Geheel Barcelona in actie voor Eucharistisch Congres Verrassingen bij Amerikaanse v oor v erkiezingen Eisenhower doorstond met succes „populariteits-test" Ontdekkingsreis, - in Nieuaw-Guinea Lichtstraal voor grote gezinnen meer kinderen minder SCHOOLGELD Lord Ismay secretaris-generaal van de N.A.T.O. Frankrijk zet door in Indo-Cliina Somber bericht uit Groningen Ovatie voor de Paus J r Generaals deden het goed in Amerika. Zie Ike en Mac Arthur Geen 150, maar 100? Arbeiders danken voor audiëntie Donderdag 13 Maart 1952 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM*ENaOMSTREKEN Tienduizend zangers zullen plechtigheden opluisteren De beste soldaat van liet regiment Koning Gustaaf zet Chinese kommen recht J Kon. Paar bezoekt West-Friesland Kritiek op Zuidafri- kaanse luchtmacht Piloot aan de dood ontsnapt Vliegtuigbotsing, vijftien doden Truman kreeg gevoelige slag door over winning van Kefauver J Schoolgeldreductie ook bij Lager Onderwijs voorbereidingen voor Pertinente verklaring van min. Letourneau Kerkelijke belasting in Bolsward? Ontkerstening in snel tempo WEERBERICHT Nederlandse soldaat in Korea onderscheiden Propaganda-cen tra Honderdduizend bezoekers Uitbreiding Tweede Kamer in gevaar BOEING WERKT AAN ATOOM-VLIEGTUIG Nederlander kwam m nog door Europeaan onbetreden gebied GEALLIEERDE MANOEUVRES IN DUITSLAND GARANTIEWET K.N.I.L.- militairen Truman en Eisenhower zwijgen MESSENTREKKERS VOOR! TELEGRAMMEN UIT ALLE DELEN DER WERELD De dertiende verjaardag van de kroning van Pius XII tot Paus is Woensdag in Vaticaanstad plechtig gevierd. INTERN. SAMENWERKING BIJ MILITAIRE OPLEI- DING Missie van S.H.A.P.E. in Nederland De weerverwachtlng geldig tot Vrijdagavond: Overwegend droog weer met enkele opklarin gen. Matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. Vrijdag 14 Maart: Zon op 6.56 uur, onder 18.43 uur. Maan op 22.29 uur, onder 7.23 uur. NIEUWE SC HIEDAM SC H E COO RANT Massale arbeid voor katholieke zaak de Barcelona, de grote havenstad, hoofdstad van het industriële Calalonië, hereidt zich voor op het Eucharistische Congres. Haar anderhalf millioen inwoners zien met spanning de grootse gebeurtenis tegemoet en teneinde het Congres te doen slagen, heeft het stadsbestuur talrijke maatregelen genomen, terwijl van haar kant de burgerij koortsachtig werkt, om dit 35ste Internationale Eucharistische Congres 'n groot succes te doen worden. welke tijdens het Congres gezongen zul- len worden. Men verwacht, dat in totaal 10.000 zangers aan de plechtigheden zul len deelnemen. En naar verondersteld wordt, zal dit Congres ruim honderd duizend bezoekers trekken. i Tot de attracties van bet Congres zul len voorts nog behoren een grote ten toonstelling van oude kunst (zdverwer -, gobelins en schilderijen, met ais middel punt de schatten van de kathediaa - Toledo) en een expositie van Spaanse, religieuze kunst. Het Gran Teatio - Barcelona organiseert bijzondere kale manifestaties en geeft o.a. een,°5" voering van Parsifal, terwijl de tro- van Barcelona, het koorgezel[schap Orfeo Catala, de Hohe Messe van Ba-h teErgezuïfenalrrgSnheid van het Congres ook 1000 priesters gewijd wor den voor het merendeel Spanjaarden. De Wijding zal door vijftig bisschoppen worden verricht. Soldaat Wilhelm Johannes van 'der Linde uit Aalsmeer, behorende tot het bataljon „Van Heutsz" dat deel uitmaakt van het 38ste regiment infanterie, werd onlangs uilverkoren als de „beste sol daat" van dit regiment, dat tiveeduizend officieren en manschappen telt. Als be loning voor zijn moed en plichtsbetrach ting kreeg v. d. Linde, die thans in Korea dient, twee weken verlof, waar van Jiij er een doorbracht op het regi mentshoofdkwartier etieen in Japan. Tjjdens zijn bezoek aan dit land werd hij door het lioofd van de Nederlandse mis sie in Japan, de heer P. E. Teppema, in audiëntie ontvangen. Soldaat Van der Linde dient reeds vier jaar in het Koninklijke Nederlandse le ger. In Indonesië maakte, hij deel uit van het achtste regiment Stoottroepen. In Nederland teruggekeerd meldde hij zich voor dienstneming bij het Nederlandse detachement in Korea. Vóór hij militair iverd, was Van der Linde werkzaam, op een bloemkwekerij. Centrum der plechtigheden zal de be roemde kathedraal van de Sagrada Fa- milia zijn, een hypermodern bouwwerk, een monument van bizarre fantasie, maar tevens van een bijzondere gods vrucht. In deze kathedraal zullen de twee grootste plechtigheden worden ge houden: die, welke gewijd is aan het Christelijk gezin, en die, gewijd aan de Katholieke arbeiders. Hier zal tevens, in de schaduw van de twee machtige to rens der kathedraal, het spel van Cal- deron worden opgevoerd: „El pleito ma trimonial entre alma y cuerpo". (Het huwelijk tussen lichaam en ziel). Korte tijd geleden voteerde het ge meentebestuur vier en een half millioen pesetas voor het verfraaien en beter be straten van de straten en pleinen rond de kathedraal. Er wordt reeds de laat ste hand gelegd aan de grote Plaza Pio XII, het plein, waarop zich andere ma nifestaties van het Congres zullen vol trekken. De Katholieke Actie speelt een be langrijke rol in de organisatie, terwijl ze tevens de inwoners van Barcelona mobiliseert. Reeds twee honderd dui zend mannen en vrouwen drage9 insigne van het Congres en vele e ners van de stad hebben kamers be schikbaar gesteld, opdat elke deelneme sciuR.ua kunnen vinden. De verenigingen van het Lekenapostolaat ziin bijzonder actief in de arbeiderswij ken, waar centra zijn gesticht, die een, actief deelnemen aan het Congres pro pageren. Duizenden leden van arbeiders zangverenigingen hebben zich beschik baar gesteld, om met hun zang de plechtigheden luister bij te zetten. De Kamer van Koophandel en andere or ganisaties hebben aan haar ledeneën oproep tot daadwerkelijke deelneming en steun aan het Congres gericht. Het thema van het Congres: de H. Eucharistie en de Vrede zal op bijzon dere wijze behandeld worden, in secties, waarin vele talen zullen worden ge sproken, zelfs Arabisch. Resumé s der te behandelen onderwerpen zijn gezonden aan 1800 bisschoppen en aan de profes soren van seminaries in alle landen, zo meldt de „Osservatore Romafio". Elke dag zal het machtige radiosta tion van de Spaanse staat in Arganda del Rey een versaag van de verrichtin gen van het Congres uitzenden, dat ook in Zuid Amerika en in de landen achter het „ijzeren gordijn" beluisterd kan wor den* Radio Barcelona is reeds begonnen met het uitzenden van de gezangen, Koning Gustaaf VI van Zweden, die. zoals bekend, een officieel be zoek aan Noorwegen brengt, be zichtigde gistermorgen het Noorse museum van kunstnijverheid. Uiter aard toonde hij speciale belangstel ling voor de verzameling van Oost- Aziatische kunst, want hij is een kenner op dit gebied. Hij verklaar de, dat twee Chinese kommen die door het personeel van het museum als „twijfelachtig" op zij waren gezet, echt waren. De beide voor werpen, waarvan er een uit de Soeng-periode (9601279) of de Yan-periode (12801367) dateerde, kregen daarop onmiddellijk de plaats, die hun krachtens de uit spraak van de koninklijke expert toekwam. Als geschenk voor koningin Louise kreeg de koning een aantal van de uit 1752 daterende geconser veerde rozen, die het museum rijk is. H. M. de Koningin en Z. K. H. de I'rins der Nederlanden zijn voornemens in de maand Juni van dit jaar een tweedaags bezoek te brengen aan Alkmaar, West- Friesland en de Wieringermeer. (Eigen bericht). Het lijkt meer en meer waarschijn lijk, dat de oppositie, welke in de Eerste Kamer tegen uitbreiding van het aantal Tweede-Kamerleden van 100 op 150 bestaat, tot gevolg zal hebben, dat ook dit deel van de voorgenomen grondwetsherziening geen doorgang zal hebben. De Tweede .Kamer zou in dat geval uit 100 afgevaardigden blijven bestaan. Voor de partijen, die alle de voor bereidingen voor de Tweede-Kamer verkiezingen in Juni a.s. op de hoge waarschijnlijkheid van 150 parlemen tariërs hebben gebaseerd, brengt deze ontwikkeling nieuwe moeilijkheden mede. Voor de partijtjes, die op een verlaging van de kiesdeler tot ongeveer 35.000 speculeerden, kan het een ver nietigende slag zijn. Generaal George Brink, voormalig plaats ver vangend-c'li cl van de Zuidafri- kaanse generale staf heeft gisteren voor een vereniging van oudstrijders die ge kant is tegen de regeringMalan, een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat de Zuidafrikaansc luchtmacht op het ogenblik niet in staat van gereedheid is en absoluut niet geschikt is om een even tuele noodtoestand het hoofd te bieden. De generaal beweerde, dat mannen zon der enige oorlogservaring benoemd wor den tot commandant van actieve leger onderdelen, klaarblijkelijk alleen op grond van hun politieke gezindheid. Vele be kwame en goed getrainde officieren van de luchtmacht hebben in de laatste 18 maanden de dienst verlaten. Gistermiddag omstreeks half vijf is een „Tiger-Moth" Van de rijksluchtvaart school op Ypenburg bij een noodlanding in de nabijheid van Alphen aan de Rijn tegen een boom gebotst. De machine werd volkomen vernield, maar de bestuurder, de leerling K. van Elderen, bleef onge deerd. In Texas zijn twee Superforten neer gestort na met elkaar in botsing te zijn geweest. Het ene vliegtuig, dat acht per- ?on®« aan boord had, ontplofte in de v1fpiL.,e^ andere wist zich nog enige tijd send te houden, maar stortte tenslotte "ok neer- Er zouden vijftien personen om net leven gekomen zijn; de politie heeft geen overlevenden tussen de wrakstuk ken aangetroffen. Het Amerikaanse departement van defensie deelt mede, dat de Boeing vlieg tuigfabriek te Seattle „werkt aan een vliegtuig aat met atoomkracht wordt voortbewogen". Boeing arbeidt hierbij samen met de Pratt en Whitney vliegtuig- fabnek te East Hartford in Connecticut. Honderden automobilisten hadden op de feestdag van St. Francisca Romana, hun schutspatrones, hun wagens neergezet op het terrein tussen het historische Colosseum en de Palatijnse heuvel te Rome om de zegen te ontvangen, welke door mgr Carinci werd gegeven. Ook de brandweer liet haar wagens zegenen. Staande boven op de ladders hadden de brandweer lieden ean prachtig overzicht tijdens de plechtigheid. UV V eeneraal gisteren uit Frankfort te Parijs De gisteren in New Hampshire gehouden „primary", waarbij de ge delegeerden voor de nationale partij conventies worden aangewezen, die op hun beurt de candidaten voor de presidentsverkiezing zullen kiezen, ■n Door tic controleur van het Wisselmerengebied, dr R, Meyer Ranneft, is op Nederlands-Nieuw-Guinea een ontdekkingsreis gemaakt naar de Boven LaUem-Vallei. Tussen het stroomgebied van de Boven Rouffaerrivier en de boven Baliem was een stuk van ongeveer 150 km. lengte en 50 km. Dreedte nog nimmer door Europeanen betreden. Van Eneratholi, de nesiuurspost aan de Zuid-Oostpunt van het Paniaimeer uit, werd de tocht naai net Baliem-bekken ondernomen, via het Habbemameer, dat ongeveer rivw Noorden van de Wilhelminatop ligt en het bekken van de Ibele- Ttnnv re,c"tei'zijriyier van de Baliem, werd de terugtocht aanvaard, nee veer ef,oneliS' waarbti °P de heen- en terugweg een totale afstand van van Nieuw-Gu1neaWverkende W(?rd een groot stuk "°g onbekend Sebied De Raad van permanente plaatsvervangers van het Atlantische pact heeft gisteren de Britse minister voor het Gemenebest Lord Ismay, benoemd lot secretaris-generaal van de N.A.T.O. en tot vice-voorzitter van de permanente N.A.T.O.-raad. Lord Ismay heeft deze benoeming aanvaard. Ui) zal als minister voor Gemenebestzaken in iet kabinet-Clmrchill worden opgevo gd door de markies van Salisbury, tot beden in leider van de De Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp lot wijziging van het Koninklijk Besluit van 20 November 1945 (Staatsblad no. F 291), houdende vaststelling van bet tijdelijk besluit Schoolgeld Lager Onderwijs 1945. Doel van dit wetsontwerp is bet verlenen van een reductie bij bet lager onderwijs op ],ct schoolgeld wegens schoolbezoek van meer dan één kind uit hetzelfde gezin. Het is namelijk gebleken, dat bet ontbreken van een zodanige reductie in de huidige regeling voor de grote gezinnen een zware druk betekent. Bovendien zal, nu bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs j„ een soort„elijke reductie is voorzien, ten aanzien van de andere takken van onderwijs eenzelfde gedragslijn moeten worden gevolgd. In het ontwerp wordt voorgesteld het verschuldigde bedrag voor het L. O. te verminderen met een vierde deel, Indien twee of drie, en met de helft, indien vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin bjj de aanvang van het tijdvak, waarover 't schoolgeld is verschuldigd, leerling zyn van een school voor lager onderwijs kweekschool-onderwijs daaronder begre pen nijverheidsonderwijs, middelbaar onderwijs, voorbereidend hoger onder wijs of hoger onderwijs in Nederland, voor zoveel het onderwijs buiten de avonduren wordt verstrekt. Grootzegelbewaarder en conservatieven in het Hogerhuis, benoemingen werden gisteravond oliicieel te Londen bekend gemaakt. Na goedkeuring zal de wet voor het eerst toepassing vinden op het school geldjaar, dat op 1 Januari 1951 is aan gevangen. Lord Ismay Hiermede is de N.A.T.O. uit de impasse geraakt, ontstaan door de weigering van Sir Oliver Franks. Brits ambassadeur te Washington, om de te Lissabon gecreëer de post van secretaris-generaal op zich te nemen. Men verwacht, dat lord Ismay de volgende maand zijn nieuwe functie, die hem naar Parijs zal voeren, zal aan vaarden. De N.A.T.O. krijgt in lord Ismay op een van haaL sleutelposten een zeer krachtige figuur, die zowel op politiek als op mili tair terrein in hoog aanzien staat Hij dankt Z'3" f°fm v°?ra{ aa" zijn aandeel m de oorlog, toen hij als stafchef van het leger en nauwe medewerker van Chur chill, achter de schermen een grote in vloed op de gang van zaken uitoefende en bij alle conferenties van de grote mo~ gendheden aanwezig was. Hij is thans 64 jaar. Maandag is te Bad Nauheim bij Frank fort, een conferentie van hoge geallieerde officieren begonnen „om bepaalde vraag stukken op te lossen, waarvoor men tij dens de militaire oefeningen in de bomen, de herfst gesteld zou kunnen worden" Dit zullen de grootste manoeuvres zijn. die de geallieerden na de oorlog in Duitsland houden. Generaal Eisenhower heeft de conferen tie Woensdag bijgewoond. De Nederland se vertegenwoordiger op deze conferentie is luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, commandant strijdkrachten te velde. Uit het grote aantal hoge officieren, dat de conferentie bijwoont, maken militaire waarnemers de gevolgtrekking, dat bij de komende manoeuvres het grootste gedeel te der strijdkrachten van de betrokken landen, voor zover deze zich op het vas teland bevinden, betrokken zullen zijn. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de in de garantiewet Militairen KNIL voorko mende kortingsregeling. Voorgesteld wordt in bepaalde gevallen de bedoelde korting te verkleinen. Frankrijk denkt er niet aan Indo china in de steek te laten en evenmin is het van plan met de Vietminh vredeson derhandelingen te voeren, tenzij de Viet- minhleider Ho Tsji Min er zelf om zou vragen, aldus verklaarde gisteren de Franse minister voor de verbonden staten, Jean Letourneau te Parijs. „Wij moeten in Indo-China blijven, want dit conflict is een wereldconflict gewor- den, aldus de minister. Frankrijk verde- I digt hierdoor geheel Zuid-Oost-Azië tegen het communisme. De verbonden staten vajj Vietnam hebben vertrouwen in ons zo lang wij hun kunnen verzekeren, dat wij er zullen blijven." Deze pertinente verklaring rekent af met de hier en daar in Frankrijk op gaande stemmen, die een beëindiging van het Indochinese conflict bepleiten op grond van de overwegingen, dat ten eerste het einde niet te zien is, en ten tweede: Frankrijk bij een eventuele overwinning toch niet gebaat is, omdat er van enig werkelijk Frans gezag in Indo-China geen sprake meer kan zijn. Een dergelijk resul taat rechtvaardigt de geweldige offers aan mensen en geld niet, vinden deze kringen. heeft zowel in het democratische als in hef republikeinse kamp verrassin gen opgeleverd. Ondanks zijn actieve campagne, heeft de republikeinse ge gadigde, senator Taft, geen enkele kiesman kunnen veroveren. Deze S'n" gen alle naar de afwezige generaal Eisenhower, die in de z.g. „populari teitstest" 46.497 stemmen verwierf te genover Taft 35.829. De overige re publikeinse candidaten; Stassen en Schneider kregen resp. 6.549 en stemmen. Generaal MacArthur, hoe wel geen mededinger, beschikte niet temin over 2.974 aanhangers. In het democratische kamp was de grote verrassing de overwinning van senator Estes Kefauver, die president Truman wist te slaan met tegen 16.298 stemmen, hetgeen als een ge voelige slag voor de president wordt uitgelegd. De uitslag veroorzaakte in bet„kf™.p der overwinnaars grote vreugde. Kerau- ver, die wel weet dat h\j er met deze Pri mary nog lang niet is, liet echter mati gende woorden horen en trachtte voorai de indruk weg te nemen, als zou tru- man hierdoor een „setback" hebben on dergaan. Hij verklaarde zijn huidige campagne voort te zullen zetten. De uitslag bete kende naar hij zeide n'e(.eef werping van de binnen- en buitenlandse politiek van president Truman, maar drukten de resultaten de wens nieuwe ideeën en verjonging in d cratische partij. Tot de „Kefauver-techniek behoort het wisselen van handdrukken me iC" zers met de begroeting: „Mijn naam Estes Kefauver Ik heb mij verkiesbaar gesteld als president en ik zou graag uw steun hebben". De campagneleiders voor Eisenhower zagen in de resultaten een duidelijke volksuitspraak ten gunste van de grote krijgsman. Paul Hofman die door ver schillende kringen is voorgesteld als de nationale campagneleider voor Eisenho wer, voorspelde reeds de uiteindelijke verkiezing van „de man, die de wereld naar de vrede kan voeren". De grote vraag is thans, welke stap president Truman en generaal Eisenhower zullen zetten. Truman heeft zich nog steeds niet uitgelaten over zijn plannen voor de komende verkiezingen en zijn aanhangers dringen er op aan, dat hij nu spoedig zijn standpunt bekend maakt. Eisenhower schijnt evenmin enige haast te hebben om zich in het gewoel van de generaal gisteren uit Frankfort te Parijs arriveerde, werd hij door journalisten met vragen bestormd. Hij verklaarde „diep onder de indruk te zijn" van de resultaten in New Hampshire. „Iedere Amerikaan zou trots zijn, ais bleek, dat zijn mede burgers zo'n gunstige indruk over hem hadden", zei hij. Maar over zijn plannen liet hij niets los. Of hij nog lang in Europa zou blijven hangt niet van hem af, meen- de 'zoals bekend wil senator Mac Mahon Eisenhower naar de V. S. ontbieden om hem door een senaatscommissie te doen horen. Maar de commissie heeft de be slissing hierover voor onbepaalde tijd uitgesteld. rIJ gaan dus weer bouwen! De Na tionale Woningbouwleningen heb ben een slordige 73 millioen op gebracht en verwacht wordt, dat de Spaarbrieven ook nog de nodige mil- lioentjes aan geleend geld in het laatje zullen brengen. De minister van Wederopbouw, die een minimum van 25 millioen had gedacht, kwam dus wel aan zijn trek. Hij houdt blijkbaar ook van lage ramingen, zoals zijn collega van Financiën, die de be lastingopbrengst ver boven zijn bereke ning zag uitgaan. Men zou zo zeggen, dat die excellenties toch beter moesten kunnen rekenen, maar vergist U niet; het zjjn uitgerekende knapen, die niet graag overrekenen en dus uitgerekend zorgen, aan hun trek te komen. Wij zou den dat toch allemaal doen, als wij mi nister warenReken maar Enfin, deze hartelijkheid terloops. In elk geval zullen weer enkele duizenden gezinnen in ons land een eigen dak bo ven het hoofd gaan hebben en zulks is heel wat waard. Een ieder is nu eenmaal graag „onder dak". Intussen zijn wij er hiermede nog niet. Voor dit jaar is de „kapitalisatie" wel voor elkaar, dank zij een lening bij Pen sioenfondsen e.d. en deze woningbouw- leningen. Er blijft zelfs nog wat over voor 1953. Maar ook volgend jaar en nog lang na dien zal er veel gebouwd moeten worden, wil de woningnood tot het ver leden gaan behoren. En de vraag is nu maar, hoe lang deze financiële kracht proeven van leningen herhaald kunnen worden. Daarom is er nog alle reden om in te blijven schrijven op de spaarbrieven, wel ke ook de lieden met een klein spaar tegoed in staat stelt het penningske van de niet-bezitters" te offeren. Het aantrekkelijke van deze lening is bovendien, dat bij voldoende woningbouw enerzijds gezinnen „binnen" komen en anderzijds verhindeid wordt, dat b.v. bouwvakarbeiders op straat komen te staan. Het mes snijdt dus aan twee kan ten Nu houden wij, vreedzaam van nature als wij zijn wij begrijpen b.v. niet, hoe Henk v. d. Maze het volhoudt om steeds maar kolommen lang de degen te krui sen met zjjn opponenten niet van messentrekkers, doch hier menen wij toch, dat het goed zou zijn, wanneer ieder het mes zette in dè woningnood om vrede te brengen in die gezinnen, welke gehukt gaan onder ruzies door samenwonin gen. Dus messentrekkers voorJong en oud, gehuwd en vrijgezel! ANALYST (Van. onze correspondent). De parochianen van de St. Franciscus- kerk te Bolsward bezinnen zich op een voorstel van hun pastoor, om 't klas sensysteem bij uitvaart- en huwelijks missen, alsook het heffen van plaatsen- gelden, te vervangen door een belasting van ongeveer 1.per parochiaan per laar. Aanneming van het voorstel zou een primeur voor Friesland, misschien zelfs voor geheel Nederland, zijn. (Van onze correspondent.) De ontkerstening van Groningen ge schiedt in een snel tempo. Daarenboven wordt het centrum voor kerstening en hereniging, „De Hoeksteen genaamd met ondergang bedreigd, wegens gebrek aan financiële middelen. Om het zegenrijke werk van „De Hoeksteen" doorgang te doen vinden heeft in Groningen een comité, waarin vooraanstaande Katholieken zitting heb ben, een oproep gericht tot de gehele Katholieke bevolking om de schouders hieronder te zetten. In een circulaire, die bij alle Katho lieken werd bezorgd, wordt melding gemaakt van het feit, dat op het ogenblik in de stad Groningen ruim 42 procent van de bevolking volkomen onkerkelijk is, tegen 21 procent in 1930. Hierbij is dan nog een groot percentage te stellen van hervormden die enkel nog uit traditie zich als „hervormd" opgeven bij een volkstelling, maar wier godsdienstige presidentiële strijd te werpen. Toen de leven tot het nulpunt is gedaald. Voorts Allereerst droeg Kardinaal Aloisi Masella met assistentie van de II. Vader in de Sixtijnse kapel de hei lige Mis op. Toen de H. Vader bij het begin der plechtigheden in volle staatsie de kapel werd binnengedragen, om ringd door Zijn hofhouding en die naren, die de flabella, de bekende waaiers van struisvogelveren, droe gen, waren alle te Rome verblijven de Kardinalen in de kapel aanwezig. Ook de bij de H. Stoel geaccrediteer de diplomaten en velen van de ge zanten en diplomaten bij de Itali aanse regering hadden daar reeds hun plaatsen ingenomen. Na de HMis gaf de H. Vader Zijn Apostolische Zegen. In de Sala Duchesa en de Sala Regia, welke de Paus op Zijn terugweg passeerde, stonden vele gelovigen opgesteld die de H. Vader een ware ovatie, brachten. De Kardinalen hebben daarna op hun beurt de H. Vader hun gelukwensen aangeboden en Hem gehuldigd. Op de tweede ver dieping was gelegenheid de felicita- tie-registers te tekenen. Uit geheel de wereld zyn tele grammen van gelukwens binnen gekomen. Het eerste telegram werd gezonden door de president van de Italiaanse Republiek, Einaudi. Deze feestdag heeft de H. Vader niet weerhouden toch nog verschei dene audiënties te verlenen. Zo ont ving hij de arbeiders, die bouwen aan de nieuwe kerk van Leo de Grote. Een woordvoerder van hen vond de gelegenheid de H. Vader namens zijn collega's bijzonder te danken, omdat Hij 'hun het voorrecht had geschonken hun op deze ver jaardag audiëntie te willen verlenen. De H. Vader ontving ook nog de nieuwbenoemde gezant van Finland en de Grootmeester van het Keizer lijke Huis in Japan. leeft in Groningen ook een bedenkelijk groot aantal Katholieken, die van de Kerk volkomen zijn vervreemd, vooral door gemengde huwelijken. In 1947 werd een eerste gespecialiseerde activiteit tot kerstening en hereniging binnen Groningen (stad en provincie) ingezet. Het daartoe gestichte centrum voor kerstening en hereniging, genaamd ..De Hoeksteen", werd gevormd door vier Paters Jezuieten, een voor de provincie en drie voor de stad, die practisch geheel voor dit werk zijn vrijgemaakt. Het werk in de provincie zal spoedig geheel zelf standig worden, ook financieel. Rondom zich verzamelden de Paters een kern van lekencatechisten, gaven deze een pas sende vorming en waren aldus in staat aan meer dan 100 doopleerlingen in de stad alleen elke week les te geven. Opk streeft „De Hoeksteen" er naar door lezingen en publicaties vooroordeel voor het Katholicisme weg te nemen. Evenwel wordt deze activiteit met ondergang bedreigd, doordat bij de dit jaar intredende nieuwe situatie voor de Paters Jezuieten in Groningen de oude inkomsten grotendeels zullen verdwijnen. Het werk zal dan opgegeven moeten worden, tenzij Katholiek Groningen hier afdoende hulp biedt. Behalve de subsidie, die verleend wordt door de St. Willibrord- vereniging en enkele kleinere inkomsten is voor de voortzetting een bedrag van ongeveer 7000 per jaar nodig. Van de militaire missie, die op verzoek van de minister van Oorlog, ir C. Staf, door generaal Eisenhower aan Nederland ter beschikking is gesteld, zijn gisteren in Nederland gearriveerd: brigade-gene raal Robert W. Ward, hoofd van de mis sie. met de aan hem toegevoegde hoofd officier. luit.-kolonel N. Roane (beiden U. S. Army), voorts de Engelse kolonel Ley en de Franse kolonel Mottez. De missie wordt toegevoegd aan de inspecteur-generaal der koninklijke land macht, Z. K, H. de Prirls der Nederlan den. De afdeling opleidingen van de inspec tie-generaal, in welke afdeling de samen werking met de SHAPE-missie zal wor den gerealiseerd, is onder leiding gesteld van de kolonel der artillerie J. Portheine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1