STADSNIEUWS Voorjaar is begonnen met modefestijn LAATSTE BERICHTEN CHANTAGE SPOORKAARTJES IN HART VAN DE STAD TE KRIJGEN Bervoets liet overvloed aan modellen zien Huisarrest voor Wafdleiders Werkbrug schoot uit rails Vacantiefeest in Plantage, attracties op Broersvest Geslaagd „Verkoop- kwartier"" R. IC Handbalv. UVG Verkeersborden van Jeugd Rode Kruis leveren Hilaly Pasja set door Nederlandse t.v.-kijkers kunnen Kon. Bezoek volgen Papagos valt Griekse regering scherp aan NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VLAARDÏNGEN Kleiner ai Ir actiecentrum „St. Christoffel" demonstreert A.H.C. overspeelde U.V.G. (heren) VERPLEEGSTER GESLIPT, HERSENSCHUDDING aan scholen aangeboden OPBRENGST CARILLON COLLECTE MEISJE AANGEREDEN, BEEN GEBROKEN RIOOLPUT ONGEDEKT; KIND BEWUSTELOOS SCHUUR GERAMD; GESCHEURD VROUW TE WATER; GERED RUIT INGESLAGEN; CAMERA'S GESTOLEN KOPER GESTOLEN B. P. M. WIL KRAAKGAS Aan zes gemeenten in Westen des lands DRIEDUIZENDSTE SCHIP IN ROTTERDAMSE HAVEN NOORSE TORPEDOBOOT- JAGER Vanmorgen te Rotterdam aangekomen SCHIEDAMSE KEGELBOND BURGERLIJKE STAND THEO UDEN MASMAN VERLAAT DE RAMBLERS ned. VRACHTENMARKT Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet. Door J. S. FLETCHER Arbeider valt van meters lioot; in de Maas CENTRALE ERERAAD PASSAGIERSSCHEPEN DINSDAG 18 MAART 1952 PAGINA 2 „Het is nu 16 maanden, dat ik het werk van de Schiedamse Gemeenschap van nabij volg en tweemaal heb ik een Bestuursraadvergadering mee gemaakt. Vooral deze laatste hebben mij meer dan al het andere over tuigd, hoe er een ware gemeenschapsgeest groeiende is. Wanneer men de grote problemen, die zich voordoen op zo vriendschappelijke en jn zo'n vertrouwvolle sfeer tot een oplossing weet te brengen, terwijl het toch gaat tussen mensen van de meest uiteenlopende levensbeschouwing, karakters en levenskring wanneer men na een diepgaande discussie, die de kern van de dingen niet vermijdt, op een manier tot elkaar weet te komen, zoals ook weer vanavond, dan betreurt men het weer eens te meer, dat de S. G. steeds in negatieve zin ter sprake wordt gebracht en dat men in opbouwende zin, maar zelden iets hoort." Deze woorden sprak de wethouder van Culturele Zaken, mr M. J. M. v. Kinderen gisteravond aan het slot van de Bestuurs raad-vergadering van de Schiedamse Ge meenschap, het hoogste college van dit organisme. Het was een waarachtige ,,cri du coeur", die grote indruk maakte op de aanwezigen. En men zou wensen, dat verwezenlijkt kon worden wat de wet houder in het vervolg van zijn hartelijk woord zei: „Als bredere kringen konden deelne men aan 'n discussie als deze; als zij de Bestuursraadsvergaderingen en die van het Dagelijks Bestuur eens van nabij kon den volgen, dan zouden zij meer en meer beseffen, hoe wezenlijk de gemeenschaps gedachte zich hier ontwikkelt en zicht baar wordt. Mr v. Kinderen huldigde hiervoor allereerst de leiding van de voor zitter, maar hij betrok ook de overige leden van het Dag. Bestuur er in, omdat zij op elk uur van de dag klaar staan en ■^ch vrij maken als 'het erom gaat voor Schiedam uiterst gewichtige zaken te be spreken en er vaart achter te zetten. Ik kan de mensen, die niet beseffen wat er gaande is, dit niet kwalijk nemen. Toen ik 16 maanden geleden wethouder werd, zag ik de S.G. ook maar als een van de talrijke verenigingen, maar door mijn nieuwe contact met het werk heb ik de grootste achting ervoor gekregen en ik ben dan ook blij, waar dit nodig is de belangen en plannen van de S.G. te hel pen en te bepleiten. Ik zal koste wat het kost altijd op de bras staan voor die prachtige arbeid, die noj veel te weinigen in haar werkelijke waarde kennen" De voorzitter, de heer M. Holl, dankte de heer van Kinderen voor zijn woorden er: vooral voor 't feit, dat de Gemeenschap nooit eerder een wethouder kende, die zich zo geheel voor het culturele werk inzette, want de culturele zaak heeft nog vrijwel nergens die Dlaats, die hij moet innemen in de Overheidsgedachten. Wel hier in Schiedam. Het waren een aantal zeer belangrijke besluiten die de bestuursraad voordien goedgkeurd had. Allereerst kon worden medegedeeld, dat in overleg met alle be trokken instanties de Broersvest van Korte Singelstraat tot L Kerkstraat is uigekozen als plaats voor het attractie centrum. In tegenstelling tot het vorig jaar, toen naar uitbreiding gestreefd was van het aantal attracties heeft men dit nu met ongeveer een derde verminderd, Voor de tweede maal zagen de leden der afd. Schiedam van de K.K. Handels reizigersvereniging „St. Christoffel" een hunner collega's proeven van zijn kunde afleggen. Ditmaal was het de penning meester, die de secretaris, evenals het „proefkonijn" een oude rot jn het vak, als „klant" tegenover zich zag. Deze keer terwijl het aantal vermaaksgelegenheden relatief ook kleiner geworden is. Schiedam zal in het vervolg en wel vanaf ongeveer begin April in het centrum spoorkaartjes kunnen ko pen naar alle plaatsen in Nederland. Er komt in de V.V.V.-kiosk aan de Gerrit Verboonstraat, een reisbureau van Lissone Lindeman, dat ook K.L.M.. en Bootpassages boekt, zodat men zelfs een reis zal kunnen nemen van Hawaii naar Majorca. In deze V.V.V.-kiosk wordt bovendien het V.V.V.-werk ter hand genomen door hetzelfde reisbu reau, dank zjj de benoeming van een directeur, die ook lid is van het hoofd bestuur van Het Algemene Nederlands Verbond van Verenigingen voor Vreem. delingen Verkeer. Dit is een zeer be langrijke stap vooruit. In 'de Plantage zal getracht worden de oude muziektent afgebroken en vervan gen te krijgen door een groter podium, dat niet alleen moderner is en meer plaats biedt, maar dat ook accoustisch geheel is ingericht op concerten en zang uitvoeringen in de open lucht. In ieder geval worden de Vacant ie weeka vonden dit jaar in de Plantage gegeven. In de gevel van het huis in de L. Kerk straat, waar vroeger de woning van Jan van Riebeeck stond, zal waarschijnlijk een plaquette worden aangebracht, die aan dit historische feit herinnert. In ver band met de Van Riebeeck-herdenking komt Vrijdagmorgen a.s. om 10 uur de Wereld-omroep naar Schiedam om een reportage te maken van de gebeurte nissen rond het gereedkomen van het Van Riebeeck-album, dat door het Nat, Co mité, namens Schiedam, tijdens de Van Riebeeckfeesten zal worden aangeboden. In de Vacantieweek zal in het Sted. Museum een zeer uitgebreide en tevens zeer locaal getinte tentoonstelling worden gehouden over de inrichting van een huis. Dit gebeurt door samenwerking van de conservator van het Museum, de 'heer D. Schwagermann, het Schiedams Vrouwen Comité en de Schiedamse Middenstands Bonden. Als de stunt gelukt om in Aug. in Nieuwland de eerste woning klaar te hebben van de Burger zin-lening-bouw zal deze te zelfder tijd, helemaal aange kleed, open staan voor bezoek. Bij de liquidatie van het Stedelijk Muziekcorps is de bibliotheek overge gaan naar de Sectie Muziek, die deze za] beheren. De vergadering verliep in de beste stemming en de jaarverslagen van pen ningmeester en secretaris werden goed gekeurd. Zondag was het voor onze handballers ideaal weer. De heren gingen met drie invallers op bezoek bü A.H.C. '28 in Den Haag. Het was juist onze midvoor en goalgetter B. Hengst die verhinderd was en E. de Korver die wegens een spier- breuk rust moest houden. Vjjf minuten na de aanvang scoorde moest de verkoper bij drie klanten ko-U.V.G. haar eerste van' de vijf doelpum men. Eerst bij een oude, zeer bevriende j ten. Doch A.H.C. dat technisch beter relatie. Beiden kenden elkanders familie relaties en begonnen dan ook met een vriendschappelijk praatje, waarna de speelde, nam het initiatief over, en scoor de dank zij subliem samenspel doelpunt na doelpunt en maakte van het U.V.G. Verkoper dan met een „zeg, laten we nu doel een zeef. Tro(s d®?® doelpuntenregen even zakelijk worden" tot de „aanval" overging. De „klant" bleek al een lijstje klaar te hebben met wat hij zoal nodig had. De verkoper zag nu kans, dil lijstje werd er aan beide zijden fair gespeeld, waarbjj U.V.G. niet een les kreeg in spor tief spelen, maar wel in handballen. De eindstand was 295. De beide dameself tallen brachten het er beter af en wisten i. icinen uittuilleii net ei ucici at en wiblch ö^!lua,?.n;„LV"iun' i heide een overwinning te boeken. U.V.G. schoon de klant, hoe bevriend ook, zich zo maar niet gewonnen gaf. De tweede klant (in dezelfde persoon) was een wildvreemde zaak. Jarenlang was de verkoper daar langs gegaan zon der het ooit eens te proberen. Nu moest hij z'n rayon uitbreiden, en ging dus daar zijn geluk beproeven. Eerst moest hij een smoesje maken, waarom z'n 80 jaar oude firma nog nooit aan deze, toch ook al een behoorlijk aantal jaren be staande zaak, haar diensten had aange boden. Toen de klant over deze grief was heengeholpen, kon hij z'n waren aanprijzen, en mocht tenslotte een offer te maken, waarmee de verkoper al heel tevreden was. Tenslotte kwam hij bij (wederom de penningmeester als) een hevige bokke- nees van een klant. Die had pas een paar belasting-aanslagen gekregen, en nu I speelde tegen Activitas een goede wed strijd. De uitslag was 31 voor U.V.G. De meisjes kregen W.I.K. uit Vlaardin- gen op bezoek. Ook zij konden zich ver heugen in een overwinning en wonnen met 21; proficiat! De uitblinkers in dit elftal waren wel Riet Mineur en Loes Veerkamp. Hedenavond is er voor de dames geen training, deze zal nu gehou den worden op Donderdag voor de ju nioren om 18.45 uur, en voor de dames om 20.00 uur in de zaal aan de Nw. Ha ven. De verpleegster M. W.. uit Den Haag, reed over de VlaardingerUijk aan de rech terkant van de weg. Zij reed enkele me ters over het naast de verharde weg ge- Gisterenmiddag zijn in het gebouw van het Rode Kruis aan de Lange Nieuwstraat in aanwezigheid van wethouder H. Sabel van Onderwijs, de Gem. Inspecteur bij het Onderwijs, M. Holl, de voorzitter van het Rode Kruis. afd. Schiedam, dokter J. A. V. v. d. Berg, de hoofdinspecteur Kloezeman en de Inspecteur der ver- keersbrigade Knook, de zeven verkeers borden, gemaakt onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis aan de Schiedamse schoolkinderen aangeboden. Mevr. M. M. v. Latenstein-v. d. Gaag, de leidster van het Ned. Jeugd Rode Kruis, afd Schiedam vertelde, hoe in Delft het plan voor deze borden was opgekomen. Gemeente Werken daar had. den een ontwerp gemaakt en het bleek uitermate geschikt voor het verkeers- onderwijs op de lagere scholen. Toen kwam de leidster in contact met de dir. van de Technische school in Schiedam, de heer Pulleman, de leider van de Be- drijfsschool op Wilton de heer v. d, Jagt en de directeur van het Tehuis voor Werkende Jongens, de heer van Buren (die eveneens allen aanwezig waren). Men besloot zeven verkeersborden voor do Schiedamse schooljeugd te maken met als belangrijkste doel het voorkomen van verkeersongevallen, waarbij de jeugd be trokken is, maar bovendien om de belang, stelling van de jeugd voor het Jeugd Rode Kruis levendig te houden. Aange zien zeven borden natuurlijk te weinig is, heeft men een rouleringssysteem in gesteld, dat echter vervoer van de borden noodzakelijk maakt. Hoofdinspecteur Kloezeman heeft toen aangeboden, dat de verkeersbrigade voor dit transport za' zorgen. Wethouder Sabel dankte namens de gemeente zeer bijzonder voor deze borden. Alles wat in goede zin voor de jeugd gedaan wordt, heeft de belang stelling en de dankbaarheid van het ge meentebestuur. Spr was zeker, dat het verkeersonderwijs aan waarde zou win nen. Dr J. A. H. v. d. Berg bracht hulde voor het initiatief. Aanvankelijk heeft de afdeling wat huiverig gestaan tegenover de oprichting van een Jeugd Rode Kruis, maar men is door de loop der ge beurtenissen volledig gerust gesteld. De collecte voor het Carillon, dat uit dankbaarheid aan het Amerikaanse Volk door H.M. de Koningin zal worden aan geboden. heeft in Schiedam ruim 2.300 opgebracht. Gistermiddag om 4 uur stak het 4-jarige meisje M. A. H. voor pand 80 de Juliana- laan over. Een naderende fietser werd door haar niet opgemerkt. Zij liep door, de fietser remde en haalde naar het mid den van de weg uit, maar het meisje liep weer terug en viel. Het achterwiel van fiets ging over het onderbeen van het meisje. Zij bleef op straat liggen. Een am bulance van de G.G. en G.D. heeft het meisje met een onderbeenfractuur naar het ziekenhuis gebracht ter behandeling en vandaar naar de ouderlijke woning. De 4-jarige Leo v. L., wonende aan het Frans Halsplein is gistermiddag om kwart voor 3 al spelende in een rioolput geval len, welke ligt naast de nieuwe straat, die Nieuwland inleidt. In deze put staat twee meter water. Mej. K. uit de Rembrandt- plein heeft het ventje uit de put gehaald. Het was intussen al bewusteloos. Zij heeft kunstmatige ademhaling toegepast en wa ter uit de longen verwijderd. De intussen gewaarschuwde moeder heeft het kind mee naar huis genomen. De G.G. en G.D. heeft het daarna, ter controle naar het ziekenhuis gebracht. Het had schijnbaar geen nadelige gevolgen gehad van deze val die ernstige gevolgen had kunnen heb ben, Naar men in de omgeving beweerde is dit reeds de derde maal, dat er een kind in deze put valt. Een auto-tankwagen, die bij het inrijden van de Nieuwe Buurt zag, dat dit voor auto's verboden is. wilde terugrijden de Laan in. De chauffeur nam de bocht te kort en ramde een aangebouwd schuurtje, dat op de hoek stond. Dit stenen schuur tje werd ontzet en scheurde op verschei den plaatsen. De chauffeur is na de aan rijding doorgereden. De 40-jarige M.v. U. uit de Nieuwe Buurt raakte gisteravond door onbeken de oorzaak om omstreeks 9 uur in de Schle ter hoogte van de Overschiese Dwarsstraat. De 23-jarige C. v. G. uit de Parallelweg, die juist passeerde, begaf zich gekleed te water en wist de vrouw, die reeds 8 meter uit de kant geraakt was. op het droge te brengen. In het café in de nabijheid is de vrouw tijdelijk verzorgd totdat de G.G. en G.D, haar naar het zie kenhuis heeft overgebracht. Vannacht om ongeveer 1 uur hebben Deias-ms-aeirsmsmj s u ,Ji' a vi«rs over het naast de verharde weg ge- onbevoegden een ruit bij de fotohandei deugde er mets. Zijn zaa r me de legen koolaspad en wilde weer op de van K. aan <3e Tuinlaan ingeslagen. Zij ten (die maar wegbleven) ook niet en de i hoofdbaan terugkeren, toen zij langs de aren, die de verkoper naais ïg vooi j steenrand slipte. Zij viel. kreeg een liehte hem etaleerde evenmin. Dat. de verkopei hersenschudding, een wond boven het lin- er in slaagde, toch nog wa kwij te ra- j jieroor. een kneuzing aan het linkerdij ken aan deze Isegrim, lag met aan een been en schaafwonden. Per ambulance plotselinge verandering van stemming, want die toestemming ging met een snauw en een grauw, maar hij scheen achteraf toch een voordeel in de koop te zien, al liet hij het niet merken. Alle drie de klanten-rollen werden door de secretaris meesterlijk vertolkt en de toeschouwers hadden een amusante avond. De (al te vele) afwezigen hebben weer veel gemist. Besproken werden voorts de voorstellen met betrekking tot de algemene jaarvergadering. Zaterdagavond gaan de leden met de trein van tegen elven naar Ams erdam voor de Stille Omgang. van deG.G. en G.D. is zij, na in het Gem. Ziekenhuis te zijn onderzocht, overge bracht naar de woning van haar zuster in Kethel, waar zij voordien reeds op be zoek was. stelden zich door de opening in het bezit van enkele opname-apparaten. De politie stelt een onderzoek in. In de afgelopen nacht is bij de fa. D aan de Polderweg in Kethel een hoeveel heid koper ter waarde van 3000 gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Het was of we een week verder wa ren. De zon trok zich van de datum niets aan en lachte: „Het is Lente". Ondanks, c'at het nog vier dagen duurt eer de Winter-kalender officieel heeft afgedaan, flaneerden door de grote zaal van Musis Sacrum toiletjes, die smeekten om niets dan zon en vooral zonnewarmte. De Voorjaarsshow van Bervoets is ge start onder veelbelovende omstandigheden en het was voor de dames niet moeilijk zich voor te stellen, hoe zij er over enkele maanden zouden uitzien, ook al moest men soms in zijn gedachten met eigen maat een beetje smokkelen. Was vorig jaar een show voor Schie dam nog zo'n nieuwtje, dat de middag zitting kon worden afgedaan in de foyer, ce goede roep van het experiment had voor de voorzichtige Schiedamse vrouwen deze maal de kat al spoedig uit de boom gejaagd, zodat Z'J Sisterenmiddag de grot? zaal -geheel vulden en gisterenavond bo vendien nog de foyer bezetten in een be langstelling, die bijna in letterlijke zin overweldigend was. De samensteller en inkoper van de col lectie, de heer D. J. Schoonhoven, heette namens het organiserende modehuis de aanwezigen welkom. Hij vond het verheu gend, dat de Nederlandse vrouw tot ue conclusie is gekomen, dat zij haar kleding niet zo maar lukraak moet kiezen, maar dat zij zich op de shows eerst kon over tuigen van de tendenzen en van de moge lijkheden, die er voor haar zijn. Hij weas erop, dat geen massa-confectie zou wor den getoond, maar een collectie van kle ding voor matige prijs, die de persoonlijke root niet mist. De show was zo uitgebreid, dat er ruim twee en een half uur voor nodig waren eer de vijf mannequins de vele modellen hadden voorgedragen. Bij een bijzonder geslaagde creatie klaterde het applaus snel op en het was opvallend, hoe meestal de meningen over de mooiste stukken over eenstemden. Mevr. H. EliasSmit gaf ook ceze keer weer de korte beschrijving. De extravagance, die de uit Parijs en Italië komende modellen, welke men in modepraatjes vindt afgebeeld, bieden, i.« in de handelscollecties nog v/el terug te vinden, zij het in bescheidener en min der opvallende vorm Men ontdekt vooral nieuwe kleuren (mode-tin'ten: igrijs, zeegroen, flesgroen, maisgeel) en ziet mogelijkheden van on gedachte combinaties, ook al is geel-zwart dan niet onbekend voor Schiedam. Nieuwe lijnen schijnen veel van hun ruchtbaarheid verloren te hebben als men ze in een witte Ottoman met grote kraag terugvindt in de krachtige pyramidelijn. die van onderuit de jas in de grote kraag uitkelkt. Men ontdekt van nature op elkaar aan gewezen combinaties vooral door de aard van de stof van een zwart linnen japon met garnering van naturelraffia knopen. De eenvoud van de tailleur, die zo vastgeworteld zit in de smaak, dat men verwonderd is over de variaties, die bin nen de strenge lijneisen nog mogelijk zijn; die eenvoud contrasteert met de kleurig heid van de imprimé's, die hun ontstaan wellicht aan moderne abstracte kunst, maar zeker aan voortreffelijke dessin- entwerpers te danken hebben. Toch zijn het deze modellen niet, waar naar de meeste ogen zich richten. Kleur vraagt om licht, direct zonlicht. Hoe vaak is Nederland er mee begiftigd? Hoe vaak ook kan de wind-bevochten Nederlandse vrouw grote hoeden dragen. Vandaar haar vreugde over de kleine, pikante modellen van Jo Knopper, de Amsterdamse ont werper, die op de show gedragen werden. Viel de prijs van een smaakvolle ja pon, die voor ieder te dragen is, bijzon- tier voordelig uit, dan was het enthou siasme groot. En natuurlijk steeg dit (en top, toen Cas Rus, die aan de vleugel en de elavioline voor de muzikale begelei ding en niet zeiden voor een origi nele illustratie ha.i gezorgd, met völle accoorden de apo theose aankondigde ..Lc premier ren- dez-vous", de avond jurk voor de bak vis, die naar he'. eerste bal gaat. met een prachtige wijde kraag en meisjes achtige kantverwer. king, gevolgd door een serie van zes andere avondjapon nen. waarvan „Place de l'Opéra",'n ivoor kleurige schouder- loze droom, zich als vrouw van de wereld weet te handhaven naast de citroen-kleurige „Danse avec moi", die reserve zari gratie paart. De Schiedamse vrouw heeft ken nis gemaakt met wat het nieuwe seizoen gaat bren gen en als het ever. wil, weet ook de Schiedamse man al wat het gaat kos ten. Hij was er niet. Hij laat. het graag over. De Bataafsche Petroleum Maatschappij N.V. heeft zich bereid verklaard, een deel van het zogenaamre kraakgas, dat bij het raffineren van de ruwe olie in Pernis vrij komt, beschikbaar te stellen voor de openbare gasvoorziening. Indien de gemeenteraden zich ermee accoord verklaren, zullen zes steden in het Westen des lands: Den Haag. Rot terdam, Schiedam, Delft, Leiden en Gouda van dit gas Worden voorzien In de Rotterdamse haven kwam van morgen het 3.000ste schip van dit jaar binnen. Het was het 394 b.r t metende Nederlandse kustvaartuig „Houtman" van J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam. Vorig jaar arriveerde het 3.000ste schip op 29 Maart, dus elf dagen later; toen was het het Ftanse m.s. „St. Mat- thieu". De Noorse torpedobootjager „Narvik", die een oefentocht met zeecadetten heeft gemaakt in de Middellandse Zee, is van morgen voor een onofficieel bezoek in Rotterdam aangekomen. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Parkhaven. Vrij dag zal het de thuisreis voortzetten. De Schiedamse Kegelbond zal met een tiental deelnemen aan de districtswed strijden, die Zondag van 10 tot 5 uur worden gehouden op de kegelbanen van het Groothandelsgebouw te Rotterdam. De kegelaars hebben enige malen ge oefend op de banen van Coerzand en aan de hand van de daar behaalde resultaten zijn de volgende her enaangewezen, de Schiedamse Kegelbond bij de districts- wedstrijden te vertegenwoordigen: Kreu- ger, Van Loon, Nieuwendijk, Rikkers, De Ronde, Scheffer, Smits, Waalwijk, v. Doorn, Westerman, Willemse; reserves: De eede, Poppezijn. Het vijftal van de kegelclub Tous les Neuf zal deelnemen aan de districtswed strijden voor vijftallen, kampioenen van de onderscheidene bonden, die tot het district behoren. Bovendien zullen de Schiedamse kegelaars deelnemen aan de wedestrijden om het persoonlijk kam pioenschap. GEBOREN: Bastiaan zoon van W. de Groot en L. van Doorn; Maartje, dochter van G. Teekamp en M. Geul; Burger A. M. zoon van J. G. C. Schuurmans en M. Koogje; Catharina G. M. dochter van H. W. J. M. Koevermans en J. M. L. v. De venter; Antoinetta G. M. dochter van A. Wöhler en J. J. Breuseker; Rosina J. dochter van F. Warnaar en A. v. d. Burg; Arnoldus J. J. zoon van J. G. Oomen en G. A. Broeren. OVERLEDEN: B. W. Muis 58 jaar; L. van Trigt 79 jaar; M. J- Jeijsman 83 jaar wed. v. J. J. Busker. De nieuwe Egyptische premier Hilaly pasja heeft in de afgelopen nacht de groeiende oppositie van de Wafdpartij een krachtige slag toegebracht, door twee van de kopstukken van deze partij de voor malige ministers van binnenlandse en sociale zaken, Serag el Din pasja en Abdel Fattah Hassan pasja, in Cairo van hun bed te lichten en onder sterke polltie- cscorte naar hun bezittingen in de provin cie over te brengen, waar zy onder huis arrest zullen staan. Sinds de Wafdregering van Nahas pas ja, die over de absolute meerderheid in kamer en senaat beschikte, door koning Faroek n.a.v. de beruchte zwarte Zater dag in Cairo op 26 Januari J.l. werd weg gezonden, heeft de Wafdpartij getracht de plotseling verloren macht weer in handen te krijgen. Hilaly's voorganger Maher pasja heeft de breuk met de parlemen taire meerderheid niet aangedurfd. Maar de nieuwe premier treedt doortastender op. Gebruikmakend van de destijds afge kondigde noodtoestand heeft hij het par lement voor enkele maanden naar huis gezonden. Toen de Wafd zich hiertegen openlijk begon te verzetten, viel Hilaly in een officieel gepubliceerd rapport de partij aan op grond van de aan de dag getreden corruptiepraktijken. Zaterdag j.l. stelde hij bovendien de regering Na has Pasja verantwoordelijk voor de revolte in Cairo en wraakte hij de oppo sitionele houding, die de partij tegen de regering had aangenomen als opstandig heid. Gisteren belastte de minister van binnenlandse zaken op grond van veilig heidsoverwegingen het hoofd van politie met de controle over alle politieke par- De Nederlandse Televisie-Stichting heeft besloten in de televisie-uitzendin gen bijzondere aandacht te wijden aan het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard aan de Ver. Staten. Waarschijnlijk zal de heer D. Simons in opdracht van de Ned. Tele visie-Stichting binnenkort naar Amerika vertrekken. Het is de bedoeling repor tages van het bezoek van H. M. gedeel telijk op te nemen in de Dinsdag- en V#Üdagavonduitzendingen en zo moge lijk enige extm-ultzendingen aan het bezoek te wijden. Aan Theo Uden Masman, thans van het radiodansorkest „The is door de V.A.R.A. de functie va" der afdeling Lichte Muziek zulks als opvolger van de heer H. ae die belast is met de functie van le an de televisiestaf der V.A.R.A. De heer Mas- man, die meer dan 25 jaar de 1"d™g van „The Ramblers" heeft gehad, heelt deze functie aanvaard. tijen. Vannacht volgden de boven ver melde arrestaties. De 42-jarige Serag el Din Pasja wordt beschouwd als het meest fcrillante lid van de Wafd. In het rapport over de cor ruptiepraktijken werd hij beticht van allerlei malversaties, die hij in zijn kwa liteit van minister van financiën, een portefeuille die hij tegelijkertijd met die van binnenlandse zaken beheerde, be dreven zou hebben. Veldmaarschalk Alexander Papagos, voormalig: opperbevelhebber van het Griekse leger en thans leider van de grootste partij in het Griekse parlement, de „Griekse volksconcentratie", die in de oppositie is, lieefi Maandagavond, toen zijn party een motie indiende, waarin zij haar afkeuring over het regeringsbeleid uitsprak, een felle rede gehouden, waarin hij de regering onder meer toevoegde, dat ..noch het parlement, noch de regering heé Griekse volk vertegenwoordigen". Papagos deed een aanval op het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, vol gens hetwelk in Griekenland in 1946 en 1950 algemene verkiezingen zijn gehou den. Hij daagde de regering uit nieuwe verkiezingen volgens het meerderheids systeem uit de schrijven. Hij 'beschr-ldigde de regering er voorts van „de Griekse strijdkrachten te heb ben .gekwetst door opper-officieren over te plaatsen of met pensioen te doen gaan". „De Griekse volksconcentratie aldus Papagos, ,,is een democratische en parle mentaire partij. Doch dit zal rnlJ ®r "let van weerhouden mij rechtstreeks tot het Griekse volk te richten en de ondoelma tigheid van de huidig® regering aan de kaak te stellen". De regering, zo ®een' "aPa§0s, brengt verder het land in Sevaar door gevaar lijke communistische elementen, die ver bannen waren, toe te staan Griekenland weer binnen te komen. Hij zeide inzage gehad te hebben van vertrouwelijke stukken van de geheime dienst van het leger, „waarin staat dat de communisti sche leuzen m Griekenland meer en meer ingang Saan vinden", papagos besloot mei een beroep op de regering om af te treden. Hy drong er 1,1) de volksvertegenwoordiging op aan tegen de regering te stemmen. ix a ROTTERDAM, 17 Maart 1952 Van Ur 5rt v-*b.: 250 ton kali Veghel; 100 ton Riitoi delharnis; 143 en 107 ton kali Aarle- SS Vü' 128 en 122 ton kali Someren; 500 en por.In11 CeHulose Wageningen; 150 ton ijzer wP 100 ton talkpoeder Apeldoorn; 100 xïm 4Schroot Wanssum; 114 ton schroot Delft; auu ton kolen Den Haag; 600 ton kolen Zwijn- ?.recht; 175 en 117 ton kolen Leiden. Totaal ,Jeizent 8 vletreizen. 17 Maart v.ra.; 120 ton blikafval Leeuwar- den; 225 ton petr.cokes Heteren; 2 X 1300 lo/J granen vletten; 700 ton copra Maarssen is sch.); 90 ton papier Maastricht; 155 en 95 ton kali Meppel; 350 en 250 ton kolen Delft, 54b ton kolen Leiden; 100 ton hout en stukgoed liggen/varen. D4GBIAO VOO* SCHIEDAM fN OMSTREKEN 74ste Jaargang No 21798 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd ln het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per milUmetei hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. ,..=sbs="h' sutfj-1 6). Mijnheer Pratt was ons gisteravond van grote dienst, met het regelen van allerlei dingen, zei Eldrick met een blik op Collingwood. Zoals de zaken nu staan, is er weinig meer te doen. Er behoeft geen gerechtelijke schouwing plaats te hebben, Dr Melrose heeft zijn verklaring al afgegeven. Dus.... is er alleen maar te zorgen voor de begrafenis. Natuurlijk, kunnen wij u daarbij ook helpen. Maar ik denk, dat u eerst wel naar het huis van uw grootvader zult willen gaan en zijn papieren inzien? Wij hebben zijn testament hier, zoals ik u al zeide, en u weet ongeveer wat er in staat. Dank u vriendelijk, mijnheer Pratt, zei Collingwood, zich tot de klerk wen dende, en toen weer tot Eldrick: „Goed, lk zal even naar de Poelsteeg gaan. O, wat ik zeggen wou, mijnheer Pratt, zei mijn grootvader niet, waarom hij hier kwam? Geen woord, mijnheer antwoordde Pratt. Alleen maar, dat hij mijnheer Eldrick wilde spreken. Had hij de een of andere zaak lopen? vroeg Collingwood. Eldrick en zijn klerk schudden beiden het hoofd; neen, de oude Bartie was, voor zover zij wisten niet met iemand in proces gewikkeld. Neen niets; maar hier was Pratt weer geprepareerd. Misschien over een nieuw huurcon tract van dat land bij Paardenbrug, mijnheer, zeide hij, met een blik op zijn chef. Toen hij een paar weken geleden hier was, heeft hij er nog over gepraat. Dat is waar ook, zei Eldrick. Nu, toen Collingwood zich omkeerde om heen te gaan, u zegt het wel, als wij u nog op een of andere manier van dienst kunnen zijn. Pratt zal steeds voor u klaar staan. Collingwood dankte en ging naar be neden. Hij was met de eerste trein uit Londen vertrokken, had zijne bagage aan Hotel Terminus laten staan, en was rechtuit naar het kantoor van Eldrick Pascoe gegaan. Dit was dus zijn eer ste bezoek aan de Poelsteeg. Maar hij kende de winkel en de buurt goed, hoe wel hij een hele tijd geleden voor het laatst in Barford geweest was. Ook ken de hij juffrouw Clough goed, die Bartle's huishouden gedaan had, zolang hij zich kon herinneren. Zij ontving hem even onbewogen alsof hij maar even van de overzijde kwam ingelopen om te vragen hoe het met zijn grootvader ging. Ik docht wel dat je dalik zou kom- me, meheer Collingwood, ontving ze hem, toen hij de kamer achter de win kel binnentrad. Netuurlik is er niks te doen as voor de begraffenis zorgen. Ik weet niet, of je verbaasd itond, toen te je gisteravond telegrafeerden, ik niet. Ik verwachtte zo iets al maande, Wat bedoelt u, ging hij achteruit? vroeg Collingwood. Hij ging iedere dag achteruit, zei de huishoudster. Maar niemand durfde het hem te zeggen en zelf zag hij het niet in. Hij was zo levendig hij deed alles nog net of hij jong was. Maar ik wist wat het end zou weze, ik wist dat hij ineens weg zou zijn. Netuurlik had ik alles klaar. Toen ze hem brochten had ik niets te doen als hem af te leggen, en dat hebben juffrouw Thompson van hier naast en ik in een wippie gedaan. Waar zal je hem legge, meheer Collingwood? Daar moet ik nog eens over denken, antwoordde Collingwood. Eigenlijk is dat ook al klaar, lichtte juffrouw Clough hem in. Hij heeft al een graf gekocht op het kerkhof, al drie jaar terug, en hij zei me, dat hij ook al een steen besteld had. Dus daar zal je niet veel trubbel mee hebben. Collingwood ontvluchtte de sombere détails, die de vertelster met zoveel smaak opdiste en ging naar zijn groot vader kijken. Hij was nooit veel bij hem aan huis geweest, maar zij hadden ge regeld gecorrespondeerd en waren altijd op goede voet met elkaar geweest. Het speet hem dan ook, dat de oude heer zo eenzaam had moeten sterven. Een poosje stond hij te peinzen bij het stille, ge rimpelde gelaat, en toen hij weer bene den kwam, vond hij juffrouw Clough in gesprek met een pienter-uitziend kareltj» van een jaar of zestien. Dit is Jaap Tayiois ..stelde de huis houdster hem voor. En hl) weten of we hem nodig hadden. Jk heb hem ge- zeid dat we de winkel dicht houden tot na de begraffenis. lk weet niet wat hij kan doen. O, ja, stuur hem eens even bjj mij in de winkel,vroeg Collingwood, en hij wenkte de jongen hem te vol,gen go, dus jij was de bediende van mijnheer Bartie? Had hij nog iemand? Ik alleen, mijheer, antwoordde de jongen. Ik ben hier al een jaar. En hoe heet je? informeerde Col lingwood. - Jacobus Taylor, mijnheer, maar iedereen noemt me Jaap. O kortweg Jaap, colling wood vriendelijk- zuj waren nu in de winkel, en hij sloot de deur. Dr buiten deur in de Poelsteeg was pp s)bt, pr was een gordijn voor het venster en de boe ken en prenten op de planken en in de It asten stonden in een schemerig half licht. Ja, zoals juffrouw Clough zegt, doen wt deze dagen geen zaken. Jaap, daarna zullen we eens zien. Je loon gaat natuur lijk gewoon door, je moest iedere dag maar eens komen horen, of er iets voor je is. Gisteren ben je hier natuurlijk ook geweest. Wasje in de wi'nikel toen mijn heer Bartie uitging? Ja, mijnheer, antwoordde het ke reltje, ik ben de hele middag bij hem geweest. Ik was hier toen hij uitging, en nog hier toen ze hem terugbrachten, manheer. Colliimgwood ging in hc stoel van zijn grootvader zitten, voor de grote tafel vol boeken en papieren, midden in de ka mer. Leek mijn grootvader al ziek toen hij uitging? vroeg hij. Neen, mijnheer, hij had een beetje meer dan anders gehoest, verder niet. Er kwam tegen vijven een mist opzet ten, en hij zei, dat hij daar last van bad. Wat had hij de hele middag ge daan? Iets bijzonders? Neen, mijnheer, niets bijzonders voor vier uur. Collingwood nam Jacobus Taylor eens nauwkeuriger op. Hij zag dat het een pienter ventje was, klaarblijkelijk met een helder verstand: een goed voorbeeld van een vlug stadskind dat degelijk la ger onderwijs genoten had. O, zei hij. Niets bijzonders voor vier uur. En wat deed hij na vier uur? Toen kwam de post en bracht een brief uit Amerika, kijk hij ligt vlak voor u. Mijnheer las hem door en vroeg mij toen. of we een goed exemplaar van Hopikinsons Geschiedenis van Elirford hadden. Ik zei hem dat er een was bij de boeken die we gekocht hadden uit de boedel van mijnheer Mallathorpe. O mijnheer Mallathorpe, die veron gelukt is? vroeg Collingwood, die op de hoogte van h®t schoorsteen-ongeval was. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) Toen vanmorgen in Maastricht drie ar beiders op een werkbrug, die onder de Wilhelminabrug hing, bezig waren met herstelwerkzaabheden aan de ijzeren over spanning, schoot de werkbrug op een ge- gegeven ogenblik aan een kant van de rails. Daardoor gleed een van de werk lieden. de 50-jarige M. uit Maastricht, van de scheefhangende bak de Maas in. De koopman Van de K.. die het ongeluk zag gebeuren, sprong de man onmiddellijk van de brug na, het water in. Zyn dap pere poging om het slachtoffer te redden mocht echter niet gelukken; na lajtg zoe ken kon hij, uitgeput, nauwelijks zichzelf nog in veiligheid brengen. Van de twee andere arbeiders kon één zich nog juist op tijd beetgrijpen aan het ijzer van de brug. Door heel voorzichtig verder te kruipen en toen langzaam om hoog te klauteren, kon hij veilige grond bereiken. De derde man raakte bekneld, waarom men van de brug een touw naar hem liet zakken. Dit wist de man te grijpen, waarna men hem daaraan om hoog heeft getrokken. OPTIE INDUSTRIETERREIN VOOR CINCINNATI-NEDERLAND Op 28 November 1951 besloot de raad o.m. tot de verkoop van plm. 75.000 M2 van het industrieterrein, gelegen ten Oos ten van het havenbedrijf „Vlaardingen- Oost" N.V. aan de inmiddels opgerichte N.V. Vlaardingse Exploitatie-Maatschap- Pij van fabrieksgebouwen, ten behoeve van de bouw van een fabriekspand, te verhuren met recht van koop aan Cin- cinnati-Nederland N.V. Laatstgenoemde N.V., welke thans in oprichting is, heeft zich tot B. en W. ge wend met het verzoek haar voor het over blijvende gedeelte van het industrieter rein een recht van optie tot koop te ver lenen. Dit terrein is groot plm. 36.000 M2 en is gelegen tussen het hierboven vermelde perceel en de griendgronden langs de Nieuwe Maas. Bedoelde griendgronden zijn voor de gemeente alleen van belang in verband met de ten Noorden daarvan gelegen in dustrieterreinen en zijn gehuurd van de Staat der Nederlanden tegen een huur prijs van 9.870 per jaar tot 1 Mei 1956- In verband hiermede hebben B. en W. met Cincinnati-Nederland N.V. i.o. voor- lopige overeenstemming bereikt om tot 1 Mei 1956 niet over het nog voor verkoop beschikbare terrein ter oppervlakte van plm. 30.000 M2 ten behoeve van derden te beschikken zonder toestemminS van Cincinnati-Nederland N.V., terwijl deze N.V. de gemeente met ingang van 1 Maart 1952 een bedrag betaalt gelijk aan de huur van de griendgronden, zijnde 9.870 per jaar. Hierdoor wordt gedurende dat tijd vak voorkomen, dat Cincinnati-Nederland N.V. op een tijdstip, dat zij zich nog geen oordeel kan vormen over de mogelijkhe- den tot verdere ontwikkeling van haar bedrijf, voor de keuze wordt gesteld om net terrein te kopen of van de mogelijk heid van uitbreiding af te zien. Voorts wordt aan de Cincinnati-Neder land N.V. tot 1 Mei 1956 een optie tot koop verleend. Tenslotte vraagt Cincinnati-Nederland N.V. om op de bedoelde gronden na 1 Mei 1956 eveneens een optie tot koop te mogen hebben, waartegen geen bezwaren be staan. B. en W. menen dat deze regeling een voor beide partijen aanvaardbare oplos sing biedt en stellen de Raad voor, altjus te besluiten. Bij beschikking van de staatssecretaris van O., K, en W. is, na overleg met de minister van Justitie, met ingang van 9 Januari iS52 eervol^ ontslag verleend aan voorzitter, secretaris en leden van de Centrale Ereraad. Oud-Hollandse markt te Delft. Van 10 tot 17 Mei zal de Delftse middenstand een oud-Hollandse markt te Delft hou den- Er bestaat zoveel belangstelling, dat men vermoedelijk het gehele marktplein nodig zal hebben om alle stalletjes een plaats te kunnen geven. Johan van Oldenbarnevelt, Sydney naar Actsterdam, 17 op 210 mijl N. v. Brisbane- Noordam, N. York naar Rotterdam, 17 oP 240 mijl van eil. Sable. Oranje, 18 van Amsterdam te Djakarta. Sibajak, Djakarta naar Rotterdam, pas seerde 17 (12 u.) Gibraltar. Waterman, Kaapstad naar Rotterdam, pas seerde 17 Lissabon, 21 (2 u.) te Hoek va" Holland verwacht. Zuiderkruis. Hallfax naar Rotterdam. 17 op 510 mijl OZO. van Kaap Race.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2