Nog steeds geen aap op het menu kolonels Dom van Keulen kreeg nieuwe ramen Water in Drente te goedkoop Muenclien stelt ex-nazi's aan Nederlandsche Bank In Korea gesneuveld Toch ivetenswaardig WOENSDAG 5 MAART 1952 PAGINA 5 Flinke tariefsverhoging te verwachten WEER WITTE PATERS NAAR AFRIKA PRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" NATIONAAL GRONDBEZIT IN EEN HALVE EEUW GEEN DAG VERZUIMD AUTO-DIEVEN GEARRESTEERD GEWONDE KOREA-VRIJ WILLIGERS WEER THUIS (Ben Groenier Spelevaren door stroom versnellingen Volgens de president-commissaris van de N.V. Waterleidingmaatschappij Drente, de heer I. Smallenbroek, valt te verwachten, dat de waterleidingtarieven in Drente in de naaste toekomst zullen stijgen. Deze tarieven zijn namelijk nog altijd gebaseerd op de voor-oorlogse si tuatie en liggen lager dan in andere ge bieden. Dit kan niet zo blijven en giste ren tijdens 'n bespreking op hoog niveau werd dan ook de mogelijkheid bekeken om de Drentse tarieven aan te passen aan het landelijke peil. Definitieve cij fers noemde de heer Smallenbroek niet. doch hij sprak van een verhoging van twintig procent. De huidige tarieven be wegen zich tussen de 25 en 30 gulden per jaar. Het gemeentebestuur van München heeft met 18 tegen 17 stemmen besloten, dertig voormalige leden van de nationaal- socialistische partij, die in 1948 ontslagen werden, weer in dienst te nemen. Men gaat, zoals wij onlangs reeds bericht heb ben, van het beginsel uit, dat de weder aanstelling van dergelijke personen voor rang moet hebben op het in dienst nemen van Oostduitse vluchtelingen met een onbevlekt politiek verleden. Gisteren zijn van Schiphol weer zes Witte Paters naar Midden-Afrika /er- trokken, van wie 5 priesters voor de eerste maal- Het zijn de paters J. Schuur- mans uit Maasbommel voor Tabora; O. Dierikx uit Oostburg voor Ruwenzon; W. Brouwer uit Winterswijk voor Mbeya; A. Grol uit Groningen voor Ka- rema; J. Hoppenbrouwers uit St. Oeden- rode voor Likuni en Fr van Waesbergne uit Hulst voor Bukoba. Hiermede is het aantal Witte Paters van Kardinaal Lavi- gerie, dat sinds de oorlog voor de eerste, tweede of derde maal naar de missie m Afrika vertrok, gestegen tot over de 300. De „Willem Barendsz" had op 23 Febr. j.l. een productie bereikt van 77.921 bar rels (12.987 ton) traan tegen 63.951 bar rels (10.659 ton) traan over een nagenoeg gelijk aantal productiedagen van het vorige seizoen. De spermolieproductie was per 23 Februari onveranderd 17.300 barrels (2882 ton). De tanker „Papendrecht" is thans op de thuisreis met bestemming Vlaardingen, waar het schip circa 16 Maart a.s. wordt verwacht. Het heeft 10.600 ton traan en spermolie uit de productie van de „Wil lem Barendsz" aan boord. Onze prauw passeert de stroomversnelling in de Lindi. De Nationaal Grondbezit N.V. stelt verkrijgbaar 4% pet. obligatiën, met een gemiddelde looptijd van 10% jaar in coupures van 1000 en 250 tegen de koers van 100 pet. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea in het tijdvak van 22 December 1951 tot ,4 Januari 1952 is gesneuveld de aanvankelijk als vermist opgegeven soldaat T. Deeg mulder uit Amsterdam. De gesneuvelde was 23 jaar oud en ongehuwd. Voor zijn vertrek naar Korea behoorde hij tot de Kon. Ned. Marine. Gisteren werd onder grote belang stelling te Ulft de heer W. Ratering gehuldigd, die 50 jaar onafgebro ken bij de emailleerfabriek en ijzergieterij N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft werkzaam was. De jubilaris heeft gedurende deze halve eeuw nimmer een dag we gens ziekte verzuimd. Hem werden behalve het traditionele gouden horloge, de gouden medaille van de maatschappij voor nijverheid en handel en een radiotoestel aange boden. Zondagavond omstreeks half acht werd in Haarlem een Volkswagen gesto len. De Haarlemse politie meldde dit via het telexnet en zodoende kregen laat in de avond surveillerende agenten overal in het land een extra consigne mee om een oogje in het zeil te houden. Om streeks half een 's nachts wend het Volkswagentje in Roermond gesigna leerd, waar het op de Minderbroeder singel met zo'n ijzingwekkende vaart door een bocht „scheurde", dat de be stuurder de macht over het stuur ver loor en er na een fikse schuiver te heb ben gemaakt met zijn metgezel te voet van door moest gaan, omdat de auto ge heel onklaar was. Ver hracht het tweetal het niet, want de Rijkspolitie kon de heren oqj half drie in de kraag grijpen. Her waren een 23-jarige electriciën en een 22-jarige kousenbreier. De jongelui zijn voorlopig ingesloten te Roermond. Voorop in de prauw stonden twee oersterke, prachtig gevormde negers met lange vaarbomen. Gistermiddag zijn met het K.L.M.- vliegtuig uit Tokio drie gewonde mili tairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties uit Korea op Schiphol aangekomen. Het zijn soldaat H. J. L. Baltissen uit 's-Gravenhage, soldaat G. Dumont uit Bocholtz en soldaat G. J. A. Nijssen uit Buchten (L.) Zij werden namens de minister van Oorlog verwelkomd door majoor S. da Costa, die hun het kruis voor recht en vrijheid uitreikte. Gisteren is Fritz Roessler, die onder de naam van dr Richter lid van de West- duitse bondsdag is geweest, te Hildes- heim veroordeeld tot een gevangenis straf van vijftien weken. Hij werd be schuldigd van belediging van de Neder- saksische ministers Voigt en Albertz Roessler, een neo-nazi, werd verleden jaar reeds wegens drie gevallen van be lediging tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. Generaalsbenoemingen. Bij K. B. zijn benoemd, te rekenen van 16 Februari 1952, tot generaal-majoor: bij de ge nerale staf, kolonel F. van Dun, sous chef van de gen. staf, bij de infanterie kolonel H. Lentz, inspecteur der infan terie en bij de artillerie kol. G. van Nijnatten, commandant der luchtdoel artillerie. Kampeercentra. Nog deze zomer wordt te Grollo, gemeente Rolde (Dr.) een twintig h-a. groot kampeercentrum ..De Berenkuil", in gebruik genomen. Op het terrein zujlen voorlopig 18 gezinsbunga lows worden gebouwd. Door verbouwing van vier huizen krijgt men ook de be schikking over een recreatiezaal. een cantine, een winkel en een kamphuis met een capaciteit van 60 bedden. Het Pro vinciaal bestuur van Noord-Brabant heelt een recreatiecommissie geïnstalleerd, welke de opdracht heeft nog dit jaar met positieve plannen te komen. Het is zeker, dat nog dit jaar een groot kam peercentrum in de omgeving van'Ooster hout zal worden opengesteld. Grouw gaat feestvieren. Het dorp Grouw bestaat deze zomer 850 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum zal een feestweek op touw worden gezet (26 Juli —2 Aug.), welke beoogt Frieslands wa tersportcentrum nog meer bekendheid ts geven. Hét ligt tevens in de bedoeling de nieuwe weg GrouwWartena op 30 Juii officieel te openen. Het Oostberljjnse electriciteitsbedrijf zal de stroomlevering aan de twee West'oer- lijnse voorsteden Rudow en Buckow (Amerikaanse sector) stopzetten. Westber. lijnse politici geloven, dat deze mededeling een inleiding vormt op een totale stopzet ting van de levering van stroom uit Oost- Duitsland aan West-Berlijn. Naar hun mening zal het Westberlijnse electriciteits bedrijf echter het gehele stadsdeel van stroom kunnen voorzien. Nieuwe grondwet in Porto-Rico. De bevolking van PortoRico heeft zich met grote meerderheid uitgesproken voor een nieuwe grondwet, volgens welke het eiland, dat een Amerikaanse bezitting is, bepaalde volmachten zal ontvangen, welke tot nu toe rechtstreeks bij Wash ington berustten. een boodschap van hoop en vriendschap brengen aan allen, die lijden onder ty- rannie. De uiteindelijke overwinning van al het kwaad dat de wereld plaagt, kan nooit liggen in legers, vloten of lucht machten. De uiteindelijke overwinning kan slechts worden behaald als alle vol ken door de waarheid zijn vrijgemaakt". Deze rede van Truman zal door de btem van Amerika" in 46 talen worden heruitgezonden ten de religieuse taferelen, die in het glas gebrand zouden worden, een con temporain karakter dragen, zodat de hedendaagse mens, die de materialisti sche levensbeschouwing moe is en zich gedreven voelt door een drang naar hoger geestelijk leven, daardoor ge sticht en ontroerd kan worden. Een waarlijk gecompliceerde opgave in een tijdperk waarin een algemeen beoefende stijl ontbreekt en de richtingen in de religieuse kunst niet minder talrijk zijn dan in de profane. Na rijp beraad viel de keuze op de kunstschilder Walther Benner en de glazenier Prof. Wendling, beiden te Aken. Eerstgenoemde, die een strenge, stile rende en arehaiserende stijl beoefent, beeldde met een gevoelig en gevarieerd kleurengamma op de drie vensters van de koorabsis het zorgvuldig overwogen schema uit. In de drie geledingen waarin oeze ramen verdeeld zijn, heeft de kun stenaar achtereenvolgens de voorgeschie denis, openbaring en voltooiing van het Verlossingswerk behandeld, vanaf de schepping der wereld tot en met de Ver heerlijking van God op hét einde der Ue vier kolonels, v.l.n.r. de Franse kolonel (Joh. Schmitz), de Amerikaanse (Lou v. Hensbergen), de Russische (Rob. de Vries) en de Britse

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5