijnlozer de behandeling verloopt. Een gaatje zo een gat en een gat vraa-gt in korte tijd om een zenuwbehandeling. Vroeger, toen men van de samenhang van deze dingen nog niet zoveel wist, gaf men hierom niet zoveel. Maar de Duit sers heb-bcn met de van hen bekende grondigheid eens naggegaan, welk ver band er bestond tussen interne ziekten en de toestand van het gebit en zij kwa men tot de conclusie, dat 1H pet der ziektegevallen 'oij volwassenen direct tot oorzaak had verwaarlozing van de tand- z01'ë- Dat was niet het enige wat zij uitdok terden. Zoals dat in deze economie- zuchtige tijd ook in dit geval ging werd nagegaan, hoeveel dat verzuim wel kost te. De behandeling der ziektegevallen kostte meer dan de gehele sociale tand- lieelverzorging in W.-Duitsland kon be dragen. Vandaar, dat de staatssecretaris voor de Volksgezondheid, dr Munten dam, bij de heersende noodzaak tot be zuiniging de schooltandverzorging niet heeft inbegrepen in de beknibbelposten. Dit moet blijven doorgevoerd. Den 4800 kinderen, die in Schiedam twee maai per jaar hun mond opendoen Bureau Huisvesting O.a. in verband met de a.s. verplaat sing van het Bureau Huisvesting wordt er tot nader aandiging Donderdags geen spreekuur gehouden. De eerste Burgerzmlening-paal zal Maandag om 11 uur in de Nieuwlandse grond gestampt worden en het ziet er niet naar uit. dat deze keer de vorst spel breker zal rzijn, zoals de afgelopen Maan dag toen aVle goede voornemens bevro ren waren. Advertentie SINGEI, 114—116 De Amerikaanse films over de jungle maken over het algemeen gebruik van een nogal steriel verhaaltje om met be hulp van zeer elementaire montage span ning te verwekken Daarbij werd van ouds niet gevreesd behoorlijke porties celluloid te besteden aan het verfilmen van de dieren in hun natuurlijke staat. Ivoorjagers is niet alleen plausibeler wat verhaal betreft ook al blijft het ondanks alle Technicolor min of meer in de zwart-wit grondverf steken deze film weet machtige wjjze dan tot nu toe het geval was het gebeuren in het oerwoud en op de steppen te ver weven met de g^ing van het verhaal. Daarbij is op bijzondere wijze gebruik gemaakt van wat men dramatische ele menten zou kunnen noemen. Er komen immers in de film verscheidene situaties voor, d'e zich vrij natuurlijk ontwikke len en die vooruitlopen op latere, onge veer gelijkvormige gebeurtenissen, die dcor hun andere achtergronden de zaak exlra spannend maken. Zo is in het begin van de film de aan val van de rhinoceros op de auto beklem mend van spanning, maar de spaaning, die men door te maken krijgt, verleent aan een later gebeuren, wanneer de grote tegenspeler van Robert Payton op het hoogtepunt van eeu jacht op hem en zijn buit door eenzelfde beest wordt aange vallen, nog eens extra stimulans. Zo zijn er meer dingen in deze film te om hun gebit te" laten zien. zullen er wel prijzen. Bij verbeeld het uitstekende 1 camerawerk dat weer eens doet zien, hoe ai.l varen. Wat de wagen betreft. Men moet dit li'.xueuze geval gezien hébben, om te begrijpen, hoe ideaal dit alles is. Men vraagt zich af, of een dergelijke perfectie los natuurlijk van de apparatuur, die nooit goed genoeg kan zijn noodzake lijk is. De blauw-plastic bekleding van de banken en de fijne afwerking van het interieur doen nauwelijks veronderstel len, dat het hier gaat om schoolkinderen Waaruit men niet mag opmaken, dat deze met wat minder afgescheept hadden moe ten worden. Wel vraagt men zich bij het zien van de begrotingsbedragen af, of een zekerê reserve bij aenzelfde nut niet ge wenst zou zijn. Wij wezen in dit verband i .eeds eerder op de geest van perfectio- nisme. welke het functionneren van ver- 1 scheidene diensten meer en meer gaat ver de Engelsen met hun begrip voor de vercenzelvigingsmogelijkheden van toe schouwer met camerastandpunt kunnen gaan. Wel eens te ver, zoals in het ge val. dat de oude olifant moet worden afgemaakt en de caméra de toeschouwer dwingt dit genadeschot te beleven van uit het standpunt van de oer-kolos. Dit is iets teveel gevraagd van de identifi catie-capaciteiten van de bioscoopbezoe ker. Deze identificatie maakt ook de scène van de chargerende rhinoceros zo span nend. Men voelt zichzelf in. de bedreigde wagen zitten. Alleen deze vooruitgang in begrip voor het middel Vaat de normale jungle-films mijlen achter zich, omdat bet wezenlijke van de mógelijkheden der film getroffen is- Het is te -begrijpen, dat deze film in stukken en brokken moest worden op genomen en .ook al is de voortgang van het verhaal goed te noemen: storende feuten in de continuïteit lijken onvermij delijk. Wel ernstig spreekt dit in de scène na de olifantenstampei in het moeras, Het geweer van Payton zit on der de moddertot een volgende „shot" een blan-kgaa f wapen toont. Deze Payton is een man uit Kenya, die bediyeht is„ dat de kudden wilde die. ren zullen uitsterven. Hij wil d-it voor komen en vucht voor een natuurreser vaat. Dit ia niet naar de zin van de Ivoorjagers, die zonder gewetenswroe ging alle olifialnten zouden willen uit moorden alleosi om het ivoor van de slagtanden. De strijd, div hij te leveren heeft te gen zjjn tegenstanders en ook met z(jn vrouw die hem met liefde in de jungle volgde, maar die hier te zeer onder de druk komt van- eenzaamheid en wegge drongen angst 'As met reserve uitgebeeld. Niet zovee! reserve of men vindt de nadrukkelijkheid van een vastgehouden close up van schurk en anderen terug als een laatste overblijfsel van de eer der genoemde Hpllywoodse productie. Men is al te bung, dat de toeschouwer niet bijtijds eem standpunt zou kunnen innemen, t.o.v. d e personen. Dinah Sheridan is evenals Anthony Steel een van dtie natuurlijke fHmactri- ces, die het Brflse eiland per dozijnen van uitstekende kwaliteit levert. Een Middeleeuwse film, waar een mo dem Hongaars zigeunerorkest Buda- pester melodieën .speelt, maakt de man, die geen kitsch aroekt al direct achter dochtig, Dat wondt nog erge- als hij studiowerk bot en, hard ziet afgewisseld met buitenopnamen, die uitermate mo dern aar.doen- Een ^historische film rs vrij wel altij» een anaichronisme, maar in deze film van Christiaan Jacque is nel heel erg. Bovendien wordt er in deze Engelse versie een ^elementair F.ngels ge sproken, dat alles -nog onverteerbaarder maakt, omdat het zo onecht :s. De schoonheid van Vitfeca Lindfors als de zigeunerin kan de ziaak niet redden. K F.C.-keuring 14) jaar- Momenteel vinden 7.000 (arbeiders een bestaan in het bedrijf en. <ïit legt grote verantwoordelijkheden op de .leiding. Aan hetgeen in het belang van de werf ge- daan zou moeten worden en aan hetgeen qc directie zou willen doen wondt belem meringen in de weg gelegd door de zor gelijke toestand van de staatsfinanciën en de daarmede gepaard gaande belas tingen. Voor de toekomst is het te vevwac-h- ten, dat men van de tot nu toe gebruik te motortypen zal overgaan op dè tur bines. Dit ziet men nu reeeds op tanker- gebied, maar ook op'dat van passagiers schepen en op de combinatie vani de laatste met vrachtschepen. Öe nieuwe werkplaatsen zullen ajn deze verander de inzichten worden aangepast. Men zal moeten overgaan tot ketelfabricage. Bij. nog verder voortschrijden van deze ont wikkeling is de komst van gasturbines waarschijnlijk. Samen met enige andere fabrieken heeft Wilton Fijenoord een gasturbine-installatie gebouwd, die bin nenkort zal proefdraaien. Mochten deze proeven slagen, dan zal de voortstuwing van schepen hiermee onder ogen worden gezien. Een blik in de nog verre toekomst wier-p i-r. v. West, toen hij de toepassing van atoomenergie noemde. De toeneming van de wereldtonnage, vooral van de tankervloot, heeft d-e nood zaak van uitbreiding der dokcapaciteit duidelijk gemaakt. In de afmetingen der verschillende schepen is zodanig veran dering gekomen, dat dit vraagstuk van primair belang is geworden. Er zaldan ook iat worden overgegaan een nieuw bóuwdok te graven, Opmetingen zijn aan de gang en als men met ue bouw klaar is, moeten er schepen van onge veer 24.000 ton droog-gezet kunnen wor- den. Het drijvende dok van 46.000 ton is dan altijd beschikbaar voor nog grotere ton nages. De bouw van een gegraven dok kost minder uan die van een drijvend dek, maar het zal nog duidelijk moeten worden of 'n gegraven dok op de daar toe uitgetkozen plaats te verwezenlijk®15 i,De bodemgesteldheid beslist. De plaats er van ls gedacht ten zuid-en van de Ma chinefabriek, benoorden de ingang van ce haven. Het onlangs gekoc-hte Sterre- bos wordt hiertoe benut. Uitvoering zal slechts geleidelijk kunnen geschied-en, omdat de kosten zo -hoog zijn. Bovendien zijn als urgent op de lijst van vernieuwingen o-f nieuwbouw opge nomen: Het moderniseren van de fitter ij, de aanschaffing van nieuwe banken voor de machinefabriek, het bouwen van een lasloods voor de scheepsbouw, het ver beteren van de kraanca-paciteit voor de scheepsbouw, het verbeteren van de kraan-capaciteit in het bouwdo-k. het bouwen van een nieuwe sleepboot en het bouwen van 1 en zo mogelijk van 2 ccntines, De kopergieterij zal waarschijnlijk naar Fijenoord worden verplaatst. Zaterdag, I Maart, vindt in 8"' bouw van de N.V. Magazijn „De Bijen korf" de jaarlijkse Boekenmarkt plaats. Ditmaal verkopen 26 auteurs van wer ken over sport, godsdienst, natuurkun de, schaken, opvoedkunde, zeevaart, rei zen en trekken, kunst enz. hun werken. Een speciale stand, gewijd aan boeken over onze 'stad, is tevens aanwezig. Het Franse koppel CarraraLapébie won d-e Zesdaagse te Dor'thumcj. Het eindklassement luidt: 1 Carrara^ Lapébie (Frankrijk) 343 pht.; 2 Rigoni— Terruzzi (It.) 178 pnt. Op een ronde: 3 Bautz—-Preiskeit (Dldj 235 pnt.; 4 Ziege— Intra (Did) ,169 pnt. Op twee ronden: 5 Derksen—Van Est (Ned.) 162 pnt.; 6 Ki- lianRoth (Lux.-Zwits.j 151 pnt.; 7 Lake- manBakker (Ned.) 101 pnt. Op drie ronden: 8 GillenSiefegt (Lux.-Dld) 91 pnt. Overige koppels op vier ronden. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de nieuwe buslijn C in bedrijf worden ge. steld. De route op deze lijn is al? Van Noortwijckstraat (bij de Hoorn weg), Hoornwef, Rotterdamse Rijweg (te rug Rotterdamse Rijweg, Bujenburgstr. Van Noortwijckstraat), Saenredamplein. Pieter van Aschstraat, Graswtnckelstr., Martinus Dorpiusstraat (teiug Marttnus Dorpiusstraat, Schout van Grocnewegen- straat, Pieter van Aschstraat), West Si- delinjgo, Rijk.swcjjf, Oost- Sidelinge, tijdelijke wegbaar de Amei- destraat, Ameidestraat, Abtsweg, Schans- weg, rechtsaf de Rijksweg op tot de Rot terdamse Rijweg, West-Sidelinge, Burg. de Jossalin de Jonglaan, Rijksweg. Blij- dorpbrug (terug Blijdorpbrug, Rijksweg, Schansweg). Abraham van Stolkweg, Aelbrechtskade. Aelbrechtsplein, Aliard Piersonstraat, Mathenesserplein, Mathe- nesserlaan (bij de Samuel Muilerstraat). Op deze lijn zal het volgende grond- tarief gelden: Overschie-Mathenesaer- plein volwassenen 20 cents, kinderen 10 cents; Abtsweg/Ruggeweg—Mathenesser plein: volwassenen 15 cents; kinderen 10 cents, Overschie (Van Noortwijckstraat)- Abtsweg/Ruggeweg; volwassenen 13 ets.; kinderen 1 cents. Voor de vereniging voor Bedrijfsvoor lichting; „Delfland" heeft gisterenmorgen ir Scheepers uit Botterdam, Kijksland- bouwcoqisulent voor Noordel. Zuid-Hol land, een causerie gehouden over de har monie tussen voederproductie en vee bezetting als basis voor een economische bedrijfsvoering. In hel kort besprak hij allereerst, de kostenberekening van de voederproduc tie van hét eigen bedrijf, samengesteld door het Landbouw Economisch Insti tuut. Dit instituut baseert de berekening op cle zetrnet'lwaarde van het grasland. Daartegenover staan de graslandkosten, om de juiste kostprijs te verkrijgen. Naar aanleiding van deze berekening nam spreker een kostprijs aan van 10j cent. per kg zetmeelwaarde voor het weidegras, 16% «ent. voor hooi en 19 cent voor kuilgras. De prijs van de ruwe vee- voedermiddelen lfet veel hoger en aan koop van veel van deze middelen brengt de economie van het. bedrijf in gevaar. Spreker nam vervwlgens aan, dat een melkkoe ongeveer 2400 kg zetmeelwaar de per jaar nodig heeft, buiten het, krachtvoer, dat zoveel mogelijk beperkt dient te worden, al zal in de winter maanden zeker 100 kg aan zetmeelwaar de daarvan moeten worden bijgevoerd. In het vervolg van zijn causerie heeft ir Scheepers aan de hand van een kos tenberekening aangetoond, dal meer vee houden niet altijd economisch verant woord is. Daarbij nam spreker als voor beeld een bedrijf waar .nien op eigen productie 3D stuks grootvee kan houden, zonder bijvoeding van ruwe veevoeder- middelen. Spreker berekende, dat deze voorkosten in totaal op 1.1.A90.- zou den komen te staan. Wanneer men ech ter 5 stuks groot vee meer houdt, kwa men volgens sprekers berekening de voerkosten op minstens 2732.meet per jaar, doordat dan een grotere hoe veelheid voeder moest worden bijge- kocht. Aan meerdere kosten van arbeid, strooisel, en andere kosten komt daar nog bij 1200.De meerdere melkop- brengst, vleeswaarde en mest, berekende spreker aan de hand van het LEI-rap- port op 3300.zodat met de meer beesten, arbeid en moeite geen hogere bedrijfsinkomen kan worden geboekt. H\j kwam dan ook tot de conclusie, dat bij de tegenwoordige prijzenverhouding van voeder en melk, het economisch niet verantwoord is meer beesten te houden, wanneer men daardoor genoodzaakt is veel voeder bij te kapen. Spreker wist, dat er in Zuid-Holland bedrijven zijn, die percentsgewijze nog meer voeder bij kopen, dan spreker reeds bij zijn voor- beeld had genomen, waardoor de be- dnjfsuttkomsten nog slechter moele" z(jn. Ir Scheepers was ei dan ook van over tuigd, dat de boeren nog meer dan tot nog toe, moeten zorgen, dat men zoverf mogelijk voedingswaarde van het eigen bedriif haalt. Toch wilde spreker niet zo ver gaan, dat hjj het veroordeelde, dat meIL eeS. Percel»tage ruw veevoeder bij- kocht De gezondheidstoestand van het vee kan het wei eens nuttig of noodza kelijk maken, maar het mag toch de 20 van de wintervoeding niet te boven gaan. Spreker was ervan over tuigd, Öat zijn voorbeeld niet voor alle bedrijven geldig is en dat de genomen cijfers voor verschillende bedrijven an ders zullen liggen. Maar hij was er te vens van overtuigd, dat op basis van deze berekening men voor een eigen bedrijf zijn conclusies kan maken. Tot besluit wees spreker er nog op. dat er vele bedrijven zijn, die een te hoge veebezetting hebben, die or.der deze prij zenverhouding verminderd zou moeten worden, om het bedrijf economischer te maken. Na deze causerie had er een uitge breide gedachtenwisseiing plaats, welke bewees, dat spreker met volle aandacht was gevolgd. Aan deze causerie was een korte jaar vergadering voorafgegaan. In de kascommissie werd in de vaca ture voorzien door de benoeming van de heer Jan Keyzer uit, de Lier. Uitvoerige besprekingen over de be groting had tot gevolg, dat besloten werd, de aanslagen ais voorgesteld zo veel te verhogen dat de begroting 500.hoger komt te ligger, en de mogelijkheid open blijft een studiedag te organiseren. Bij de bestuurverkiezing werd de af tredende voorzitter, de heer P. J. Keijzer uit Maasland, met op één na algemene stemmen herkozen. In de vacature J. de Jong werd voor zien door benoeming van de heer J- v' Vliet uit Maasland. In de vacature va'J de heer Q. G. v. Dijk uit Nootdorp za door de K.L.T.B. een nieuw bestuursh' worden aangewezen. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2