>me over JLissai Voornamelijk echter in Amerikaanse kamp T NIEUWE MIDDEL TEGEN TUBERCULOSE De besprekingen met Indonesië Koning Leopold naar de jungle? De camera op 't buitenland Persberichten GOUDEN MUNTEN IN EEN OUDE KOUS TEUEVISIE IN NIEUWE BANEN? Katholiek Thuisfront helpt Nieuw-Guinea Nederlanders in het Europese leger Europa ziet nog te veel probleu Atoomsplijtoven komt er aan te pas Harry Prikker. Rectificatie Voorlopige resultaten op verschillend terrein PAGINA 3 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 Zending voor militair tehuis en twee kapelletjes Geen grote bezwaren verwacht AMERIK. ZUIVELINVOER Het proces-Besnard DR VAN ROYEN NAAR NEDERLAND met commentaar Toe maar „Kultur"-recht Ook in België mis PARUS Gedwongen sparen Geen voorstel over Ambonezen Australische ambassadeur bij Sukarno Hoe een Eskimo-moeder haar kind draagt Voortdurend onder een dreiging De karige verzorging van onze troe pen in Nieuw Guinea steekt wel schril af hij de verzorging, die indertijd onze troepen in Indonesië ten deel viel. Daarom heeft het bestuur van Natio naal Katholiek Thuisfront een grote zending van dertien coMi met de aller noodzakelijkste behoeften voor één mi litair tehuis en twee kapelletjes ter beschikking gesteld van de hoofdleger aalmoezenier. Een en ander is inmiddels per s.«. „Kota Baroe" verscheept. Verdere ver schepingen zullen spoedig volgen. In de afgelopen maanden zijn boven dien belangrijke bedragen tot verfraaiing en schulddelging van de bestaande te huizen in Nederland gevoteerd: boven dien is nog een bedrag van 200.000 ge reserveerd voor de behoeften, die de uit breiding van het leger met zich zal brengen waarbij allereerst gedacht wordt aan de militaire tehuizen, die bij de nieuw te bouwen kazernes zullen moeten worden opgericht. De consequentie van een groter wor dend leger is, dat het. Nationaal Katho liek Thuisfront voor een steeds moeilijker te verwezenlijken taak staat. Daarom blijft aller steun dringend noodzakelijk. Minister Staf verwacht niet, dat grote bezwaren zullen ontstaan voor Neder landse jongemannen bij hun intreden in de strijdmacht van een Europese Defen sie-gemeenschap. Het ligt niet in het voornemen hen op willekeurige wijze in internationale eenheden op te nemen. In de kleinere verbanden zal in ieder geval met het volkskarakter en met de nationale tradities «rekening worden ge houden, aldus wordt gezegd in de Memo rie van Antwoord op de begrotingen 1952 van Oorlog en van Marine. Na het totstandkomen van de Defen sie-gemeenschap zullen de troepen wor den verdeeld in die, welke bestemd zijn voor dienst over zee en voor de aan vulling van deze troepen, en de overi gen, die, met een kleine uitzondering, bestemd zullen zijn voor opneming in het Europese leger. Naar de mening van de minister zal de, beheersvorm hierdoor verschillend zijn, maar zullen opleiding, organisatie en bewapening ge lijk zijn. Onze militairen zullen Neder lander blijven en derhalve zal met hun nationale geaardheid rekening worden gehouden. In de hogere staven zal een algehele integratie plaats vinden en zal gesproken kunnen worden van Europese organisaties. leger aangebracht, men is niet teruggeko men op het essentiële beginsel: de her bewapening van Duitsland met als gevolg het herstel van de Wehrmacht; men staat voor een werkhypothese, welke ernstige gevaren voor de financiële, economische en sociale stabiliteit van de Europese sta ten inhoudt". Terwijl Engeland zich momenteel vooral bezig houdt met en druk maakt over bin nenlandse en partijproblemen Chur- chills reis naar de Verenigde Staten is na de plechtigheden rond het overlijden van koning George een prachtobject voor pers-' en parlementaire debatten ter wijl Duitsland met zeker leedvermaak toeziet, hoe de andere landen met klaar blijkelijk onoverkomelijke moeilijkheden kampen, staan in Frankrijk, waar men toch heus geen gebrek aan crisissen heeft. Nato, maar vooral Europese leger in het centrum van de belangstelling, meer waarschijnlijk nog dan glijdende loon schaal, verhoging van de belastingen met minimaal vijftien procent en dreigende nieuwe devaluatie van de Franse franc. Men spot daar met het wat vlug gebruikte „historische dag" en vraagt zich af, wat De Amerikaanse senator Maybank, de voorzitter van de senaatscommissie voor bankzaken, heeft medegedeeld, dat zijn commissie beloten heeft de Senaataan te bevelen het wetsvoorstel inzake her roeping van de bepalingen in de wet op de defensieproductie, waarbij de invoer van zuivelproducten, vetten en oliën wordt beperkt, te aanvaarden. De wet op de defensieproductie loopt einde Juni a.s- af, doch senator May bank is van oordeel, dat de invoerbe perkingen thans ingetrokken moeten worden. Onverschillig of thans al dan niet tot herroeping wordt besloten rul len de invoerbeperkingen waarschijn lijk opnieuw ter sprake komen, wan neer een nieuwe wet op de defensie productie wordt overwogen. Te Parijs is Dinsdagavond medegedeeld, dat nieuwe proefnemingen zullen worden gedaan, om na te gaan of de 52-jarigc Marie Besnard inderdaad de elf haar ten laste gelegde moorden door arsenicum vergiftiging heeft gepleegd. Er zal één haar van elk der elf stoffelijke overschot ten in de Franse atoomsplijtoven aan een bombardement door neutronen worden onderworpen. Indien zich arsenicum in het haar bevindt, moet dit radio-actief worden, hetgeen door een Geiger-instru- ment zal worden geregistreerd. Indien arsenicum wordt aangetroffen, zal de afstand, waarop dit zich van de haarwortel zou bevinden, deskundigen verder in staat stellen uit te maken op welk tijdstip voor het intreden van de dood de vergiftiging geschiedde, daar zich binnen een dag na een vergiftiging, ar senicum aan elke haarwortel afzet. En indien de vergiftiging in verschillende stadia plaats vond, kan aan de hand van de plaats, waarop de arsenicumsporen worden aangetroffen, worden uitgemaakt wanneer elke dosis werd toegediend, aldus meldt Reuter. Door het doen van deze proefnemingen zou worden voldaan aan de door de ver dedigers van Maria Besnard gestelde eis, dat de data zullen worden opgegeven, waarop zij haar slachtoffers zou hebben vergiftigd, opdat de beklaagde in staat zij rekenschap te geven van hetgeen zij op deze data heeft gedaan. Gisteren zijn dr J. H. van Royen, Ne derlands ambassadeur in de Ver. Staten, en mr J. Visser, chef-protocol van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, per vliegtuig uit New York naar Amsterdam vertrokken om het a.s. be zoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan de Ver. Staten nader te rege len. „DE KATHOLIEKE KERK in Bulgarije heeft opgehouden te bestaan". Dit ver klaarde de voorzitter van het Bulgaarse Nationale Comité dr Georgi M. Dimitrow. Uit zijn mededelingen blijkt voorts, dat de communistische machthebbers in Bul garije de weinige katholieke priesters, die nog in „vrijheid" leven, elk contact met hun gelovigen volstrekt onmogelijk heb ben gemaakt. Opnieuw zijn twee priesters door de geheime staatspolitie gearresteerd, onder de gebruikelijke beschuldiging zich aan spionnage ten gunste van de „kapi talistische" mogendheden te hebben schuldig gemaakt. De nieuwe golf van terreur tegen de Kerk, die thans is begonnen, wordt in verband gebracht met het ontslag van de minister van onderwijs en opvoeding dr Tramaljeff. De Communistische Partij had reeds lange tijd heftige aanvallen te gen zijn persoon gericht en beweerd, dat hij te laks was bij de bestrijding van staatsvijandige elementen onder de clerus. Alle beslissingen over kerkelijke en gods dienstige vraagstukken zijn in Bulgarije thans geconcentreerd in de handen van de directeur van het officiële „Bureau voor Kerkelijke Zaken" te Sofia, de com munist Pawel Taragoff. We twijfelen niet aan de standvastig heid van het groepje katholieken, dat nog over is. Maar het blijft een feit, dat de Kerk in Bulgarije een geduchte klap heeft gekregen. De vrijheid hier moet toch wel even tot nadenken stemmen. En dan.... een goede daad in een of andere vorm. Ingevolge een besluit van het Oost- Duitse „Centraal Kunstcomité" mogen de schouwburgen der Oostzöne nog slechts voor zes voorstellingen per maand vrije kaartverkoop houden. De overige voor stellingen zijn gereserveerd voor leden van de communistische S.E.D. en aanver wante organisaties. Cultuur derhalve alleen voor de vriend jes. Riekt zo'n systeem niet een beetje naar verfoeide kapitalistische practijken? Evenals in Nederland is ook in België een aanzienlijke daling van de klooster roepingen te constateren, vooral onder de jonge meisjes. In zijn vastenbrief, die Zondag is voorgelezen, schenkt de bis schop van Luik in België, mgr Kerkhofs, grote aandacht aan dit probleem. Hij schrijft letterlijk: „Bij de jonge meisjes heerst er een zware crisis. Zij worden thans aangetrokken door de genoegens en het pleizier, dat de wereld biedt. De ge hele huidige samenleving is erop gericht de roepingen te belemmeren". Mgr Kerkhofs geeft dan een uiteenzet ting van de hoogheid van de kloosterroe ping en spoort de ouders aan, dat zij hun kinderen in Christelijke geest zullen opvoeden. Wel, wel, wat een gehaktballen overal. Het zout ésr aarde geraakt lelijk bedor ven. Advertentie (Advertentie) petto, die aan Uw zorgen over het kledlingvraagstuk radicaal een einde zullen maken. Om de lezers van dit blad te over tuigen, dat Dijckhoff de beste heren en jongenskleding, maatkleding en herenmodeartikelen brengt tegen zeer speciale prijzen, zal Dijckhoff morgen starten met een serie advertenties onder het motto „Televisieuitzending". De eerste T.V.-aanbieding kunt U van Zaterdagmorgen af in de étalages van Dijckhoff bewonderen. Eskimo dan gelólten, eenzaam stervend in een hoek van de sneeuwhut. Het lijkt wel of hij de dood aan voelt komen, hem zelfs door het opgeven van al zijn levens wil verhaast. De meest ontroerende blad zijden van dit boek zijn aan het sterven van de Eskimo gewijd. De kerstening van deze Poolbewoners voltrekt zich slechts uiterst langzaam en laat weinig tastbare resultaten zien. Wat de missionarissen hier voor de verkondi ging van het Evangelie doen, dwingt ons meer bewondering af dan veel van de daden der door de wereld erkende helden. En als zulk een missionaris bovendien nog een goed verteller blijkt te zijn, dan is het succes van een boek als „Inuk" alleszins verklaarbaar. Het Nederlands van Frans van Olden burg Ermke is zeer verzorgd. Het royale boek is keurig uitgegeven en geïllustreerd met vele prachtige foto's. In het gisteren door ons weergegeven communiqué van de „Groep-Steenberghe" is helaas een fout geslopen. De voorlaat ste zin moest als volgt luiden: „Een herziening van het tot nu toe gevoerde beleid vloeit naar het inzicht van de groep uit die overeenstemming voort". Ter voorkoming van misverstand, dat zou kunnen worden gewekt door dezer dagen in de pers verschenen be richten over een bepaald voorstel, dat van Nederlandse zijde inzake de op lossing van het probleem der hier te lande verblijvende Ambonese ex-KNIU militairen aan de Indonesische missie zou zijn gedaan, wordt nog medege deeld, dat een zodanig voorstel niet is gedaan, noch ter sprake is gekomen". President. Sukarno heeft dezer dagen de Australische ambassadeur, de heer Hood ten paleize in audiëntie ontvangen, zo meldt het dagblad „Merdeka". Het is niet bekend, wat het onderwerp van gesprek is geweest, maar aangenomen wordt, dat het onderhoud verband hield met de Australische houding ten aan zien van het vraagstuk Nieuw-Guinea. De voorzitters der Indonesische missie en van de Nederlandse interdepartemen tale commissie hebben gisteren geza menlijk het navolgende communiqué gepubliceerd: „Bij de besprekingen, welke sinds 5 Januari j.I. tussen de Indonesische missie en de Nederlandse interdepartementale commissie in den Haag worden gevoerd, heeft een intensief overleg plaats gehad en werden op verschillende terreinen reeds voorlopige resultaten bereikt. Thans is de Indonesische missie in ver band met het aftreden van de Indonesi sche regering teruggeroepen. Zij zal op 2 Maart a.s. vertrekken. De besprekingen zullen in verband daarmede voorshands worden opgeschort. Zodra een nieuw Indonesisch kabinet is opgetreden, zullen, naar te verwachten is, de beide regeringen zich verstaan omtrent de hervatting der besprekingen. Omtrent de stand van zaken van dit ogenblik zal aan beide regeringen een gezamenlijk interim-rapport worden uit gebracht. Le Roux laaghartig vermoord. De schrij ver heeft een van de daders later ge sproken en uit zijn mond de toedracht van dit verschrikkelijke drama verno men. Ja, gevoelloos en hardvochtig kunnen de Eskimo's zijn, maar hard is ook hun leven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3