om bijzondere school in West-Duitsland Duizenden negers bevochten elkaar Kapperszoon op presidentszotol Mond- en klauwzeer ernstiger dan voorheen heer om leerRode diplomaten minder vrij in Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Geldzending van 25 mille gestolen Beperkingen voor rode diplomaten Twaalf doden en honderden gewonden bij „veldslag" in Zuid-Afrika Televisie mag niet mee STREEKPLAN BRIELSE MAAS Dinsdag 11 Maart £952 Urkers door Argentijnen vervangen Generaal Batista door staatsgreep aan liet lioofd van Cuba Gottwald in Berlijn horloge verdween in Tegen de nieuwste vijand: hel zout Ongewone varianten volgen elkaar op WEERBERICHT VRIJ EN BLIJ! O OOK NEDERLAND VOLGT LONDENS VOORBEELD De reis van Koninklijk Paar naar Amerika OPA'S KEEL Geen verplichte inenting De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden en vannacht hier en daar nevei of mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. Woensdag 12 Maart: Zon op 7.01 uur, onder 18.40 uur. Maan op 19.52 uur, onder 7.01 uur. „Wij leven vrij, wij leven blijis een vaderlands liedhetwelk speciaal na de bevrijding echt doorvoeld pleegt gezon gen te worden. Weliswaar zijn er men sen, die dat „blij" geschrapt willen zien en dan wijzen zij minister Lieftinck k hoofdzaak als de domper op de vreugde aan. Laten wij dit in het midden laten. Er kan tegen aangevoerd worden, dat die mindere blijheid nodig is om de vrij heid te beschermen. Nu is er ook een film vervaardigd onder de titel „Wij leven vrij", waarin het doorgestane leed tijdens de bezetting opgeld doet en tevens gewaarschuwd wordt tegen het fascistisch en commu nistisch gevaar, hetwelk onze vrijheid bedreigt. Wel, men zou zeggen, dat pro paganda voor vrijheid in ons vrjj landje uiteraard vrij is. Waarom zijn wij anders vrijMaar zo eenvoudig is zulks nu blijkbaar ook weer r.iet, want het heeft nogal wat haken eh ogen gebracht, voor dat deze film over de vrijheid in vryhcid mag draaien. Een tweede vraag is nu echter, of „Wij leven vry" op het witte doek zal ver schijnen. Immers, de partijen, welke de vrijheid ondergraven, genieten in ons vrij Nederland zoveel vrijheid, dat het voor de vrijheids-lievenden moeilijk kan zyn om propaganda te maken voor dé vrijheid, vanwege de relletjes, welke de mensen van de anti-vryhcid vry zyn te ontketenen. En nu bouwen wij wel een mïlliarden- verslindend leger op om de vrijheid ie verdedigen, doch sommige kringen schij nen niet voldoende vertrouwen te hebben in ons veiligheidsapparaat om binnen lands voldoende te kunnen optreden. Wy menen, dat dit vertrouwen er moest zyn en ook kan zijn, De overheid moet immers alle krachten eventueelju- zetten om deze vrijheid in het land zelf in vredestijd te beschermen. Als men daarin geen vertrouwen heeft, dan is men er zelf de schuld van, dat men in Nederland niet meer vrij leeft. ANALYST (Van onze Amsterdamse redactie) Uit een aangetekende zending geld van 25 mille, die in een verzegelde enveloppe door de Rotterdamsche Bank te A'dam Vrijdag naar het filiaal te Veendam was gestuurd, bleek bij aankomst in deze Groningse plaats, het geld verdwenen te zijn. De Amsterdamse politie vermoedt, dat de diefstal in de hoofdstad moet zijn gepleegd. Men ls er van overtuigd, dat het gebeurd ls, voordat de enveloppe door een bediende op het hoofdpostkantoor werd afgeleverd. Van de dader is nog geen spoor te vinden. Admiraal Lynde Dupuy McCormick, de opperbevelhebber der Noord- atlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft Maandagmorgen 'n bezoek gebracht aan de minister-president, dr H Drees. V.l.n.r.: de Amerikaanse vice-admiraal William Andreives, dr IfDrees, de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, en admiraal McCormick, Ook Nederland heeft het voorbeeld van Londen inzake de bewegingsbeperking voor rode diplomaten gevolgd. Gistermid dag werden nota's aan de Sovjet-Russi sche, Hongaarse en Roemeense vertegen woordigers te 's-Gravenhage overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de hoof den der genoemde missies en hun staven, alsmede de Tasscorrespondent in Neder land en de leden van de Sovjet-Russische handelsmissie te Amsterdam met ingang van gisteren 10 Maart slechts vrij zullen zijn te reizen in de provincies Zuid-Hol- iand en Noord-Holland ten Zuiden van het Noordzee-kanaal, terwijl het ministe rie van Buitenlandse Zaken steeds ten minste 48 uur te voren op de hoogte dient te worden gesteld van het voornemen om een reis buiten dit gebied te ondernemen, onder opgave van het doel en de verdere détails van de reis. In bedoelde nota's wordt door de Neder landse regering tevens medegedeeld, dat zij gaarne bereid zal zijn, deze maatregel weer in te trekken, zodra mocht blijken dat de Nederlandse diplomaten in de be trokken landen wederom dezelfde vrij heid-van 'beweging wordt "toegestaan als de diplomaten en het verdere personeel der Sovjet-Russische, Hongaarse en Roe meense missies hier te lande tot dusverre genoten. De Urker vissers 'n Argentinië, die ontslagen zyn, zijn door Argentijnse vis sers vervangen, aldus meldt AFP uit Mar del Plaéa- De Belgische reder Gabriël van Isegheni. heeft medege deeld, dat een aantal Nederlanders ech ter ondanks de houding van hun kame raden, aan het werk is gebleven. Een moeilijkheid is. dat de vissers ge brek hebben aan ijs. Per week hebben zij ongeveer 60 ton ijs nodig', terwijl slechts 20 ton beschikbaar is. Een andere moeilijkheid is de kleur van de Argentijnse wateren, die veel lichter is dan de kleur van het water in de Noord- jee. Langzamerhand gewennen de Urkers zich aan de gewijzigde omstandig heden, aldus de directeur. ijselijk gillende vrouwen en kinderen. Sterke, snel aangevoerde, politie-een- heden bezetten alle bruggen, over de spoorweg, dié door Newclare loopt en trachtten de Basoeto's, die de woningen plunderdenen de door vrees bevangen inwoners aanvielen, terug te drijven. Honderden inheemsen verschenen Maandag niet cp hun werk. doch bleven thuis om hun woningen te beschermen Enkele families vergaarden hun bezit tingen en verlieten Newclare om zich elders in veiligheid te stellen. Velen zochten bescherming door zich bij het politiebureau te verzamelen. De straten van Newclare lagen na de strijd bezaaid met stokken, stenen en gebroken flessen. gistermorgen ontwaakte zat Batista re'»!s in het zadel en had de bedreigde president. Prio Svcarras reeds de wijk genomen, ver moedelijk naar Florida, nadat hij eerst nog een vergeefse poging had gedaan om de bevolking tot verzet te bewegen. Batista had zich verzekerd van de steun van de voornaamste garnizoenen, gelegen in kamp-Columbia. Tanks om ringden het paleis van de president, na dat tevoren enige schermutselingen tussen soldaten en de paleiswacht hadden plaats gehad. Daarbij waren enige slachtoffers gevallen, hetgeen voor de president aan leiding was er met zijn twee broers en zijn secretaris van door te gaan. De-nieuwe president verklaarde tot zijn staatsgreep te zijn overgegaan, nadat hij van betrouwbare bron had vernomen, dat Prio bij de presidentsverkiezingen, die dit jaar zouden moeten worden gehouden,,zijn eigen candidatuur met geweld door zou willen zetten. Batista, de zoon van een kapper, i» geen onbekende in de Cubaanse politiek. Reeds in 1933 kwam hij door een staats greep aan de macht bij de z.g. „sergeanten, revolutie". In 1940 werd hij tot president gekozen. Hij nam toen voor gewoonte zich door auto's, voorzien van machinegewe ren, te laten vergezellen. Naar wij vernemen, is van televisie zijde bij de regering het verzoek inge diend om een televisiemedewerker mee te laten reizen met het gezelschap pers vertegenwoordigers, dat het Nederlandse Koninklijke Paar op zijn reis door Ame rika zal vergezellen. De televisieman zou dan contact kunnen opnemen met de Amerikaanse Televisiemaatschappijen en „The Voice of America" om t. v.-pro- gramma's over te nemen en naar Neder land te sturen. Het desbetreffende verzoek werd In gediend bij de Voorlichtingsdienst van Buitenlandse Zaken, welke instantie op het verzoek afwijzend beschikte, omdat de Nederlandse televisie „te klein en te onbelangrijk zou zijn". De Nederlandse Televisie Stichting is echter van mening, dat de televisie niet groot kan worden als men haar niet de kans geeft zich op ruimer terrein te be wegen. Derhalve heeft zij bij de regering tegen deze weigering een protest in gediend. Men was voornemens de t. v-- reportages op dezelfde wijze te verzorgen als di' werd gedaan met de plechtig heden rondom de begrafenis van Koning George van Engeland. Dc Tsjechoslowaakse president. Kle ment Gottwald, is hedenmorgen onver wachts in Oost-Berlijn aangekomen, naai- verluidt op uitnodiging van zijn Oostduitse collega Wilhelm Pieck. In alle haast zijn arbeiders en vertegenwoordi gers van rode organisaties opgeroepen om de president „feestelijk t» verwelko men". Een echt leuk snaakje, die kleine Soeren. uit Kopenhagen'. Hij was met opa op reis per autobus; opa sukkelde in slaap, snurkte daarbij met open mond en Soeren stopte er ió maar voor .de aardigheid zijn speelgoedhorloge in. Opa hikte en slik te en drie weken zijn de doktoren bezig geweest opa van grootvaders klok te hevriiden. Het geval moest nog opera- bevrijden. tief verwijderd worden. Zwolle Arnhem Hoek van Holland ISpuikanaal metsluis| !f Maassluis iofterdam Tilburg i Nieuwe woonkern Rozenburg Aldus deelt minister Mansholt mede in antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid Vondelipg en hij voegt daaraan toe, dat de ziektegevallen van een ernstiger aard zijn dan in de laat ste jaren (a- en o-type) is voorgekomen. Wat betreft de verplichte inenting, moet worden medegedeeld dat het thans practisch niet wel mogelijk zou zijn een dergelijke maatregel uit te voeren.. Het aantal veeartsen is daar niet groot ge noeg voor. Daarbij komt thans dat nog niet voldoende vaccin tegen het nieuwe type beschikbaar is. Het nieuwe vaccin wordt echter in sne! tempo geprodu ceerd en inenting hiermede op basis van vrijwilligheid geschiedt op ruime schaal. De minister koestert de hoop, dat we derom een bevredigende toestand zal wor den bereikt, wanneer de moeilijkheden, ontstaan door het optreden van de nieu we stammen, zullen zijn overwonnen. y|flfsiuii-dïik| ^LSfTGAT: |ftfsluMi)k| TJieuweSluis Inlaatsluisen schutsluis I Ontwerpen brug

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1