Oude wet van 1937 is hiermee herzien en aangevuld fm De kosten der Deense schrijver trekt de wereld rond BUTLER VAART EEN NIEUWE KOERS Persberichten Mis en Preek Buitenlandse zaken geleid door nazi's Echtpaar neergeslagen Groningen krijgt nieuw Noorderstation GOD EN ZIJN WERELD DINSDAG 18 MAART 1952 PAGINE 3 Beierse radio: met commentaar Huismoeders in nachtploeg Niet van brood alleen Vrijheid van U weet wel Nog zo iets Vrijstelling en ontheffing I r/'- rZiUt.óft. /'^k ff Nty I&uAw j t - (Zei Ze cAdZcfcZcWt'.fs. tZudAy/edè*. -Uc&Z JS> rZZ> (Pitx jfl iïscsf sy Zé t&ZUL N lim&h ZAéA xZ+yf de/f/^6 dbAyt /h&. Wïee. uf&ctA es FINANCIERING UIT LOPENDE BELASTINGINKOMSTEN EEN EXPERIMENT EERSTE P.T.T.-KANTOOR IN NOORD-OOST-POLDER Harry Prikker En tweede uitvalsweg naar het Zuiden PRIESTERWIJDING VAN FRANCISCANEN KRUPP NAAR BRAZILIë? Locomotievenfabriek in Sao Paulo Volgens de Beierse radio is het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken wat zijn leidende functionarisen betreft voor 85 pet uit voormalige nazi's samen gesteld. „Dit ministerie is een bolwerk van voormalige trawanten van 't Derde rijk", aldus werd gisteravond gezegd in een uitzending van een groep van mede werkers, die een eigen onderzoek hebben ingesteld. Het aantal nazi's zou groter zijn dan in Hitler's tijd. Er zijn, zoals men zich herinnert, reeds vroeger beschuldigingen van soortgelijke aard gedaan. De Beierse radio verwees naar een onderzoek, dat naar aanleiding hiervan is ingesteld door een voormalige rechter op last van kanselier Adenauer. De resultaten van dit onderzoek zijn ech ter nooit bekend gemaakt. IN ENGELSE Katholieke kringen is ernstig protest gerezen tegen een nieu we werkregeling in de katoenindustrie van Lancashire, waardoor huismoeders, die in de katoenfabrieken werkzaam zijn, in de nachtploegen worden geplaatst. De „Knights of St. Columba" (De Ridders van de H. Columba), een van de grootste en invloedrijkste katholieke organisaties in Engeland, heeft zich tot spreekbuis gemaakt van dit protest. In haar uitgave, „Catholic Bulletin", wijst de .organisatie er op, dat de nieuwe werkregeling lijn recht in tegenstelling staat tot de chris telijke opvatting van het ideale gezins leven. De toestand van het land is wel ernstig, aldus het blad. maar toch niet zo ernstig, dat de moeders uit de gezinnen moeten worden gehaald. En het wordt al te bar, wanneer de moeder naar de fabriek gaat, wanneer de vader des avonds van zijn werk thuiskomt. De organisatie wijst op de vernietigen de gevolgen van een verbroken gezinsle ven, waarbij de leden elkaar alleen maar gedurende de weekeinden samen zien, en vraagt zich af, hoe in zulke omstandighe den een goede opvoeding van de kinde ren verzekerd kan zijn, nog afgezien van de zware schade, die de moeders door een dubbele werkkring haar gezondheid aandoen. Er is dus weer een aardig karweitje voor de organisaties. Frans Necak, vroeger Consul-generaal van Tsjecho-Slowakije en omwille van den brode enige jaren geleden toegetre den tot de communistische partij, heeft de vertegenwoordiger van de H. Stoel in Jeruzalem verzocht de H. Vader om op heffing van de ban te willen vragen. Necak is van origine katholiek, maar werd na 13 Juli 1949 voor de keuze ge steld ofwel zijn ambt als Consui-gene- raal neer te leggen, ofwel tot de com munistische partij toe te treden, met alle gevolgen van dien. Hij heeft het laatste gekozen. Necak heeft met het Tsjechische regi me gebroken en vertoeft thans in Jor danië. NA DE ontdekking van de Poolse po- litie-autoriteiten. dat vele schoolkinderen medailles, scapuliers en plaatjes bij zich dragen, heeft de communistische overheid de leraren bevolen dit „godsdienstig fanatisme" van de schooljeugd met kracht te bestrijden. In Stettin liet een hoofd onderwijzeres de meisjes aantreden voor een inspectie. Zij verklaarde zelf een onderzoek te willen instellen naar de reinheid van de leerlingen. In werkelijk heid echter controleerde zij de kinderen op de aanwezigheid van genoemde devo- tievoorwerpen. In een andere school gaf de leraar zijn jongens de raad geen me dailles meer te dragen. Aan iedere leer ling, die dit advies zou opvolgen, beloof de hij hogere cijfers voor zijn werk. Dat moet je toch meemaken. Wat een misse lijke omkoperij. Die hele stunt is overi gens een nieuw bewijs, dat alle pogingen worden aangewend de godsdienst uit te bannen. Het geen wel nooit zal gelukken, doch onderhand. EEN EX-SCHOENMAKER is door de regering van Hongarije aangesteld als persoonlijke bewaker van de bisschop van Szombathely, Mgr Alexander Kovacs. Hij bewoont de kamer naast die van de bisschop en controleert alles hetgeen de bisscffop doet. De binnenkomende post komt in zijn handen en hij geeft aan de bisschop door, wat hem onschuldig lijkt. De belangrijkste stukken behandelt hij zelf met behulp van enige afgevallen priesters. De herderlijke brieven en ver ordeningen worden eveneens door deze „heren" samengesteld. De schoenmaker bewaker plaatst onder deze stukken het bisschoppelijk zegel, dat hij zich heeft toegeëigend. De bisschop verneemt eerst uit de kranten, dat hij wederom een her derlijk schrijven of een verordening heeft uitgevaardigd. Radio Vaticana voegt hier aan toe, dat de situatie van Mgr Kovacs gelijk is aan die van de overige nog „vrije" bisschoppen in Hongarije. Het zou beter zijn als die rode schoen maker zich bij zijn leest had gehouden. neer zij aan nader te stellen voorwaarden voldoen, eveneens een verklaring van handelskennis of vakbekwaamheid afge geven, mits het verzoek daartoe binnen vijf jaren werdt ingediend. De eisen van credietwaardigheid. han delskennis en vakbekwaamheid worden niet gesteld, als de weduwe of wettige minderjarige kinderen van een vergun ninghouder, die in zijn vergunning tevens als bedrijfsleider of beheerder was ver meld, de vergunning hebben gevraagd uitsluitend met het ooi op diens ver vanging als zodanig door zijn weduwe of een zijner wettige minderjarige kinderen. In het laatste geval vervalt de vergun ning na vijf jaren. Bij een vestigings- besluit kan een kortere termijn worden vastgesteld en kan worden bepaald, dat vergunningen, waarin de weduwe als bedrijfsleider of beheerder is vermeld na verloop van een bepaalde tijd vervallen; ook kan de vrijstelling daarbij geheel worden ter zijde gesteld. De eisen van handelskennis en vak bekwaamheid worden niet gesteld in ge val van verplaatsing naar een andere inrichting. Van de eis. dat een in de vérgunning vermelde bedrijfsleider of beheerder niet tevens elders bedrijfsleider of beheerder mag zijn. kan bij het vestigingsbesluit worden afgeweken. De betrokken minister kan ontheffing verlenen voor een onderneming of een inrichting, waarin in verband met de aard der onderneming dan wel in ver band met plaatselijke of regionale om standigheden verscheidene bedrijven tezamen plegen te worden uitgeoefend, mits voor de uitoefening van ten min ste één bedrijf, dat een hoofdbestand deel van de bedrijfsuitoefening uit maakt, een vergunning is verleend. Voorts kan de minister ontheffing ver lenen in bijzondere gevallen, wanneer gewichtige belangen daartoe aanleiding geven. VOOR 'N pAaR GULDEN MEER Volgens een artikel in de „New York Times" zyn de huidige belastingen in elk der landen, welke naar verwachting zul len deelnemen aan de Europese defensie gemeenschap hoog, doch kunnen deson danks veie landen de kosten der herbe wapening niet dekken. Het blad komt tot deze conclusie op grond van een in de betreffende landen ingesteld onderzoek. Met de mogelijke uitzondering van Italië is de belastingheffing in de betreffende landen reeds hoger dan normaal aan vaardbaar zou worden geacht, doch des ondanks aldus het blad is uit het ingestel de onderzoek gebleken, dat Frankrijk, België, Nederland, West-Duitsland en Luxemburg de nieuwe middelen vereist voor de defensie niet kunnen vinden tenzij door nog hogere belastingontvangsten. Een aanzienlijk deel van de huidige economische moeilijkheden in Europa vormt louter een weerspiegeling van het feit, dat door het niet-aanwezig zijn van een functionnerende kapitaalmarkt, de re geringen verplicht zijn het geheel nieuwe experiment te verrichten van financiering van een herbewapening op grote schaal uit lopende belastingontvangsten. Ameri ka is de machtigste staat in de wereld en Amerika is niet in staat geweest dit klaar te spelen. Deze feiten zijn er de verklaring voor, waarom Europa's enige kans tot het vor men en handhaven van defensiekrachten, zoals dit herhaaldelijk door de Amerikaan se leiders is vastgesteld, ligt in een uit breiding van de economische en vooral van de industriële kracht, zodat hogere staatsontvangsten en hogere reële bron nen voor de defensie uit de stijging zou den kunnen voortvloeien. Volgens het blad schijnt de ervaring er op te wijzen, dat elk der landen in de Europese defensiegemeenschap heel wat meer zou kunnen doen zowel ter verho ging van de staatsontvangsten als voor het verlenen van stabiliteit aan het mo netaire systeem der betreffende landen door een wijziging in het belastingwezen. (Van onze correspondent). Aan de Pottebakkersrijge te Groningen werd in de nacht van Zaterdag op Zon dag een echtpaar hevig bloedend aange troffen. De politie werd gealarmeerd en bij onderzoek bleek dat het echtpaar bij het verlaten van een café in deze straat onverhoeds was aangevallen door een man, die beiden met een ijzeren voor werp op het hoofd heeft geslagen. Zowel ■de man als de vrouw bleken flinke hoofdwonden te hebben opgelopen. Zij werden door de G.G.D. overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De po litie slaagde er al spoedig in de dader, zekere K.. op te sporen. Hij is ingeslo ten en zal ter beschikking van de Offi cier van Justitie worden gesteld. Over ongeveer een jaar zal in Emmeloord in de Noost-Oost-Polder 't eerste P.T.T.- kantoor van de polder gereed zijn. Het is de bedoeling in de hoofdplaats van de N.O.P. een klein complex P.T.T.- gebouwen te stichten. Een dier gebouwen, dat een afmeting zal hebben van zestien bij vijf-en-twintig meter, zal dienen als post- en telegraafkantoor. In de andere gebouwen zullen een knooppuntcentrale, administratie en technische dienst van de telefoon worden ondergebracht. De bouw van het complex zal Vrijdag a.s. te Zwolle worden aanbesteed door de directie van de Wieringermeer, namens het hoofdbestuur van de P.T.T. merkelijk heeft uitgebreid, verkeert op het ogenblik in grote moeilijkhe den. De aanvoer van schroot uit De Groningse gemeenteraad heeft in zUn vergadering van gisteravond een be langrijke wijziging gebracht in de uitbrei dingsplannen van de stad. Zo zal de Noorderstationstraat in de toekomst deel gaan uitmaken van de hoofduitvalsweg naar Friesland. Het Noorderstation zal hierdoor moeten verdwijnen. Ten Noorden van de huidige plaats zal een nieuw sta tion gebouwd worden. Ook zal er een tweede uitvalsweg naar het Zuiden ge maakt worden, ter ontlasting van de hui dige Hereweg. Z.H. Exc. mgr. dr J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal op 23 Maart in de kloosterkerk te Weert de H. Pries terwijding toedienen aan de-fraters; Maurus de Haas, Haarlem; Cleophas Ruigrok, Zilk; Beatus Meurs, Heerlen; Meinard Moes, Bussum; Ansfried Krou- wels, Haarlem; Jan-Jozef van den Berk, Eindhoven; Crispinus Severins, Den Haag. Alfridus Andela, Dokkum; Columbanus Snijders, Utrecht; Laurentius Bosse. Haar lem; Silvinus van Harteveld, Roelofarends. veen; Martialus Bak, Den Haag; Prosper Vergeer, Snelrewaard; Silvius Chapel, Eindhoven: Agnus Beekman, Den Haag; Aagelius Grasveld, Doorn; Leofried van der Zwaan, Amsterdam; Gerbrand Korst- jens, Haarlem en Sigismond Verheij Didam, allen van de Orde der Minder broeders. van Evangelie-verkondiging dan? Zeker, zij laat af en toe, bij bepaalde gelegenheden, de mensen bijeen komen, speciaal voor het aanhoren der prediking, in meditaties, conferenties, retraites of recollecties voor bepaalde groepen. Gedurende de Zondagsmis wordt na de voorlezing van Epistel en Evangelie een kort woord door de priester gesproken. Voor iedereen is het echter duidelijk, dat dit alles beschouwd wordt als bijkomstigheid, vergeleken bij de plechtige hande lingen van het Eucharistische Offer. TT IER dreigt een onvruchtbaar misverstand te 11 ontstaan. Laat ik het eerst in één sin samen vatten. Het dreigend misverstand is dit: men ziet over het hoofd, dat de Katholieke Kerk óók en zelfs VOORAL het Misoffer ziet als een werkelijke verkondiging van de Blijde Boodschap, een verkon diging, zó duidelijk en zó alles-omvattend, dat alle menselijke uitleg van het Woord Gods erbij in het niet verzinkt. Wat moet er immers in de Blijde Boodschap ver kondigd worden? Alles Wat in en door Jezus Christus op deze wereld is gekomen en nog komende is: Zijn leer, Zyn verlossing, Zijn rijk, Zijn leven, dat zich één uur, dat wat deze levende en concrete verkon diging van de Blijde Boodschap der liefde betreft speciaal Zijn uur kon worden genoemd; het uur waarin Hij omwille van God en omwille van de mensen in offervaardige edelmoedigheid tot het einde alles prijs gaf. Nooit werd zo duidelijk, zo onomwon den, zo roekeloos, zo bloedig, zo onmiskenbaar met zulk een mateloos geweld de boodschap der liefde verkondigd als óp het kruis van de Calvarieberg. Het Kruisoffer van Jezus, dat door de Eucharistie onder onze aandacht en in onze nabijheid wordt ge bracht, zodat wij er met lichaam en ziel, met geest en hart by aanwezig kunnen zijn, is dus telkens opnieuw voor ons een levende en allerduidelijkste ver kondiging des geloofs. In het Misoffer wordt het Woord Gods niet gesproken, maar is het vlees ge worden, woont het onder ons. keert het terug naar de Vader. In het Misoffer vinden wij alles wat het Christendom aan de wereld te zeggen heeft. Vandaag, morgen en elke dag opnieuw klinkt over de wereld in de Eucharistie de boodschap van het Kruis; déze boodschap: „Mensen, ziet hoe God de wereld heeft liefgehad en nóg liefheeft op bijna wanhopige wijze, zodat Hy Zyn enige Zoon geeft tot uw heil en om het geluk, waarvan gij droomt en waarnaar gij hun kert tot zekerheid en tot werkelijkheid te maken. hoe de liefde van God bij u is gekomen, zo dichtbij, dat ge slechts een paar stappen hoeft te zetten en van uw huis uit maar een paar straten hebt over te steken en een gebouw hebt in te gaan, om binnen het mysterie van deze liefde, die van alles de oorsprong is, betrokken te worden. Ziet, hoe God liefde is! Volgens een bericht van de Deutsche Zeitung zou de Friedrich Krupp A. G het plan hebben in Brazilië een locomo tievenfabriek te bouwen. De fabriek zoo in Sao Paulo worden gebouwd en in 1953 beginnen met een productie van zestig locomotieven. Na drie of vier jaren zou de productie tot het dubbele (moeten worden opgevoerd. De fabriek zou de naam „Fabrica Nacional de Locomotivos (Fanal S. A.)" krijgen. „Atoomkanon". Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" zal bij de binnen kort te Texas te houden manoeuvres voor het eerst gewerkt worden met een „atoom kanon", waarvan de vuurkracht gelijk zou zijn aan die van „enige duizenden batal jons artillerie met de traditionele kanon- ren". Het blad zegt, dat tot nu toe nog geen proeven zijn genomen met „scherpe" atoomprojectielen, doch dat dit zeker bij de komende atoomproeven op Eniweitok of m de woestijn van Nevada zal geschieden. onsterfelijk voortzet in mensen die in Hem geloven. Kortom; wat verkondigd moet worden is het wonder, dat God de mensen liefheeft en menselijke liefde zoekt en aan mensen tot deze liefde de goddelijke kracht geeft. Op deze liefde, die van alles wat Jezus predikte en door Zijn voorbeeld leerde het diepste motief en de laatste bedoeling was, legt Hij Zelf voortdurend de volle nadruk. Door Zijn Heilige Geest laat HU een Zijner Apostelen schrijven: „God is liefde", en Zelf verklaart Hij onomwonden op een vraag, die Hem gesteld wordt, dat de liefde de volledige samenvatting is van alles wat in de Wet geschreven staat en wat door de profeten in hun heiligste visioenen is gezien en eeuwenlang verkondigd. DE voornaamste manier, waarop Christus deze liefde predikte, was niet door er over te praten. Hij maakte de liefde levend en concreet en gaf haar een boeiende en bovenmenselijke gestalte in Zyn eigen bestaan en in Zijn eigen omgang met de mensen van dag tot dag en van uur tot uur. Echter: er was EN oók: het is niet alleen God Die door Jezus liefde schenkt aan de mensen; in dezelfde Jezus schenken de mensen liefde aan God. Waar déze Mens Zich offert ten koste van heel Zijn schone menselijkheid, ziet, tot welke een onstuimige en grote liefde gij mensen geroepen zijt! Want deze Jezus, Die hier sterft, is meer dan alleen maar een toevallige mens, Die Zijn leven aan een kruis moet eindigen en Die in de eenzaamheid van de dood zal verdwijnen. Deze Jezus, zoals Hij Zich daar aan de Vader op draagt, is de mens; een beeld, dat u wordt voor gehouden en waarmee u wordt duidelijk gemaakt, Onontkoombaar, hoe de mens krachtens goddelijke roeping is en hoe ook gij dus moet zijn. De mens Jezus immers, die gekruisigd wordt en gekruisigd wil worden, laat u zien, hoe uw bestaan slechts zin en betekenis heeft, als gU God en uw medemensen lief- hebt uit alle kracht". S. JELSMA, M.S.C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3