VRIJE VOLKEN in EENHEID Topfiguren verdedigers van Truman's program VERLENGING HERHALINGS OEFENINGEN Binnenstad van Goes door felle brand Gong S Nederland niet meer neutraal Voetangels en klemmen bij verdragen 10.000 patiënten in behandeling Weg met gangsterdom heeft Batista verklaard HUISHOUDEN IN JANUARI NIET GOEDKOPER Amerika helpt maar zve moeten zelf ook behoorlijk meewerken Eerste kievitsei gevonden Met nieuwe geneesmiddelen tegen t.b.c. Weer een Meteor verongelukt Vrijdag 14 Maart 1952 V. [DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r V. Acheson: Unieke ontwikkeling in Europa Voor reservepersoneel en dienstplichtige onderofficieren Bewoners in de slaap door vuur verrast Dochter sprong uit het raam Herhalingsoefeningen Luchtmacht LAGEN Krijgt regering te grote bevoegdheden? "Voetangels en klemmen President Pri0 wijkt uit naar Mexico Boter voor Amerikaanse troepen Ontslagen bij Ringers te Alkmaar 1 WEERBERICHT Prinses Marijke nam het op Soestdijk in ontvangst Vanmorgen is liet eerste kievitsei, dat gisteren in de gemeente Rnurlo is gevonden, op paleis Soestdijk aan Koningin Juliana aangeboden Internationale overeenkomsten In Nederland bijna 20.000 patiënten Rheiuna en kanker Piloot kwam om het leven PRIJSINDEXCIJFER BLEEF ONVERANDERD DOOR DE W EKKER HEENGESLAPEN De weerverwachting tot Zaterdagavond: Heldere nacht, met op de meeste plaatsen zware nachtvorst en weinig wind. Morgen overdag zonnig en droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind en hogere middagtemperaturen. Zaterdag 15 Maart: Zon op 6.54 uur onder 18.45 uur. Maan op 23.52 uur, onder 7.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gisteren opende een commissie van het Amerikaanse Congres „hearings" over de door president Truman gevoteerde som van 7.9 milliard dollar voor militaire hulp aan het buitenland. Op de eerste dag kwamen de topadviseurs van Truman voor de com missie, en voor de talrijke film-, radio- en televisie-apparaten, die in de hearingzaal stonden opgesteld. Achtereenvolgens onderstreepten Harriman, Acheson, Lovett en Bradley de harde noodzaak van de besteding van een dergelijke reusachtige som in het belang van de veiligheid der V. S. en dc gehele vrije wereld. In een hooggestemd betoog verklaar de Acheson, dat Europa, door de oprich ting van een Europese defensiegemeen schap, een politieke gebeurtenis beleef de absoluut uniek in de laatste eeuwen. De aanneming van deze defensieplan nen in de Duitse Bundestag en de Franse Assemblee moet iedereen die de historie bestudeert, diep getroffen hebben. „Niet alleen een defensiepooi, maar een Europese gemeenschap is aan het groeien. Dit is het doel, dat het Amerikaanse congres, de regering en het volk jarenlang constant voor ogen heeft gestaan. Thans naderen wy het hoogtepunt van onze pogingen". Acheson zeide, dat indien er besnoeid zou worden op de fondsen voor militaire hulp, geen der NATO-bondgenotën deze besnoeiing zou kunnen opheffen. Een be snoeiing zou derhalve geen verschuiving van de lasten kunnen betekenen, wel een vermindering van de bereikbare resul taten. Vermindering van de voor d NATO-landen bestemde gelden zou de gehele economie van de betrokken lan den ondermijnen in een kritieke periode van hun bewapening. De in Lissabon ontwikkelde plannen verenigden het wenselijke met het moge lijke. Indien minder wordt gedaan dan hetgeen mogelijk bevonden is, zou zulks risico's meebrengen voor de veiligheid ■der V.S., die Acheson niet wilde aanra den. Naar het oordeel van Acheson hebben de Europese bondgenoten de uiterste grens van liun vermogen om nieuwe strijd krachten op de been te brengen bereikt. Als zij deze grens overschrijden zou de veiligheid van Europa en de V.S. in ge vaar gebracht worden. De toestand in het Verre Oosten achtte Acheson uiterst ernstig. Hij hoopte, en was er ook van overtuigd, dat de pogingen om de vrede in Korea en Indo-China te herstellen zouden slagen. De V.S. konden evenwel hun ogen voor de ontzaglijke verborgen gevaren in het gehele gebied niet sluiten. Harriman, die directeur van de M.S.A. die vóór Acheson het woord voerde, waar schuwde de leden van de Congrescommis sie voor buitenlandse zaken, dat een be langrijke beperking van het hulppro gramma een „grote zege voor de leiders in het Kremlin" zou zijn. Hij zeide, dat meer dan 5 milliard dollar van de voor gestelde gelden bestemd zijn voor de op bouw van het leger van 50 divisies onder generaal Eisenhower, die dit jaar voltooid zou moeten zijn. Ongeveer 1.8 milliard zou gebruik worden voor grondstoffen en machinerieën ten behoeve van de defen sie van Europa in het algemeen. De Amerikaanse minister van defensie, Robert Lovett, legde de nadruk op de verdediging van Indo-China en Formosa, een regeling in Indo-China is van vitaal belang voor de positie van Frankrijk in Europa. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, verklaaide, dat de V.S. een fout zouden begaan, in dien zij militaire uitrusting zouden zen den naar een land, dat zich economisch niet kon handhéven. Griekenland en Tur kije zouden meer strijdkrachten kunnen leveren, indien zij meer Amerikaanse steun zouden krijgen. Dergelijke strijd krachten zouden evenwel niet onderhou den kunnen worden zonder deze steun aan een ander voorrangsgebied te ont trekken. Hij prentte de Congresleden bo vendien nog eens in het geheugen, dat het gehele programma van Truman, niet meer was dan de kosten van ruim een rrtaand oorlogvoeren in de afgelopen oorlog. Amerikaans materiaal, bij alle Jen deze opleiding, het oefenen m ër,° verband hieronder begrepen te voltooien. Het zal derhalve noodzakelijk zijn, de destijds met groot verlof gezonden mui- zulks wordt i 'airen, bij wie dit tekort aanwezig is en Een fel laaiende brand beeft vannacht dc binnenstad van Goes geteisterd en een winkelpand van de firina C. Jamin in de Lange Kerkstraat volledig in dc as gelegd. In bet begin bestond groot gevaar voor de twee belendende percelen, een meubelzaak en een cafetaria. Beide zaken werden wel enigs zins door bet vuur aangetast, maar liepen vooral veel waterschade op. Bij een poging oin zich uit het als een lier brandende huis te redden, brak een vrouw haar beide benen. de trap was versperd door een hel van rode vlammen. In haar angst 'iet de enige dochter zich luid gillend uit het raam van de eerste verdieping op straat vallen; zij kwam, wonder boven wonder, goed terecht. Be halve een paar schrammetjes mankeerde haar niets. De ouders durfden dit niet aan en wachtten op het uitrolden van het springzeil. Mevrouw Krekelberg, die het spreekt vanzelf zeer zenuwachtig was door het steeds opdringende vuur, dat reeds aan de slaapkamerdeur knetter de, waagde het eerst de sprong. Zij deed dit echter tamelijk ongelukkig, zij kwam slechts half op het zeil terecht. Door deze val brak zij haar beide benen. Een ambu lancewagen vervoerde haar naar het ziekenhuis. Iïaar echtgenoot kwam er beter af; hij sprong goed. Om kwart over één was het vuur zo-, ver geblust, dat geen gevaar meer be stond voor de omliggende panden. Van het winkelpand van Jamin en de étages daarboven was toen niet veel meer over dan een rokende ruïne. Over de oorzaak •van de brand, die m'oet zijn ontstaan in een voorkamertje 0p de eerste étage, is nog niets bekend. Omstreeks tien minuten voor midder nacht passeerde nog een politie-agent door de Lange Kerkstraat, een smalle winkel straat met oude panden. Tien minuten later verlichtte een vuurzee de nachteiykc hemel en werd een groot deel van de inwoners van Goes opgeschrikt door het sirencgeloei van de brandweerwagens die zich ijlings naar de binnenstad spoedden. De vlammen sloegen echter meteen al zo hoog op, dat onmiddellijk de brandweer van Kloetinge om assistentie gevraagd werd. Boven de winkel woonde de familie Krekelberg. Ook zij had niet eerder iets van het vuur bemerkt dan op het ogen blik waarop dit al haar étage bereikt had en zich knetterend een weg zocht naar de slaapkamers. De bewoners konden.het huis niet meer langs de normale weg verlaten; Wanneer de Staten-Gencraal ermede accoord gaan, zal in de wet worden vast. gelegd dat het reserve-personeel van dc landmacht in de jaren 1952, 1953 en 1954 ten hoogste gedurende negentig dagen in totaal werkelijke dienst zal verrichten. Een wetsontwerp waarin zu w nn ,c zai de Tweede °P wie straks eventueel een beroep j moet-en worden gedaan, voor hun taak geldende geschikt maken, hetgeen thans uitslui- 1 her- vastgelegÖ, is gisteren bp Kamer ingediend. Krachtens de tot nu toe Krachtens de tot nu ive 'itenrl lra„ i.- I ,6.t wetteiyke bepalingen moet het reserve-end kan.geschieden bij wege van personeel beneden de rang van tweede- Deze zullen daarom luitenant om het andere jaar ten hoogste nie meer zoals vroeger er op gerichtlijn 25 dagen werkelijke dienst verrichten cn zijn de reserve-officieren verplicht in elk tijdvak van drie jaren één jaar voor ten een reeds bereikte graad van geoefend- neid te behouden, maar voornamelijk oeogen het beslist noodzakelijke peil van l *«-*■ n «wwuz,aic hoogste 27 dagen en de andere jaren voor i Se°e 01,!5f te bereiken, en zulks wel ten hoogste zes dagen in werkeiyke dienst ,er eer °00r bet met grote eenheden te komen. Echter niet alleen voor het reserve- personeel, ook voor de dienstplichtige onderofficieren wordt voorgesteld de duur van de herhalingsoefeningen te ver engen. Blijkens het bepaalde bij artikel 29 van Dienstplichtwet kunnen dienstplichti gen voor ten hoogste 85 jagen voor her halingsoefeningen onder de wapenen wor den geroepen, waarbij tevens is bepaald dat voor de onderofficieren elke her halingsoefening 7 dagen langer kan duren dan voor de andere dienstplichtigen. Ten aanzien van het dienstplichtig personeel beneden dc rang van onder officier, dat zal moeten deelnemen aan de herhalingsoefeningen in bovenge noemde drie jaren, zal het in artikel 29 gestelde maximum niet behoeven te worden overschreden. Voor de dienstplichtige onderofficieren echter zal het, in verband met hun taak als instructeur en leider op lager niveau noodzakelijk zijn hun kennis en vaardg- heid aanzienlijk op te voeren De termijn van 7 dagen is daarvoor «g daarom zal deze voor de j worden en 1954 in vele gevalien mowo gebracht op ten hoogste 18 dag peil van de geoefendheid vand den officier werkelijk bevredigend Een totale extra-duur van 36 daBen hierbij niet worden overschreden. De mogelijkheid wordt dus seopend. dat dc dienstplichtige onderofficieren j herhalingsoefeningen in genoemde ja in totaal gedurende ten hoogste 22 nage langer in werkeiyke dienst blijven dan volgens de thans vigerende bepalingen van de Dienstplichtwet is toegestaan. Ter verklaring van deze maatregel herinnert de Memorie van Toelichting er aan, dat na het tot stand komen van het Atlantische pact werd overeengekomen de strijdkrachten van de verbonden lan den op Amerikaanse leest te schoeien. Als gevolg hiervan kwam de Nederlandse legerleiding voor de taak te staan de bij de landmacht inmiddels ingevoerde Engelse organisatie om te schakelen op de Amerikaanse. Hoewel in zo hoog mogelijk tempo aan •de opleiding van de op dat tijdstip in werkelijke dienst zijnde militairen is ge werkt, is het niet mogelijk gebleken, sulks onder meer door tekorten aan deelnemen aan inlergeallieerde manoue- vres. In verband hiermede zullen de her halingsoefeningen in 1952, 1953 en 1954 over het algemeen van langere duur die nen te zijn dan tot dusver gebruikelijk. De minis er is er zich volkomen van bewust, dat het gedurende zoveel lange re tijd dan normaal onder de wapenen verblijven zeer veel vergt van de be trokken militairen Evenwel is hij dl me ning toegedaan, dat deZe otfers zulien moeten worden gebracht wil de enorme inspanning, welke het Nederlandse volk als geheel zich getroost voor de opbouw van zijn defensie met tevergeefs zijn. Dienstplichtigen van onderdelen van de militaire luchtvaart zullen dit jaar voor herhalingsoefeningen worden opgeroe pen. De opkomstperiode voor soldaten en korporaals varieert van 50 da-cn il!, ma.nrïfi t.nrtisehft (COm- Twee jongens. Arend Jan Stokkink en Bernard Hakken, beiden uit Ruurlb heb ben het ei gisteren in een weiland ge vonden. Dg burgemeester van Ruurlo H G T baron van Tuyll van Serooskerken* en de twee jongens hebben zich vanmorgen naar Soestdijk begeven, waar Prinses Marijke het eerste kievitsei in ontvangst heeft genomen. Donderdag Werd te ljmuiden een demonstratie gegeven niet een nieuive haringkaakmachine voor gebruik te land en ter zee. Afhankelijk van dc vaardigheid van het bedienend personeel bedraagt de productie van de machine, niet twee werkkrachten, 10.000 haringen per uur. Zij kan op iedere gewenste, plaats aan dek opgesteld worden. 1' oto toont de belangstelling tijdens de demonstratie. herleving van de geheime diplomatie in optima forma. Hier kunnen zaken van zeer ingrijpen de aard worden geregeld voor onbe paalde tijd, zonder goedkeuring van het Pa6mmdiezelfde reden had de heer Ser- rarens (K.V.P.) al direct een amende ment ingediend, waarin de „ontbindende voorwaarde" werd vastgelegd. De rege- rin« zou zonder het parlement daarm te kennen om dringende reden een over eenkomst kunnen aangaan, maar dan met de bepaling, dat het parlement bin nen dertig dagen deze zaak ter sprake zou kunnen brengen en eventueel afwij zen waardoor de overeenkomst ongel dig' zou worden. De heer Burger had hierop nog een sub-amendement, vol gens hetwelk de regering van zulke aan Öeze artikelen bedoelen niets anders dan een aanpassing meTmededeUn^ zou moeten doen. igde internationale verhondiircen; eirhebtnnr"D? Hëêr Sérraïëns" stelde bij amende- 's-GRAVENIIAGE, 13 Maart 1952. andaag kwam liet slot van de Grondwetswijziging, de artikelen betref fende de buitenlandse betrekkingen, die niet gelijktijdig met het geheel van de Grondwetswijziging gereed waren gekomen, in de Tweede Kamer van de Grondwet aan de gewijzi betrekking op de kwestie van de oorlogsverklaring, liet bevorderen van internationale betrekkingen en het afsluiten van internationale verdragen. Wat het laatste betreft, gaat het over de vraag of de regering deze ver dragen, nu overeenkomsten gebeten, kan sluiten met of zonder goedkeuring der Stalen Generaal en welke overeenkomsten de voorrang hebben, nationale of internationale. Wat de oorlogsverklaring betreft is bet dui delijk, dat de situatie in zoverre is veranderd, dat door de internationale verdragen als het Atlantische Pact en dergelijke de oorlogsverklaring van de souvereine staat wordt vervangen door de verklaring zich in staat van oorlog te bevinden, doordat een der verdragspartners in staat van oorlog is komen te verkeren. Natuurlijk liggen op dit gebied tal van staatsrechtelijke voetangels en klem men. Zo krijgt de oorlogsverklaring nu slechts een declaratoir karakter door de constatering van het feit zelf, dat een staat zich door zijn overeenkomsten plotseling in staat van oorlog bevindt. De wijziging in de Grondwet stelt nu voor, dat voor de verklaring van staat van oorlog ook de toestemming van het parlement nodig is, behalve als de staat zou worden aangevallen. De heer Burger (P.v.d.A.) vond dat een gedeeltelijke uitschakeling van het parlement. Wanneer wordt de staat aan gevallen, zo vroeg de heer Oud (VVD). Dat maakt de regering uit. Daar kan een groot gevaar in schuilen. Daarvoor ver wees hij naar de oorlog '14-18, toen schepen werden getorpedeerd. De rede ring had toen naar aanleiding daarvan kunnen verklaren, dat wij waren aange vallen. Hij had echter wel zoveel ver trouwen in de regering, dat hij aie - aangaande toch niet al te ongerust Moeilijker was de situatie wat betreft de interna.ionale overeenkomsten Volgens de voorgestelde wuziging kan de regering overeenkomsten va gende aard aangaan, zonder voorafgaan- de goedkeuring van het Pa*lf ',b a i daarmee was de heer Burger (P.v.d.A) het helemaal niet eens. HjJJ^liefst alle overeenkomsten aan d Hij van 't parlement zien onderworpen. H» noemde, wat werd voorgesteld, zelfs een ment voor, in de Grondwet vast te leg gen. dat internationale overeenkomsten voorrang zouden hebben boven de na tionale wet. Ook hier had de heer Bur ger weer een sub-amendement inge diend, dat zeideDe wet kan hierom trent nadere regelen stellen. Via deze moeilijkheden kwam de heer Bruins Slot (A.R.) nog tot een andere en wel tot de kwestie van de afwijking van de Grondwet. Indien een overeen komst zou afwijken van de Grond wet, zo werd er in de wijziging bepaald, zou de toestemming van de Staten-Generaal zijn vereist. Wie zou echter bepalen of er sprake was van afwijking van de Grondwet? En indien het parlement binnen dertig dagen, zoals het amendement-Serrarens het wilde, de overeenkomst wilde onderwerpen aan de goedkeuring van het parlement, moest de wijze, waarop het parlement dit zon willen, dan worden geregeld bij het re glement van Orde of in de' Grondwet zelf. De heer Welter (K.N.P.) was er geheel tegen de regeringal te veel macht in handen te leggen De nieuwe geneesmiddelen tegen t.b.c. worden nu geprobeerd by tenminste tienduizend patiënten m verscheidene honderden ziekenhuizen, zowel in dc Verenigde Staten als daarbuiten, zo wordt uit New-York gemeld. Hoewel het nvdrazid en dimifon nog niet officieel 'iin goedgekeurd, stromen er uit de hele wereld al bestellingen binnen. Honder den ziekenhuizen in verschillende lan den hebben voorraden ontvangen. Bii de eerste proefnemingen werden dc middelen alleen verstrekt aan pa tiënten in het laatste stadium der ziekte, maar nu worden ze ook toegediend in veel minder ernstige gevallen. Overdreven en deels voorbarige publi caties hebben echter, zoals men weet, de medische autoriteiten in de Verenig- mando tactische liichtstrijdkrachloni w. do Staten aanleiding gegeven te waar- ^dagen(luchtniaclitbewakingscorps). schuWen voor te hoge verwachtingen. Prio Socarras, de afgezette president van Cuba, is met zijn minister van bin nenlandse zaken Segudo Curti en diens gezin per vliegtuig mt Cuba naar Me xico vertrokken. Ook de vroegere minister van bui tenlandse zaken, Arango, vergezelde di Socarras in ballingschap. Voor hij i„ het vliegtuig stapte verklaarde Arango: „Ik zal terugkomen". Het vliegveld was geheel door solda ten afgezet. De ballingen werden in vier auto's, die de Mexicaanse stan daard veerden, vaa de Mexicaanse am bassade, hun toevluchtsoord sedert Maandag, naar het vliegveld overge bracht. Uit alle delen van Cuba komen aan hankelijkheidsbetuigingen voor generaal Batista binnen. Reeds hebben 100 van de 127 burgemeesters op Cuba het nieu we staatshoofd hun steun toegezegd. Ook de leiders van de republikein se partij, die deel uitmaakte van de regeringscoalitie van ex-president So carras schaarden zich achter hem. Woensdagavond heeft het nieuwe Cubaanse kabinet gesproken over de drie 'voornaamste problemen: het gangsterdom, de schaarse vleesvoorzie ning en 't kolentekort. Het hoofd van het leger heeft Donderdag beloofd: „Het gangsterdom zal een einde ne- inen en het schieten met. machinege weren in de sti'aten zal niet meer voorkómen". Men weet immers nog niet zeker, of de middelen de t.b.c.-bacillen voorgoed uit roeien, of er ook schadelijke bijwerkin gen zijn en hoe lang de behandeling moet worden voortgezet. Inmiddels heeft een der belangrijkste New-Yorkse deskundigen op het gebied der tuber culose verklaard, dat hij de middelen ge durende verscheidene weken heeft toe gepast zonder dat er bij de patiënten iets van schadelijke bijwerkingen geble ken is. Het. aantal lijders aan tbc, dat op het ogenblik in ons land in sanatoria en noodsanatoria wordt verpleegd, be draagt 8688. Omtrent het aantal, da. thuis verpleegd wordt, bestaan geen exacte gegevens, een onderzoek daar naar staat op het punt te worden be ëindigd De enquête welke in 1959 daarnaar is ingesteld leverde toen een aantal op van ongeveer 11.000, Op 1 Januari j.l. stonden op wacht lijsten voor sanatoria: a. longtuberciMose: 534 mannen 260 vrouwen, 200 kinderen; b. been en gewrichtstuberculose: od mannen, 23 vrouwen, 10 kinderen. In zie. henhuizen werden verpleegd: a. long- tuherculose- 230 mannen, 162 vrouwen, 182 kinderen- b. been- en gewrichts tuberculose- 7 mannen, 7 vrouwen 6 kin deren. Hierbij wordt opgemerkC dat van de 46 sanatoria en noodsanatoria slechts een zeer beperkt aantal een wachtlijst van betekenis had; enkele sanatoria had den geen of vrijwel geen wachtlijst. Ten aanzien van de behoefte aan sana toriumruimte is de hoofdinspecteur van de volksgezondheid van oordeel en dit oordeel wordt door gezaghebbende sana torium. en consultatiebureau-artsen 'ge deeld dat in verband met de toestand van het ogenblik cn de vermoedelijke vooruitzichten beperking in de bouw is verantwoord. De bij het bevolkings onderzoek te ontdekken gevallen zullen, naar het zich Iaat aanzien op bevredigen de wijze kunnen worden behandeld. Dit'deelt de minister van Sociale Za a;steren verschenen memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over zijn begroting. In dezelfde memorie zegt de minister nog, dat over het voorkomen van rbeuma hier te lande slechta spaarzame statistische -eeevens bekend zyn. Bij de uitvoering van de Ziektewet is gebleken, dat ruim 20 pet van het ziekengeld betrekking heeft op paMënten met rheumatisch lijden. Ten aanzien van het voorkomen van kanker staan alleen de sterftecyfers ter beschikking. In 1948 bedroeg de kanker- sterfte 18 pet van alle doodsoorzaken. De toeneming der sterfte tengevolge van kanker blijkt uit de onderstaande jaarcijfers per 10.000 inwoners: 1890 7.3. 1900 9.2, 1910 10.6, 1920 11.3. 1930 12.3, 1940 13.8, 1945 13.3, 1946 12.9, 1947 13.1, 1948 13,7, 1949 14.1, 1950 13.8. 1951 (over de eerste elf maanden) 13-9. Gistermorgen is opnieuw een Metaor- straaljager van de Nederlandse lucht macht verongelukt. Een Meteor VIII (no I 129), die van schietoefeningen op de Vliehors terug keerde naar zijn basis Leeuwarden is om vijf minuten over drie gistermiddag nabij Baayum ten Zuidwesten van Dronrijp neergestort. De piloot, de 23-jarige re serve-luitenant H. Stikvoort uit Voor schoten, die alleen in het toestel zat, is om het leven gekomen. Een commissie van onderzoek is terstand naar de plaats van het ongeluk vertrokken om te trach ten de oorzaak vast te stellen. In het tweede kwartaal van dit jaar zal Nederland 680 ton in aluminium folie verpakte roomboter aan het Amerikaanse leger in Duitsland leveren. ,Ons land is hiertoe in staat, omdat grote delen van onze veegebieden thans vrij van tuberculose zijn. Tot dusverre werd de boterleveranties door Denemarken ver richt. De Nederlandse handel kan thans voor een iets lagere prijs dan de Deense nandel inschrijven. Het C.B.S. heeft thans voorlopige prgs- indexcüfers van het gezinsverbruik sa mengesteld per 30 Januari 1952. Hieruit biykt, dat het totaal-indexcyfer van 15 December 1951 op 30 Januari 1952 geen verandering onderging. Als gevolg van prijsstijgingen van groenten, aardappelen en koffie onderging het indexcijfer voor de voedingsmiddelen een stijging van 1 punt. De indexcijfers voor fruit en eieren vertoonden een da ling. Bij de niet-voedingsmiddelen daal den de prijzen van kleding vooral bovén- kleding, belangrijk. Ook schoenen, huis houdelijk linnengoed en woningtextiel wa ren per 30 Januari 1952 goedkoper dan per 15 December 1951. Het indexcijfer voor de „overige groepen" steeg met 1 punt als Ken en Volksgezondheid mede in zijn I gevolg van de stijging der dagbladprijzen, der ziekenfondspremies en van de prijzen van gas en electriciteit in énkele gemeen ten. Higronder volgt een overzicht van het verloop van de verschillende prijsindex cijfers. (Volgens huishoudrekeningen 1941 van gezinnen met bruto-weekloon van 5060 p. w. en een gemiddelde gezins grootte van 4. Basis 1949 100). 1951 1952 15 Nov. 15 Dec. 30 Jan. Totaal 120 119 119 Voedingsmidd. 123 122 123 Kleding 126 123 117 Schoeisel 130 126 123 Reiniging 117 117 116 Woninginr125 123 120 Ov. gr., incl. huur 115 115 116 Huur 115 115 115 In verband met de uitverkopen in Ja nuari indexcijfer per ae 30e; als gevolg hiervan in Februari indexcijfer per de 21e. ALS het van onze geestdrift afhing, zou aanhef der Nederlandse grondwet niet anders luiden dan die van de Oos tenrijkse: „In naam van de Almachtige God bron van alle recht", of dan die van de Ierse Constitutie: „In naam van de Allerheiligste Drieëenhe-id, van Wie alle macht uitgaat en tot Wie als ons hoogste doel, al het werken en stre ven der mensen en van hun Staten moet worden teruggevoerdAldus eens Mr Kolfschoten op een kaderdag van de voormalige R. K. Staatspartij. Wat grondwet en wet hier niet kun nen, dat kunnen wij God-belijdende men sen, wel, n.l. metterdaad aan Gods plan in de gemeenschap werkzaam zijn. Ook in de sociale sector, ook op politiek ter rein. We kunnen dat doen persoonlijk en in vereniging met anderen. Met vol houders en geen deserteurs aan de zelf kant der staatkundige maatschappij van ons land en geen lieden, platzak aan po sitieve beginselen. Want uiteindelijk gaat het er in alle omstandigheden om, voor de mensheid wegen aan te leggen om God te kunnen dienen. Dat betekent o.a. pok zowel in het sociale als politieke vlakGebonden heid aan elkander, samen goed en even tueel samen beroerd. Maarsamen. En niet de ene helft goed en de andere helft miserabel of nog erger. Zo'n ideale situatie en zelfs het stre ven ernaar kost bloed, zweet en tranen. Door vechten tegen egoïsme van eenling of groep, kortzichtigheid en conserva tisme van partijen door onverantwoord extremisme van volksmenners. Schrijvend over de vakbonden wees bouwkundig tekenaar erop Br zijn verbeteringen gekomen door te organiseren, men was actief, men handelde, en zo het niet goedschiks ging dan door stakingen. De arbeider gaf de toon aan in de regering door middel van de vakbond, maar nu geeft de regering de toon aan, ja, legt zelfs zijn wil soms op door de vak bond aan de arbeider. En dit is m.i. de kardinale fout. De vakbond staat niet meer voor 100 pet. achter de ar beiders, doch wel voor 100 pet. achter de regering (K.A.B.KiV.P.). De K. A. B. kan eenvoudig niéts meer doen zon der accoord van de K.V.P. Vergelijk dit nu eens met vroeger. Dit alles gaat onder het mom, dat het algemeen be lang gaat voor het groepsbelang, iets wat op zichzelf juist is. Het algemeen belang eiste, dat de arbeider het 40 jaar geleden beter kreeg, maar wanneer dit nu als slag zin gebruikt wordt bij bepaalde niet in te willigen eisen (zie K.A.B.-artikel van 5 Maart in uw blad), dan wil dat dus zeggen, dat het algemeen belang eist dat de andere groepen (midden stand, intellectuelen, zakenlui e.d.) het nu relatief beter krijgen dan de arbei der het nu heeft. Waar blijft dan bet recht van bestaan van de vakbond, die er *voor zorgen moet, dat de arbeider maatschappelijk en sociaal vooruitgaat. Let wel, dit is geen streven van mij, dit is een logische redenering en aan u, de fout hierin te ontdekken. Bij de inrichting of organisatie der volkshuishouding staat tussen de abso lute decentralisatie van het liberalisme en de absolute centralisatie van het socialisme, de katholieke maatschappij leer van het soiidarisme. De mensen zijn solidair, in gemeenschap met elkaar verbonden. Noch de mens, noch de groep mag alleen op eigen belang letten. Men moet rekening houden met de recht vaardige belangen van anderen, zijn eigen welzijn verzorgen in harmonische samenwerking met anderen in overeen stemming met het algemeen welzijn van maatschappij en staat. Dat het die kant op het ogenblik in Nederland goed uit gaat, is een katholieke overwinning van onze sociale en politieke voormannen. Staking is een gevaarlijk middel en dooi de katholieken altijd pas in uiterste nood gehanteerd. Wat dat toon-aangeven be treft, hetzij door vakbond vroeger en nu door de regering, is geen tegenstel ling. Ornaat de situatie helemaal ver anderd is. Na de oorlog hebben voor namelijk de K.V.P. en de P.v.d.A. een sociaal-economische politiek gevoerd, die uit zichzelf of op aansporing van' de bona-fide vakbonden, de bèlangen der minst draagkrachtige groepen zeer bij zonder behartigden. Er is o.a. door de Stichting van de Arbeid veel vruchtbaar werk verricht. De regering kwam aan vele wensen tegemoet (de te verdelen koek is nu eenmaal door Indonesië en bewapening niet zo groot als wenselijk is); de vakorganisaties en de regerings partijen erkenden de moeilijkheden van binnenlandse en buitenlandse aard, in zake import, export, belemmeringen, werkgelegenheid, bevolkingsgroei en een leeggeroofd land. Wij zijn tot vandaag drijvende gebleven en in vergelijking met Engeland en Frankrijk niet eens zo gek. Maar bij alle wensen en zelfs nood zakelijkheden mag het geordend welzijn van de andere groepen niet worden over het hoofd gezien. Het gaat hier niet over recht op beter hebben dan de ar beider. Het gaat om te kunnen leven vol gens staat en milieu. Een gelijke sala riëring van alle groepen is onzin. Wat zou men dan inderdaad nog studeren of waar zou men zelfs de financiën van daan moeten halen? Regering, politieke partijen en vakor ganisaties moeten de rechtvaardigheid betrachten. Dat betekent, voor zover mo gelijk, ieder het zijne. In een fabriek heeft een voorman recht op meer dan een gewone arbeider. Om zijn meerdere kennis en/of zwaardere verantwoorde lijkheid. Zo is er ook verschil tussen een ondernemer en zijn personeel, een ingenieur en een opperman enz. enz.. Als men een vakorganisatie alleen beschouwt als een orgaan voor steeds meer loon, meer vacantie en andere meer's, heeft men geen notie van maat schappij-leer. Doen dus de vakbonden, de K.V.P. en de standsorganisgties alles goed? Daarover een volgende maal. Inzicht in zaken kan niet goed genoeg zijn. Het gebrek aan scholing en de een zijdige kijk hebben zeer velen door de wekker doen heenslapen. Gevolg? Zij weten niet meer hoe laat het is. HENK VAN DER MAZE. Door de directie van de Ringers Cho colade- en Cacaofabriek te Alkmaar is aan ongeveer veertig manneiyke leden van het personeel, voor het merendeel jeugdige ongekuwden, ontslag aangezegd voor na Pasen. Dit houdt verband met het. sterk terug lopen van export-orders, waarvoor ver leden jaar deze mensen extra waren aangenomen. De ontslagen betreffen niet de vaste persooeelskern.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1