Nieuws uit STAD en OMTREK KVP sticht vier zelfstandige afdelingen 55 jaar Katholieke Politieke Organisaties 7' Concours de charme voor Mr Cos Reclame aanbieding Overhemden KREUGER LAATSTE BERICHTEN OPENlKGSRECLAME 2 dagen Geheel gratis te kopen Intensere politieke activiteit beloofd In contanten terug! Herenmodemagaiijn IIHCO De stem va?i de lezer H 29 Maar! !.m.12Apri! 1952 Grote nam en uit liet verleden 90 10.93 i 11.90 Ha! AMAZONE chocolade i Verzoenend gebaar inzake Triest Zware straffen in Liempdese moordzaak Om de eed in t Fries Fedde Schurer beboet RONSON LICHTERS Zij brengen Koninklijk Paar naar Amerika Crocusjes en narcissen bloeien DONDERDAG 27 MAART 1952 PAGINA 2 ZILVEREN JUBILEEM ALS SPECIALE GEM. GYMNASTIEKLOKALEN TIJDENS KLEINE VACANTIES DE JONGENS WAAR WIJ MEE WERKEN BUITENGEWONE LEDEN VERGADERING EXCELSIOR AMAZONES EN RUSTIEK SLECHTS 14 DAGEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Amazone chocolade is ongelooflijk laag in prijs... en verrassend fijn van smaak. Iedere winkelier heeft ze. Haal meteen wat Amazone chocolade in huis en tracteer Uzelf en Uw huisge noten voor weinig geld! Op ieder chocolaadje staat de naamAmazone! ALS BILJARTEN EN KLAVER JASSEN EENTONIG WORDT BURGERLIJKE STAND Door J. S. FLETCHER Nieuwe verkiezingen op 25 Mei a.s. KONINGIN OP 22 APRIL AT naar canada In de Bollenstreek PASSAGIERSSCHEPEN Advertentie. Het was een veelbetekenend verschijnsel, dat gisteravond tijdens de algemene ledenvergadering van de v.m. afdeling Schiedam de secretaris, de lieer A. J. C. van Oppen, één jaarverslag moest voorlezen over de jaren 1949, 1950, 1951 en 1952. In bijna drie en half jaar was er geen algemene ledenvergadering geweest. Het was terzelfdertijd hoopgevend, dat de geboorte van vier nieuwe afdelingen de belofte inhoudt, dat het politieke werk van de Katholieke politieke partij in Schiedam mi met meer kracht en enthousiasme ter band genomen kan worden. Dat dit nodig is, werd door de voorzitter, de heer Th. Stor, met nadruk gesteld. Ondanks alle pogingen zijnerzijds en van de kant van anderen was men er niet in geslaagd aan de afdelingsbesturen dat representatieve karakter te geven, dat men wenst. De beer Stor was gestuit op weigering van de leidende standen om in het politieke werk hun stem te doen meespreken; de heer F. Schutirmans, voorzitter van de nieuwe afdeling Oosten, had bij de zelfstandigen steeds een „geen tijd" getroffen. Betreurd werd bet voorts, dat onder de dames, onder wie zo nadrukkelijk het belang van vrouwelijke politieke vertegenwoordiging gepropageerd is, evenmin animo bestond om bestuursfuncties in een der nieuwe afdelingen te aanvaarden. Het waren eigentijk vijf vergaderingen d>e in zaal 6 van de R.K. Volksbond v.erden gehouden. De zaat was echter in het geheet niet te kiein voor het bergen van de bezoekers. Aanwezig waren, naast de bestuursleden van de nieuwe afde lingen. o.a. Wethouder mr M. J. M. van Kinderen, ir W. H. v. d. Toorn, de raads fractie-voorzitter en de raadsleden van Oppen, Meijer. Geene, Willemse en v. d. Water, vrijwel dus de gehele fractie. De heer Stor ging onmiddellijk na de opening over tot het leiden van de ver gadering van de afdeling het Wesjen, die alle van te varen genomen besluiten goedkeurde. Het bestuur van deze af deling is als volgt samengesteld: Th. A. S'or, voc-z., C. Meijer, secr., R. van Rijs- sclberg, penningmeester, J. Keyzer en Aar. Suyker, commissarissen. De indeling van de afdelingen valt samen met _de parochiegrenzen, niet met de geografische ligging ervan. De contributie voor het Westen zal blijven, zoals tot nu toe geheven werd. Er zijn enkele contribuanten, die minder betalen dgn het minimum, maar in ieder geval zal men dit afzonderlijk bekijken. Het blijft ook het doel van het huidige bestuur om het aantal leden van 5 op 7 te brengen, vooral door aantrekking van mensen uit die groepen, die tot nu toe afzijdig bleven. Voorzitter A. J. v. d. Water gaf de pas vast aan voor volgende vergaderingen van zijn afdeling. In minder dan 10 mi nuten tijd waren zonder stemming alle punten van de agenda goedgekeurd. De afdeling Centrum, die hij presideert, ziet er verder als volgt uit; C. L. de Jong, secr.. J. Dries, penningmeester, M. Hoo- zemans en A. J. C rissen. Wel kondigde de voorzitter nog actie aan wat deze afdeling betreft. Men zou de zaken eens duchtig gaan aanpakken. Vanuit Schiedam-Zuid (de Gorzen) kwam de heer J. W. B. Hartendorp de vergadering van zijn afdeling leiden. Hij had weinig moeite met zijn leden en gaf een voorsmaak van wat hun te wachten staat op de vergaderingen door een twee minuten-speech te houden, die zijn leden een opwekking moeten zijn hun best te doen. In zijn eerste twee-minutenpraatje wees hij op het grote gevaar, dat voor de deur staat en dat men over zich af roept door afzijdig te blijven van de politieke organisatie. Grotere activiteit zal de Gorzen gaan ontwikkelen. Deze afdeling staat nu onder leiding van J. W. B. Hartendorp, voorz., A. van Leeuwen, secr., W. v. d. Pluym, Penning, meester, C. Beuman en Jac. Verspeek commissarissen. In het Oosten had de heer F. J. Schuur- mans, voorzitter, dagelijks gelopen om bestuursleden aan te werven, maar hij was vrijwel overal gestoten op de op merking „geen tijd". Alsof de huidige bestuursleden tijd in overvloed zouden hebben. Hij betreurde dit bijzonder, om dat het voor hem een klein kunstje zou zijn geweest een bestuur samen te stel len helemaal bestaande uit mensen van zjjn groep, de arbeiders. Hij heeft dit niet gewild. Hij heeft gezocht naar een duidelijke en alomvattende vertegen woordiging, maar door de onwil der an deren is hjj hierin n'et geslaagd. Een zelfstandige heeft hij bereid ge vonden ziting te nemen in een bestuur, dat nog twee plaatsen open heeft. De afdeling is van plan zelf de propaganda ter hand te gaan nemen. Zij wordt nu geleid door de volgende bestuursleden: F J. Schuurmans. voorzitter, H. Metaal, secretaris, J. v. Merwijk, penn'ngm., C.. Swartes en H. A. V. Lourens, commis sarissen. Aan het slot van deze eerste vergade ringen sprak de heer Stor nog een kort woord. Hij legde nogmaals vast, dat m»n de K.V.P. niet het verwijt mag maken eenzijdig georiënteerd te zijn, als men zelf afzijdig blijft en niet wil zorgen voor een heroriëntatie. Men mag de K.V.P. geen politiek voor een groep verwijten. als men de aangeboden en vaak zelfs afgesmeekte gelegenheid niet aangrijpt om zijn invloed tot gelding te brengen. De afdelingen zullen intensiever dan tot nu toe 'het geval was het werk kun nen doen. Tot nu toe bestonden er wel driemanschappen in de diverse parochies, maar het bleek, dat men onder autonoom bestuur meer resultaten verwachtte. Vandaar deze stap. Er zijn mensen weg gegaan: anderen zullen gewonnen moe ten worden. Men moet weer enthousias me weten te kweken en de mensen ervan doordringen, dat alles wat op Katholiek gebied bereikt is, staat of valt met de politieke macht, welke wij weten te ont plooien. Dat men dit niet inziet, kon wel eens tot gevolg hebben, dat men vroeg of laat tot de conclusie komt zijn eigen positie zo te hebben ondermijnd, dat op nieuw door veel strijd en met veel te genslagen iets opgebouwd zal moeten worden wat met weinig moeite en een klein beetje activiteit op politiek gebied behouden had kunnen blijven. Vooral drong hij aan op het oprichten van jongeren-afdelingen. Deze zullen de leemte, welke er is ontstaan, moeten opvullen en de verjonging van de partij i moeten helpen bewerkstelligen. Van de jongeren zal het moeten komen. In de Gemeentelijke Centrale zullen 1 alle besturen van de afdelingen tezamen komen. Er zal getracht worden zowel met Raadsfractie als met de Pers een betere samenwerking en uitwisseling van gedachten te verkrijgen. De heer J. W. B. Hartendorp van de Maasdijk zal Dinsdag 1 April de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als filiaal-chef in dienst trad van de dro gisterij van v. d. Sman, Groenelaan 30. De hear Hartend-orp is in de Gorzen een bekende figuur en heeft zoals elders in dit blad blijkt een belangrijke taak gekregen in de herleving van de K.V.P.- activiteiten. Zijn jubileum zal gevierd worden in intieme kring ten kantore van de drogisterij v .d. Sman aan de Hoog straat. Daarom zal Dinsdag de zaak in de Groenelaan gesloten zijn. stellen wij onze cliën- tèle in de gelegenheid Deze dagen vallen in het tijdvak van Mocht U tot de geluk kigen behoren, dan ontvangt U het door U bestede bedrag op ver toon van Uw cassabons geheel BROERSVEST 56 TELEFOON 6 9 6 4 2 Uitgezonderd Fablo-shirts Volwassenen geven het slechte voorbeeld Vrijdagmorgen j.l. ontmoette m'n moe der aan de ingang van het Julianapark een „mevrouw" die het park verlaat met een bosje afgesneden bloesemtakken van het Chinese klokje in de hand. Bij nadere kennismaking blijkt deze me vrouw van omstreeks 60 jaren ook in haar tas dergelijke takjes te hebben. Enigszins verontwaardigd wijst mijn moeder haar erop, dat zulks toch niet aangaat en dat het ze^s verboden is. Waarop de mevrouw antwoordt: „Ja ziet u, ik zet ze thuis in een vaasje en dan komen ze uit en dan heb ik de lente in mijn kamer!" Mijn moeder houdt haar voor, dat als iedereen er zo over zou denken, het Julianapark spoedig volledig leeggeplunderd zou zijn. En, voegt ze er aan toe, het is maar goed dat mijn zoon die bij de Natuurwacht is, het niet ziet, want dan kreeg u nog last met de politie ook. Antwoord: „O ja? Dat wist ik nieh maar vertelt u het dan alstublieft maar niet aan uw zoon!" Waarop de „dame" zich ijlings huiswaarts spoedt, mét haar lenteboden. Wanneer volwassenen zo handelen en zo weinig begrip tonen, wat hebben we dan in dit opzicht van de jeugd te verwachten? En we vragen ons af, zijn onze stadgenoten dan alle toe gewijde zorg en moeite en kosten die voor aanleg en onderhoud van onze fraaie parken en plantsoenen opgebracht wor den wel waard? NATUURWACHTER. Ter tegemoetkoming aan meermalen door de gymnastiekverenigingen en andere sportverenigingen geuite verlan gens, hebben B. en W. goed gevonden, dat tijdens de kleine vacanties aan de scholen het gebruik van de gymna stieklokalen desverlangd doorgang kan vinden. Tijdens de algemene ledenvergadering van de KVP, afdeling Schiedam, de laat ste van deze afdeling en de eerste in drie en half jaar, werd door de secretaris, de heer A. J. C. v. Oppen een jaarverslag voorgelezen, dat vooral interessant was »m de historische beschouwing, welke er in vervat was. Deze historische be schouwing nemen wij in haar geheel over. Het jaarverslag van penningmeester v. Oppen, commissa-1 Hartendorp werd goedgekeurd, nadat de kascommissie alle bescheiden in orde had bevonden en nadat de voorzitter had medegedeeld, dat Schiedam 25 premie had gewonnen door de eerste afdeling te zijn, die de contributies aan het hoofd bestuur had afgedragen. Hiervoor kreeg de penningmeester een hartelijk applaus van de vergadering in ontvangst te ne men. Hier volgt dan het historische verslag: Partir c'est mourir un peu, c'est partir de ce qu'on aime.... Inderdaad is dit vanavond het geval. Onze oude afdeling Schiedam van de KVP had als voorlo- oer de R.K. Staatspartij en deze weer de l'l.K. Kiesvereniging „Recht, Plicht en Orde", welke vereniging werd opgericht op 28 Januari 1897. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: president W. A. Beukers, vice-president C. Willeman, se cretaris A. C. Nolet, penningmeester mr W. H. Jansen, commissarissen- C. Honner- lage Grete. J. Thöns en F. J. Smit. Dit was dus ruim 55 jaar geleden. Uit de gelukkig bewaarde notulen zou een pracht-geschiedenis te schrijven zijn van 55 jaar lief en leed in ae politiek van de katholieken van Schiedam. Naarmate de jaren vorderen komt het democrati sche element langzamerhand in de partij naar voren. Ik lees verder de namén van P J. Lagerwey, W. H. v. d. Toorn Sr, C. H. Scheffers, J. van Abbevé, Adriaan Zoetmulder. Th. Mouwens werd reeds c.p 1 Maart 19Ó1 bestuurslid en vice-voorzit- ter en op 26 Maart 1920 werd hij als voorzitter gekozen. Deze taak werd ver vuld tot 24 Januari 1941 toen de heer W. Rademaker optrad. Ik lees namen zoals J. G. van Dorp, J. H. Evers, C. Jansen, Joh. Brounts, C. Janse, W. Janse, J. Post, H. Combrink, B. Westdijk, P. A. v. d. Berg, C. H. Etman en ook niet te verge ten de te vroeg ontslapen Henk Steens. Velen zijn reeds heengegaan; enkelen zijn nog in leven. Hebben onze katholie ke kiezers wel eens ooit nagedacht welke bergen van moeilijkheden op alle gebied in die 55 jaren moesten overwonnen wor den, zowel intern als extern? l'Histoire se répète zegt het spreek woord en terecht. Dit kan men van het politieke leven zeer zeker zeggen. Eerst de grote belangstelling voor de politiek bij de hogere standen en intellectueen, daarna een meer naar voren dringen van de andere standen, dikwijls met als ge volg een terugtreden van de andere groe pen. Is dit heden ten dage ook niet het geval? En ook 10 jaar geleden? Gedurende 17 jaren van mijn secreta riaat mocht ik diverse eminente voorzit ters meemaken. Th. Mouwens de ka tholiek „pur sang" en grote strijder voor de arbeiders, Wim Rademaker, die als voorzitter van de R.K. Staatspartij met vaste hand leidde en zich als fabrikant zich toch tussen alle standen goed op zijn gemak voelde; onze eenvoudige doch intelligente ir Wim van de Toorn, die als gevolg van dit voorzitterschap in het gij. zelaarskamp terecht kwam en nimmer versaagde en last not least onze tegen woordige hard werkende voorzitter, Th. Stor. die ondanks velerlei tegenwerking rusteloos voortging om op de bres te staan voor de katholieke belangen. Vele andere bestuursleden., van elke rang en stand, gaven hun beste krachten voor het politieke werk in Schiedam. Vele propagandisten verrichtten lange ja ren hun dikwijls zo ondankbare werk. Aan allen daarvoor warme hulde en dankbaarheid. In onze bijeenkomsten mochten wij vele eminente mannen als sprekers be luisteren. Ik noem slechts onze te vroeg ontslapen mr Goseling, mr Romme, W. Andriessen, P. J. J. Serrarens, pater Hen ri de Greeve, pater Borromeus de Gree- ve, pater Eusebius Peters en ontelbare anderen. Een grote Jongerenafdeling in de jaren vóór de oorlog, de druk bezoch te kernen en studiegroepen, dat alle waren de parelen aan de kroon van de plaatselijke afdeling. Vele jongeren zijn ons trouw gebleven en benutten hun studie en ervaring van toen in het te genwoordige werk. Eigen geloofsgenoten moesten we bestrijden in de Kath. Dem. Partij, welke gelukkig weer in haar ge heel in de partij terugkeerde, de Nat. Soc. Beweging en nu weer de Kath. Nat. Partij, de Welterpartij. In de eenheid laS steeds onze kracht, dit zal ook in de toekomst z° zÜn. °hs werk zou nooit gedijd hebben, als God ons niet met Zijn hulp had bijgestaan. Daarom: Te Deum Laudamus, U, o Heer, loven wij. Vrjjdag a.s. spreekt in het Kajotters- gebouw, Singel 68, kapitein Jos de Boer over „De jongens waar wij mee werken". Deze inleiding is bedoeld als instructie over de psychologie van de jonge arbei der. Voor de deelnemers aan de leider cursus van de K.A.J. is deze avond ver plicht. Alle andere jonge arbeiders wor den van harte uitgenodigd te komen luisteren naar kapitein De Boer, die een zeer boeiend spreker is. Kapitein De Boer is o.a. docent aan het Militair Vor mingsinstituut „Sonnehaert". Tijdens de Buitengewone Ledenverga dering. welke door de R.K. Sportvereni ging Excelsior is uitgeschreven, werden door het bestuur mededelingen gedaan omtrent de financiering van de bouw van de opstallen en van het clubhuis op het nieuwe Sportpark aan de Oude Dijk. Het bestuur kreeg de volledige instem ming van de vergadering, waar het be toogde, dat het een kwestie was van karaktervorming en van daadkracht om eigen boontjes te doppen en niet de weg van de minste weerstand te kiezen door direct bij de overheid aan te kloppen. Bovendien werd medegedeeld, dat bij de K.N.V.B. het verzoek is ingediend om in Mei en Juni een nederlaag-serie te mogen uitschrijven, terwijl een Vete- ranen-tournooi in overweging geno men is. Het was Advertentie met gevoerde borst. Trubenijsboord. BROERSVEST 6 De Herenmodezaak van Schiedam DMOBtAO VOOB SCBIIOAM IN OmS'NIKIN 74ste Jaargang No. 21806 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K, Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord ineer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. AUe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. isteren al charme en ele gance!" wat voor de kantonrechter zich ufspeelde. Bijvoorbeeld in de zaak tegen C G. v. d. H., een bus-chauffeur van de R.E.T., die volgens twee getuigenverkla ringen een meisje M., dat achterop de fiets van Z. zat, hiervan had afgestoten doordat de bus te veel links hield- Pro berende vast te stellen wat er nu eigen lijk precies gebeurd was, constateerde mr Cos. dat de jongedame in ouder wetse amazone-houding" op de fiets had gezeten, nadat gebleken was, dat me- joffer 'het woord schrijlings" niet be greep. Van die amazone-houding be greep zij nog minder, maar dat deed er ook niet toe. want haar verklaringen, zowel ais die van de jongeman, waren zo verward, dat de Ambtenaar vrij spraak requircerde. Temeer, daar de chauffeur zich van de 'hele zaak niets herinnerde om de eenvoudige reden, dat hy niets had zien of voelen gebeuren. De politie was eerst enkele uren later bij hem gekomen. De Kantonrechter was 't met de Ambtenaar eens. Waar verscheidene der betrokkenen ook niet veel van begrepen, was van de zoet-vloeiende Franse citaten, die uit de mond van mr dr ir M- M. v. Praag kwamen. Deze was geroepen als getuige a décharge in de zaak tegen de aanne mers W. L. P. en A. C. B. en de op drachtgever A. A. O. in Kethel, Het bleek namelijk dat deze gebouwd had den met een. vergunning van de Ge meente, maar met sterke afwijkingen Van het door hen ingeleverde en goed gekeurde plan. Dit betrof twee panden aan de Polderweg. Mr van Prdag kwam getuigen, dat in het landelijke Kethel vroeger alles zo heel anders ging dan tegenwoordig. Het was er veel rustieker en gemoedelijker. Als men vroeger zo'n verbouwing had, week men ook van de voorschriften af. zonder meer- Toen de Gem. Woningdienst hier achter kwam. is er onmiddellijk verandering in de toe stand gebracht. Men heeft dan ook ge tracht het proces-verbaal nog op te hou den. Eigenlijk ging de Ambtenaar van 'het O. M. niet graag in op het pleidooi van de getuige, omdat deze zaken niet te nonchalant mogen worden aange pakt. Hij was eohter toch wel gevoelig voor de argumenten en vooral voor de ingetreden verbetering. Hij vroeg schul dig-verklaring zonder oplegging van slraf. De heer O., de bouwheer, wees er echter op, dat hij zo gauw hij 'bemerkte, ciat men veranderingen had aangebracht hierop attent heeft gemaakt. Dit leidde de Kantonrechter ertoe hem te ontslaan van rechtsvervolging. Dat is een gevaarlijke hond. die van mevr. van G.-G. uit de Nieuwstraat. Die sprong maar tegen passerende fietsers ep en beet ze.B. en W. hadden al eens opdracht gegeven het dier te muilkor ven. maar dat was nog niet gebeurd. Het bleek moeilijk het dier binnen te •houden en erop te passen, want de eigenaresse was bedlegerig en kon evenmin buiten de 'hond. Dit bracht de Ambtenaar ertoe te vragen wat de ge volmachtigde nu eigenlijk dacht te dóén. Zij zou doen wat ze kon, maar de Amb tenaar waarschuwde haar nog eens na drukkelijk, dat de hond bij een volgen de verbaal zou worden afgemaakt. Zij kreeg nu voor de twee aangegeven ge vallen er zijn er veel meer ge beurd twee maal 12.50 of twee maal 5 dagen boete. W. v. A-. van de Singel, had 'n grote \Gorraad z.g. sterretjes voorhanden ge had. Dit is vuurwerk en men moet ont heffing hebben van het verbod dit te koop te hebben van B. en W. W. v. A. had deze sterretjes jaren lang in Goes verkocht zonder misère en hij was niet e.p de 'hoogte van de hier heersende be palingen. Hij had inmiddels ontheffing aangevraagd. De boete van 5.— of 3 dagen met bevel tot teruggave van het in beslag genomene. J. P. en C. P. H. uit Ketihel, hadden geen aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder het vee. P. betoogde, dat hij het had willen laten inenten met een se'I'm, maar dit was niet voorhan den. Hij was inderdaad in gebreke ge bleven. Beiden kregen 25 of 10 dagen. Overigens was er op de rol weinig van groot belamg. X m Elke avond trekken tientallen mannen in Schiedam erop uit om een kaartje te gaan leggen of een patijtje te biljarten. Het wordt zo onderhand voor velen een sleur, die ertoe leidt, dat men vaak niet meer zo enthousiast is. Dit is niet alleen in Schiedam zo, maar ook in andere Ne derlandse plaatsen. Vandaar, dat een Amsterdammer uit Engeland een spel in troduceerde, dat in de hoofdstad al veel opgang maakt, n.l. het eier-blaas-voet- bal. Dit-spel zal door de importeur, de heer Pietersen uit Amsterdam, Zondagmiddag voor Kiaverjasvercniging „De Sport" ge demonstreerd worden in Café Lion d'Or. Om U even vertrouwd te maken met dit wonderlijke voetbal het volgende: Het eier-blaas-voetbal wordt de naam zegt het al gespeeld met een ei. Dit zou op zich te zwaar zijn, vandaar dat het wordt leeggeblazen en onder water dicht gemaakt, zodat het zeer l'cht is. Twee vijftallen st()!en zich nu ter weers zijden van een biljart op terwijl aan beide korte zijden een goal is geplaatst. Het spel moet zittend gespeeld worden met de handen onder het zitvlak. Overigens is het net als voetbal. Men geeft scherpe passes en cross passes, boogjes en effect- ballen. Omdat het ei niet rond, maar ovaal is en nogal "licht kunnen er de wonderlijkste situaties ontstaan. Wordt in de hitte van de strijd een es aan stuk ken geblazen, dan mag een nieuw ei het veld inkomen. Wie de meeste eieren ge legd heeft in de goal van de tegenpartij is winnaar. Vooral het beheersen van de lachspieren is van het allergrootste belang. Als men Zondagmiddag om 2 uur met de eerste eier-blaas-wedstrijd in Schie dam gestart is, zal dit wellicht het begin zijn van een grote onderlinge competitie tussen verscheidene eier-blaas-teams. Tot nu toe doen zich geen problemen voor rond professionele blazers, al schijnt het, dat men ook hier op zoek is naar bijzondere dribbel-talenten. Wanneer biljart te ernstig dreigt te worden en klaverjassen verveelt, brengt eier-blazen wellicht uitkomst. Tot nu toe is niet be kend, hoeveel eieren er gemiddeld nod'g zijn, maar naar wij vernemen, blazen vele blazers erop zoveel eieren kap°t te blazen, dat er voor ieder een ome'e' overschiet. Maar dit kan al wel legenö zijn. GEBOREN: Yvonne M., d. v. J. W. J. Bakker en Albertina; Adrianus L-« z- A. L. v. Leeuwen en A. Sterk; Jacoous A., z. v. C. Aleman en M. Hoogendoorn, Jan C., z. v. J. van Eijk en A. btoi:m Geertruida J., d. v. W. J. Noordhoek en C. E. Groenendijk; Andre, z. v. r. G. Trompper en A. M. v. De,ur7£anpr er* OVERLEDEN: H. W. de Kaper, 55 j.( vr. v. J. Hendriks. Als dat zo was, moest mevrouw Mal- lathorpe ze vinden, wierp Pratt tegen Ik geloof werkelijk niet, dat er het minste risico is. Ik heb alles nageplozen. Het is zo goed als onmogelijk, dat er gevaar dreigt van de kant van Collingwood, of van iemand anders- En als we nu geld accepteren, verkopen we voor een prikje, wat later schatten waard is. De toekomst is lang niet zo belang rijk als het heden, vriendje, weersprak Parrawhite. Voor mij in elk geval niet. Nu dan, dit is mijn voorstel. Ik zal ook op jouw kamer zijn als die dame mor genavond komt. Wij zullen haar het tes tament voor een ton aanbieden. Dat kan ze vlug genoeg bij elkaar krijgen. Als ze dan betaalt, en dat doet ze natuurlijk, dan delen we eerlijk. Dan kan jij voor mijn part naar de duivel lopen. Ik ga.... er gens anders heen. Dus dat is afgesproken. Neen, zei Pratt. Parrawhite keerde zich met een ruk om, en Pratt zag een kwaadaardig licht in zijn ogen. Wat zei je? beet hy hem toe. Ik zei, neen, snauwde Pratt terug. Ik ga niet vijftig duizend gulden aanne men voor een kans, die het tiendubbele waard is. Loop naar de.... Als jij geen lelijke, geniepige spion geweest was, zou ik de hele zaak alleen in handen gehad hebben. En ik geloof niet, dat ik voor jou uit de weg zal gaan. Als puntje bij paaltje komt. is mijn woord evenveel waard als het jou we. Eldrick zou mij eer geloven dan jou, Pascoe zeker. Jij hebt een verleden, je hebt ook wel eens in de nor gezeten, zou ik denken. Mijn verleden mankeert niets. Doe jij maar, wat je niet laten kunt. Klets wat je wilt, morgenochtend. Ik al ze vertellen wat je bent.een schoft. Daarmede keerde hij zich om en Par rawhite, dit ziende, stootte een kreet uit als van een dier, dat zich zijn prooi ziet ontschieten- Woedend sloeg hij naar Pratt met zijn dikke stok. De slag miste Pratt's hoofd, raakte slechts even de rand van zijn oor, en viel schuin op zijn linker schouder. Toen barstte al de woede, die in Pratt's binnenste gekookt had, sinds hij die band op zijn schouder had gevoeld naar buiten uit. Hij viel op zijn tegen stander aan, en greep hem bij de keel voor Parrawhite iets kon doen. Hij schud de hem, tot zijn tanden klapperden. Toen smeet hij hem tegen de steenmassa, waarbij zij hadden staan praten. Pratt was een potige vent. Hij speelde cricket en voetbal, en ging vast driemaal in de week turnen- Hij had een paar han den als een hoefsmid en spieren als een bokskampioen. In zijn drift bad hij de tengere Parrawhite heel wat steviger aangepakt dan hij wel wist, en hem veel harder neergegooid dan hij bedoelde. Toen de man dan ook met zijn hoofd tegen de stenen aankwakte, hoorde Prat; een vreemd, knappend geluid, maar voor het moment lette hij daar niet op. De pijn in zijn schouder, waar Parrawhite hem geraakt had, werd heftig. Hij begon de plek met zijn vrije hand te wrijven en te schelden op zijn aanvaller- Sta op, idioot, gromde hij. Dan zal Ik je er nog een paar geven. Ik zal je leren. Plotseling viel het hem op, in wat een vreemde onbeweeglijke houding Parra white op de grond lag. Toen er een wolk voor de maan wegtrok, zag hij ook, hoe akelig wit zijn gezicht was. En even plotseling vergat Pratt zijn eigen kwets uur en knielde bij zijn slachtoffer neer. Een ogenblik later stond hij op, en wist, dat hij wéér in tegenwoordigheid van de dood stond. Want Parrawhite was dood, evenals Antoon Bartle. De hevige slag van zijn hoofd tegen de rots was te veel ge weest, na Pratt's vinnige greep Het leed geen wij fel. Na enige tijd herstelde hij zich en ver vloekte Parrawhite met de woede der wanhoop. Al zijn medelijden was voor zichzelf. Di't ellendige kleine gedierte, deze misslijke zwabber had hem bijna geruineerd Het was schandelijk, verfoei lijk, het was wreed Door die vent was hij zover gekomen Hij voelde, alsof hij het lichaam van Parrawhite wel zou kunnen verscheuren. Maar tegelijkertijd kwamen andere gedachten opzetten. Want.... daar lag een dode, die je niet even gemakkelijk als Nament in je zak kon steken. Het was absoluut noodzakelijk om dat j or altijd te rvtzor een paar uur u verbergen. Over een p uur werd het dag, en, al was het aan een verlaten en eenzame Plek'Jl® h ziJn dat er iemand langs kwa Weg ermee.... en gauw. Pratt kende de plaats goed'. Die oude steengroeven hadden een zekere schilderachtigheid. zy waren met dik. hard gras begroeid, klimop. struiken, zelfs kleine boompjes groeiden hier en daar in groepen. De mensen, die er niet ver vandaan in de laatste hui zen van ae buurt woonden, wandelden er wel eens de kinderen gebruikten het voor speelplaats. Pratt zelf was er dik wijls in een rustig hoekje gaan zitten lezen en een pijp roken. Nu kwam in zijn vlugge brein onmid- deUijik een plan op, -waar en hoe het lichaam te verbergen. Vlak bij was een diepe kuil. die vroeger een grote, diepe steengroeve was geweest. Zij stond altijd vol water, en moest wel--erg diep zijn, want het water was pikzwart. Beven- dien was de toegang er heen gedeelte lijk verborgen door een wirwar van struiken doorweven met bramen. Sinds ïurni daar was komen wonen, was het altijd o gebleven nu al een jaar of twaalf; het scheen een totaal onbruik baar perceel te zijn. Zolang het zou regenen en. het hemelwater er heen zakken, zou die put wel vol blijven. Dan schoot hem nog iets 'te binnen. Dichtbij was ook nog een hoop oud roest, De geallieerde autoriteiten te Triest maakten gisteren een verzoenend gebaar tegenover de geschokte Italiaanse opinie door nieuwe raadsverkiezingen uit te schrijven tegen 25 Mei a.s., dezelfde dag waarop in Centraal- en Zuid-Italië even eens plaatselijke verkiezingen worden gehouden. Dit was één der door de Ita liaanse inwoners naai" voren gebrachte eisen. De bezettingsautoriteitcn kwamen het Italiaanse sentiment nog verder te gemoet door de kieswet in overeenstem ming te brengen met de huidige Ita liaanse wetgeving, welke het systeem der iijstverbindingen kent- Intussen wordt te Londen druk over- leg gepleegd tussen het Foreign Office en de Italiaanse ambassadeur Brosio. Brosio heeft, naar verluidt, voorgesteld, dat Italiaanse troepen een aandeel zou den hebben in de bezetting. Hierover wordt met Washington overleg gepleegd, terwijl de Britse ambassadeur te Bel grado contaet heeft opgenomen met de Joegoslavische autoriteiten. In Londen beschouwt men de geallieer de stap als een belangrijk middel om de verhitte gemoederen in Italië en Triest te kalmeren. Ook gisteren hadden in Rome en Na pels wger grote demonstraties plaats. In Rome leidden deze tot ernstige bot singen met de politie voor het pand van het communistische blad „Unita", waar van betogers de ruiten trachtten in te gooien. Van de vensters der bovenver diepingen uit mengde het personeel van het blad zich, door het werpen van inkt en andere schrijfbehoeften, even eens in de strijd. In Napels kwamen ern stiger botsingen voor, toen daar de po litie met gummistokken de demonstran ten te lijf ging. In beide steden waren opnieuw overal gekalkte leuzen aange bracht, die de terugkeer van Triest be pleitten en afkeer jegens de Britten en Amerikanen tot uiting brachten. In Triest zelf was het nog steeds kalm. maar alle waarnemers zijn het er over eens. dat het in de stad broeit en dat eik ogenblik de onlusten opnieuw uit kunnen breken. Vooral de Britse com" mandan't. generaal Winterton, verheugt zich in de algemene vijandigheid der 'bevolking. Zijn gedrag heeft speciaal de Britten in Triest uitermate onpopulair gemaakt. De rechtbank van 's-Hertogenbosch veroordeelde vanmorgen de 73-jarige C. K. tot vijftien ,aar. en zijn zoon, de 26- jarige K' twintig jaar gevangenis straf. Pe bc,de ianbouwers, woonachtig in het dorp Liempde in de omgeving van Boxtel, hadden in Juni 1951 de 37-jarige fcl>tffeno'e van J. k., Johanna Huyboom, in haar slaap door wurging om het leven gebracht. De officier van Justitie had tegen vader en zoon levenslang geëist. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft vanochtend Fedde Schu.rer veroordeeld tot 150 subsidiair 30 dagen hechtenis. Zoals bekend was de heer Schurer door de Leeuwarder politierechter terzake van belediging van de kantonrechter te Hee renveen veroordeeld tot 14 dagen voor waardelijke gevangenisstraf, van welk vonnis de procureur-generaal bevesti ging had geëist. Ten onrechte wordt door sommige Eerste Kamerleden gesteld, dat minister Mulderije de opvatting zou huldigen, dat het Fries officieel verboden is en dient te zijn. Voor wat het toelaten van de eed in het Fries in de rechtzaal betreft, is overigens de opvatting van de minister van justitie niet beslissend. Het is de rechter, die heeft uit te maken wat op grond van de toepasselijke wettelijke voorschriften hier rechtens is. Welis waar zijn er enkele beslissingen van lagere rechtscolleges, volgens welke de toepasselijke wettelijke voorschriften zich tegen afleggen van een eed in de Friese taal zouden verzetten, doch een. uitspraak over dit omstreden punt is door de Hoge Raad nog niet gegeven. Overi gens vormt deze belangrijke aangelegen heid voor de regering nog een onder werp van beraad,, zo deelt minister Mul derije aan de Eerste Kamer mede. Naar nader bekend is geworden, zal Koningin Juliana voor haar officieuze bezoek aan Canada op Dinsdag 22 April uit de V.S. vertrekken. Advertentie. 's werelds beste aansteker in prijzen van: 21.50, 25-, 28.73, 32.50 S. K. v. d. BERG, Sigarenhandel HAV-BANK - GALERIJ - TEL. 68451 De bemanning van het K.L.M. DC-6 Vliegtuig, waarmee Koningin Juliana en Prins Bernhard en gevolg Dinsdag 1 April as. van Schiphol naar de Ver enigde Staten zullen vertrekken, is thans definitief samengesteld. Gezagvoerder is H. Groenevelt; eerste beetiuurder L. C. Ackerson. tweede be stuurder P. C. A. Schüller, eerste tele grafist A. J. I. Lensing, tweede telegra- fist J Smal, eerste boordwerktuigkun- dlge J. Boomsma, tweede boordwerk- ^dgkundige l. Mink, eerste steward C. •volders, tweede steward J. M. C. Hel der, eerste stewardess H. Y. J. Bosman, tweede stewardess M. C. Kostelijk. Zeer onlangs voltooide gezagvoerder Groenevelt, die een van de oudste IC L. M.-captains van de DC-6 is, zijn hon derdste retourvlucht naar Amerika. Ge durende de oorlog, toen hij bij het West- Incische bedrijf der K.L.M. was gesta- tionneerd. was hij enkele malen de piloot van Prinses Juliana. Het vliegtuig voor de vlucht is nog niet aangewezen. In de gehele Bollenstreek staan de crocussenvelden thans in volle bloei en als het koele weer voortduurt wordt verwacht dat deze bloei gedurende het aanstaande week-end zal aanhouden en dat dan teven3 vele narcisienvelden zul len bloeien. Vooral de gele trompet narcissen staan er goed voor. Het areaal rond Lisse bestaat hoofdzakelijk uit hyacinthen. en tulpen, zodat er in deze omgeving nog niet veel te bewonderen valt, uitgezonderd op Keukenhof. In de grote kas bloeien reeds talloze tulpen variëteiten en op het terrein zelf, onder het zware geboomte, staan thans alle crocussen in bloei en reeds vele narcissen. Ook de tulipa's en vele soorten „bijgoed gewassen", zoals blauwe druifjes scilla's enz. zorgen voor een kleurige noot in het terrein. verhogen raits onbruikbare houwelen en stukken staaj, die daar waren neerge smeten toen de laatste zandsteen uit de groeven was gehaald. Weer bofte hij. Het scheen, alsof die rommel daar neerge gooid was, opdat hij ze nu zou kunnen ge bruiken om het lijk te doen zinken. Daar bij er zeker van was. geheel alleen te zijn, zette hij zich, handig en metho disch aan het werk. Hij haalde enige stukken van de ijzerhoop, bevestigde die ;an de kleren van de dode, sleepte het lichaam naar de put, en maakte zich ge reed het in het zwarte water te laten glijden. Toen kreeg hij een nieuw idee. Al de tijd, dat hij bezig was geweest met dit sombere werk, waren zijn hersens koortsig in de weer geweest. Gedachten, hoe hij de vragen, die hij morgen te be antwoorden zou krijgen, moest beant woorden, hadden hem bestormd. Nu wist hij iets. Vlug keerde hij Parrawhi- te's zakken om, stak de inhoud, geld, horloge met ketting, ook een ring, waar de dode zo trots op was geweest, in zijn eigen zakken. Dan liet hij het lichaam in de diepte verzinken, wierp hem nog zijn zware stok, waaraan hij een staaf ijzer bad vastgemaakt, achterna. Vijf minuten later was de oppervlakte even glad aJs ooit, geen rimpel verried dat de stilte verstoord was geweest. En Pratt keerde de wildernis de rug toen en zwoer bij zich zelf, dat hij er nooit een i voet meer zou zetten. (Wordt vervolgd) Bonaire, W. Indië naar Amsterdam, 26 op 440 mijl ZO. v. Barbados. Cottica, Amsterdam naar W. Indic, pas seerde 26 Lissabon. Indrapoera, Djakarta naar Rotterdam, 26 op 140 mijl ZO. van Socotra. Johan van Oldenbarnevelt. Sydney naar Amsterdam, 26 van Surabaja. Nieuw Amsterdam, 26 te Kingston (Jam.) Oranje, Djakarta naar msterdam, 26 te Singapore. Oranjestad, Cristobal naar Amsterdam, 26 van Barbados. Ryndam, Rotterdam naar N. York, 26 op 600 mtjl NO. v. Kaap Race. Veendam, N. York naar Rotterdam, 26 op 520 mijl O. v. Kaap Race. Waterman, Rotterdam naar Halifax pas seerde 26 (20 u.) Scilly. Willemstad, Amsterdam naar W. Indië, 26 van Madeira.' (Var, onze Amsterdamse redactie). In de Derde Helmerstraat heeft gister morgen een 49-jarige bouwvakarbeider z(jn 48-jarige hospita met een breekijzer een klap op het achterhoofd gegeven om een huiselijke twist te beslechten. De vrouw die een hoofdwond en een her senschudding had opgelopen, kon thuis worden verpleegd pe dader kwam zich zelf aangeven en werd in „bewaring" ge- NED. VRACHTENMARKT 25 ™!art naw.: 96 ton mais Wansum; 100 'ün kiaU Geertruidenberg; 250 ton id- Mep- pel; 120 en 80 ton id. Tilburg: 152 en 100 ton ld. den Helder; 100 ton id. Nijkerk; 164 ton gec. melk Leeuwarden; 115 ton kolen Muiden: 160 ton ijzer Heemstede; 250 ton grind Oirschot; 2 X 100 ton kolen Neder- hemert; 26 Maart voorm.: 600 ton kolen Arnhem; 700 ton id. Vlissingen; 1760 ton id. Utrecht; 340 ton id. den Haag; 90 ton granimex Veghel; 80 ton mais Apeldoorn: ITS toni gas-iarde Beverwijk; 150 ton kali Putters- 1 ck; 140 en 110 ton id. Roosendaal; 128 en 122 ton id. Oirschot; 39 stand hout Utrecht; 19 stand hout Gouda.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2