v \Jno 1 FjLjlïs It om Pijnlijke doornen van het nationalisme BELEDIGING DOOR EEN KRANTENBERICHT Reclame De camera op 't buitenland Tram schoot door voor Uw zaak Aandeelhouders opgelicht? Maakt PAGINA 1 üHNSDAG 25 MAART 1952 DOCUMENTAIRE OVER DE STAATSMIJNEN BOEK OVER NEDERLAND VOOR 'T AMERIKAANSE VOLK MEVR. ROOSEVELT IN INDONESIë Vier gewonden in Amsterdam der Leidse N.V.'s l)e affaire OOSTENRIJK OP DE JAARBEURS Nieuwe contingenten vastgesteld AMERIK. BEDRIJFS RESULTATEN BRABANTSE STUDENTEN BOUWEN EEN KAPEL v. Es, Parkh.; Leuvehaven, Gothenburg, stg., v, Uilen, Merweh.; Eleonora, Skutskar, stg., Erh. Dekkers, Parkk.Nassauhaven, Kopenhagen, stg., v. Uden, Merweh.; Warjo, Norlkoping, stg.. Burger, IJsselh.Frisian Coast, Newcastle, stg.. Burger, IJsselh.; 25 Maart: Zaan, Adam, ledig, Invotra, Waaih.; Prins Frederik Hendrik. Antw., stg., Anteh. Veder, Rijnh. Amstelparjr, Philadelphia, kolen, R'dam Scheepsv. agent, Waalh.; Ibis, Mantyluoto, stukg., Burger, Lekh.; Annelise Gleue, Gan aia, fruit, Koudijs, Merweh; Modjokerto, Makassar, stukg., KRL, Schieh.; Elbe, Kopen hagen, ledig, Furness, Petrh. per Slb. Fair- play 7; Claudius Magnin, Duinkeren, ijzer, Erh. en Dekkers, Merweh.; Imber, Manches ter, stukg., v. Es, Merweh.; Somalj, Yoko hama, stukg., Steam, Waalh.; Chilka, Antw., leddig, Steam, RDM; Gloria, Casablanca, erts, Ned. Rijnv. Ver., 2e Katendr. h.; Amlty, Bil 'ingham, Ledig, v. Ommeren, Petr. h.; Ask, Jossingfjord, erts, Kersten, Hunik, Waalh Lowestoft, Trader, Londen, ledig, v. Es, Mer weh.; Ondina, Huil, ledig, v. Ommeren. Fetr. h. vertrokken 24 Maart: Nottingham, Har- lingen; Majorian, Mena al Ahmadi; Binnen haven, Duinkerken; Cormoran, Hamburg; Mudo, Bergen; Circe, Antw.; Mangan, Hull; Ellen, Hamburg; Sapphire, Stanlow; Siglard, Malmo; Batavier III, Casablanca; Noordzee, Wexford; Possehl, Alexandria; Export, Lon den; Alt, Goole; Drossel, Abo. 25 Maart: Gisela Oldendorff, Malmo; Segundo, Londen; Gertrud A'dam; Brmda, Belfast; Maria, Antwerpen; Veenenburgh, Middlesbro; Friedi, Londen; Alchymist, Bar ton; Aptity, Londen; Cateli, Gent; Aristidis, Hampton Roads; Otta, Antwerpen; Mare- chuars, Savona; Drittura, Rostock; Jupiter, (Dts), Hull; Phryne, Caen; Frederiksborg, Swansea; Winnipeg, Antwerpen; Haarlem, Adam; Alice Marie, Antwerpen. IJMUIDEN aangekotmen 24 Maart: Rapid, Parijs stg.; Wim, Swansea, kolen; Daioa, W. Afrika, stg.; Bitternu, Liverpool, stg.; Echo, Dublin, stg.; Lingestroom, Manchester stg.; Birte, Huelva, pyriet; Chr. Kleemeyer, Hamburg, stg.; American Judge, Rottm (reparaties), alle voor Amstm; Elisabeth, Hull, ledig; Tinda. Cork, cacao; Aybert D, Gotheenburg, hout, alle voor Zaandam; 25 Maart: Uddeholm, Gothenburg, ledig: Hollandai. Gothenburg, stg.; Roepat, Kopen hagen, ledig; Holland, Karlshamn, hout, alle voor Amstm; vertrokken 24 Maart: Amstelland, B. Aires; Frisian Coast, Newcastle; Surte, Londen; Zaan, Rottm; Wim, Middlesbro; 25 Maart: Chr. Kleemeyer, Rottm; Buil, naar de Noordzee (proeftocht.) DELFZIJL aangekomen 22 Maart: Noord ster, Odense; Lydia. Bergkvara; 23 Maart: Jutland, Londen; Badzo, Londen; 24 Maart: Jo, Goole; Elma, Wismar; Resi, Hamburg vertrokken 22 Maart: Pascholl, Goole; Odin, Hamburg; Armin, Oxelosund; 23 Maart: Johanna te Velde, Kopmanns- bro; Ingeborg, Hamburg; Carla, Hamburg; Hanne, Hamburg; 24 Maart: Neerlandia, Hamburg; Cornelis, Aarhus; Riek. Landskrona; Jutland, Londen. NEDERLANDSE SCHEPEN. Afiena p. 24 Holtenau; Agatha 24 v. Penang n. Singapore; Akkrumdyk 25 te Sydney; Alcyone 24 v. Fremantle n. oRttm; Alde- gonda 24 te Pladju; Alderamin p. 24 St. Faeuls Rock; Alkaid 24, 400 mijl NO. v. Las Palmas; Alnati 24 v. Las Palmas n. B. Aires; Alphacca p. 24 eil. Mona; Apherat 24 280 mijl N.O. v. Azoren; Aludra 24 500 mijl ZW. v. Ouessant; Amasus Fluvius 24, 20 mijl W. v. Lysekil; Amazone 22 v. Par n. Guernsey; Amsteldiep 23, 400 mijl W. v. Azoren; Am- steldyk 24 300 mijl ZO. v. Kaap Race; Am- stelkerk 24, 250 mijl NO. v. Finlisterre; Annenkerk, 24 700 mijl ZO. v. de Chagos Arch; Arensdyk 25, 600 mijl ZO. v. Trinidad; Aruba 22 te Cork; Arungo 24, 600 mijl W. v. Azoren; Atlantis p. 24 lichtschip Elbe I; Atlas 24 te Savona; Att S 24, 20 mijl O. V. Casquets n. Middlesbro. Bali 24, 540 mijl NW. v. Minicoy; Berend N 22 te Portsmouth; Bianca p. 24 Kaap Orte- gal: Binnenhaven 24 v. Rottm n. Duinkerken Bloemfontein p. 24 Sierra Leone; Blom- mersdyk 22 te N. York; Boissevaiin 24 v. Manilla n. Singapore; Borelli 22 te Falmouth Borneo p. 24 Wikht: Bntsum 22 te Newport News. Callisto 26 te St. Thomas verw.Caltex Delft p. 24 Kaap de Gata; caltex Leiden p. 24 Kaap Vilano; Caltex Nederland p. 24 MBalta; Caltex Pernis p. 24 Kreta; Caltex the Hague p. 24 Kaap de Gata; Caltex Het voorstel van Eden is in tamelijk algemene termen gehouden en de uitwer king er van zal wel enige tijd duren. Toch is het belangwekkend op één aspect er van te wijzen. Het geeft de Assemblée een positieve taak; maar anderzijds kan het ook de Raad van Europa zelf redden. In de veronderstelling, dat Schuman-plan en Europese leger een werkelijkheid worden (waaraan door sommigen niet geheel ten onrechte nog wordt getwijfeld) zou voor de deelnemers de betekenis van Straats burg aanmerkelijk worden verkleind, wel licht tot het nulpunt dalen. Als de Raad een overkoepelend orgaan wordt, houdt hij in veel sterkere mate, al ware het slechts om het contact met En geland, zijn waarde. Hij heeft dan naast de meer propagandistische ook een con crete practische taak. En voor de overige leden is het toch ook wel aantrekkelijk naast de Verenigde Naties een zuiver Europees centrum te behouden, dat mo menteel nog aan de volkomen normale kinderziekten lijdt, maar straks inderdaad een rol voor vrede en welvaart kan ver vullen. (hierover beginnen morgen besprekingen te Parijs) de in deze projecten vervatte federale gedachte binnen de Raad verwe zenlijken. zonder dat de niet-deelnemen- de landen een nieuwe politiek zouden moeten inluiden. Over het genoemde be ginsel heeft de vorige week het Minister comité beraadslaagd. Het ontwerp van een Europese grond wet op de grondslag van een bondstaat, dat de Assemblée in December j.l. had ontworpen, en dat een vergaand opgeven van de nationale souvereiniteit omvatte, zou, indien het aangenomen werd. Enge land en ook wel andere landen bijv. Zwe den genoopt hebben de Raad te verlaten. Daarom was het werkelijk een internatio nale opluchting, toen de Britse minister van buitenlandse zaken Eden niet een voudig zijn veto uitsprak, maar met een constructief tegenvoorstel kwam, dat het overwegen meer dan waard is. In het project van Eden wordt de Raad DE LÖNDENSE „TIMES" merkte dezer dagen o.i. terecht op, dat de Raad van Europa niet werd gesticht om in enige scherp afgebakende behoefte te voorzien, maar als antwoord op een algemeen, maar vaag verlangen, naar grotere eenheid tussen de staten van West-Europa. We geloven, dat juist in dit gegeven de kracht van het Straatsburgse orga nisme is gelegen, maar tegelijkertijd een gevaarlijke oorzaak van innerlijke zwak te. De Raad van Europa is bijzonder in de Consultatieve Vergadering het product van een voortdurende openbare mening. Op het Europa-congres in Den Haag werd in nauwelijks omlijnde trekken aan- "ègeven, wat men zo graag zou willen. En daaruit kwam al heel spoedig een organisatorisch goed doordacht voorstel naar voren, dat onmiddellijk de instem ming van de Westeuropese parlemênten kreeg. De organisatie was perfect, maar wer kelijke inhoud had de Raad nog niet. Men kwam te Straatsburg bijeen, men beraadslaagde, men deed aanbevelingen aan het Comité van ministers. Maar de nationale regeringen waren niet gebon den om deze aanbevelingen, ook al waren ze eenstemmig aangenomen, te ver wezenlijken. En zelfs de parlementariërs konden in de nationale parlementen an ders stemmen dan ze te Straatsburg had den gedaan. Dit is voorgekomen. De n-og jonge geschiedenis van de Raad van Europa is in een paar woorden samen te vatten; gedragen door de openbare mening van geheel West-Europa wil hij zijn zwakke punt overwinnen; hij wil in houd hebben, een duidelijk omschreven taak krijgen. Men heeft de Raad wel eens als een praatcollege. Straatsburg als een gezellig vacantieoord voor spraakzame parlementariërs willen betitelen. Wie zo spreken, begrijpen niets, maar dan ook werkelijk niets van de geweldige worste ling, welke in de Assemblée plaats heeft om uit de theorieën over een geïntegreerd, een verenigd, een federaal of confederaal Europa te komen tot practische verwezen lijking. Daartoe zouden aan Assemblée en Ministercomité grotere machtsbevoegd heden moeten worden gegeven. Dit is een vraagstuk waarover tussen de twee juist genoemde organen voortdurend ernstige conflicten hebben bestaan. De Raadgeven de v*~ 'gadering, met de openbare mening ac' zich, wil snel vooruit; het Minis- te té, bevreesd voor aantasting van de r.alionale souvereiniteit, remt wat en waar het kan. Het woord „worsteling", dat we zo even gebruikten, geeft de aard van de strijd, welke te Straatsburg was gevoerd zuiver weer; het is vaak een corps a corps tussen de Europese gedach te en een dikwerf enghartig nationalisme geweest. Overigens zijn de leden van de Raad het onderling ook niet altijd eens: men kan zeggen, dat Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxlanden sterk neigen naar een vorm van constitutioneel federa lisme, terwijl de acht andere deelnemende landen meer een functionele samenwer king der staten voorstaan. HET VORIG JAAR aanvaardde de As semblée dan ook het beginsel van „partiële overeenkomsten binnen het kader' van de Raad van Europa". In deze gedachtengang konden dan de landen van de kolen- en staalunie (Schuman-plan), van het Europese leger (Pleven-plan) en straks wellicht van een landbouwpool Jersey voorjaars japon in grijs, bleu, rood en oker. Maten 38 t/m 44 2-rfj mantel- costume in W zuiver Wollen N kamgaren. Licht- en middelgrijs. Maten 36 t/m 44 De staatsmijnen te Limburg hebben enige tijd geleden opdracht gegeven aan ue N-V. Cefima-film te Amsterdam om een grote domumentaire te vervaardigen over haar bedrijf. Deze film, die onder regie van de pro ductieleider van Cefima, de heer Um- berto Bolzi, naar een scenario van Her- bert Perquin is opgenomen, is thans bijna gereed en zal ter gelegenheid van de jubileumfeesten van de Staatsmijnen in Mei a.s. voor de eerste maal worden ver toond. 1 - rij mantelcostume, MK zuiver wollen kamgaren, in mooie grijze tint. Maten 36 t/m 44 Op particulier initiatief zal dezer dagen een boek verschijnen, bestemd voor het grote publiek in Amerika, een boek, dat in tekst en illustraties een beeld geeft van Nederland en zijn historische en hedendaagse betrekkingen met Amerika. Ton Koot schreef de tekst, 21 Neder landse fotografen brachten de 218 kleu ren- en zwart-witfoto's bijeen. Het werk zal in folioformaat worden uitgegeven, in het Amerikaans onde der titel „Spell of the Netherlands". Ook zal een Neder landse versie verschijnen, getiteld„Faam van Nederland". Prins Bernhard schreef de voorrede. Mevrouw Roosevelt is Dinsdagmiddag op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta uit India aangekomen. Zij zal gedurende twee dagen in Indonesië verblijven, waar bij zij een vrouwencongres in Djakarta zal toespreken en eregaste zal zijn aan een diner ten paleize van president Sukarno. Schiedam: Broersvest 59-61 Met een harde slag zijn Maandag avond even voor elf uur op het kruis punt OvertoomEerste Constantijn Huygensstraat te Amsterdam twee tram steilen van lijn 3 tegen elkaar gebotst. Vier personen werden licht gewond, ter wijl de trams veel schade opliepen. Uit de richting Leidseplein naderde op dat moment een tramstel, waarvan volgens een trambestuurder de remmen weigerden, zodat de wagens rechtuit over het kruispunt (richting van lijn 1) scho ten, in plaats van rechts af te gaan. Toevallig nam een tramstel, dat uit de Eerste Constantijn Huygensstraat kwam en in de richting van de binnenstad ging, net de bocht en werd in de flank van het voorbalcon van de motorwagen ge- grepen. Onder de passagiers, die van hun plaat sen werden gesmeten ontstond grote consternatie, vooral omdat de glasscher ven met luid gerinkel rond vlogen. Toen de balans werd opgemaakt bleek dat vier passagiers, die zich op het voor balcon van de aangereden wagen be vonden. lichte verwondingen voor namelijk snijwonden hadden opgelo pen. Enkele anderen, onder wie de be stuurder, hielden van deze aanrijding pijnlijke plekken over. Het tramverkeer werd geruime tijd ge stagneerd. omdat de aangereden wagen, waarvan het voorbalcon zwaar is be schadigd, uit de rails was gedrukt. Een kraanwagen van de gemeentetram zette de wagen na veel moeite weer in het goede spoor. Utrecht 24, 70 mijl NO. V. Kaap Vilano; Capri p. 24 eil. Man; Castor 24. 200 mijl ZO. v. Trinidad; Celebes 24 v. Surabaja n. Pararukan; Ceram 24, 360 mijl ZW. v. Karachi; Ceronia 23 v. Adelaide n. Balik Papan; Chama 24, 70 mijl NW. v. Bona; Cla- vella p. 24 Kaap St. Vincent; Clio 22 v. Anti gua n. St. Kitts; Coen 22 te Methil; Condor 22 te Liverpool. DaCosta 23 v. Fort Gilkicker n. Avon- mouth; Dagny 22 te Blyth; Danae 24 te Kopenhagen; Delfland 24 v. Baia n. Amstm; Delfshaven 24, 270 mijl NO. v. Madeira; Dongedyk 24. 570 mijl ZW. V. Azoren; Douro 24 te Bilbao; Drente 21 te Makassar; Dulven- dyk 23 880 mijl O. v. Bermuda. Eendracht 24 te Rottm; Elisa p 24 Kaap Palos, n. Caronte; Elisabeth 22 v. Goole n. Ellesmere Port; Eljo 23 te Boulogne; Elena De rechtbank te Den Haag heeft in raadkamer een verzoek afgewezen om de ondernemer I. S. uit Oegstgeest in vrij heid te stellen. Op verzoek van diens raadsman, mr P. van 't Hoff Stolk, is echter de medewerker van S„ J. C. T. op vrije voeten, gesteld. S. wordt voor zijn verdediging bijgestaan door mr A. Hout en mr J. H. Willems. S. en T. werden enige weken geleden gearresteerd op vermoeden, dat in door S. gevormde naamloze vennootschappen onjuiste handelingen zouden zijn ver richt, waardoor aandeelhouders tot een bedrag van meer dan drie ton zouden zijn gedupeerd. Het onderzoek, dat thans door de justi tie wordt ingesteld, heeft betrekking op administratieve en feitelijke aangelegen heden van het concern (Leidse Onder wijsinstellingen Zuidhollandse Beleg gingsmij etc.) Aan de Utrechter Voorjaarsbeurs wordt ook dit maal door Oostenrijk weer met een collectieve inzending deelgenomen. Hierdoor zijn de Nederlandse importeurs in de gelegenheid zich te oriënteren om trent datgene wat Oostenrijk aan te bieden heeft. Deze inzending wint in het licht van de nieuwe regeling welke het gevolg is van de onlangs in Den Haag tussen Ne derland en Oostenrijk gehouden handels besprekingen, aan betekenis. Voor som mige goederen voor welke de contingen ten waren uitgeput, zijn nieuwe contin genten vastgesteld. Bovendien werden, op basis van reciprociteit, jaarbeurscon tingenten vastgesteld. Zo zullen in de Oostenrijkse collectie ve stand in Utrecht de volgende artike len worden geëxposeerd; huishoudelijk glaswerk, toiletgarnituren, bijouterieën, verlichtingsglas en kunstnij verheidsglas werk, knopen, porcelein en kunstnijver- heidsartikelen. Welke rol Oostenrijk op technisch ge bied vervult, moge blijken uit de belang rijke inzendingen van machines, hulp motoren, liften, schakelmateriaal, elec- trische meetinstrumenten en bestralings- apparatuur. Tenslotte dienen nog rokers artikelen, brandweerslangen, meubelbe- slag en houtvezelplaten genoemd te wor den. >:-Aïséa Packard Motor Car Comp. heeft in J951 een winst gemaakt van 5.594.060 (v.j 5.162.348) of per aandeel 0.38 (0.34) United Aircraft Corp. boekte in 1951 een netto-winst van 14.266.867 (v. j. 13.204.128), of per aandeel 406 (v. j. 3.73). Het Brabantse Studentengilde zal dit jaar zijn jaarlijks kamp houden te Cuyk aan de Maas. Het voorkamp zal worden gehouden van 16 tot 26 April en het grote zomerkamp in Augustus. De Brabantse studenten der verschillende universiteiten en hogescholen zullen behalve dat zij in April een kapel zullen bouwen, tevens studie maken van de vrije-tijdsbesteding der inwoners ter plaatse. Iedere volks groep, dus arbeiders, boeren en midden standers, zal aan een uitgebreid onder zoek onderworpen worden. Aan het einde van het Augustus-kamp zal een Landdag gehouden worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4