Nieuwe lichting geestelijk klaar voor uniform VASTENAVOND-viering van Brederode geslaagd IMangri] k succes van speuraers- werk der Dordtse politie De verhuring van het Passagetheater Zijn huishoudster vermoord Pakhuisbrand op de „Eilanden" Eenvoudig stuk met aardige bezetting Daders bij de inbraak bij Van Dijk gegrepen ■JjJ ZUID-HOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL PAGINA J DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 DE RECRUTEN-RETRAITE Schade meer dan een halve ton Geen Revisor OPENING VAN DE ORANJE GALERIJ LAAT LENINGGELD TEN GOEDE KOMEN AAN SCHIEDAM DE LEGES VOOR HUISVESTING VAN DUIJL KREEG ZILVEREN ILJART NIET CADEAU De man ia het zwart (Passage) EMIGRATIE-AVOND KATHOLIEK SCHIEDAM FEESTAVOND VAN DE HANZE NED. VRACHTENMARKT PASSAGE .SCHIEDAM V U I. P F N H O U D E R S Tijdens de Zaterdagmiddag ten stad'huize gehouden verdeling van de Donderdag avonden in het Passagetheater tijdens het seizoen 19521953 hebben zioh niet al te veel moeilijkheden voorgedaan. Omdat Kerstmis dit jaar op een Donderdag valt, en ook andere feestdagen de Donderdag avond voor bioscoopexplo itatie té aan trekkelijk maken, was er een beperkter keuze dan andere jaren. BehaAve de N.E.T.A.M., die op 4 Juni zou terechtkomen, behoeft niemand te klagen over de kansen, die geboden zijn. De heer M. Holl, voorzitter van de S. G„ leidde de vergadering. De volgende data zijn uit de bus ge komen: 11 Sept.: St. Eloy; 18 Sept. Katb. Kring; 25 Sept.: Schied. Kunstkr.; 2 Oct. St. Eioy; 9 Oct. Alg. Ned. Metaalbew.; 18 Oct. Kath. Kring; 23 Oct. Schied. Kunstkr.; 30 Oct Zangver. Excelsior; 6 Nov. VARA; 13 Oct. Kath. Kring; 20 Nov. Mondacc. ver. Sym- fonia; 27 Nov. N.E.T.A.M.; 4 Dec. Sohied. Kunstkring; 11 Dec. O.B.K.; 18 Dec.: Kath. Kring; 8 Jan. Kunstkring: 15 Jan. Kath. Kring; 22. Jan. Wilton:Fijenoord; 29 Jan. Gusto; 5 Febr. Schied. Kunstkr.; 12 Febr. Kath. Kring; 19 Febr. D.O.K.; 26 Febr. D.OK.; 5 Maart V.A.R.A: 9 April Schied. Kunstkring; 16 April Kath. Kring; 23 April O.B.K.; 7 Med Schied. Kunstkring; 14 Mei Hemelvaart; 21 Mei Katih. Kring; 28 Mei: Breder ode. Deze, belijdend de goddelijkheid van de gekruisigde, was in absolute tegenstelling met de Pharizieeën, die zich verhoogmoe- digden of met het gapende publiek, dat stond toe te zien. zoals menigeen achter m de kerk tegen pilaren hangend de Zon dagsmis volgt. Het ontbijt verliep weer in dezelfde geest van goede kameraadschap. Van 910 werd gesproken over de heiligheid van het geslachtelijke leven en van 11 tot 12 over de verhouding tussen de soldaat en hel meisje. Vooral werd gewezen op de aan trekkingskracht, die het uniform heeft °P het jongere meisje, omdat zij 'het in een vorm van heldenverering idealiseert. Na de lunch sprak Hoofd-aalmoezisner Overste Van Croonentmrgh een woordje, dat een duchtig hart onder de riem stak, terwijl tijdens het Dof, dat Kap. Van Dijk opdroeg, Pater De Koning zijn slotbood schap meegaf: „Ik kan nog dagen praten, maar het gaat er maar om, wat ieder nu persoonlijk doet. Een nieuwe groep Katholieke a.s. mili tairen staat klaar om 's Konings wapenrok aan te trekken in de goede geest en met een juist ideaal bezield. Het werk van de recruten-retraite heeft opnieuw goed werk gedaan. De 69-jarige V. uit Nijkerk, omtrent wie wij gisteren reeds berichtten, heeft giste ren tijdens een verhoor bekend, dat hij zijn huishoudster, he 48-jarige mej. A. v. d. B., heeft gedood. De vrouw, die al drie jaar bij hem werkzaam was. had reeds meermalen te kennen gegeven, dat zij van betrekking wilde veranderen. Thans was zij zelfs over een nieuwe be trekking in gesprek. Zondagmorgen was daarover tussen hen beiden een woorden wisseling ontstaan en daarbij had de oude man zich zo opgewonden, <iat hij een kussen had gegrepen en daarmede de vrouw had verstikt. V. is inmiddels uit het ziekenhuis ont slagen en aan de politie overgegeven Hedenmorgen werd geschat dat da schade na de grote braztd in het lompen- pakhuis te Amsterdam bij de N.V. Tex (wfl berichten hierover op pag. 4 onder het kopje „Ave Verum" moest onder broken worden), circa 40.000 bedraagt. Verzekering dekt deze schade. Bij de andere firma, de poetsdoeken firma Koopman en Schuurman is nog éen onderzoek naar de geleden schade gaande, die echter, zo verzekerde men, ons, in de tiennduizenden guldens moet lopen. Hier wordt de schade gedeeltelijk door de ver zekering gedekt. De Haagsche Comedie, die 27 Februari in de Stadsschouwburg „De Revisor" zou opvoeren, heeft wegens ziekte van Cees Laseur van dit voornemen moeten afzien. Inplaats daarvan zal „Zijne Excellentie" ten tonele worden gebracht. heeft het er in zijn debuut aardig afge bracht. Het was een genot Mien van Noort weer eens aan het werk te zien. Nu als Stella, de dienstbode. Zij heeft er een kostelijk «tukje keukenprinses van ge maakt. die van haar gezicht geen moord kuil maakte. Joop Groenendijk als Limpy Lanningan hield iets van dat starre, dat zijn spel al tijd kenmerkt. Hij heeft iets van een clown, wiens gezicht nooit verandert, wat hij ook zegt. Ans Vollebregt zorgde voor een goed geklede Florence Anslee, El mers achternichtje, dat zich behoorlijk op het toneel wist te bewegen en Bert Ver- wey diende als brigadier van politie mede ter oplossing van zeer netelige kncipen. Het toneel was, wat het décor betreft, wel wat erg vaal en slecht aangekleed. Wat de meubels betreft: dank zij de wel willendheid van Goovaerts, had men een heel aardig ameublement als kamer. De technische verzorging was in han den van Wim Broere en Martin van Eijk. Karei Tubbing had de regie van dit niet hoog-timmerende, maar bij tijd en wijle tooh wel amusante stuk. Na afloop was er bal met muziek van de „Brederode Boys" onder leiding van Frans Carree. Het was gezellig en de tijd was zo om. De opening van de winkelgalerij aan de Oranjestraat is bepaald op Vrijdagmid dag a.s. om 2.30 uur. De burgemeester, mr J. W. Peek, zal in een der nieuwe win kels een openingstoespraak houden, waarna zijn echtgenote, mevr. Peek Linthorst een lint zal doorknippen, dat de toegang tot het gehele complex belet. Zouden de geruchten juist zijn. dan zou het muziekkorps van Albert Hein uit Zaandam aan de openingsplechtigheid muzikale, luister bijzetten. Zoals men weet mogen inschrijvers op de nieuwe landelijke woningbouwlening een bepaalde gemeente aanwijzen, aan welke hun inschrijvingen ten goede moeten komen. Nu zijn er momenteel reeds gemeentebesturen uit andere plaatsen doende in Schiedam gelden los te maken voor woningbouw in hun ge meente. Natuurlijk schrijven alle gega digden, instellingen, bedrijven en parti culieren ,op 10 Maart in ten gunste van Schiedam. Onze stad kent n°S ,s.(ee<;'s grote woningnood en er lijkt moeilijk 'n reden te bedenken, waarom wij van deze clausule niet zouden profiteren. De legeskosten voor de vergunningen van het Bureau Huisvesting zullen, na aanneming door de Raad van het voorstel Engelsman bedragen: A voor inwoning bij anderen 0,50. B. Bij ingebruikneming van een woning met een huurwaarde van 5 per week of mindeT 0.50, van 5.01 tot 1 .99 f 1.—, van 8— 10,99 2 van 11 en meer 3. Jan van Duyl heeft het zilveren biljart niet cadeau gekregen. Tot op het laatste ogenblik is het vechten geweest om de trophee definitief in zijn bezit te krijgen. De eindwedstrijden van de Vierspelen- kamp bleven sensationeel tot op het laatst. Immers, toen tjidens de middag- wedstriiden bleek, dat Hekman met 82 van van Huet gewonnen had was het voor van Duijl noodzakelijk minstens met 7—3 te winnen, wilde hü als eerste eindigen. De spanning in de avondpar tijen was dan ook groot. Het begon met een cadre-partfl, waarbij Könemann in de nastoot gelijk kwam niet de matador. 11. De libre-partvj werd door van Duijl, ondanks zijn zenuwen, een grootse over winning, want hij behaalde niet alleen de overwinning, maar deed dit in acht beurten met een schitterende serie van 111, een prestatie, die hem niet iedere dag overkomt. De een-band-partij met zo duidelijk verschil gewonnen, bracht hem de zekerheid van de overwinning. Wellicht, dat de ontspanning toen leidde tot het verlies van de laatste partij met één carambole. De uitslagen van de gisteren onder zeer behoorlijke nublieke belangstelling gespeelde wedstrijden waren: .T. v. DuijlC. Könemann 73. Cadre 150 150 22 55 7.14 100 100 22 21 4.76 Libre 200 200 8 111 25.— 150 48 8 22 6.50 Een-band 30 30 18 10 1.666 Een revue-meisje is zonder het precies te weten getuige geweest van een moord. Terwijl zij op haar fiets over een landweg naar huis reed, zag zij hoe een berucht misdadiger uit de bosjes kwam, nadat hij twee schoten gelost had. Hoewel zij do man niet herkend heeft, maakt de pers zo'n ophef van haar getuigenis, dat de moordenaar haar moet gaan erkennen als een belangrijke getuige, die kost wat het kost uit de weg geruimd moet worden. Scotland Yard geeft een van haar detec tives bijzondere opdracht haar te scha duwen en te beschermen. Veel drang is daar niet voor nodig, want hij capituleert spoedig voor de charmes van de dame. Natuurlijk is de bescherming niet zo waterdicht of de moordenaar krijgt toch een kans, waardoor de detective des te meer reden heeft om met hem af te rekenen. Dat gebeurt op echt Engelse wijzo in een kolossale mensenjacht, die zelfs legeronderdelen Inschakelt. Men heeft de extra sensatie van de climax aan het slot nu bovendien nog gezocht door de moor denaar en de hem achtervolgende detec tive te laten loslopen op een schietterrein, waar pantserwagens aan het oefenen zijn. Al bij al een stuk routine-werk, waarin de verworvenheden van de na-oorlogse Engelse film zodanig verankerd blijken, dat de middelmatigheid er van nog zeer genietbaar is. Het emigratievraagstuk houdt velen be zig. Zowel hen, die zich afvragen, of zij :n een ander land of werelddeel hun toe komst moeten zoeken als vele ouders, die zich zorgen maken voor de toekomst van hun kinderen. Dit vraagstuk is echter zo veelomvat tend, zowel op godsdienstig-zedelijk als op sociaal-economisch gebied, dat men het zonder goede en verantwoorde voor lichting niet kan overzien. Daarom werd tot leiding en voorlich ting van ons Katholieke volksdeel de Katholieke Centrale Emigratiestichting in het leven geroepen, welke stichting, die te 's-Gravenhage is gevestigd, ook door onze bisschap wordt geprezen en aangemoedigd. De directeur van deze stichting, drs Jos. F. van Campen, die o.a. kortgeleden met mgr Hansen de Katholieke Neder landse emigranten in Australië en Nieuw- Zeeland bezocht en die krachtens zijn ambt van het gehele vraagstuk volkomen op de hoogte is, zal hier op een alge mene voorlichtingsavond inzake emigra tie komen spreken. Deze voorlichtings avond zal gehouden worden in de grote zaal van de R.K. Volksbond, op Vrijdag 7 Maart, 's avonds 8 uur. De toegang voor Katholieken is vrij. dus ook voor dames, want ook zij hebben bij emigratie het grootste belang. Gisteravond is er door de Hanze een algemene jaarvergadering met. Vasten avond gehouden, die maar matig be zocht werd. De formele jaarvergade- ringspunten werden vlot afgedaan en de aftredende bestuursleden werden herkozen. Na deze vergadering was de beurt, aan Henk Zoutendijk, die op bij zondere wjjze met twee poppenspelen, een Vlaams over Peerke en een over de dood, voor een uitstekend programma heeft gezorgd. Dit was voorbereid door de onlangs gevormde culturele commis sie onder leiding van de heer J. Bertels. Een kort gezellig samenzijn besloot de avond. ROTTERDAM, 25 Februari 1952. 23 Februari voorm.: 309 ton mais Leeuwar den; ciiv. partijen mais 1,-varen; 250 ton super Puttershoek; 150 ton oud ijzer Alblas- serdam: 170 ton papier Veisen; 400 ton cokes bries Best; J35 ton gerst Schiedam: 90 ton led vaten Zwijndreeht; 840 en 920 ton cellu lose Arnhem; 350 ton div. granen Tilburg; 350 ton id. Weert. Totaal 24 reizen, 6 vlet- reizen. 25 Februari voorm.: 100 ton buizen Maas.- sluis; 360 ton machinerie IJmuiden; 155 ton cellulose Nijmegen; 225 ton petr. cokes Heteren: 80 ton div. granen Delft; 200 ton haver Ravestein; 200 ton id. Z. Beijerland; 280 ton id. PutteTShoek; 800 ton id. Helmond (2 ach.); 800 ton ld. Vlissingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2