POLITIEMAN IS 'N VRIEND VAN DE JEUGD Samenwerking tussen werk gevers en arbeiders in gevaat Persberichten Te veel Wild West gelezen? Productiebeperking strocarton Niet terug naai de klassenstrijd PAGINA 3 DINSDAG 25 MAART 1952 Jeugdige avonturiers op strooptocht ORGELFONDSCOMITE KATHEDRALE KERK ROERMOND VOOR DE K.R.O. MGR KIERKELS AAN DE BETERE HAND MET HOOGSTE LOF GEPROMOVEERD met commentaar DOOR DOUGLAS HYDE Land van ivielen, waaien en kolken LONDEN De recherche te Tilburg heeft aangehou den de 17-jarige P. M. uit Noordwijker- hout, die aldaar een bedrag van 840 had verduisterd ten nadele van een levens- middelenbedrijf, waarvoor hij werkzaam was. Mêt medeneming van het geld was hij met de motor van zijn vader naar Noord-Brabant vertrokken. Hij had een volledige kampeeruitrusting gekocht, die hij in de bossen van het landgoed ,.De Utrecht" onder Esbeek v .rborg. Daar bracht hij enige nachten door. Vervolgens ging hij naar Tilburg, waar hij zijn intrek nam in een hotel op de Heuvel. Hier wist h'.l zich. na een verblijf van enige dagen meester te maken van een bedrag van 340. een verzameling zilveren munten en enige luxe voorwerpen, toebehorende aan de hoteldirectie. Die diefstal werd reeds enige uren later ontdekt. De recher che stelde een onderzoek in, waarbij de verdenking viel op de jongeman, die zich reeds ter ruste had begeven. Hij werd van zijn bed gelicht en verhoord. Een bekentenis volgde en het gestolene kon in beslag worden genomen. Tevens bekende hij zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstallen uit landhuisjes te Hoge en Lage Mierde. In de bossen van „De Utrecht" werd de kampeeruitrusting gevonden, benevens een grote hoeveelheid inbrekerswerktuigen, dolken en levens middelen. De knaap werd in verzekerde bewaring gesteld. In de rubriek Actualiteiten zal de K.R.O. hedenavond te kwart over zes een vraaggesprek uitzenden tussen leden van het Orgelfondscomité van de Ka thedrale Kerk te Roermond en de heer Leo Pagano. Zoals bekend is dit comifé doende gelden bijeen te brengen voor de bouw van een nieuw orgel in de zwaar geteisterde kathedrale Kerk van Roermond, waar men in het voorjaar van 1953 de kerkelijke feesten hoopt te vie ren ter gelegenheid van de herdenking van het herstel der kerkelijke hiërar chie in 1853. Mgr Leo P. Kierkels, Apostolisch In ternuntius voor India, die wegens een hersenbloeding in het Katholieke zieken huis van New Delhi was opgenomen, is thans herstellende. De gezondheidstoe stand van de 69-jarige prelaat was tot voor kort zo ernstig, dat de katholieken van India zich in een gebedsactie ver enigden om te bidden voor zijn herstel. De hoge achting, waarin zich deze Nederlandse bisschop, die in Baexem in Limburg werd geboren, verheugt, blijkt uit het feit, dat zowel de Indiase minis ter-president Pandit Nehroe, als de mi nisters van Volksgezondheid en van Bui tenlandse Zaken hem in het ziekenhuis eeLbez?,ek brachten. Mgr Kierkels, die behoort tot de Ne derlandse provincie der Paters Passionis- ten, werd in 1931 bisschop gewijd. Voor dat normale diplomatieke betrekkingen tussen de H. Stoel en India werden inge steld, was mgr Kierkels als Apostolisch Delegaat in India werkzaam. Een tweede moeilijkheid was gelegen in het feit, dat gezien de prijzen, de Ne derlandse industrieproducten in Oosten rijk gemakkelijker afzet konden vinden dan omgekeerd. In verhand hiermede is van Oostenrijkse zijde de mogelijkheid geopend voor het sluiten van koppel- iransacties. waarbij de Oostenrijkse im porteur van Nederlandse goederen een bepaald bedrag betaalt ten behoeve van de exporteur van Oostenrijkse goederen naar Nederland. Daar de contingenten van lijst A, be trekking hebbende op de uitvoer uit Oos tenrijk naar Nederland, f 25 millioen be dragen en het liberalisatie-percentage 75 pet beloopt, wordt de omvang van het handelsvolume op 100 millioen geraamd. Nederland voerde in 1951 voor 80 mil- iioen uit Oostenrijk in en "exporteerde voor 95 millioen. laatste per ongeluk zijn gebeurd. De jongen moest vervolgens in de gang op de knieen liggen en zo hard schreeuwen dat de kinderen in de klas het konden horen. „Ik ben ontactisch opgetreden", er kende verd. De rechter las uit de stukken voor dat verd. tegen de politiebrigadier alleen maar had verteld dat het over spijbelen ging Deze mentaliteit maakt u absoluut ongeschikt om langer deel uit te maken van het Nederlands politie korps", meende de rechter, die voorts nog sprak over „concentratiekampmanieren". De officier van justitie legde hem nader ten laste het misbruik maken van de macht en de gelegenheid hem door zijn ambt geschonken De officier achtte voorts alle feiten bewezen. Htf. had met grote verontwaardiging van het verbaal kennis genomen. Het gedrag van verd. noemde de officier een schrille^ tegen stelling met, de taak van de politie, die een dienende en waar het kinderen be treft 'n beschermende taak is. De politie tapet de vriend van het publiek zijn. Hierna eiste hij bovengenoemde straf. In zijn laatste woord erkende verd. fout te zijn geweest, maar lijj was z.i. niet mis dadig. Op 20 Maart is a.an de Pauselijke Uni versiteit voor gewijde muziek te Rome pater Nico de Goede S.C.J. uit Amster dam op de thesis: „De sequenties van het middeleeuws bisdom van Utrecht" „summa cum laude" tot doctor gepromo veerd. Met ingang van 7 April zullen alle Nederlandse strocartonfabrieken een productiebeperking invoeren van 25 pet. Oorzaak van een en ander is de terug gang van de binnen- en buitenlandse opdrachtenpositie. Strocartonfabrieken „de Halm" te Hoogkerk en „Union" te Oude Pekela zullen zich niet bij deze re geling aansluiten. Het wordt niet uit gesloten geacht dat deze vermindering in productie ook een vermindering van ar" beidskrachten tengevolge heeft. Advertentie afwerking van de Van Heemstraweg, de enige verbinding in dit land, die geschikt is voor alle verkeer en zo spoedig moge lijk moet aansluiten bij Zaltbommel op de Rijksweg Utrecht's Hertogenbosch; een Noord-Zuidverbinding van Rhenen via Kcsteren, Ochten, Druten, Aopeltern naar Oss; verbinding van het Rijk van Nijmegen met Kleef, Ruhrgebied en Gel derse Achterhoek; Oost-Westverbinding door het middengebied van Maas en Waal, mede ter ontsluiting van de kom- gronden; aanleg van waterleiding (toch niet te veel gevraagd, evenmin als het volgende punt!); aanleg van riolering; aanleg van industrie-terrein; gasvoorzie- ning en busverbindingen. Met dit alles is een bedrag gemoeid van rond f 42.500.000, een kapitale som, maar men vergete niet, dat daarin is opgenomen 10.000.000 aan arbeidsloon voor ongeschoolde arbeiders. Bij uitvoe ring van deze werkzaamheden in D.U.W.- verband zouden 1.000 arbeiders geduren de vijf jaar werkzaam kunnen zijn. De vooruitzichten zijn helaas zodanig, dat nog met een ernstige stijging van de werkloosheid rekening moet worden ge houden. Aannemende, dat in de naaste toekomst zeker 1800 arbeiders in de over bruggingsregeling of sociale bijstand zijn geplaatst en de arbeiders gemiddeld f 35 per week ontvangen, is dit een bedrag van 1.S20.000 per jaar, waarvoor geen arbeid wordt verricht. Ieder dorp in deze streek (pardon, Maasbommel en Batenburg hebben stads- en muntrecht bezeten) heeft zijn eigen typische problemen en helaas kunnen wij daarop niet afzonderlijk ingaan. Wel willen wij de overheid in Den Haag vragen begrip te tonen. En dan stippen wij alleen aan, dat de ge meente Wychen een meisjesschool, die hard nodig is de meeste scholen, die we gezien hebben, leken op pakhuizen wil bouwen en daarvoor het geld bezit, maar dit niet mag vanwege het Urgentieplan. En deze gemeente zit nog wel met 90 werkloze bouwvakarbeiders te kijken! Over een hobbelige weg, die kronkelt als een krakeling, met een oponthoud bij „De blauwe sluis", omdat er een boer met zijn paard voor een hoefsmederij de afrit van een smal wankel bruggetje ver sperde, zijn wij naar het aardige dorp Wychen gereden. Een herademing na een rit door een troosteloos en vrij dor ge bied te vertoeven op het vriendelijke marktpleintje en in het schoon gerestau reerde kasteel-raadhuis het lichaam met goede spijzen en de geest met een pittige conversatie te verkwikken. En dan gaat de terugtocht weer naar Nijmegen, doch door het Rijk, dat naar de Keizer Karelstad is 'genoemd, een land, dat inderdaad rijk genoemd mag worden, omdat veel natuurschoon hier de econo mische nood verbergt. mannelijke personen zonder werk waren tegen 784 personen 31 Januari 1949. De bevolking breidt zich steeds meer uit. maar de bestaansmogelijkheden nemen niet toe. Het gevolg van de minieme be staansmogelijkheden in landbouw en in dustrie is. dat het jaarlijkse geboorte overschot van gemiddeld 1000 personen bij gebrek aan emplooi in hun geboorte streek elders een bestaan tracht te vin den. Vestiging van nieuwe industrieën is noodzakelijk en bestaande moeten wor den uitgebreid, maar om te kunnen re kenen op een doelmatige en economische afzet van hun producten moeten de be drijven kunnen beschikken over behoor lijke ontsluitings- en verkeerswegen. Men bedenke, dat in dit gebied jaar lijks alleen reeds rond 16.000.000 Kg. fruit wordt geteeld en dat de gemiddel de jaarproductie van de steen-industrie rond 200.000.000 stuks bedraagt. Het is echter een land van wielen, waaien en kolken, die herinneren aan even zovele watersnoden of vernielingen, omdat de grond door de steenfabrieken is „uitgetiggeld". Een stille klacht is een steen met de vermelding „Watersnood Oudejaarsmor gen 1925" in het huis van de Dijkgraaf J. G. de Leeuw ergens onder Appeltern, waarvan hij vroeger burgemeester was. Hij stortte voor het gezelschap journa listen, die met 13 burgemeesters uit deze streek een tocht door dit achterlijk ge bleven deel van Nederland maakten, zijn hart eens uit. „Men zegt, dat er in Den Haag mensen zijn, die van de Verkave- lingswet een studie willen maken. Maar aan die franje hebben we niets. Die wet moet in de Kamer komen. Het is een beetje ongepermitteerd, dat er acht stre ken als noodgebieden zijn uitgezocht en wij er niet voor in aanmerking komen". Dat bedroeft ook de burgemeesters van alle gemeenten hier, die de hoofden bij elkaar hebben gestoken en een streek- schap gesticht, dat speciaal tot doel heeft de vraagstukken, die met betrek king tot de welvaart van het gebied een oplossing behoeven, nader te bestuderen en uit te werken. Zij hebben het niet bij studeren gela ten, maar een concreet plan ontworpen, een basisplan, dat aan de Staten-Generaal en de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Binnenlandse Zaken is toegezonden met een motivering, die een klemmend argument is om het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nimwegen tot noodgebied te verklaren. Zij wensen: verbetering van de water staatkundige toestand; doortrekking en een nu schraal plekje grond en in een armzalige woning zit hij zich te verbij ten, omdat hij zonder hulp van buitenaf geen uitkomst ziet. Reeds van 1880 af vecht men er voor een Betere bemaling, eindelijk is een be gin gemaakt met verkaveling, doch deze gaat nog niet ver genoeg, de afwatering dient beter geregeld en er zijn 40.000 H.A. komgrondgebieden, waaruit iets groeien kan, ais de „oerblauwe" klei be werkt is. Dan eerst heeft het zin daar boerderijen neer te zetten en hebben meer mensen een bestaan. Bij een juist gerichte voorlichting zal het areaal aan boomgaarden zodanig kunnen worden uit gebreid, dat de ooftproductie toeneemt met rond 10 millioen Kg. Naar schatting zullen hierdoor 500 werkkrachten meer ingeschakeld kunnen worden. Een zelfde aantal werkkrachten vindt emplooi op zuiver agrarisch terrein, als de komge- bieden opnieuw ontgonnen worden. Deze cijfers zeggen iets, als men weet, dat er in deze streek 31 Januari j.l. 1792 De toerist, die in de zomer deze landstreek doortrekt, vindt deze in de dijk gebouwde huisjes ongetwijfeld zeer schilderachtig, maar wanneer men in deze, dikwijls bouwvallige, gevalletjes moet leven, blijft er van het schilderachtige weinig oygr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3