Engelse labour bereikt compromis met rebellen DROOG WEER HOUDT NOG even aan voor W,ankele meerderheid voor Pinav Rusland praat mooi maar Westen kent zijn Pappenheimers Attlee's eis aan Bevan werd verworpen KONINKLIJK PAAR OOK NAAR SAN FRANCISCO? 12 Maart 1952 oensi {DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN De roofoverval te WEERBERICHT VONKENSPATTERS De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht en morgen vroeg: weinig wind, op verschillende plaatsen mist en plaatselijk nachtvorst. Overigens nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Morgen overdag meest matige wind uit -Noor delijke richtingen en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Donderdag 13 Maart: Zon op 6.59 uur, onder 18.41 uur. Maan op 21.09 uur, onder 7.11 uur. WE hebben een heerlijk half uur be leefd aan nieuwe brieven van onze bouwkundig tekenaar gesecondeerd door een oudere jongere, die eveneens twee epistels inzond. Vier brieven met nieuwe vragen benevens een reeks feiten, die tezamen een soort roffelvuur op ons hoofd deden neerkomen. De aanklagers trokken fel van leer om hun redenen van gedesillusioneerd zijn te motiveren. Hadden zij ongelijk? Neen en ja. Eerst dan maar over hun gelijk. Het is inder daad heel erg. als men als jongere met de beste bedoelingen en „technisch" ook wat in de mars de politieke, sociale of welke arena ook betreedt en men wordt dan niet te woord gestaan, de verkeerde deur gewezen of de laan uitgestuurd. Als er dan zoveel katholiek werk te doen is en men kan zijn kracht niet kwijt, is het te begrijpen, dat men naar huis vlucht en zijns weegs gaat. Vele teleurstellingen worden in de brie ven werkelijk gemotiveerd. We kunnen niet anders zeggen: Jammer van die 7+aChien en wat een stelletje onbenullige altandse bestuurders, wie en waar dan ook. Wat een volkomen gebrek aan dyna miek. Maar daarmee is de overbodigheid van sociale en politieke organisaties nog met aangetoond. Wij hebben het persoon tijk ook meegemaakt, dat een voorstel fe,r; ingediend, teneinde vast te leggen, dat het bestuur niet meer dan een derde Ult-V jongeren zou bestaan. Zo vrees achtig waren sommige oude heren, dat zij n, kussens zouden worden gelicht. :s reeds.... 30 jaar geleden. Maar nog vechten we, omdat we altijd de .overtuiging hadden dat een enkeling niets bereikt ten goede, dus dat er groe peringen moeten zijn ook tegenover kwa de machten of principieel anders georiën- teerden. Wij begonnen ook met 100 pet. idealisme. Er is nu misschien nog 20 pet. over, maar we blijven in het harnas. We zijn overigens geen organisatie mannetje om de organisatie. Reeds vele malen schreven we over teveel aan ver enigingen. Drie katholieken bij elkaar en er is al weer een comité. Men kan natuurlijk en dat wordt te veel vergeten persoonlijk in woord en daad als volbloed katholiek een hecht bolwerk, een lichtend voorbeeld, een prachtige wegwijzer zijn. Daarnaast zijn verenigingen noodzakelijk, al zou het al leen maar zijn, om niet door de organisa ties van andere kant of de overkant on derste boven te worden gelopen. Positief moeten we georganiseerd zijn om de maatschappij te kerstenen. Dit éne alleen moeten we voor ogen houden. Ook ae meeste katholieken zijn voorts kleine mensjes, gesteld op hun al dan niet be taald baantje, familietraditie, milieu eigenwijs van karakter en spoedig ge neigd tot de conclusie: Zo is het wel goed Het is nooit goed genoeg. Als missiona rissen alleen op succes dankbaarheid en welkom rekenden zouden er waarschijn lijk «weinig missionarissen meer zijn. De taak van vakbonden en politieke or ganisatie nü heeft een ander accent dan 40 50 jaar geleden. Toén ging het om ernstige noden te lenigen die overigens in vele landen nog bestaan. Vandaag gaat het daarover niet meer alleen of in het bijzonder. Maar om een denken en han delen in de openbare lichamen op onze grondslag. Het geval doet zich echter herhaaldelijk voor, dat ouderen de tijd niet kunnen bij houden dat jongeren van mening zijn. dat na twee moties een mentaliteit wel eer biedig zal omdraaien en dat de grootste groep ouderen en jongeren laten bek vechten over 't ai dan niet dynamische van d'e tijd- en zelf een sigaret paffen of een bioscoo-pje pikken. Gevolg grotendeels van een arbeiders mentaliteit die zeer karakteristiek door de bouwkundig tekenaar als volgt werd omschreven: Wat zal ik me druk maken Met 23 jaar maximum vastgesteld loon voor iedereen, voor ziekte een ziekenfonds, voor werkloosheid een verzekering, waatrom zal ik studeren of er toe moeite doen. Zo zie ik de toestand en dit zijn de bereikte resultaten. Ben ik te pes simistisch of zie ik het te zwart?" In onze „Gong" „Kortzichtig katholiek" reeds verklaarden we: een bouwkundig tekenaar moet wegens zijn vak over her sens beschikken. Hij bewijst de gelukkige aanwezigheid met bovenstaande passage. Er was grote nood. Er is door de bon den veel nood gelenigd. Toen kwam de periode van fijner werk het scheppen van bestaanszekerheid, het vrijwaren tegen gevolgen van euvelen in gezin en maat schappij. Nu zijn vele van die doeleinden bereikt. En de massa voelt zich kiplekker. Alleen is er nog ontevredenheid, dat er nog be taald moet worden. Maar spreekt men over het eigenlijke doel van K.A.B. en K.V.P., dus de zede lijke en culturele verheffing, de politieke emancipatie van het volk, dan kijkt men u aan, of men het in Keulen hoort on weren. Om d i t te bereiken, moesten eerst de ergste noden worden opgeruimd. De menigte is echter zodanig vermateriali- seerd, dat ze van de geestelijke verheffing geen notie heeft. Verlossing uit het proletariaat betekent alleen maar rui mer in de slappe "was. Voor de rest. N'eern nu bijv. de kwestie van de veel geroemde P.B.O. Men weet er nóg geen snars van, wijl naast het geldelijk peil, het geestelijk peil niet Is meegegroeid. Er is nog teveel klaverjassersmentaliteit zonder meer! En al hebben we dan nog vele zorgen, het zijn sterke benen die de weelde kun nen dragen. En zo is er inderdaad ernstig gevaar voor inslapen bij leiders en gelei- d En zó kan het gebeuren bouwkundig tekenaar, dat het niet 40 maar 80 jaar duurt voor de woning (de nieuwe maat schappij) wordt opgeleverd. Wilt ge met die andere (oudere) jon gere de zaken bespoedigen, ge zult in ondergetekende uw man vinden. Nog al tijd. Vonkenspatters hebben we nodig, geen zelfgenoegzamen en slapers. Vrijdag verder. HENK VAN DER MAZE. onachtzamen van beslissingen der parle mentaire fractie over de in het Lager huis te volgen politieke gedragslijn de partij als geheel ernstig nadeel berokkent. Voorts werd de z.g. „disciplinaire wijze van stemmen" in dit voorstel weer naar voren gebracht, welke na de oorlog werd afgeschaft. Deze ^wijze van stemmen houdt in, dat de socialistische afgevaardigden in het Lagerhuis gehouden zijn te stemmen volgens tevoren door een meerderheid ge nomen beslissingen. Slechts in gevallen van gewetensbezwaren, b.v. bij de be handeling van vraagstukken op gods dienstig, pacifistisch of geheelonthou- dingsgebied, mag voortaan van een meer- derheidsbeslissing worden afgeweken. Deze motie kon de goedkeuring van Bevan wei wegdragen. Op Bevan's verzoek zal het uitvoerend comité van Labour Donderdag a.s. ver gaderen over dezelfde kwestie. De raad beslist, tot de volgende bijeenkomst van de nationale conferentie van Labour, over de partijpolitiek. stilte en heldere hemel flink dalen, sodat op vele plaatsen nachtvorst voorkwam. Tevens vormde zich op verschillende plaatsen een koude mist. Vandaag voer den Noord-Oostelijke winden vrij koude lucht aan, waardoor de temperaturen ondanks de in kracht toenemende zonne schijn nog tamelijk laag hieven. c.s. gaan Advertentie j. eo M ftULCOMOimi AMSIS80AM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1