WONINGBOUWLENINGEN GROOT SUCCES Culturele uitwisseling met Italië In totaal voor ruim 73 millioen ingeschreven VL AARDINGEN Ie Regiment Pioniers gaat defileren Eisenhower „leidt' NeW'Iïampshire LEGENDE Verwarmingsketel sprong uit elkaar opaarsysteem voor huisbrand PAGINA TOEPffDAG 12 MAART 195? Op gebied van Hoger Onderwijs en Kunst BURGERLIJKE STAND Opschrift „Rotterdam 1940" toegevoegd aan vaandel PASSAGIERSSCHEPEN r v.; ALU. U M» ip#m IgMll ut CAFéHOUDER HUISVESTTE DESERTEUR Drie maanden gevangenisstraf geëist Broeikas vernield BOTSING MET TWEE GEWONDEN OPDRACHTEN AAN COMPONISTEN LAGER DIVIDEND BLAUFRIES Door J. S. FLETCHER De Nederlandse commissie, bestaand» uit de heren Hamaeher, directeur van het RröllerMuller Museum,. Bender van het Ministerie van O. K. en W.. prol. Guar- nieri en Prol. Schlichting, resp. van dë Gemeentelijke Universiteit van'Amsterdam en van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, heelt namens het Ministerie van Onderwijs een overeenkomst gesloten met de Italiaanse regering over culturele en wetenschappelijke uitwisseling. De commissie heelt afspraken gemaakt om jaarlijks professoren uit te wisselen tussen Italië en Nederland. De hoogleraren zullen, wanneer zij een week in de res. pectieve landen vertoeven, contact op nemen met hun literaire collega's en college geven. Voorts is overeengekomen, dat in Nederland enkele tentoonstellingen van Italiaanse kunst zuilen worden gehou. den, zoals Ook in Italië Nederlandse wer ken zullen worden geëxposeerd. Het ligt in de bedoeling, dat een soortgelijke com missie uit Italië in het najaar ons land be zoekt. GEBOREN: Rudolf, z. v, M. Vos en H. van Berkel; Jacobus, z. v. J. Alebregtse en H. Planken; Elizabeth, d v. M. D- v. d. Bijl en H. Lortiaflis; Cornells, z. v. C Zwamborn en G. P. Loch; Ria, d. v. H Oomfcens en J. A UI jee; levenl. kind van J. Sonn-evêld en C. B. van Zwieten Voor de 414 pet lening 1952 is in hel prospectus een bedrag van 20 millioen genoemd. Emittente zal geen gebruik maken van het in het prospectus voorbe houden recht om het boven 20 millioen te aanvaarden bedrag nader vast te stel len, zodat alle inschrijvingen ten voile worden toegewezen. VOor de 0/5/10 pet lening 1952 is in het prospectus een bedrag Van 5 mil lioen genoemd, zodat op deze lening alle inschrijvingen ten volle worden toege wezen. Bij Kon. Besl. heelt H.M. de Koningin aan het vaandel van het le Rngiment Genietroepen (Pioniers) een opschrift toegevoegd Vermeldend „Rotterdam 1940" zulks, aldus luidt de tekst van het ge noemde besluit, omdat bij de verdediging van Rotterdam tegen een plotselinge vijandelijke overval tijdens de oorlogs handelingen in Met 1940 de depnt-onder- delen van de regimenten genie-troepen een belangrijk aandeel hebben gehad in het met succes Opvangen Van de stoot, op 10 Mei 1040 door de veel beter be wapende vijand gericht; op de st.ad Rot terdam benoorden de Nieuwe Maas en hem ten koste van eigen verliezen daarbij verliezen van betekenis hebben toegebracht. De commandant van het aldus onder scheiden regiment heeft zich tot de bur gemeester gewend met het aanbod zijn troepen met het vaandel door het houden van een mars door Rotterdam aan het gemeentebestuur en de burgerij voor te stellen. Mr'P. J. Oud heeft dit aanbod gaarne aanvaard. Als datum voor de mars, waarin is op genomen een parade op de Coolsingel voor het stadhuis, is vastgesteld op Donderdag 27 Maart. Nieuw Amsterdam l» van Port au Prince naar Havana. Ryndam, N. York n. Rottm, 15 te Southampton verwacht. Sibajak, Djakarta n. Rottm, 12 van Port Said. Veendam, Rottm n. N, York, 11 öp 540 mijl W. v. Sculy. waterman, Kaapstad n. Rottm, 11 op 42? miil Z.O. Van Dakar. Willemstad, Cristobal tl. Amstm, 11 op 130 mijl Z.W. v.'Ouessant. zuiderkruis, Rottm n. Halifax, 11 op 310 mijl Z.O. van Kaap Race. Maar daar is ook wat voor ons man nen, die zelfs van het luieren profijt voor de geest willen trekken. Een bedlees- apparaat dat het lichaam een volkomeh ontspannen houding permitteert. Of het bed, de divan of de vloer uw lievelirlgs- rustplaats is, doet niets ter zake. Waar u ligt, is plaats voor dit leesapparaat. Een uitkomst lijkt ons ook de plastic- tuinbezem, die zeer buigzaam is en het gazon bij het harken niet beschadigt: Hoezeer de moderne techniek toch ook romantiek behoeft, blijkt uit electrische klokken in een uitvoering van Delfts blauw aardewerk. Wij deden slechts een greep uit een serie noviteiten, die voor deze jaarbeurs zijn aangekondigd, doch houdt u ervan overtuigd, dat gij bij een bezoek zelf meer wonderen zult ontdekken. s'V 'v-:'. ti:>' pi JP «J .-04., ïn -« 1 Gisteren zijn in de Amerikaanse slant New Hampshire verkiezingen gehouden, welke ten doel hebben afgevaardigden voor de in Juli te houden nationale con venties der republikeinse en democrati sche partij aan te wijzen. Deze voorver kiezingen trekken altijd grote aandacht, hoewel zij geen betrouwbare aanwijzin gen geVen over het verloop van de ver dere verkiezingsstrijd; maar iets van do onder het volk heersende stromingen wijzen zij natuurlijk wel aan. In elk ge val staat vast, dat bij de voorverkiezingen generaal Eisenhower de leiding had. Vpigené de uitslagen in 253 van de 297 kiesdistricten is de stand: Eisenhower 35.214 stemmen; Taft 27.311Stessen 4.492; generaal MacArthur 2.229. (MdC Arthur stoild riiêt candldaat, maar de We. zers konden een naqm aan de lijst toe voegen). Dé vierde" repiiblikeihse candi dal, William Schneider, behaalde veel minder stemmen dan laatstgenoemde. Wat de democratische Candidaten be treft, waren dé uitslagen in 266 distric ten: Kefauvèr 17.752 stemmen, Truman 14.725, Generaal Eisenhower schijnt meer stemmen op het platteland te hebben ge kregen dan in de steden. Met senator Taft is juist het omgekeerde het geval. Senator Kefauver verklaarde, dat zijn voorsprong op president Truman niet be schouwd moet worden als een protest uiting tegen de president. De meeste democratische waarnemers zijn echter een andere mening toegedaan. Eisenhower heeft al vele felicitaties ontvangen. Aanhangers van senator Taft verklaarden, dat de generaal door alle 14 afgevaardigden van New Hampshire naar de conventie dér republikeinste partij gesteund zal worden. Met een geweldige knal is vannacht omstreeks twaalf uur te Borne een ver warmingsketel in een broeikas uit elkaar gesprongen, kort nadat de eigenaar, de heer G. Adams, de kas had verlaten. De kas, die achter de bloemenwinkel van do heer Adams stond ongeveer acht bij acht meter groot was, werd geheel ver nield, Ook glaspercelen in de nabijheid werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. Verzekering deltt de schöde. De veilig* heidsinspectie zal een onderzoek instellen. Op de weg- DordrechtMoerdijk is gisterenavond omstreeks half zes een uit de richting Dordrecht komende personen auto, merk „Skoda", bestuurd door de heer G. G. uit Den Haag, in botsing ge komen met een vrachtauto, die in tegen overgestelde richting reed. Beide wagens liepen grote schade op. De bestuurder van de „Skoda" kreeg een hoofdwonde en werd naar een ziekenhuis in Dor drecht vervoerd. Een achter de vrachtauto rijdende mo torfiets, die niet snel genoeg kon stoppen, vloog tegen de vrachtauto op. Alleen de duopassagier van het motorrijwiel, de here De B., werd hierbij gewond en even eens naar het ziekenhuis overgebracht. De vrachtauto, die geladen was met appelen, verloor bij de2e botsing bijna de gehéle lading. Een voorbijkomend mili tair transport stopte. De militairen ver zamelden de lading eh Zorgden voor ver der transport. De stichting Kunstmaand Amsterdam heeft twee opdrachten aan componisten verstrekt, t-w. aan Jan Mul te Haarlem, en aan Karei Mengelberg te Amsterdam. Aan de eerste is verzocht liederen voor sopraan en obligate instrumenten te com poneren en aan de heer Mengelberg een stuk voor strijkorkest. Het ligt in de be doeling deze werken in de kunstmaand van 4 Juni tot 4 Juli a.S. in de Bachzaal uit te voeren. Aan de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesseveem zal wor den voorgesteld over 1951 een dividend uit te keren van 4 (v. j. 5) pet. Eerder werd door ons abusievelijk ge meld, dat het dividend over 1951 5 pet. zou bedragen. De Ned. Kath. bond van Handelaren 'n brandstoffen „St. Theobald" heeft het voornemen een actie te voeren voor een met inschakeling van de Itijkspostspaar- Dank opgezet landelijk spaarsysteem, dat de verbruikers in staat stelt de aanschaf fing van huisbrand te vergemakkelijken Hij verwachtte dat zijn bezoeker nu toch iets te voorschijn zou, halen, maar de oude man hoog zich weer naar hem toe en duwde zijn vinger nóg eens in de mouw van de klerk. Zeg, fluisterde hfj, herinner jè je Jan Mallathorpe nog, en dat zaakje van... hoe lang is het nu geleden? Twee jaar, antwoordde Pratt zon der aarzelen. Natuurlijk, zoiets ver geet je niet licht. In de geest ging hij terug naar de zaak, die Barford voor een week op stel ten had gezet. Op een morgen, in de winter, precies twee jaar geleden, was de heer Mallathorpe verpletterd onder de schoorsteen van zijn eigen fabriek. De toestand van de schoorsteen was al een tijdje 'twijfelachtig geweest. Er was een onderzoek naar ingesteld door een paar vaklui, en op het ogenblik van de cata.- strophe waren Mallathorpe- zelf, twee van zijnafdeling-chefs en enige schoor steenbouwers aan de voet samengeko men om over hetrapport te beraadsla gen. Zonder enige waarschuwing was het dertig meter hoge gevaarte in elkaar gezakt. Mallathorpe, zijn kassier en de onderdirecteur werden op de plaats zelf, waar zij stonden, door het vallend ge steente verpletterd, twee omstaander3 kregen zulke verwondingen, dat zij na ,een of twee dagen stierven. In geen jaren was een dergelijk groot ongeluk in Barford of in de omgeving gebeurd, en er was veel over te doen geweest, te meer daar de experts haddén uitgemaakt dat er geen. onmiddellijk gevaar dreigde. (Wordt vervolgd) overtuigd, niet minder dan Linford Pratt. Wat tijd aangaat, die had hij. In geduld kon hij zich oefenen. Doch het zou hem buitengewoon aangenaam zijn, als de ge legenheid zich eens wilde voordoen. Heel eenvoudig gezégd. Pratt wachtte op een kans hij wachtte op een gunstig ogenblik, dat hem naar het fortuin zou voeren. En laat het maar aan mij over, beloofde hij zich zelf, om die kans waar te nemen. Pratt wist niet, toen hij aan het einde. Van een winterse middag in het klerken kantoor van Eldrick Pascoe stond, dat de kans langzaam de trap opklom en met de kans de bekoring. Zij kwamen op het goede moment, want Pratt was alleen. De andere klerken waren al weg, de firman ten waren weg. de jongste bediende was weg, nog een minuut en hij zou ook weg zijn gegaan. Hij stond al bij de deur en keek ev6n het kantoor rond, vóór hij sloot. Toen kwamen deze twee, in de vorm van een oude man, Antoon Bartle, die de deur opende, zijn bleek, rimpelig gelaat naar binnen stak en met een hortende stem vroeg of er nog iemand was Ik ben er nog, mijnheer Bartle, zei Pratt en knipte het grote licht, dat hij juist uitgedaan had, weer aan. Komt u binnen, mijnheer. Waarmee kan Ik u van dienst zijn? Antoon Bartle kwam piepend en hoestend binnen. Hij was een stokoude man, beverig en krom, alleen waren zijn heldere, pientere ogen nog vol leven. Iedereen kende hem, hij hoorde bij Bar ford, zoals het stadhuis en de grote kerk. Al vijftig jaar lang had hij een tweede- handt boekwinkel in 4e Poeliteeg, het HOOFDSTUK I De kaïns Linford Pratt was eerste bediende op het kantoor van Eldrick Pascoe, advo caten te Barford. Hij was een Jonge man. die vurig verlangde in de wereld vooruit te komen, liefst op een eerlijke manier, maar als dat niet ging, dan oneerlijk, mits het niet in de gaten liep. Om zich te ontwikkelen bezocht hij ge regeld de Openbare Leeszaal en zijn aan dacht werd daar op een goede dag ge troffen door een gezegde van Prins Talleyrand, een heer met een even ruim geweten als hijzelf had. Met tijd en geduld, zeide Talleyrand, wordt een moerbeiblad zijde. Dit leek Linford Pratt een van de beste en ge zondste gedachten, die ooit onder woor den gebracht waren. Een moerbeiblad is een zeer onbelangrijk iets, een stuk zijde daarentegen is een goed verkoopbaar artikel. Daar zit geld in. Van nu af aan beschouwde hij zich zelf als een moerbei blad dat door zijn eigen energie en handigheid in een stuk zijde moest ver anderen. Behalve tijd en geduld is daar voor echter nog meer nodig en wel, ge legenheid, Daarvan wa» ook Talleyrand al OAGBlAO VOO* SCmCDAM iN OMifAfHtM 74ste Jaargang No. 21793

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2