■n r> Senaat debatteerde over-de herziening van huurbeleid o NEDERLAND KRIJGT WEER 20 THUNDERJETS Naar sterk geloof in ideaal Ziekte der lusteloosheid moet worden uitgebrand En STEEDS komen er MEER r Zeemano zeeman-vers is niet genoeg. Hier ook rechtvaardig Westelijken niet geheel afwijzend tegenover Sovjet-voorstel OVERLEG IN BAKKERSBEDRIJF STOKT WEER „Volkshuisvesting en Wederopbouw heeft langste tijd gehad Huishoudzeep wordt goedkoper Mijnenmtkijkdienst langs Ned. kust Zware aardbeving in Indonesië WE BOUWEN ZELF ONS HUIS! Donderdag 20 Maart 1952 {DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N. r WM Koken op zonnestralen V Neutrale patroons willen opnieuw broodprijscorrectie I oestellen kunnen in de lucht tanken Meer arbeiders- en middenstands woningen gevraagd Geleidelijke verhoging Vluchtelingenvraagstuk baart West-Berlijn enorm veel zorgen Vrijwilligérs vóór Dupuy verlaat ons land Leiders dienen zich te bezinnen Proces tegen Egyptische socialistenleiders N. WEERBERICHT r7,„ -fg Het antwoord der Westelijke „Grote Drie op dc Sovjetrussische nota over de toekomst van Duitsland zal niet voor het einde van deze week naar Moskou worden gezonden. In gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn is verklaard, dat de Westelijken er waarschijnlijk in zullen zeggen, dat zij onder bepaalde voorwaarden met het Sovjet- voorstel voor besprekingen accoord gaan. moeten maken, welke omvang zij voor een nationaal Duits leger op het oog heeft; 2. de Sovjet-Unie zou haar ver klaring met betrekking tot een eventueel Duits lidmaatschap van de V.N. nader moeten toelichten; 3. de Sovjet-Unie zou moeten verklaren, of de bepalingen vol gens welke West-Duitsland nage noeg onafhankelijk zou worden en de bezetting aldaar zou eindigen, ook van toepassing zouden zijn op een verenigd Duitsland. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken acht het „zeer aannemelijk" dat er een vergadering van verte- houden zal worden over de jong ste Sovjet-nota. Deze conferentie zou mogelijk gehouden worden door plaatsvervangers van de respectieve ministers van buiten landse zaken of de westelijke hoge commissarissen in Duitsland ener zijds en de Sovjet-Russische opper bevelhebber in Duitsland ander zijds. Volgend jaar liquidatie Leemte in beleid ROVERVROUWEN 1 BEZOLDIGDE VERBINTENIS MET DE KON. MARINE i«.to m Benoemd tot Canadese ambassadeur in Rome Hoe het komt Alleen het reële in trek Eis: de doodstraf NED. SLBT. „HUMBER" PIKT EEN GRIEKS STOOMSCHIP OP Engelse katho lieken geven prachtig voor beeld van sa- menwerking De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, maar later ook enkele op klaringen. Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind. Vannacht iets Zflfhlor mnrrron A*;opH(icr <lp7Plff1P t. C1T1 D O F 3.L U11F Westelijke tot Westelijke wind. Vannacht iets zachter, morgen overdag dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 21 Maart p 6.41 uur; ortder 18.55 uur op 5.03 uur; onder 13.01 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v y*/. Een enorme lavastroom dreigt de eens zo trotse tiro nabij Mivhoacan in Mexico geheel op tc slokken f i-Wam in beweging van de vulkaan Paraoutin (op de achtergrond) Deze vulkaan h^m ^oewegmg in 1943 en sindsdien loopt de lavastroom, die reeds 25tot 30 meter dik ts, overheen afstand van vier mijlen. De eruptie begon midden in hoog Drie dorpen uitbarstingen is ren kegel ontstaan van meer dan 1300 meter^og.^DTie^aorjp&n hectaren^thans wocstenij uit doch is onbereikbaar geworden. ail/ Uil CP/l n stenen bedekt. De kerk van San Juan Parangarwutiro Nieuwe conferentie der Grote Vier"? Tot deze voorwaarden zouden behoren: 1. de Sovjet-Unie zou duidelijk De westelijke geallieerden zouden er volgens deze kringen niet pp aan dringen, dat de Sovjet-Unie onmiddellijk aan de commissie der V. N„ die op het ogenblik in Bonn is oni een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van ver kiezingen in geheel Duitsland, toestem ming zal verlenen de toestand in Oost- Duitsland te onderzoeken als bewijs van goede wil voordat de besprekingen be ginnen. (Deze commissie wacht nog steeds op de aan de Oostduitse regering gevraagde faciliteiten; de Westduitse bondsregering Heeft haar gisteren volle dige diplomatieke privileges verleend). Het eerste „zonnekooktoestel" is in de woning van de minister-pre sident van India in gebruik geno men. Dinsdagavond heeft premier Nehroe zijn eerste op de kracht van zonnestralen gekookte eten genuttigd. Men hoopt het toestel, dat de afmetingen heeft van een middelgroot electrisch fornuis, over een paar maanden in groten getale te vervaardigen. Boven de kookpan hangt een bolvormig ge slepen aluminium kegel, die de zonnestralen op een glas onder de pan in 't brandpunt samenbrengt. De productiekosten van het toestel zijn laag en het verbruikt niets anders dan een grote hoeveelheid zonneschijn, waaraan in India geen gebrek is. Wei duurt het koken een beetje lang: voor aardappelen moet men b.v. een half uurtje re kenen. Bij de besprekingen tussen de weric- nemers en werkgevers in het bakkersbe drijf over sociale verbeteringen, weiXe Besprekingen na langdurig overleg einde lijk tot een goed resultaat s chenen te komen, is men dezer dagen plotseling op genwoordlgers vin <Te ^oviet-Unip ':leuwe ernstlSe moeilijkheden ges.oit. Jfr, ,1c wmoJLv-i Over bepaalde plinten was overeenstcm- en ae we.-,lelijke geallieerden ge- Iming bereikt en een commissie werd be- DEN HAAG, 19 Maart 1952. Bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer was reeds liet een en ander gezegd over het huurbeleid. Minister Diees ga oen te verstaan, dat een herziening van het huurbeleid vóór de Tweede Kamer verkiezingen niet te verwachten is. Bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting 1952, waarmee de Eerste Kamer vanmiddag begon, kwamen zowat alle sprekers nog eens op deze doodge- prate kwestie terug. Dat er iets scheef is in de verhouding tussen liuur- en kostprijs, daarover bestond eenstemmigheid. Ook de woordvoerder der P.v.d.A., de heer Woudenberg, erkende dit. in principe. Een huurverhoging zou echter z.i. slechts geleidelijk aan mogen worden doorge voerd, te beginnen met het optrekken van de huurprijs van het oude wonlngbezit naar die van de nieuwbouw. Huurver hoging zal daarbij gepaard moeten gaan met een looneompensatie. De heer Nijkamp (K.V.P.) vestigde er de aandacht op, dat een herziening van het huurbeleid ook uit het oogpunt dei woningbouwverenigingen wenselijk is. Ir Kraayvanger benadrukte, dat het huurpeil in zodanige mate moet worden verhoogd, dat een hoogte wordt bereikt, hetwelk op lange termijn kan worden ge handhaafd en waarbij de Overheid niet direct tot afroming mag overgaan, zo voegde hij hieraan toe. °vfer kethandhaven van het departe- Wederopbouw en Volkshuis vesting liepen de meningen enigszins uït- een. De heer Reyers (C.H.j vond, dat het ogenblik is genaderd, dat men zich moet gaan beraden over de opheffing van dit departement, dat een tijdelijk karakter heeft, 'De vervaldatum van de Wedër- opbouwwet (1 Januari 1953) zou z.i. het juiste tijdstip zijn voor de liquidatie van het departement. Ir Kraayvanger viel de C H.-spreker bij. Na de verkiezingen moet, zo betoogde hij, gestreefd worden naar een snel mogelijke ment. Bij de kabinetsformatie moet men dit ernstig onder ogen zien. Mr baron de Vos van Steenwijk (V.V.lJ was ten deze echter meer gereserveerd Hij achtte het verstandig niet al te snel te besluiten tot opheffing van het be wuste ministerie. Wat de verhouding betreft tussen premie- en woningwetbouw hierover kon men evenzeer uiteenlopende geluiden vernemen. Waarom wordt de premiebouw nog steeds achtergesteld bij de woningwet- bouw, zo vroeg de heer Reyers. De heer Wou denberg daar entegen zeide er ernstig be zwaar tegen te hebben, dat het aantal nieuwe woningwet- arbeiders) woningen steeds kleiner wordt, terwijl de duurdere woningen van Woudenberg (P.v.d.A.) de particuliere - pleit voor arbeiders. bouw in steeds groter aantallen ver rijzen. Ir Kraayvanger wees de minister nog op een bedenkelijke leemte in zijn beleid, ni. het feit, dat er practisch geen middenstandswoningen met rijks- steun kunnen worden gebouwd. Morgen komt woord. AD INT. Een twaalftal nieuwe Thunderjet-toe- siellen, bestemd voor de Nederlandse luchtstrijdkrachten is vorige week uit Amerika in Kopenhagen aangekomen. Deze week zullen cr in dezelfde haven nog acht worden aangevoerd, eveneens voor Nederland bestemd. De straaljagers werden met Ameri kaanse cn Deense schepen naar Kopen hagen vervoerd. Gelijk met dc Neder landse zending waren er toestellen, be stemd voor Denemarken Noorwegen en België aan boord. De nieuwe toestellen voor Nederland zijn alle van het type F 84 G. Eerder ontving ons land Thunderjets van het type F 84 E. De F 84 G ziet er net zo uit als het oudere type, maar is in zo verre verbeterd; A»' dit vliegtuig in de lucht kan tanken, De toestellen zullen door Nederland se vliegers worden overgevlogen en op Volkel gestationneerd worden. In de nabije toekomst worden nog meer Thunderjets verwacht. Naar wij vernemen, is een prijsverla ging voor huishoudzeep aanstaande. Deze prijsverlaging, die waarschijnlijk nog enige weken op zich zal laten wachten, vindt haar oorzaak in de daling der grond, stoffenpr ijzen. noemd om deze punten te formuleren. Dinsdag zouden deze in het georganiseer de overleg worden besproken en na goed keuring worden voorgelegd aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. Onverwacht heeft zich nu de Ned. Bakkersbond van de besprekingen gedistanciëerd, omdat deze bond de verbetering van de arbeids voorwaarden opnieuw afhankelijk wil stel. ïen van een broodprijscorrectie. De afde ling Rotterdam van de Alg. Bond van Arbeiders in de voedings- en genotmidde- lenbedrijven heeft op een vergadering in ten motie haar afkeuring over deze han delwijze uitgesproken. Deze motie wordt ondersteund door de hoofdbesturen van de R.K., de Christelijke en de Algemene werkn mersbonden. De Ned. Bakkers- bond heeft nu de gelegenheid gekregen tot vandaag zijn houding te herzien. de minister aan het -AiRES NZE vriend-vrijgezel luchtte zijn hart in minder waarderende ter men over de vrouweh, terwijl hij wees op het bericht uit Susteren, volgens hetwelk in het gehucht Baakhoven vier vrouwen met een man een bejaarde landbouwer op zijn stoel hadden gebon den en beroofd. Hij herinnerde verder aan een kort geleden plaats gehad heb bende moord, waarbij ook een vrouw be trokken was geweest. Onze vriend in formeerde, of zo iets behoorde tot de „rechten" van de vrouwen in een schrik- "kei jaar Het antwoord op deze sarcastische vraag wist hij natuurlijk wel, maar hij is de laatste tijd weer wat agressiever sinds hij de 29ste Februari overleefd heeft. Nu kan niet ontkend, dat het een si nister verschijnsel is, dat vrouwen in Nederland zo openlijk overgaan tot ge weldpleging. Een nog huwbare dame in het gezelschap merkte heel ter snede op, dat de leiding bij die wandaden toch maar in handen tvas van mannen of één man. Foei, die boze mannen! Waarna de getrouwde mannen, die deze discussie moesten aanhoren, door de vrijgezel uitgedaagd werden om te getuigen, of het -,zwakke geslacht" en dat klonk heel spottend zo volg zaam is jegens de lieren der schepping, dat bij de vrouwen geen schuld aanwe zig is. omdat zij handelen onder suggesr tïc van de mannen. Kijk, dat was nu een gemenigheidje van onze vriend zo is hij want be halve de mannen waren ook de echtge noten in het gezelschap. En spreek dan eens vrij uit.En liegen is altijd onde Onze a-politieke vriend, die nu en dan heel politiek uit de hoek kan komenad viseerde ons aller vriend-vrijgezel om eens nader kennis te maken met 'zijn vrouwelijke opponente. Dan kon hij zelf eens wijsheid omtrent vrouwen opdoen. „En dan zal het jou wellicht niet zo ge makkelijk overkomen, dat je op een stoel gebonden wordt, aangezien je dan niet een candidaat-huishoudster behoeft te ontvangen", voegde deze spreker de informateur toe. Er werd niet bepaald smakelijk in dit voorstel gehapt. Omdat het intussen al zo laat geworden was, heeft meer ge noemde dame toch onze rriend.rrügezel thuis gebracht in verband met vrees voor ..rovervrouwen" Is blijkbaar niets geworden! De vol gende dag vroeg hij ons tenminste, of 'wij een huishoudster voor hem wisten. ANALYST. Burgemeester G. Keyzer van Vrk is Woensdag van Schiphol naar Argentinië vertrokken, waar hij zal trachten een oplossing te vinden voor het geschil tussen de TJrker vissers en de reder. De Argentijnse gezant in Nederland stelde burgemeester Keyzer in de gelegenheid deze reis te maken. Ver schillende inwoners van Urk deden de burgervader uitgeleide. De onafgebroken vloeiende stroom van vluchtelingen uit de Oosl-zone, die de grenzen van de vrije wereld overschrijden, haart het bestuur van West-Berlijn grote zorgen. Niet alleen moeten deze mensen aan onderdak worden geholpen, ook moet er werk voor hen worden gevonden. Het zwaar gehavende Berlijn telt op een bevolking van 2,3 millioen ïeeds meer dan 10 pet legale en illegale vluchtelingen. Sedert 1949 hebben ln West-Berlijn meer dan 190-000 mt Oost-Duitsland ont vluchte personen asyi gevraagdaan 74.000 werd dit offici 1 verleend, zodat de overigen illegaal in de Westelijke sectoren verbleven, biechts 10 pct van de erkende vluchtelingen zqn verder over West-Duitsland verspreid. Met de toeneming van het aantal vluchtelingen geleidelijke, maar niettemin zo wordt het gevaar catastrophale lijke liquidatie van dit departe- werkloosheid wet de g groter. Zij lm- Bij de Kon. Marine zijn plannen in voorbereiding voor het instellen van een mijnenuitkijkdienst langs zeegaten en haventoegangen, zoals IJmuiden, Hoek van Holland de Schelde enz De taak Van het nersoneel van deze dienst zal zijn in tijd van oorlog of oorlogsgevaar deze watergebieden voortdurend te ob serveren. teneinde de plaats van afge worpen of gelegde mijnen te kunnen Vaststellen en melden. Het ligt in de bedoeling hiervoor vrij willigers aan te trekken,' wonend binnen 10 Km. van de plaats waar de dienst moet worden verricht. Zij zullen buitcp rle diensturen in hun eigen woning kun- "en verblijven. Deze vrijwilligers kun- Kog, siuiten, waai-na zij voor hun taak worden opgeleid. Zowel voor de öPjeidingstijd, als voor de dienst verricht m tijd van oorlog of oorlogsgevaar, is een bezoldi ging ingesteld. T i aanmerking ,z0ul.lc.n.^?men> voorlo pig, mannen'van 18 tot!50,jaar die kun nen dienen tot hun 60ste jaar. Zij dienen echter de eerste militaire oefening bij een der krijgsmachtonderdelen te hebben volbracht en geen mi l aire mobilisatie bestemming te hebben. Zij die zich reeds hebben verbonden bij de Nationale Re serve de reservepolitie, de reservegrens bewaking of soortgelijke instellingen ko men niet in aanmerking. Aanstellin? vah' vrijwilligers zal ge. schieden volgens het oordeel der mari ne-autoriteiten en na lichamelijke keu ring Mededelingen omtrent openstelling 'vati de gelegenheid tot aanmelding en de wijze waarop dit kan geschieden, zul- mers moeten worden geteld bij het leger, dat 300.000 werkloze inwoners van de stad omvat; zij zijn in hoge mate nood lijdend, omdat zij ook met voor de nor male ondersteuning in 3aa^eri"I}g to rnen en dus behoren tot de armlastige Berlijners, wier aantal 0:fficieel gere gistreerd staat op 200.000. Het onderkomen dezer vluchtelingen is zo mogelijk een nog moeilijker taak. De doorgangskampen, waarin zij worden opgevangen, bieden slechts een J>®Perht opnemingsvermorgen; 7000 is reeds te veel. Geen wonder dan ook, dat verre weg het grootste deel zich een dak boven het hoofd tracht te verschaffen in volks tuintjes bunkers, onbewoonbaar ver klaarde'woningen, kelders en ruines. Met, deze sociale noden houdt de mis dadigheid gelijke tred; het zijnvooral de jongeren, die zich in hoge mate schul dig maken aan misdrijven. Voor de auto riteiten van Berlijn bestaat m deze om standigheden geen andere keuze, dan de Oost-Duitsers te waarschuwen tegen een overijlde en niet strikt noodzakelijke vlucht. De Canadese ambassadeur in ons land cn deken van het corps diplomatique, de heer Pierre Dupuy, is Benoemd tot am bassadeur van Canada tc Romp. Dc da tum van zijn vertrek naar Italië is nog niet vastgesteld, maar venvacht wordt, dat de heer Dupuy over enige maanden tija nieuwe post zal innemen. /N de bekende radiotoespraak der laatste weken heeft de Paus gewezen op het verlammende verschijnsel ener algemene lusteloosheid. Het lijkt ons de moeite waard nader op dit levensverschijnsel in te gaan. Wat is eigenlijk lusteloos heid, een lusteloze f Woordelijk genomen betekent het geen lust ergens meer in hebben. En wie nergens geen lust in heeft beweegt zich vrijwel ook niet meer leeft dus eigenlijk ook niet in bepaalde zin. Zulk een mens verwacht niet veel meer van leven en toekomst, stelt weinig vertrouwen in mooie plannen en idealistische acties, want een zware scepsis overviel zijn wezen. Deze scepsis lijkt wel de bron t?on zijn lusteloosheid, want hij verloor het geloof en vertrouwen vele waarheden, in voorgegeven menselijk idealisme, waar achtigheid. eerlijkheid, goede mening, idealen, leuzen en programma's. Zijn streven viel stil, omdat hij wanhoopt aan de bereikbaarheid van het voorgespiegelde doel. En als men geen vertrouwen meer heeft zijn doel te bereiken of dicht te benaderen zal men in grote nuchterheid het streven zelfs opgeven. Men kan lusteloosheid een soort on verschilligheid noemen, want zij doodt alle levende belangstelling. En deze on verschilligheid nestelt zich als een kan kergezwel in het organisme, zoals Ber- nanos de apathie in vele Franse paro chies typeert: „Mijn parochie vergaat van onverschilligheid: dat is het woord. Evenals zovele andere parochies! Wij zien ze onder onze ogen wegteren en kunnen niets er tegen doen. Een of an dere dag zal misschien ook ons de be smetting aantasten, zullen ook wij die kanker in ons constateren, 'n Mens kan daar heel lang mee leven". Deze lusteloosheid en scepsis strekken zich primair uit over het bovenzinnelijke, metafysische en religieuze en over het abstracte en ideale. En als men vraagt, hoe komt dat toch, clan menen wij in eerste instantie te mogen antwoorden: Door grandioos misbruik van de levens waarden. door corruptie, door nalating en verJcnoeiïng van de „incarnatie" ervan in de concrete levende werkelijkheid. De hoge en heerlijke idealen van „christelijkheid", „menselijke waardig heid", „sociale gerechtigheid", „vader landsliefde", „algemene welvaart" etc., zijn te vaak in onze eeuw onwaarachtig, geraffineerd en schaamteloos als wappe rende frazen en leuzen gestoken op de monsterlijke zegekaros van machtswel lust, pokerpolitiek en baatzuchtig egoïs me. Idealisme,' geloof en vertrouwen der massa's zijn misbruikt voor onwaarach tige doeleinden van een huichelende leiding in menig land. De waarachtig heid werd tot een vreselijke farce, cul minerend in de devaluatie en inflatie van woord en belofte! Te vaak hief men in menig land de prachtige leuze aan „Naar een nieuwe gemeenschap" om nu nog de mensen warm en belust te ma ken op een nieuw afkooksel Vele schone programma's en leuzen bleken achteraf vaak weinig anders dan frazen. Na de .geweldige catastrofen en teleurgesteld De Fordham-universiteit te New York York^ heeft Woensdag resp. om 12.16 en 12.18 uur een zeer zware aardbeving ge registreerd, waarvan het epicentrum naar men vermoedt in Indonesië iigt. De afstond van de twee schokken bedroeg ongeveer veertienduizend kilometer van New-York. Volgens de sterrenwacht van Welling ton, die d® aardbeving ook registreerde, ligt het epicentrum waarschijnlijk in A oord-Java, idealisme na de bevrijding zijn talloze mensen zwaar ontgoocheld. Een grenze loze nuchterheid en lome moeheid zijn over vele harten gevallen. De schoonste en idealistische woorden van het moment raken vrijwel het luchtledige. Alleen voor de directe dand, voor het onmiddellijk bereikbare, voor het grijp bare der zinnen voelt men nog wel lust en zelfs een sterke. Het betekent de vlucht uit het ideale, abstracte naar het levens-reële en concrete. Amusement en Carnaval der zinnen trekken groter publiek dan betogingen, kerkdiensten en politieke bijeenkomsten. Voor sport, film en dans blijkt meer belangstelling dan voor werkelijk hoog-culturcle pres taties. Misschien speelt het onvermogen om de zich opstapelende levensproblemen van sociaal-economische, politieke en religi euze aard metterdaad en op korte ter mijn op te lossen bok een belangrjjke rol in het proces der geestelijke vermoeiing, van de lusteloosheid. Men ziet vrijwel geen hoopvolle uitweg, vertrouwt dus niet meer het juiste doel te zullen be reiken en dan verlamt kranig initiatief en energiek ondernemen. Velen berusten al in een soort ondergangsstemming en beiden het 25-ste Uur, de overrompeling der barbaren of het laatste oordeel! Wie in deze mentaliteit en stemming ver keert heeft vrijwel alle hoop op herstel laten varen en gevoelt niet meer de ge ringste lust voor herschepping der aar de. Tot schande van vele christenen moet eerlijk worden bekend, dat humanisten, apostelen van de „morele herbewape ning" en vooral de communisten niet met die lusteloosheid zpn geslagen. Waarom niet? Wel zij hebën nog een sterk geloof in hun ideaal en streven, geloof ook in de levensrcalisering van hun overtuiging. Zij leven bewust en hoopvol in de toekomst, want zij menen de toekomst gestalte te kunnen cn zul len geven. Dit is wel zeer sterk bij de militante communisten. In de lusteloos heid en de ondergangsstemming der an deren zien zij een duidelijk teken van de triomf van hun zaak. Zij behoeven zich geen zorg te maken het (kapitalistische) heden te verantwoorden, te hervormen of in leven te houden. Dit interesseert hen niets, alleen de sociallstisch-commu- nistische toekomst. Zij geloven, dat het verleden en heden onzer samenleving zich reeds practisch overleefd heeft en historisch-noodzakeiijk zal en moet plaats maken voor hun toekomst! Van daar hun sterke overtuiging en geloof in de juistheid van hun levensvisie, in de vertrouwvolle zekerheid hun doel te zul len bereiken. Juist daarom is aan deze overtuigden alle lusteloosheid vreemd en bruisen zij van revolutionnaire drift. Dan zal bij de anderen die lusteloos heid pas kunnen genezen als ook zij weer een sterk geloof en vertrouwen krijgen in de levensmogelijkheid van hun voor stelde idealen en beginselen op de ver schillende terreinen des levens. Aan de terugbezorging van dit noodzakelijke ver trouwen zou een integere, waarachtige, strikt-eerlijke en rechtvaardige leiding van gewetensvolle personen zeer veel kunnen bijdragen Dr A. v. d. WEY, O. Carm. Het militaire gerechtshof van Cairo zal de volgende week een proces be ginnen tegen de leider der Egyptische socialisten, Achmed Hoesseini, en een aantal andere leden der partij „wegens misdadige samenzwering en het orga niseren van de onlusten in Cairo op 26 Januari". De procureur-generaal heeft de doodstraf geëist. Vier hoge ambtenaren van het Egyp tische ministerie van binnenlandse zaken zjjn Woensdag met vervroegd pensioen gezonden „wegens administratieve nala tigheid", verband houdend met de onge regeldheden van 26 Januari. De sleepboot „Humber" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst heeft op 39 gr. 11 m- N.-br. en 10 gr 37 m. O.-L (in de Middellandse Zee ter hoogte van het eiland Sardinië) het 7198 b.r.t. meten de Griekse s. „Themoni" opgepikt, dat rond dreef met schade aan het stuu.r- gerei. De sleep heeft koers gezet naar Civita Vecchia (West-Italië). In Juni zullen in Taun. ton (Engeland) de eerste vier woningen klaar ko men, die door de leden van de katholieke vereni ging aldaar eigenhandig in hun vrije tijd zijn ge bouwd; daarna zal met de bouw van een blok woningen worden begon nen. Het voorbeeld van de samenwerkende ka tholieken in dit Engelse stadje heeft vele andere steden en dorpen in be weging gebracht, zodat in verschillende delen van Engeland soortgelij ke bouwacties zijn ont staan. Zoals bijna overal ter wereld heerst ook in En geland een geweldige woningnood. Een half jaar geleden vatten de katholieken van Taunton het plan op om zelf de handen uit de mouwen te steken. Zij richtten 'n „Kath. Vereniging van Taunton" op, die ten doel heeft met eigen krachten huizen te bouwen. In een advertentie riepen de ini tiatiefnemers andere be langstellenden op onder het motto „Jonggehuw den, die op kamers wo nen, worden vriendelijk uitgenodigd te komen luisteren naar een uit eenzetting, hoe men zijn eigen huis bouwt". Het enthousiasme was dermate groot, dat con tact werd gezocht met het gemeentebestuur Dit zegde zijn volle mede werking toe en verstrek te bovendien het beno digde kapitaal. Een aan tal experts als architec ten, aannemers en uit voerders werd in de gele deren opgenomen, zodat men al spoedig kon over gaan tot oprichting van de N V. Taunton Huizen. Voorwaarden voor deel neming zijn: ieder ver plicht zich een bepaald aantal uren per week te werken; ieder stort bij toetreding f 200.. en betaalt f 1,50 per week voor de lopende onkos ten. Na de voltooiing van zijn huis moet ieder per week rond f 20.- betalen ter aflossing van 't kapi taal, voor verzekering en belastingen. De betekenis van deze gezamenlijke actie der katholieken van Taunton gaat dieper dan schijnt. Het idee ging uit van een taalleraar aan een mo derne school in 't stadje. Reeds vele jaren geleden zochj hij naar mogelijk heden om de verspreide katholieken uit de paro chie bijeen te krijgen. Hij wenste hun optreden naar buiten vorm te geven, om zodoende hen ook tot sociale verant woordelijkheid op te voe ren. Zijn successen zijn in de afgelopen jaren bijzonder groot géwor den. Hoewel het aantal katholieken in Taunton slechts 26 pet van de ca. 30.000 inwoners bedraagd, is de activiteit onder hen zeer groot. Door een drachtig samenwerken heeft men reeds 'n plaat selijk blad kunnen op richten, dat de naam Taunton Standard heeft Bovendien worden weke lijks cursussen gegeven, die door katholieken uit vele delen van Engeland worden bezocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1