Partij en-gevecht bij nieuw Frans ministerie LAATSTE BERICHTEN DE NIEUWEKOMT! Nieuwe rijwiel SOLEX Model 1952 SOLEX-STATION „UNIQUE" VERHOEFF PLAATST EEN KAMPIOEN Schuman steen des aanstoots PHILIPS-ZENDER OVERSPANDE DE WERELD SOLEX RIJWIEL OOK fl 392.50 J Ongehoorzame Gaullisten stuurden berekeningen in de war Zeer gunstig jaar voor Slavenburg's Bank Westerlicht" herrijst schoner uit zijn as Amerik. legervliegtuig bij de Jungfrau neergestort Tien mille verduisterd voor a.s. emigranten V. J Oude man door auto Waterrecord op het Wad gegrepen Marjorie Jackson liep 100 yards in 10,4 sec. Putdeksel in juweliers etalage ZOMERMANTEL COSTUUM openbaar verkopen: SATERDAG 8 MAART 1952 PAGINA De nachtelijke onderhandelingen Beschikbare winst 1.430.912 (816.970) Brandveiligheid was niet voldoende Schuman blijft aan PRINSES SUMAIR Procuratiehouder hield sinds 1949 geld achter RUBBERPRODUCTIE DE OOSTKUST Initiatief van R. K. Land- en Tuinbomvwinterschool Breda EEN VROEGE OOIEVAAR PASSAGIERSSCHEPEN IJSSELMEERPOLDERS NOG NIET BIJ PROVINCIE INGEDEELD Duw-arbeiders kunnen niet naar huis SCHEEPVAARTBERICHTEN V.S. HEBBEN 80 PCT VAN ALLE AUTO'S Dit jaar 40.000 dodelijke ongelukken verwacht VIJF EN TWINTIG JAREN KORTEGOLF WERELD- OMROEP Binnen enkele dagen komt het m' Burg. Knappertlaan 6 Schiedam Telefoon 68100—67100 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Zaterdagmorgen Zoals te verwachten was bij de verwarring, die ontstaan was in de Franse partijen, welke door hun stemmen aan de voorgestelde minister-president een meerderheid hadden geschonken, kon Pinay niet aan het samenstellen van zijn ministerie beginnen voordat die partijen hun houding opnieuw zouden hebben vastgesteld. De aandacht gaat vooral uit naar de MRP, waarin twee stromingen aan de dag treden. Vrijdagmorgen in alle vroegte had het bestuur van de M.R.P. nog het consigne gegeven, dat geen der leden in het ministerie zou treden zonder voorafgaande machtiging van de leiding. Evenals de leiders van de radicale partij en van de groep- Pleven, betreurden die van M.R.P. het, te hebben voorgestemd. Men had gemeend dit zonder gevaar te kunnen doen, in de vaste overtuiging dat Pinay toch in de minderheid zou blijven en dat men door vóór te stemmen zekere goodwill zou kweken bij de rechts-onafhankelijken, hetgeen bij de eventuele aanwijzing van 'n minder rechts-georiënteerde nieuwe formateur van nut kon zijn geweest. Maar de berekeningen faalden door de ongehoor zaamheid van 27 Gaullisten. nacht pressie op Pinay had uitgeoefend om deze oplossing te aanvaarden. Wei gering van Schuman zou onmiddellijk een crisis hebben veroorzaakt, doch an derzijds is de afwijzende houding van Gaullisten en gematigd conservatieven jegens Schuman's besluit een zware last voor het jonge kabinet. D« radicale groepen namen het besluit »an de regering déél te nemen, op voor waarde echter, dat alle partijen, die de minister-president een meerderheid hadden bezorgd, aan het ministerie zouden deel nemen. De groep-Pleven stelde zich enkele uren later op hetzelfde standpunt. Maar ook de minisrter-president had intussen zelf reeds een verklaring afgelegd waarin hij zeide een ministerie slechts dan ie zullen vormen, als hij zeker zou zijn dat alle partijen van de nieuwe meerder heid er zich in zouden bevinden en dus bleven meewerken. „Anders geen minis terie", zei hij uitdrukkelijk. 9a MRP-fractie kwam gistermiddag om vtJf uur bijeen. In die vergadering ging het niet meer alleen om de deelneming aan de regering, maar er was een nieuwe moeilijkheid gerezen, die het aanzien van ém hele politieke constellatie veranderde. V sijn besprekingen met de leiders der partijen behalve die van de M.R.P. an met enige persoonlijkheden, op wie hij sen beroep wil doen, wefd bij de heer Pinay aangedrongen op het vertrek van minister Schuman van de Quay d' Orsay. Was dat van de kant van de conservatie ven een eis em de minister van de kolen- en staalpool en het Europese leger te tref fen, door allen werd het vertrek ook ge elst op nieuwe gronden. Men oordeelde, dat de politiek van Schuman in de Marok kaanse kwestie zowel als in de Tunesische niet de gewenste resultaten heeft gehad en men vroeg daarom een verandering van bewindsman. De indruk werd gevestigd, dat ook de heer Pinay aan die eis wilde toegeven daarbij komt, dat er voor buitenlandse zaken invloedrijke gegadig den zjjn. Voor de M.R.P. Is Schuman echter de uitdrukking van haar buitenlandse en Europese politiek en Tinguy de Pouet had daarom reeds bij het kamerdebat in de verklaring van de houding der M.R.P. vastgelegd, dat het handhaven van minis ter Schuman door zijn partij als aange nomen werd beschouwd. De M.R.P.-bij- eenkomst ving dus onder moeilijke om standigheden aan voor hen, die de deel neming aan de regering wilden ver dedigen. Bovendien is.de heer Bidault nog niet voldoende hersteld om de besprekin gen bij te wonen. Om middernacht viel bij de MRP de beslissing. De voorstanders van het deel nemen aan de regering, die door de heer Maurice Schumann werden geleid en waaronder zich de kamerleden van de Oostelijke en Westelijke departementen bevonden, dus van de departementen waarin de voormalige christen-democra tische party ingeworteld was, konden met twee stemmen boven de tegenstanders uitkomen, die werden aangevoerd door de heren de Menthon, Teitgen en Colin en hen, die vooral naar de vakbeweging luis terden. Besloten werd aan de regering mee te doen op voorwaarde, dat geen portefeuil les zullen worden aanvaard wat betreft Het jaar 1951 is een zeer gunstig jaar geworden en de behaalde resultaten wa ren belangryk hoger dan over het vori ge jaar, aldus ontlenen wij aan het ver slag van de directie van de N.V. Sla- venburg's Bank te Rotterdam, Interest en provisie leverden op 2.568.449 (1.707.638). Na aftrek van onkosten ad 1.148.493 (897.395) en na toevoeging van het winstsaldo AP ad 10.955 (6.727) bedraagt het beschikbare winst saldo 1.430.912 (816.970). Na afschry vingen en reserveringen wordt voorge steld een dividend uit te keren van 8 (7) pet. Naar nieuwe rekening gaat 536.978 (281.830) waaruit nog niet be taalde belastingen worden voldaan. De relatiën op het gebied van de bui tenlandse handel hebben zich in binnen- en buitenland uitgebreid, waardoor hêt bedrag aan kortlopende goederenfinan- ciering vermeerderde wat de provinsiere. kening ten goede kwam. Het. debiteuren- saldo beliep per 1 Jan. 1952 14.135.990 (11.149.400) en het saldo der crediteuren en deposito's 29.286.415 (17.744.887). om dus niet de MRP de verantwoordelijk heid te doen dragen voor de te nemen maatregelen De heer de Menthon ging toen met twee anderen een bespreking houden met de heer Pinay, welke een vol uur duurde. De moeilijkheid bleef de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Om half vier ging de heer Pinay voor de eerste keer naar het Elysée, om de heer Vincent Auriol op de hoogte te stellen. Na de terugkeer werd opnieuw met de vergaderde MRP-leden onderhandeld en steeds over de porte feuille van Buitenlandse Zaken. Pinay meende een oplossing gevonden te heb ben en ging te zes uur opnieuw naar de heer Vincent Auriol. Na afloop van Financiën, Economische en Sociale Zaken Schatkistpromessen staan debet voor 3.000.000 (onv.) De debiteuren stammen voor 61.27 pet uit de handel, voor 26.95 pet uit de industrie en voor 11.78 pet uit het ambacht en andere krin gen. In de loop van 1951 werd het aande lenkapitaal met 200.000 verhoogd tot 3.600.000. Het nieuwe kantoor in Vlaar- aingen werd in Januari 1952 geopend; het nieuwe pand in Amsterdam hoopt men binnenkort in gebruik te nemen. In Rotterdam zal binnenkort de vergroting van de kantoorruimte worden betrokken. Het verdient volgens de directie over weging ter bevordering van de export aan exporteurs en transito-handelaren op fiscaal gebied zekere voordelen toe te kennen, een systeem, dat overigens ook reeds elders wordt toegepast. dit 97 De hoofdinspectie van het Brandweer wezen werkt op het opgenblik in samen werking met gemeente Alkmaar aan een rapport voor de oorzaak van de brand, die onlangs het tehuis voor ouden van dagen „Westerlicht" te Alkmaar heeft ver. woest. In dit rapport zal vooral veel aan dacht worden gewijd aan de hrandveillg- neid. „Westerlicht" is in 1932 gebouwd. Het belang van preventieve brandbestrijding bad toen nog geen algemene erkenning gevonden. Thans zou, zo is de mening van de Alkmaarse brandweercommandant, da heer J. van Maarleveld, voor een gebouw met een constructie als die van het afge brande tehuis geen vergunning worden verleend. Over de wederopbouw van het tehuis wordt thans reeds overleg gepleegd. Zoals men weet. zal „Westerlicht" wat het uiter. lijk betreft onveranderd uit de puinhopen herrijzen. Het inwendige van het gebouw zal er evenwel heel anders uitzien. Door schade wijs geworden deskundigen heb ben de schade op vijf ton geschat heeft men thans besloten brandmuren te bouwen op de zolderverdiepingen. De vrij nauwe gangen zullen ook niet terugkeren. Aan gezien verschillende inwoners niet ver zekerd waren en velen al hun bezittingen hebben verloren, is daarom in Alkmaar een collecte gehouden, terwijl ook huis raad en kleding werd ingezameld. De brand zal ook nog in de Alkmaarse gemeenteraad ter sprake komen. Het raadslid C. Couwenhoven (P. v. d. A.l zal in de raadsvergadering van 20 Maart a.s. een interpellatie houden. Waarschijnlijk zal hierbij ook worden gesproken over ver. plichting van voorschriften die de brand weer uit preventie-oogpunt geeft op te volgen. Dit was tot dusverre in Alkmaar nog niet het geval. onderhoud scheen een accoord verkregen en had de bijeenkomst der aangezochten plaats voor het opmaken van de minister- lijs^ Om 8 uur werd verwacht, dat de heer Pinay het Elysée zou waarschuwen het nieuwe ministerie te komen presen teren. In de loop van hedenmorgen begaf de nieuwe premier zich dan ook met zyn nieuwe ploeg naar het Elysée, om het kabinet aan de president voor te stellen. Als vice-premiers in het kabinet treden op: Henri Queuille, (Rad.), minister zon- portefeuille, en Réné Pleven (Soc. Dem. Unie), die tevens Defensie voor zjjn re kening neemt. Robert Schuman blijft aan Buitenlandse zaken. Bidault maakt geen deel uit van het kabinet, omdat zijn gezondheidstoestand dit op het ogenblik niet gedoogt. De overige leden van het betrekkeiyk kleine kabinet zijn; Verbonden staten; Jean Letourneau (MRP); Justitie: Leon Martinaud-Deplat (rad.); Binnenlandse zaken: Charles Brune (rad.); Onderwijs: André Marie (rad.); Openbare werken: André Morice (rad.); Handel en industrie: Jean-Marie Louvel (MRP); Landbouw: Camille Lau rens (cons.); Overzeese gebieden; Pierre Pflimlin (MRP); Arbeid: Pierre Garet (cons.); Wederopbouw: Claudius Petit (links-rad.); Oudstrijders: Emmanuel Temple (cons.) Gezondheid: Paul Ribeyre (cons.); P.T.T.: Jean Duchet (cons.). Men vreest, dat het opnemen van Schuman voor buitenlandse zaken Pinay het merendeel der rebellerende Gaullisten zal kosten, die hij met zo veel moeite mee had gekregen. Pinay is voor de onverbiddelijke eis van de MRP gezwicht, maar niet, zo wordt uit bevoegde kring vernomen, dan nadat president Auriol in de loop van de De Amerikaans legervliegtuig op weg van Madrid naar Stuttgart met een be manning van acht koppen aan boord is gisteravond aan de Noordkant van de Jungfrau-top in het Berner Oberland neergestort. De laatste mededeling van het vlieg tuig meldde, dat alles wel was aan boord. Het toestel bevond zich toen in de buurt van Dij on. Sindsdien werd niets meer vernomen. Zwitserse ski-ers kwamen gisteravond met het bericht, dat zij bij de Jungfrau een vliegmachine hadden gehoord, die waarschijnlijk een defect had. De motor deed vreemd en was plot seling afgeslagen. Onmiddellük vroegen, en kregen, de Amerikaanse autoriteiten verlof om met Amerikaanse vliegtuigen boven Zwitsers territoir een onderzoek naar het vermiste toestel in te zetten. Achttien toestellen namen aan deze actie deel. Vanmorgen werd het wrak ontdekt; een reddingsploeg bestaande uit drie Zwitserse berggidsen is terstond op weg gegaan naar de plaats van de ramp. Sinds 1949 heeft de 35-jarige procuratie houder M. 3. v. d. L. een zakkenfabrlek te Rotterdam benadeeld tot een bedrag van ongeveer f 16.669. De man heeft geld achtergehouden, dat bestemd was voor rentezegels. Ook heeft hij bedrage®, waar mee invoerrechten moesten worden be taald, in eigen zak gestoken. De laatste weken heeft v. d. L. als op een vulkaan geleefd. Hêt bedrog kon elk ogenblik uitkomen en hij zag geen kans meer het tekort aan te vullen. Hij kwam elke dag vroeger op kantoor dan zijn patroon. Zodoende kon hü bezwarende stukken die per post binnenkwamen, ach terhouden. Zaterdag was hu echter iets later en het gevolg was, dat de patroon een brief vond, waarover hy zijn procu ratiehouder om inlichtingen vroeg. De recherche werd erbij gehaald. Van der L. Is gearresteerd nadat een accountants onderzoek had uitgewezen, dat er duizen den guldens waren verdwenen. Ook de Februari-productie van de Cul tuur Mij „De Oostkust" N.V. overtreft de raming. Geproduceerd werd n-1. 533.361 kg rubber tegen een raming van 479.500 kg In de eerste twee maanden van 1951 zyn totaal verkregen 1.065.115 kg tegen een taxatie van 958.000 kg. In de eerste twee maanden van het vorig jaar bedroeg de productie slechts 598.346 kg, doch dit was te wijten aan de staking op Sumatra's oostkust. De R. K. Land- en Tu-nbouwwinter- school te Breda heeft een initiatief geno men, dat tot heden nog door geen enke le andere onderwijsinstelling werd aan gepakt. De ervaring der laatste jaren heèft nl. geleerd, dat onder haar leerlingen en oud-leerlingen er velen zijn, die nimmer in de gelegenheid zullen zijn zich als zelfstandige boer of tuinder te vestigen. Voor hen is emigratie de enige oplossing Op verschillende manieren is men deze leerlingen de laatste jaren reeds behulp zaam geweest, o.a. door het wijzigen van het leerprogramma der school, het hou den van lezingen, het geven van cursus sen en het maken van excursies. Doch dit alles bij elkaar blijkt niet in staat een voorbereiding te geven, welke een zo gewichtige stap als emigratie vereist. Deze overwegingen hebben er toe ge leid om voor de oud-leerlingen een meer gedegen voorbereiding in het le ven te roepen in de vorm van het ver binden van een derde leerjaar aan deze school, uitsluitend gericht op emigratie. In October van dit jaar zal hiermee worden begonnen en behalve voor eigen oud-leerlingen is dit derde leerjaar ook toegankelijk voor bezitters van het di ploma van andere land- of tuinbouw scholen. Het eerste dagschoolonderwijs voor a.s. emigranten zal hiermede in ons land zijn intrede doen. de Mevrouw Diny K.—W. vraagt ons volgende rectificatie op te nemen: „In mijn artikel over de komst van prinses Sumair naar Nederland, werd het woord sarong gebruikt, terwijl sari was bedoeld, welk misverstand aanleiding gaf om ook van Oosterse styi te spreken. De sari is de vijf meter lange lap weefsel, die een volledige lichaamsbedekking vormt, zoals het peplum der Romeinen, maar heel anders wordt gedragen. Vastgenomen om de taille, omsluiert de sari het lichaam om daarna over het hoofd te worden ge wonden en een schouder geworpen, een werkje, dat meer dan 'n kwartier vraagt, maar dan ook de prachtige dracht der vrouwen van India vormt en om het „tombant" zelfs in de eenvoudigste stof bijzonder sierlijk is. Het merkwaardige van prinses Sumair is. dat zij als modeliste de sari-weefsels gebruikt voor haar modellen van de Pa rijse haute couture, zodat er van Oosterse stijl geen sprake kan zijn. Domingo Fal Masia, de 24-jarige zoon van de rechts-katholieke leider te Ma drid, is te Sevilla gearresteerd als ver dacht van deelneming aan een aanval op de protestantse kerk van Sevilla. De aanvallers hebben toen de gelovigen uit de kerk verdreven en meubilair in brand gestoken. In Leerdam is <Jit keeir wel bij zonder vroeg de ooievaar op het nest op het gemeentehuis weer gekeerd. Dit nest wordt elk jaar nog trouw door de lepelaars bezet, maar het is gewoonlijk al eind Maart als de langbenen er hun tent opslaan. Bonaire, Amsterdam naar Georgetown, 7 Maart op 1020 mijl N.O. van Barbados. Cottica, Georgetown naar Amsterdam, 7 Maart op 240 mijl N.W. van de Azoren, 15 Maart te Amsterdam verwacht. Fairsea vertrekt begin April van Amster dam naar Wellington via Sydney. Indrapoera, Surabaja naar Rotterdam, 8 Maart te Semarang, '11 April te Rotterdam verwacht. Johan van Oldenbarnevelt vertrekt 10 Mrt van Sydney naar Amsterdam, 20 Maart te Surabaja verwacht. Nieuw Amsterdam 7 Maart van New York naar Port au Prince. Oranje, Amsterdam naar Djakarta, 7 Maart op 90 mijl O.N.Ö. van Massowah. Ryndam 7 Maart van New York naar Rot ter dam. Sibajak, Djakarta naar Rotterdam. 7 van Aden. Waterman, Kaapstad naar Rotterdam, 7 Maart op 600 mijl W van Lobito, 21 Maart te Rotterdam verwacht. Willem Ruys, Djakarta naar Rotterdam, pass. 7 Maart Gibraltar, 11 Maart (voonrO te Rotterdam verwacht. Zuiderkruis, Rotterdam naar THalifax, 7 Maart op 520 mijl W.Z.W. van Ouessant, 12 Maart te Halifax verwacht. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aagtekerk p. 7 de Burlings, n. Rottm via Antw.; Aalsdyk p. 7 Key Wesi; Admiralen- gracht p. 7 Oland; Aegir 4 tt /.ouaan; Ak- krumdyk p. 7 Kaap Leeuwm; AiamaK p. 7 Dondrahead; Alblasserdyk te Rottm; Aldabi p. 8 Lissabon, n. Rottm via Antw.; Aldo p. 6 Prawlepoint; Alhena 7, 100 miji ZO. v. Recife; Almdyk 7 820 mijl NO. v. Barbados; Alnati 7 v. Hamburg n, Antw.; Alpha^ 7, 250 mijl NO. v. St. Pauls Rock; Alpherat 7, 870 mijl ZW. v. Azoren; Amasus Fluvius 7 v. Goole n. Odense; Amsteldiep 7, 540 mijl ZW. v. Land's End; Amsteldyk 7, 550 mijl ZO. v. Kaap Race; Amstelstroom 6 te Swansea; Angeja 5 te Grangemouth; Anna Sylvia 7, 40 mijl I'JW. v. eil. Man; Antonia 7 300 mijl NO. v. Singapore; Arendsdyk 8 te N. York verw.; Arnoudspolder p. 7 West Hinder n. Antw.; Armilla 7 v. Saigon n. Haiphong; Arnedyk 7, 770 mijl W. v. Scilly; Aruba 7 bij Stavanger; Averdyk verm. 18 v. N. Orleans n. Rottm via Havre en Antw.; Axeldyk 7 te Antw. Baarn 7, 560 mijl ZW. v. Azoren; Bantam 4 te Semarang; Barbara p. 6 Barry; Batavier III 7 te Casablanca; Bennekom 8 te Callao; Bernard V 4 te Fredericia; Bernisse p. 2 eil. Bardsey; Bestevaer 4 te Naestved; Billiton 7 bij Samar, n. Honolulu; Borelli p. 7 Dunge- ness; Bornrif p. 7 Start Point; Boskoop 7, 500 mijl NO. v. Barbados; Bounty 3 te Kopenhagen; Breezand p. 7 Kaap Vilano; Britsum 7, 300 mijl ZW. v. Land's End; Brou wersgracht p. 7 lichtschip Elbe 2. Callisto 8 te Rottm; Caltex Delft 7 v. Rottm n. Sidon; Caltex Nederland p. 7 Algiers; Caltex Pemis p. 7 Kaap St. Vincent; Caltex Utrecht p. 7 Kreta; Campen p. 7 Ameland; Capella 6 te Liverpool; Castor 7, 180 mijl ZW v. Kingston (Jam.); Chama p. 7 Runsal jebel; Cleodora 8 te Pladju verw.; Coen 5 v. Methil n. Abeltoft; Corilla 7, 220 mijl NW. v. Fremantle; Crescendo 7 v. Malmo n. Hamburg; Cumulus 7, 40 mijl O. v. Pentland Firth n. Rottm; Danae p. 7 Kaap St. Vincent n. Rottan; Delfshaven 7, 580 mijl ZO. v. St. Pauls Rock Deo Duce 7, 45 mijl ZW. v. Texel; Dinkel 5 v. Strood n. Goole; Domburgh p. 8 Kaap Vilano n. Rottm via Londen; Drente 7 v. Semarang n. Surabaja; Draco p. 8 Kaap Vilano; Duivendrecht 7. 420 mijl WNW v. Kaapstad. Eemdyk 7. 2io mijl Z. v. Charleston; Eems 7 geankerd bij Egersund; Elisabeth B p. 7 Lundy eil., n. Genua; Elmina 7 v. Lobito n. Takoradi; Elma 6 v. Krimpen a. d. IJssel n. Gothenburg; Ena p. 7 Ouessant n. Cura sao; Eos p. 7 Gibraltar n. Rottan; Erebus 7 te Horsens; Erna 6 v. Rottm n. Liverpool; Esso Amsterdam 7, 210 mijl W. v. Ouessant; Europa p. 5 Spurnhead n. Ipswich. Farmsum 7, 360 mijl ZO. v. Kaap Race; Fedala 7, 60 mijl n. v. de Burlings; Felipes 7 v. Pladju n. Bangkok; Ferocia 7 v. Bor- De Zuiderzeeraad heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat op diens verzoek advies uitgebracht over de pro vinciale indeling van de IJsselmeerpol- ders. De raad spreekt daarin geen enkele voorkeur uit, hetzij voor indeling van de Noordoostpolder en de Zuidelyke pol ders bij de aangrenzende provincies, hetzy voor de vorming van een twaalfde gewest, maar wel kwam hij eenstemmig tot de conclusie, dat een definitieve beslissing over deze vraag thans moet worden aan gehouden tot het tijdstip, waarop droog making en kolonisatie der polders ver ge noeg gevorderd zijn. De leden van de raad, wier voorkeur uitging naar indeling bij de aangrenzende provincies, zijn met dit eenstemmige besluit slechts meegegaan, op voorwaarde dat deze provincies in het prae-provinciale bestuur vertegenwoor digd zullen zyn. Het zeewater rondom Schiermonnik oog had vanmorgen een nog lager peil bereikt dan gisteren was gemeten en de postboot ligt dan ook nog vast. De Wad den staan nagenoeg droog. Het enige contact tussen Schiermonnikoog en het vasteland wordt onderhouden door de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn. Gisteren maakte de boot twee retourtoch- ten. Er werden ongeveer 60 passagiers en postzakken vervoerd. Vanmorgen om 11 uur zou de „Insulinde" weer uit Oostma horn naar het geïsoleerde eiland vertrek ken. Dat de postboot bij laag water niet kan uitvaren en aanleggen is een gevolg van het feit, dat de landingssteiger niet lang genoeg is. Volgens deskundigen was de waterstand op het Wad vanmorgen lager dan ooit sinds tien jaar is gemeten. Hij bedroeg 90 centimeter minus A.P. Honderd op Ameland tewerkgestelde DUW-arbeiders moeten dit weekend noodgedwongen op het eiland blijven omdat de postboot Nes-Holwerd niet kan varen. Het is ook onmogelijk per boot de geul van Holwerd te bereiken, zodat het bij laag water dikwijls ingeschakelde am- phibievaartuig niet kan worden gebruikt. De drie beurtschepen, die Vrijdagmor gen van Harlingen zijn vertrokken, zijn nog niet gearriveerd. Zij zijn zonder twij fel op het wad vastgelopen, maar tenge volge van het slechte zicht heeft men ze niet kunnen waarnemen. Vrydagavond omstreeks half elf is op de ryksweg AmsterdamDen Haag in de buurt van Schiphol een 67-jarige ge- pensionneerde P.T.T.-ambteriaar uit Amsterdam aangereden door een auto, tengevolge waarvan hg i§ overleden. Naar de rijkspolitie ons mededeelt, is de man men vermoedt, dat hg een af wijking had reeds meermalen op de grote weg gesignaleerd. Hg liep daar vaak en het is al eerder gebeurd, dat automobilisten plotseling voor hem moesten uitwyken. Gisteravond echter is hg door een uit de richting Amster dam komende auto omver gereden. De automobilist is, zonder zich om 't slacht offer te bekommeren, doorgereden. Tijdens wedstrijden te Melbourne heeft de Australische athlete Marjorie Jackson het wereldrecord op de 100 yards verbeterd en gebracht op 10.4 sec. Het oude record, 10>7 sec., stond sedert 31 Maart 1950 op haar naam en werd te Newcastle gemaakt. Een juwelier uit de Passage te 's Gra- venhage was vanmiddag nog bezig zijn sieraden te tellen om te constateren hoe veel er vannacht uit zijn etalage is ge stolen. Omstreeks drie uur gooide een onbekende een putdeksel door de etalage ruit van de winkel, deed een greep in de étalage en verdween met de buit. ROTTERDAM. Aangekomen 7 Maart; Fore land, Londen, S.S.M., Merweh.. ledig; Ex port, Londen, R'dam-Londen Lijn, Jobsh. stg.; Nomadisch, Par, Schellen, Waalh. 54, klei; Hodder, Goole, Hudig Pieters, Mer weh., stg.; Solor, Mena al Ahmadi, v. Om meren, B.P.M., st. 2. olie; Alblasserdyk, Ham burg, H.A.L., Rijnh., stg.; Panaghia, Balti more, S.E.A.M., Waalh. Fr. Sw., kolen; Kol- grim. Las Piedras, v. Ommeren, Petr.h. C, die; Flamingo, Valencia, Burger, Merweh., fruit; Kate Grammerstorf, Bremen, Vinke stroom ten anker, cemient; Urmajo, Swansea Vermaas, Maash. S.H.V., kolen; Fenn Victory, New Orleans, Lykesline, Merweh., stg. Seattle, Antw., Muller, Merweh., stg.; Can nonbeach. Fawley, v. Esso Nederland. 2e Petr.h., olie; Delfzijl, Swansea. Hanno. Waal haven Fr. Sw., kolen; Livno, Ryeka, Kuyper v. Dam Smeer. IJsselh., stg.; Talabot, Oslo, Cornelder, Maash., stg.; Munkfors, Gothen burg. Ruys. Waalh., stg.; Lowestoft Trader, Antw.. v Es, Merweh., stg.; Lagoa, Lissa bon, Kersten Hunik, Merweh., stg. 8 Maart: Tsfonit, Haifa, v. Ommeren, Mer weh., stg.; Jean Ribaut, Newport News, Vin ke, Waalh., kolen; Batavier I, Londen, Mul ler, Jobskade, stg.; Black Tern, Antw., van Nievelt Goudriaan, Lekh., stg.- Iris, Amstm, Hudig Sc Veder, Lekh., stg.: Meonia, Kopen hagen, Cornelder, Maash., stg.; Callisto, Houston, Hudig Veder, Maash., graan; Kassei, Kopenhagen, Sollevelri v. d. Meer, boei 5, ledig; Rvsy, Stettin, N.T.B., le Petr h. ledig; Reg I, Norfolk, Bergtraship, Waalh., kolen; Hunstmore, Amstm, Furness, Maash., graan; Sheringham, Harwich, Hudig Pie ters, Merweh., stg. Vertrokken 7 Maart; Charles IV. Barry, Sac Lerida, La Coruna; Caltex Delft, Sidon; Virgo, Stanlow Sirena, Hampton Roads; Se vastopol, Venetië; Hunze VI, Aber.raa; Veen- aam, N York; Eberhard Essberger, Ham burg: Marianne Bratt, Halmstad* Hugo Nie- ben, Livorno; Dollard, Rostock; Venus, War- remur.de; City of Brooklyn, Hamburg; Lu- lea. Duinkerken; Amigo. Haderslev: Thomas G. Dublin; Aspirity, Huil; Faroeshell Faeroe- eil.; Spurt, Stanlow: Walenburgh. Bordeaux; Kathleen. Antw.- City of Newport, Hamburg; Arnold Bratt. Gothenburg; Egret. Liverpool: Puck, Gdynia; Leemans. Arendal; City of Alma, Antw.; Tartu, Wismar: Barok, Oslo; Barendsz, Hamburg Black Falcon. N. York; Vrouwepolder. Lissabon; Karen Toft, Huel- va; Volsella. Mena al Ahmadi. IJMUIDEN. Aangekomen 7 Maart: Atlas, Malaga, stg.; American Counselor. N. York, stg.; Mariekerk, Antw., bijladen; Brandans, Teignmouth, klei, alle voor Amstm; Trude K, Hamburg, cacao, voor Zaandam; William Crane Gray. Norfolk, kolen 8 Maart; Titus, Bremen, stg.; Tarakan, Galveston, mais; Armorique, W.-Afrika, stg Flora, Rottm, gerst, alle voor Amstm. Vertrokken 7 Maart: London Glory, Cura cao; Vaika, Varberg; Goeta, Hnrlingen: Jelo, Oslo; Belh, Curacao; Martha Ahrens, Ham burg: Ardetta, Manchester: North Down, Dublin: Huntmore, Rottm; Manto, Gothen burg; Iris, Italië. rr 8 Maart; American Counsellor, New York; Lisieux, Bordeaux. DELFZIJL. 7 Maart niets aangekomen. Vertrokken 6 Maart: Jura, Londen; Rot tum, Goole- 7 Maart: Dorothea, Lubeck. deaux n. Casablanca; Flevo 6 v. Port Talbot n. Brest; Friesland (KRL) 8 te Aden; Frisia 7 op de Theems. Gaasterland 8 te Kdngslynn; Ganymedes 7 te Georgetown; Garoet 7 ter rede v. Cheri- bon; Grootekerk 7. 80 mijl ZW. v. Mogadishu Haarlem 7, 660 mijl ZW. v. Ouessant; Harm 8, 40 mijl W. v. Cashquets; Haulerwijk 7, 500 mijl O. v. Bermuda; Havik 6 te Newport; Helena 8 te Nicker ie; Helicon p. 7 Dunge- ness; Hilda 6 op de Tyne; Holland p. 8 eil. Laeso n. Scheveningen; Hoogeland 6 te Boston (L.) Ingeborg 7, 60 mijl W. v. Hanstholm; Jacoba 6 te Londen; Jagersfontein 7, 250 mijl NW. v. Freetown; Jakob Oorburg p. 7 Figo n. Duin kerken; Japara (KRL) 7. 390 mijl W. v. Gibraltar; Johanna te Velde 2 v. Nykjobing n. Cork; Jonex 1 7 ter rede v. Roscoff; Jozef Swenden 6 v. Goole n. Brest. Kemphaan 7 ter rede v. Bhest; Kenitra p. 7 Lizard; Kieldrecht p. 7 Ouessant; Klipfon tein 8 te East London; Kota Agoeng p. 7 Kaap Bon; Kota Baroe 7 ter rede v. Colon; Kunlabori 7 v. Newcastle n. Struer; Kuwi 8 te Cork. Laagkerk 7, 70 mijl ZW. v. Djeddah; Lang- koeas 9 te Surabaja verw.; Larix 7 v. New port n. Kolding; Lark 4 te Aalborg; Leer dam 7, 360 mijl ZO. v. eil. Sable; Leuvekerk 7 dwars n. Yembo; Lingestroom 5 te Liver pool; Lombok 7 v. Rangoon n. Calcutta; Loppersum 7 v. Rottm n. Piombino. Maaskerk p. 7 Finisterre; Madoera 7, 170 mijl NO. v. de Seychellen; Madzy 2 te Dronthmie; Malea 7. 100 mijl W. v. Gibr.; Malvina 7, 980 mijl NO. v. Barbados; Marcells 8 ter rede v. Havre; Markelo p. 8 Kaap Blanco.. Mary Ward 5 v. Waterford n. Ros coff; Maystar (ch.) p. 7 Start Point n. Genua; Meeuw 5 v. Ardrossan n. Whithaven; Meike p. 8 Land's End; Mentor p. 7 Kaap Tenez; Merwede 8 te Antw.; Michel Swenden 6 te Amble; Midas 7. 150 mijl NO. v. Venetië: Modjokerto 7 v. Aden n. Rottm; Myonia p. 7 Algiers. Narval 4 te Wexford; Nato p. 5 Gibraltar; Nautic 4 te Bordeaux; Neeltje B 7, bij Christiansand; Nero 7 v, Livorno n. Genua; Nieuwehaven p. 7 Spurnhead n. Bilbao; Nieuwland 9 te Rottm verw.; Noordland 7 op de Tyne; Oceaan 4 v. St. Nazaire n. Dublin: Om- landia 7 v. Bordeaux n. Tunis; Overijssel 7 v Colombo n. Rottm. Palma 3 op de Elbe: Papendrecht p. 7 Kaap Blanco n. VIaardingen; Paula 8 te Pladju; Poelau Laüt p. 7 Ouessant Polydorus p 7 Guardagul; Ponto 6 v. Lalaya n. Tonnay Charente; Ponza p. 7 lichtschip Texel n. Port Talbot; Poseidon 8 te Thyberun; Prima 7 ter rede v. Arcachen: Prins Frederik Hen- dfik p. 7 Kaap Palos n. Rottm; Prins Johan Willem Friso 7, 270 mijl ZW. v. Ouessant n. Rottm via Havre; Prins Maurits 7 v. de Kumber n. Hamburg; Prins Willem II 7. 660 mijl ZW. v. Azoi'en; Prins Willem III p. 7 Oporto n Rouaan: Prior 7 op Clyde; Pyg malion 8 te Paramaribo verw. Regulus p. 6 Hartland Point; Rema 7 b- Cherbourg; Remmert 8, 140 mijl NO. v. Kaap Cilano; Ridderkerk p. 7 Finisterre n. Amstm via Antw.; Roepat p. 7 Gibraltar: 7l??, mijl NW. v. Kreta: Rijnland 7, 310 mijl zw. v St. Vincent (CV.) - Q Salatiga 7. 240 mijl O. v. Savanr^„' ®apa~ roea 7 te Rottm; Saroena 7 te Singapore; Schiedyk p. 7 Azoren; SkaRerra 7 v. Huil n. Oslo; Sliedrecht 7. 260 mill NO. v_ Beletn; Sloterdyk 7 v. slneapoie n N- York: Spaarnestroom 6 te F° d Alkmaar 7 740 miil O v At>aco: stad Arnhem 7. 670 mi? NO v Azoren: Strabo 7, 40 mijl ZW. v. Casquets: Sumatra 7 210 mi]lW. v. Minicoy; Sunetta 7, 570 mtU zw- v. Azoren; Swallow 7 Talifse^S3"^ (^en verw.; Tamo p. 7 Fi- nisterre. n. Rottm. Tarakan 8 te Amstm; Tegelberg 7 op 710 mijl W v. Kaapstad; lernate P- Z Oporto; Themisto 7 op 180 mijl pj W. var>. Azoren: Tiba 7 op 210 mijl v Land's End; Ton S 8 (n.m.) te Antw. verw.; Twee Gebroeders p. 7 Kaap Griz Nez, n. Gandia; Twente 6 te Swansea. Unitas 7 te Kopenhagen. Vera 7 in Oslofjord; Vindicat Ataquaedd Folit p. 7 Christiansand; Violette Erica p. S Kaap Boucaroni. Waal 7 op 1020 mijl Z.W. van de Azoren; Waterland 6 te Montevideo; Wegro 6 te Huil: Weltevreden 6 te Singapore; Westerdok 8 OU St Nazaire; Westland li te IJmuiden verw.; Westpolder 8 (n.m.) te Rottm verw.: estropa 7 dwars v Samso; Westward Ho r< °rci: Wiebold Bohmer 7 op 80 mijl N.O, v. Kaap Vilano: Wieldreeht p. 7 Kuria uria',.:1.-..r>urban: Wilhelmina 3 te Gothen- burg, will a 5 v. Garston n. Dingle; Winters- «r R' Casquets; Winsum p. 7 Oporto; Woensdrecht 7 v Curasao n. N. York; Wota 7 in Sakerrak. Zeeland (KRL) 9 te Colombo verw.; Zon- newijk 8 v Charleston n. Puerto Padre. Nagekomen tijdingen Aalsum 8 v. Bordeaux n. Port Said; Alchiba 7 v. Bremen "'Rottm; Algarve 8 v. Guernsey n. Swansea; Altoth 5 v. Ri0 Grande n. Rottm. Andyk 3 te Mobile; Arkeldyk 7 te Noriolk; Arnoudspolder 8 te Antw. Badzo 7 te Rostock; Bernisse 8 te Preston; Bianca 7 te Casablanca; Brouwersgracht 8 te Amstm verw„ Celebes (Kajuiter) 8 te Antw. Daje Bohmer 7 v. Kopenhagen n. Amstm; Deo Favente p- 7 Bmnsbuttel; Diemerdyk 7 te Portland (Ore): Douro 7 v. Lissabon n. Amstm. Hector 7 v. Mersm n. Iskenderun. Jason 7 v. Casablanca n. Port Lyautey I Julia Mary 7 te Liverpool; Jupiter 7 te Isken derun. Koningshaven 7 v. Rouaan n. Casablanca. Lemsterkerk 8 v. Hamburg n. Rottm; Loe. nerkerk 7 te Colombo; Luna p. 7 Gibraltar, n. Amstm via Antw.; Lutterkerk 8 v. Antw n. Hamburg. Macoma 6 v. Cairns n. Miri; Maetsuycker v. Singapore n. Fremantle; Maymere (ch) 8 te Genua; Menkar N. 7 te Bilbao; Merwe- haven 3 nog te Casablanca; Mies 7 te Calais Mira p. s Prawlepoint; Mirach N. verm. 8 v. Southampton n. Boulogne; Missouri 7 in Odensefjord; Mizar N. 8 te Rostock. Pavo 6 v. Requejada n. Duinkerken; Poly phemus 7 te Port Said; Prins Alexander 5 te Halifax; Prins Johan Willem Friso 9 (v.nt.j te Havre verw. Roelf 7 v. Bordeaux n. La Palllee. Saragan 5 te San Francisco: Shamrock 18 te Kopenhagen verw.; Slamat vertrekt 8 v. Antw. n. Rottm: Soemba p. 8 Finisterre; Som- melsdijk 5 te Houston; Stad Vlaardingen 8 Rottm n. Hampton Roads. Tiberius 6 te New Orleans; Tomini s to Rottm. Utrecht 4 te Portland (Oreg.). Valbella 7 te Bayonne; Veenenburgh (n.m.) te Rottm. verw. Wester Eems 13 te Casablanca verw.; Wie- kenburgh 7 te Bordeaux; Winterswijk 8 'n.m.) voor IJmuiden verw. IJssel 7 te Algiers. Zeeland (SSM) 7 v. Antw. n. Hull. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN AFRICAN PATRIOT 5 te Port Angeles. ALGIERS v. W.-Afrika, 5 v. Freetown. AMERICAN JUDGE v. Baltimore, 3 te Phila delphia. ARIGUANI 29 v. Puerto Barrios. AURA 1 v. Hampton Roads. BENGAL v Basra, p. 4 Gibraltar. BLACK GULL v. Baltimore, 5 te N. York BLACK HAWK 5 v. N. York RRECONSHTRE v. Japan, 5 v. Port Said. BUNTENTOR 5 v. Narvik, nr Dordrecht. BURG SPARRENBERG v. Tampico, 4 te N. Orleans CATHARINA WIARDS 29 v. Sevilla. FLORA v. Levant, p 6 Gibraltar, FRIEDENAU 1 v. Hampton Roads. GIBBES LYKES 5 v. N. Orleans. GLENEARN v. Japan, 5 v. Keelung. GLENGARRY v. Japan, 6 te Penaiig. GRANADA v. Alexandrië, p. 3 Gibraltar. GRIFONE 4 v. Hampton Roads of nr Amstm. HALLAND v. Japan. 3 te Yokohama. HASTINGS 2 v. N. York. HAVMANN 5 v. N. York. HELLAS v Izmir, 3 v, Algiers. INDIAN IMPORTER v. Calcutta, 5 te Cochin KARACHI 4 v. Hampton Roads. KENNETH McKAY v. Tampa, 29 te Browns ville. LANECK 5 v. Lissabon via Huelva. LINCOLN STEFFENS 4 v. Baltimore. LLOYDCREST 6 v. Liverpool. LOIDE VENEZUELA v. Santos, 6 te Havre. LOCH GARTH v. Vane., 4 v. San Francisco. LYSAKER IV 5 v. Bilbao. MAGDALA v. Calcutta, 5 v. Genua. MELROSE ABBEY vertrekt 8 v. Hull. MOBILIAN v. Baltimore, 4 te New York. MONTE URQUIOLA v. Rosario 5 v. B. Aires. MORGENSTER v. Balt.. 4 te Hampt. Roads MORTAIN v. Japan, 3 v. Shimizu. MOWE v. Izmir, 27 v. Bandirma. MOUNT rayal v. Calcutta. 3 v. Aden. ocean leader 4 v. Bombay, gesleept. pinjarra v. Sydney, 4 te Genua, sAMOS v. ICaolisiung 3 v. Colombo SHIT-LONG v. Japan, a V FOCOTRA v. Japan, 5 te Otaru. SOUTHAPQRT 4 v. Jacksonville. ST. NAZAIRE v. Haiphong 5 v. Singapore. STE MERE EGLISE 6 v. Cebu SUMATRA v. Japan, 4 te Genua. SVEALAND 5 V. Narvik. SLYVESTER PATTIE 5 v. Hampton Roads UROLA v. Valencia p. 5 Gibraltar. VINCENT 6 V. Liverpool. VORIGS HELLAS v. Istanbul, 6 v. Gibraltar WYOMING v. Vancouver 6 te Londen. TE AMSTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN OLAUCUS v. Diakarta. 0 v. Port Said. ST. JEAN 1 v. Kotonou. ST. MATTHTEU 28 v. Kribi. HOOG WATER TE ROTTERDAM m Haart: 3-35 uur, 2e tij 16.07 uur. 10 Maart: le tij 4.05 uur. 2e tij 16.38 uur. waterstanden. De Amerikaanse autofabrikanten heb ben een aanvullende toewijzing van koper ontvangen, welke het hun moge lijk maakt in de komende drie maanden 900.000 auto's af te leveren of 100.000 meer dan verwacht was. Tijdens het week einde had de National Production Autho rity de autofabrikanten reeds een ver hoging van 10 pet. van hun staaltoewij- zing toegestaan. In de komende zomer zullen bijna 53 millioen particuliere auto's, vrachtauto's en autobussen van de 67 millioen, die er in de gehele wereld zijn, op de Ameri kaanse wegen rijden. De deskundigen van het wegverkeer verwachten, dat de moei lijkheden van het wegverkeer en voor het parkeren in de grote steden zullen toenemen en zij verwachten in de loop van dit jaar ongeveer 40.000 ongelukken met dodelijke afloop of 5000 meer dan verleden jaar. In de avond van de elfde Maart 1927, nu dus vijf en twintig jaar geleden, onder nam men in het Philips Laboratorium te Eindhoven de eerste poging om met een zender van 25 kilowatt op een golflengte van 30,2 meter radiotelefonisch in contact te komen met Nederlandsch Indië en an dere overzeese landen. Het was als de stem van' een roepende in de woestijn. Maar wellicht zouden ook die avond weer verschillende radio-amateurs de were'.d- aether afzoeken naar radio-telefrafische of als het kon: zelfs radio-telefonische contacten met andere amateurs uit andere delen der wereld. Het was omstreeks half vier in de mor gen van de twaalfde Maart, toen de radio amateur A. C. de Groot te Bandoeng, technisch-ambtenaar bij het P.T.T.-labo- ratorium aldaar, de stem uit Nederland voor het eerst hoorde. De hele nacht had hij geluisterd en zijn radio-telegrafische oproeptekens de wereldaether ingezonden. Want hij had er zijn zinnen op gezet, juist die nacht nu eens contact met een of andere amateur in Nederland te zoeken. Het was een pracht nacht, bijzonder rus tig en mooi. Maar.... het was stampvol in de aether. Over het gehele gebied van 25 tot 45 meter kon men ze horen, de amateurzenders uit alle delen der wereld. Het was toen immers nog de tijd, dat men niet gebonden was aan een bepaalde golf lengteband en dat maakte het zoeken er nu niet bepaald gemakkelijker op. Zo werd het voor de heer De Groot drie uur in de vroege morgen en nog steeds had hij op ai zijn oproepen geen enkel teken van antwoord ontvangen. Het was om de moed op te geven. Nog eenmaal de condensatorschijf ronddraaien en dan naar bed! Maar toen stuitte hij op een onbe kende zender in de dertig-meterband. die opviel door zijn bijzondere kwaliteit. Bij het afstemmen bleek het muziek, die werd uitgezonden. De ene gramofoonplaat na de andere werd afgedraaid, echter zonder dat de zender zich bekend maakte. En het !iep tegen half vier, d.i. half elf Nederlandse tijd, toen opeens in een pauze helder ea klaar de woerden klonken: „Hier een experimentele uitzending van het Philips Laboratorium in Eindhoven, Holland, 30.2 meter". De Groot kneep zich in armen en benen om te voelen of hij droomde of waakte. En toen hij ge constateerd had, dat hij klaar wakker was werden de zenuwen hem haast de baas door ontroering en emotie. Want dat was iets ongehoords, iets formidabels. Dat was geen radio-telegrafie, maar radio-telefo- nie, helemaal uit Nederland en van uitste kende kwaliteit. En het was maar een paar uur later, toen hij het volgende telegram verzond: Philips Eindhoven. Uw kortegolftelefoon schitterend. De Groot. Bandoeng". Op de posttafel van Philips in Eindho ven wist men eerst geen weg met dit zonderlinge telegram. Voor welke afdeling of voor wie zou het bestemd kunnen zijn? Maar vindingrijkheid bezorgde het tele gram op hei Natuurkundig Laboratorium en daar was men er dolgelukkig mee. Zo'n spoedig bericht, en bovendien zo gunstig had men niet durven verwachten. De spanning of het ooit mogelijk zou zijn met slechts 25 kW op 30.2 meter golf lengte zo ver in de wereld gehoord te worden, was gebroken. Men was dus op de goede weg. De experimenten werden voortgezet en reeds op 1 Juni 1927 sprak H. M. Koningin Wilhelmina voor deze zender de PCJJ. een radiorede uit, die in alle overzeese gebiedsdelen uitstekend kon worden vercuen. nlO. v. Finisterre; Tibia p. 7 Finisterre, n. Thameshaven; Tilly 7 te Gent- Timor 7 in Golf V. Biscaye; Tjiluwah 8 te Singapore: Tjimenteng 7 v. Sydney n. Fremantle; Tji- panas 8 te Manilla verw'.- Tjiwangi 8 te Tandjong Priok; Tomori 7 bp 460 mijl Z.W. VAN 8 MAART. Rneinfelden 2.69 (—0.13); Breisach 2.28 (—0.22); Stratasburg 3.13 (—0.15); Maxau 5.06 0.12): Mannheim 4.20 (+0.23); Mainz 3.80 (+6.(20): Bingen 2.89 (+0.26); Caub 3.27 (+0.28): Trier 2.76 (onv.); Coblenz 3.54 (+0.21); Keulen 3.65 (+0.22); Ruhrort 1.00 (+e.ll); Lobith 12.06 (+0.12); N:megen 9.78 (+0.15); Arnhem 9.51 (+0.14); Eefde (IJssel) 4.50 (+0.03); Deventer 3.43 (+0.03); Monsin 55.90 (—0.10); Visé 51.40 (—0.01); Borgharen 41.79 0.03); Belfeld 12.34 0.06); Grave (beneden de sluis) 5.44 (+0.0C); Namen 2.02(+0.10.) SLEEPBEDRIJF Atlantis 8 Maart te Rotterdam verwacht. Rode Zee 7 Maart op 380 mijl W.Z.W. van Bermuda. Thames. Bombay naar Rotterdam met s. „Ocean Leader" op sleeptouw, was 7 Maart op 520 mijl O. van de Kuria Muriabaal Tyne was 7 Maart op 250 mijl N. van Kaap Blanco. 14% meer kracht; snelheid 30 km. Vrijloop reg'el- baar vanaf het stuur. Extra sterke verlichting. Nog geruislozer. thans de beste - veiligste - krachtigste - meest geruisloze bromfiets! en Vêrrewêg1 d© GOEDK.OCKPSTB en onderhoud. In aanschaffing compleet met verend frame, ting en garantiepolis door standaard; veriich- geheel Nederland. chemisch 4 SO reinigen J V chemisch reinigen 4 SO en mod. persen -e Aflevering binnen enkele dagen. Chemische wasserij en stoomververij SINGEL 142-150 TEL. 69929 - SCHIEDAM De NOTARIS A. S. H. A. BLAISSE, te Schiedam, zal op Vrijdagen 14 en 21 Maart 1952 resp. bij veiling en afslag, tel kens des v.m. 11 uur in het Gebouw van de Ned. R-K. Volksbond, Lange Haven 71, te Schiedam, in het l-rv. VEE® PANDEN, elk be staande uit benedén- en boven woning en erve, te Schiedam, Strijensestraat nos. 47, 49, 51 en 53, groot resp. 87, 88, 82 en 78 centiaren. Elk pand verhuurd beneden en boven voor 4.60 p. w. V. EEN PAND, bestaande uit beneden- en bovenwoning en fe<ye' te Schiedam, Broersveld groot 38 centiaren, verhuurd beneden voor 4.— en boven voor t 4.60 p. w. VI-VII. TWEE PANDEN, elk bestaande uit beneden- en bo venwoning en erve, t« Schie dam, PoortugaaJsestraat 15 en 17, groot resp. 38 en 90 cen tiaren. Elk pand verhuurd beneden voor 6.30 en boven voor t 6.90 p. w. Aanvaarding en betaling 21 April 1952. Bezichtiging Woensdag 12 en Donderdag 13 Maart 1952, van 1012 en van 24 uur. Inlichtingen en toegangsbewij zen ten kantore van voor noemde Notaris Nieuwe Haven 149, t* Schiedam» TeL 68118.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6