Nieuws uit STAD en OMTREK Pater Willibrord Meeder S.S.C.C. in Patrocinio overleden Weer belangrijke deviezen- aanwinsten LAATSTE BERICHTEN Nog li toneelgroep in Rotterdam VLAARDINGEN'S BEGROTING ONDER DE LOUPE Niet-kohierbelastingen liepen terug Op lafhartige wijze vermoord Pionier van missiewerk in Brazilië Alle fracties aan het woord Nederlandsche Bank Saldi van Banken en Schatkist gestegen Rijksmiddelen over Januari Bertus Aaf jes sprak Permanent met minder pijn Italiaanse opera in „La Traviata" Goedkope sigaren ajper? goedkc Ontheffing Vastenwet in België WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 PAGINA Z SCHIEDAM IN DE AETHER ONDERBEEN GEBROKEN DANSSCHOOL WESTHUIS HAD FEEST BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VERGISSING OF UNFAIR SPEL? NEDERLANDSE OPERA Krijgt geen lioger provinciaal subsidie WATERSCHAP CONTRA STATEN VAN BRABANT NED. VRACHTENMARKT Saldi in buitenlands geld POMPMAN KREEG KLAP EN OVERLEED Tegen bootsman werd 2 maanden geëist MAVOM GAAT NAAR LEIDEN BOKSWEDSTRIJDEN KOOPMAN LICHTTE ASSURADEUR OP INVOERRECHTEN LEVERDEN WEINIG OP Niet-kohier belastingen over eigen belevenissen 1 en werk Buitengewone heffingen ARBEIDERS STALEN VOOR 20 MILLE Ook in de grote steden PLAN VOOR HET VOLGEND SEIZOEN EX-BRIGADIER KREEG ZEVEN JAAR VRIJWILLIGERS VOOR BESCHERMING VAN DE BEVOLKING Men dient officiële oproep af te wachten KAZERNEBOUW IN W.-BRABANT BEGONNE^ Op 13 Februari j.l: is in Patrocinio (Brazilië) overleden de bekende Schie- damse missionaris pater Willibrordus Meeder S.S.C.C. Vijf jaar geleden was hij voor het laatst in Nederland. Hij kwam toen in het bijzonder over, om hier be- nandeld te worden voor een hartkwaal. Bijna een jaar is hij toen in Schiedam geweest. Hij heeft hier veel familie en tal van kennissen. De raad, die hem gegeven werd om toch in Nederland te blijven, heeft hij niet willen aanvaarden. Hij voel de, dat Brazilië zijn nieuwe vaderland was geworden en zei: .Liever daar nog vijf jaar werken, dan hier tien jaar rus ten". Zo kwam er veertien dagen geleden een einde aan meer dan 25 jaar arbeid in de Minas Geraes. de grootste provincie van Brazilië, want pater Meeder was een der pioniers van de stichting der Brazi liaanse werken der Paters van de H.H Harten uit Nederland. Nog diezelfde dag is de Schiedammer ver van zijn geboortegrond begraven. Dit is voorschrift van de wetten des lands De geestelijke en burgerlijke autoriteiten hebben toestemming gegeven zijn stoffe lijk overschot ln de parochiekerk te be graven aan de voet van het altaar van de H. Maagd, voor wie hij zo'n innige verering had. De plechtigheid van de teraardebestelling vond plaats in het bijzijn van zijn medebroeders, van de zusters van de Normaalschool en het ziekenhuis en van de parochianen van Patrocinio. Pater Meeder heeft na zijn terugkeer in Brazilië een rustiger post gekregen dan die van het pastoraat, dat hij tot dan bekleed had. Hij werd rector in het plaatselijke ziekenhuis, maar moest ook toen ervaren, dat men zijn assistentie vaak inriep. In Juni van het vorig jaar openbaarde zich een ernstige kwaal. De maag-uitgang bleek te vernauwen, waar door de spijsvertering niet meer normaal kon verlopen. Na een operatie scheen er verbetering te zijn ingetreden, maar spoedig deden zich weer de oude klachten voor. Tijdens de Kerstdagen droeg pater WiF'Ijford zijn laatste H. Mis op. Daarna was hij bedlegerig. Alleen met injecties kon hij voedsel tot zich nemen. In Jan begonnen de tochten per vliegtuig naar Bello Horizonte, de hoofdplaats van de Minas Geraes, om te onderzoeken of nieuw operatief ingrijpen nog zou kunnen baten. Spoedig bleek, dat de toestand hopeloos was. De familie in Nederland werd dan ook omstreeks half Januari reeds ver wittigd van het v/aarschijnlijk onver mijdelijke. Twaalf dagen na zijn afsterven kwam per luchtpost het bericht in Schiedam Gisteravond heeft men bij de radio met de oren kurmen klapperen, want er werd bedekt een adresboek van de Schiedamse distilleerderijen en jenevermerken opge geven. Hoe men erin geslaagd is alle mer ken en firma's te noemen, blijft het ge heim van een uitstekend tekstschrijver, maar men zou er wat voor geven om alles nog eens op schrift terug te zien. De K.R.O. heeft een vlotte reclamestunt voor Schiedam opgebouwd. Dat er ook nog een paar andere firma's mochten meedoen wie zou ze hun bescheiden plaatsje niet gunnen. Gisteravond om 6 uur kwam mevr. de W.-D. op de hoek van de Ostadelaan en de Jan Vermeerstraat te vallen. Zij brak haar linker-onderbeen en moest per ambu lance van de G.G. en G.D. ter behande ling naar de Dr Noletstichting worden overgebracht, De leerlingen van de Dansschool West- huis hebben de beide afgelopen avonden in het Corner House een feestmuts op de afgelopen lessen kunnen zetten. Maandag avond was het de beurt van de R.K. Dans groepen. Als attractie was aan het vasten avondbal een mutsen-wedstrijd verbonden, waarvan door velen bijzonder werk was gemaakt. Het was dan ook ondoenlijk om alle goede vondsten en uitwerkingen een prijs te .geven, al kwamen er verscheidene voor ia aanmerking. De eerste prijs ging na veel wikken en wegen naar een getrouwe nabootsing van de Eifeltoren. de tweede prijs was voor een potkacheltje, het instrument bij uit stek voor deze dagen, de derde prijs was voor een verlichte reclamezuil. Verder waren er nog een molen met draaiende wieken, een schip, geheel van krantenpa pier gemaakt. De band van Jack Wilson zorgde voor de dansmuziek. De gehele avond is door de goede stemming en door de entourage van serpentines, merlitons, toeters en andere carnavals-attributen bijzonder ge slaagd. Dinsdagavond was het de beurt van de neutrale dansclubs. Hier was de eerste prijs voor de „Flying enterprise op de woe lige baren". De 2e pTijs ging naar Prikke- been en de 3e naar het meisje, dat de vol ledige Olympische Spelen op haar hoofd deksel had uitgebeeld. Het feit, dat tal van clubs bestaan uit leerlingen van de hoogste klassen der mid delbare scholen was aan de originaliteit en de uitwerking niet vreemd. GEBOREN: Karolina J., dr van H. G. Ouboter en C. M. Meijvogel; Rudolf, zn van J. Figee en W. M. Schippers; Hen- dricus A. J., zn van C. H. Lansbergen en W. C. J. M. Borsboom; Jetske, dr van M. J. Vuijk en D. J. Jansma; Dirkje W., dr van P. M. Zegers en D. W. Spronkers; Hendrikus J., zn van C. Slagmoolen en T. Lugtenburg; Paulus B. F., zn van J. Dries en M. Buijs. OVERLEDEN: J. Carlier 51 j.; H. J. Blommendal 62 j.; J. van Eijk 79 j., vr. van G. Groenewegen. OAOBIAO VOOR SCHiePAM IR OMSTRCKtR 74ste Jaargang No. 21781 aan. Zijn superior schreef aan de mede broeders van de overledene o.a.: „Als een echt kloosterling van de Heilige Harten heeft hij. met blijheid en eenvoud zijn apostolische ijver benut om op ver schillende plaatsen, waar hij in deze vele jaren heeft gewerkt, de mensen de zegen van ons H. Geloof te leren waarderen; de liefde tot de Heilige Harten te doen beoefenen en hun eucharistische leven te vervolmaken. Agua Suja, Araguari, Ita- guéra en Patrocinio hebben de weldadige invloed van zijn vurige priesterziel onder vonden. Zijn zalig afsterven, reeds geruime tijd voorzien en dus niet als onverwacht nieuws vernomen, heeft de mensen toch diep getroffen en de vele tientallen, van alle rang en stand, die nog een laatste blik wilden werpen op hun beminde oud pastoor en geestelijke vriend, in 't zieken huis opgebaard, dachten er niet aan hun droefheid te verbergen, omdat zij wisten, dat die droefheid door ieder werd be grepen en gedeeld". Tot zover de necrologie van pater Dries- sen, de Superior. Pater Willibrordus (Adrianus Martinus) Meeder werd geboren in Schiedam op 5 Juni 1893. Na op 11 October 1911 in Til burg geprofest te zijn, werd hij op 18 December 1920 priester gewijd. Op 7 Oct. 1925 vertrok hij naar Brazilië, waar hij deze maand in Patrocinio (bisdom Uberaba) is overleden. Enigszins mank lopend, kwam de 27- jarige P.T.T.-monteur E. v. d. K. gister middag de zittingzaal van de Rotter damse rechtbank binnen. Dat manke been had hij op 2 December opgelopen bij de voetbalwedstrijd, die werd ge speeld door zijn club, Onit 2 en Ger minal 3 in de reserve derde klasse competitie. Het was tevens de reden waarom hij als getuige voor de recht bank verscheen. De Germinalspeler M B., een 25-jarige broodbezorger, zou hem opzettelijk een trap hebben gegeven waardoor v. d. K.'s knieschijf ontzei raakte en de knieband verscheurd is. Het ongeluk gebeurde na een duel tus sen de twee spelers, waarbij v. d. K., de rechtsback van Onit, B. de bal afhandig maakte, toen de stand 30 in het voor deel van Onit 2 was. Het slachtoffer kor tengevolge van de trap enige maanden niet werken. Verschillende getuigen werden gehoord Scheidsrechter P. L. meende, dat er op zet in het spel was. Voorts kwam uit, dat B. had getrapt, nadat v. d. K. de bal al weer weggespeeld had. Eerstgenoemde is door de K.N.V.B. voor een jaar geschorst De officier van Justitie sprak van ernstig lichamelijk letsel. Men moet zich aan bepaalde normen buiten de spelregels houden, aldus deze ambtenaar, die ver onderstelde, dat verdachte in drift of boos heid om een dreigende nederlaag had ge handeld. Hij eiste een geldboete van 50, subs. 10 dagen. De raadsman achtte het niet bewezen, dat er opzet in het spel was. Over 14 dagen zal de rechtbank uit spraak doen. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte i 0 15 per millimeter hoogte. "rdedelingen op redactionele 1 *n per millimeter hoogte. n lagere tarieven, welke 'ratte of hij de erkende -uix verkrijgbaar zijn. i'eine advertentiën) tot 20 cent. Elk woord meer 3 cent. jximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kujjpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen ter be handeling van de Gemeentebegroting 1952. Vooraf werd besloten een onder handse geldlening aan te gaan. groot ƒ325.000 a pari, rente 3% pet. per jaar. Hierna werd begonnen met de Alge mene Beschouwingen. De heer F. de Graaf (P.v.d.A.) sprak er zijn voldoening over uit, dat een slui tende begroting kon worden aangeboden. Spr. wees vervolgens op de toenemende werkloosheid, ook in onze gemeente cn vroeg hiervoor aan B. en W. de nodige aandacht te schenken, door b.v. werken te doen uitvoeren, waar arbeiders te werk kunnen worden gesteld. Spr. hoopte daarom, dat niet verder zou worden ge gaan met het beperken der investering, daar hierdoor de werkloosheid zou toe nemen De heer E. P. v. d. Veen (C.H.U.) sprak de wens uit, de wijkgedachte in de ge meente zover mogelijk door te voeren, ook met een voldoende gelegenheid tot vergaderen in elke wijk. Spr. informeer de hoe B. en W. het bedrag, groot 505.000, zullen denken te besteden, dat zij zullen ontvangen van het rijk over 1948. Wat de financiële toestand der ge meente betreft, herinnerde spr er aan, aat de schulden der gemeente zijn opge iopen tot een bedrag van bijna 46 tnil- iioen gulden, waarop jaarlijks een renté- last drukt van ƒ1.581.000 en eien aflos singsplicht van 822.000. Van rond 10 millioen zijn we in 6 jaar gedaan naar een schuldenlast van 46 millioen in 1952. Van deze 46 millioen is 32 millioen ge dekt door vaste leningen, terwijl 14 mil lioen gulden nog door leningen moeten worden gedekt Stpr hoopte dat voor de toekomst de gemeente kan worden be vrijd van de last om woningen te moe ten bouw<en. Spr dringt er verder op aan, dat er b.v. meer duplex-woningen komen, teneinde jonge mensen, die willen trou wen ,aan een woning te helpen. Vervolgens wees spr op de noodzaak van de sanering in de binnenstad en de bebouwing in het hart van de stad van de open terreinen aan de verbindings weg. Dan zijn er de verkeersproblemen. Spr herinnerde aan de onhoudbare toe stand bij de overweg Vlaardingen-Oost. Hoe staat het met de tunnelplannen bij deze overweg? En dan de brug bij de Vijsluizen. Wordt wel op de juiste wijze onderhandeld? vroeg spr. Snr drukte zijn spijt er over uit, dat de lokale busdienst niet kon worden opgedragen aan een andere dienst dan de R/E.T. Spr heeft de indruk, dat de R-E.T. in Vlaardingen niet erg gezien is. Ook de interlokale bus dienst is maar slecht geregeld. De V-bus wordt terecht een vee-bus genoemd! Is meer frequentie op de spitsuren niet mogelijk? Het laten vervallen van de staangelden voor de R.E.T.-bussen noem de spr een verkapte subsidie. Meer overleg gewenst Hierna was het woord aan de heer H. L. Weststrate (A.R.). Spr verzette zich tegen het aankopen van oude panden in de binnenstad, z.g. met het oog op de volksgezondheid. Laat B. en W. komen met een saneringsplan en deze sanering ter hand nemen. Dan kan men beginnen met nieuwbouw op de open plekken. Tussen de oude panden gaat men geen nieuwbouw zetten. Spr wees óp de wen selijkheid om meer overleg tot stand te brengen tussen B. en W. en de raad. b.v. door het meer bijeenroepen van het seniorenconvent. Thans zijn de voorberei dingen vaak zo ver gevorderd, dat de raad slechts ja of neen heeft te zeggen. Spr bepleitte de instelling van een In dustriecommissie. Wat betreft de woningbouw, vroeg spr, of het niet mogelijk is, wat meer wo ningen toe te wijzen aan eigen burgers. Hij informeerde naar de mogelijkheid om door een spaarsysteem de 'mensen aan een woning te helpen. S'?r waarschuwde er vervolgens voor, de vergoeding voor het onderwijs te ver lagen. Voor het u.l.o. is deze gebracht van 54 op 50. Spr acht dit neit juist. Ook bij het fröbelonderwijs gaat men te ver met bezuiniging. De besturen der bijzon dere fröbelscholen zijn in moeilijkheden geraakt. Spr vroeg zich af, waarom men hier niet verder wil gaan met de subsi die. Het gaat hier in hoofdzaak om de kinderen van arbeiders en middenstan ders. Alle kleuterscholen hebben wacht lijsten. Dit is een probleem, maar we mogen het niet uit de weg gaan. Spr vroeg of het een ideale oplossing is, -dat thans de schoolgelden bij het fröbelonder wijs moeten worden verhoogd, terwijl ze dij het lager onderwijs zijn verlaagd. Men i moet niet vasthouden aan een bedrag van ruim 2 per inwoner, d.i. in totaal ruim f 100.000 voor het gehele fröbelonderwijs in de gemeente. Schiedam en Rotterdam geven veel meer. Spr zal tegen deze begrotingspost stemmen, tenzij een nader voorstel van B. en W. komt. Spr wijst op de uitlatingen in de Rot terdamse gemeenteraad, betreffende uit breiding van Rotterdam, waarin ev. Vlaardingen als wijkraad zou worden op genomen. Rotterdam denkt slechts Rot terdams en niet gewestelijk. In Vlaaxdin. gen liggen industrie- en haventerreinen welke aan Rotterdam toebehoren. Vlaar- lingen kan deze gronden kopen op voor waarde dat Vlaardingen op deze gronden geen havens vestigt of industrieën. Men zij dus gewaarschuwd. Samenwerking in de Rijn-Maas-delta is noodzakelijk. Als Rotterdam het initiatief niet neemt, dan kan Vlaardingen het doen. Rotter dam kan de basis-industrieën hebben en Vlaardingen de verzorgingsindustrie Hier kan samenwerking liegen, Spr hoopt, dat in dit jaar deze samenwerking verder tot ontwikkeling mag komen. De schoolgeldregeling De heer Jac. v. d. Knaap (K.V.P.) sprak ook zijn teleurstelling uit over het ge sprokene in de Rotterdamse raad. Van da voorzitter van de Rotterdamse raad had spr b-v. gaarne een ander geluid gehoord Spr kan nog steeds geen vrede hebben met de regeling van het schoolgeld vooi het lager onderwijs. Vlaardingen hand haaft nog steeds het vermenigvuldigings- cijfer 2. Hierin schuilt een onbillijkheid. De gezinnen met schoolgaande kinderen worden hierdoor getroffen, terwijl deze momenteel juist in de grootste zorgen zitten. Spr vroeg hierin een billijke rege ling. Spr wees, wat de huisvesting betreft speciaal op de nood van hen. die wen sen te trouwen. Daarnaast baart zorg de huisvesting van de grote gezinnen. De gemiddelde inhoud der woningen loopt steeds terug. Hierin schuilt een gevaar Hij wees hier op het werk der R.K Woningbouwvereniging „Ons Ideaal". Deze werkt niet voor het woningtype standaardgezin van 4 personen. Spr vroeg hierin de hulp van B. en W- Dan wijs! spr op de stijging van de tarieven van gas en electriciteit. Deze drukken vooral op de gezinnen met niet-verdienende kin deren. Hoewel het meer administratieve rompslomp zou betekenen, vroeg spr toch de mogelijkheid van het invoeren van gezinstarieven onder het oog te zien. Hij zal zich anders moeten beraden, of hij nog langer vóór kan stemmen bij voorstellen tot tariefsverhoging. Dan vroeg spr naar de mogelijkheid om ver der tegemoet te komen van gemeente wege bij de bouw van kerken. De heer Den Admirant (St. Ger.) zag gaarne de inschakeling van particuliere woningbouw naast de woningbouw door de overheid, Spr betreurde het besluit van de raad, om de bad- en zweminrich ting op Zondag open te stellen, waar door de Zondagsrust volgens hem wordt verstoord. De heer Jac. van Toor (V.V.D.) drong er op aan, dat getracht wordt in onze Kon. Wilhelminahaven meer schepen te krijgen. Spr achtte het beneden de waar digheid van de raad om in te gaan op de woorden van de Rotterdamse wethouder inzake de wijkraad Vlaardingen. Om 11 uur werd de vergadering ver daagd tot hedenavond. (Van orize correspondent) De Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben gistermiddag overeenkom stig het advies van Ged. Staten afwijzend beschikt op het verzoek van de Stichting „Nederlandse Opera" te Amsterdam, om de provinciale subsidie van ƒ25.000 te willen verhogen tot 40 000. De Ged. Staten, die de subsidie van ƒ25.000 be schouwen als een „blijk van belangstel ling". menen dat zij met dit bedrag kun nen volstaan. Mr. De Roos (P.v.d.A.) was daarentegen van mening, dat de provin cie de subsidie voor zo'n belangrijke in stelling diende te verhogen. Namens de grootst mogelijke meerder heid van de K.V.P.-fractie sprak de heer Wiewei zich uit tegen verhoging. Het subsidiëren van de „Nederlandse Opera" zag hij meer als een taak van landelijke en gemeentelijke overheid. Het voorstel, dat mr De Roos indiende, om toch de subsidie tot ƒ40.000 te ver hogen. werd tenslotte met 36 tegen 26 stemmen verworpen. Wel meer voor Concertgebouw De subsidie voor de N.V. „Het Concert gebouw N.V." te Amsterdam werd daarentegen wel verhoogd van 25.000 ot 40.000. De Staten besloten voorts in het garan tiefonds van de internationale bloemen- tenoonstelling „Flora 1953" met een be drag van ƒ60.000 deel te nemen. Deze subsidie wordt verleend onder voorwaar de. dat de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur met een bedrag van ƒ100.000 deelneemt in dit garantiefonds. Conform de adviezen van Ged. Staten werd afwijzend beschikt op de verzoeken van de Stichting „Zuidhollands Orkest" en de Stichting „Vrienden van het Neder lands Costuummuseum", waarin gevraagd werd om een subsidie uit de provinciale kas. (Van onze correspondent). De Staten van Brabant hebben in afwij king van de voordracht van het water schap „Het stroomgebied van de Aa" in hun laatste zitting benoemd tot gecom bineerd v.'itergraaf in hoofdfunctie bij het watert ,ap „De Aa", de heer mr Th. Vosters, die een gelijke functie bekleedt bij het waterschap „De Dommel", Het hoofdbestuur van het waterschap ,.De Aa" stelde zich op het standpunt een eigen watergraaf in nevenfunctie benoemd te zien, welk standpunt de Staten van Brabant evenwel niet konden delen. In zijn gisteren te Veghel gehouden ver gadering heeft het hoofdbestuur van het waterschap „De Aa" met algemene stem men besloten het Statenbesluit ter ver nietiging aan de Kroon voor te dragen, omdat in de gevolgde gang van zaken mede een aantasting is gelegen van de autonomie van het waterschap. ROTTERDAM, 26 Februari 1952. 25 Februari nam.: 125 ton oud ijzer Alblas- serdam; 100 ton super Wierlngerwerf; 180 ton papier Maastricht; jooo ton cokesgruis Nijmegen: 120 ton fosfaat Roermond: 2 X 250 ton suiker Breda; 176 ton mals Lochcm; 640 en 620 ton ld. Sas van Gent; 3 X 325 ton ld. I.-varen; Dit ton granen vletten. Totaal 52 reizen. 15 vletreizen. 26 Februari voorm.: 88 ton stammen Krim pen a. d. Lek; 525 ton mais 1,-varen; 50 ton ijzer Bergen op Zoom; 400 ton tarwe Steen bergen; 200 ton cokesgruis Vlaardingen; 328 ton kali Ruischerbrug; 2 X 125 ton ld. Til- bur; 3 X 500 en 575 ton suiker Stampersgat: 300 en 250 ton cacaobonen Amsterdam; 160 ton super steenbergen. Het positie, verloop van de netto deviezen- zoals dit zich de laatste maanden ontvangen via de belegging in schatkist papier, voornamelijk in schatkistbiljetten. heeft gemanifesteerd, heeft al herhaalde- Het tegoed van het Rijk steeg hierdoor lijk reden tot verbazing gegeven. De 1 'ln mi,,i overgang van een vrij penibele positi naar een ontwikkeling, waarbij als het ware de deviezen naar binnen stromen heeft dan ook wel zo snel en op een zo omvangrijke wijze plaats gevonden, dat het n°g altijd voor velen uitermate moei lijk blijkt, om zich geheel aan de volko men gewijzigde omstandigheden aan te passen. Zo geeft het resultaat van de af gelopen week weer eens een staaltje te zien van een dynamische ontwikkeling, waarbij men zich vermoedelijk wel ver baasd zal afvragen: waar komt dit toch allemaal vandaan? Het resultaat is echter tot dusverre ge weest: geen schuld meer aan de E. B. U„ integendeel in de plaats daarvan een van week tot week toenemende vordering in E. B. U.-eenheden en dan ditmaal nog het terugbetalen van een schuld van resp. het voldoen van een vordering in buiten landse valuta op de bank ter grootte van nie( minder dan 23 millioen en daar bo venop nog een stijging van de twee voor naamste actiefposten ten bedrage van ruim 77 millioen. waardoor per saldo de netto-deviezenpositie Is gestegen met ruim 103 millioen en op 2.139.4 millioen is aangeland. Het terugtrekken van 23 millioen van de saldi luidende in buitenlandse valuta resp. de vereffening daarvan is blijkoaar gepaard gegaan met het beschikbaar stel len van een deel in goud n.l. ter grootte van 1 millioen. Hierdoor is het goudbe- zit lichtelijk gedaald tot 1.200.501.227. welk bedrag overigens reeds in het boven vermelde bedrag der netto-deviezenposi tie is begrepen. Inmiddels heeft hierdoor de deviezen- portefeuille weer een nieuwe recordhoog te bereikt, waarvan men echter de beteke nis ook weer niet moet overdrijven, wan neer men althans de vooroorlogse maatstaf aanlegt. Als men b.v. de vooroorlogse positie vergelijkt met die van thans, dan zou blijken, dat de huidige portefeuille nog slechts een gering deel uitmaakt van wat voorheen beschikbaar was. Ten aanzien van bovengenoemde ver mindering van de saldi van buitenlandse valuta kan nog worden opgemerkt, dat het hier vermoedelijk een beschikking betreft door een der internationale concerns (wellicht Philips) over zijn rekening- couranttegoed bij de Ned. Bank, De Ned. Bank is nl. met verschillende grote onder- remingen overeengekomen, dat hun liqui de saldi in vreemde valuta via een reke- ning-courantverhouding ter harer be schikking worden gesteld, waarop al naar gelang de behoefte kan worden beschikt. Inmiddels hebben deze saldi, welke vóór de afsplitsing onder de diverse rekenin gen waren ondergebracht, vermoedelijk zo langzamerhand wel weer hun normale omvang bereikt. Overigens heeft de jongste devlezenaan- winst weer tot het bekende monetaire effect geleid, n.l. vergroting van de liquidi. teit van het bankwezen. De banksaldi geven een voortgezette stijging te zien en hebben ditmaal een ongekende hoogte van bijna 140 millioen bereikt. De Schat kist heeft daarnaast vermoedelijk wel weer een deel der overtollige middelen Een gevangenisstraf van twee maanden eiste de officier van Justitie bjj de Rotterdamse rechtbank gistermorgen te gen de 43-jarige bootsman J J. uit Rotter, dam. Deze zou aan boord van het tank schip „Woensdrecht", toen dit ln de buurt van Aruba voer op 2 December j.l., een pompman een klap hebben gegeven. Deze viel en overleed aan een hersenbloeding. Uit getuigenverklaringen bleek, dat het slachtoffer te veel gedronken had. Daarna liet hij een flesje bier op verdachtes bord leeglopen. De klap zou toen gevallen zijn. Verder bleek ter terechtzitting, dat het slachtoffer kort ervoor aan boord van een ander schip met enige andere opvarenden haarwater had gedronken, waardoor er enige waren overleden, die vergiftigd zou den zijn geweest. Dit zou ook mede de oorzaak van het overlijden van de pomp man kunnen zijn. De officier van Justitie meende, dat verdachte de gevolgen niet had kunnen voorzien. Er was geen raadsman. De uit spraak werd bepaald op 11 Maart. De N.V. „Mavom" Mij. voor opper vlak- eri metaaltechniek te Schiedam zal tegen April as. haar gehele bedTijf overbrengen naar Deiden, waar zij de beschikking heeft gekregen over een groot gedeelte (ca. 1600 M2.) van het gebouwencomplex der N.V. De Leidse Zoutkeet. Jhr C. C. Roëll, directeur van deze laatste onderneming zal wordfen benoemd tot lid var. de traad van com missarissen der N V. Mavom. Behalve de aangekondigde partijen vin den morgen plaats de wedstrijden Bertus Donks, een Schiedammer tegen E. J. de Vos 4 rondes van 3 minuten. Dit is de 30e amateurwedstrijd van eerstgenoemde en de eerste in Schiedam. De bijna 70-jarige koopman L. van L. werd gisteren door de Haagse Recht bank veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek. Hij werd schuldig bevonden aan oplichting van de Rotter damse assuradeur B. C, voor niet minder dan 150.000 gulden.- In de maand Januari werd voor de ge zamenlijke kohierbelastingen, inclusief op centen en vermenigvuldigingsfactor voor de gemeentefondsbelastingen, een bedrag van 278,5 min op kohier gebracht tegen over in de voorgaande maand 248,5 min. Het vrü hoge niveau van de afgelopen maand laat zich in hoofdzaak verklaren uit het aan vennootschapsbelasting opge legde bedrag. Het kohierbedrag van de inkomsten belasting, boekingstijdvak 1951/52, vorder de in Januari met f 58.5 min tot 578.3 min. De stijging werd zowel veroorzaakt door het opleggen van definitieve aan slagen 1948 en 1949 als door hef afwikke len van nog resterende voorlopige aan slagen 1951. Het kohierbedrag van de vermogens belasting, boekingstijdvak 1951/52, nam toe met f 6,9 min en bereikte daarmede een totaal van 39.8 min. Het laatstgenoemde bedrag heeft bijna uitsluitend betrekking op voorlopige aanslagen 1951. Ten laste van het boekingstijdvak 1951- 52 van de vennootschapsbelasting werd 2,4 min aan tegenkohieren geboekt, waarmede het totale lcohierbedrag daalde tot 722,5 min Met bet opleggen van voorlopige aanslagen over het boekjaar 1951 kon in de afgelopen maand een be gin worden gemaakt. Tengevolge hiervan was het ten gunste van het boekingstijd vak 1952/53 op kohier gebrachte bedrag aanzienlijk, nl. 201,5 min. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen beliepen in de afgelopen maand 243,8 min en lagen daarmede vrij aanzienlijk boven het niveau van de laatste maanden. Voor deze ontwikkeling Is het verloop van de aanslagregeling van de in komsten- en vennootschapsbelasting in de voorafgaande maanden in belangrijke mate bepalend geweest. Van de totale ontvangsten in Januari werd 3 min voldaan met belasting certificaten cn 7 min met investerings- en beleggingscertificaten. Doordat voor de gezamenlijke kohier belastingen 278,5 min werd opgelegd, steeg het in totaal nog tn te vorderen bedrag in de afgelopen maand met f 29,7 min tot 1.430,8 min. De niet-kohierbelastingen brachten in de maand Januari 314.9 min op. De hiermede vergelijkbare ontvangsten In April, Juli en October 1951 dit zijn de beginmaanden van de kwartalen sedert het van kracht worden van de regeling tot gedeeltelijk versnelde afdracht van een drietal belastingen lagen met resp. 319,5, 334,6 en 323,4 min op een hoger niveau. Van de gedeeltelijk per kwartaal ge heven belastingen bedroeg de opbrengst van de omzetbelasting 113,8 min tegen over in October j.l. 118,1 min. Dit on danks het feit, dat de per 1 September j.l. van kracht geworden tariefsverhoging voor het eerst volledig haar Invloed heeft doen gelden. In de daling van het aan omzetbelasting geïnde bedrag weerspie gelt zich de vermindering van de aan kopen van het publiek en bedrijfsleven. De overige gedeeltelijk per kwartaal ge heven belastingen, t.w. de loonbelasting en de vereveningsheffing, brachten resp. 69,7 en 30,3 min op en lagen daar mede practisch op het niveau van Oct. j.l. De rechten op de invoer leverden in Januari slechts 29,8 min op, dit i» de laagste opbrengst sinds Februari 1950. De ontvangsten aan accijns op gedistilleerd vielen na de hoge opbrengst in December jd. enigszins terug en wel tot 9,4 min. Daarentegen leverde de aceijns op tabak met ruim 70 millioen tot l ^40 millioen Tenslotte heelt er nog een overboeking van de voorrekening der Marshall-hulp tegenwaarde, vervat onder de Andere saldi, naar de voorshands definitieve be stemming, de bijzondere rekening van de Schatkist, ter grootte van 48 millioen, plaats gevonden. Deze monetair indiffe rente overboeking heeft de speciale reke ning op 1.778 millioen doen belanden. ACTIVA: (ln 1000) 13 Feb. 25 Feb. 100 100 Wissels in disconto Schatkistpapier door de Bank gekocht ld. overgenomen van de Staat 1.350.000 1.350.000 Voorschot in rek.-cour. 111.421 113.181 Voorschot aan het Rijk Gouden munt en mate 1.201.499 1.200.501 Zilveren munt en mater 18.133 17.730 Vorderingen in papier in buitenl. geldsoort 931.269 1.000.254 Buitenl. betaalmiddelen 3.023 3.584 Vorderingen in guldens uit betalingsaccoord 279.454 287.700 Diverse rekeningen 194.761 196.815 PASSIVA Bankbiljetten (oude) 44.834 44.705 Bankbiljetten (nieuwe) 2.835.461 2.866.261 Rek.-crt. saldi schatkist 169.730 240.633 Rek.-crt. saldi schatkist bijzondere rekening 1.730.256 1.778.306 Saldi banken in Nederl. 132.380 139.900 Saldi voortvl uit bet.acc 92.775 Andere saldi van niet- ingezetenen 110.499 Andere saldi 150.620 Saldi in buitenl. geld 60.152 Diverse rekeningen 263.630 Circulatie muntbiljetten 137.172 Ned. schatk.pap. waar in guldens uit be- talingsaccoorden zijn belegd 114.600 113.600 91.176 110.980 97.292. 36.911 264.991 137.085 Bij de aanvang der boekenweek sprak voor een overvolle Pulchri-zaal de dich ter Bertus Aatjes voor leden der ver enigingen het Algemeen Verbond en O(oefening) K(weekt) K(ennis) over rijn belevenissen in Egypte en over eigen werk. Zijn Egyptische reis is reeds in. dag- en weekbladen besproken. Maar het blijft altijd de moeite waard het werk door de auteur zeif te doen voordragen. Er zijn toch talloze accenten en nuances in een versregel die in de mond van de dichter zelf een oorspronkelijk relief kui^ nen verkrijgen. Spreker noch improvisator toonde Aaf jes zich echter deze avond. Hij gaf eerder de indruk moeite te hebben om goed z'n gedachten uit te drukken zodra hij buifsn het gelezene omging. Want alles werd ge lezen op een vrij uniforme spreekmanier, die bij sommigen wat teleurstellend werk- te. Althans na de pauze waren de gelede ren van- beide verenigingen aanmerkelijk- gedund. Toch hadden zij ongelijk, want na de. brede sociologische bespiegeling naar aan leiding van zijn binnendringen in de ge heimen der Egyptische wereld, sociologi sche bespiegelingen die ons voorhielden dat wij Westerlingen slechts wit (in casil de Verenigde Staten) en zwart (de Sovjet staat) onderscheiden, terwijl de hele Oosterse wereld met ondoordringbare grijze tinten daar tegenover staat, kwam juist na de pauze een schijnbaar luchtige doch fundamenteel diep reikende beschou-- wing over het dagelijks leven daarginds. Het werd Aaf jes nl. duidelijk, dat in» deze wereld weinig veranderd is sinds de dagen van de pharao's zelf. Telkenmale was het als zag en hoorde hij de stem men die uit het oude verbond, uit het oude Egypte hem tegenklonken en nlm-- mer voeide hij zo het gemis aan het Boek der Boeken, waarin heel het leven van die tijden staat opgetekend. a;Vii ns eerste weken van zijn verblijf aan de oevers der Nijl. Het was hem dan ook een weldaad bij Ned. zendelingen een plank vol bijbels, ln vele talen, aan te treffen en iedere dag- met een verhaal daaruit zijn begrip van de huidige mensheid, zeden en gewoonte, te kunnen verhelderen. Mc: talloze even scherpzinnige gevonden en geestrijke voorbeelden illustreerde spreker zijn voorlezing en zo nam men wat tekort aan rhetorisch talent gaarne op de koop toe bij zulke eminente substantie. M. (Van onze correspondent) J. A. B. uit Zutphen, die sinds Maan dag, 18 Februari werd vermist, is in de omgeving van Hengelo (O.) door twee plaatsgenoten genaamd S. op lafhartige wijze vermoord. Dinsdagmiddag ontdek ten enige voorbijgangers in een sloot aan een der buitenwegen van Hengelo een lijk, dat aan het oog was onttrokken, doordat het was toegedekt met dode tak ken en bladeren. Iii samenwerking met de politie van Apeldoorn en de Centrale Recherche te Amsterdam gelukte het de Hengelose recherche nog in de nacht van Dinsdag op Woensdag twee personen te arresteren. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de daders S. voor hun laffe daad een auto lladden gestolen. Daar zij op de hoogte waren van het feit dat het slachtoffer op familiebezoek was te En schede, boden zij hem een lift naar Zut phen aan. Het slachtoffer, die een goede kennis van de daders was, ging hierop in. In de omgeving van Hengelo heeft toen een van beiden de oude man met een broekriem gewurgd, waarna zjj hun slachtoffer beroofden van 20, het enige geld dat hij bij zich had cn een gouden horloge. met 31,3 min een hoger bedrag op dan tot dusverre in één maand was bereikt. Het bruto-kohierbedrag der beide bui tengewone heffingen steeg in Januari met een relatief hoog bedrag, nl. met 14 8 min. In totaal is daarmede 3.683,5 min op kohier gebracht, waarvan 2.583,3 min betrekking heeft op de vermogens-aan- wasbelasting en 1.110,2 min op de ver- j mogensheffing ineens. Doordat de terug gaven in de afgelopen maand bijna 9 min beliepen, vorderde het netto-kohier- bedrag van ca 3.179 min (verbeterd be drag is tot ca 3.185 min) De ontvangsten uit hoofde van de bij zondere heffingen bedroegen in Januari J 16,8 mln en lagen daarmede vrij aan zienlijk boven het in de beide voorgaande jaren gemiddeld per maand geïnde be drag. Het in totaal ontvangen bedrag is hiermede gestegen tot 2.905 min, hier van betreft 1.889,5 min de vermogens- aanwasbeiasting en 1.015,5 min de ver mogensheffing ineens. (Van onze correspondent) Een zeer clemente straf voor een veel- omvangrijke diefstal eiste de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank gisteren tegen twee arbeiders bij de N.V. Frisia, Wolspinnerij te Veenen- daal, die in de loop der jaren 1948 tot en met 1951 grote hoeveelheden wol, electromotoren, brandslangen en kogel lagers wegnamen uit het magazyn van de fabriek, waarover een van deze man nen het. beheer voerde. In totaal ver duisterden zij voor een waarde van onge veer 20.000. De diefstal was uitgeko men, toen een van hen tegen een veel te hoge prijs enige brandslangen te koop aanbood. Rekening houdende met het feit, dat de verdachten nog niet eerder met de justitie in aanraking waren ge_ weest en voorts met het gunstige reclas- seringsrapport, (lat over lien was uitge bracht, eiste de officier van justitie to gen de verdachten, de 44-jange chauf feur A. v. M. en de 23-jarige electriciën A. M. een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. Vinding van Boldool-laboratorium (Van onze Amsterdamse redactie). Hoe de methode van de oude Egypte- naren waren om een pruik goed krul lend te maken met behulp van een per manente haargolf en hoe de Perzen de watergolf-methoden toepasten, is ons niet bekend. Maar wel hebben wjj 0ns gisteren kunnen overtuigen van de juist heid, die er schuilt in het gezegde, dat een vrouw moet lijden om mooi te zijn. Een paar uur bewerkt te worden met metaal en instrumenten om een krulle- kopje te krijgen dat een waar crocus- senbed U1kt als het haar paars is, bete kent nogal wat. Iedere veraangenaming van deze be werking zal door iedere vrouw toege juicht 1f0™en; Enkele dames beweer den, dat dit slechts van belang is voor jaPP«HSaen+iV ui> "taai' iedere dame, die wvj durfden en mochten aanspreken om over dit onderwerp te praten, leek zo uitermate geboeid, dat wij niet mo gen zwpgen. Na enige jaren experimenteren is een vn o Vs var> bet reseajch-laboratorium n °'d°ot er in geslaagd een vloeistof samen te stellen, die uitermate geschikt is voor een cold wave. Het schadelijke yHoglycoolzuur kom,. jn de vinding van deze chemicus, ir Laszlo, niet voor. Alle onaangenaamheden, zoals een geïr riteerde huid, ondragelijke kriebel in vakkringen noemt men het gewoon ,,jeuk" verwondingen en exceem zijn uit de kapsalons gebannen met de J.C.B.- permanent wave, zoals dit preparaat heet. Het, nieuwe flesje rook naar een prettig, fris haarwater. Do meest geve- iige huid kan tegen de nieuwe samen stelling en het is gewoon ongevaarlijk Een van de demonstranten likte zelfs zijn vingers af, na hem eerst in de vloei stof gedoopt te hebben. Het haar blüt ook glanzend met de bewerking en er komen geen gummi handschoenen van de kapster bij te pas. Het staat nu vast dat de Italiaanse Opera in April en Mei a.s. een grote serie voorstellingen in Nederland zal ge ven van Verdi's „La Traviata". Tal van prominente solisten zijn geëngageerd voor het Nederlandse tournee. In de titelrol zal men de sopraan Magda Piccarolo kunnen horen, een rol die zij herhaaldelijk in de Scala te Milaan heelt gezongen. Deze zangeres is reeds bekend bij het Nederlandse publiek, om dat zij bli het vorige tournee van de Ita liaanse Opera in Nederland de vrouwe lijke hoofdrol Rosini zong in de Barbier van Sevilla. Andere medewerkers zijn de bariton Guizeppe Nascinbene en de te nor Elio Malfatti. De kleinere partijen zullen worden ge zongen door Alberto Ciulli, die ook de regie verzorgt, Norina Christofoli, Renato Guerra, Mario Ferrante, Gino Cöftesi enz. enz. Solisten, koor en orkest staan onder leiding van Maestro Gino Barsanti. In tegenstelling tot vorige malen zal de Italiaanse Opera op dit tournee niet al leen in vele provincie-plaatsen komen, maar ook in de grote steden Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Waar schijnlijk zal de première plaatsvinden in Den Haag in gebouw K. en W. Naar verluidt zijn de plannen tot het vormen van een tweede Rotterdams be roepstoneelgezelschap in een vergevorderd stadium. Er is een circulaire rondgegaan bij een aantal vooraanstaande Rotterdam mers, waarin dezen worden uitgenodigd, een bijdrage te storten in het garantie fonds voor de nieuwe troep. De zaal van „Ons Huis" is inmiddels beschikbaar ge steld ter bespeling door het nieuw op te richten gezelschap; daarvoor zal de zaal nog enige kleine verbouwingen onder gaan. Ook in Rotterdam-Zuid, waar nim mer een beroepsgezelschap optreedt, zal het nieuwe gezelschap zich laten horen, evenals ook in de provincie. Men stelt zich voor een troep te vor men van twaalf acteurs en actrices met drie technische krachten. Als de plannen slagen zal het nieuwe gezelschap in het begin van het komende seizoen debuteren. De kern ervan zou worden gevormd door Richard FJink, Kees Brusse en Mieke Ver- sfrraete met Anna Blaman als dramaturge. Het is niet de bedoeling Rotterdams Toneel te beconcurreren. Er zal in „Ons Huis" gespeeld worden op andere dagen dan waarop Rotterdams Toneel in de Schouwburg optreedt. Hoewel het op zichzelf prijzenswaardig is, wanneer Rotterdam-Zuid ook in de tournée's van een beroepsgezelschap zal worden betrokken, en hoewel het voor vele acteurs die zich het volgend seizoen niet meer in een der vier gesubsidieerde gezelschappen zullen bevinden, wellicht een uitkomst is, dat er ook daarbuiten beroepsgezelschappen bestaan, vragen wij ons toch af, of wij over deze versnippe ring van krachten in Rotterdam verheugd moeten zijn. Zolang er niet eendrachtig gewerkt wordt om in Rotterdam weer met een werkelijk goed gezelschap de oude toneeltraditie te herstellen, zien wij in dit nieuwe plan voorlopig niet veel heil. Maar wie weet met wat voor een daveren de première men In September voor de dag komt. In ieder geval schijnt het plan uit idealisme geboren en de geëngageer de acteurs, waarover we binnenkort meer zullen publiceren, zijn bereid financiële offers te brengen. Indien de plannen tot verlaging ran de accijns op sigaren doorgang zullen vinden, zullen de goedkopere sigaren ongeveer drie cent per stuk goedkoper worden, zo verneemt „Het Binnenhof". Evenals de vorige jaren hebben de Belgische bisschoppen ontheffing ver leend van de Vastenwet, behalve op Aswoensdag en Goede Vrijdag. De bis schoppen bevelen echter het vrijwillig vasten op alle Woensdagen en Vrijdagen van de komende veertig dagen warm Bij leidde een dubbel leven Zeven jaar gevangenisstraf met ek van preventief en voorwaardelijk". .,4. beschikkingstelling van de regerir2 1U> de hedenmochtend het vonnis, dat a, Leeuwarder rechtbank uitsprak over uC 37-jarige ex-briga-dier van de gemeeil' tepolitie te Drachten. J. O. De man was' beschuldigd van afpersing van de kas sier van de Boerenleenbank te Akmar'jPf de inbraak in het kantoor van de Bond voor Mobilisatie-Invaliden te Drachten, in brand steken van een motorrijwiel van de door verdachte bewoonde woning. Recente uitvoerige publicaties over de organisatie Bescherming Bevolking heb' ben tot gevolg gehad, dat reeds velen zich als vrijwilliger hebben gemeld. Op zich zelf is dit feit uiteraard zee.r verheugend. Het getuigt van spontane1" teit en burgerzin en doet het beste ver wachten voor de toekomst. Het tijdstip - echter waarop men zich voor de Be scherming Bevolking als vrijwilliger kan aanmelden is nog niet gekomen. De wer vingsactie is nog niet begonnen. Pas als de organisatie Bescherming' Bevolking geheel gereed is om hen on-, middellijk op te nemen, zullen vrijwilli gers worden opgeroepen. Men dient duS met aanmelding te wachten tot de eerste oproep verschenen is. Terwijl er nog beraadslagingen Wr' den gevoerd over de onteigening terreinen uit Belgisch particulier be?1 die als oefenplaats zullen moeten diens doen is men aan de weg Hoogerheid® Putte Dinsdag begonnen met het leggen van de grondfundatie voor b kazernecomplex van 120 gebouwen- deze week zal met het graafwerk begor nen worden. Men verwacht dat birm zeer korte tijd 600 700 Westbrabants arbeiders aan dit project te werk zuii r worden gesteld en dat dit aantal lat nog aanzienlijk zal kunnen worden L gebreid. Men hoopt het werk in een jaar klaar te krijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2